Nieuws uit STAD OMTREK Jeugdkermis werd origineelste attractie van feestweek G eheugen LANGS DE IJN Suykerbuyck wint in fraaie stijl ronde van Schiedam Kris Boven- kras door en ondergronds Hoge Noorden Oranj eland BIM grijze moeder MISDAAD Hulp FEESTVIERING TE ROTTERDAM IN AMERIKA Stadsspel leverde meer don een puzzle U V oor ting onder druk van broer's geeft op naam MUZIEK-FESTIVAL en het Amsterdamse kerken in nationale kleuren MAANDAG 6 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 Mrml-to hm. art te OPNIEUW KIJKERS-DRUKTE brandstoffen Regeling voer kamerverhuurders 1948—1949 DE ETALAGE-WEDSTRIJD 68 RENNERS AAN START, RUIM 20 DOOR FINISH ZEIL-WEDSTRIJD OP DE KRALINGSE PLAS (Van een speciale verslaggever). Vanaf de hoge Martini-toren kijken we over de stad en pro vincie Groningen. Maar eerst zoeken onze ogen de wegdie we op onze tocht van de Betuwe naar het hoge Noorden gevolgd hebben. Doch de grijze nevel aan de horizon sluit als een gordijn alles af, zodat we de ligging van de plaatsen, die we passeerden, slechts kunnen raden. In de steden was de versiering blijven hangen, maar in de meeste dorpen was alles binnengehaald. In de loop van de Zaterdag werden de vlaggen weer uitgestoken en begon men de erepoorten weer op te bouwen, de slingers met kleurige lichtjes weer aan te brengen. ONTSLAG AAN NOTARIS Fraaie uitvoering en veel geestdrift Massaalfeestconcert in het Feijenoord-Stadion Rivier en Park de trek- pleisters door WALTER L. GEBAUER Grandioos vuurwerk Viering op Zondag Tegen de gevel van het Raadhuis op de Grote Markt groeide Zaterdagmiddag een reusachtige legpuzzle stukje voor stukje naar de voltooiing. Vanuit alle delen van de stad kwamen welpen en kabouters, verkenners en gidsen, leden van A.J.C., V.C.J.C. en tal van anderen een stuk kleu rig geverfd board naar het verzamelpunt op de Grote Markt brengen. Om alles vlot te doen verlopen, waren meer dan 4000 opdrachten uitgeschreven. Het kon moeilijk anders, of niet alles li p, zoals het gaan moest. Op somP1®® sen waren geen posten aanwezig, °P ren had de goede gang van Mken hinder van de wielerwedstrijden en de afzetting daTocli'kwam het grote bord fcnjhstad huis vol Het Schiedamse wapen in een Oranje-cirkel omgeven door lente-aeh ige bloemen en de jaartallen 1898-1948 kwam «e?eed zonder dat een stuk nog ontbrak. De idee achter dit massaspel was uit stekend Grote groepen jongens en meis jes konden actief meedoen. Zonder meer echter de georganiseerde jeugd foutloos te laten samenspelen bleek een utopie. Ook in de afzonderlijke groepen, eenhe den van 24-30 man, groeit pas geleidelijk de team-geest, die een spel voor 100% doet slagen. Voor de bij elkaar gebrachte ver enigingen is het beslist onmogelijk direct aan elkaar gewend en op elkaar ingesteld te zijn. De groepen werken als kleine zelfstan dige eenheden van nature het best. De kermis op de Zandvlakte bewees dat. Iedere groep had de opdracht om in korte tijd een kermis-attractie uit de grond te stampen en aan het draaien te krijgen. Om half 6 was de Zandvlakte nog een verlaten speelveld; om half 7 stond er een kermis, die aan sfeer en aan hoeveelheid attracties alles sloeg, wat Schiedam op dit punt ooit gezien heeft. Het was een schilder-penseel die al Pieter Breughel waard geweest, om spelende kinderen met hun kei mi allures vast te leggen. kra_ De geur van poffertjes sloeg ui men omhoog, knallend schoot he de Kop van Jut omhoog, met een ftem. die geen stem meer was, noodde de stoupier de mensen binnen de griezelteri - Na het schallen der klaroenen knipte Commissaris Sunderman he kermig_ mj teken van de opening van Alberts, die begroette wethouderP.B.M. het wederom van "J" ^annÊHy wlnste de jeugdwerk deed blykem U en spoorde Schommels en zweefmolen waren kun stig gepionierd. De uitvinder van de Kop van Jut verdient een speciale pluim voor zijn improvisatie-kunst. Het kan nauwelijks verwonderen, dat de kei mis langer duurde, dan op het pro- gramma vermeld stond. Ruim "een half uur later dan in het programma verwacht was, werd het sein tot sluiting en sloping gegeven. Met de volleerde handigheid van ker misvolk na de laatste voorstelling brach ten de jongens en meisjes hun attracties weer tot de omvang van vervoerbare ten- tenpakken terug. Een half uur na het sig naal was de zandvlakte weer een verlaten lege plek Sterrebos. De jury kon de volgende prijzen toe kennen. Voor de meest aantrekkelijke en best gepropageerde attractie: le prijs: Groep 3 N.P.V. met de zweefbrug 47% pnt; 2e prijs: N.P.V. met zweefmolen: 3e