Bescheidenheid Kris kras door Oranjeland Oranje-cocktail eerbericht D E wereld BRAM CHARITÉ R r SPEEDWAY-OLYMPIADE STADION-FEYENOORD Kinderbijslag aan zelfstandigen Zeeland-vreugde met een tikje iveemoed ZONDAG 5 SEPT. - 3 UUR Uit de sportwereld ADIO Door Dr. SIS HE YSTER „Rode fusie' in Indonesië RUIT-NIEUWTJES Snelvriezen van vis programma DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 VERZEKERING OF VERZORGING? WELDRA FAMILIEBEZOEK IN GRENSSTREKEN KESSELRING VRAAGT REVISIE RUSSISCH KOLONEL VLUCHTTE NAAR ENGELAND Deskundige op luchtvaarten rakettengebied NIET ALLEMAAL DOKTER WORDEN Persoonlijk advies van minister Rutten voor geregelde voorziening NOG 15.000 GEVANGENEN OP JAVA? TOESTAND VAN BENES HOPELOOS HERSTELBANK VOOR WEST- DUITSLAND 10"?.?° GEEN SCHOENEN OP DE BANK IN HET PAKE MARSHALL OVER KONINGIN WILHELMINA EX-BEY VAN TUNIS GESTORVEN Onschuldig door Giraud in in ballingschap gezonden DUITSE BEUL STAAT TERECHT DE ENGELSE LEAGUE Allen ook de zelfstandigen onge acht hun inkomen die arbeid ver richten, zullen dus kinderbijslag ge nieten zodra de wensen van de Commissie - Michielsen werkelijkheid zullen worden. En zij vindt voor haar wensen steun èn in de werkelijkheid èn in de rechtssfeer. De werkelijkheid toch doet ons een concrete nood ervaren, vooral ook in de kinderrijke gezinnen der zelfstan digen. En om de waarde vafl deze grondgedachte te kunnen peilen moet men weten, dat de kinderbijslagwet voor loonarbeiders sedert haar in werkingtreding herhaaldelijk gewijzigd is, teneinde een noodzakelijke aan passing te bereiken tussen het inkomen van de arbeiders, wier gezinnen kin deren hebben en het stérk gestegen prijsniveau. Ook voor het overheids personeel en het semi-overheidsperso- neel zijn soortgelijke verbeteringen in hun kinderbijslag aangebracht. Welnu aldus redeneert de Com missie tussen het inkomen van zelf standigen, wier gezinnen kinderen hebben en het gestegen prijsniveau is tot nu toe geen enkele aanpassing tot stand gekomen zelfs niet voor die groepen zelfstandigen, wier inkomen heel zeker niet uitkomt boven het loon van de minst betaalde arbeider. Dat de verhouding tussen arbeider en zelf standige nog ongunstiger is, juist door het ontbreken van een kinderbijslag regeling, ligt voor de hand. De Com missie merkt dan ook op, dat de nood in de gezinnen van vele zelfstandigen dermatn hoog gestegen is, dat zij in hun bestaan bedreigd worden. En net, is juist deze nood, welke voor genoem de Commissiè aanleiding geweest is, om in afwachting van wat ook al vast maar met een noodregeling te komen. Op zich zelf genomen is het nu de vraag, of deze concrete nood nu juist door een kinderbijsiagregeling moet worden gelenigd, m.a.w. is deze con crete nood wel een hechte grondslag voor een kinderbijslagregeling? De inderdaad bestaande nood zou toch wel op een andere wijze kunnen worden •weggenomen Ook de Commissie heeft zich deze vraag gesteld en is er zich van bewust, dat de rechtsgrond van een kinderbijslagregeling niet in de eerste plaats in de concrete nood ge zocht moet worden. Wel was de con crete nood voor haar aanleiding om een noodregeling voor te stellen, teneinde te voorkomen, dat het geheel naar een al te verre datum zou worden ver schoven. De rechtsgrond zelf vond zij in de overtuiging, dat het billijk en recht vaardig is een zodanige verdeling van het nationaal Inkomen of van het nationaal consumptiefonds tot stand te brengen ook ten behoeve van de zelf standigen, die zich door arbeid een inkomen verwerveD en wier gezinnen kinderen hebben, dat zij door dit in komen niet belemmerd worden om aan hun natuurlijke plicht tot gezins vorming te voldoen. We hebben daar trouwens reeds in ons vorig artikel op gewezen en tevens de ontwikkeling aangegeven welke zich in deze in ons land sinds de bevrijding heeft vol trokken. Tot nog een andere principiële op merking geeft het rapport van de Commissie-Michielsen aanleiding. Bij de bestudering van de „Sociale Zeker heid" in het algemeen en van de „Sociale Verzekering" in het bijzonder, stuit men telkens op de controverse verzekering of verzorging. Moet de sociale zekerheid bereikt worden via verzekeringen, waaraan de betrokkene een premie betaalt, of moet zij worden verkregen via de Staat die daarvoor de millioenen, welke daar voor nodig zijn, uit de belastinggelden put Het valt niet te ontkennen, dat heel zeker in ons land de sociale verzekeringen zich steeds in het vlak van de verzekeringsgedachte hebben bewogen en dat men er steeds naar ge streefd heeft de verhouding