DE STEM VAN DE LEZER TYPERENDE l DE BOSSEN De redenen voor de inbeslagneming van de gekleurde inhuldigingsfilm Luchtpost naar militairen in Indië Veertien personen werden gedood te Soerakarta Uitsluitend filmrecht in Nieuwe Kerk was aan Profilti toegestaan CHTER PAGINA 3 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1948 PICCARD NAAR DE GOLF VAN GUINEA RAAK I RAAK II RAAK III BESTUDERING LUCHTHAVEN PROBLEMEN ned. vrachtejmmarkt WE GROEIDEN MET 117 STADGENOOT-DOMINICANEN NAAR ZUID-AFRIK A EXAMENS DEZE JONGENS KOMEN THUIS MAASSLUIS „Gevechten op kleine schaal, meldt Antara uit Oost-Java LOTERIJ TRANSPORTCOLONNE TWEE HANDEN' Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT Reuter seint uit Antwerpen: Profes sor Aug. Piccard en zijn assistent pro fessor Max Cosyns, zijn vandaag aan boord van het stoomschip „Scaldis" uit Antwerpen vertrokken voor hun diep- zé#-onderzoek in de Golf van Guinea. Het is weer mis met de sigaretten- voorraad. De rokertjes zijn schaars en de belangstelling is groot. Voor de zwart handelaars wordt het weer een betere tijd. Aan de Buitenhavenweg had het bedrijf intussen in al die tijd niet stil gestaan. Wie er een hofje betrad kon van de kleinste kleuter horen, waar hij te recht kon voor echte Amerikanen. De Haagse chauffeur A. A. O. en zijn stadgenoot-caféhouder C. F. R. hadden waarschijnlijk de roem vernomen. £ij werden in Vlaardingen door de politie aangehouden. Deze vond 4000 Ameri kaanse sigaretten in de wagen. De heren deelden mee, dat deze zwart gekocht waren van J. S. aan de Buitenhavenweg in Schiedam. In samenwerking met da Schiedamse politie heeft de Vlaardingse politie een overval gedaan op het be wuste pand aan de Buitenhavenweg en er onder de vloer 9800 Amerikaanse si garetten gevonden. Koopman en kopers zijn gearresteerd. De voorraad is in be slag genomen. In de nacht van Zondag op Maanaag is er ingebroken in de sigarenwinkel van v. d. B. aan de Gerrit Vèrboonstraat onder de H.A.V.-bank. 16000 Volksherstel siga retten werden meegenomen en de lade van de cassa werd voor f 80.gelicht. De dieven hebben het pand vermoedelijk via de achterzijde betreden. De politie stelt een onderzoek in. Bij mej. V.K. aan de Gordonstraat is een partij shag en sigaretten in beslag ge nomen. Het ging om 2000 sigaretten, deels import, deels eigenheim en 90 pakken shag. omlijsting ligt er voor Alberdingk Thijm zeker een groot terrein braak. Typer wil" een paar zinsneden uit het vormingsprogramma over dit onderwerp aanhalen. „Iets wat we ook met heel veel aan drang aanbevelen is: schakel de eigen toneelclub of die van de K.A.J. in en zorg dan in 's hemelsnaam voor goeie (de vet-druk is niet van mij, T.) stukken, 't Is soms verschrikkelijk om te zien, wat er wordt opgevoerd! Onze cultuurdienst verleent heel graag haar bemiddeling bij de keuze van een goed, pakkend, stu'k, dat gerust weer kort mag zijn, met weinig krachten gespeeld, als met maar pittig van inhoud is". Het programma beveelt dan het' stuk „Het begon zó aan", geschreven door Jan Muller, een avond vullend en de begin- strijd van de arbeidersbeweging weerge vend. Het stuk is in eenvoudige taal ge schreven voor een niet al te grote be zetting en stelt geen bovenmatige eisen, aan spelers en regie. Schiedam beschikt als onderafdeling van de K.A.B. ook nog over „St. Ambro- sius". Waarom zou het niet mogelijk zijn, dat hét Feest van de Arbeid gevierd wordt op zodanige wijze, dat alle afde lingen waarom zou het inmiddels afge scheiden „St. Cecilia" niet als gast ge, vraagd worden? werkelijk met elkaar de avond vullen. De zang door orkest ge steund en geflankeerd of dooreengewerkt met massa- en individuele declamatie. Er zijn zoveel mogelijkheden, als er goed wordt voorbereid. Een ding blijft echter het belangrijkste. De grote en bekwame leider-regisseur achter dit geheel. Een mannetjesputter op dit gebied kan wondere dingen presteren. Het dunkt Typer, dat de K.A.B.