Stichter van Pakistan zijn schepping geen overleefde maand jswsstMiimkt^ss Taak der Ondernemingsraden >5] Litteraire dag te Ha SS elt Radio SMSmdHUnBa g ELK UUR TELT THANS" VOOR HAIDERABAD PRINS BERNHARD SPRAK VOOR DE NIWIN Uit de sportwereld •10 m i a. Een rijk en energiek advocaat bouwde de eigenaardigste staat van de wereld programme Het land der vrije dagen Kerstpakketten voor de jongens overzee RUIT-NIEUWTJES Ameland eert de Kardinaal Eredoctoraten van de Utrechtse Universiteit Inbrekers maakten Brabant en Zeeland onveilig Koningin Juliana bezocht Londen Dr. Beel in Batavia Cultureel contact vol charme f WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 Practische illusie werd realist ische pleit sank Velen hadden nooit eerder van Pakistan gehoord, toen de naam van üeze jong-geboren Mohammedaanse staat vreemd op de tong van Olympisch-dol Nederland lag. Pakistan, het land der grote rivalen van de Nederlandse hockeyspelers, wat was dat voor een land, waar lag het? Daarop een antwoord te krijgen, lag echter niet binnen de belangstel lingssfeer van de oppervlakkige sportliefhebber. Vandaag is Pakistan opnieuw onderwerp van wereld-nieuws. Mohammed Ali Jinnah, de schepper van de nieuwe staat, is gestorven. De hand van de ontwerper zal niet meer gevoeld worden bij de groei en de uitbouw van de nieuwe staat. En het is nog wel zo'n vreemd samengesteld geval. Er is in de geschiedenis bijna geen voorbeeld aan te wijzen van een staat, die op dezelfde wijze tot stand kwam. Last van zenuwen \SSEMBLEE STEUNT QUEUILLE C.N.Y. FORMULEERT ZIJN OPVATTINGEN Wensen van het N.V.f Huldiging en cadeaus Niets dan LOF voor ROE LOF F Costuum in l l l gereinigd NEDERLANDERS IN DE INTERN. MOTÓRZESDAAGSE De eerste dag van de intern, motorzes- daagse, welke bij San Remo wordt gehou den heeft reeds slachtoffers geëist. De beide Italiaanse Vaas-teams en zelfs het Italiaanse trophy-team zijn reeds uitge schakeld, doordat leder van deze teams een uitvaller kreeg te noteren. De beide Ned. Vaas-teams bleven strafpuntloos. Piet Knijnenburg, Jo Bovee en Jaap Roest allen op BSA, zowel als Cees Rijssel en de gebr. Veer, die uitkomen op Jawa, maakten een uitmuntende indruk Het Lagere KOienprOCtUCtie l en noteerde 55 strafpunten. Dick Renooy o werd door pech achtervolgd met twaalf DE SCHADUWZIJDE VAN DE KINDERBIJSLAG PROGRAMMA INTERN. VOETBALWEDSTRIJDEN SCHAAKRUBRIEK die Gescheiden door meer dan 1500 K.M. van gele vlakten en heilige stromen lig gen de twee delen van Pakistan aan de •uiterste westelijke en de uiterste oosts iijke grens van India, het Hindoe-deel van het oude Voor-Indië. Het nieuwe Mo hammedaanse land is tweemaal zo groot als Italië, neemt naar bevolkingsaantal de zesde plaats in onder de grootste na ties en is van de dominions van het Brit se Gemenebest, na Indië het dichtst be volkt. Deze Moslim-macht dekt de Oos telijke flank van een islamietische we reld, die zich dwars door Arabië, Egyp te en Lybië tot aan de Atlantische Oce aan uitstrekt. Onmiddellijk ten Noorden ervan doemt Rusland op, ten Westen e-van ligt Pe"~ zie, een van dp azen in het wereldpok»*> spel om de macht over de olie-reserves. Zonder India, het land, dat de beide de len verbindt, is Pakistan ondenkbaar Volken van Vtelerlei oorsprong bewonen de gebieden, waarin de enige samenbin dende kracht het Mohammedanisme is. Millioenen inwoners, die nu over hun ..moederland" spreken, hadden daar vijf jaar geleden nog nooit van gehoord. In deze staat, als enige in deze moderne tij den. bepaalt de godsdienst voor de be woners de nationaliteit. De verdeling van India had niet plaats op gronden van economie, politiek of ras, maar op de basis van de strijdige geloofs- overtuigteg. Al verkeerden millioenen mensen Moslims en Hindoes met elkaar in vre de; toch bleef de Mohammedaanse Liga er op hameren, dat Hindoe en Moslim niet strijdloos naast elkaar konden le ven. Een volk, een leider Jinnah donderde;: „De Mohammeda nen zijn één volk; zij moeten bevrijd worden van de onderdrukking door de Hindoes". De Moslims hebben de Hin does eeuwenlang geregeerd. Zouden zij dan nu ons lot moeten bepalen". Zo werd voor velar de gedachte aan Pakistan de uitweg voor wat steeds meer gevoeld werd als een machtige slavernij, temeer daar de Britten zich klaar maak ten om de macht over te dragen in een land, waar drie maal meer Hindoes dan Mohammedanen waren. Toch was Pakistan meer dan de laat opgewekte politieke machtsbegeerte van een oude man, die zijn beste jaren al ge- had had. De samenloop van ontelbare