tussen premie en uitkering zo wiskundig zuiver mogelijk, te doen zijn. Dat neemt echter niet weg, dat deze ver houding niet altijd gehandhaafd is kunnen worden, en dat de Staat vaak genoodzaakt was met zelfs belangrijke bedragen bij te springen. Ook zijn er wel stromingen die de „sociale ver zekeringen" meer en meer in de sfeer van de verzorging willen trekken. Wanneer men echter de argumenten, welke vóór en tegen beide richtingen pleiten, nauwkeurig tegen elkander af weegt, dan slaat de schaal naar onze mening toch wel heel sterk over naar de verzekeringsgedachte, al was het alleen maar omdat men dan als ver zekerde meer een recht kan doen gel den op z'n uitkering, wat op zichzelf de sociale zekerheid bij buitengewone evenementen verhoogt. Ook de Com missie-Michielsen bepleit met kracht en klem de verzekeringsgedachte van de kinderbijslagregeling aan zelfstan digen, ook al ontveinst zij zich niet, dat aan de Inning der premiën grote moeilijkheden juist bij de zelfstandigen kleven. Alle moeilijkheden ten spijt echter hopen en vertrouwen wij, dat de nood wet kinderbijslag aan zelfstandigen spoedig de Staten-Generaal moge pas seren en in de practijk toepassing moge vinden. Dan zal Nederland weer een belangrijke stap op de weg naar de „Sociale zekerheid" voor allen ge zet hebben. Th. F. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Dassen (K.V.P.), betreffende een rege ling voor familiebezoek in de grens streken van Nederland en Duitsland, heeft minister Stikker geantwoord, dat de in uitzicht gestelde regeling, welke de grensoverschrijding voor de bewoners der grensstreken van Nederland en Duitsland aanzienlijk zal vergemakke lijken, van Ned zijde omvangrijke voor bereidingsmaatregelen eiste. Deze zijn echter vrijwel voltooid en de hoop is ge wettigd, dat de regeling eerlang in wer king zal kunnen treden. Sonja, acht jarige doch ter uit een vlot, modern ingenieurs gezin. Zelfstandige, in telligente jongedame, klein charmant vrouw tje, met lief gezichtje, zacht zinnige oogjes en artistiek wapperende blonde lokken. Ze is gelogeerd bij de ouders van een vriendjewaar ze enige jaren naast heeft ge woond. Erg makkelijke logé, ze helpt zich zelf met alles, leest graag, gaat op eigen ge legenheid zwemmen, ze doet feitelijk alles waar ze zin in heeft zonder de hulp van de volwassenen in te roepen. Als de tafel gedekt wordt, is haar, belangstelling onverbloemd levendig. De zachte oogjes vliegen over bor den, zilver en schalen met 'n fijn beschaafd stemmetje merkt ze in zich zelf op, terwijl ze weer in haar boek wegduikt: „lekker, iets voor en iets na, en ik geloof ook vlees". Als de geuren uit de keuken door dringend beginnen te worden, gaat ze quasi met 'n kopje naar de keuken. „Tante Jos mag ik 'n beetje water?" Tegelijk vliegen de pientere, zacht- blauwe oogjes over alle pannen en schalen. Ze blijven hangen aan 'n glazen bakje met appelmoes. „Tante Jos ik appelmoes voor groenten. Ben ik dol op heb je wel genoeg voor zes mensen?". Ze zit het eerst van allemaal aan tafel, bindt de servet om en wacht ongeduldig tot iedereen aanwezig is. Als de dienbak binnenkomt, heeft ze in enkele seconden gezien, wat er op staat, onder het bidden hechten haar netje 1 So oogjes zich aan de appelmoes. Het valt haar bitter tegen als tante Jos eerst wat boontjes op haar bord schept. Daar is ze furieus om, maar ze laat 't niet merken. Als ze haar bord voor zich heeft, werkt ze ongelofelijk snel en handig de boontjes naar binnen als de anderen zullen gaan beginnen, vraagt Sonja al: „Tante Jos, kan ik nu wat appelmoes nemen..?" Tante Jos geeft haar 'n portie snelle oogjes taxeren' wat er over blijft ze zegt niets, eet met volledige toe wijding en grote snelheid de oog jes gaan over de borden van de tafelgenoten. Er is niet veel jus meer in de pot, ze moet de anderen voor blijven. „Mag ik nog 'n portie, tante Jos?" „Natuurlijk, met boontjes „Geeft U me dan eerst maar alleen aardappelen met jus, dan wacht ik wel op de appelmoes, die over schiet Er schiet geen appelmoes over. „We vinden appelmoes allemaal lekker, Sonja. Zal ik je nog wat boontjes geven?" Intussen is de pudding op het dres soir gezet. Sonja's ogen kleven aan de pudding. „Dank U, geen boon tjes meer....". Even later zwelgt ze in de pud ding, alsof ze alleen op de wereld is. Nu de oogjes weten, dat er niets meer te ontdekken valt, neemt de geest hetzelfde thema over: „Ik kan natuurlijk naar bed, hè, vanavond Ze zegt het met 'n verongelijkt ge zichtje. „Wat bedoel je, Sonja?" „Nou, Ankie heeft