Wat bij Blaufriea verloren ging Weerbericht! Invasie van India-troepen in Haiderabad De zeven smarten van Maria Het wordt vrede, zegt Vysjinsky Successen en mislukkingen De verhouding tot de R.K. Kerk D E wereld R Terugblik op de Tilburgse Studie dagen r Uit de sportwereld Voorraad bloedplasma en moedermelk grotendeels gered Radio-luisteraars Arabische actie tegen Indische agressie Vorrink over Ned. eis tot schadevergoeding De Benelux J DE WERELDRAAD VAN KERKEN ADIO programma DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 (Van onze Amsterdamse redacteur.) Het zal wel nooit geheel duidelijk worden, wat er zich precies heeft afgespeeld in het grote koelhuis „Amerika", waar van de ruïnes nog steeds branden. De brandweer heeft het op gegeven naar de oorzaak te zoeken; men kan in deze nog niet eens geheel te benaderen chaos niets meer vinden dat redelijke aanwijzingen geeft. Het onderzoek is dan ook overgedragen aan de politie, maar ook daar ziet men er weinig heil in. De moge lijkheid van sabotage, hoewel nifet uitgesloten, wordt toch zeer onwaarschijnlijk geacht. Maar of het nu onvoorzichtigheid of kortsluiting was? HET SPROOKJE VAN DE GOUDEN KOETS VERZOEK VAN DE ALGEMENE MILITAIRE PENSIOENiBOND Zuidw estelijke ivind VERGIFTIGINGSVERSCHIJiNL SELEN TE MEPPEL Duitse journalisten dienen minder agressief te zijn STAALHARD „PLASTIC" verkregen door microbe-werking? MOESO PREEKT HEILIGE OORLOG" TEGEN DE NEDERLANDERS SEPT. V. MAAR HIJ KIBBELT WEER BIJ HET ITALK-BERAAD .rACHTER DE WOLKEN" REPETEERDE GARE GR ADUS (Door dr. J. L. Witte S.J.) Het is nog wat te vroeg om een definitief oordeel uit te spreken over de eerste assemblee van de „Wereldraad van Kerken die op Zaterdag 4 September 1.1. met een dankdienst in de Wester- kerk te Amsterdam werd besloten. We kunnen enkel inventariseren, wat ons in de gang van dit veertiendaagse congres aan successen en mislukkingen is opge vallen en daaruit enkele voorlopige conclusies trekken. DE CRICKET-TOER VAN AUSTRALIË ENGELS ELFTAL VOETBAL IN ENGELAND HERUITZENDING PLECHTIGHEDEN* De schade Nog steeds brandt en rookt het leeg- gebrande skelet van het eens zo trot se koelhuis. De rookontwikkeling wordt Wat minder, zodat men nu beter kan zien wat er nog van het gebouw overbleef- Niet veel meer dan een paar van de bui tenmuren; /laar binnen is alles op eon grote, chaotische hoop ineengestort. Doot het niet ingestorte gedeelte gaan de brandweerlieden naar binnen. Van buiten is dus niet te zien dat er nog geblust wordt, maar binnen staan nog altijd tien brandweerlieden watermassa's in de gloeiende ruïne te spuiten. De haard van het vuur kan nog steeds niet bena derd worden. Dat zal de eerste dagen het geval nog niet zijn. Maar daaromheen is het gebouw nu in zoverre afgekoeld dat het betreden kan worden. De taak van de brandweer bestaat nu alleen nog uit het blussen en nathouden van de,tot ruïne geworden binnenmassa. Men ge bruikt daarvoor zo weinig mogelijk ma teriaal. om niet te veel materiaal er, manschappen te binden. De „Jan van der Heyden" werd Zondagavond teruggeno men, de „Jason" Maandagmiddag toen ook de derde motorspuit werd teruggeno men. Nu blijven nog steeds twee motor spuiten en een materiaalwagen achter. Een van deze motorspuiten verzorgt ook de lichtinstallatie welke de schijnwer pers voedt, die 's nachts op de gebouwen gericht worden. Het verkeer rond de gebouwen is vrij gegeven. Over de slangen zijn bruggen gelegd en de trei nen naar de rangeerterreinen kunnen ook weer rijden. Willy Mullens heeft volgens het systeem Gevaert. dat nauw verwant is aan het Agf a-procédé, oen kleurenfilmpje gemaakt van de feestelijkheden bij de in huldiging van H. M. de Koningin te Am sterdam. De eerste dagen werkte het weer niet mee; de voor een kleurenfilm onontbeer lijke zon wilde maar niet doorbreken. Tij dens het bloemencorso ging het beter en daarvan heeft hij dan ook opnamen ge maakt, die vaak verrassende kleureffec- ten^te zien geven en rijke beloften inhou den voor de toekomst van dit procédé. Dit filmpje dat een welkome aanvulling vormt van de filmreportages van de plechtigheden die thans in roulatie zijn. wordt thans reeds in het Mefropole-thea- ter te Den Haag vertoond én zodra ei- meerdere copieën gereed zijn, loopt het ook in andere bioscopen. Het staat vast, dat de organisato ren van de economische en sociale studiedagen midden in de roos hebben geschoten, toen zij als onderwerp