factoren van tijdsgewricht en persoonlijkheid maakte de constructie mogelijk van „het huis dat Jinnah bouwde", zoals de Hin does graag zeggen. Diep in de verwarde wortels van de geschiedenis van India, in de godsdienstig fanatieke ijver van de massa en het gebrek aan staatmanschap bij de nationale politieke leiders b3tde verklaring van de oorsprong. Bovendien beoefende Groot Britannie er met succes de verdeel en heers" politiek, die, ge voegd bij de burgerlijke vrijheden, aan de volksmenners de gelegenheid gaf om onwetendheid en hartstocht uit te buiten voor doeleinden, die de mensen onderling verdelen, zowel als voor doeleinden; de mensen verenigen. Zonder Jinnah zouden deze factoren waarschijnlijk nooit tot gelding geko men zijn. Met schrikbarende snelheid heeft hij een gloednieuwe voorraad nationalisme uit de grond gestampt. Naar een vaste formule is een geprefabriceerde staat ontstaan, die volledig is uitgerust. Er is een modern leger, een behoorlijke vloot doorkneed om te vechten voor het Va derland onder de groene krijgsbanier met de witte wassende maan en de ster. Het volkslied Quaid I Azam wordt ge zongen en de regering imiteert de bureau cratie van India tat in de bijzonder heden van groen-geuniformde grens- chten, een vrouwen hulpcorps en Pa kistaanse verkenners. Maar de Quaid I Azam, de Groie Leider, van het volk, dat zijn samenbin dende kracht put uit de verbeten strijd lust van de getrouwen, is zelf de grote afwijking van de nationale regels. Dit. meer dan iets anders, wijst op het vplko men synthetische karakter van zijn schep ping. Hij is een van de meest westelijk ge orienteerde en verengelste Indiërs. Als zoon van een rijke huiden-koopman ging hij naar een zendingsschool in Karachi. Later studeerde hij in Londen, waar hu lid werd van de balie. (Men dient te bedenken, dat deze ge gevens over Jinnah voorkomen in een nummer van de Satevepost, uitgekomen voor zijn dood. Red.). Hij heeft voorgoed afgedaan met de Mohammedaanse dracht. Smetteloze cos tumes van Engelse makelij, opzichtige, kleurrijke dassen hadden zijn voorlief de. Dat hij op een gegeven ogenblik al* toneelspeler met een door Juropa reizend gezelschap meetrok, zal er niet vreemd aan zijn, dat hij zijn Engels met rede- naars-effecten doorspekt „Urdu" do z.g. volkstaal, kent hij niet goed genoeg om donderdag, is september Nieuws, Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „De Va^ anten'; 18.00 Piano; 18.15 Uezing, Strfjdkr.; 19.00 Nieuws, gram.; 19.45R.V.» 20.15 Her-uitzending jubileumfeesten en troonwisseling; 21.45 Gram.- 22 30 22.45 Avondoverdenking- 23.00 gram.; (23.15 „Vrij en blij HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7-00 Nieuws, gram.; (11.00 orgel)- 12.38 Piano; 13.00 Nieuws, gram.; 13.45 Causerie,^ 14. Omroepkamerork.; 15.00 Ziekenprog Gevar. progr.; 17.00 „Kaleidoscoop 17.35 Gram.; 17.50 RVD.; 18.00 Nieuws, sport, gram.; 19.30 „Twilight Serenades - 2015 Her-uitzending jubileumfeesten en troon wisseling; 22.00 Hoorspel; 22.3o Musette- ork.; 23.00 Nieuws, gram. „HIT PARADE.". Met ingang van 3 October zal in het lamilie-programma van de K. R. O. „Uit en Thuis" een wekelijkse parade van succes nummers, een z.g. „Hit Parade' worden op genomen. De bedoeling is de succes-nummers op net gebied van amusementsmuziek, die in ae voorafgaande week het meest in de muziek handel werden gevraagd, voor de microfoon te brengen. Radiodistrifcutie III: 7.00 VI Brussel; Nws; 7.15 Gram; 7.30 Kron; 7.40 Gym; 7.50 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Eng HS: Ork Mackey 9.00 Dansork; 9.40 Piano; 10.05 Schooluitz; 10.30 „Music while you work"; 11.00 Ork Peachey; 11.30 Bariton; 12.00 VI Brussel: Liedjes; 12.15 Ork Welffens; 12.30 Weer en landb; 12.40 Ork P Welffens; 13 Nws; 13,15 Gram; 14.00 Eng HS; Ork muz;, 15.00 „Woodwindet- tes"; 15.30 Hoors; 16.00 Ork Hartley; 16.30 ..Kentuckey Minstrels"; 17.00 Kootwijk; Batavia; 18.00 Fr Br V d Sold; 18.30 VI Brussel: Verz pr; 21.00 Fr Brussel: Omr ork; 19.30 Eng LP: „Luton Girls Choir"; 20.00 VI Brussel: Verz pr", 21.00 Fr Brus sel: Gram; 21.30 VP Brussel: Gram; 21.45 Act; 22.00 Nws; 22.15 Gram; 22.55 Nws; 23.00 Div. Distributie IV: 7.00 Eng HS: Nws; 7.15 Midland Light orch; 7.55 Weer; 8.00 Fr Brussel: Nws; 8.10 Gram; 9.00 Eng LP: Nws; 9.10 Gram; 10.00 V d Sold; 1015 Pari; 10.30 „Music ih your house"; 11.00 Voordr; 11.15 „Time for music"; 11.45 Orgel; 12.15 Schots ork; 13.15 Accord; 13.30 Gerald.o; 14.00 VI Brussel: Werken uit 17e en 18e eeuw; 15 00 Eng LP: Muz; 15 30 Ens Norman; 