prijs: Gidsen van de Singelparochie met rolbal- tent. Voor de grootste omzet aan kermis- eenten: le prijs Gidsen van de Agnes- en Notburga-groepen. resp. van de St. Jans parochie. Lange Haven en van het S.F.L. Lange Haven met de poffertjes-kraam, 1231 centen; 2e prijs Groep 2 van het Schotse Vendel met griezeltent, 1079 cen ten; 3e prijs Gidsen van de Singel-paro chie met rolballentent -939 centen. Deze kermis bewees de vindingrijkheid en improvisatiekunst van de jeugd van Schiedam. Zoals wethouder Alberts het zei: „Deze idee is een aanwijzing voor de toekomst. Er zit heel wat in". Terwijl het bezoek aan de verlichting gedurende de week beneden de verwach ting bleef, leefde de belangstelling op Za terdag- en Zondagavond weer op. Velen trokken langs de havens, over de Broers- vest, door de Hoogstraat en over de Dam. De fontein op de Hoogstraat voor de Aula van het Museum werd de hele avond door een dichte haag mensen aan het oog van de voorbijgangers onttrokken.. De Oud-Hollandse Markt begroette gis terenavond om ongeveer 9 uur de 31.000 bezoeker. Zaterdagavond werden 5000 be zoekers genoteerd. hen aan te brengen lmdkee es j,e zjen rol- om kermisgeld inhuna gtaf van len. Mina Bakgya,ag bcrrezen en op 6 keuken-prinsess werden de poffertjes aan petroleumstell bakken. Maar nog kon de lopende ba tet beVredigd woi/len. Behalve een verkoopten» waren er bi» hJPoffertjeskraam ook zitjes, zoals.een !htPe kraam die niet missen kan. ^Dokter Robert Volta had een zeer origi nele concurrent gekregen al kwamen de bezoekers er minder droog af. Zeer imposant waren de tekeningen van de krachtpatsers tegen wie men het op kon nemen om zijn kermis-geld terug te winnen met een extra cent toe. „Wereld-sensatie: Enorme luchtbrug" kondigde het bord bij 'n andere tent aan. Met plankjes op een kabelonze lezers, die Donald Duck over de luchtbrug in Saludos Amigos hebben zien rennen, zul len zich de vermakelijkheid levendig kun nen voorstellen was een brug gelegd. Wij geloven niet, dat er één durver veilig aan de overkant is geraakt. Iets wat de ontembaren er natuurlijk toe bracht het kers een voorproefje van w „j aele- te wachten stond. De muziek werd geie verd door eengramofoon, die laconiek haar rondjes draaide zonder te beseften, dat het lawaai van de kermis al haar spanning overbodig maakte. De rolballen-tent trok vele kegelaars aan Ook hier bleekte mislukking uitda gend op de jeugd te werken, want keer op keer beproefden de spelers hun geluk op nieuw. Maandag 6 September Inhuldigingsdag H.M. Koningin Juliana Over de hele stad: luiden der klokke 7.30 uur. St. Ja'nstoren: Klaroengeschal, 8 uur Grote Markt: Muziek 8.159.15 uur. Grote Markt: Kinderzanghulde 10.30 u. St. Jacobsgasthuis: Receptie door Bur, gemeester Peek, 12.302 uur. Julianalaan: Vertrek bloemencorso, 2 30 uur. Stadhuis: Défilé van Schiedamse Ver enigingen en deputaties, 7 uur. Zandvlakte: Groot vuurwerk, 10.30 u, L &e Distributiediénst Schiedam maakt dat in het tijdval vanel Septem- her tot en met 11 September 1948 formu Leren MD 323-16 moeten worden afge haald voor het aanvragen van brand stoffen voor kamerhuurders. Alleen die kamerbewoner® komen in aanmerking, die een afzonderlijk te vei U'armen woninggedeelte ter bewoning hebben gehuurd en zijn ingeschreven ui het bevolkingsregister de\ Gemeente alwaar de aanvraag wordt ingediend. Voor kamerhuurders, die in een andere Gemeente zfin ingeschreven, doch tenge- v°lge van hun werkzaamheden tijdelijk kamer hebben gehuurd, zal t.z.t. een afzonderlijke regeling worden getroffen. Geen aanvragen mogen worden inge di^fid voor: Kinderen van de verhuur der kostgangers met z.g. huiselijk ver keer inwonend dienstpersoneel; personen, slechts een slaapkamer hebben ge- jg-^d; personen, geboren na 1 October t keaanvraag dient door de verhuurder. hehogve van al zijn huurders op één te worden ingediend. Indiening der formulieren dient plaats e Wnden in het tijdvak van 13 tot en m®t, 25 September 1948. amkaarten zowel van het gehele gezin als van de huurder (si medebren gen. Formulierenafhalen en indienen: Schiedam Broersvest 111. Schiedam ,2 September 1948 De eerste klap is ven daalder waard: wie slaat de spijker met één Map in het lioutOp.de jeugdkermis beproeven de mannen met aankomende Bram Charité-biceps hun vorderingen. De jury, welke de uitslag van de Schiedamse étalagewedstrijd had op te maken, kreeg gèen gemakkelijke taak voorgezet. Over de gehele stad moes ten de heren Jos de Jonge, architect te Rotterdam, R. H. H. Karstel, etaleur van de Bijenkorf te