Duitse katholieken getuigen R Een hausse in Kanaal-zwemmers Een verweer van HET VOLKSWEEKBLAD W eerbericht! GROOTMOEDER'S CHARME IN DE MODERNE BALZAAL WAT GELDERLAND EN LIMBURG ER VAN DENKEN 180 duizend gelovigen rond hun bisschoppen geschaard Vreedzame revolutie in het dansvermaak ADIO programma Zaterdag begrafenis Mgr. Dr. H. A. Poels Geschenk voor H. M. Koningin Wilhelmina Grenscorrecties DONDERDAG 9 SEPTEMBER Ï948 PAGINA 2 (Van onze bijzondere verslaggever) Verleden week Woensdag werd in tegenwoordigheid van vele autoriteiten op het Domplein in Mainz de eerste Duitse Katho liekendag sinds 15 jaar geopend; j.l. Zondag werd hij op gran diose wijze gesloten. Tussen deze twee dagen in gingen de deelnemers in zekere zin in de eenzaamheid, om in de zalen der Universiteit (ingericht in een vroegere kazerne buiten de stad) de talrijke problemen te beschouwen, die het naoorlogse Duitsland zo diep beroeren. PRESIDENT BENES' UITVAART I ,J)E GROOTSTE JODEN HATER TER WERELD" Van Heerlen tol Venray hulde der kath. arbeiders Van oud-illegale werkers Sport in Engeland RELLETJE BIJ DE SPURS TOEN LACHTE GRADUS JR. SPRINGCONCOURS TE UTRECHT NU.V. „HANDEN AF VAN DE SPORT, ONDESKUNDIGEN rSrfWit BESPREKING INZAKE DE ITALIAANSE KÖLONIëN Vrij warm weer Wij moeten ons beperken tot algemene indrukken en tot het weergeven van de voornaamste besluiten; we hopen dan in een volgend artikel terug te komen op hetgeen besproken werd in de sectie over Internationale Samenwerking, daar dit ons het meeste belang inboezemt. Vooreerst dan kwamen wij vanaf de eerste dag onder het bereik der Duitse degelijkheid, waarmee ieder onderwerp •werd aangepakt en tot in de diepte werd behandeld. De vooral na de oorlog zo sttrke neiging der Duitsers om te dis cussiëren kwam sterk tot uiting. Referaten van ruim een uur en dan drie achter el kaar, vaak met bespreking, op één voor middag behoorden tot de dagelijkse orde, en meestal werd dit na de middag her haald. Wij Nederlanders misten de gees tigheid en humor, waarmee wij gaarne een bespreking omlijsten en het kwam ons voor, alsof de nood zo'n diepe in druk heeft gemaakt, dat men het lachen heeft verleerd. Op markante wijze kwam in vele besprekingen die diepe nood van het Duitse volk na zoveel ellende en rampen, tot uiting, we kunnen haast zeg gen, dat de besproken onderwerpen er door waren Ingegeven en ervan waren doordrenkt. Maar bij dit alles werd het ons toch ook steeds meer duidelijk, dat hier een elite van de Duitse Katholieken bijeen was, die bezield was door een diep geloof, en in wie een krachtige wil leeft om te helpen bij de verrijzenis van het Duitse volk uit de ruïnenvcl- den van zijn geestelijke en stoffelijke ellende tot een betere toekomst en tot vreedzame verhoudingen tot de bui tenwereld. Zaterdagmiddag en Zondagmiddag waren er grote bijeenkomsten voor de jeugd, waaraan duizenden deelnamen. Waren de kleurige vlaggen, die jaren waren opge borgen en bewaard een schouwspel, meer nog was dit de houding en beslistheid, waarvan de toespraak van de bekende Duitse jeugdleider mgr. Wolker, de weer klank was. Wat in Keulen bleek, bleek ook hier; Het Rijnland is nog katholiek! De Duitse jeugd heeft het reeds jaren ontzettend zwaar, maar vol vertrouwen klonk in een der slotresoluties de hoop op hun kordaatheid en geestdrift voor de toekomst. Talrijk waren de problemen, die wer den besproken zo zeiden we reeds en die dus stof tot resoluties gaven. Zo vonden ook weerklank in de magistrale preek, die de bisschop van Mainz onder de Pontificale Hoogmis op Zondagmor gen, hield. Daar stonden bijna tweehon derd duizend mensen dicht opeen op het immense plein van de Katholieke Jeugd buiten de stad. Het hoge altaar werd om lijst door de vlaggen van de jeugdvereni gingen en door het rood en purper van Kardinaal Frings en talrijke Duitse bis schoppen. Als vertegenwoordiger van de Paus was daar Mgr. Munch, Apost. Dele- gaat voor Duitsland, die de H. Mis op droeg; er waren vertegenwoordigers van de Duitse landen en van de Franse be zettingsautoriteiten. Sprekend over de strijd voor de vrijheid der Kerk, protesteerde mgr. Stohr, bisschop van Mainz tegen de inbreuken, die daarop worden gemaakt en bijzonder op het gebied der katho lieke school. „Kringen, die zich voor stander van de vrijheid noemen, heb ben ons tegen de wil der ouders in een tyrannie der meerderheid opgelegd, die we nooit zullen erkennen. En be zettingsautoriteiten hebben zich over de besluiten van de Landdag en rechts geldige wetten heengezet en dit wordt door ons dubbel pijnlijk gevoeld". In ademloze stilte aanhoorden de dui zenden deze onverschrokken woorden. Hier klonk weer de geest van mgr. Ket- teler: „Wij hebben het recht, dat men onze wil respecteert!" Toen de bisschop in zijn sluitingswoord het geweten der wereld opriep om toch eindelijk ook de gevangenen uit het Oosten allen naar huis te zenden, onderstreepte een lang durig applaus dit rechtvaardig verlan gen. De Tsjechoslowaakse nationale verga-j dering hield gisteren, dag van president