16.00 Voordr; 16.15 Orgel; 16.30 Lichte muz; 17.00 Ork muz; 17.45 Sextet Parry; 18.15 Ork Leon; 18.45 Eng HS: „Ramblers"; 19.00 Hello Any body; 19-30 Piano; 20.00 „the Silver Tree" 21 30Béromünster: Laurens Bogtman, bas- 22 35 Squadronnaires Dansork; 23.15 Lichte muz; 23.56 Nws. er zijn redevoeringen in te schrijven, maar dat weerhield hem er niet van. te bewijzen, dat het bestaan van Urdu ais nationale taal het beste bewijs was voor het rechtvaardige verlangen van de Mo hammedanen naar een eigen staat. De Bijbel kent hij beter dan de Koran en in orthodoxe Islamietische kringen zou hij een twijfelachtige teerpoot zijn. Eigenlijk scheen de godsdienst hem t* vervelen. Toen hem gevraagd werd, welke rol het Mohammedanisme in de toekomst zou spelen, antwoordde hij korzelig: „Dat interesseert mij niet; dat is mijl afdeling niet'. Pakistan een dankbare pleit-zaak Het heeft er veel- van weg, dat de Grote Leider, bouwer van een fortuin als strafrechtelijk advocaat met een reputa tie als logicus, in Pakistan een pracht object voor een pleitzaak zag. Er zijn cynici, die beweren, dat hij de affaire Pakistan zag als een kans om eens te laten zien, hoe ver zijn kennis ovc-r onrecht en benadeling boven die van an deren uitging. Hij werd er niet jn be trokken als in een zaak. waarvoor hij op godsdienstige of gevoelsoverwegingen zijn persoon inzette. Niettemin, zelfs als men Jinnah zonder meer waardeert als advocaat, dan nog moet men toegeven, dat hij de meest mo numentale beoordeling verdient in de geschiedenis van de balie. Het is toch wei iets ongewoons om een romantisch ideaal van een dichter aan te grijpen en er een zaak in te zien, waarvoor het waard is te pleiten met kans op succes. Tot 1933 had dit ideaal zelfs geen naam. Toen vond een Moslem-student uit Cambridge de naam Pakistan uit. Nu wordt beweerd, dat dit letter!ijk „Land van de Zuivere" betekent, man' 'de waarheid is er dichterbij, als men houdt, dat»Ali, de student, de eerste let ters van de provincies nam, die een Mo hammedaanse meerderheid hebben; De P van de Pensjaab, de A van de Af ghaanse stammen aan de Noordwest grens, de K van Kashmir (de staat, waar zulke bloedige gevechten plaats hebben, zoals we enkele maanden geleden schre ven. Red.) en „stan' van Baluchistan. Jinnah gaf aan het woord de glans, om dat hij er toverkracht in zag. Hij gebruikte het als de kern voor zijn nationalistische beweging, die hij bin nen de Voor-Indische Onafhankelijkheids beweging een plaats gaf. Ongetwijfeld heeft geluk tezamen met de fouten van anderen hem enorm gehol pen Als Ghandi zijn openlijke opstanr' tegen de Britten in 1942 niet uitgeroe pen had, waardoor het grootste deel van de Hindoe-leiders zolang de oorlog duur de, in de bajes verdween, had Jinnah geen kans gehad om Moslem-India te overdek ken met pro-Pakistaanse propaganda en dat zonder tegenstand van de Hindoes. Als de Communisten uit India hem met tijdelijke aanvaarding van de Pa kistaanse slagzin, niet hadden geholpen, zou de Mohammedaanse Liga niet zo veel vooruitgang hebben geboekt onder de Mohammedaanse jeugd. Als de provinciale bestuurders van de Congress Partij niet afgetreden waren uit sympathie voor Gandhi zou Jinnah zijn aanhangers niet hebben kunnen verschan sen in belangrijke streken, waar de Brit ten de medewerking van India nodig hadden. De Quaid X Azam, de Grote Lei der, was er altijd. Hij schiep de gebeur tenissen niet, maar buitte ze uit, daarbij nu eens van de Britse - macht, dan weer van die van de Congress partij splinter tjes afhakkend, tot hij tenslotte met bei de kon wedijveren. Toen 1946 aanbrak en de leiders van het India Congress uit de gevangenis kwamen, stonden ze voor het onontkoombare feit, dat de Moslim Liga ontstellende vooruitgang had ge maakt bij het verwerven van de macht over de 95.000.000 Mohammedanen In India. Toen de Britten ernst maakten met de ontruiming van Voor-Indië was Pa kistan geen belachelijk liefhebberijtje van Jinnah meer. Het stond er als een machtige versperring, die de weg naar de onafhankelijkheid blokkeerde. Een jaar lang probeerde men in de coalitie van Hindoe en Moslimpartijen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Jinnah van zijn doel af te brengen. Maar hij wist er eerder gebruik van te ma ken, om aan te tonen, dat er maar één oplossing was: Onafhankelijkheid voor de Moslims. Het werd op het laatst van 1947 duide lijk, dat het terugtrekken van de Brit ten zonder verdeling van de natie op burger-oorlog zou uitdraaien. Toen maakte de Britse Eerste Minister Attlee bekend, dat de Britse regering zou eindigen op 15 Augustus, of de Hin does en Moslims het eens waren of niet. Daarop haastten de leiders van de Con gress partij, om Jinnah zijn zin te geven op voorwaarden, die voor hen niet ai te nadelig warén. Een volksstemming in de gebieden met een Mohammedaanse meerderheid wees uit, dat het grootste deel voor een afzon derlijk Pakistan was. De scheiding werd een feit. Pakistan ontstond, als de schep ping van een rijk en halstarrig man, Mo hammed Ali Jinnah, de man, die de voorlopige con.ulidatie van zijn schep- 'ping nog geen maand overleefde. 