Rotterdam, en J. Zieleman, chef van de reclame-afdeling van Vroom en Dreesmann, hun indruk ken opdoen. Nu zij klaar gekomen zijn, zal er voor de Sehïedammfers vanavond nog een prettig uurtje overschieten in het bekijken van de winnende étalages- De uitslag in de diverse groepen was: Groep A: huishoudelijke artikelen en schoenen: 1L. Kamp, Hoogstraat 128; 2 Fa. Schrijver, Broersvest; 3 Wed. J. v. d. Torren, Rotterdamsedijk; 4 Gebrs. Bertels, Dam; een eervolle vermelding kregen C- C. v. d. Heijde, Gr. Markt 31 en A. Goos, Gerrit Verboonstraat 21. Groep B: levens- en genotmiddelen: 1 J. Poot, Broersveld 149; 2 G. Abma. Rubensplein 5; 3 H. N. Dunne, Broers veld 170; 4 F. J. Etman, Wilhelmina- plein 22; een eervolle vermelding kre gen: Dhlaart, Rotterdamsedijk 272; R. Kool, Singel 189; A. H. J. Hehemann, Swammerdamsingel 79; P. J. Scheffers. Singel 130; A .v- Leeuwen, Groenelaan 189; C. Abma, Rubensplein 7; Kramer Freher, Singel 138; J .v. Selm, Noord einde, Kethel; Banketbakkerij „Het Westen", St. Liduinastraat 49. Groep C: luxe artikelen en gedistil leerd: 1 N. Bergers, Hoogstraat 88; 2 H. J. Blommendaal, Hoogstraat 55; 3 G. P. v. Daalen, Rotterdamsedijk 252; 4 Mai- son „Modern", Hoogstraat 53. Eervolle vermeldingen werden verleend aan: Myosotis, G. Verboonstraat; Radio Zijl stra, Hoogstraat; Jansen, Rembrandt- laan; Most, Rotterdamsedijk; Hollewijn, Passage; Dijkshoorn, St. Liduinastraat; Jongsten, Rotterdamsedijk. 'Groep D; textiel: 1 De Graaf van Loon, Rotterdamsedijk; 2 Smoorenburg, Hoog straat, met eervolle vermelding; 3 Jan sen, Modemagazijn, Hoogstraat 1574 Overhagen, L. Haven 87. Eervolle ver meldingen ..voor Bertels, Dam 9; Rook, Oranjestraat; Janse, herenmodes, Hoog straat 93; V. d. Heijden, Boterstraat; Petit Paris, Gerrit Verboonstraat; Zag- wijn, Hoogstraat 70; De Vree, Dam 4. Groep E: algemeen: 1 De Papaver, G. Verboonstraat 8; 2 A.P. Boekhandel, Passage 18; 3 De Groot, Singel 140: een eervolle vermelding voor C. Huizer, Groenelaan 57L. Jurgens, Hoofdstraat 189; Fa. v. d. Ende, Hoogstraat 28. De wedstrijd werd uitgeschreven door de O.V- in samenwerking met de Schie damse Middenstandscentrale. Toen Suykerbuyck in de zesde ronde voor het einde wegliep uit de kopgroep, was zijn overwinning nog geenszins zeker. In tegenstelling met de beide vo rige ronden van Schiedam ging de strijd om de eerste plaats deze keer niet tussen twee rivalen, maar tussen een zevental renners, die elkaar bij elke ronde de eerste plaats betwistten. Vele ronden was Suykerbuyck zelfs geen medevechter in deze kopgroep. Nadat hij met de Maas- lander Brinkman, de 's-Gravenzandenaar W. v. d. Voort, de Amsterdammer F. Pe tri, de Hagenaar Mittertreiner, de Rotter dammer Muntz en Vos uit Den Bosch rondenlang het kop-peloton gevormd had moest hij lange tijd tussen deze kopgroep en de tweede groep van ongeveer 9 ren ners alleen de taak van de achtervolging verrichten, omdat een lekke band hem had doen terugvallen. Het is wel tekenend voor het karakter van deze koers, dat Henneman uit Bever wijk, een renner, die in de ronde tegen het einde niet meer voorkwam, de lei derspremie kreeg toegewezen, omdat hij de meeste malen als eerste door de finish was gegaan. W. Voorting was bij het publiek favo riet, maar de arme jongen reed volkomen onder de dwangpositie van de grote naam van zijn broer. Toen hij dan ook in de ronde geen ogenblik meetelde en het grootste deel van de strijd bij de derde groep van ongeveer 7 renners lag, moest ftij ae bitterste verwijten van het publiek verduwen. „Stumperd", was nog de meest sportieve opmerking van dit „zeer spor tieve'; publ ek Een vijftal ronden voor het einde gaf hij op. Suykerbuyck heeft het niet op de eind-spurt laten aanko men, omdat hij wist tegen Brinkman in dat geval geen kans te hebben. Zes ron den voor het einde ging hij er van tus sen. De overige renners van de kopgroep reageerden nauwelijks; zeker ervan, dat zij voor het einde de optimist nog wel zouden inhalen. Maar Suykerbuyck bleek nog over voldoende stamina te beschik ken. Hij bleef doorduwen. Het publiek langs de kant werd met de ronde geest driftiger, want steeds weer was het Suy kerbuyck, die alleen door de bocht kwam op tientallen meters gevolgd door de overige zes. Elke poging van een van deze om er tussen uit te trekken, strand de op de bewaking van de overigen. Suy- kerbi^ck won in een prachtige race. De overige plaatsen werden bezet in de volg orde van namen, zoals die in de twee alinea hierboven vermeld staat. 