Benes' uitvaart, een rouwzitting. Alle leden der regering en vertegenwoordigers van het corps diplomatique waren aan wezig. De stad Praag geleek overigens gisteren een belegerde stad. Er is groot politie- vertoon, er wordt druk gepatrouilleerd en 2000 gewapende arbeiders staan paraat om eventuele manifestaties hardhandig te onderdrukken Dinsdagavond toen het défilé voor de lijkbaar zou worden afgesloten, verbrak een duizendkoppige menigte het politie- oordon, om alsnog de president te zien en te eren. De uitvaardplechtigheid had gister namiddag plaats op het Wenceslausplein voor het nationale museum. Daarna zal het stoffelijk overschot naar Sezimovo Usti worden vervoerd, om Vrijdag a.s. In een eenvoudig graf in de tuinen van Benes' buitenverblijf te worden bijgezet. De radio heeft Dinsdagavond een drin gend vermaan gericht tot de Sokol-groe. pen, om niet in uniform te verschijnen, maar reeds vroeg in de ochtend zag men honderden geüniformeerde Sokol-leden door de hoofdstedelijke straten trekken. Intussen heeft men de stad afgezet en grote Sokol-groepen, die uit Ilzen en Ostrava arriveerden, de toegang gewei gerd, terwijl speciale treinen uit Brno werden afgelast. ,De dienst in het pantheon was zeer eenvoudig overeenkomstig de wensen van mevrouw Benes. De begrafenisstoet door de stad Praag had desondanks een zeer indrukwekkend aanzien. Militaire compagnieën van legionnairs en verzets lieden en een groepje sokols, voorts auto's met een rijke bloemen- en kransenlast gingen de baar vooraf. De kist was met de nationale vlag bedekt en werd ge ëscorteerd door acht generaals. Mevrouw Benes en andere familieleden volgde. Militaire kapellen speelden treurmuziek, vliegtuigen vlogen ln formatie boven de stad. In de avond vertrok een trein met het stoffelijk overschot naar Tabor, de stad. het dichtst bij Sezimovo Usti gelegen, waar de overleden president Vrijdag be graven wordt. Grootmoeder weet wel beter, ale zij de hedendaagse jeugd hoort roemen over de gezelligheid van de moderne dansen. De ouderwetse dansen hadden toch meer stijl, meer charme, meer beschaving, meer vrolijkheid. Jot dat inzicht blijken ook de daroleraren te komen. Hieronder het verhaal van de vreedzame revolutie die zich vanuit Rotterdam in het dansamusement aan het voltrekken is. C. J. Kaptein uit 's-Gravenhage, die door het B. G. te Den Haag ter dood was veroordeeld, was bij het uitbreken van de oorlog politieman. De Duitsers zouden volgens hem wel winnen, zo ver telde hij gisteren voor de Bijz. Raad van Cassatie té Den Haag en daarom nam hij dienst bij de Duitsers; lid van het vrijwilligerslegioen werd hij en tenslotte kwam hij terecht bij het „Judenreferat' Hij toonde zich daarbij een waar Joden hater, bewerkte ze met een gloeiende pook, sloeg met een stoel en noemde zich tegenover een van zijn slachtoffers „de grootste Jodenhater ter wereld". Uit de tenlastelegging bleek dat 45 mensen door zijn toedoen de dood gevon den hadden. De proc -fiscaal verzocht de zaak terug te verwijzen naar de instructie, opdat enkele dossiers nog zouden kunnen wor den nagegaan. VRIJDAG, 10 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.): N. C. R. V.t 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Piano; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 „Vrij en-Bl« 13.45 Gram.; 14.20 Voordracht; 14-40 Ens v d Waart; 15.10 ,,Sangh en Spel lb.UU Voordracht; 16.30 Viool; 17.00 orkest; 17.45 Sextet; 18.15 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00.Nieuws, gram„ ac- 22.45 tualiteiten; 20.15 Philh.Ork.; zing; 21.35 Gram.; 22.00 Kwartet, Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) V. 7.00 Nieuws, gram.; A.V.R.O.: 12.00 Or- 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 14.00 Kookkunst; 14.20 15.00 Voordracht; 15.20 gel; Musette-ork.; Kwintetspelers' "-w 7"' lë ,n Gram.; V.A.R.A.; 16.00 Piano, Cello; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Filmland; 17.20 Gram.; 18.00 Nieuws, felicitaties, orgel; 19.00 Lezing; 19.15 R.V.D.; (19.30 t.m. 21.00 V.P.R.O.); 21.00 Gram. (22.00 Buit. weekoverz.); 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE Hl; 7.00 VI. Brus sel; nws; 7.15 gram.; 7.30 koor; 7.40 gymn., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 nws., 3.15 lichte muz., 10.00 Eng. H.S.; De Promenade Players. 10.30 Jack Simpson en sextet, 11.00 rhythm, muz., 11.30 recital, 12.00 VI. Brussel: gevar. muz., 13.00 nws., 13.15 Gerd Mertens (or gel en zang), 14.00 symph. muz., 15.00 Eng. L.P.: muz. 'v. d. vrouw, 15.30 Wyn- fold Reynolds en ork., *16.00 Voordracht, 16.15 BBC Schots Var. ork., 17.00 Koot wijk: Batavia, 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold,. 18.30 VI. Brussel: v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 Eng. L.P.: Big Bill Camp bell en zijn Rocky-Mountain Rhythm., 20.00 Fr. Brussel; verz.-progr., 20.30 om- roep-ork. en gram., 21.30 zang, 22.00 VI. Brussel; nws., 22.15 Amerik. muz., 22.55 nws., 23,00 div. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H.S.: nws en progr.