GEEN STAAT PTT TEN maar draaibanken Stormhoek Tegen verzouting der rivieren Het plan der ondernemingsraden In huidige vorm moeilijk aanvaardbaar De elf millioen voor de kleine zandboeren IT Invalide marinemannen op de helling Hollandselie IJssel, Brielsche Maas en Haringvliet worden afgedamd Prachtige sanering 55 Millioen daklozen in China In de Miskenning van de vakbeweging „De Drie" accoord Uitkering moet besteed worden voor verbetering van het bedrijf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN zonder sentimentaliteit Het goede voorbeeld van Roosevelt PRIJS VAN VRUCHTEN SAPPEN VERHOOGD yRUCHTENBROOD VRIJ IN PRIJS INVOER VAN INDONESIË In Juli 82.750.000 Er bestaan plannen*om de Hollandsche IJssel bij Krimpen a.d. IJssel af te dammen. Het zoet-waterreservoir, dat daardoor zal ontstaan, zal water gaan leveren aan Delfland en Schieland. Ook de Brielsche Maas wordt afgedamd. Verder overweegt men de afsluiting van het Haringvliet. EEN PRETTIGE „DODE'" It Spoedig treffen met Stalin? ZIELENBELASTING Thans is het plan gereed gekomen volgens hetwelk de elf millioen gulden verdeeld zullen worden, die door de regering in het vooruitzicht zijn gesteld als compensatie voor de te geringe be- drijfsuitkomsten voor de kleine bedrijven op de zandgronden over 1948. Men wil niet volstaan met deze 11 millioen zonder meer te verdelen over de betrokkenen al naar de grootte van het bedrijf, doch het is tevens de bedoeling, dat dit geld besteed zal worden voor een blijvende verbetering van het kleine bedrijf. Administratieve Rompslomp! r. mers drijf 70ste JAARGANG DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 No. 20723 „Dit", zei de jonge, slanke, donkere mariniersofficier, „dit is helemaal geen poot. Dit is een prothese" en hij sloeg met zijn kleine houten Ipuk, die ik niet eens gezien had, tegen zijn linkerbroeks- pijp- Hout tegen staal. ,,ik liep u in Indië indertijd net twee dagen mis Buurt van Sidoardjo. Twee vliegtuig* bommen in de weg gegraven. Ik draai de net het ziekenhuis in, toen u er aan kwam. Nou, toen ik terug thuis kwam, niets te doen dan beklaagd worden. Het gmg helemaal niet. Niks omhanden. Toen ben ik hier in Leiden op de So ciaal Medische Dienst van de Marine terecht gekomen, als verbindingsman voor invaliden er chronische zieken, die Weer terug aan een baan geholpen moe ten worden. Gelooft u me, dat ik het zo druk heb, dat ik zo maar dat hele been vergeet. En ik heb bovendien nog. het voordeel, dat ik glashard tegen mijn lotgenoten kan zijn. Ik kan ze meer zeggen dan de dokter of de comman dant, die zelf helemaal gezond zijn Dokter D. H. F. Wolters, die onder commando van de ltz. 1ste klasse H. F. Bach Kolling, samen met de officier van vakdienst 3de klasse A. de Boer de vroe gere kweekschool voor scheepvaart, uit gewoond en verwaarloosd tot en met, heeft omgetoverd tot een voorbeeldig herstellings- en omscholingsoord voor invalide en chronisch ziek personeel van de marine, hield Donderdagmiddag een persconferentie. Op zijn Fries worden daar nogal een paar harde noten ge kraakt. „Maar U moet niet vergeten", voegde hij er aan toe, „dat 't probleem van een betrekkelijk groot aantal invaliden ten gevolge van internering, oorlog en poli tiële actie, voor het eerst in onze mi litaire geschiedenis deze actualiteit heeft, dat «alle mogelijkheden om de gevolgen van dit vraagstuk op te vangen dus eerst langzaam en in vaak moeizame praktijk op haar doeltreffendheid kun nen worden getest". Het lijkt ons, dat dokter Wolters in die praktijk nu niet direct een gemak kelijke leerschool heeft doorlopen, .maar hij kan zich spiegelen aan een verbluf fend verbetene en vasthoudende wils kracht van de meer dan twee honderd militaire bewoners en de meer dan vijf honderd, die verspreid in sanatoria en herstellingsoorden ook in de rol van de Sociaal Medische Dienst zijn ingeschre ven. Allemaal chronische zieken of in validen. „Daar heb je nu die twee mariniers, die allebei met een dwarslaesie uit In