11 De secretaris-generaal van het de partement van buitenlandse zaken van Haiderabad heeft zich in een speciale brief gewend tot de Britse president van de veiligheidsraad. Sir Alexander Cadogan, waarin hij verklaart, dat thans elk uur telt". De Indische ambassadeur in Egypte heeft de berichten tegengesproken, dat de Arabische liga zou hebben aangebo den te bemiddelen tussen India Hai derabad. Hij sprak ook het bericht te gen. dat de Libanese premier gezegd zou hebben, dat.de staten van de Arabische liga „de onmiddellijke terugtrekking van de Indische trcepen uit Haiderabad geëist of voorgesteld hadden. De Ver. Naties hebben bekend ge maakt, dat de veiligheidsraad Honder dag bijeen zal komen voor de behan deling van de kwestie, opgeworpen door de invasie van Haiderabad door troepen van het dominion India. De Franse nationale vergadering heeft gisteren met 335 tegen 225 stemmen haar instemming betuigd met de nieuwe rege ring van Henri Queuilie_ De stemming volgde na een onbelang rijk debat over de algemene politiek der regering, aldus meldt Reuter, dat door de communisten werd geopend. Het on derwerp van de stemming was een. motie van de regering, het dehat voor onbe paalde tijd'te verdagen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft naar wij in „Trouw" lezen, een uitvoerig schrijven gezonden aan de ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken waarin de opvattingen van het C.N.V. worden omschreven met betrekking tot een tweetal belangrijke punten ten aanzien van de onderne mingsraden, te weten de werkkring en de wijze van samenstelling dier raden. Naar het oordeel van het bestuur van het C.N.V. zou als taak en bevoegdheid van de ondernemingsraad het navol gende in de wet van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie kunnen worden opgenomen: a. het behandelen van door m de on derneming werkzame werknemers naar voren gebrachte wensen; b. het plegen van overleg inzake het vaststellen van de vacantie. tariefionen, premiestelsels, werkroosters, ploegen diensten rust- en schafttijden enz.; c. het uitoefenen van controle, van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden; d. het houden van toezicht op de na leving van de wettelijke voorschriften ter bescherming van de werknemers; e. het deelnemen in het beheer van instellingen ten behoeve van de werk nemers aan de onderneming verbonden; f. het adviseren en het doen van sug gesties omtrent alle maatregelen, welfce de bloei van de onderneming zouden kunen bevorderen. Aangezien de ondernemingsraden een onderdeel uitmaken van de bedrijfsorga nisatie, is het gewenst het bedrijfschap de bevoegdheid te geven de raad nog andere taken op te dragen. Wil de ondernemingsraad zijn taak be hoorlijk kunnen vervullen dan moeten de leden op de hoogte zijn van de toe stand der onderneming in de ruimste zin. Daarom moet naar het oordeel van het bestuur van het C.N.V. de onder nemer worden verplicht aan de onder nemingsraad alle gewenste inlichtingen over de gang van zaken te geven. Een noodzakelijk sluitstuk Van deze verplichting enis een verplichting om een redelijke tijd vóór het vaststellen daar van de raad innige te geven van de "balans en de winst- en verliesrekening en deze stukken desgewenst in de raad ter discussie te stellen, opdat eventueel bij de aanbieding dezer stukken aan de algemene vergadering van aandeelhou ders met het in de «raad opgemerkte rekening kan worden gehouden. In de tweede plaats heeft het bestuur van het C.N.V. de ministers verzocht te bewerkstelligen, dat de in het ont werp der commissie Van der Ven neer gelegde regeling over de samenstelling der ondernemingsraden wordt gewijzigd. Het genoemde bestuur pleit n.l. voor een stelsel, waarbij de aanwijzing van de leden der raden geschiedt door de vak organisaties, echter met dien verstande, dat de aanwijzing niet zal geschieden door de bestuursinstanties, doch bij ge heime stemming in de vergadering van de leden der organisaties. Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden betreffende het wetsont werp houdende regelen omtrent onder nemingsraden. Aan dit adres ontlenen we de volgende wensen: Ook voor die ondernemingen, welker omvang duurzaam beneden de grens voor het instellen van een ondernemings raad blijft (minstens 25 man personeel) meent ons Verbond, dat het in de toe.- lichting op artikel 2 van het ontwerp ge toonde optimisme enigszins lichtvaardig is. Ongetwijfeld zal de regeling der mede zeggenschap voor de kleine ondernemin gen soepeler en minder gedetailleerd kunnen zijn dan die voor het middel grote en grote bedrijf, doch een sum miere aanduiding van de positie van de vertrouwensman, mag naar ons inzicht in de wet niet worden gemist. Deze ver. trouwensman zou naar onze mening tel. ken jare in de maand Jamiari in een daartoe te beleggen bijeenkomst van de kiesgerechtigde werknemers door mid del van gesloten stembriefjes voor een j^ar moeten worden aangewezen. Wat de wijze van samenstelling van de ondernemingsraden betreft, heeft ops Verbond principieel bezwaar tegen één bepaling van het voorgestelde ontwerp De aan de bedrijfscommissie toegekende bevoegdheid om candidatenlijsten in aan merking te doen komen, die buiten de lijke organisatorische binding van het personeel te komenIndien zulks volko- men onmogelijk zou blijken, zal men naar onze mening, eerder van de vorming van een ondernemingsraad moeten af zien dan genoegen nemen met een van elke organisatorische verbinding versto ken instantie, die met een werkelijke ondernemingsraad, zoals wij die zien. slechts de naam gemeen zou hebben. Voorts heeft de arbeiders-vakvereni ging te zorgen voor de vorming en op leiding van een groot aantal functionaris sen die voor de ontwikkeling van dit nieuwe werk de nodige bekwaamheid en inzicht zullen hebben. Wij stellen er prijs op te verklaren dat deze zijde van het vraagstuk der medezeggenschap de volle aandacht van ons verbond heeft en dat naarmate in de komende jaren de ondernemingsraden zelf tot ontwikkeling komen, ook het scholings- en ontwikkelingswerk onzer vakbeweging daarop meer en meer zal worden gericht. Dat alles neemt niet weg. dat een duidelijke wettelijke omschrijving van taak en bevoegdheden van de onderne mingsraad de grondslag van het gehele werk dier raden zal moeten zijn. Tenslotte achten wij het een eis van het recht, dat de arbeider, althans de collectiviteit der in een onderneming werkzame arbeiders, op de duur mede beslissingsrecht krijgen in die belangrijke economische' maatregelen, die binnen het kader der onderneming beslist worden en die voor liet bestaan of voortbestaan der onderneming essentieel geacht moe ten worden. ■0 De minister van verkeer overweegt om financiële redenen de opheffing van het vrije vervoer over de Westerschel- de tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en 't overige Zeeland. O In de vacature, ontstaan door het ont- slagnemen van mr. E. M. J. A. Sassen (KVP) is de heer N. Schuurmans te 's-Hertogenbosch benoemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Noordbra bant. Op de spoorbaan Den Boscli-Vlijmen, ter hoogte van het Bossche Veld vond gisteren een machinist het lijk van een man. Het bleek een verpleegde te zijn uit de inrichting voor geesteszieken te Elshout. <C> Tot 1 Sept. 1948 zijn 1003 montagewo ningen gereed gekomen; 3464 waren er op die datum nog in aanbouw en 1429 gegund. Evenals het vorig jaar zal op 17 Sept. op en in de omgeving van de stations een "ollecte worden gehouden ter bestrijding van de t. b. c. onder het personeel der N. S. O Bij K. B. is bepaald, dat met ingang van 15 Sept. de bijzondere maatregel van internering kan worden ten uit voer gelegd als gevangenisstraf, te ondergaan in een Rijkswerkinrichting. Vier Ned. officieren, leden van de Gen. Staf, zijn als waarnemers aan wezig bij de Amerikaanse leger- manoeuvres 'n Duitsland. Het zijn de lt.