van de inleidingen en de gedachtenwisse- ling het wetsontwerp: Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie hebben ge kozen. Dit bleek behalve uit de onver moeibare belangstelling .waarmede een talrijk auditorium het nogal zware program heeft gevolgd ook uit de graagte waarmede zovelen aan het debat hebben deelgenomen. Wij werden los van dit alles getrof fen door het feit dat onder de velen die dit congres bijwoonden en on der hen waren toch nagenoeg alle schakeringen van katholieken, die het zij in de wetenschappelijke, hetzij m de practische, hetzij in de ambtelijke sector van het economische leven een leidende plaats innemen,, vertegen woordigd geen enkele zich bevond die zich tegen de publiekrechtelijke ordening als zodanig verklaarde. Dit feit laat zien dat zij die met voorliefde een scheiding maken tussen een z.g. conservatief en een vooruitstrevend deel in de katholieke bevolking de plank misslaan. Eens te meer werden wij hier bevestigd in de opvatting dat de Nederlandse katholieken op onbe tekenende uitzonderingen na in hun sociaal-economische opvattingen pro gressief zijn. Wij mogen dit wel zien als de vrucht van de pauselijke socia le encyclieken en van de onbezweken trouw waarmede mannen als Aalberse, Poels, Veraart voor de ideeën daarin neergélegd gedurende de laatste decen niën hebben gestreden. Deze eenstemmigheid, deze bereid heid om door de invoering van een nieuw statuut voor het economische leven de kroon te zetten op de arbeid die door sociale voorzorgsmaatregelen en door wetten ter bestrijding van de wanorde in het economische leven in het verleden is verricht, heeft zelfs naar onze mening misschien wel een nadelig gevolg gehad op het verloop van dit congres. Wij hebben n.l. de in druk dat niet zozeer door de eminente inleiders maar door de vergadering en de secties te weinig aandacht besteed is aan het grote gevaar, dat iedere or dening bedreigt. Dit gevaar is zoals eenieder onmiddellijk inziet gelegen in de verstarring, in de bescherming van de economisch onvolwaardige, in de belemmering van de inventieve kracht van de besten onder de ondernemers. Ongetwijfeld beeft menige spreker en debater deze gevaren aangevoeld wanneer hij wees op de mogelijkheden van bureaucratie die in een te spoedi ge bekleding van de Sociaal-economi sche Raad met verordenende bevoegd heid gelegen is, Ook het feit dat in deze dagen de gedachten zieh vooral hebben geconcentreerd op een voor zichtige inrichting van horizontale be drijfschappen en dat men huiverig stond tegenover spoedige vorming van de z.g. verticale productschappen be wijst we' dat het bewustzijn van de hier schuilende bovengenoemde geva ren niet geheel ontbrak. Toch had naar onze mening aan de klippen waarop de principieel juiste gedachte van de pu bliekrechtelijke ordening in haar ver> wezenijjking kan stranden meer aan dacht kunnen zijn geschonken. In ieder geval is er, dunkt ons, reden genoeg voor de organisatoren van deze studie dagen om hetzelfde onderwerp nog eens en dan van een meer economisch- technische zijde in studie te laten ne men. Wij zijn weliswaar met professor Veraart van mening dat nu eens ein delijk bekwame spoed moet worden betracht met de verwezenlijking van zaken, waarover al zoveel geschreven, gesproken en zelfs geredekaveld is, maar wij mogen de idealen die wtj hebben toch ook niet blootstellen aan het onwaardige lot dat zij gerealiseerd worden in een vorm die wtj met de principiële tegenstanders van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie even sterk verfoeien als zij. Intussen is katholiek Nederland gro te dank verschuldigd aan de academi sche sentttt van de katholieke econo mische hogeschool van Tilburg voor dit prachtige en reeds in eerste aanleg to vruchtbare initiatief. Zal het nog wel even duren voor de brand geheel geblust is, er zullen ook noa wel enige dagen overheen gaan voor men méér weet omtrent de "schade. In het ge bouw „Amerika" bevond zich 1100 ton boter. 