-Schie- dam eens uit moet zien naar een coördi nator van formaat, een man, die de di verse culturele activiteiten in de Schie damse K.A.B. weet te wekken en weet te leiden in goede banen. Hij zou zijn ge wicht in goud waard zijn. Intussen kan er zonder die coördinator ook al veel voorbereidend werk gedaan worden. TYPER Men meldt ons uit Rotterdam: De directeur van gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema, is vergezeld van de heren mr. J. C. Knap, chef secr. afd. O. W. en ir. P- Westbroek, hoofding. afde lingschef van gemeentewerken naar de Verenigde Staten vertrokken ter bestu dering van de technische economische en administratieve vraagstukken, welke zich voordoen bij de aanleg en exploitatie van een moderne luchthaven. ROTTERDAM, 14 September 1948. 2 X 100 ton buizen Wessem m.s.; 80 ton id. Dordrecht m.s.; 74 ton id. Helmond; 850 ton tarwe Amsterdam; 280 ton fosfaat Oirschot; 100 ton oud ijzer Zuilen; 70 ton id. IJmuiden; 291 ton zaad Delft; 56 ton id. Maastricht; 22 en 21 stand, hout Sche- veningen; 77 ton platen Meppel; 143 ton zaad Doesburg; 123 ton mais Delft; 110 ton rnaad Lochem;» 142 ton id. Hoogkerk; 125 ton ijzer Franeker; 167 ton id. Leeuwarden; 250 ton bloem Amsterdam; 100 ton id. Til burg; 125 ton cellulose Maastricht; 118 ton fosfaat Dongen. De Schiedamse bevolking groeide met 117 inwoners in de maand Juli. We heb. ben nu 35 380 mannen en 35.774 vrouwen, dank zij een geboorte-overschot van 87 (47 mannen en 40 vrouwep) en een ves tigingsoverschot van 30 (3 mannen en 22 vrouwen). Er werden 68 jongens en 63 meisjes geboren; 21 mannen en 23 vrouwen over. leden. Zoals wij Vrijdag j.l. reeds Sieldden wordt met ingang van 1 October a.s. het verlaagd tarief in het luchtpostverkeer van Ned. burgers met militairen in In dië alleen gehandhaafd, als gebruik ge maakt wordt van luchtpostbladen. Met betrekking tot deze regeling ver nemen wij nog het volgende: Zodra de oude postbiaden zijn ver bruikt zullen nieuwe verkrijgbaar wor den gesteld met groter schrijf-oppervlak en speciaal gemerkt, indien bestemd voor Landmacht, K.N'.I.L. of Marine. De prijs van een oud model luchtpost blad bedraagt 11 cent, daar dit postblad reeds van frankeerzegel van 10 ct. is voor zien. De prijs van het nieuwe luchtpost blad zal 1 cent bedragen, terwijl dit blad met een pftstzegel van 10 cent zal moe ten worden gefrankeerd. Voor overige zendingen aan militairen in Indië geldt, zoals bekend, het gewone luchtposttarief, t.w. f 0.30 per *10 gram. Brieven t.m. een ge\wcht van 20 gram. gefrankeerd tegen het verlaagde tarief van 10 cent, worden automatisch per zeepost verzonden. Militairen in Nederland moeten voor hun correspondentie met militairen in Ned. Oost-Indië en West-Indië gebruik maken van luchtpostpapier. Deze brieven mogen niet zwaarder zijn dan 5 gram. De luchtpostverzending kan portvrij ge schieden. Brieven die echter zwaarder zijn dan 5 gram, doch lichter dan 20 gram en niet zijn gefrankeerd worden alleen per zeepost verzonden. Verlangt de af zender evenwel verzending per luchtpost, dan geschiedt dit alleen tegen betaling van het normale luchtposttarief. (Voor Ned. Oost-Indië 30 cent per 10 gram. voor Suriname boven het gewone port 30 cent per 5 gram en«voor Aruba, Bonaire. Curagao, Saba, St. Ëustatius en St. Maar ten 25 cent per 5 gram extra). Zodra in Nederland over een voldoende hoeveelheid luchtpostpapier en -omslagen zal kunnen worden beschikt, zal ook voor correspondentie afkomstig van burgers en bestemd voor militairen in Oost en West-Indië, de verzending van brieven t.m. 5 gram tegen het binnenlands tarief worden toegelaten. De Paters v.d_ Meer en Slee van de Orde der Dominicanen, die beiden dit jaar in de Havenkerk hun Eerste Plech tige H. Mis hebben opgedragen, zijn aangewezen voor de missie in Z. Afrika. De heren C. H. en L. A. Schwager- mann zijn geslaagd voor het examen vakopleiding Gawalo voor loodgieters. Op het troepentransportschip „Zuider kruis" (aankomst Rotterdam 24 Septem ber a.s.) bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: H. Bezemer, Ro- zenburgsestr. 29a; A. L. Flipse, Poortu- gaalsestr. 21a; J. van Katwijk, Da Costa. straat 41a; P. B. Kloot, Heenvlietsestr. 31b; G. Mulder, Nieuwsticht NZ 20; T. v.d Pa's, Da Costastraat 46b; D. Roeters, Spóorbaanstr. 