dië terugkwamen. De één 'n schot door het ruggemerg, de ander viel uit een klapperboom. Beiden geheel verlamd onderlijf. Normaal het bekende invali denwagentje, een zware neurose onder de indruk van hun omgeving haast on vermijdelijk. De één kon vóór zijn dienst lassen. Hij last nu weer, gewoon acht uur per dag. En we hebben hem toch nog leren lopen tussen twee van die bloemtafeltjes. De ander hebben we op de instrumentmakerij geplaatst. Die draait asjes voor armbandhorloges en dergelijke". Wie voorgoed van alle medelijdende .romantiek* over „die arme stakker" ge nezen wil worden, moet een beetje met deze Friese dokter gaan praten of met de „patiënten die hier werken „Geef deze mensen weer adaequaat Volgens het ministerie van sociale zaken der centrale Chinese regering zijn 55 millioen mensen ongeveer een achtste van de totale bevolking van China dakloos tengevolge van de burgeroorlog en de watersnoden. werk" zegt hij. „Dat beroemde pensioen tje is altijd een vrij hachelijke onderne ming. Laat ze opnieuw klaar gemaakt worden voor de maatschappij, dat za financieel onafhankelijk volwaardig werk kunnen doen. Ook zuiver zakelijk bezien is dit het beste, want anders .co- men deze mensen toch weer ten laste van de maatschappij, dus de belasting betaler. En de invaliden zelf zijn ont zaglijk dankbaar, dat ze die kansen weer krijgen. Een volwaardige baan appelleert sterker aan hun verantwoor delijkheidsgevoel dan dat bij vele' vali den het geval is en hun enthousiasme :s gemeenlijk veel groter". Wanneer je dan die zalen oploopt, waar de mensen in het beginstadium van herstel liggen, knijpt er toch wei even een grote hand dicht om je hart. Vooral wanneer er jongens onder zijn, die je gekend hebt, toen ze nog gezond waren. Ik heb bij «een van hen een mi nuut of tien aan zijn bed gezeteu. Ik had over hem geschreven in Indië. Hij had me des avonds hoog boven op de brug bij Porrong sterke .Jappenverhalen zitten vertellen: een vent' als een boom, voor hel noch duivel bang. ,Nou er stond daar een eind verder een Vickers. en een van de eerste dagen van de actie was ik de sigaar". Hij was lam. "Toen ie liet wist, ver telde een van zijn maats, wou ie nog alleen maar dood. Hij wou helemaal niet meer verder leven. ,Ze gaan me nou een harnas maken", vertele ie nu, „en dan met een of ander soort mechaniek". Ik moet dan daarna weer beginnen te leren lopen of ik anderhalf jaar oud ben, maar dat geeft niets. Ik ben twee weken met verlof thuis geweest in Limburg. Nou man, het was om nooit te vergeten, zo machtig. En als ik nou later schoenma ker ben.... je zult er nog wel van ho ren....". Die kunstledematen worden gedeel telijk zelf door de invaliden gemaakt- Er is een kleine smederij, waar men oude mijnkoppen omgiet tot ijzeren prothese-geraamten. Er is een oank- werkerij, een timmerwerkplaats^ de in woners hebben hun hele wooncomplex gedeeltelijk zelf opgekalefaterd, licht- leidingen aangelegd, geverfd, belinstal- laties aangebracht. Er zit een jongen, een korporaal van de landmacht, die in begin 1946 zijn béide handen kwijt raakte en levenslang blind werd bij een ontploffing. Hij werd uit een herstel lingsoord gehaald, waar hij de gemeen schap elk jaar drie duizend gulden kostte en er geestelijk ook niet op vooruit ging Er gebeurden geen wonderen met hem. Er gebeurden wel bijna wonderen. Men maakte een prothese voor hem, zodat hij weer alleen kon eten. Een paar han den met een vork en een lepel er aan gemonteerd. Hij leerde zichzelf weer electrisch scheren. Men is nu bezig hem op te leiden voor .telefonist. Op de Haagse P.T.T. werken al jaren blinde telefonisten, soms nog beter -dan hun ziende collega's. Men is niet sentimen teel met hem, beklaagt 'm niet, maakt geen „geval" van hem. Hij wordttele fonist, zoals er honderden telefonisten in Nederland zijn: mensen die 's Zater dags ook hun loonzakje krijgen, die zeggen „ik verbind u. door" en die hun vaste werktijden hebben- Alleen een speciaal nummerbord. „Bij