450 ton vis. 112 ton groenten en fruit, 120 ton vlees en 4.5 millioen eieren. Uitgezonderd wat vis, is van dit alle9 niets te redden geweest. In het koelhuis „Australië" was 700 ton boter, 400 ton vis. 120 ton vlees en 800 ton groente en fruit. Hiervan is zeer veel gered. Het vlee^is direct in distributie gebracht, niet tut vrees voor bederf maar uit voor zorg. Wat van de andere goederen ge red is, kan nog niet precies gezegd wor den. Verheugend is vooral ook de redding van 4000 flessen bloedplasma en dui zend flessen moedermelk van het Roda Kruis. Deze stonden in een koelcel In het brandende gedeelte van „Australië" Met het kanon van de „Jason" als be schermer trokken enige vrijwilligers onder een douche van kokend water door het gebouw in. De flessen waren van een temperatuur van 15 graden op ver boven nul gekomen, maar vol gens deskundigen van de G. G. D. zal 80 pet. nog bruikbaar blijken te zip?- Omtrent herbouw en/of herstel staat niets vast en is ook nog niets te over zien. De brandweer zal alleen op verzoek van de eigenaren of op last van de bouw- politie de muren van „Amerika" neer halen. "Men zal het opruimingswerk over- laten aan particulieren. Wat er met .Australië" gaat gebeuren staat ook m>2 in genendele vast. De directie van de grote onderneming Blaauwhoedenveem—Vriesseveem sprax Zaterdagmorgen van een „national ramp". Daarbij doelde men niet zozeer op de inhoud van de gebouwen, al is net verloren gaan daarvan ook zeer erg, als wel op' het verloren gaan van zoveel kostbare koelruimte. De gevolgen daar van zijn inderdaad zeer erg en kunnen ernstige consequenties hebben. Het hoofdbestuur van de Algemene Militaire Pensioenbond (A.M.P.) heeft de minister van Oorlog en Marine a.i. ver zocht in verband met de noodtoestand, die heerst onder gepensionneerde mili tairen de reeds in voorbereiding zijnde wetsontwerpen, rakende de ur gente belangen van die gepensionneer- den, ten spoedigste tot uitvoering te brengen en indien zulks onverhoopt op overwegende bezwaren mocht stuiten, aan hen, in afwachting, een voorschot te verstrekken, om althans enigermate in de directe nood te kunnen voorzien. i W eerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond. Tamelijk veel bewolking met later i plaatselijk enige regen. Zwakke tot 5 matige, later weer toenemende Zuid- westelijke wind. Morgen overdag iets j 5 hogere temperaturen dan vandaag. 5 15 Sept.: Zon op 6.14 uur, onder 18.56 j uur; maan op 18.33 u., onder 2.26 uur. Het aantal aangegeven radio-toestel len in Nederland bedroeg op 1 Sept. 1.063.560 tegen 1.054.726 op 1 Aug. Op 1 Aug. waren er 496.720 aange slotenen op het rijksradiodistributie- net tegen 49*240 op 1 Juli. Het afgelopen weekeinde werd te Mep- pel een 20-tal personen ziek'na het ge bruik van gebakken bokking. De vergif tigingsverschijnselen vertonen geen over eenkomst met paratyphus, terwijl ook de toestand van de patiënten niet ern stig is. De politie te Meppel nam de nog voorradige vis in beslag, waarna deze naar de inspectie voor de volksgezond heid te Utrecht werd opgestuurd voor nader onderzoek. De oorzaak van de vergiftiging is nog niet bekend. Koos Vorrink, de afgevaardigde van de P. v. d. A. op het Duits sociaal-de mocratisch congres te Düsseldorf, heeft op een persconferentie de Duitse jour nalisten verzocht terughoudender te zijn en minder agressief in hun commenta ren op de eisen van de landen, die vroeger door Duitsland zijn bezet Wat de door 'Nederland geëiste grens wijzigingen betreft heeft Vorrink ver klaard, dat die slechts heel klein zijn, daar Nederland sedert lang van elke grote wijziging Heeft afgezien. De Duit se politici en journalisten mogen echter niet vergeten, dat Nedtrland tengevolge de oorlog en de bezetting grote schade heeft geleden en dat het zijn goed recht is vergoeding te eisen o.m. voor de door de Duitsers in 1944 veroorzaakte over stromingen. Vorrink betreurde, dat de toon van de Duitse pers al te dikwijls te agres sief is ten opzichte van de billijke eisen van de door de nazi's beroofde staten. Die toon, zo besloot, hij, draagt er niet toe 'bij om de wrok van na de bezet ting te- doen uitwissen. Luitenant-generaal Rajendrasinhji, de bevelhebber van de Zuidelijke le gergroep van India, heeft zich in een proclamatie tot de bevolking van Hai derabad gericht, waarin hij verklaarde dat de Indische troepen het land zijn binnengerukt „om een einde te maken aan de razakar-terreur en om orde en rust binnen de staat en de veiligheid in het aangrenzend gebied te herstellen". Tegenover een correspondent van Reuter verklaarde de generaal, dat tot dusver „alles goed ging". „Wij hebben goede vorderingen gemaakt", zo zei '-hij, „ofschoon wij op tegenstand zijn gestuit". Hij noemde de operatie 'een „politie actie". 