Berlijn kiest stelling tegen het sovjet-bestuur Suiker gaai m I y Koninklijke familie in Baar 11 Spontaan welkom in Residentie INDERDAAD voor ons nu nog WEINIG EIEREN eerbericht! DEMONSTRATIE VOOR VRIJHEID Sovjet-vlag neergehaald; Russen vuren op betogers Huwelijksschoo l „Niet onder dwang" 1 VAN DE BON Bouwplan 1948 Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Brooddistributie De waarheid bevordert de vrede AFSCHEID VAN DE HOOFDSTAD van het Een „waarom ministerie Mijnramp in Zuid- Afrika 70ste JAARGANG VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 No. 2072Ó Demonstranten hebben gisteren tijdens massademonstraties te Berlijn de sovjetvlag, die de grens aangeeft van de sovjet sector, naar beneden gehaald. Sovjet-militairen, zo meldt Reuter, vuurden met tommy- guns op de menigte na het'neerhalen van de vlag. Volgens Duitse berichten werd deze neergehaald door demonstranten, die aan de Britse zijde van de sectorgrens op de Brandenbur ger poort klommen, welke geacht wordt in de sovjet-zone te liggen. is nog niet aan opheffing toe DE OFFICIëLE FOTO'S "N uw De Paus over de Interparle mentaire Unie Staatsie-foto van koningin Juliana en prins Bernhard der Nederlanden. Reeds 80 lijken werden geborgen PERSONENAUTO VERVOERDE 32 BIGGEN KOST ELFHONDERD MILLIOEN Meer bewolking z Voor het Westen van het land: Ge- leidelijk toenemende bewolking met W1ELER-„WAANZIN" JOEGO-SLAVEN VIELEN GRIEKENLAND BINNEN VIJANDELIJKE ACTIES IN OOST-JAVA Generaal Baay eist stopzetting DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 30 ct. per week. Directeur: J. KUIJPERS..- Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ct. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de advertentie-bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ct. Maximum 50 woorden. Uitslui tend bij vooruitbetaling. Gisteren was voor de middag door het hoofdkwartier van politie in West- Berlijn aangekondigd, dat minstens 500 Politiemannen dienst zouden doen op de Rlatz der Republik, 100 meter van de sovjet-sector, waar een betoging tegen het communisme zou worden gehouden, waaraan vermoedelijk een kwart mil- lioen Berlijners zouden deelnemen. De sociaal-democraten, de christen-demo craten en liberaal-democraten hadden aangedrongen op het sluiten van fabrie ken en winkels te 5 uur 's namiddags, opdat een maximum aantal mensen zou kunnen protesteren tegen „de commu nistische terreur in de oostelijke sector van de stad". Dr. Otto Suhr, voorzitter van de Ber- lijnse gemeenteraad, zeide tot de voor het Reichstag-gebouw demonstrerenden, dat de stad nieuwe verkiezingen zou houden, „om de wereld te laten zien hoe Berlijn denkt". Hij vervolgde: „Hij, die bang is voor een volksbeslissing door een stem ming, heeft een slecht geweten". Verder zeide hij tot de 250 duizend aan wezigen: „We willen niets anders dan met rust gelaten worden, zodat we in vrede kunnen werken. We willen niets anders dan vrijheid, opdat we voor.vrijheid kun nen vechten in Duitsland en in Berlijn". Suhr beschuldigde de sovjets ervan „de weg geëffend" te hebben voor de inciden ten in het stadhuis. Hij beklemtoonde, dat generaal Kotikof, de sovjet-commandant, de inwilliging van een verzoek had ge weigerd, om een neutrale zone om het ge bouw te vormen. Volgens later binnengekomen be richten hebben ruim 10.000 manifestan ten zicb van het „Plein der Republiek" naar bet gebouw van de bestuursraad begeven langs de sovjet-sector, via de Potzdammer Platz. Na een tiental minuten voor het ge bouw te hebben gewacht, hebben zij de beide Amerikaanse wachten overrom peld en zijn zij de tuin van het gebouw binnengestormd. Dr. Suhr, vergezeld van de heren Neu mann en Schwenickke, hebben verzocht een memorandum over te maken aan de bestuursraad. Er bevond zich echter niemand in het gebouw. Alle kantoren waren gesloten en alleen een luitenant Tegen de hernieuwde actie der „Ned. Ver. voor sexueie hervorming" hebben "^ij onlangs reeds een waarschuwing op haar plaats geacht. ^Tu zij voornemens is, binnenkort lp de kaasstad een „huwelijksschool", de eer- ste in Nederland, te openen, lijkt het ge wenst die waarschuwing nog wat aan te dringen. Tegen een goede voorlichting van hu- Welijkscandidaten zullen wij allerminst bezwaar maken; integendeel. En men be hoeft niet naar Amerika te verwijzen om e nuttigheid, zo men wil de noodzaak, Ian, z"lke voorlichting te demonstreren. eeenszta, kS is z« hier te in prakth'V v&nd en wordt *er dege van mem* gebracht- Alleen kan men of zij in alle détliu w*" .