-overz. BBC Schots var. ork., 7.55 weer, 8.00 Fr. Brussel: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. L.P.; nws., 9.10 verz.-progr., 10.00 v. d. sold., 10.15 music in your house, 1100 voordr., 11.15 time for music. 12.15 lichte muz., 13.00 BBC North. Orch., 14.00 Eng. H.S.: BBC Midi. Light Orch., 14.45 Birdsong of the mounth.. 15.00 Flotsam's Follies, 15.30 gram.. 16.15 The Critics, 17.00 Fr. Brus sel: ber. en interv., 17.10 verz.-program., 17.40 Eng. L.P.: mil. ork., 18.15 Reg. Pursglove en ork., 18.45 hoorsp., 19.00 nws., 19-30 Eng. H.S.: London Symph. Orch., m.m.v. Ida Haendel, 21.00 Eng. L.P.: Second House, 21.15 BBC Theater ork I 22.00 nws., 22.15 Fr. Brussel: Re- lais"v. Namen (causerie over Jazzmuz.). 22 45 Eng. LP..: Ronnie Pleydell en ork., 83,15 Felton Rapley, orgel, 23.56 aws. Het is een kenmerkend na-oorlogs ver schijnsel, dat de mens een voldoende mate van zelfwerkzaamheid mist. De mentaliteit vooral van de jongeren, die pas na de bevrijding bewust zijn gaan leven, geeft blijk van een veelal pas sieve instelling en van een volgen van de weg met de minste weerstand. O.a. en wij zijn ons bewust dat wij hier nu niet bepaald het belangrijkst^ aspect van het maatschappelijk leven belichten, maar het is tenslotte een aspect, en er is nu een directe aanleiding om juist over dit onderwerp nu enige regels te schrijven dan blijkt dit in het amusementsleven. De ongedwongen en spontane vrolijkheid van vóór de oorlog is niet meer. Het publiek wil geamuseerd worden, bet mist in zich Iets waardoor het zichzelf kan amuseren. Sterk blijkt dit ook in het dans-amusement, en daar zijn de moderne dansen wel enigszins mede debet "aan. Het volgen van de weg met de minste weerstand, zowel bij het publiek dat ge amuseerd wordt als bij diegenen die het publiek dit amusement brengen, heeft geleid tot een vaak totaal stijlloze ver vlakking, tot een aanzienlijke verlaging van het beschavingspeil van het ver maak, en tot een verloren gaan van de spontane en oprechte vrolijkheid. In het dansen hebben swing, jitterbug en jive na de oorlog het vermaak gebracht op een dieptepunt van decadentie. Hoe anders was het in grootmoeder'? tijdWat waren die ouderwetse dansen een bron van stijlvol, beschaafd, gezel lig en vrolijk genoegenDe moderne dansen, hoe populair ook, zullen nim mer déze gracieuze en bekoorlijke vro lijkheid kunnen brengen. De moderne foxtrot bijvoorbeeld, laat geen ruimte voor een uiting van per soonlijk genoegen; het strakke rhythme eist de aandacht, en men bederft he dans als men de maat van ihet quiék- quick-slow veronachtzaamt; men moet onherroepelijk mee in de voorgeschre ven pas. Zeker, de moderne dansen kunnen 'zeer stijlvol en beschaafd zijn wij hebben ons daarvan in de afge lopen winter van overtuigd bij de Ne derlandse damkampioenschappen voor amateurs en professionals in de Haagse Dierentuin resp. het Amsterdamse Con certgebouw maar zoals vandaag aan de dag het grote publiek deze dansen uitvoert, is weinig stijlvol of sierlijk meer, en bovendien ook niet werkelijk vreugdig. Maar hoe kan men daartegenover zijn persoonlijk genoegen wel uiten in de zwierige zwaai het lüchtig overstappen en het draaien en wenden van de Ve«- lota, in de réverance die men voor de Kruispolka maakt! Reeds verleden jaar werd door een enkele dansleraar dit tweetal oude dansen van vóór de eerste wereldoorlog weer van stal gehaald. En al was het voor de moderne jeugd vaak niet zo gemakkelijk om van de foxtrot hierop over te schakelen, uiteindelijk succes hadden de intiatief-nemende lera ren er toch wel mee. Maar een groter succes zullen de Boston Two Step en de Barn Dance hebben Zy zijn nieuw, na de oorlog in Engeland gecreëerd. Maar zij ontlenen haar motieven aan de ouderwetse dansen; zij hebben de charme en de sierlijkheid van vroeger, en deze élegance wordt nog verhoogd door een moderne leven digheid. Meer nog dan Veleta en Kruis polka houden o.i. deze Boston Two Step en Barn Dance de mogelykneid in tot een zelfwerkzaam-vrolijke en in-divi- dueel-charmante uitvoering. In Engeland genieten de ook van de radio welbekende programma s van Old Time Dances reeds een zeer grote populariteit. Daar kan men nu reeds bal avonden organiseren, waarop uitsluitend deze ouderwetse dansen worden uitge voerd. In Nederland zal men de eerste tijd deze ouderwetse dansen nog samen rflet de moderne dansen in één bal-pro gramma opnemen. De hierboven reeds gedoemde directe aanleiding tot dit artikeltje werd gegeven door een groep van de voor naamste Rotterdamse dansleraren, en wel op een demonstratie-avond die deze groep gisteravond in „Palace" organ! seerde (en waarvan hedenavond een re prise gaat). Op dit bal werd door twaalf Rotterdamse leraren met partners zowel de Veleta en de Kruispolka (de histori sche oude dansen) als de Boston Two Step en de Barn Dance (de nieuwe fi- guurdansen op ouderwetse leest) gede monstreerd. Vooral beide laatste dansen maakten op ons een vrolijke en zeer le vendige indruk; de Barn Dance is on! leend aan grootmoeder's Pas de