'In zijn proclamatie beloofde de gene raal het volk van Haiderabad, dat het, „zodra de taak vervuld is, in de gelegen heid zal worden gesteld over de toekomst te' beslissen, zowel wat de interne rege ring betreft, als aangaande de betrekkin gen met "India". De regering van Haiderabad heeft tele grafisch een klacht aan de V. N._ gezon den, vermeldende, dat een invasie van India-troepen in Haiderabad heeft plaats gehad. „Ieder verder uitstel moet de uiterst gevaarlijke toestand ernstiger maken", aldus-het telegram. Het gaat goed met de besprekingen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons gisteravond: In het gebouw van het secretariaat van de Belgisch-Nederlandse-Luxemburg- se douane-overeenkomst in de Wetstraat te Brussel zijn Maandag de voorzitters bijeengekomen van de Belgisch-Neder landse-Luxemburgse tolunie. Van Ne derlandse zijde namen aan de besprekin gen deel de heren dr. H. M. Hirschfeld, D. P. Spierenburg en mr. P. van den Brugh. De vergadering heeft het onderzoek voortgezet van de problemen, die voort komen uit de beslissingen door de mi nisters der drie landen getroffen in de loop van de bekende bijeenkomst in het Chateau d'Ardennes, die op 8 Juni 1948 heeft plaats gehad.. Hoewel de verschillende gedelegeerden op de vergadering van gjstefen besloten hadden niets openbaar te maken, kan toch nu reeds gezegd worden, dat aan merkelijke vorderingen werden gemaakt in het onderzoek van hoger bedoelde problemen. De secretaris-gereraal van. de tolunie te Brussel, mr. dr. E. Jaspar, woonde de besprekingen bij. De voorzitters zullen opnieuw bijeen komen op 24 September a.s., ditmaal te 's-Gravenhage. Het politiek bestuur van de Arabi sche liga heeft besloten een bemidde lingspoging te doen inzake het geschil tussen India en Haiderabad. Indien deze bemiddeling resultaat oplevert zullen de Arabische staten het beginsel voorstaan, de zaak aan de veiligheids raad voor te leggen. Bei el Solh, premier van Libanon, heeft de ambassadeur van India in Egypte meegedeeld, dat de Arabische landen wensen, dat de troepen van In dia uit Haiderabad worden terugge trokken. Uit Karatgji wordt vernomen, dat een ipenigte van naar schatting meer dan 50.000 personen twee uur lang gedemon streerd heeft voor de woning van de eerste minister van Pakistan, Liaqoegt Ali Chan. De menigte verlangde „onmid dellijke actie om de Mohammedaanse staat Haiderabad te redden van de Indi sche agressie". De premier gaf een deputatie de ver zekering, dat de regering „uiterst gevoe lig was voor de situatie, maar dat het niet in het publiek belang zou zijn, in dien de regering haar visie op dit deli cate probleem bekend zou maken". Bij het vernemen van dit antwoord riep de menigte „leve vrij Haiderabad" Prof. Kluijver uit Delft en prof. J. Smit uit Wageningen zijn enige tijd geleden op bezoek geweest bij een te Londen wonende Duitser, een zekere dr. Hermann, kort voor de oorlog uit Tsje- choslowakije naar Engeland uitgeweken, die denkt in staat te zijn, afvalstoffen als puin, zaagsel, koffiedik,, Chinese klei, zand enz. samen te kittentot hard en duurzaam materiaal. Hij meent met een microbe te maken te hebben, die stoffen afscheidt, welke de vorming van bedoeld materiaal be vorderen. Wat er eigenlijk gebeurt, kon dr. Hermann, die „uitvinder van beroep" is, niet vertellen en de beide hoogleraren konden hier in de korte tijd van hun bezoek ook niet achter komen. Als resultaten zagen de bezoekers bui tengewoon harde platen en waarlijk on verwoestbare poppen. Misschien kan de uitvinding voor de wederopbouw van zeer groot belang zijn, maar voorlopig zijn de hoogleraren sceptisch gestemd gezien het feit, dat dr. Hermann voor de reacties nog geen afdoende verklaring kan geven. Op een massa-bijeenkomst van de re publikeinse communistische partij, ge houden op 8 Sept, te Madioen, heeft Moeso in een rede verklaard: Wij erkennen geen enkele overeen komst. Status-quo lijn en bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mo gelijk Nederlanders te doden en hun wa penen buit te maken. Moeso betoogde verder, dat voor de Mohammedanen thans het ogenblik is gekomen voor „de heilige oorlog". Totdat de engel haar de boodschap bracht, die haar tegenover de mensen een verantwoordelijkheid op legde zoals geen sterveling ooit heeft gedragen, was het leven van Maria een wit en stil en maagdelijk geheim. Zij was van God en zij was gelukkig, omdat God eindeloos groot en eindeloos goed is. Zij wilde niets anders dan wat God wilde, en zij was bereid om