°Vef de vraag den verstrekt. moet wor- Iets anders is echter v, wel van zelf van welke morel spreekt beginselen degenen, die vooDichth^°nd" ven, uitgaan. In het onderhavig gej schijnt het buiten kijf dat het „ff wijs" zich richten zal op de tL'„oc. r' van de volstrekt afkeurenswaardige p?aif tijken, waarvoor de vereniging voornoemd van ouds propaganda maakt Wij vragen ons af of dit in een samen leving, die op dit stuk nog altijd in haar grote meerderheid de christelijke zeden, wet aanvaardt, zonder meer kan getole reerd worden. van de Amerikaanse militaire politie en enkele wachten bevonden zich in de wachtpost. Na een bespreking van een kwartier, liet de Amerikaanse luitenant de heer Neumann de wachtkamer binnen. Hij aanvaardde het document en verzocht de heer Neumann in het corresponden tieboek te tekenen. Dc manifestanten gingen vervolgens ordelijk uiteen. De socialistische eenheidspartij heeft 'n beroep op de Berlfjnse arbeiders ge daan om Zondagmiddag een demon stratie te houden in de Lustgarten in de Sovjet-sector en een passend ant woord" te geven op de anti-Sovjet-de- monstraties van Donderdag. De „ver eniging van slachtoffers van het nazi- regime' heeft een vergadering georga niseerd, die a.s. Zondag ir de Lustgar ten gehouden zal worden De socialis tische eenheidspartij vroeg de arbei ders te demonstreren voor de vrede en tegen degenen, die Berlijn wilden ver nietigen". Het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerik. zóne) heeft gemeld, dat een man, die de Sovjetvlag op het hek van de Brandenburger Tor naar beneden trachtte te halen, door de longen werd geschoten en in ernstige toestand de Oos telijke sector werd binnengedragen. Oostelijke politiemannen, die dienst hadden bij de Brandenburger Tor, heb ben het Duitse nieuwsbureau D.P.D. (Britse zóne) medegedeeld, dat twee van hun collega's met stenen waren doodge gooid tijdens de ongeregeldheden. Een Duitse burger is in een ziekenhuis in de Franse sector aan de gevolgen van schotwonden, die hij tijdens de demon straties had opgelopen, overleden. Het Duitse Nieuwsbureau A.D.N. (Sov jet-zóne) heeft gemeld, dat een politie man uit de Oostelijke sector aan de ge volgen van schotwonden, opgelopen tij dens 'de anti-Sovjet-demonstraties, is overleden. Truman onderstreept Marshalls woorden „Zonder enig voorbehoud steun ik de verklaring van minister Marshall, dat te Berlijn vastberaden weerstand moet wor den geboden en dat wij geen onderhande lingen zullen voeren onder dwang", aldus president Truman gisteren op een pers conferentie. „Als wij onderhandelen", vervolgde de president, „doen wij dat voor onze rech ten te Berlijn, in de hoop de vrede te dienen". De Berlijnse situatie wordt te Was hington uitgelegd als een poging van de communisten, om de vier-mogendheden- bespreking te doen afbreken. Amerika zal zich door deze poging niet van zijn stuk laten brengen. Geruchten doen thans weer de ronde over plannen der regering om de brood- en suikerdistributie met ingang van 1 November a.s. op te heffen. Bij informa tie hieromtrent te bevoegder plaatse werd er ons op gewezen, dat de regering reeds herhaaldelijk heeft medegedeeld, dat zij voortdurend nagaat of en zo ja welke distributie-maatregelen kunnen worden afgeschaft. Daarbij wordt natuur lijk ook de distributie van suiker en brood onder de loupe genomen. Wat onze suikerpositie aangaat zijn wij afhankelijk van de binnenlandse produc tie en van de import. Beide factoren doen zich thans niet ongunstig aanzien. Het weer is goed geweest voor een behoor lijke suikerbietenoogst hier te lande