8. A. v. d. Voort, 's-Gravenzande; 9. Gieseler, Rotterdam; 10. Westèrduin, Scheveningen De tijd van Suykerbuyck over 100 km. was 1 uur 48 min. 42.6 sec. Van de 60 deelnemers die startten, kwamen een goede 20 over de eindstreep. De Vace voor 40 amateurs over 30 km. werd een dtiel tussen W. Verhoeven uit Overschie en A. v. d. Putten uit Den Haag. De overige renners kwamen er niet aan te pas. Voor v. d. Putten waren de 3 premies, maar voor Verhoeven de eindoverwinning. 3. W. Snijders, Half weg; 4. A. v. Oers, Langeweg; 5. P. van Roon, Haarlem; 6. F. Versluis, Waddinx- veen. De wedstrijd voor toerfietsen miste élke kleur. Terwijl in andere steden de attractie wordt gevormd door het mee rijden van de 20 deelnemers in hun be roepskleding, zoals een bakkers- of sla- gerskiel, verschenen de deelnemers in ander tenue. Deze race ging over 7.5 km. en werd gewonnen door Versoest uit Schiedam; 2. Kerklaan, Schiedam; 3. Hoo- gerhuis, Vlaardingen; 4. Breeman, Vlaar- dingeh; 5. Slump, Rotterdam; 6. J. Gey- bels, Schiedam. J. van Unen vloog tijdens de race tegen een lantaarnpaal op en brak een been. Door brancadiers van het Rode Kruis werd hij verzorgd en naar het ziekenhuis overgebracht. De belangstelling van de zijde van het publiek was groter dan het vorig jaar. De politie had voor een uitstekende afzet ting gezorgd. Zaterdag en Zondag hebben de water sportvereniging VZOD en de Kralingsc Zeilclub haar jaarlijkse wedstrijden in de 16 M2. klas en de 12 M2. B. M. klas gehouden. De eerste dag was er weinig wind, doch Zondag hebben de zeilers hun hart kunnen ophalen. In de 16 M2. klas zijn er 5 wedstrijden verzeild. Stern van A. de Hoog, W. V. Rotterdam, werd eerste met 82 punten; 2. Ideaal vim H. Molenaar, KZC met 72 punten; 3. Annie III van E. J. Both, Gouda, met 67 punten en 4. Marjolein van J. C. van Tienhoven, Gouda, eveneens 67 punten Voor de 12 M2 B. M. klas werd zes maal gestart. Keep Steady van C. Nele- man. KZC behaalde het hoogst aantal punten n.l. 81, daarna volgde Daisy van B. Verhaven, Aegir, en derde werk Skiti- py van F. Moret, KZC, eveneens met 75 punten. Bij K.B. is op zijn verzoek aan L. A. Beth, met ingang van 9 September 1948 ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Overschie (gemeente Rotterdam). In Oldenbroek. zagen we enkele men sen druk bezig; ze hadden 'n stuk straat opgebroken, vreemde stokken geplant en een touwtje gespannen. Enfin, alles zag er veelbelovend en kunstzinnig uit en we vroegen dan ook belangstellend wat het wel orden moest. Het antwoord was kort cn krachtig en beschaamd trok ken we verder: het waren landmeters, die hun nuttig bedrijf uitoefenden Maar elders was men toch écht druk bezig. In Zwolle zagen we met enige weemoed, dat het portret van koningin Wilhelmina werd verwisseld voor dat van de prinses, die vanaf Maandag onze koningin zal zijn. Het deed ons beseffen, dat het moment van afscheid en van wel kom definitief nader komt Het waren goedgelijkende portretten en drie Dominicaner-fraters, die op hun wit-zwarte pij een kleurig Oranjeknoopje droegen, vertelden, dat dit hun klooster was en dat de tekeningen van de hand van pater van Bergen waren. Toen ze de naam van onze krant en het doel van onze tocht hoorden, vonden ze, dat we „de schilder" aldus noemen de biech telingen de pater maar eens iets over de feestviering in Zwolle moesten vra gen. En we gingen het versierde gebouw, dat 's avonds met schijnwerpers verlicht wordt, binnen. De prior liet ons de prach tige kapel, het koor en de kloostergan gen zien en pater-bibliothecaris een Rotterdammer stal ons hart met zijn boekenliefde. In de eetkamer, waar we in een ge schilderd portret direct pater Schaab, de pastoor van de O. L. Vrouw Rozenkrans in Rotterdam herkenden, vertelde pater van Bergen ons iets over de Oranje feesten. Hij had het decor voor het open luchtspel geschilderd, een groot portret van de koningin, vier bij vier; voorts de twee tekeningen vervaardigd, die we ai gezien hadden, en tenslotte adviezen ge geven voor versieringen. Pater van Ber gen sprak met schroom over zijn werk, maar spoorde ons met des te meer klem aan, flink toe te tasten. De Franciscaanse bescheidenheid en Benedictijnse gastvrij heid gingen hier in Dominicaans kleed! Na veel oponthoud van voorbijtrekken de kinderoptochten, bereikten we Stap horst, waar de typische klederdracht niet iets kunstmatigs is, als lokmiddel voor vreemdelingen, doch nog werkelijk leeft. Voor een van de lange huizen met de groen-wit geschilderde kleine ruitjes, speelden drie kleine meisjes: strakke ge bloemde kapjes om de witte kopjes; een