deze* invaliden, bij elke zoge naamd onvolwaardige, is het evenwicht tussen rechten en plichten, buiten zijn sclftild verstoord. Stuur nu zo'n Kerel naaf huis zonder meer, geef 'm zijn pen sioen, dan wordt dit evenwicht nog meer verstoord. doordat zijn rechten worden uitgebreid. Dit is hier geen lust hof.' We herstellen alleen voor zover mo gelijk het arbeidsvermogen en proberen opnieuw het evenwicht tot stand te brengen. Ik wil geen staalpillen-kuur om henv te laten opknappen, maar draai banken. Ik voel weinig voor portiers- baantjes, waarom kunnen ook zij geen topprestaties leveren? Die invalide pre sident Roosevelt heeft 't ook een aardig eindje geschopti Ea mocht u dit een hard verhaal vin den, hard tusSen aanhalingstekens, vraag -dan maar eens hoe de bewoners van de Sociaal Medische Marinedienst er over denken. J. W. HOFWIJK- De maximum-verkoopprijzen van rood- bessensap en frambozensap zijn met een kleine verhoging vastgesteld op resp. 70 en 81 cent per fles van 380 c.c. De maxi mumprijs van zwartbessensap is op 81 cent gehandhaafd. Flessen met een an dere inhoud hebben een prijs naar ver houding. Behalve voor het zuiver witbrood is met ingang van gisteren, ook de prijs van vruchtenhrood vrijgelaten. Onder vruchtenbrood wordt brood verstaan. Waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. v Reeds eerder werd gemeld, dat de uit voer van Indonesië in Juli 110 millioen heeft bedragen. Thans wordt bekend, dat de invoét in genoemde maand een waar de had van 82 750.000, waarvan 24 millioen uit de. Ver. Staten 6% millioen uit Gr. Brittannië, 6 millioen uit Siam, 4 millioen uit België—Luxemburg en bijna 4 millioen uit Japan. "V De tachtigste verjaardag der oprichting van de Katho lieke Actie voor jonge mannen in Italië werd'een indruk wekkende manifestatie van trouw en liefde voor Kerk en Paus. In de nacht van Zaterdag op Zondag had zich een half millioen jonge mannen op het St. Pietersplein verzameld, om de „nachtmis'' bij te .wonen, tijdens welke 300.000 van de aanwezigen ter H. Tafel naderden. De foto geeft een goed beeld van het met „flood-lights'' verlichte St. Pietersplein, met op de achtergrond de rijk-geïllumineerde St. Pieter. Deze mededeling werd gedaan door de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat ir. j. \y. de Vries in een voordracht voor de Ned. Ver. voor land aanwinning te Grnvenhage over „pro blemen in het gebied der beneden-rivie ren". In grote trekken gaf ir. de Vries een De 83-jarige Colyns, wonend te Evere nabii Brussel, die geacht werd, door ver stikking aan zijn einde gekomen te zijn,, officieel voor dood was verklaard en naar het dodenhuis was overgebracht, bleek, toen de begrafenisondernemers tot de kisting wilden overgaan, springlevend in het lijkenhuisje op zijn kist te zitten Hij verklaarde zeer hongerig te zijn en begaf zich geheel alleen naar huis, waar de familieleden intussen de 0verlijdings- aankondigingen hadden verstuurd en waar de kransen reeds gereed lagen. De indiening van het wetsontwerp op de ondernemingsraden is voor velen een verrassing geweest. Niet om de materie zelf. De gedachte immers om tot instelling van ondernemingsraden over te gaan wordt in brede kringen als juist aanvaard. De opvatting, zoals de M. v. T. zegt, dat de onderneming 'ïn- slechts is een min of meer toe vallig samentreffen, waaruit de onder nemer zijn winst en de arbeider zijn levensonderhoud put, doch dat zij een arbeidsgemeenschap behoort te zijn, kan geredelijk worden geaècepteerd. Aan de zelfstandige functie van de ondernemer behoeft deze opvatting geen afbreuk te doen. Wanneer deze gedachte door het instellen van onder nemingsraden kan worden bevrucht, dan verdient dit alleszins toejuiching en kan de onderneming en daardoor onze volkshuishouding er slechts wel bij varen. De verrassing^ was echter gelegen in het feit dat deze materie in een afzon derlijke wet zal worden geregeld en niet is geïncorporeerd in het wetsont werp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Deze