23; M. J. Steeghs,' F. v Bourgondiëstr. 35b; M Verlinde. Rhoon. sestraat 2b; J. R. Stuurman, Singel 178. Radio Djokjakarta meldt, dat orde en rust in Soerakarta zijn teruggekeerd, nadat hier Maandag bij botsingen tus sen groepen van uiterst rechts en uiterst links veertien personen werden gedood en verscheidene and*en ontvoerd. Volgens het republikeinse persbureau Antara bevinden zich onder de ontvoer den zeven legerofficieren en verscheidene leden van de communistische partij en leden van de communistische jeugdorga nisaties. De partijen zouden Dinsaagmor- gen overeenstemming over een wapen- stand hebben bereikt. >ver de oorsprong van de botsingen doen tegenstrijdige berichten de ronde, maar klaarblijkelijk betrof het hier een strijd tussen de communisten en leden van de Moslimpartij. Intussen maakt Radio Djokjakarta eveneens melding van nieuwe botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op Óóst Java, Het radiostation omschrijft de botsingen in de omgeving van vier grote Oost-Javaanse steden als „gevechten op kleine schaal". United Press verneemt, dat een Aus tralische en een Belgische militaire waar nemer met spoed naar Oost-Java zijn gedirigeerd ter aanvulling van de uit acht man bestaande militaire groep van De Rode Kruis Transport-colonne heeft een loterij georganiseerd, welke was goedgekeurd door het college van B. en W De trekking had onlangs ten over- staan van de Politie ïüaats. De le prijs, een tafelkleed viel op 1040, de 2e prijs een schemerlamp, op 279. Zoals elders in dit blad vermeld, is de kleurenfilm, door kap. Henk Alsem van de inhuldiging gemaakt, door de verwij. zingsofficier van de commanderend gene raal die men moet zien als een mili taire onderzoekingsrechter in beslag genomen, Omtrent de redenen, welke hebben ge. leid tot het treffen van deze maatregelen vernemen wij, dat de heer Alsem bij de Inhuldigingsplechtigheid in de Niéuwe k?rk te Amsterdam een film heeft opge. nomen of door een onder zijn bevelen staande officier (luitenant Kooistra) heeft doen opnemen, waartoe hij niet het recht had, omdat het uitsluitend filmrecht in de kerk te filmen aan Profilti was ver leend. Wel was hem toegestaan in de kerk foto's te maken, In verband daarmee hadden zowel de heer Alsem als zijn medehelper een verklaring getekend, dat zij binnen het kerkgebouw niet zouden filmen. Desniettegenstaande hebben zij een filmtoestel de kerk binnengesmok keld, dat in beslag is genomen, doch later na de plechtigheid werd teruggegeven. Het overtreden van het monopolie- recht en het breken van een gegeven woord is dc heer Alsem als officier zo zwaar aangerekend, dat zijn schorsing en de inbeslagneming van zijn film er het gevolg van zijn geweest. Behalve een morele kant zit er ook rtog een technische zijde aan de kwestie, die tot de inbeslagneming van de film heeft geleid nl. het feit, dat de opname onder de pergola wegens het slechte licht zó langzaam moest geschieden, dat bij het afdraaien van de film de daarop voorkomende personen veel te snel lie pen, hetgeen een potsierlijke indruk maakte. Een dergelijke filmvertoning werd niet in overeenstemming geacht met het karakter van de plechtigheid. Mede om een vertoning van deze film te voorkomen, werd ze dan ook in beslag genomen. Ook nog een deviezen- kwestie Intussen is' er ook nog een andere kwestie omtrent de heer Alsem bij de verwijzingsofficier in onderzoek. De heer Alsem had als kapitein van de legerfilm. dienst opdracht om van de feestelijkhe den buiten het kerkgebouw een film te maken voor de militairen in tndië. Nu wordt de vraag gesteld Óf en !n hoeverre de beer Alsem materiaal van de leper- filmdienst nebrnikt heeft voor een film. welke door hem onmiddellijk na het ge reedkomen in commerciële exploitaite is gebracht Tevens wordt nagegaan op welke wijze hij aan deviezen is gekomen om de kleurenfilm in Engeland te laten ontwikkelen, daar het departement van Oorlog hem daartoe geen deviezen heeft verstrekt. Het onderzoek naar een en ander is vrij ingewikkeld en resultaten zijn dan ook niet onmiddellijk te ver wachten. poeder voor jullie maken. Gebruiksaanwijzing; een thee lepeltje in