feest vanavond" Ankie is geslaagd voor 'n examen. Er zullen 's avonds 'n paar vrien- meri. Sonja ver moedt 'n taartje en limonade ze kent tante Jos te goed om niet te weten, dat ze op de gewone tijd naar bed zal moeten. Ze vreest, dat er veel eetbaars langs haar lieve, onschuldige neusje zal gaan. Tante Jos staat telkens meer per plex van Sonja. Zo'n ongelofelijk egoïstje, zo'n doorgefourneerde ma- terialiste, zo'n zeldzame gehaaidheid om het leven en de omstandigheden naar de hand te zetten, zo'n absoluut gebrek aan bescheidenheid het wordt tante Jos kil om het hart, als ze er aan denkt, dat deze Sonja straks vrouw moet worden en moeder wellicht. Sonja is niet alleen. Er zijn vele kleine en grotere meisjes in onze tijd, in onze „mo derne" vlotte gezinnen, die in meer of mindere mate op Sonja lijken, althans wat het totale gemis aan be scheidenheid betreft. De ieder-zorgt-voor-zich-zelf-men- taliteit, die in vele moderne ouders heerst, de harde botte zakelijkheid, waarmee het leven geleefd en be keken wordt, doodt de zin voor juiste verhoudingen, maakt ontoe gankelijk voor'hogere levenswaar den, lacllt over eenvoud en beschei denheid als meelijwekkende eigen schappen, die in 'n vorige eeuw thuishoorden. Het is voor ieder kind een ramp, als het geen bescheidenheid kent. Als onze meisjes opgroelten in bot egoïsme en absoluut gebrek aan be scheidenheid, betekent dat tevens een ramp voor de wereld. De volheid, de rijkdom, de sterkte en de gaafheid van het wezen dei- vrouw zoals het door God bedoeld is zal niet of uiterst moeilijk kun nen opbloeien in het meisje, waarin van begin af aan de natuurlijke aan leg bedolven door een bot materia listische gezinssfeer, die lacht met bescheidenheid. Sjarifoeddin reeds lang communist Naar aanleiding van de verklaring van Sjarifoeddin, dat de Partai Socialis be sloten heeft een fusie aan te gaan met de communistische partij in de repu bliek, verklaarde 'n Nederlandsch-In- discb woordvoerder, dat de verhoudin gen zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en eventueel ook op het terrein der onderhandelingen. T.a.v. de mededeling van Sjarifoeddin, dat hij sinds 1935 communist was, hoewel illegaal, zei de woordvoerder, dat zulks op zichzelf geen merkwaardige verklaring was, aan. gezien Sjarifoeddin altijd zeer veel sym. pathie voor links had. De gewezen Luftwaffe-maarschalk, Al- bert Kesselring, die verleden jaar wegens, zijn deelneming aan de moord op 320 Italiaanse gijzelaars tot levenslange hech tenis was veroordeeld, heeft om de her ziening van zijn proces verzocht. De gewezen maarschalk, die als getui ge a décharge op het proces van de gewezen ambassadeur bij het Vaticaan.' Ernst Von Weizsacker, is verschenen, heeft bevestigd, dat bij de uitspraak van zijn vonnis door een Brits militair ge rechtshof te Venetië in Mei 1947 er zich een meningsverschil heeft voorgedaan it de jury. Anderzijds beweert hij, dat „de Strengheid van de hechtenisstraf, waar toe hij veroordeeld is, zelfs in geallieer de kringen op critiek is gestuit". Hij gaat er prat op Rome, ondanks alle militaire noodzaak, te hebben gespaard. O De Vlaamse schrijver dr. Jan Goris (Marnix Gijsen), die sedert enige jaren in de V. S. vertoefde, is benoemd tot docent aan de Gentse universiteit, om les te geven in de Amerikaanse letterkunde. In aanwezigheid van tal van doktorén en autoriteiten heeft Maandag de stichting „Kleuterheil" gelegen aan de Tilburgse weg (gem. Goirle) haar derde lustrum gevierd. De econ. politierechter in Den Haag heeft de koopman P. Z„ uit Valken burg (L.), die 116 valse textielcoupu- res van 1000 punten, elk voor f250 per stuk verhandeld heeft, tot een een jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. O Het ligt in de bedoeling van minister Rutten Vrijdag a.s. een bezoek aan Hilversum te brengen teneinde zich ter plaatse te oriënteren op het gebied van het radiobestel. <c> In hetTCurhaus te Scheveningen is gis teren een internationaal congres voor photogrammetrie (door middel van photo's bepalen van afmetingen of ligging) aangevangen, 's Middags open de, prof. Schermerhorn in het Palace- hotel een desbetreffende tentoonstel ling. <a, in de Stcrt. van Woensdag is een be schikking opgenomen, volgens welke de prijzen van groenten-conserven enz. worden vrijgelaten. Minister In 't Veld zal Vrijdag een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Groningen 1948". Albert Sandler, de bekende Engelse violist, is op 42-jarige leeftijd te Lon den overleden. O Tijdens de huldiging van