alles te doen wat Hij van haar vragen zou, zonder dat deze overgave om een formule vroeg. Het was de spontane houding van haar hele ziel, die zij niet op tegenstrevende verlangens, in pijn en tranen, had ver- Maar de verrukking om het zoet mysterie van''door 1God^emmd en door God gekozen te zijn was met bestemd om m de witte stilte met God besloten te blijven, en toen Gods uur gekomen was, kwam een aartsengel aan Maria vragen, of zij het reine tabernakel van de Verwachte der volken wilde zijn. Zonder aarzelen sprak zij haar Fiat, en gaf zich prijs aan de mensen, wier bitterheid en haat Jesus kruisigen zouden. De smart \an alle mensen werd haar smart, en haar jubelend magnificat moest stil vallen in de oceaan van het menselijk lijden. oor haar die de Verlosser droeg, sloot zich de wereld, die sinds vele eeuwen om een Verlosser gebeden had, en deze vijandigheid stond ge richt naar het Offer, dat de wereld verlossen moest. Zij heeft geschreid om alle haat" en alle verwording, om alle ontrouw en alle verraad, niet omdat zij ze kende in de concrete verschrik king die ze voor Jesus hadden, maar omdat zij er Jesus reinheid door gekruisigd zag, In dit lijden om Jesus moest zij eenzaam zijn, en ter zijde gaan, want Jesus was meer van de Vader dan van Maria. Hij heeft haar alleen gelaten om in de dingen van de Vader te zijn, en om het offer te brengen dat de Vader Hem had opgelegd. En toen Hij hing te sterven, en zich eindelijk ontfermde over haar een- zaamheid, toen gaf Hij haar voor goed aan de mensen en hun eindeloos, nameloos wee. IN TE. Onder voorzitterschap van Robert Schuman, de Franse minister van bui tenlandse zaken, is Maandagmiddag de viermogendhedenconferentie over de toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën in het Franse ministerie van buitenlandse zaken te Parijs geopend. CurioBiteitshaive zij vermeld, dat toen de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Andrei Vysjinsky. op het Franse ministerie van ouitenlandse zaken arriveerde om de con. ferentie bij te wonen en een verslaggever hem vroeg, wat het zou worden: „oorlog of vrede", keek hij eerst verbaasd en antwoordde toen „vrede". De beraadslagingen begonnen al spoe dig wemig op „vrede" te lijken, toen in de loop van de zitting van Maandag de Sovjet-afgevaardigde Vysjinsky meen. de, dat de Amerikaanse en Britse rege ringen door vertegenwoordigers en geen ministers van buitenlandse zaken te zen. den het vredesverdrag met Italië hadden geschonden. De Westelijke afgevaardigden hielden vol ,dat de bijeenkomst toch pre. cles als een raad van ministers van bui tenlandse zaken was te beschouwen en dat zij door hun regeringen gemachtigd waren beslissingen te nemen. Naar de mening van Vysjinsky echter wa? de bijeenkomst slechts een conferen. tie van vertegenwoordigers. Hij was door zijn regering gemachtigd om deel te ne men aan de discussies, maar niet om be sluiten te nemln. Als de conferentie het niet eens kan worden, moet de zaak volgens het vre desverdrag door de algemene vergade ring der V.N. beslist worden, aldus spr. De enige minister van buitenlandse zaken, die Maandag aanwezig was, was Robert Schuman (Frankrijk). Engeland werd vertegenwoordigd door de minister van staat, McNeil, de VS. door hun Lon. dense ambassadeur, Douglas, terwijl de Sovjet-Unie de plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken Vysjinsky had gezonden. Britse en Franse woordvoerders gaven te kennen, dat de vier mogendheden het eens zijn over voormalig Italiaans Soma- liland: dit zou onder Italiaans trustschap komen. Overigens meent de Sovjet-Unie dat dit trustschap drie jaar mag duren, terwijl de andere drie deelnemende lan. den geen tijdslimiet willen stellen. Aan gaande de overige voormalige Italiaanse koloniën bestaan meningsverschillen tus sen de diverse deelnemers aan de con ferentie. Het eerste succes, waarvan de berei king tevoren reeds vast stond, was de definitieve instelling van de „Wereldraad van Kerken" (niet: van de Kerken, het- geen immers onwaar zou zijn) op 23 Augustus 1948, hiermee een historische datum geworden. De taak yan de raad is het werk van de „Faith and Order" en „Life and Work"-bewegingen voort te zetten, in dienstbaarheid aan de deelnemende ker ken, het gezamenlijk optreden van die kerken te vergemakkelijken en samen, werking bij de studie van de oecumenL sche problemen te bevorderen. Bovendien is het zijn taak het oecumenisch