en ten aanzien van de import is een belang rijke factor, dat de Marshall-hulp ook dollars voor de invoer van suiker be schikbaar stelt. Ofschoon nog geen definitieve be slissing is genomen, is toch wel de ge dachte der regering er op gericht om nog dit jaar tot opheffing van de suikerdistributie over te gaan. Als dit doorgaat zal niet alleen de suiker vrij komen, maar zuilen natuurlijk ook alle suikerhoudende artikelen, zoals jam, snoepgoed etc. van de bon gaan. Brooddistributie en subsidiëring Wat de brooddistributie betreft is de zaak iets ingewikkelder. Voor brood graan zijn we voor vijf-zesde deel aan gewezen op invoer uit het buitenland, terwijl onze behoefte slechts voor één zesde deel door eigen productie wordt gedekt. Weliswaar is de situatie op de wereldgraanmarkt, in de laatste tijd aan zienlijk verbeterd en worden in de graan producerende landen grote oogsten verwacht, maar de brooddistributie ten onzent is niet alleen een kwestie van voorziening, doch ook nog van subsi diëring. Op de tegenwoordige broodprijs wordt namelijk door de regering nog altijd een aanzienlijk bedrag toegelegd. Bij de opheffing van de keuzebon en het vrijmaken van de prijs van het wit brood is ook de mogelijkheid van het ge heel opheffen van de distributie ernstig bekeken. Genoemde maatregelen kunnen reeds als een stap in die richting wor den beschouwd. Verdere stappen maken op het ogenblik echter nog een onder werp van ernstige studie uit. De officiële foto's, in dit nummer afgedrukt, zijn j.l. Maandag na de plechtigheden opgenomen door de fotograaf Meyboom te Amsterdam. Zij zuilen niet al leen het koninklijk gezin en hunne doorluchtige gasten, doch ons gehele volk een waardevolle herinnering zijn aan 6 Septem ber 1948, de glorieuze dag der inhuldiging van Hare Majesteit Juliana als koningin der Neder landen. Na de elkaar snel opeenvolgende opwindende gebeurtenissen van de laatste dagen, kwam het gisteren in Berlijn tot massale anti-communistische demonstraties. Een overzicht van de indrukwekkende menigte voor het geruïneerde Rijksdag-gebouw. Naar de Vaticaanse radio meldde, heeft de Paus gisteren in zijn zomerresidentie Castel Gaudolfo zijn afgevaardigden ont vangen van de conferentie der interpar lementaire unie, welke deze week te Rome is geopend. In een, in het Frans gehouden toe spraak zeide de H. Vader o.a.: „Wij mogen als Onze diepste overtui ging uitspreken, dat uw interparlemen tair instituut een bijzondere bescherming van de Goddelijke Voorzienigheid geniet Het is erir, geslaagd, de vreeselijke vuurproef van twee wereldoorlogen en van ontelbare veranderingen van poli tieke systemen te overleven. Wij kun nen zelfs zeggen, dat elke nationale en internationale crisis de noodzakelijkheid van uw instelling heeft doen uitkomen en haar ijverige werkzaamheid heeft doen toenemen". Zinspelende op de macht der propa ganda; welke, naar hij zeide zo vaak werd misbruikt, verklaarde de Paus, dat als „de waarheid, de hele waarheid en niets dan de waarheid werd verteld, grote voortgang zou worden gemaakt op de weg naar de vrede" De Paus drong er bij de gedelegeer den op aan, te „werken voor een con ceptie van ware rechtvaardigheid voor alle volken en voor de naties". waarvan het bordes met oranie bloemen (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam heeft zijn grandioze fees telijke dagen gehad; gisteravond heeft Koningin Juliana tezamen met Prins Bernhard der Nederlanden, om tien over negen het paleis op de Dam ver laten, om zich weer naar het konink lijk tehuis, het paleis Soestdijk, te be geven. Doch eerst volgde nog een hul diging te Baarn en de 2 kilometer van Baarn naar Soest werden één zege tocht. De Amsterdammers kunnen eigenlijk niet goed afscheid nemen van al de fees telijkheid, die hun stad de laatste weken tot de schoonste stad der wereld deed zijn. Wéér waren ze gisteravond met dui- zendeh naar de Dam getrokken om het vertrek' van hun geliefde vorstin mee te maken: nog eens klonk het ..Oranje bo ven, leve Juliaan" over het plein; de feestverlichting