mevr. NoordewierReddingius, die gisterei) 80 jaar werd, in de burgerzaal van het Hilversumse gemeentehuis, kwa men o.a. gelukwenstelegrammen bin nen van H. M. de Koningin, van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Een woordvoerder van het Britse de partement \«an buitenlandse zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat een kolonel van het Russische leger, zich noemende Tokaef, uit de Russische zóne van Duitsland naar Engeland is ge vlucht. Hij vertoeft reeds enige weken in Enge land en er is geen bezwaar tegen zijn verblijf in dat land, aldus de woordvoer der. Volgens de „New York Times" zou de kolonel een deskundige op luchtvaart en rakettengebied die naar zijn eigen bewering een „speciale opdracht" voor maarschalk Stalin zou hebben uitgevoerd. Hij zou een verklaring van een omvang van vierduizend woorden over de redenen van zijn „breuk met het sovjetregiem" geschreven- hebben en deze verklaring zou thans in het bezit zijn van het Lon- dens bureau van de „New York Times". Tokaef, zou in deze verklaring o.a. mededelen, dat hij hoge functies bij het sovjet-Russisch militair bestuur in Duits land heeft bekleed en dat hij eertijds een der secretarissen was van de sovjet-Rus sische sectie van de geallieerd» bestuurs raad in Duitsland. De minister van O. K. en W. vestigt de aandacht op het volgende: Door de grote toeloop naar de rijks universiteiten zijn de meeste colleges en practica overvuld geraakt. In het bijzon der in de faculteiten der geneeskunde is dat het geval. Door verschillende om standigheden is hét niet mogelijk op kor- te termijn de nodige voorzieningen voor een regelmatig onderwijs te treffen. Er wordt daarom met nadruk op ge wezen, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de medische studie dien tengevolge vertraging kan ondervinden. In de practijk is gebleken, dat een groot percentage studenten na verloop van een of twee jaren de universiteit moet ver laten, omdat zij niet in staat zijn hoger onderwijs behoorlijk te volgen. Het is raadzaam, dat slechts zij, dis zich na kennisneming van de eisen, welke aan de medische studenten worden ge steld, volkomen in staat achten de univer sitaire opleiding te volgen en die boven dien de bijzondere roeping tot de uit oefening der geneeskunst gevoelen zich voor de studie in een der faculteiten van geneeskunde laten inschrijven. De laatste tyd worden hier te lande proeven genomen met het snelvriezen van visserijproducten. Dpor snelvriezen van vis wordt geregelde voorziening met vis van de bevolking mogelijk gemaakt Immers in tijden van overvloedige aan voeren kan een gedeelte van de vis uit de markt worden genomen en ingevroren om in tijden van geringe aanvoer te wor den afgezet. Bovendien biedt bevroren vis het voordeel, dat zij verkocht wordt zon der graten en vellen. De verkoop van be- vroeren vis kan daardoor belangrijk bij dragen tot verhoging van het visverbruis, want de huisvrouw kan het ,pan-klare" product zonder veel moeite bereiden. De proeven, die worden genomen door het Centraal Instituut voor voedingson derzoek (CIVO), verkeren nog in een beginstadium. Met de middelen, welke dit instituut thans ten dienste staan en door de wijze, waarop het is gehuisvest, is het evenwel niet mogelijk om op kor te termijn behoorlijk resultaat te berei ken. Het bedrijfschap voor visserijproduc ten heeft daarom thans 75.000 uitge trokken voor de financiering van de proeven van dit instituut. Onlangs is hier voor de goedkeuring van de minister van landbouw verkregen. Teneinde voorts in vloed te kunnen oefenen op de besteding van dit bedrag en andere gelden, welke worden toegekend voor 't nemen van de proeven op het gebied van het snelvrie zen van vis is In het leven geroepen de „Stichting tot bevordering van proefne mingen op het gebied van snelvriezen van visserijproducten". Sinds een paar weken weert he't co mité „Gemeenschappelijke actie van Ne- derl. Vrouwen" zich danig naar aanlei ding van de mededeling door min.