Quatre de (moeilijke) Boston Two Steps heeft haar motieven uit het ballet. Genoemde groep Rotterdamse dans leraren zal deze vier dansen (alsmede de Braziliaanse Samba Zeeta) dit sei zoen in het programma opnemen. De initiatief-nemers (die menen dat deze .revolutie" ziöh spoedig over heel Ne derland zal uitbreiden) willen daarmee trachten, om althans op de dansvloer het publiek vooral het jongere pu bliek een mogelijkheid te bieden tot het beleven van zelfbewerkte spontane en stijlvolle beschaafde vreugde en gezel ligheid. Het stoffelijk overschot van mgr. dr. H. A. Poels zal Donderdagmiddag om vijf uur van Imstenrade worden overge bracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Daar wordt een chapelle ardente inge richt. Vier „Credo Pugno"-mannen zullen er de dodenwacht betrekken. Vrijdagmiddag om kwart over vier wordt het stoffelijk overschot van Heer len naar Venray vervoerd. Langs de route in Heerlen zullen alle geledingen van het katholieke sociale leven staan opgesteld. Ook langs de gehele verdere weg naar Venray zullen afdelingen van de Katho lieke Arbeidersbeweging opgesteld staan. Het stoffelijke overschot zal Sittard pas seren om vijf uur en Roermond om kwart voor zes. Over Swalmen, Reuver, Tegelen en Venlo (half zeven) wordt de overle dene naar Venray gebracht. Aan de grens van deze gemeente zal deken W. Berden het stoffelijk overschot plechtig in ont vangst nemen (omstreeks zeven uur), waarna het vervoerd wordt naar het ouderlijk huis van mgr. Poels in de Hof straat. Daar zal het worden opgebaard. Zaterdagmorgen om half elf wordt in de parochiekerk een plechtige H. Mis van Requiem gecelebreerd in tegenwoordig heid van Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond. Mijnwer kers in arbeidskleding dragen het stoffe lijk overschot van het huis naar de kerk. Het stoffelijk overschot van mgr. Poels is op diens uitdrukkelijk verzoek gehuld in het Franciscaans habijt der Derde Orde. Het ligt niet in de bedoeling, dat een lijkrede wordt gehouden. In alle stilte heeft een deputatie van afgevaardigden, 2 September j.L bij een officiële ontvangst op het koninklijk paleis te Amsterdam, namens de stichting L.O. en L.K.P. en de Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland, ter ge legenheid van het 50-jarig regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina, de vorstin een tekening „De Troostende" aangeboden, welke is uitgevoerd door de kunstenaar Rinze Hamstra. De deputatie bestond uit de heren ing. H. van Riessen, drs. A. Raaymakers en de tckénssr Koningin Wilhelmina heeft de teke ning aanvaard en heeft bovendien een citaat aan het werk toegevoegd. Vervuld met diepen eerbied en bewon dering, breng ik u allen hulde voor uw verzet, dat gij al die lange en bange jaren hebt volbracht, een verzet, dat u samen smeedde tot een eendrachtig volk, dat zich zijn roeping bewust is". Wilhelmina. Vanmorgen om kwart voor 12 arri veerde Prins Bernhard te Utrecht vóór een bezoelf aan de Jaarbeurs. Na een rondgang door de gebouwen gebruikte hij de lunch met de raad van beheer. In de middag bezocht Z. KI H. de agrarische en technische afdeling aan de Croeselaan, waarna hij daar ook het concours hip- pique zou bijwonen, dat wordt gehouden in aansluiting op de nationale paarden- demonstratie. (Van een speciale medewerker) II. De minister-president heeft destijds via de radio aan ons volk verzocht de regeringsvoorstellen inzake de Neder landse territoriale en economische eisen ten aanzien van Duitsland te steunen. In het algemeen landsbelang dienen wij aan zijn verzoek te voldoen. Door deze eisen te bestrijden zouden wij tegen onze nationale belangen ingaan, wat dom en kortzichtig zou zijn. Niet temin sluit de steun die we er aan ver lenen, niet de erkenning in, dat de cor recties, die onze regering voorstelt, de meest gelukkige zijn, want dat zijn ze helaas niet. De werkcommissie Limburg, die van deze gewichtige aangelegenheid een gron dige studie heeft gemaakt, heeft deze voorstellen zeer teleurstellend en in hun geheel onvoldoende genoemd. Ook zij hebben reeds van het begin af de indruk gehad, dat onze regering deze aangelegen heid noch breed gezien noch groots op gezet heeft. Gelukkig heeft zij bij het in dienen van haar verlanglijstje er wijselijk bij vermeld, dat zij» zo de mijnconcessies geen instemming mochten verkrijgen, zich nadrukkelijk het recht voorbehoudt ver der. reikende territoriale eisen te stellen. Daarop hebben vooraanstaande figuren in Gelderland en Limburg, die zich met een schrijven, waarin zij gemotiveerde in zichten naar voren brengen, tot de minis ters hebben gericht, hun laatste hoop ge steld. Alle kansen zijn nog niet verkeken, al mogen we ons niet verhelen, dat ze zvirsiK staan. Het zou evenwel onverantwoordelijk zijn deze belangrijke zaak uit moedeloos heid te verwaarlozen. Meer dan ooit is thans het ogenblik aangebroken waarop het ministerie van buitenlandse zaken alle krachten moet inspannen om in de politieke arena een trophee te behalen, waar ons volk tot ln een verre