„De Coninck van Hispangiën 350 JAAR GELEDEN OVERLEED KONING PHILIPS II VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 PAGINA 4 Het koninklijk aezin met de vorstelijke gasten: v.l.n.r. prins George van UrieKenlancL, prins Ascnwin, Kroonprins wei van uenemarKen, orinses Armgard gravin van Athlone, koningin-moeder Elisabeth van Beigie, kroonprins Olav van Noorwegen, prinses Margaret van EnTJUTroonlriLs Martha aan ffooW», graat ran Athlone,kroonpnns van Zweden, kroonprinses Margarete van Denemarken, erf-groothertog Jean van Luxemburg. Officiële foto van H.M. de koningin en Z. K. H. prins Bernhardt. In hetzelfde jaar, waarin het derde eeuwfeest van de vrede van Munster wordt gevierd en in dezelfde maand, waarin het vijftigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina wordt herdacht, is het ook drie en een halve eeuw geleden, dat Philips II, de grote Spaanse tegenspeler van onze Vader des Vaderlands, gestorven is. heiligevereerd EEN FANATIEKELING die vele fouten uitboette Als een Geen wrede vorst Geen voordeel voor de- Kerk Om een zuiver Objectieve kijk op hem Niet veel vrienden Een zwaar kruis NEERLANDS HULDE AAN ZIJN VORSTINNEN Een uitmuntende film van Polygoon-Profilti Kleurenfilm van Mullens Ontvangst der delegatie van Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en het K.N.I.L. in het paleis op de Dam. Het koninklijk gezin: de prinsesjes Irene en Margriet, koningin Juliana, prins Bernhard, de prinsesjes Marijke en Beatrix Het was op 13 September 1598, dat in één der eenvoudige ziekenkamers van het Escoriaal, welke uitzicht geeft op de fraaie kapel, deze Spaanse vorst de laat ste adem uitblies, terwijl hij het kruis van zijn grote vader, Karei V, de keizer, in wiens rijk de zon nooit onderging, in de handen geklemd hield. Nog dagelijks trekt in het Spaanse reisseizoen het Escoriaal, dat grote bouw werk van gigantische afmetingen, verre, zen op verzoek van Koning Philips zelf, bezoek van honderden toeristen, die er eens een kijkje willen nemen. Met een primitief spoortreintje kan men het „Pantheon de los Reyes", dat op onge veer 35 km afstand van Madrid is gele gen, in enkele uren van de Spaanse hoofdstad uit bereiken. Zoals 't daar ligt op een hoogte van 1028 meter boven de zeespiegel tegen de flanken van de Sierra Guadarama tussen de groene bossen er, heuvels laat de aanschouwing van deze majestueuse rustplaats der Spaanse ko. ningen op een ieder, die daar vertoeft, een diepe indruk achter. Wie het ge bouw betreedt en in de' kamer komt, waar Philips II gedurende zijn laatste levensdagen gewerkt heeft en waar hij ook gestorven is, voelt ontegenzeglijk de wijding der historie, welke hier spreekt. Nu diene men niet te vergeten, dat Philips II in Spaanse ogen zo goed als voor een „heilige" doorgaat. De Spaanse nationale geschiedenis kan hoegenaamd weinig kwaad in hem zien. In dit opzicht zijn wij, Nederlanders, waar het onze ge schiedenis betreft, heel wat nuchterder. Wie Philips II echter ook moge ge weest zijn, gedurende zijn laatste levens dagen heeft hij stellig vele van zijn fou ten kunnen uitboeten De geschiedschrij ver verklaart, dat deze 72-jarige grijsaard aan een zeer smartelijke ziekte moet hebben geleden, welke de patiënt vele pijnen deed ondergaan. Philips heeft deze pijner met een bovenaardse gelatenheid gedragen, zijn kracht puttend in het ge bed en ïn de godsdienstoefeningen in de kapel, op welker altaar hij van zijn ka, mer uit juist het gezicht had. Vertoevende in het Escoriaal, ziet men d<ze vorst steeds door een Spaanse bril Een Nederlander kan voor deze vorst, die gedurende zijn gehele leven Spanjaard in hart en nieren is gebleven, geen onver deelde achting koesteren. Wie slechts even een blik slaat in de zestiende eeuw stellig het beruchtste tijdvak van onze vaderlandse geschiedenis, begrijpt, waar. op wij hier doelen. Brandstapel en pijn bank als gevolgen van de Spaanse inqui sitie doen velen nog ren'rilling door lijf maatregelen in hoofdzaak om poli tieke redenen en ook wel eens uit ver keerd godsdienstige motieven uitgevoerd tegenover de Nederlandse bevolking, voornamelijk bij de aanvang van de tach tigjarige oorlog maken hem in onze ogen weinig sympathiek. Want het verzet, waarvan zeer terecht Willem van Oranje de ziel en de leider geweest