bewust zijn in de leden van al de kerken te ont. wikkelen en contact te leggen met andere confessionele federaties en andere oecu menische bewegingen. Tenslotte roept de raad wereldconfe renties bijeen over speciale, actuele on derwerpen en steunt de kerken bij haar zendingstaak. Over het zeer gerestringeerde gezag van de Wereldraad schreven we reeds eerder (de Maasbode, 7 Sept.). Het Kerkbegrip Ongetwijfeld was het meest fundamen. tele vraagstuk, dat van de eerste sectie: het Kerkbegrip. Voor de „Faitb and Order"-beweging draaide eigenlijk geheel het congres hier om. Niemand van de deelnemers had ver. wacht, dat men tot eenstemmigheid om- trent het begrip „Kerk" zou komen, maar het eindrapport, dat de Lutherse bisschop Hans Lilje, voorzitter van de sectte, uit eindelijk na drie telkens weer scherp becritiseerde proeven aan de Assem blée kon voorleggen, was in zijn nood gedwongen vaagheid voor niemand erg bevredigend. Bijzonder vaag spreekt art 8 over het accentverschil tussen het katholieke" (Anglicaans en Grieks- katholieke) en „protestantse" standpunt inzake het karakter van de Kerk. In het eerste geval zou de nadruk primair val len op de apostolische successie, in het tweeda, „op het initiatief van het Woord van God en het antwoord van Het geloof met als brandpunt de leer van de recht, vaardiging sola fide' Hierop volgt quasi-verzoenend: „Maar aanvaarding van de een of andere vorm van continuïteit en nadruk op geloof worden in beider tradities gevonden". Zeer terechtmerkte een der gedele. geerden op, dat hij niet begreep, wat de protestantse formulering „het tnitiatief van het Woord van God", enz. met het begrip „Kerk" te maken had. Hij kon er slechts een poging ln zien het begrip „christen" te definiëren Wei kwam er verder in het rapport nog een poging tot een voor allen aanvaardbare bepaling van de natuur van de Kerk, maar ook hier zag men zich verplicht de uiterste vaagheid te betrachten. .Wij geloven allen", heet het daar „dat de Kerk Gods geschenk is aan e mensen tot redding van de wereld: dat de reddende daden Gods in Jezus Chris tus aan de Kerk het bestaan schonken: dat de Kerk bestaat door de tegenwoor digheid en de kracht van den H. Geêgt". En over de taak van de Kerk laat men dan volgen: „Wtj geloven dat de Kerk de roeping heeft God in Zijn heiligheid te vereren en het Evangelie aan elk schepsel te ver kondigen. Zij is door God uitgerust met de verschillende gaven van de Geest om het Lichaam van Christus op te bouwen. Zij is afgezonderd on* heilig te leven ten dienste van geheel In1 mensdom, in ge. loof en liefde, door .nacht van de ge kruisigde en verrezen Heer en overeen komstig Zijn voorbeeld. Zij bestaat uit zondaars, aan wie vergiffenis is geschon ken, maar die toch reeds dóór het geloof deel hebben aan het Koninkrijk Gods en wachten op de voltooiing, als Christus za. wederkomen in de volheid van Z1)n glorie en macht" Het zou ons niet moeilijk vallen nier een heel rijtje Barthiaanse elementen in aan te wijzen, maar uitgezonderd de typisch-Anglicaanse nadruk op het a in Zijn heiligheid vereren" vindt men er geen spoor van het „katholieke mzieht in het wezen van de Kerk. Van een zicht, bare, door Christus gestichte Kerk, die voortgroeide onder de leiding van de H. Geest, geen spoor. Terwijl men toch in de Wereldraad zoekt naar een zichtbare eenheid van alle christenen, is men blijkbaar nooit op het idee gekomen de Nieuw-Testamentische teksten over de zichtbare Kerk, over het gezag in die Kerk. aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Zelfs bemerkt men althans in dit eindrapport er niets van, dat de zichtbare kentekenen van de Kerk, waarover Calvijn en Luther nog dikwijls spraken, hier een ernstig punt van discussie hebben uitgemaakt. In Barth's Kerkopvatting heeft dit alles ook al heel weinig zin. De „katholieke" elementen vindt men alleen vermeld onder de punten van ver' schil, die nog overblijven. Hier moeten wij met deze enkele op merkingen volstaan, om het teleurstel, lende van dit door de assemblée aan vaarde rapport over het belangrijkste punt van het congres enigszins te doen gevoelen. Met voorbijgaan van de tweede sectie, die handelde over het getuigenis van de Kerk in deze wereld, vermelden wij dat in de derde sectie het sociale probleem behandeld werd. Hier werd het atheïstisch, marxistisch comunisme scherp veroordeeld, ondanks de pleidooien van de sovjet-sym pathisant