lang blauw rokje en schortje en een kleurig omslagdoekje. Nauwelijks zagen ze ons fototoestel, of de peuters van drie, vier jaar, poseerden al. Ze zijn dat gewoon. Na de klik zeiden ze iets, maar we verstonden het niei. Ze herhaalden en herhaalden, 'n beetje ongeduldig ten slotte, en eindelijk begrepen we dat ze ons het adres noemden, waaraan we een kiekje moeten zenden. Ze beschouwden dat blijkbaar als een stilzwijgende con ditie voor hun bereidwilligheid. We vroegen Reusje, de oudste, of ze wist waarom het feest was. Er volgden vele woorden, maar we verstonden er niet één van. Haar nadrukkelijke hoofd knikjes bewezen echter, dat ze het ter dege wist. En in Drente was men langs het schier eindeloze kanaal met zijn talloze hef- brugjes druk aan het versieren. Daar kwam een boertje „angereden met een wagen vol heide. Bij een erepoort stopte hij, begon zonder iets te zeggen zijn vracht af te laden en keerde daarna terug, om nieuwe voorraad te gaan halen uit de heuvelige vlakten, waar genoeg heide is om hele steden mee te versieren. En nu staan we dan hoog boven de stad Groningen, op de Martini-toren. Vlak onder ons zier- we open plekken, oorlogswonden; maar verder, in en rond de Heerestraat, leeft het van door elkaar wriemelende mensjes en waaiende vlag gen en versieringen. De markt met haar lange rijen witte tentjes lijkt van hier op een kostbaar mozaïek. Hoe fris en kleurig is het bevlagde Groningen, zo van boven af gezien. Van Groningen naar Leeuwarden. Hebt ge wel eens opgemerkt, hoeveel verschil lende kleuren groen er bestaan? In Friesland lijken de weiden op uitgestrek te velden van glanzend, donkergroen flu weel, waartegen de enkele oranjevlag of -wimpel aan de voorgevel van 'n boer derij bijzonder mooi afsteekt. In de Jacobijnenkerk te Leeuwarden wordt de gerestaureerde grafkelder van de familie Nassau-Dietz, waarvan ons Vorstenhuis rechtstreeks afstamt, offi cieel als Fries huldeblijk aan koningin Wilhelmina overgedragen, Hier rusten o.a. „Us Heit" (Onze Vader), die Willem Lodewijk heette en een oomzegger van Willem de Zwijger was, en Maria Louise, 1rl Kof" »Mariike Muoi" (Tante Marijke), waar- 1X1 llul naar ons jongste prinsesje vernoemd is. In 1795 is door „schennende handen", aldus de gedenkplaat, de grafkelder ver woest, maar thans is hij in ere hersteld. En hoe! Het Oranjepoortje is prachtig gerestaureerd en versierd met een Oran jeboompje. Voorts is er een prachtige nieuwe tombe geplaatst en werd een schildering van Us Heit aangebracht. Jhr. Mr. van Eysinga en Mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der konin gin in de provincie Friesland, hielden toespraken en er werden o.a. werken van Friese componisten ten gehore gebracht. Nu we toch in de buurt (en in de sfeer!) zijn, gaan we ook een bezoek brengen aan Wieuwerd, een klein plaatsje op ongeveer 25 Km. afstand van Leeu warden. Het is moeilijk te vinden. Ge moet niet naar „Wieuwerd" vragen, maar naar „de grafkelder", want de Friezen spreken de naam heel anders uit en zijn volkomen oprecht, als ze op enkele kilo meters afstand nog zeggen, er nooit van te hebben gehoord. Maar „de grafkelder" weet iedereen, want die is over de hele wereld beroemd Hij ligt onder een oud kerkje, dat waarschijnlijk in de 13e eeuw gebouwd is. In 1765 werd de kelder ge opend en men vond toen ongeschonden kisten, waarin versteende lijken. Het oudste dateert van 1609. Hoe het komt, dat de lijken niet vergaan doch mummifi ceren? Doen dat de lucht, de soort aarde of de bouw van de kelder? Niemand weet het. In Amerika en Engeland zijn nauwkeurige copieën van de kelder ge maakt, doch zonder rccultaat. De kelder te Wieuwerd blijft echter zijn „kracht" behouden; enkele jaren geleden heeft de concierge een bedervend stuk vlees in de kelder gelegd. Binnen één dag eindigde het rottingsproces en daar na begon het vlees.te verstenen. We stijgen uit de kelder weer naar het licht, kunstlicht wel-te-verstaan: rond ons zien we tegen de duistere hemel vijf kleine verlichte torentjes staan in het vlakke, wijde Friese land. j 4', d° woestijn is het heet of koud. Na zonsondergang daalt het kwik in de barometer heel snel, vaak tot onder het vnespunt. Zo was het ook die avond. Van lege proviand- kisten werd een kampvuur aangelegd. Behalve het loeien van de vlammen en het knetteren van het hout was nog een ander geluid hoorbaar: Fatima, het moedige en zwijgzame meisje, snikte. Zij verborg haar gezicht in haar handen Dat was te veel voor de speurder, die geen vrouw of kind kan horen huilen zonder zijn hulp