toekomst dankbaar, trots en met voldoening naar kan opzien. Een eerste mislukking zou de aanleiding kunnen worden tot een her nieuwde poging, waarmee doelmatiger eisen op tafel worden gelegd dan de re gering destijds gedaan heeft. Het Gelders-Limburgse voorstel gaat van het standpunt uit, dat mijnconcessies op Duits gebied aan de economische ont wikkeling van ons volk weinig zekerheid vermogen te bieden. In dat geval zullen geweldige kapitalen nodig zijn om kost bare schachten op Nederlands territoir te bouwen maar wie zal vooruit kunnen zeggen op welke manieren de Duitsers de ontginning der kolenvelden later kunnen tegenwerken? Denken we slechts aan de passieve weerstand die zij kunnen bieden. Zoiets zou op de duur door geen vredes verdrag hoe knap ook opgesteld verhinderd kunnen worden. Men acht het derhalve verstandiger de verlangde kolenvelden niet in bruikleen te aanvaarden, maar ze binnen onze gren zen te brengen. Dit geldt vooral voor het revier, dat zich in de omgeving van Gel- dern, langs de grens van Noord-Limburg bevindt. Daar liggen de kostbare onont gonnen concessies Deutscher Fiscus, Nie derrhein en vooral de Walther, die hoofd zakelijk vetkool bevat. Volgens globale schattingen zitten daar enkele honderden millioenën tonnen in de grond! 'n Voorraad waar we voor min stens 50 jaar voldoende aan zouden heb ben! Met een grenswijziging die een lijn van Venlo over Geldern en Sonsbeck naar Rees trekt, zou deze bodemrijkdom binnen ons gebied komen te liggen, Aan deze grens zitten nog meer voor delen vast. Vooreerst kan de koleuafvoer over de Maas plaats hebben die slechts 10 km van de mijnschachten af ligt. Voor de industrie van de Gelderse Achterhoek en Twente zou Emmerik een uitstekende Rijnhaven kunnen worden. Ook zou door dat nieuw verworven gebied ten oosten van Kleef een moderne snglverkeersweg aangelegd kunnen worden, waardoor de Achterhoek rechtstreeks met Limburg verbonden wordt. Laten we verder niet vergeten, dat daar behalve kalizouten een grindvoorraad van 50 millioen ton wordt gevonden, die van grote betekenis voor de wederopbouw kan worden. Tenslotte zou ons landbouwareaal met 700 km2 vruchtbare kleigrond worden vergroot, waarop ongeveer duizend boeren een be staan kunnen vinden. Dit hele gebied is slechts half zo dicht bevolkt als ons land. Aangezien de industrialisering, die daar in de toekomst met reden verwacht mag worden, veel mensen zal aantrekken, zullen duizenden landgenoten daar late? een bestaan kunnen vinden. Toch zitten er aan dit plan ook enig* nadelen vast. Want plaatsen als Emme rik. Kleef en Goch, die zeer zwaar van de oorlog te lijden hebben gehad, zullen dan als Nederlandse steden herbouwd moeten worden, wat de moeilijkheden van onze wederopbouw zal verzwaren. Globaal geschat zal met het herstel van woningen en gebouwen een bedrag van 100 millioen gulden gemoeid zijn. Dat is veel. Doch als men berekent, dat de ex port van grind, dat uit de Rijn gebaggerd kan worden, alleen al die som aan de viezen zou kunnen opleveren, valt dit nadeel geheel weg. Verder zullen 100.000 Duitsers meer dan er door het regeringsvoorstel worden in gelijfd onze nationaliteit moeten verkrij gen. Ook dit vormt evenwel geen bezwaar van belang, want het betreft hier over het algemeen een goed slag mensen, die dezelfde taai spreken als Limburgers en Gelderlanders, met wier mentaliteit zij overeenkomen. Zij zullen even gemakke lijk inburgeren als ruim een eeuw geladen de Sittardenaren dit hebben gedaan. (De Pruisische ambtenaren, die te Kleef ge- stationneerd zijn. kunnen dan natuurlijk zonder enige vorm van proces naar hun Heimat worden teruggezonden. Als wij (sporadisch) met onze zie) onder onze arm lopen, komt het nóg niet in ons brein op om, qua verzetje] een beetje te gaan Kanaalzwemmen. Evenwel nochtans (en desalniettemin) schijnen er lieden te bestaan die 's avonds tegen hun „49% procent" zeggen: „Ra ken morgen niet op 't eten, want ik zwem van Dover naar Calais en het kon wel 'as léét worden". Deze week was er ware „Channel-hausse", een soort esta fette-dienst tussen het land van minis ter-president Attlee en het land van minister-president Vraagteken-Vraagte ken en dit heeft ons aan 't peinzen gezet over de diepere waarde dezer din gen. Waarom zwemt men eigenlijk kanaal? Waarom komt meneer Hassan Abd el Rehim, een-en-veertig jaar oud. hele maal uit Egypte uitgerekend naar Kaap Gris Nez om dan bij Kaap Gris Nez in de „plomp" te springen om per driedub bele borstcrawl en met meer slagen per minuut dan Oxford en Cambridge ooit (samen) hebben behaald, golfje voor golfje te doorklieven, om 17 uur en 38 minuten later! als doje vis ergens bij Dover te worden opgehaald? Dat is de roem, mijne heren, de roem! Want wat meneer Hassan Abd el Rehim 'm levert, levert u 'm niet. Gij blijft maar ln uw stulpje in Kaatsheuvel. Kudeistaartr. of Klundert zitten met 't avondblad, „drie klaveren" en moeder-de-vrouw en als wil tien jaar lang „Daily Expressen" door bladeren, zullen wij nóg niéts van u vernemen, maar wel