verwachting mocht De bevrijdingsfakkel gaat weer naar Eindhoven.' Op de foto generaal Montgomery, die juist de fakkel in handen van sergeant D. B. Morris van het 10de regiment parachutisten, heeft ontstoken. Links de burgemeester van Eindhoven, mr. H. Kolfschoten. worden gekoesterd, niet alleen omdat de commissie-Van der Ven daartoe een voorstel had gedaan, maar ook en vooral omdat, naar mijn gevoelen, er een zeer nauw verband tussen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de instelling en taak van onder nemingsraden aanwezig is. De opvatting van de ondertekenaars van het ont werp een opvatting welke ook tot uiting komt in de M. v. T. op het wets ontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dat het verband met deze bedrijfsorganisatie er niet toe dwingt dat de materie in een en het zelfde wetsontwerp wordt geregeld, is m. i. zeer aanvechtbaar. Dit zou reeds kunnen blijken uit de toelichting welke op de artikelen 20 t/m 25 wordt gegeven. In deze toelichting wordt o. m. gezegd: „Zoals reeds eerder werd opge merkt, ligt het in de bedoeling van de ondergetekenden (de ministers), dat in de toekomst aan de daarvoor in aanmerking komende publiek rechtelijke bedrijfsorganen een be langrijke taak wordt toegewezen met betrekking tot een goede functionne- ring van de ondernemingsraden in de ondernemingen, waarvoor deze lichamen zijn ingeste^l". Wanneer dan verder betoogd wordt dat het vermoedelijk nog wel vrij ge ruime tijd duren zal, voordat over de gehele lijn van 't bedrijfsleven publiek rechtelijke bedrijfsorganen tot stand zijn gekomen welke deze taak ter hand kunnen nemen en dat wellicht in som mige sectoren van het bedrijfsleven deze organen niet zullen worden in gesteld, dan zijn deze argumenten toch te zwak om een afzonderlijke regeling aannemelijk te maken. Het moet daar om ernstig worden betreurd dat dit is geschied. Ook het wetsontwerp zelf geeft m. i. reden tot ernstige critiek. Vooreerst omdat te veel bevoegd heden aan de minister(s) zijn toege' kend. Artikel 2 van het ontwerp be paalt dat de minister op een door hem te bepalen tijdstip de instelling van een ondernemingsraad verplichtend kan stellen. Hiervoor komen in aanmerking ondernemingen waarin 25 of meer werknemers werkzaam zijn De minis ter kan ten aanzien van bepaalde on dernemingen of groepen van onderne mingen al dan niet voorwaardelijk en al dan niet voor een bepaalde tijd ont heffing van deze verplichting verlenen. Weliswaar wordt daarbij de Sociaal- Economische Raad gehoord, doch dat brengt in de feitelijke bevoegdheden van de minister geen wijziging. Deze figuur is waarschijnlijk geko zen, omdat de publiekrechtelijke or ganen ontbreken, doch dit is een argu ment temeer om de instelling van ondernemingsraden niet los te maken van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De commissie-Van der Ven kwam dan ook tot een veel natuurlijker constructie, wanneer zij in haar ontwerp (aft. 130) voorstelt dat het bestuur van het bedrijfschap bij verordening aan degenen, die onder nemingen drijven, de verplichting kan opleggen een ondernemingsraad in te stellen. Hier is de juiste hiërarchie gevonden en aan de daarvoor van nature aangewezen organen een hun toekomende taak toegekend. De in- instelling van ondernemingsraden is de taak van de bedrijfsorganen en niet van de centrale overheid. Hiermede komen wij op ons tweede bezwaar, n. 1. te grote bevoegdheden van de Sociaal-Economische Raad. De minister heeft gepoogd, door de ge noemde Raad deze bevoegdheden te geven, het bedrijfsleven alsnog zoveel mogelijk in te schakelen, doch daar mede kan hij geen bevrediging wekken. Het instellen van ondernemingsraden ligt in het vlak van de bedrijfstak en het zijn de Organen van deze bedrijfs tak welke hier m- i- Primair een taak hebben. De commissie-Van der Ven heeft tfit goed begrepen en vandaar dat zij aan het bestuur van het Bedrijf schap deze taak wilde toebedelen. In het kader van de boven