zette alles in helle gloed voor het laatst die avond! en het was tien minuten over negen, dat de me- Vergeleken met de vooroorlogse ja ren kan onze eierenpositie nog steeds niet onverdeeld gunstig genoemd worden. De inleveringsplicht is dan ook nog steeds gehandhaafd, mede in verband met de krachtens verschillen de handelsovereenkomsten bestaande verplichtingen inzake export. Aldus wordt van de zijde van 't minis terie van landbouw meegedeeld en we kunnen dan ook voorlopig de illusie wel laten varen, dat we binnenkort weer een ei op de ontbijttafel zullen zien prijken. Bij het uitbreken van de oorlog beza ten we maar liefst 20 millioen legkippen, op het ogenblik hebben we slechts 8 millioen van deze kakelende beesten. Dat is in elk geval nog 5% millioen méér dan aan het eind van de oorlog, toen we er nog 2% millioen hadden rondlopen. In 1947 bedroeg de eierenproductie van de kippen globaal 1000 millioen; 200 mil lioen werden er in deviezen omgezet en Engeland nam daarvan het leeuwendeel af. In de eerste helft van dit jaar be droeg de export reeds 219 millioen stuks waarvan meer dan de helft in de mageri van de Britten verdween. Mede in verband met de sinds 1940 toegenomen bevolking moge uit deze cyfers blijken, dat de eierenvoorziening nog ver van het vooroorlogse peil ver wijderd is. Maar er is toch weer hoop voor de toekomst: gezien de verbetering in de voederpositie en de hiermede ge paard gaande uitbreiding van de hoen derstapel is de verwachting gewettigd, dat in een nabije toekomst de ^ieren- voorziening ruimer kan zijn. Maar van de winter is het nog schraaltjes: slechts zo nu en dan een koelhuisei uit de voor raad, aangelegd in beter tijden. Red'dingploegen hebben de lichamen van 80 inheemse mijnwerkers gevonden, die bij een aardverschuiving in een Zuid- afrikaanse mijn Woensdag om het leven zijn gekomen, zo wordt uit Johannes burg gemeld. Nog zeven mijnwerkers zijn 2000 meter onder de grond ingeslo ten. Men heeft hun stemmen gehoord, Onder de gemeente Alphen en Riel brachten controleurs van de C.C.D. op enkele meters van de Belgische grens een Belgische personenauto tot stilstand. Bij onderzoek bleek, dat zich behalve chauffeur en een mede-inzittende, ook 32 biggen in de auto bevonden, die bestemd waren voor frauduleuze uitvoer naar België. De biggen bleken afkomstig van een handelaar uit Tilburg, die, evenals diens broer en nog een handlanger, in verze kerde bewaring werd gesteld Ook de chauffeur van de auto werd gearresteerd De mede-inzittende wist over de grens te ontkomen. nigte de Koningin en Prins Bernhard een hartelijke afscheidsgroet bracht, toen zij per auto gingen vertrekken. De prinsesjes waren reeds vroeger naar Soestdijk ver trokken; op tijd naar. bed geldt ook voor prinsesjes! Langs de hele route stonden weer dich te hagen mensen opgesteld en langs een juichende phalanx werd naar de grens der stad gereden. In Diemen, op de grens van de ge meente, nam Amsterdam's burgemeester afscheid van de vorstelijke personen, waarna Koningin Juliana de burgemees ter en ook de hoofdcommissaris hartelijk dankte. Het escorte van de gemeente-politie werd toen door rijkspolitie overgenomen en twaalf minuten over negen was Ko ningin Juliana weer buiten de hoofdstad, waar ze nog slechts zo kort geleden als Prinses Juliana was binnengetreden. Baarn, de residentie Het wordt bijna afgezaagd om het te zeggen, maar weer moeten we verkla ren, dat de sfeer van de weg, die onze ko ningin gisteravond van Baarn naar Soest dijk moest afleggen, sprookjesachtig aandeed. Slierten oranje-ballonnetjes tussen de bomen maar liefst 16.000 in getal markeerden deze hele afstand. De spanning bij de Emmabrug te Baarn nam gisteravortd met de minuut toe. De mensen die daar bij duizenden waren samengekomen, waren enthousiast en een omroeper liet zich telkens horen, die van minuut tot minuut vertelde hoe ver de koninklijke auto op zijn weg van Amsterdam naar Baarn gevorderd was. Vaderlandse liederen werden gezongen, totdat werd aangekondigd dat de HX 28. in welke auto prinses Armgard