-pres Drees bij de debatten over de Regerings verklaring gedaan, en waaruit bleek, dat Z.Exc. weinig waarde hechtte aan het ge rucht als zouden zich nog 15.000 gede tineerden in het gebied van Djokja be vinden terwijl ook aan Overzeese Ge biedsdelen ter zake niets bekend was. Naar wij thans vernemen, heeft de bron waaruit dit bericht afkomstig zou zijn in officiële kringen eep zeer onsolide indruk gewekt. Men herinnert er aan, dat het bureau in kwestie al 2 jaar geleden werd opgeheven. Reeds op de eerste dag van zijn ambtsaanvaarding heeft minis ter Sassen hierover naar Batavia geseind, maar, zo deelde men ons mede, de inge wikkelde situatie aldaar maakt, dat een onderzoek niet zo snel kan verlopen en een antwoord nog niet is binnengekomen. Overigens acht men in deze kringen de kwalificatie van minister-president Drees, dat deze beweringen op losse gron den berusten t.o.v. deze Nederlandse vrouwen een „vriendelijke weergave" van 's ministers opvatting dienaangaande. Volgens het laatste bulletin over de toestand van Benes, bevindt de voor malige president van de Tsjechoslo- waakse republiek zich nog steeds in een coma en blijft zijn toestand zeer ernstig. Zijn temperatuur is weliswaar weer normaal, maar de bloeddruk blijft slechts door medische hulpmiddelen op peil. Een herstel is niet meer te verwachten, de dood kan ieder ogenblik in treden. Er zijn berichten, dat men in hoge regeringskringen reeds voorbereidingen treft voor de begrafenis van de ex-pre sident. (Van een speciale verslaggever) Hulst, 1 September Wij vervolgen onze tocht door vlaggend Nederland en het doel van de reis van vandaag is Zeeland, om daar indrukken over de feestviering op te doen. Bij het passeren van Oudenbosch heb ben wij een kwartier Oranje-oponthoud. Er trekt een lange* stoet voorbij: schoolkinderen op versierde wagens, fietsen en autopeds. De harmonie schalt vrolijk dezelfde wijsjes, die wij gisteren boven de Moerdijk ontelbaar vele malen hoorden. Toch is dit hier een typisch-Brabantse optocht, niet alleen door het sterk katholieke karakter van de stoet, of door de imponerende achtergrond van de basiliek, maar ook door de echt Brabantse gemoedelijkheid. Een der wagens draagt het veelbelovende rijmpje: „Vrolijk en blii van zin, ter ere van ons Koningin". Gelukkig zijn er nog de oude bochtige straatjes, nu versierd met bloemen en vlaggen. Maar wij weten werkelijk niet, of wij diep onder de indruk als wij zijn ons iets wijs maken of een feit constateren, als wij menen, dat de feest vreugde, die er ontegenzeglijk is, bier een ingetogen, kalen karakter draagt. En kunt ge U voorstellen, hoe ontroerd wij zijn te zien, dat de vele, schamele noodwoningen met een vlag getooid zijn als een belofte van trouw, als een teken van hoop? En als wy de kinderen, die nog zo kort geleden de verschrikkingen van de oorlog hebben doorstaan, met blijde gezichten door de geschonden straten zien lopen, in kleurigs feestkleren met mutsen op en vlaggen in de hand? Maar niet alleen de geschonden hui zen, op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaan- deren herinneren aan de oorlog. Overal staan nog bunkers, talloos vele. Wij zien nog asperges en andere versperringen staan. Er zijn nog zoveel allernoodzake lijkste herstelwerkzaamheden te verrich ten, dat men nog niet toe is aan de op ruiming van oorlogsobstakels. En heel tekenend is, dat wij op een spoordijk, tussen twee rode vlaggen in, deskundigen met een detector zagen zoeken naar een mijn. Er wordt gewerkt, hard gewerkt en daarom ziet men overdag niet veel men sen in de versierde straten. Maar de jeugd, de toekomst van ons vaderland, leopt er en zingt en is blij: kinderen, die veel ontberen, maar toch kunnen zingen Maar dan gaan wij verder Zeeland in, waar wij sedert het begin van de oorlog niet meer kwamen, Zuid-Beveland: het landschap ligt plotseling wijd voor ons open, over de horizon, afgezoomd door een groene dijk, waartegen voorbij Goes schapen grazen, bewaakt- door de herder en zijn klassieke hond. De landen liggen opengeploegd: lange voren doorsnijden 't land en de zware klei ligt in brede re pen. De oogst is binnen, de herfst is in aantocht. Hier en daar wat huizen, veelal met 'n vlag, die in de vroege morgen is nat ge. regend, maar nu in het zachte zonnetje weer gedroogd is. Een dorpje, een schil derachtig wit molentje, de wieken met wimpels tot een groot vierkant gemaakt, dat zo straks de lucht niet in vier, maar in twee gelijke helften zal hakken. Walcheren. Oh. zeker, er is over de nog niet ge heelde oorlogswonden van dit eiland al zoveel geschreven, dat U het „onderhand wel weet". Maar toch kunnen wij 'niet nalaten het er nogmaals over te hebben in deze feestweek. Kunt ge U voorstellen, wat wij voelden, toen wij de resten zagen van zoveel, dat ons dierbaar was? In Middelburg het stadhuis en de prachtige abdij, met het zwaar geschon den hoofdgebouw. Er wordt hard aan de restauratie gewerkt en er is al een deel gereed-gekomen. Maar de oude stenen in lange hoge rijen opgetast geven een triest beeld aan deze vredige binnen plaats, waar het