-kolonels Siersema. Mathon, Gips en majoor Wijnsouw. <0> In de plaats van dr. L. Beel is be noemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, de heer M. Corbey te Sittard. O De Stichting Nationale Hulpactie Rode Kruis (H.A.E.K.) waarvan de op 31 Mei 1947 ingegane liquidatie haar voltooiing begint te naderen, hééft thans een gedenkboek uitge geven, waarin de geschiedenis van de HA.R.K. is vervat. t X O Tegen de Maastriehte wijnhandelaar C. Polis, die tijdens de" bezetting wor ongeveer 2% millioen gulden wijn aa® Duitse instanties heeft geleverd, eiste de adv. fiscaal bij het B. G. te Maastricht een straf gelijk aan. voor arrest (16 maanden) plus een geld boete van ƒ400.000, eventueel te vervangen door 4 jaar hechtenis. Tegen de voormalige „boerenleider" in Limburg, de 60-jarige W. Quadvlieg uit Voerendaal, werd 10 jaar geëist O In het St. Theresia-Gesticht. te Waal wijk vierde Zuster Ignatienne (mej. H. v. d. Wijngaard) haar 60-jarig pro fessie-feest. In het nationale radio-programma was gisteren een rede van Prins Bern- liard opgenomen, waarin hij er aan herinnerde, dat het twee jaar geleden is dat de Niwin. haar werk begon. Sindsdien heeft zij 9|/2 millioen gulden aan de verzorging van de troepen in Indië kunnen besteden. Spreker dank te de Niwin-comité's en de andere Nederlanders, die zich overal belange loos inspannen voor dit werk. Thans is de derde Kerstpakketten-actie in volle gang. Voor de derde maal zal de Niwin zorgen dat ieder van de 200.000 mannen en vrouwen overzee op de feest dagen een pakket ontvangt. Prins Bern- hard deed een beroep- op de offervaar digheid van het Ned. volk om ook deze actie door zijn spontane medewerking tot een succes te maken. Onze mannen daar ginds rekenen op dit traditioneel ge worden Kerstpakket en de Niwin rekent daarom op ons. Nadrukkelijk wil ik wijzen aldus Z. K. H. op het nationale belang van deze gezamenlijke inspanning. Geduren de de juist achter ons liggende feestda gen hebben wij onze nationale saamho righeid sterk gevoeld en op grootse wijze tot uitdrukking gebracht. De Ko ningin en ik zijn hiervan ster« onder de indruk. Laten wij allen, als conse quentie hiervan, ook van harte samen werken. Ook voor het Niwin-werk zijn de woorden van onze geëerbiedigde Prinses Wilhelmina: "„eendracht en nog eens eendracht", de enig juiste richt lijn. Dit werd door Koningin Juliana bij haar inhuldiging nog eens met grote nadruk herhaald. En het is zeker niet in de laatste plaats in ons Niwin-werk. in deze nationale inspanning, dat wij ons deze woorden tot werkelijkheid moeten maken. Laat het Niwin-werk -een manifestatie zijn van het gehele Nederlandse volk voor allen overzee- Heel Nes op Ameland is in vlaggetooi nu Z. Em. Kardinaal De Jong naar zijn geboorteplaats kwam om de feesten ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubi leum bij te wopen. Gistermiddag werd in de kerk tq Buren een plechtig Lof gecelebreerd, waarna 'n recepwe plaats had in het patronaatsge bouw. Hier werd de Kardinaal het eerst toegesproken door de burgemeester van Ameland, de heer R. Waldra, die de ge lukwensen van de gemeente aanbood. Vele hoge kerkelijke autoriteiten waren op deze receptie aanwezig. Gisteravond is in het patronaatsgebouw een huldigings avond gehouden. De parochianen van de Sint Clemens- kerk van Nes en Buren hebben de Kar dinaal een fraai raam aangeboden ge schilderd met drie taferelen. Het middel ste stelt voor de patroon van de Kardi naal, St. Johannes de Doper, en de beide andere de patroon van de kerk St. Cle mens en de eerste bisschop van Utrecht, St. Willibrord. Tevens boden de parochia nen de Kardinaal een door de schilder J. Derksen Staats van hem vervaardigd por tret aan. vakbeweging om tot stand zijn gekomen, achten wij onaanvaardbaar Het is inderdaad denkbaar .dat in een bepaalde onderneming de organisatorische vertegenwoordiging van het personeel zo zwak is, dat een op de'vakverenigingen steunende ondernemingsraad niet tot stand kan worden gebracht. In dat geval zal men moeten pogen tot de noodzake. (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van de plechtige ree toraatsoverdracht aan de Rijksuniversi teit te Utrecht zullen tevens drie ere doctoraten worden uitgereikt en wel in de faculteit dei letterkunde aan dl'. Max J, Friedlander te Amsterdam en de Zuid-Afrikaan.te dichter N. P. van Wijk Louw, terwijl aan prof. dr. P. J. du Toit, eveneens uit Zuid-Afrika het eredocto raat in de faculteit der vee-artsenij kunde zal worden verleend. Deze plechtigheid heeft plaats Maandag 20 September a.s. des namiddags 3 uur in het groot-auditorium. De heei' Van Wijk Louw is een van de meest op de voorgrond tredende mo derne Zuid-Afrikaanse dichters. Zijn pro> motor zal zijn prof. dr. W. A. P. Smit De rijkspolilie heeft twee inbrekers gearresteerd die gedurende een half jaar Noord-Brabant en Zeeland onveilig heb ben gemaakt. Het zijn de 40-jarige M. M. uit Breda en de 23-jarige M. de B. uit St. Willibrord. Zij legden zich spe ciaal toe op het bezoeken van vrijstaan de boerderijen in de tijd dat de bewo ners op het land bezig waren, en wis