was ge zeten, gepasseerd was. En om tien minu ten over half tien naderde de kon ink lijke auto met grote snelheid Baarn. Een grote auto verscheen, de mensen drongen op en zagen dan de lieftallige versphij ning van onze vorstin, die gekleed was in een blauwe robe. waarover zij een grijze bontcape droeg, het hoofd met een blauwe hoed gedekt. De koningin stapte uit de auto en naast haar kwam haar gemaal, gekleed in de admiraals-uniform met witte pet. De toejuichingen, hielden aan en onderwijl bood een dochtertje van de hoofdinspecteur C. Dragt aan H. M. bloemen aan. Daarna werd zij begroet door Baarn's burgemeester mr. F. van Beeck Calkoen en de commissaris der koningin in de provincie Utrecht, Z. Exc. M. A. Feinalda. De burgemeester getuigde in een toe spraak van de aanhankelijkheid van de Baarnse bevolking. Van nu af aan, aldus de burgemeester, worden in het paleis Soestdijk de zorgen om het welzijn van de staat in volle omvang binnengedragen. Echter zal het in de eerste plaats de wo ning zijn, waarin Uwe Majesteit zich als echtgenote en moeder aan Uw gezin kan geven- Spr eindigde met te wensen, dat voor Hare Majesteit en Z. K. H. Prins Bernhard met hun kinderen een lang en gelukkig verblijf op Soestdijk moge weg gelegd zijn. Daarna stapten de Koningin en de Prins weer in de auto die langzaam langs de juichende menigte naar het paleis reed, waarvan het bordes met oranje bloemen en groen versierd was. Het witte paleis bood door het floodlight een fantastische aanblik. Een aardige gedachte was het om tegenover het paleis een tribune op te richten voor ouden van dagen en ge- bfekkigen, die zo-doende getuigen waren van de eigenlijke thuiskomst van de ko ninklijke familie. De kosten van het bouwplan-1948, zul len, naar wij vernemen, in totaal onge veer 1100.000.000 gulden belopen. Dit plan omvat behalve de woningbouw ook de bouw van fabrieken, scholen, kerken, wegen, bruggen enz. in Nederland. Voor ca. 28 pet. van deze totaalkosten zullen goederen moeten worden inge voerd, zodat daarvoor een zodanig bedrag aan deviezen nodig is. In verhouding tot de totale deviezenbehoefte van ons land draagt hetgeen nodig is aan deviezen voor het bouwplan slechts 7 pet. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot S Zaterdagavond. later enkele plaatselijke buien. Meest 5 matige wind aanvankelijk Zuid-Ooste- lijk, later draaiend naar richtingen i tussen Zuid en West. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. Voor het Oosten van het land: Tamelijk veel overdrijvende bewolking, maar J overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind met Iets minder hoge temperaturen dan van- daag. J - 11 Sept. Zon op 6.07 uur, onder 19.05 J t uur; Maan op 1629 uur, onder 23.02 u. Grote sportgebeurtenissen lokken altijd reactie uit Zo was dat ook weer het ge val met de wereldkampioenschappen wielrennen, die enige weken terug in ons land zijn gehouden. Tweehonderdduizend mensen in Valkenburg, zestigduizend m Amsterdam, die genoten hebben van een hoogtepunt in de wielersport, die s we relds beste renners slag hebben zien leveren en die getuigen zijn geweest van grote sportieve prestaties. Maar ook hier en daar mensen, die hun afkeer van deze sport niet onder stoelen of banken steken, en die wijzend op de grote krachtsinspanning der renners en het machtige legioen van kijkers uitroepen: wat een waanzin! Met deze wereldkam pioenschappen nemen zij dan de hele wielersport zodanig op de korrel, dat er van geen enkele ronde, achtervolging of sprint ook nog maar iets heel blijft. Het is altijd gemakkelijker om iets neer te halen dan om er een opbouwend verhaaltje over te schrijven. Reeds in het kleinste kind ontwaart men de blijkbaar natuurlijke kwade neiging om iets stuk te maken, en deze breek-lust blijft bij sommigen altijd latent. Ook wij zijn kind geweest en wij zijn nog lang geen grijsaard, maar over de wielersport gaan wij nu een opbouwend verhaaltje schrij. ven, al weten wij dat de verhaaltjes van de brekers vaak populairder zijn. Nederland is een land van