naargeestig geluid van t beitelen van stenen eer klinkt als eenomdat koningin Wilhelmina zoveel goeds teken van opdracht dan van opbouw. voor ons heeft gedaan en omdat na 6 Volgens een bericht van Reuter uit Frankfort heeft de West-Duitse Bizonale Economische Raad zijn goedkeftring ge hecht aan een wet, die voorziet in de oprichting van een Herstelbank, UV T~ September koningin Juliana hetzelfde zal doen. Hoop, dat Is wat Walcheren en Zeeiiwsch-Vlaanderen tot werken zet. Na een „bewogen" tocht over de Wes- ter-Schelde doen wij het dorp Eede aan, waar op 13 Maart 1945 koningin Wilhel mina voor het eerst sedert Mei 1940 voet op Nederlandse bodem zette. Gisteravond is dit feit feestelijk herdacht. Er was ter plaatse een bloementapyt gemaakt met het wapen van Zeeland, Ja, de inwoners van Eede-Aardenburg her inneren zich deze grote gebeurtenis nog als de dag van gisteren. De koningin had voor een aantal vrouwen t informaties meegebracht omtrent haar echtgenoten, die sedert het begin van de oorlog in En geland waren geweest. Zij had zich per soonlijk met deze vrouwen onderhouden. En in de zomer van het volgend jaar was de koningin nog een keer terug geweest, om zich op de hoogte te stellen van de wederopbouw en om enige noodwonin gen te bezoeken. Eén vriendelijk Zeeuws vrouwtje, dat haar man en een veelbelovende Zoon door het oorlogsgeweld verloren heeft en huis en bedrijf éerniétigd zag, vertelt ons Over de feestviering. Maar is het wonder, dat haar het eigen leed te machtig werd en dat zij zich er over beklaagde, data de vergoeding voor oorlogsschade nu, drie jaren na afloop van de oorlog, nog steeds niet geregeld is? Maar haar zoon zal nog Wel eens in Den Haag gaan praten. Hij kan feestvieren, omdat hijhoop heeft! Vlak voor Philippine liggen een drie tal vissersschuiten zonder vlag. Hoe kan dat in Oranjeland? Wij gaan kijken en zien, dat ze in een volkomen verzande haven liggen te rotten. Een teken van ty pisch verval. Er groeit onkruid op de modder, die haast de oever bereikt heeft, w^ar vroeger de vissersvrouwen haar mannen na de vangst stonden op te wach ten. In 1938 kwam het laatste scheepje binnen met mosselen en oesters. Er be stonden plannen, om de haven uit te bag geren, maar de inval van de Duitsers heeft dat belemmerd. De vissers gingen in Hansweert en Terneuzen nieuw em plooi zoeken. En het dorp zag zich voor goed van een belangrijke bestaansbron beroofd. Oh, maar ook Philippine vlagt en feest, want loopt niet het gerucht, dat er een nieuw kanaal zal worden gegra ven? Hoop, wederom de hoop doet leven. In Terneuzen is een geestige optocht, die de stad te hoop doet lopen. Hulst Is daarentegen erg kalm. Maar een gemoe delijke inwoner zegt: ,,Ha, ge hadt gister avond hier moeten zijn manneke", en hij slaat mij met een blik van verstandhou ding op de schouders, alsof hij mij al ja ren kent. Of het pleizierig was! Er waren veel Belgen en die zongen even hard „Oranje boven" als de Nederlanders, die. van hun kant aan deze internationale verbroedering wilden meewerken met bier te drinken als Belgen. Dat beweerde mijn zegsman tenminste en hij weidde enthousiast uit over wat er te doen is geweest. Maar nog enthousias ter is hij over wat er nog op het pro gram staat, niet alleen omdat het het beste deel is, maar vooral.... omdat het nog komen moet! Nog 5 dagen feest, re kent de Hulstenaar uit en alleen van dat vooruitzicht krijgt hij al een heei kiein beetje dorst. Lachend kijken wij hem na en mompelen de spreuk, die wij op het versierde stadhuis zagen staan: Hom' soit qui mal y penaal Gisterenavond om kwart voor negen verlieten prinses Juliana en prins Bern hard het Kon. paleis.. Zij gingen naar Schiphol, waar zij om half tien in de Dakota PH-PBA een der particuliere vliegtuigen van de prins opstegen voor een vlucht boven de verlichte stad. Om 3 minuten voor 10 landden zij weer en terstond daarop begaf het prinselijk paar zich naar het paleis. De kapitein vlieger van 's prinsen staf G. Sonderman bestuurde de machine. Prins Bernhard had des middags van zijn verblijf in de hoofdstad gebruik ge maakt om een langdurig bezoek aan de nationale handels- en industrietentoon stelling, de Nahinto, In het R.A.I.