ten steeds een manier te vinden om de woning binnen te komen, waar zij alle kasten en laden nasnuffelden, om dan met geld, distributiebescheiden en siera den té verdwijnen. Doorgaans liet het tweetal weinig of geen sporen achtei, zodat de politie telkens weer voor puzzles kwam te staan. Maar 'n inbraak, die de heren op 7 September te Lepel straat bij een boer hebben gepleegd en waarbij zij 5100 buit maakten, is hun noodlottig geworden, want een rijwiel hersteller, waar zij een lek bandje lie ten repareren, kon een vrij nauwkeurig signalement opgeven. En toen waren ze spoedig gepakt. Bij de arrestatie ont kenden beiden aanvankelijk alles, doch naderhand gaven zij toe ingebroken te hebben in Ulvenhout .Zundert, Baarle- Nassau Gilze, Etten, Achtmaal. Steen- Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Rijsbergen Bavel, Dongen, Pin- Bernhard hebben gisteren een parti- I dorp Udenhoutf Oisterwijk, Breda, Dorst culier bezoek aan Londen gebracht per Dakota, welke door de Prins zelf werd bestuurd. Omstreeks 11 uur kwamen zij in de Engelse hoofdstad aan. waar ze afstapten in het hotel Claridge. Daarna werden enige winkels in West-End en Piccadilly bezocht; zij werden m de drukke straten niet herkend. Reuter meldt voorts, dat de Koningin meer dan een uur doorbracht in de John Ruskin- school voor gedeeltelijk blinde kinderen. H. M. toonde grote belangstelling voor de moderne middelen en. methodes, die op deze inrichting worden gebruikt. Het verblijf in Londen duurde slechts zeven uur. in het begin van de avond| stegen de Koningin en de Prins weer van het vliegveld Northolt, nabij Lon den, op voor de terugreis naar Soest- dijk. Ook nu hanteerde Prins Bernhard de stuurknuppel. en Ierseke. - i i Ned trophy-team was minder fortuinlijk ill Augustus gebroken spaken in het achterwiel en 11 twee lekke banden; Jan van Rijn, die op De steenkolenproductie bij -de Neder- DMF eveneens van het Trophy-team deel had roe a in Augustus 1948 uitmaakt, kreeg 7 strafpunten te ïncasse- met 25 werkdagen 889.000'ton (Juli met ren; Bennie Jansema (op DMF),en Jaap 2TlLkdSd957 500 ton). De gemiddel. de dagproductie was 35.600 ton (v,m. individuele zijspanrijders Herman 35^00 ton). -m inn Zuur en Thomassen op Jawa behielden De AnI°fnm vP s£ Tfi S00 to! I eveneens een blanco register. Piet van ton (183.100), Ver. Statenj^jn^er. (je reserve van het Trophy-team, liep 1 strafpunt op. Hoe zwaar de eerste dag was blijkt wel uit het feit, dat reeds 10 rijders de strijd hebben opgegeven. Er verschenen in (86.000), Polen 50.300 ton (4.600), Groot- Brittannië 43.300 ton (75 400) en uit Bel. gië 8.200 ton (14.900); totaal invoer 313.700 ton (364.000) neooen upsegcvci.. In de 125.100 ton kolen, welke uit totaal 151 rjjders uit 10 verschillende lan- Duitsland werden ingevoerd, zijn begre- den aan de start. pen 18.800 ton bruinkoolbriketten (v m. De Trophy-teams van Engeland en Tsje- 22.700). Daarenbpven werden uit Duits- choslowakije zijn na de eerste dag de land ingevoerd 19.600 ton 1 bunkerkolen j enjge die foutloos hebben gereden, (v.m. 23.000 ton). De gemiddelde maandproductie in de jaren 1938 en 1945 tot en met Juli 1948 bedroeg (in tonnen): 1938 1.124.000, 1945 425.000; 1946 693.000; 1947 842 000; 1948 (over de eerste 8 maanden) 917.000. Heden arriveerde dr. L. Beel, per vlieg tuig te Batatia om zijn taak als lid van het opperbestuur in Ned. Indië te aan vaarden. fcVan een bijzondere medewerker). Hasselt is een van die typische, Vlaam se stadjes waarin een drukke nijverheid zich gemoedelijk paart aan een zin voor feesten vol muziek en zinvolle bijeen komsten. Wie Hasselt zegt, zegt een in dustriële toekomst van groot formaat, maar hij zegt meteen: geen Zondag zonder feest. Er wandelen 's Zondags altijd muziekkorpsen door de straten en de vlaggen schijnen op sommige punten der stad nooitvan hun stok afgehaald te wordeq. Deze Zondag was er behalve een sfeervolle herdenkingsbijeenkomst van marechaussee-functionarissen een samenkomst van katholieke literaire jongeren uit „De Nieuwe Gemeenschap", een samenkomst die in het teken stond van cultureel contact tussen Zuid en Noord. De ochtendvergadering was geheel gewijd aan de bestudering van het zo wel ethische als sociale probleem der jongere katholieke dichters. De heer Marftman, hoofdredacteur van het Gentse jongerentijdschrift „Het Daghet", nam stelling tegen de nihilistische, defaitisti sche en bijna anti-culturele houding van vele niet-katholieke jongeren, waartegen over hij een door waar enthousiasme en door een diepe geloofs-beleving gedra gen poëzie stélde, die ruimtelijk moest zijn en de techni|ph« verzorging niet mocht verwaarlozen. De heer Paul Lee.