prof. Hromodka. Anderzijd? veroordeelde men ook het kapitalisme maar hier mangelde het aan een scherpe karakteristiek ervan, zodat sommige Amerikanen onvoldaan waren over de te algemene veroordeling. Tegenover de voorstanders van socialisatie verdedigde men het eigendomsrecht, maar tegenover liberaal-denkenden bepaalde men de be perkingen van dat recht. Verhouding tot de R.K. Kerk 1 Nog raakte men enkele malen een oud en tegelijk zeer actueel probleem: de ver houding tot de R-K. Kerk. In het algemeen kan men zeggen, dat de verhouding er sinds de conferenties van Oxford-Edinburg in 1937 zeker niet beter op is geworden. De belangrijkste factor in de verslechtering der verhou ding is zeker wel de kraehtige opkomst in de Wereldraad van het Barthianisme. Karl Barth is zo fel anti-rooms, dat men zich met recht kan afvragen, of bij hen. en zijn volgelingen nog wel van een oecumenische gezindheid mag worden ge, sproken. Gelukkig bleken ons enigen van zijn volgelingen op dit punt van de mees ter,af te wijken. Van „roomse" zijde maakt vooral het Spaanse optreden tegen de protestanten en ook wel de door onvoldoende voor lichting onbegrepen weigering van het H Officie om waarnemers te zenden, een slechte indruk. Een bijzonder goed effect had echter de in het Engels verspreide brief van de Nederlandse bisschoppen over de Wereldraad. In het eindrapport de eerste sectie vindt men geen woord over de R.K. Kerk, hetgeen wei op een (voorlopige?) nederlaag van Barth's onverzoenlijke standpunt t.o.v. Rome schijnt te wijzen. Maar gezien de enorme invloed van de Barthlanen, voor al van Visser 't Hooft en Karl Barth zélf en ook van de anti-roomse, methodisti sche bisschop Qxnam uit de Verenigde Staten, één der nieuwe presidenten, be hoeft men zich over toenadering tot Rome geen illusies te maken. En toch waren er velen onder de gedelegeerden, die zulk een toenadering vurig wensten. Laten ive blijven bidden De eerste assemblee van de Wereldraad valt zeker niet zonder meer een mis lukking to noemen. De raad is gesticht; er zijn verschillende practische successen; er zijn waardevolle richtlijnen gegeven Maar de ontwikkelingslijn, die zich be gint af te tekenen nog geaccentueerd door de Barthiaans getinte „boodschap' van de Wereldraad aan alle christenen en geheel de wereld schijnt in pan-proteS tantse richting te zullen verlopen. Zal er' een scheuring ontstaan, of zal het waarachtig oecumenisch gezinde deel van de Wereldraad tenslotte volledig winnen? Nu, na voltooiing van het voorportaal (waarover in ons eerste artikel) moet het tracée voor do rest van de oecumenische kathedraal worden uitgezet. Nu staat de Wereldraad voor de beslissende keuze van het verdere bouwplan. Laten wi, daarom nu in de geest van de brief der Nederlandse bisschoppen blijven bidden, opdat eens alle zoekenden samen met ons de volledige erfenis van Christus mogen bezitten in Zijn éne Kerk. De beeldschone Hetty van Hemeldin- gen die in de eerste grote Nederlandse Bach-füm in kleuren (voorlopige titel Zingende Zielen") de vrouwelijke hoofd, rol vervult heeft een verzoek van het rhinisterie van uitstel en afstel van de hand gewezen om op te treden als Geen Vlees Koningin op het Slagers Festival iao Menaldunjadeel. Zij verklaarde, dat dit eeft degradatie was voor iemand, die pas was opgetre den als Geen Nylons Koningin in Emmer Compascuum. Haar moeder, mevrouw Philomejia van Hemeidingen—Rouflaquette, secretaresse van prof. Wetallug uit Emmer Compas cuum, merkte tegenover persvertegen woordigers op: „Ik zie niet in, wat het voor zin heeft, koninginnen van niet» te benoemen". Professor We tallus zelf verklaarde: „Bet is een open vraag, wie er gekker is, het publiek of die rare Hetty. Met een wedstrijd tegen een keur-eif- tal, onder aanvoering van Gower, welke eindigde in een draw, heeft Australië zijn serie in Engeland gesloten. Australië scoorde 489 voor 8 tegen Gowers XI 177 en 75 voor 2. Er was dus geen twijfel aan de meerderheid der Aussies, die tijd te kort kwamen ten gevolge van regen-- val. Australië heeft nu 31 wedstrijden ge speeld, won er 23, waarvan 15 met in nings, verloor er geen en maakte 8 draws. Bradman -heeft dus zijn testserie als captain met een nieuw record geëindigd n.l. door niet één wedstrijd ia vorliazan en gezien het wedstrijd-aantal, de mees te wedstrijden te winnen van een toer. Bradman verrichtte ook de hattrick door in drie achtereenvolgende