aan te bieden. Basli ging naar de jonge dame, maakte een diepe buiging, zoals dat bij een prinses gebruikelijk is en vroeg in schools Arabisch: „Kan Ik U helpen, prinses? Is er iets dat U bedroeft?" „Mijn vader, Hadji Asoef, Sheik van de Kahran-Arabieren is door list en bedrog ontvoerd". Het meisje keek angstig om zich heen. Enkele medereizigers van de karavaan luisterden opvallend. „De ruiter die deze brief bracht, is een vriend van mijn vader. Hij zeide mij, dat ook de leider van deze karavaan In het complot is", ging de prinses in het Engels voort. .Waarom nam men hem niet gevangen?", fluisterde Basli. „Omdat men vreesde, dat zijn mannen op hem zouden wach- ten", zei de prinses snel. „Maar zijn mannen zijn niet hier", j delijk spuwen trams en bussen, die met zeer grote frequentie reden, hun mense- Onvermoeid trekken de Rotterdam mers er iedere dag weer opnieuw op uit om getuige te zijn van de vele feestelijke evenementen, welke alom de aandacht vragen, om te genieten van een unieke verlichting, welke rivier en stad maakt tot een wonder lijke droom. Het hoogtepunt van de feestviering was Zaterdag zonder twijfel de allego rische optocht uit Den Bosch, welke in triomfantelijke kleurenpracht door de Rotterdamse straten trok en waarover men elders ln dit blad meer uitvoerige bijzonderheden kan lezen. Maar hoewel vele tienduizenden van dit ongekend-mooie schouwspel genoten telt Rotterdam bewoners genoeg om vrij wel tegelijkertijd het reusachtige Feije- noord-stadion te vullen, waar een groots muziek-festival plaats vond. Meer dan 40 Rotterdamse koren zijn Zaterdagmiddag in het Feijenoord-stadion te zamen gekomen en hebben daar onder leiding van Piet van den Kerkhoff een feestprogramma uitgevoerd, dat in deze massale bezetting dikwijls indrukwek kend was. Plechtig en groots klonken het Wilhel mus in de meerstemmige .bewerking van J. Vranken Jr., het Wilt heden nu treden en het Domine Salvam fac van Giesen als even zovele hoogtepunten in deze massa- betoging Een geheel vak was voor de zangers en zangeressen gereserveerd, dat door de opstelling der groepen, de dames in de bonte kleuring van hun kledij tegenover het stemmig donkere van de mannen, over het groen van het stadion, veld als een triptiek was voor de toe schouwers. Behalve deze massazang was daar nog het R.Ph.O. o.l.v. E Flipse, dat o,m. van Anrooy's Piet Hein Rhapsodie voor het voetlicht of beter voor de microfoon bracht en daarmede het nationale ge deelte van het programma opende. Theo Bavlé en Henk Noort hadden te voren nog enige opera-aria's gezongen met be geleiding van het Philharmonisch Orkest. Medewerking verleende eveneens de Koninklijke Militaire Kapel die vooral met haar kranig geblazen Taptoe groot enthousiasme bij het publiek ontketende Jammer dat de kapel het eerste gedeelte van haar programma zo traag afwerkte, waardoor aan het einde van dit pro gramma, toen het etensuur reeds lang verstreken was, nog alle dansen van de Gorsselse Boerendansen gemaakt moesten worden. Daarom moesten vele aanwezi gen zich deze kostelijke volksdansen, die met humor en verve uitgevoerd werden, voor een groot gedeelte laten ontgaan. Tegen 9e avond begon een onafgebro ken mensenstroom te vloeien in de rich ting van de rivier en het park. Onophou 57) Nu er bestaat dan tenminste nog hoop, dat de bende hier ergens in de na- bijheid huist. Frank vouwde zijn kaart op en stak ze in zijn zak Het zou al te gek zijn als we de schurken niet uit hun schuilhoek kon den lokken. Toen ze weer in Chicago aankwamen, was het ver in de middag. Frank zond zijn mannen weg en belde Govern op. We hebben jammer genoeg geen succes gehad, maar het zou ook een won der geweest zijn, als dadelijk de eerste poging gelukt was. Ziet u, dat had ik verwacht! Ik heb het u immers gezegd, we zuilen moe ten wachten, totdat ScWirelly de een of andere domheid begaat en zich daardoor verraadt!, antwoordde de commissaris. Daar kan ik niet op wachten, beste vriend. Ik heb nog één troef in mijn hand en die zal ik nu uitspelen. Als ik u daarbij van dienst kan zijn, dan beschik maar over mij, Frank!, ant woordde Govern hartelijk, maar in zijn stem klonk duidelijk twijfel. Doch Frank stoorde er zich niet aan en zei: Hartelijk dank, dat kunt u namelijk inderdaad. Govern! Ik heb een water vliegtuig nodig. Hoe? Wat? Een watervliegtuig? Ja, maar geen politievliegtuig. Kent u iemand, die mij er aan zou kunnen hel- pen? Wacht eens, ik heb een kennis, die er een bezit. Weet u wat, Frank ik doe u een voorstel. U eet met mij in de club, want ik