-ge- bouw te brengen Door het bestuur en duor de standhouders liet hij zich uit voerig voorlichten. Ministers varen Op uitnodiging van burgemeester d'Ailly heeft gisterenavond het minis terie met de nieuwste boot van de rederij Kooy, de „Koningin Juliana" een rondvaart gemaakt door.de grachten en havens. Onder de gasten bevonden zich voorts o.a. mgr .dr. B. Eras, procurator van het Ned Episcopaat te Rome, die momenteel in Amsterdam vertoeft, luit. admiraal Helfrich, leden van de Raad van State en d" Rekenkamer. Vooraf gegaan door een politieboot vertrok de „Koningin Juliana" zich met moeite een weg banend door de overstelpende drukte van de 1001 bootjes, die het Am. stérdamse grachtwater in de avonduren bijna onzichtbaar maken. De Pauselijke afgezant Met een KLM-vliegtuig is gisteren de pauselijke vertegenwoordiger bij de in- huldiging, mgr. Valerio Valeri, naar Nederland vertrokken. Mgr. Valeri is Nuntius geweest te Parijs en is thans voorzitter van het centrale comité voor het Heilig Jaar in 1950. Ook is hij asses. sor van de Congregatie voor de Oosterse Kerk. Om half elf kwam hij op Schiphol aan, vanwaar hij zich naar Den Haag begaf, waar hij zijn intrek nam in de Aposto lische internuntiatuur aan de Carnegie- laan De honderdduizend De spoorwegen hebben gisteren bijna de honderdduizend gehaald. Op het C.S. te Amsterdam kwamen gisteren 99.546 reizigers aan. Het jubileumgeschenk Het vroegere 3e bataljon, thans 7e bataljon stoottroepen, dat 27 April jl, uit Indië repatrieerde, heeft een bedrag van 4000 geschonken voor het jubileumge schenk aan H.M. de Koningin. De zie kenfondsen van 'de K.A.B. brachten ge zamenlijk 2500 voor hetzelfde doel bijeen. De japon van mevrouw Steyn Het zal de moeite waard zijn, om bij de inhuldigingsplechtigheid het toilet, dat mevrouw M. T. Steyn, de weduwe van de laatste president van de Oranje- Vrijstaat, dan zal dragen, eens goed te bekijken. Haar ceremonieel gewaad is van de fijnste wol, die een geschenk is van de Zuid-Afrikaanse schapenfoltkers. Van hetzelfde materiaal is ook haar ge hele reiskleding gemaakt, evenals het wandeltoilet. Toenemende wind Weerver wachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking met vannacht enige regen en morgen enkele plaat selijke buien, voornamelijk in het Noordwesten van het lanii. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. 3 Sept.: Zon op 5.54 uur, onder 19-24 uur; maan op 5.23 u., onder 19.49 uur. Op een vraag van Aneta, of hij zijn mening wilde geven bij het aftreden vai koningin Wilhelmina, verklaarde de mi nister van buitenlandse zaken der Ver enlgde Staten, Marshall: „Het is mij persoonlijk een groot ge noegen, uitiilg te geve« aan mijn gevoa lens van bewondering voor hetgeen ko ningin Wilhelmina heeft gedaan in de lange fegeringsperiode van vijftig jaar, welke zij zo juist heeft volbracht, be wondering ook voor de maatstaven, wel ke zij steeds heeft aangelegd en voor de verheven idealen, welke zij aan de we reld heeft voorgehouden". Onze Parijse correspondent telefoneer de ons: Moncey Bey de ex-Bey van Tunis, die door generaal Giraud werd afgezet we gens samenwerking met de Duitsers, is in zijn ballingsoord Pau gisteren overleden, zonder dat de Franse regering nog ge legenheid heeft gekregen, op de haastig genomen beslissing van Giraud terug te komen. De vertegenwoordigers van verschillen de partijen hadden reeds de regering ver zocht, de besluiten van Giraud ongedaan te maken, daar door inmiddels gevonden documenten het bewijs is ge'leverd, dat van medewerking met de Duitsers geen SPSkeeniSverklaring van rouwbeklag heeft de minister-president zijn spijt uitgedrukt, dat de toestemming tot terugkeer naar Tunis, die de regering wilde geven, nu te laat komt. Men vreest, dat dit overlij den in den vreemde bij de bevolking van Tunesië zeer diepe indruk zal maken en aan de Franse overheid grote moeilijkhe den zal opleveren, aangezien de bey bui tengewoon bemind was. August Ahlbrecht, Sturmscharführer bij de S.D., is in 1946 door het B.G. te Arnhem ter dood veroordeeld. Nadien bleek echter, dat op dat tijdstip de Ned, r.-chter niet bevoegd was buitenlanders te berechten. Inmiddels is hierin bij de wet voorzien en gisteren stond A. op nieuw voor hetzelfde hof. Hij wordt ervan beschuldigd bij de S.D. te Arnhem zich aan zeer ernstige wan daden te hebben schuldig gemaakt. Hij was belast met het onderzoek naar poli tieke vergrijpen en heeft blijkens ver klaringen van overlevenden bij de ver. horen weerloze gevangenen de gruwe. Iijkste kwellingen doen ondergaan. Bo vendien was hem het neerschieten ten laste gelegd van de sigarenmaker J. B. uit Veenendaal en het doodranselen van de jonge verzetsman Kessler uit Bath- men. Ofschoon de president te kennen gaf, dat zulks overbodig was, wilde de raads. man beslist nog 17 getuigen a décharche laten horen. Dit aantal werd tenslotte teruggebracht op zeven, die zullen wor den opgeroepen voor de volgende zitting van deze zaak op 13 September (Van onze eigen redacteur). De Rotterdamse Volksuniversiteit doet natuurlijk ook mee aan de Jubileum viering. Op Vrijdag 3 September heeft zij o.a. een vertoning georganiseerd van „Oran- je's Vreugdefilm". Deze voorstelling vindt in 4e openlucht plaats en begint des avonds om 9.15 uur. Tussen haakjes voegt de voorzichtige en met alle mo gelijkheden rekening houdende V. U. er aan toe: „Bij ongunstig weer in het V. U.