van Hassan Abd el Rehim uit Alexandrië (Oost) en zijn na- zaten. Toen genoemde heer de volgende och tend nog verdoofd in Dover wakker werd, bereikte hem echter een tragische mare: twee uur voordat hij was binnengesleept in „tlie Empire", was een doodgewone Brit,Tom Blower, bij Dover in het Ka naai gestapt om in omgekeerde zin een ritje naar Frankrijk te „vlinderen" om het record van zekere Temme te breken, Bij het springconcours, gehouden tij dens het concours hippique te Utrecht, werd de volgende uitslag verkregen: 1. Never Mind, eig. en ber. N. Uyten- daal, Breda, 0 ft. 91 sec.; 2. Omar, eig. G. v. Spaendonck, Tilburg, ber. J. Hen- sen, 4 ft. 89 sec.; 3. Rocket, eig. en ber B. Arts, Amsterdam, 8 ft. 86 sec.; Ritmeester Gruppelaar op Random Harvest maakte 16 fouten en viel bui ten de prijzen. Het parcours was vrij zwaar en 590 meter, lang, met 15 hinder nissen waarvan de max. hoogte 1 Vs meter was. Vrijdag 27 Augustus schreef „Suppor ter" onder de titel „Handen af van de sport, ondeskundigen" een artikel,' ge richt tot „De Linie" en „Het Volksweek blad". Als redacteur van „Het Sociaal Hoekje" inlaatstgenoemd weekblad achten wij een antwoord in positief ge houden beschouwingen gewenst op volkspaedagogische gronden. Wil men het sportterrein zuiveren van ondeskun digen, dan dient men scherp toe te zien, op welke gronden men iemand de toe gang weigert. Verschijnt iemand daar als sportman om in die kwaliteit zijn oordeel te vellen, dan behoort hij sport-deskundige te zijn. Die deskundigheid wordt geenszins ver eist, zo iemand zich in een andere kwa liteit met sport bemoeit, evenmin als dat op andere gebieden vereist is. Immers, het laatste en hoogste woord over heel het leven komt toe aan de Kerk, die alles beziet en beoordeelt in het licht van de natuurlijke bestemming der dingen en het doel, dat de mens en de Christen heeft na te streven, ih het licht van de zedelijke waarde of on waarde der dingen. Zo wordt ook de sport, de feitelijke sport, rechtens beoordeeld door zedekun- digen en paedagogen, inzover zij te be oordelen hebben, of, de sport al dan niet voldoet aan de eisen, die daaraan dienen gesteld te worden met het oog op het mens- en Christenwaardige. Welke plaats aan de sport in het leven toekomt, of de rangorde der waarden wordt gehandhaafd, aan welke eisen de sport moet voldoen om menswaardig te zijn, dat zijn vragen, die uiteindelijk niet door sport-deskundigen als zodanig doch door bovengenoemde hogere instanties moeten worden beantwoord. Zo valt ook het sportleven onverbidde lijk op een decadentie-peil, wanneer het zich hoogmoedig onttrekt aan het oor deel van zedekundige en paedagogische instanties. Dat deze instanties soms niet spreken in de juiste sport-vak-termen bewijst niets tegen de waarde van hun oordeel. Zo behoeft men ook geen marathon-loper te zijn of voor boksjury lid in aanmerking te komen, om van zedekundig of paedagogisch oogpunt uit daarover met recht tes kunnen oordelen De sportwereld achte zich niet verheven boven het oordeel van hogere instan ties. Want slechts binnen bepaalde gren zen mag de sport recht op autonomie doen gelden. Deskundige zedekundigen en paedagogen mogen en moeten óók het sportterrein als hun gebied beschou wen. Als schrijver in „Het Volksweekblad^ over „Olympische Spelen en nog wat" hadden wij volstrekt niet de pretentie als sportdeskundige op te treden. Vol gens „Supporter" interesseren wij ons zelfs „pertinent niet" voor de sP?rt- In het gewraakte „Volksweekblad -artikel echter verklaarden wij, dat wij sport en als ontspanning èn als Inspanning waar deren. Maar waardering voor sport is best te rijmen met critiek op bepaalde onderdelen en met afkeer van sport-ver- goding. En daarom wil ik het volgende zeg gen. Ten eerste omtrent de marathon-loop. t Was inderdaad een foutieve weergave van de feiten, toen ik heel het groepje volhouders als „half bewustelozen" -de finish liet passeren. De éne, die wèl zo aankwam, werd met die woorden ech ter te zwak getypeerd naar zijn deer niswekkende toestand. Van de anderen dient gezegd, dat zij volmaakt uitgeput arriveerden. Ons oordeel over de ma rathon-loop blijft echter ongewijzigd Een trekhond-beneden-de-maat inspan nen zou voor beulen-werk moeten door gaan en een kijkspel scheppen om een mens te prikkelen tot uitvoering van een volmaakt zinloze en „moordend" lan ge race (waarna de oorspronkelijke ma rathon-loper dood neerviel) zou moeten gelden als een prijzenswaardig sport- initiatief? Ten tweede omtrent het boksen. Het antwoord van „Supporter" op hetgeen wij daarover schreven, „je hebt nog nooit een goede bokspartij gezien", was niet ad rem. (Even er tussendoor: wij heb ben het woord „je" niet gebruikt; wij voelen wel aan, dat onze geachte opponent hier bescheidenheid jegens zichzelf laat spreken, maar willen toch nadrukkelijk de indruk vermijden als zouden hier familiariteit-zijnerzijds-jegens-zichzelf en die-onzerzijds-jegens-hem parallel lopen Supporter). Wij schreven niet over goede bokspartijen (die wij als mogelijk