gememo reerde bezwaren moet worden geplaatst onze derde bedenking, welke de be voegdheden van de ondernemingsraad betreft. Artikel 4 bepaalt: „de onder nemingsraad heeft tot taak, zulks on der erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, door over leg inzake toezicht op en Uitvoering of regeling van alle aangelegenheden de onderneming betreffende, welke in verband met haar aard en met de omstandigheden daarvoor in aanmer king komen en door het bevorderen van een goede verstandhouding en samenwerking in de onderneming naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren der onderne ming". Hierna volgt een taakomschrijving waarbij o. m. de positie van de werk nemers in de onderneming en de eco nomische gang van zaken in de onder neming betrokken kunnen worden. Kan de ondernemingsraad hier, zonder hiërarchisch verband met de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie optre den? Ik waag het in hoge mate te betwijfelen. Als vierde bezwaar meen ik te mogen memoreren het in het algemeen zo goed als geheel uitschakelen van de betrokken vakorganisaties. De wettelij ke verbinding, welke hiermede in en kele gevallen via de Sociaal-Economi sche Raad wordt gelegd, schijnt mij beslist onvoldoende. Alles bijeen genomen schijnt mij het wetsontwerp, zoals het er ligt, be zwaarlijk aanvaardbaar. Of het moge lijk zal zijn hierin wijziging te brengen dient te worden afgewacht. ANDRIESSEN. overzicht van de plannen tot het water vrijmaken van het iand tussen de Dong? en de Oude Maas. Daarmee hangt nauw samen de inpoldering van de Biesbosch, waar men de tientallen kleine polders wi! verenigen in een grote poldér. Aan beide werken is men reeds tijdens de Duitse bezetting begonnen. Spreker behandelde vervolgens de strijd tegen de stormvloed en de oorzaken van de verzouting van rivieren en polder- water. Als oorzaak van de verzouting noemde spr. het ruimer en dieper worden van de beneden rivieren, waardoor het zwaar dere zoute water onder het zoete water naar binnen dringt. De tuinbouw in De'f- land en de veeteelt op Voorne-Putten hebben reeds ernstige schade geleden. Ook in de provincies Noord-Holland. Friesland en Groningen ondervindt men. o.m. door de afvoer van industrieën in kanalen en rivieren, last van de verzou ,ting. Het optrekken van zout wordt ver der nog bevorderd door grote open ha vens. Spr. was van oordeel, dat deswege voortaan nog slechts havens achter sluizen gebouwd mochten worden. Bouw van sluizen In verband met boven vermelde plan nen tot afdammen deelde ir. De Vries nog mede dat daartoe verschillende slui zen zullen moeten gebouwd worden. Deze sluizenbouw is ook een van de grote pro blemen van de inpoldering rond de Se- neden-rivierep o.m. rond Dordrecht. Deze stad is, aldus spr. bevreesd dat door de bouw van sluizen haar open haven, gun stig gelegen aan de scheepvaartweg tus sen Rotterdam en Antwerpen, ernstig nadeel zal ondervinden. Door deze moei lijkheden kon het z.g. vijf-eilanden-plan nog niet verwezenlijkt worden en heett men. zich voorlopig moeten beperken tot het z.g. twee eilanden-plan (Rozenburg en Voorne-Putten). Dit,plan is echter zo danig geprojecteerd, dat de drie andere eilanden, Beyerland-Hoeksche Waard, IJsselmonde en het eiland van Dordrecht, er in opgenomen kunnen worden. - Met deze inpolderingen hangt ook nauw samen het nieuwe havenplan van Rotterdam, dat een industriehaven zaï krijgen achter een sluis. Bij het ontwer pen van de plannen voor deze haven wordt rekening gehouden met de moge lijkheid, dat ook de Oude Maas in de toekomst afgedamd zal worden. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken hebben Engeland, Frankrijk en de V.S. overeenstemming bereikt over de volgende stap, die gedaan zal wor den b(j de besprekingen met de sovjet unie over de Berljjnse crisis. Naar men aanneemt zijn reeds in structies gezonden aan de drie weste lijke afgevaardigden te Moskou. Vol gens diplomatieke waarnemers te Lon den zijn de drie landen bet er oók eens over geworden, wat gedaan zou moeten worden in geval van het uit- Diijven van een overeenstemming te Moskou In het onverwacht besluit van Ken neth Roy all, de Amerikaanse minister van het leger, een aantal redevoeringen buiten Washington uit te stellen, en de aankomst te Washingon uit Londen van admiraal Richard Conolly, bevelhebber van de vloot in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middelland se Zee, om besprekingen te houden met admiraal Louis Denfield, chef der vloot- operaties, ziet men direct verband met de militaire aspecten van de Berlijnse crisis, aldus meldt Reuter's correspon dent uit Washington; Er zijn al veel vreemde dingen ge beurd .waarover onze vrienden in Indië zich beklaagd hebben. Het bericht over de wederinvoering van het luchtpost- recht op brieven voor de militairen in de Oost doet echter de deur dicht. Want de consequenties kunnen zodanig zijn. dat de ongemotiveerde klachten van niet-begrijpende thuiszitters wel eens waar kunnen woi;denAan wie dan de schuld? Het is dan zo, dat op brieven voor militairen in Indië het normale porto van 30 cent per 10 gram zal moeten wor den betaald. Alleen voor luchtpostbla den en briefkaarten zal 't norïnale bin nenlandse porto gehandhaafd blijven. Deze maatregel is getroffen, omdat het Rijk op dit briefverkeer grote bedragen moest toeleggen en de omvangrijke post moeilijk te verwerken viel. Volgens berekeningen aan de hand van officiële P.T.T.-gegevens subsidieert het Rijk op deze briefpost circa 750.000 per jaar. Inderdaad een behoorlijk bedrag, dat echter in geen enkel opzicht op weegt tegen de financiële, geestelijke en soms lichamelijke of levensoffers, welke dag in dag uit in Indië worden gebracht. Dat de post moeilijk te verwerken valt. zinkt natuurlijk evenzeer in het niet bij de moeilijkheden, waarmede de mi litairen hebben te kampen. Wat wordt e* nu van het thuisfront verlangd, omwille van de zilverlingen en de moeite? Niets meer. dan dat luchtpostbladen, en briefkaarten worden verzonden. Briefkaarten 'vallen natuurlijk practisch geheel uit. Ze missen immers iedere in timiteit. Luchtpostbladen dus, 1% kantje schrij ven voor 11 cent. Voor 19 cent per keer dus geld, geld qn nog eens geld sparen en de militairen onthouden, wat hen als voornaamste steun op de been houdt; zeker drie aan beide zyden te beschre ven luchtpostvelletjes. Van 6 kantjes loopt de omvang van een brief dus terug tot 1% kantje, tot dus, tenzij er enthousiastelingen zijn, die 2 a 3 post- bladen per keer willen schreven, in welk geval ze even zo goed het lucht posttarief kunnen betalen Maar er is meer. want in een brief kan behalve een stevig epistel, nog al- tijd iets extra's. Een fototje van de baby, een verslagje van de favoriete voetbal club uit de courant, een advertentie van een vriend, die zich gaat verloven, een krantenknipseltje over het ongeluk van een collega, een plukje shag met een paar vloeitjes, enfin duizend en een kleinigheden, die daarginds echter een teken zijn: kerel, je hoort er nog by, hoor" En in luchtgpostbladen nu, mag niets ingesloten worden De mogelykheid om deze kleinigheden op andere wijze per luchtpost door te zenden, is uitgesloten, omdat ze onbe taalbaar is. Per zeepost gaat het wel, maar dan duurt het circa twee maanden voordat ze over zijn. Er zijn nu drie mogelijkheden. Ofwel men accepteert deze maatregel en ver mindert daardoor de steun, welke het thuisfront nu biedt. Ofwel men herin nert de betrokken instanties eens aan woorden van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, die speciaal op de jeugd 'n beroep doen. Aan de Heilige Vader b.v.. die j.l. Zondag nog een kwart millioen jongeren een machtige zending meegaf. Aan Koningin Juliana, die, ampel; op de troon, een hartstochtelijk appèl tot de jeugd richtte. De derde mogeiykheid is, dat wij, ouderen en jongeren, de nieuwe belas ting van driekwart millioen zuchtend aanvaarden, omdat er de geestelyke ge zondheid van tientallen jongens van