veronderstel, dat we Jonny Al ton zo heet de eigenaar van het vlieg tuig daar zullen ontmoeten. Hij is een echte sportsman! De chef-detective stemde dadelijk toe en legde voldaan de hoorn neer. De club, waarvan commissaris Govern Mu- was' behoorde tot de deftigste van Chicago. Het clubhuis was een indruk wekkend gebouw, ja, een echte stad in het klein, die haar leden alle mogelijke gemakken bood. Ze konden ep wonen en werken hun inkopen doen én er zich vermaken- Er waren zo doelmatig mogelijk inge- richtte bureaux te hunner beschikking. Een bioscoop, een variété, een restau rant, tal van winkels en zelfs een klein postkantoor waren te bereiken, zonder dat het nodig was, dat mep het huis ver liet. Grote zalen en tal van lokalen, die voor uitvoeringen en vergaderingen van allerlei aard geschikt waren, war -n aanwezig. Natuurlijk was er ook een arts, een tandarts en een bazar, waar van alles te koop was, van aspirine af tot een trekharmonica toe als iemand die mocht verlangen. Een goed beheerde bank met de modernste kluisinrichting nam op ver zoek de kostbaarheden van de clubleden in veilige bewaring. De chef-detective wist, dat hij de com missaris in de grote hal zou ontmoeten. Hij zag hem al, toen hij door de draai deur die door een jongen werd bediend, binnenstapte, in gezelschap van „en jon geman aan een der kleine marmeren tafeltjes zitten. Govern wenkte hem. We hebben op u gewacht, Frank! Het geluk is weer eens net u, ik heb mijnheer Alton ai verteld, dat u zijn vliegtuig wilde lenen. Jonny Alton, een lichtblonde jongen met een plozend gezich' voi zomersproe ten, drukte Frank'*' nand als in een bankschroef. Het zou me reusachtig veel plezier doen, als ik u een genoegen zou kunnen doen. mijnheer Frank! U kunt het vlieg tuig te allen tijde rijgen. Het is wel niet van iet nieuwste model, maar och aardig vlug. Ik heb er een uaar prijzen mee behaald. Ik neerr uw aanbod met dank aan, maar we zullen dadelijk afspreken, wat u voor het Vliegtuig vraagt, ingeval het verloren raakt. Alton lachte en toonde twee rijen blin kende tanden. De kist Is voor drieduizend dollar verzekerd ik zou haast geen betere zaak kunnen doen. Doch als u met der gelijke plannen rondloopt, waarde heer, dan kunt u beter een valscherm mee op reis nemen. Frank weerle met een lachje af. De zaken staan toch iets anders. Hoe hoog zou de prijs zijn, die u wenst mijnheer Alton? Nu tweeduizend is het ding altijd nog waard. Goyern, die van de een naar de- ander keek. stond op. Ik denk, dat we nu eerst eens moe ten gaan eten, jullie zullen het wei eens worden. Dat zijn we al, antwoordde Frank; daarna zei hij tot Alton: Het is mogelijk, dat ik het vliegtuig moet verkopen. Over de reden zou ik nu nog niet willen spreken. Als het dus verloren raakt, krijgt u tweeduizend dollar. Dat zal me aangenaam zijn, maar als het mogelijk is, zou ik de kist willen houden. Ik ben er nu eenmaal aan ge hecht. voegde hij er lachend aan toe. Commissaris Govern streek over zijn neus. Hij begreep absoluut niet, wat Frank met het watervliegtuig wilde be ginnen. En dat zou ook voor hem nog voorlcpig een geheim blijven, want de chef-detective kwam er met' geen enkel woord op terug. XXIV Schirelly brengt nieuws Leon Schirelly keerde eerst laat in de nacht terug Bil) Schirelly. die door on rust werd gedreven, had tot het dalen van de avond de uren zoek gemaakt met in de tuin te werken; daarna was hij het huis „ingegaan, om in zijn kamer orde te scheppen. Door het raam van zijn kamer kon hij een klein stuk van de straat overzien Af en toe kwam er een auto langs, en voetgangers waren er in het geheel niet te zien. Onder het werk kreeg hij tal van phantastische Ideëen. Ja, hij over woog zelfs het plan om een deei van de buit mee te nemen en er met de woon wagen van door te gaan, alleen maar, omdat hij deze kwellende eenzaamheid niet kon verdragen. Doch zijn verstand hield hem er van terug en zei hem. dat hij niet ver zou komen. Zijn vader had immers gelijk Dit eenzame huis bood een veilige schuil plaats tegen cops. Ja, wanneer Gredy er nog geweest was. dan had het er zelfs gezellig kunnen zijn. Hij zette zijn tanden op elkaar en wierp zich weer vol vuur op het werk. Hoe wel hij geen honger voelde, maakte hij een overvloedig avondmaal klaar en dek te de tafel in de hal Gespannen wachtte bij op de terugkeer van de oude. - Toen echter de uren verstreken, zon der dat Leon Schirelly kwam, keek Bill eens in het laboratorium rond. Het was namelijk tot hem doorgedrongen, dat hij geen enkei wapen tot zijn beschikking