beschouwen). Wij veroordeelden het bok sen met dat „knocked out" als beslissend moment, waarbij het publiek zit te wach ten op zo'n mep tegen de kaak, dat eert der twee over de vlakte wordt geslagen en wel zo hardhandig, dat hij minstens tien tellen lang niet meer overeind kan komen een tijd waarin hem geen hulp mag worden verleend. Sport, waarbij die sporters naar die mep moeten „trachten" en het publiek op die mep zit te „wach ten", achten wij geen menswaardige sport meer, wèl een ontoelaatbaar prikkeie van het vecht-instinkt in de m™'' Ten derde: „Supporter" zegth"A dat m „vooral-r««yj^gSr4S zerziids verklaren, dat Juist die verheec- mking van eerste-lilas-spórters als „grote figuren" allerminst veroordeling ver dient Eerste-klas-rènners zijn eerste-klas- sers maar (laten wij zeggen) in de derde klasse van menselijke waarden. Toch spreekt „men" over hen als over „grote figuren zonder meer". En ze krijgen dan ook een verering en huldiging, die alle maten te buiten gaat, omdat de eerste klassers in de hogere waarden-klassen lang niet zo geëerd worden. Er bestaat een sterke over-waardering van sport en sporters met het funeste gevolg, dat prestaties van een hogere waarden-klasse sterk lijden aan onder waardering. Een „triomftocht" als mevrouw Blan- kers te beurt viel, is alleen mogelijk, omdat een grote massa van ons volk de maatstaf der waarden volkomen kwijt is geraakt. En de sport- en sporters-verafgoding, zoals deze vaak ook door de pers (al is het misschien niet direct gewild) gesti muleerd wordt, is volkspaedagogisch ba- keken een ernstig decadentie-verschijn- SCl Het laatste en hoogste woord over de sport komt niet toe aan sport-deskundi gen als zodanig, doch aan deskundige je- dekundigen en paedagogen. PASCHALIS VAN MARVILDE. NASCHRIFT VAN SUPPORTER Het is verheugend, hoezeer de redac teur van „Het Volksweekblad" en wij Supporter dezelfde opvattingen huldigen, ook al heeft het er de schijn van, dat wij elkaar soms misverstaan. Zijn wij het dus in grote trekken met elkaar eens, een klein naschrift dezerzijds bij het zeer gewaardeerde artikel van pater Paschalls van Marvilde kan wellicht zijn nut beb- ben ter vastlegging het zo eensluidend standpunt van zowel de zedekundige als de sportjournalist. Wy zouden het met wagen, ons „hoogmoedig te onttrekken aan het oordeel, van de zedekundigen. Want wij erkennen gaarne, dat de beoor deling van de plaats van de sport ln de hiërarchie der menselijke waarden een zaak is, waarover inderdaad de zedekun digen het laatste en hoogste woord heb ben. Maar dan mogen wij o.i. wel vragen en dat was de kern van ons betoog op 27 Augustus dat déze zedekundigen ook deskundig zijn inzake de sport, en onder die sport-deskundigheid verstaan wij dan niet de technische kennis (daar over heeft onze opponent ons misver staan) maar het eerlijk begrip van de reële zedelijke waarde van de sport- Zoals „Het Volksweekblad" (en wij trou wens niet minder) de over-waardering van de sport fout acht, zo menen wij dat het ook niet in de haak is, wanneer de sport met onder-waardering wordt be jegend. Ook is het niet juist, de bijko mende factoren te veronachtzamen; zo is het bijv. moeilijk te zeggen, hoeveel .procent" van de aan mevrouw Blarfkera bereide en door „Het Volksweekblad" als een decadentieverschijnsel beschouwde triomftocht ontstaan was uit- een zekere vaderlandsliefde, omdat deze vrouw de naam van Nederland op het gebied van de sport zo suggestief voor het forum van de gehele wereld had hooggehouden; hier was de uiting van nationaal chau vinisme de factor, die men bij de beoor deling van de aan de sport en de sport mens gebrachte hulde niet mag verwaar lozen. Maar.... niet minder dan „Het Volksweekblad" verfoeien wij de spor-- verafgoding; er moet een grens zUn,^al kunnen er omstandigheden zijn, die een enkele keer'die grens zodanig ver schuiven, dat één enkele rijtoer in een heel mensenleven er nog net binnen blijft. Niet minder ook dan „Het Volks weekblad" verfoeien wij de „knock out", die wij al eens eerder als een uitwas heb ben gekenmerkt van de nuttige sport, die het boksen als de kunst van zelfverdedi ging is. En niet minder ook vinden wij het mensonwaardig, dat iemand zich half bewusteloos naar de finish van een fhon-loop sleejft; niet echter de schuw aan het zware maar voor gespecialiseer de cracks zeker volbrengbare nummer, maar aan de loper, die door zijn geb efc aan zelfrespect de sport ontsierde (wij verwijzen naar onze „Tribune van Augustus, waarin wij aandrongen op zelfrespect en het roekeloos omgaan met eigen lichaams- en geesteskrachten een vorm van sportverdwazing noemden); een waar sportman gaat vrijwillig aan de kant, wanneer hij voelt, dat hij gevaar loopt teveel van zichzelf te gaan eisen, Er is verschil tussen de sport en haar zelfkant, tussen het middel tot geestes- en lichaamsverzorging en de verbasterde uitwassen daarvan. Ontaarde sport geen sport meer, en als de zedekundigen voldoende georienteerd zijn om de waar de van het een niet te vereenzelvigen met de