zal worden betaald. Wat zal Satan lachen: in een christeiyk land een belasting op de zielen. ROERGANGER. Het klooster Nebo tegenover de Heilige Landstichting bij Nijmegen krijgt weer zijn bestemming als opleidingsinstituut voor jonge priesters. Het was door de Duitsers bezet en later door de Engelsen en Nederlanders als hospitaal gebruikt. door de districtscommissie, die dit zal bekijken in samenwerking met de ryks- landbouwconsulent, en heeft de betrok ken provinciale stichting er haar fiat aan gehecht, dan kan de boer beschikken over het geld voor de verbetering van zijn bedrijf. Dit voorstel van de deskundigen, waar aan het dag. bestuur der Stichting voor de landbouw reeds zijn goedkeuring heef* gehecht, zal na definitieve goedkeuring door het hoofdbestuur dei Stichting aan de overheid worden voorgelegd. De toeslag wordt volgens bepaalde normen over alle zandbedryven van bepaalde grootte verdeeld, doch de be trokken boer kan over zijn aandeel pas beschikken, wanneer hy tot genoegen van bepaalde instanties aantoont, dat hy deze gelden productief in zy'n bedryf aan wendt. Dit komt dus hierop neer, dat de betrokken boer een voorste) indient bij de districtscommissie der Stichting voor de landbouw over de wijze, waarop hij het bedrag in zijn bedryf wenst te be steden. Wordt dit voorstel goedgekeurd Het gaat hier om een verdeling van elf millioen gulden onder een naar schatting 110.000 zandboeren dus over gemiddeld hpnderd gulden per geval. De verdeling van de gelden is echter zó gekozen, dat men per ha. meer ontvangt naar mate het bedryf kleiner is. Het heeft heel lang geduurd alvorens men tot dit plan gekomen is, omdat de Overheid zich op het standpunt had ge plaatst, dat dit geld besteed zou moeten worden voor een blijvende verbetering van het kleine bedrijf. Het gevolg daar van is, dat een kleine boer, die nu al meer dan een jaar op zyn centen zit te wachten, eerst bij een of andere districtscommissie een voorstel moet indienen over de wyze, waarop hy het hem toekomende bedrag zou willen besteden. Deze commissie zal dan dat voorstel met de landbouwconsu- lent nader bekyken en wanneer deze beide instanties het met elkaar eens zijn, dan pas zal de provinciale Stichting voor de Landbouw er haar goedkeuring aan mogen hechten. Wy hebben natuurlijk alle respect voor het vernuft, dat deze „eenvoudige" rege ling heeft uitgedacht, maar vragen ons toch wel in gemoede af, wat de boer er van zeggen zal, wanneer hy tot de ont dekking komt, dat nog minstens drie in stanties nodig zullen zijn om hem aan de hem rechtens toekomende gelden te hel pen. li te t. te te Dudt; knto- erry, )AM: oren; /erti, ouw; Elsa, Wijs; raaf; dilia, ttieve csnij- „EM: En eren; sr: Cy- ïeuw; ïmer- Pols; an; unda, rtem- leeu - .eren; onge: Mar- Con- >Jhar- irght: ichu- ïtsen; Meij; irgau, t\ 16. Lna 2, i, Ra- Groe- mann ïpper; even- .24 u. hoog- BER. 2.50 laxau Mainz b 2.34 z 2.44 t 0.51 o 8.30 Jssel) lonsin [haren Grave 3.30; dorp Duur- ïinnen last, CH 25 6 last, 6 39 0 last, 23 1000 kisten ?n uit CH 200 CH 412 halen; log 20 CH 274 CH 264 16 k.; 5 k.; 1 7 k.; 5CH 84 15 k.; 60 k.; 10 geen I 5 k.; 1 3 k.; vangst: 3CH 97 17 k.; CH 275 CH 118 aaien; - CH 333 halen; iO 6 k.; aterdag 14 k.; netten VL 115 VL 172 VL 196 vleet; 10 k.; i 8 k.: 100 k.; t: SCH mlngen f 11.40; 1 f540: 2 f 150; 150. be- uur. ODE It. 17519. Te be- em Lek» ornuis en m. film. edam. voor alle kwantum i.ackerstr. im. Rijswijk ngedeelte keuken, enz. rui- :n- of kl. Brieven Toekomst rgunning. D. Kou- uttenland oryschool K.N.A.C.- éstraat 4, 58777. -motorrij- De oude et de be- s. Desge- Id ec ge* 32, tetef- a 6, telef- W DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. x i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DË ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per mülimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. M|iximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. I V r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1