-i- ders wijdde uit over de betekenis van de sociale eisen die de dichters in het algemeen mogen en moeten stellen, waar- na de oudere dichter Trudo Hoewaer de figuur en het werk van Bertus Aafjes besprak. De middagvergadering bracht vooreerst de Limburgse dichter Pieter Buckinx, die een terugblik gaf op de poëzie sinds de eerste wereldoorlog. Met zachte doch overtuigende stem ontleedde hij al de vorm- en inhoud-experimenten tegen een zich bang ontwikkelende geestelijke achtergrond. De taak van de dichter ten opziphte van het volk werd nauwkeurig onder de aandacht gebracht. Individua lisme en gemeenschapskunst werden bel de in hun excessen terzijde geschoven ten behoeve van een levensintensiteit waarin zowel het individu als de ge meenschap kon ademhalen. Pieter Buckinx, de bescheiden blonde figuur der wonderlijke poëtische dro men eindigde zijn toespraak met net voordragen van een vijftal gedichten uit een nieuw te verschijnen bundel „De Verzoeking der Armen". Het hoogtepunt van deze literaire dag was ongetwijfeld de spreekbeurt van Bernard Verhoeven, die m een gloed volle, beeldrijke peroratie de aankno pingspunten tussen Noord en Zuid ónder de aandacht bracht. Of eigenlijk, tiij besprak de talrijke verschilpunten van beide volken en culturen en sloot zich aan bij de visie van Anton van Duin kerken waar hij spreekt van het con- ceptualisme der Zuiderlingen en van het realisme der Noordelingen. Zeer scherp werd dit verschil aange toond in wezen en werken beider be volkingsgroepen. De ruimtelijkheid van de Zuiderling werd gesteld tegenover de huiselijkheid van de Noord-Nederlander: de Zuidelijke visie op het leven ais een feest tegenover de Noordelijke als een plicht; het met de natuur verbondene van de een tegenover het constructieve en organisatorische van de ander, Ver- meylen tegenover Verwey. Hoezeer het samenwerken van beide karakters een grote en prachtige bl&ei kan veroorzaken Werd bewezen aan de Antwerpse Nederlander Joost van den Vondel en aan die andere niet genoeg te bewonderen schakel tussen Noord en Zuid: Guido Gezelle. Op deze figuur ging spreker dieper ir, en hij besloot met het uitspreken der verwachting dat de komende 50ste ver jaardag van Gezelle's afsterven een nieuwe kracht mocht geven aan de zo symbolisch-genoemde Gezelle-Thym-ver eniging, die beoogt de culturele contac ten tussen beide landen te bevorderen. Volgens de „Sportkroniek" Is het vol gende 3chema thans vastgesteld voor de landenwedstrijden, waarbij Nederland is betrokken: 31 October 1948; Nederland—België. 21 November 1948: België—Nederland* 13 Maart 1949: NederlandBelgië. 31 Maart 1949: België—Nederland. 23 April 1949: NederlandFrankrijk. Begin Juni 1949: Zweden—Nederland en Finland—Nederland. (Schaakredacteur P. A KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.) No. 6436. Pater A. C. SUYKER La Paz. (Bol.) Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. No. 6437. Pater A. C. SUYKER. Eerste plaatsing. Mat ii) drie zeiten. Wit Kal, Dg2, Pb5—e5; c4, g4, g5. Zwart'. Ke3. No. 6438. J. VASTA. Ie prijs. Mem. torn. E. Plesnivy. Mat in drié zetten. Wit Kg8. Tc3, Rel, Pe5—f6; c5, f4. Zwart: Kd4, Ral, Pg3; b7, c7, g4, g6. No. 6434. Hierin werd per abuis het witte paard van h4 op g4 aangegeven. Doordat op g4 de zw. K. stond hebben enkele oplos sers reeds zelf de fout hersteld. Oplossingen over drie weken. No. 6428. 1. Rg6—h7 enz. 1. Tfl of 1. Thl wordt door f3—i'2 weerlegd en 1. Dh8 door IPh8:. No. 6429. 1. Db4el dreiging 2. Delhit enz. 1Kd5: 2. Dhlt, Ke6; 3. d7—c8: (D)tt, 1Kf5: 2. Pg7t, Kg5 3. f4tt. 1Pc6 2. Dblt, Kd5: 3 Pe2—f4tt. 1g5 2. Pc7, K1'5: 3. Dbltt. 12. Dhlt, Kf5 3. Pe2—d4tt. Na 1. f31 stelt zich de K op d5 buiten gevaar en deze zet volgt ook op 1. Tf6. No. 6430. 1. Pc2-b4 dreigfng 2 Dg4 -dit enz. 1a5—b4- (Kb4:> e5 2 Dd4:, Pd5 enz 1 Ddl, Dg3 en Dg7 talen door 1 d+—d3, terwijl na 1. Fa3, e6—e5 afdoende is. Eén lastige opgave. Goede oplossingen ontvangen van nos. 6428, 6429 en 6430: F. Witte, den Haag. Van no. 6428 en no. 6429: A. v. d. Berg. Rotterdam, A. Bergstein, Geleen, J. Dicfc- haut, Nijmegen, C. J. Lutz, Rotterdam, F. Pijls, Maasbracht, R. Versluys, Rotterdam. Van no. 6430: Ph. Houdijk, Rotterdam. Van no. 6428: H. J. Brandligt, Delft, W. H Haring, Schipluiden, C. H. Nijkamp. Almelo, H. v. d. Poel, Zoeterwoude. W, Quik, Waalwijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2