onwaarde van het ander, dan trekken wij als sportjournalist ons gaar ne terug, om aan hen liet hoogste en laatste oordeel te laten. Maar dan zullen zij het ons niet euvel duiden, wanneer wij aan de eis van die hierboven ge preciseerde deskundigheid vasthou den, SUPPORTER die wij herinneren het ons nog als de dag van gisteren op 19 Augustus 1934 „maar" 15 uur en 54 minuten nodig nad voor het natte traject. En ziet; dank zij de volgboot-harmonica, de warme worstjes en het „Hup Tom!" van Mrs. Blower knipte Tom 14 minuten af van deze prestatie en zo verdween Hassan weer „in less than no time" van tie frontpagina. Waaruit (ten overvloede) blijkt dat er niets vergankelijker is dan de roem. Engels elftal op stap Engeland is de laatste tijd niet bij zonder fortuinlijk geweest met z'n Do minion», die om maar eens 'n weinig gangbare beeldspraak te gebruiken als rijpe appels tuimelen van de Moe- der-boom. Vandaar die vreugde over de „Dominion Football Conference" welke op Lancaster Gate 22, het Moeder-huis der Voetbal Associatie, deze week ge houden werd en waar Mr. Sid Storey, President van de Australische Bond, een denderend plannetje wist te fiksen voor een reisje van het Engels elftal ln de volgende zomer, een soort goedwil-toer naar alle windstreken. Het is geen klei nigheid; binnen een ijtdsbestek van vier weken spelen de jongelui in Canada. Nieuw Zeeland en Australië, de halve aardbol om!! Maar zo'n klusje ia Mr, Storey wel toevertrouwd: hij was jongst leden Zondag nog in Londen, Maandag avond trof hij de Canadese afgevaardig den in New York en Donderdag zat nij weer op z'n kantoor in Melbourne. De tijd vliegt, vliegt met uw tijd! Op bezoek bij Tottenham Hotspur Zelfs de meest verstokte Chelsea-Fana- ticus onzer lezers zal het ons niet euvel dulden dat wij Maandagmiddag van kan toor gespijbeld hebben om eindelijk, na lange tijd, Tottenham Hotspur weer eens te zien spelen. Dertig jaar geledenston den wij (om zo ta zeggen) met Totten- ham Hotspur op en gingen wij met Tot tenham Hotspur naar bed het was onze eerste en als zodanig ook hevigst* en kortstondigste (voetbal)-liefde en wij kunnen Arthur Grimsdell. Charlie Dim- mock en die kleine Fanny Walden ftoj zó voor u uit-tekenen. De tragiek van het leven is echter dat men ouder wordt: dit was hetzelfde Tottenham Hotspur niet meer, maar misschien vond Totten- ham Hotspur dat ook van ons. Nu kunt u zeggen wat u wilt het, dringt tóch niet tot ons door maar wil vonden het niet eens erg dat Totten- ham Hotspur de frivoliteit miste van dertig jaar terug en wij vonden het na al dat gelummel van Chelsea een voudig „reuze dat het een gezellig rel letje werd. Dat Coventry met 4—0 ge klopt werd, doet niets ter zake. Misschien doet u in Kudelstaart etc. een móórd voor een sinaasappel, maar een feit was dat vijf minuten na de hervatting net stond nog nul-nul de Coventry- rechtsbuiten Warner persoonlijke be zwaren had dat hem van uit de „stand" zo'n appelsien naar z'n hoofd 'werd ge gooid en blijkbaar niet bekend met de destijds vergeefs bestreden stelling: „de kogel, welke een militair in actieve dienst treft, blijft zijn eigendom", rap porteerde hy zulks aan referee Vickery. Deze ging op zijn beurt naar weet ik-welke „Police Inspector" en deze zette op zijn beurt een stel „plain detectives" op de tribune op mandarynen-jacht. Dit alles was natuuriyk de menigte niet onopgemerkt voorby gegaan en daar Warner zo'n fruit-salvo had ontvangen omdat hy de Spurs-linksbuiten Jones had gevloerd, wilden de Spurs-spelers kennelijk evenmin met lege handen thuis komen zodat het geheel veel ging lijken op een Olympische voetbalwedstrijd in- plaats van een gewone. En zo gebeurde het dat Horace Woodward, de jonge Spurs-spil, drie maal van het veld ge dragen werd en (volgens scheepsrecht) driemaal terug kwam, de laatste keer ais een soort reclame-object voor de firma Leukoplast. Gaarne zouden wij nog iets zeggen over uw aller (na aan het hart liggend) Chelsea, maar met één nederlaag (tegen Newcastle) en één magere draw (tegen Bolton Always Wandering) is er zo wei nig vreugdevols te verhalen; het is ons een beetje „too much Chelsea" gewor den. Trouwens: het velletje is vol.... Rusland heeft voorgesteld, dat de ministers van buitenlandse zaken van „de grote vier" a.s. Vrijdag te Parijs bijeen zouden komen om te spreken over de vroegere Italiaanse koloniën. Zowel Engeland als de V. S. hebben zich in principe bereid verklaard, aan een dergelijke bespreking deel te ne men. Over de datum is men het echter nog niet eens. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot I Vrydagavond. J Heldere nacht met weinig wind en t hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen enkele overdrijvende wolkenbanken, maar droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke J tot matige Zuidelijke wind. Ongeveer j dezelfde temperatuur als vandaag. j 10 Sept. Zon op 6.06 uur, onder 19.07 uur; maan op 15.26 uur, onder 22.13 uur- I „„«■•••HiuiuHMmHUimmnnmHuH»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2