fietsers en het was dat voor de oorlog nog veel meer dan nu. Bijna iedereen kon het rijwiel besturen en deed het ook. Waar zoveel mensen bijeen zijn, die allen eenzelfde vaardigheid bezitten, komt al spoedig de normaal menselijke wens naar voren om uit te maken, wie nu wel de vaardigste zou zijn. En zo kwamen de jongelui aan de start'om met elkaar te wedijveren om de eer van de snelste. Dat is een soort ontspanning geworden, en er steekt geen cent kwaad in. Inderdaad, er zijn betere middelen om zich ontspanning te bezor. gen, maar daarom is er nog geen aanlei ding tot veroordeling. En waar de jonge, man zich wijdt aan een liefhebberij, die zoveel van zijn vrije tijd in beslag neemt als bij een serieus wielrenner het geval is, behoedt hij zichzelf als vast voor een vrije-tijds-besteding waar Wel kwaad in k. n steken. Zo ontstonden de amateurs, die uit pure liefhebberij, zoals de ander gaat vissen of schaken of voetballen of weer een ander een muziekinstrument een boek of een postzegelalbum ter hand neemt de mensheid is immers zo ver schillend geaard van de ene week in de andere de diverge wedstrijden afreden. Zo heeft een ieder zijn aparte smaak voor liefhebberij en ontspanning. Er zijn veel goede wielrenners, er zijn er zelfs die zo goed zijn, dat zij er een gedeelte van hun levensonderhoud in vinden. Want, ook weer omdat een ieder zijn aparte smaak voor ontspanning en vrije-tijds-besteding heeft, er zijn veel mensen die naar die wielerwedstrijden gaan kijken. Mensen op oudere leeftijd, te oud om zelf nog aan sport te doen, maar die er in hun jeugd een enthousiast liefhebber van waren, die zelf op de fiets aan wedstrijden deelnamen, en die het leuk vinden om toe te zien nu een jon gere generatie diezelfde liefhebberij be oefent. En dan komt ook de wens: wie zou de beste zijn. De besten onder de besten betwisten elkaar de eer van de allerbeste. Maar dat zijn dan ook zulke sterke kerels, dat zij van de krachtsin spanning, die dan gevergd wordt, heus geen schadelijke gevolgen over houden. Niet iedereen heeft een zodanige smaak voor ontspanning, dat hij aan de wieler sport actief dan wel passief zal meedoen. Maar voor diegenen, die die smaak wel hebben, is het een onschuldig vermaak. Wij vragen ons af, wat de verderfelijk heid er van eigenlijk wel kan zijn. SUPPORTER Vriendelijk lachend dankt Koningin Elisabeth van België de wachtmeester der marechaussee A. Tits voor hel escorte; zij verlaat hier het hotel Duin en Kruidberg te Santpoort, waar zij gedurende haar verblijf hier te lande vertoefde, om terug te keren naar België. Joego-Slavische soldaten vielen fis teren in net gebied van Kaimatcheian Griekenland binnen en veroverden een bergtop op het Griekse regeringsleger. De Grieken deden een tegenaanval en heroverden de top. De terugtrekkende Joego-Slaven lie ten acht gesneuvelde soldaten en een officier achter. Drie soldaten werden ge- vangen genomen. In verband met dit grensincident heeft de Griekse minister van oorlog, George Stratos, een beroep gedaan op de ge allieerden en op de V.N. om te interve niëren, voordal de Griekse soldaten hun zelfbeheersing verliezen in verband me» de herhaalde provocaties door Albanië Joego-Slavië en Bulgarije. Het republikeinse nieuwsagentschap „Antara" meldde heden ,dat de comman dant der Ned. troepen in Oost-Java aan de republikeinse bevelhebbers een ulti matum heeft gezonden, waarin geëest wordt, dat de vijandelijkheden in het door de Nederlanders bezette gebied in Oost-Java „binnen 48 uur" zullen worden beëindigd Volgens Antara zou de Ned. commandant, generaai-majoor Baay, hebben gezegd dat, als deze eis niet werd ingewilligd, bij aan generaal Spoor vergunning zou vragen om „de nodige maatregelen te nemen". Een zegsman van het leger te Batavia bevestigde, dat generaal Baay van de republikeinse militaire autoriteiten heeft geëist, dat er een einde zal worden ge maakt aan de „misdadige incidenten" langs de bestandslijn, doch voegde daar aan toe, dat dit geen ultimatum was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1