is, heeft vele slachtoffers geëist. Waren het niet de katholieke graven Egmont en Hoorne, die op een noodlottige Pinksterzaterdag in 1568 op Brussels Grote Markt als eerste verzetsslachtoffers hun leven' voor de Nederlandse vrijheid gaven? En nadien heeft nog het bloed van enige" honderden slachtoffers gevloeid. De koning had aan Alva, die in Augustus 1567 zijn „glorieuze entree" in ons land maakte, de meest uitgebreide volmachten gegeven en de veldheer is stellig niet scrupuleus te werk gegaan. Het dood vonnis van Egmont en Hoorne moet al klaar gelegen hebben, toen de ijzeren hertog nog aan het hof te Madrid ver toefde. Toch zou het onbillijk zijn Philips de Tweede van wreedheid te beschuldigen, Zelfs de onverdacht protestantse schrij ver Groen van Prinsterer komt tegen deze beschuldiging met de meeste na druk op, een getuigenis, dat vanuit deze gezichtshoek bekeken, zeer veel waarde heeft Dr W. Nuyens geeft in één zijner delen van de „Nederlandsche Beroerten" als volgt zijn indruk weer, waarmede deze vorst wel treffend getekend is: „Philips II was iemand van een stug- gen aard, voorzichtig tot aan besluite loosheid toe, langzaam, stilzwijgend en afgetrokken; geveinsd zooals schier ieder staatsman zijner eeuw; niet wreed, gelijk hij ten onrechte is afgemaald, maar zóó doortrokken van de politiek zijner eeuw en leden gaan. En inderdaad, de straf-1 dat hij het leven van hen, die zijn plan nen in den weg stonden, gering schatte; geheel en al vervuld van t groote be grip der verantwoordelijkheid, die op hem rustte, maar daardoor kleingeestig bemoeiziek, meer dan het een vorst betaamt, achterdochtig in zijn staat kunde, ten volle overtuigd van de recht matigheid der absolute heerschappij, die slechts aan God rekening schuldig is, innig gehecht aan den Katholieken gods dienst, met echt Spaanschen afkeer ver vuld jegens „ketters en ongeloovigen", maar tegelijkertijd zoo doortrokken van het begrip van k'eninklijh alvermogen, dat hij de Kerk tot een dienaresse, den godsdienst tot een middel zijner politiek wilde gebruiken". Het gehele leven van de „Coninck van Hispangiën", aan wie Willem de Zwijger in de dagen, toen het „Wilhelmus" ont stond tot het jaar 1581 toe trouw was gebleven, moet men tenslotte bezien in het licht van zijn tijd. Laten we hier vooral niet vergeten, dat ideze Spaanse vorst leefde in één der moeilijkste en roerigste tijdperken uit de Wereldgeschie denis. Had een andere vorst in die tijd geleefd, dan moet nog worden bezien, of hij het er beter zou hebben afgebracht. te krijgen, zouden we eigenlijk even moeten vergeten, dat we Nederlanders zijn Zijn politiek ten opzichte van de Katholieke Kerk is stellig niet steeds in het voordeel der Kerk geweest. Zijn meermalen tactloos optreden ten opzichte van de aanhangers der nieuwe leer heeft de Kerk zeker in deze lage landen schade berokkend, al worden deze cijfers vaak +erk overdreven. Over de „duizenden slachtoffers der inquisitie" zullen we maar het zwijgen toedoen, dit fabeltje is al jaren geleden door niet-katholieke his torici als Fruin en Blok afdoende weer legd. Reeds vóórdat de Beeldenstorm als een furie over onze lage landen was losge broken, had zelfs de bij Oranje en de edelen zo gehate Granvelle al zijn in vloed bij de koning aangewend om ver zachting in de uitvoering van de, plak katen te verkrijgen. En toen dat niet mocht baten en ook Philips' zuster Margaretha van Parma nul op request haa gekregen, dit laat ste lag echter voor een groot deel bij de kerkschennissen heeft ook de Paus nog het Zijne gedaan en bij de koning aan gedrongen op matiging tegenover de op standige bewoners der lage landen. Philips was ook iemand, die weinig vrienden had. Eén der weinigen, die er zich op mochten beroemen, dat ze tot op zekere hoogte de vriendschap van deze vorst genoten, was 'skonings raadsman Ruy Gomez de Silva, de latere Prins van Eboli. Deze edelman, die in zijn jeugd nog een speelmakker van Philips was geweest, wist op slimme wijze door zich steeds naar de inzichten van zijn gebie der te schikken, diens genegenheid te behouden. Ook Don Alvarez de Toledo, de be ruchte Alva, stond aanvankelijk aan het hof te Madrid in hoog aanzien. Vriend schap voelde Philips niet voor hem, maar de koning waardeerde de dienaar, die als staatsman en als