had, waaruiee hij zich in geval van nood zou kunnen verdedigen. Hij doorzocht de koffer, die zijn vader toebehoorde, en vond enkele van de stalen cylinders, waarmee ze in het warenhuis de bewa kers buiten gevecht hadden gesteld, Hjke inhoud uit in de omgeving van de van Vollenhovenstraat. De verlichting van rivier en park en natuurlijk ook het grandioze vuurwerk, dat later op de avond zou beginnen, waren hier de grote trekpleister. De door de politie getroffen verkeers regelingen bleken voortreffelijk te wer ken. In een vlot tempo ging het langs de Jachthaven en eerst op de Westerkade kwam er enige stagnatie. Dank zij de medewerking van het publiek, dat zich opvallend ordelijk en rustig gedroeg, deden zich evenwel geen Incidenten voor. Eenmaal in het Park gekomen, ging het in een kalm tempo voorwaarts. Rus tig, maar gestaag trok de dichte menigte voorwaarts als een eindeloze feestproces- sie, slechts nu en dan bij een nauwer pad of een smalle brug even opgehouden, om dan weer genietend en bewonderend voort te gaan in een sprookjeswereld van licht, kleur en wijd uitwaaierende fontei nen. En intussen daverden van het Prin- senhoofd de eerste kanonslagen van het grandioze vuurwerk dat daar werd ont stoken. Fantastisch belichtte de fraaie stukken de rivier, waar het wemelde van de vaartuigen. Hel spreidden de vuurpij len hun veelkleurig-lichtende ballen over de oevers, waar de toeschouwers dicht opeen genoten van dit feeërieke schouw- Een waardig slot van een prachtige dag. Met het oog op de Zondag droegen de feestelijkheden gisteren een soberder ka rakter. Wel werd des avonds de verlich ting alom ontstoken en bewoog zich een dichte menigte door de straten, doch de feestelijkheden overdag beperkten zich tot de sluiting van het Internationale Concours Hippique en een poppenkast voorstelling voor de kinderen in Dijkzigt gegeven door „De lachende Spinnekop". welke voorstelling des avonds voor de volwassenen werd herhaald. Des morgens werden in alle kerken speciale diensten gehouden, terwijl des avonds tn de Rotterdamse Schouwburg een herhaling werd gegeven van Shakes peare's „De Storm", gevolgd door het huldigingsspel „Na de Storm" van W. A. Wagener. Wie in deze rumoerige, overdrukke feeststad, met haar klein millioen vreem- delingen, een ogenblik rust zoekt, kan terecht in een der talrijke kerken van Amsterdam: schemerige eilanden van stilte, een kerkdeur zoeft dicht achter de bezoeker en sluit dit ongewone dagelijkse feestlawaai buiten. Levensmiddelpunt wordt weer levens middelpunt en de bescheiden Godslamp, eeuwig brandend, is mooier en langduri ger illuminatie dan de tienduizenden lampjes buiten. Maar ook hier is er momenteel, zij het zeer sober, feestversiering. Vele kerken vonden in dit jubileum- en kroningsfeest aanleiding om, zoals slechts hoogst zelden gebeurt in Nederland, met de nationale en oranjekleuren het interieur te ver fraaien. In de St. Dominicuskerk op de Spui straat gingen Zondag een aantal katho lieke leden der hofhouding, o.a. de ko ninklijke secretaresse mej. Geldens, de hofmaarschalk, een hofmeester en mevr. Verbrugge ter Hoogmis in een kerk, die versierd was met oranjebloemen en groen terwijl het rood, wit en blauw en een oranjevlag het altaar flankeerden. Deze kerk was de enige, waar reeds Zondag de Dankdienst in een plechtige H. Mis van de H. Geest werd gecelebreerd. In alle andere kerken geschiedt dit pas vandaag op de dag der inhuldiging, maar reeds Zondag waren zeer vele altaren stemmig omgeven door oranjebloemen en feestelijke vlaggenbundels. In de Willi- brordusfcerk buiten de Veste op de Am- steldijk, waar Zondagmiddag om 3 uur een plechtig Lof gecelebreerd werd ter intentie van de Kath. Vrouwenbeweging, waren 'o.a. officiële vertegenwoordigers van H. M. Koningin Juliana en de bur gemeester. En wanneer Maandag dan de torens van alle katholieke kerken hun bronzen stemmen zullen verheffen, zal daar ook de nieuwe stem van Amsterdams pa- troonkerk. de St Nicolaas od de Prins Hendrikkade bij zijn. welke Zondagmid dag door Mgr. G van de Burg in een plechtig Lof werd ingezegend. (Wordt vervolgd.) I choslowakije "te kopen.' Frankrijk, Griekenland en Oostenrijk hebben van de E.C.A. machtiging gekre gen tot het opnemen van dollarcredie- ten voor de aankoop van 1.210 814 ton van 1.010 kilogram steenkolen in de Duit se dubbelzone. Deze aankopen zullen 18.872.000 vergen. Verder kreet' Oos tenrijk vergunning vJ.496 ton (van 1.016 kilogram) steenkolen in Polen en Tsje-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3