innings een century te scoren, wat ook al geen alle daagse prestatie is. Daarenboven eindig de hij de serie met een pracht 153, welke twee zessen en 19 vieren bevatte. Brad man ia nu 40 jaar en heeft 21 jaar cric ket gespeeld. In deze 21 jaar speelde hij 334 innings, bleef 43 maal not out, scoor de 27.851 runs en 116 centuries, maakte als hoogste serie 452 en bereikte na zulk een carriere een gemiddelde van 96.67, dus bijna 100 per innings. Zijn 452 tegen Queensland in 1930 is 's werelds hoogste score. In dit seizoen zijn afscheidseizoen, scoorde hij 2428 runs met een gemiddelde van 89.92. Laten we besluiten met een paar scores door Australische testspelers gemaakt Bradman 2428 gem. 89.92; Hassett 1563 gem. 74.42; Morris 1922 gem. 71.18; Brown 1448 gem. 57.92; Loxton 973 gem. 57.2J; Barnes 1334 gem. 56.41; Harvey 1128 gen». 53.70; Miller 1088 gem. 47.30. Een monster- battingprestatie over de gehele linie! Ais bowler domineerde Lindwall met 86 wickets gem. 15.68; Johnston 102 gem. 16.42; Miller 56 gem. 17.58; Mc Cool 57 gem. 17.82; Johnson 85 gem. 18.37, alien dus onder de 20 runs per wicket. Zelden is een toer zo succesvol geweest en zelden heeft Australië zo overweldi gend gedomineerd over alle linies. Het Engels voetbal-elftal, dat 26 Sep tember te Kopenhagen zal uitkomen te gen Denemarken, is als volgt samenge steld: Doel: Swift (Manch. City): achter: Scott (Arsenal) en Aston (Manch. Un.); midden: Wright (Wolverh-). .Franklm (Stoke City) en Cockburn (Manch. Un.j; voor: Matthews (Blackpool), Mortensen (Blackpool) Lawton (Notts County), Bagan (Sheffield Un-) en Finney (Pres ton) De uitslagen van Maandag zijn: Eerste divisie: Aston Villa—Newcastle Un. 24; Stoke City—Everton 1—0. Tweede divisie: Cardiff—Queenspark 3—0; Sheffield Wedn.—Bury 1—2; Tot tenham—Leeds Un. 2—2; Westham—Co ventry 22. WOENSDAG, 15 September. HILVERSUM 1 (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Aneora-trio 12.33 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel: 13.45 Gram.; 14.30 Kwintet; 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Zang; 18.00 „Crescendo"; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram.; 20.15 Radio Philh, ork.; 21.20 Voordracht; 21.40 Koor; 22.10 „Sans souci"; 22-45 Avond over denking; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 12.M0 Malando; 12.38 Orgel: 13.00 Nieuws.' 1315 Metrqpole-ork.; 14.00 Lezing; 14.Ï5' Gram.; 15.00 Gram.; 15 35 Ziekenprogr.; 16.00. Koor; 18.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 „Millers"; 17.46 R.V.Q.; 18.00 Nieuws, grain.; 18.30 R.V.U.i 19.00 Lezing; 19.15 R V.D20.00 Neiuws; 20.15 Opera-concert; 21.15 Hoorspel; 2155 Cabaret; 22.45 Boek- bespr.; 23.00 Nieuws, gram. Over beide radio-zenders zal op Donder dag 16 Sept. van 20.15 tot 21.30 uur een her uitzending worden gegeven van de hoogte punten der jubileumfeesten en troonwis- selipg. RADIODINSTRIBUTIE III; 7.00 VI. Brussel.nws, 7.15 gram., 7.30 kron„ 7.40 gym.. 7.50 gram., 8.00 nws-, 8.15 gram., 9,00 nws., 9.05 gram., 10.05 Eng. H.S.: schooiuitz., 10.30 Ork. Lucraft, 11.00 «rb.- ork-, 11.20 schooiuitz., 11.40 liederen, 12.00 ork. Crearv 12.30 VI. Brussel: weer, 12.32 Ens. Larue, 13.00 nws., 13.10 Fr. Brussel: conc., 13.30 gram., 14.00 V}. BriAsel: klass. muz., 15.00 Eng. L.P.: muz., 15.1515145 eventueel P.C.J. roept schip v. d, week, 15.30 Eng. L.P.: mil. ork„ 16.00 voordr., 16.15 BBS Theater ork„ 17.00--Kootwijk: Batavia, 18.00 Gr. Brussel: v. d. sold., 18.30 VI. Brussel: v. d. sold., 19.00 Fr. Brussel: gram., 19.30 Eng. L.P.: Waltz Time", 20.00 VI. Brus, sel: „das Holland-weibchen", 22.00 nws., 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 gram., 23,00 diversen. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws., 7.15 Nederl. omr. ork., 7.55 weer, 8.00 Gr. Brussel: nws., 8.10 graai;, 9.00 Eng. L.P-: nws., 9-10 gram., 10.00 v. d. sold., 1015 pari,, 10.30 „Music ijl your house" 11 00 voordr., 11.15 „T;me for music", 11.45 orgel 12.15 Iers ork., 13.00 Northern Orch-, 14.00 Eng. H.S.: D'Amatp, 14.30 ork. muz„ 15.15 BBC Schote ork., 16.15 gram., 16.30 hoorsp,, 17.00 Eng. L.P.: orgel, 17.30 „Mayfair Music", 18.15 „Promenade Players", 18.45 hoorsp., 19.00 Eng. H.S.: „It 's a great life", 19.30 Henry Wood conc., 21.00 dlv„ 21.30 Fr. Brussel, zang, 22.00 Eng. L.P.: dws„ 22.15 var. ork., 22.35 Ork. Foi'ster, 23.15 muz., 23.56 nws

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2