veldheer onmiskenbare bekwaamheden bezat. Door de omstan digheid, dat Alva de Nederlanders niet klein wist te krijgen, viel hij bij de vorst in ongenade, al heeft de koning later nog eens van zijn diensten gebruik me ner. te moeten maken om Portugal aan Spanje te onderwerpen. Parma trof later een zelfde lot. Het begin van zijn regering bracht Philips door in de Nederlanden. Op 25 Augustus 1559 is koning Philips van Vlis singen uit naar Spanje scheep gegaan om de Nederlanden nooit weder terug te zien Volgens overlevering zou Philips daar tegen Oranje gezegd hebben, nadat deze het verzoek van de Staten tot de koning had gericht, de Spaanse troepen terug te trekken ,,No los estados, ma vos vos vos" (Niet de staten, maar jij, jij. iü>- Vele geschiedkundigen menen echter met stel ligheid eraan te moeten twijfelen, of Philips wel zo openhartig tegenover Oranje geweest zou zijn De koning heeft na zijn veritrek uit ons land een avon tuurlijke reis gehad, maar is tenslotte behouden in Valladolid geland. Veel leed heeft Philips II ondervonden van zijn waanzinnige zoon Don Carlos, die, toen deze op rijpe leeftijd gekomen was, plannen gekoesterd heeft om zijn vader van het leven te beroven. Een tijdlang werd ook in ons land geloofd, als zou de koning zijn eigen zoon om het leven hebben gebracht. Dit is echter absoluut een fabel. Wel heeft de vader een grote misdaad tegen de ouderliefde begaan, toen hij zijn zoon tot een half jaar eenzame opsluiting had veroordeeld. Spaanse geschiedschrijvers maken er ook melding van, als zou Don Carlos met z g. „opstandige" Nederlanders hebben onderhandeld. Dat een hoogstaand man als b.v. de Franse edelman Montigny, die door de Edelen naar Spanje werd afge vaardigd om met Philips te onderhande len, van de diensten van Don Carlos om de koning onschadelijk te maken gebruik zou hebben willen maken, is nimmer be wezen. Het tegendeel blijkt eerder waar te zijn Philips was echter overtuigd, dat Montigny hoogverraderlijke plannen koesterde, welke de redenen moeten zijn, dat hij hem te Simancas m October 1570 heeft laten ter doodbrengen Eeuwen heeft men in de waan verkeerd, dat Mon tigny een natuurlijke dood was gestor- ven zo wilde de koning het doen voor komen maar allerlei in latere eeuwen gevonden geschriften hebben de waar heid hieromtrent aan het licht gebracht Het verdriet, dat koning Philips de Tweede van zijn ongelukkige zoon Don Carlos heeft ondervonden, heeft stellig niet steeds een goede uitwerking op 'skonings stemmingen gehad En onwil- ekeurig hebben de bewoners in de lage landen als gevolg hiervan wel de meest noodlottige terugslag ondervonden. Daarom dient men, wil men de figuur van Philips II drie en halve eeuw na zijn dood nog eens onbevooroordeeld be zien, met dit feit wel terdege rekening te. houden. R. In alle bioscopen van Nederland wordt van vandaag af de filmreportage ver toond, die PolygoonProfilti hèeft ge maakt van de jubileum- en inhuldigings feesten. Uit 10.000 meter negatief is een rolprent geselecteerd van 1500 meter lengte. Ge deelten daaruit worden over de gehel® aardbol verspreid. Deze film is méér dan alleen maar eed nuchtere reportage van historische feitC en gebeurtenissen. De camera's blijken te zijn bediend door mensen wier hande" niets slechts werden bestuurd door hd" verstand, maar ook door hun hart en hoe wel protocol en eerbied hun bewegings vrijheid bij de inhuldigingsplechtigheid zelf beperkten, hebben zij toch iets va" de indrukwekkende en tegelijk ontroeren de sfeer in de Nieuwe Kerk weten vas' te leggen op de filmband. Nog beter zijn zij daarin geslaagd bij opnamen, welke zij van de feestjubel 'Jl de hoofdstad hebben vervaardigd. Beel" en montage vormen daar 'n gaaf gehee'' waarmee de makers alle eer inleggen ej waardoor allen, die niet in de gelegenha'^ waren de grootse feesten iri de hoofdsta" mee te maken, zich een indruk kuno®1! krijgen van de ontroerende hulde van Pf Nederlandse volk aan de jubileren"® Koningin Wilhelmma en zijn ingehuldig de Koningin Juliana. Van de kroningsfeesten ls door Mullens een kleurenfilm vervaardig, volgens een geheel nieuw kleurenpr°c.4 dé. Naar alle waarschijnlijkheid zat film reeds van Zaterdag af in verschH lende bioscooptheaters worden vertoo®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4