de koffie of in iedere drank en de man die er mee bewerkt is. kan alleen nog maar de waarheid spreken. Ik heb het bij mezelf geprobeerd, vandaar dat ik soms wat vreemd uit de hoek kom in de ogen. van anderen". Nadat hij dit had gezegd, nam Hamoeth een brok zwarte steen in zijn hand, göoide het in de lucht en ving het veel betekenend weer op. 12. De fakir zat met gekruiste benen Op een kussen. Hij zag er heel anders uit, dan Bim zich een fakir had voorge steld. Ook was nergens een bed met spijkers te bekennen. „Zo ouwe dikke, zijn er weer moeilijkheden?" vroeg de fakir aan Mugli, bij wijza van begroeting. De detective liep al rood aan van drift, m^ar de prinses beduidde hem met haar ogen, dat hij zich stil moest houden. „Jullie hoeven me niets te vertellen knapen", zei de fakir, „Ik weet al waar de schoen wringt. Daarom zal ik maar dadelijk een portie Kameraadkameraad, kw§rti net hartelijk over zijn lippen. Beschermend legde hij nu zijn beide armen om de stervende. In diens ogen kwam een we ke. warme glans. Het "langzaam weg ebbende leven keerde nog éénmaal te. rug. Ook hij mompelde fluisterend met een door tranen verstikte stem: „Ka meraad.Kame..raad Lanskyschurkachtervolgen...-. gevaarvoor goede vrienden. Ik ben.... Hier brak het stamelende gefluister af. Hal hield een dode in zijn armen. Langzaam en voorzichtig liet hij net levenloze lichaam in de sneeuw terug glijden. Hij hief het hoofd op en staar.- de naar de zon, die vaal en licht ver sluierd het in zijn borst opstijgende ge voel van koude niet vermocht te ver drijven. Urenlang zat Hal Lörne nu al z.» Gedachten kwamen en gingen. Het verleden doemde voor zfjfl geestesoog op voor het eerst sinds bijna een jaar. Het drama, waarvan hij deze dag getuige was geweest, had hem uit zyn kluizenaarsbestaan gesleurd. De were ut die hem vrijwel vreemd was geworden, eiste hem weer op. Een jaar geleden was hij uit het ge vangfenkamp Urbensk ontvlucht. Alle waarschuwingen van zfpi medegevan genen hadden hem daar niet van kunnen afhouden. Ook de vele mislukte pogingen van andere vluchtelingen, die reeds eerder hadden getracht hun vrij heid te herwinnen, schrikten hem niet af. Kamp Urbensk aan de Ob werd met al te streng bewaakt. Een vlucht liet zich op zichzelf niet zo heel moeilijk bewerkstelligen, maar desondanks was het slechts heel weinig soldaten11 ge lukt. zich aan de Russische gevangen schap te onttrekken en daarbij blee* het nog de vraag, of deze weinigen v werkelijk in geslaagd waren de grens van hun vaderland te bereiken. Want tenslotte was het de egocentrische lig ging van het kamp Urbensk, zijn totale afgeslotenheid van de bewoonde wereld welke voor het welslagen van een vlucht de grootste hindernis vormde. i (Wordt vervolgd). Hal Lörne sprong bliksemsnel achter uit. Op hetzelfde ogenblik verbrak een daverende knal de stilte. Daarop hulde de beboste taiga zich weer in haar een zame verlatenheid van sneeuw en ijs. Lörne wachtte wel een volle minuut in zijn schuilplaats, alvorens zich aan de rand Van de open plek tussen hei geboomte te wagen. Scherp tuurde hij in de richting, waar hij het schot had horen vallen. Voorzichtig en geruisloos sloop hij naderbij, bereid tot een aan val, maar tegelijkertijd gereed voor een overhaaste vlucht. Plotselig verhaastte hij zijn schre den. Hij zag nog juist de brede rug van een man, die aan de andere kant van de open plek snel in het kreupelhout verdween. Hal was juist van plan hem te volgen, toen hij zwak het roepen van een mens hoorde: Lansky Lansky Lansky Ha) boog zijwaarts af en weldra be merkte hij. dat de gestalte in de sneeuw, die hij aanvankelijk voor dood had ge- Als vurige tongen laaiden de vlam men op in het duister van de nacht. Sle'chts af en toe knetterde en siste het even, wanneer het vuur in een nat te tak voedsel vond De eenzame man bij het kampvuur wierp met een nadenkend gebaar eer handvol berkenschors in de gloed. Ho ger lekten de vlammen en breder werd het lichtschijnsel, waardoor de stam men der woudreuzen in de onmiddellijke nabijheid spookachtige vormen aannj men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3