-gebouw om 7.30 uur", met een na drukkelijke streep onder ,.7.30 uur". De redactie van Die rare wereld' vraagt zich nu af, of het. als blijkt, dat het weer op Vrijdag 3 September on gunstig is, niet beter zou zijn, de voor stelling op Donderdag 2 September te laten beginnen, Huldiging en demonstratie van Neerland'# sterkste man, de Olympische prijs-winnaar I tijdens de I Verwacht een ware uittocht van de sportliefhebbers naar deze sensatio nele internationale motorraces tussen de beste Speedway „sterren" uit ENGELAND, AUSTRALIË, SCHOT LAND, BELGIE enz. tegen de snelste HOLLANDERS. Alle maatregelen voor een record- bezoek zijn genomen. De voorverkoop van plaatsen is In volle gang. Uit Brussel wordt melding gemaakt van de vermissing van een vliegtuig met 10 passagiers en 3 man equipage aan boord. Het is een DC3 van de Sabena, van de geregelde dienst CostermansstadMa- nono-Elizabethstad (Congo). De uitslagen van de gisteren gespeeld» wedstrijden voor de Engelse league lul- d6Eerste diviaie: Chelsea—Newcastle United 2—3; Everton—Portsmouth o5; Huddersfield Town—Derby County 1—1; Manchester UnitedBlackpool 34 Middlesbrough—Birmingham City 1—1; Preston North EndManchester City 13; Sunderland—Wolverhampton Wan derers 33. Tweede divisie: BarnsleyFulham 11: BradfordBlackburn Rovers 20; BrentfordLeeds United 13; Bury Lincoln City 31; ChesterfieldWest Bromwifch Albion 0—0; Nottingham ForestGrimsby Town 0—0; Southamp tonPlymouth Argyle 20. VRIJDAG, 3 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.). K.R.O.: 7.00 Nieuws, gram, morgengebed (11.00 Zie- kenprogr.); 12.03 Piano; 12.33 Rhythm. Sextet; 13.00 Nieuws, gram.; 14.00 Opera: 15.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Trio; 17.45 Causerie; 18.00 Septet; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Metropole-ork.; 19.45 Lezing; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Hoorspel (21.00 Omroepork.); 22.45 Avondgebed; 33.00 Nieuws, gram. HILVERSUM '11 (4>5 M;>: Y- A. R. A.: 7 00 Nieuws; grain. (11.10 Voordr., 1130 Ork Fr. Wouters); A.V.R.C.: 12.00 gram.; 12.45 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Lyra- trio; 14 00 Voor de vrouw; 14.20 Gram. «15.00 Voordracht); V.A.R.A.: 17.00 Or gel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kwartet J Corduwener; 17.20 Gram.; 18.00 Nieuws, felicitaties; 18.40 Piano; 19.00 Lezing; 19.15 Gram. (19.30 t.m. 21.00 V. P- R. O.); V.A.R.A.: 21.00 Klankbeeld; 2130 Gram.; 22.00 Buit. weekoverz.; 22.15 Gram.; 22.30 Wereldr. v. kerken; 23.00 Nieuws; 23.15 Radio Philh. Ork. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws. 7,15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8 00 nws 8.15 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. H.S.: Apache-ork. 10.30 „Music while you work". 11.00 dans. 11.30 recital. 12.00 VI. Br.: liederen, 12.30 weer 12:32'licht ork. 13.00 nws, 13.15 klass. gram. 14.00 gram. 15.00 Eng. L.P.: muz. v, d. vrouw. 15.30 ork. Michel vf. 16.00 voordr. 16.15 orgel. 16 30 pop. muz 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18 30 VI. Br v. d. sold,, 19.00 nws 19-30 Eng. L.P.; MountainerS. 22.00 Fr. Br.: verz. prog. 20.30 ork. 21.30 zan gers. 22.00 VI Br.: nws. 22.15 muz. v. Broadway (gr.) 22.50 nws. 22.55 muz. v. Broadway 23.00 div.: dansmuz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws. 7.15 revue ork 7.55 weer 8.00 Fr, Br,: nws. 8.10 conc. '9.00 Eng. L.P.: nws. 9.10 verz. progr 10.00 v. d. sold. 10.15 Rendezvous Players. 11,00 voordr. 11.15 muz. 11.45 orgel 12 15 lichte muz. 13.00 ork. 14.00 Eng HB: 'pop. conc. 15.00 Flotsom's Follies. 1*5.30 gram. 16 30 „Vic torian Album" 17.00 Fr. Br.: ber 17.10 verz. pr. 17.40 Eng L.P.: mil ork' 18.15 ..The Melodians". 18.45 hoorsp. 19.00 Fr. Br.: lichte gram.muz. 19.30 Eng. H.S.: Edinburgh, Arthur Schnabel. 21.00 Eng. L.P.: „Second house". 21.15 „Fantasia". 22.00 nws. 22.15 Beromünster: „The No- veltys", 2.35 Eng. LP,: Billy Ternerjt. 23.15 orgel, 23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2