Nogmaals naar het Kremlin Maar als Molotof r>neen zegt Niet tegen republikeins bewind De kroon onzer emancipatie W eerberichtj Dr. Van Mook PAKISTAN EN INDIA WENSEN SALOMON'S OORDEEL Verwijten over en weer Staat van beleg in Soerakarta Maar tegen communistische infiltratie DE AIRBORNE-HERDENKING IN ARNHEM EN OOSTERBEEK Sovjetspion gearresteerd DIEPEN PLEIT VOOR YPENBURG i""- Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Montgomery blijft thuis Munitie op sdnr Fabrieksbrand te Weert Ned. Patrouille over vallen DE EVACUATIE IN INDIE Offerbereidheid voor Een piëteitvolle plechtigheid onze universiteit Het gebouw van federatief Europa Zachtaardige angina Slagers zullen minister een plan voorleggen 70ste JAARGANG VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 No. 20726 Te Londen werd bekend gemaakt, dat veldmaarschalk Montgomery alle afspraken buiten Londen heeft afgezegd met het oog op het defensie-plan der regering, in verband met de verslechterende wereldsituatie. In een brief aan de bevelhebbers zei de chef van de imperiale staf, dat het voor hem op het ogenblik onmogelijk was Londen te ver laten en dat het noodzakelijk was dat hij onder de huidige omstan digheden voortdurend bij de hand was. Niet voor afweer van spreeuwen Het Bataviase blad „Nieuws gier" publiceert hedenmorgen een telegrafisch ontvangen bericht van zijn Haagse correspondent, waarin wordt verklaard, dat het vast staat dat dr. Van Mook als luitenant gouvern.-generaal heen gaat. De besprekingen tussen de regering en de landvoogd over het tijdstip van aftreden duren nog voort. Waarschijnlijk blijft dr. Van Mook niet aan tot de instel ling van de interim-regering, doch hij zal wel voor korte tijd naar Indonesië vertrekken voor hUtj overgeven van zijn ambt. EEN INSINUATIE AAN HET ADRES VAN ENGELAND Het persbureau Antara meldt, dat voor Soerakarta de staat van beleg is afgekondigd. Amerikaans commentaar Kath. onderwijs paraat IN PRIESTERGEWAAD Den Haa^ over dakspanten GEEN „VREEMDE" ZIEKTE VERSCHIJNSELEN IN UITGEEST MICHELUSE OSTERMEYER OFFICIëLE PUBLICATIE Inlevering brandstoffenbonnen WESTELIJKE WIND DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of. bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In regeringskringen te Londen verwacht men dat de beslissende ontmoeting tussen Molotof en de Westelijke afgezanten nu zeer spoedig wellicht heden zal plaats hebben. Men beseft echter dat Molotof misschien zal trachten verder uitstel te krijgen onder het voorwendsel, de Dinsdag naar voren gebrachte voorstellen eerst met Stalin te moeten bespreken. Plannen liggen gereed, voor 't geval Molotof tenslotte zijn „neen" zal laten horen. Naar verluidt zijn er twee plan nen, een op lange, een op korte termijn. Het plan op korte termijn is reeds met Frankrijk en de V. St. besproken en behelst het voorleggen van de Ber- lijnse blokkade-kwestie aan de algemene vergadering van de V. N in Parijs. Hiertoe kan echter slechts worden beslo ten na het afbreken der onderhande lingen in Moskou. Zoals de zaken er thans voorstaan, moet worden betwij- ttmA 0P tafel werpen van de UNO-troef een oplossing van de Ber- lijnse crisis nader zal kunnen brengen. Maar de gedachte, gedurende de komen de winter de „luchtbrug" naar Berlijn te zullen moeten handhaven, maakt Lon den zeer huiverig. Optimistischer gestemd is men in Lon den ten aanzien van de resultaten van het plan op lange termijn. Het is be kend dat minister Bevin als antwoord op de steeds in hevigheid toenemende' spanning tussen Oost en West wil over gaan tot het verstevigen van de ban den tussen Engeland en de westelijke wereld. Meer en meer wordt het dnide- liik, dat de „atlantische unie" bussen West-Europa, Engeland, Canada en de V. St. de hoeksten van een toekomstig veiligheidssysteem kan worden. In Amerika is voortdurend beraad over de Berlijnse crisis. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft Donderdag voor de tweede keer deze week met president Truman ge confereerd. Men verwacht, dat dit het laatste onderhoud zal zijn met de Pre sident vóór het vertrek van Marshall naar Parijs op Zondag a.s. Ook in gezaghebbende kringen te Washington verwacht men, dat de wes telijke afgezanten dezer dagen nog een bezoek zullen brengen aan het Kremlin, om van Molotof het Russische antwoord op de vragenlijst, die zij eerder in de week overhandigden, in ontvangst te ne men. Aan de andere kant houdt men in brede kring rekening met de mogelijk heid, dat de besprekingen de volgende week naar Parijs zullen worden ver legd, wanneer de ministers van buiten landse zaken der grote vier daar aan komen voor het bijwonen van de bijeen komst der algemene vergadering der V. N. Tegelijkertijd kwamen de leden van de economische commissie van het kabinet met de chefs van dienst in Downing- street 10 bijeen, waarschijnlijk met de bedoeling schikkingen te bespreken ten aanzien van het regeringsprogramma voor militaire paraatheid, welk program ma Dinsdag in het lagerhuis werd bekend gemaakt. Ondanks zijn ziekte presideer de Attlee de zitting. Het onder Britse licentie verschijnende blad „Sozial Democrat" bericht, dat 500 arbeiders in een geheime fabriek te Schwerin (sovjet-zone) bezig zijn Duit se artillerie-munitie weer op scherp 'e stellen. Volgens het blad zouden in de afgelopen dagen 50.000 88 milimeter gra naten zijn gerepareerd en per trein naar onbekende bestemming zijn vervoerd Ammunitie uit alle delen van de sovjet- zone zou naar een kamp worden ge bracht om schoongemaakt en van nieuwe ontstekeningen te worden voorzien. (Van onze correspondent) Hedennacht is door onbekende oorzaak brand titgebroken in de Vaessen Zoons Weegwerktuigenfabrlek te Weert. Een grote houten loods, welke tot op slagplaats diende voor hout en houtaf val, is geheel afgebrand alsmede een deel der bekisting van de in aanbouw zijnde nieuwe vleugel der fabriek. Militairen van de Van Horne-kazerne stonden de Weertse brandweer bij. Reu,ter bericht uit Batavia dat drie Ne derlandse soldaten werden gedood, een gewond' en een vermist; toen een Neder landse patrouille bij Malang door repu blikeinse soldaten werd overvallen. Dit feit vond plaats ongeveer 20 km. binnen het door de Nederlanders gecontroleerde gebied on Oost-Java. De veiligheidsraad is Donderdag on der voorzitterschap van Cadogan (En geland) te Parys bijeengekomen om de klacht vat Haiderabad over de aanvat van India te bespreken. Cadogan deelde mee, dat 15 Aug. 1947 de souvereinite t van Haiderabad ten einde kwam, doch dat noch India noch Pakistan de souvereine rechten toegewezen kregen. Op 29 Nov. sloot Haiderabad met India een „stilstand- overeenkomst", die onder meer beoog de het beheer over de buitenlandse aangelegenheden in handen van India te brengen. Sindsdien zouden er schen- De parlementaire Pers hood gisteravond in Vieux Doelen in Den Haag de minister-president, de heer W. Drees, de vice-voorzitter van de Raad van Mnisters mr. J- R- H. van Scliaik, en de beide Kamerpresidenten een diner aan. Van l. n. r.: prof. dr. Kranenburg, de heer Hoogstraten, min.-presi- dent W. Drees, dr. E. van Raalten, mr. J. R. H. van Schaik Over de nieuwe gevechten te Soera karta. meldt AP. nog, dat deze niet alleen worden voortgezet, maar zich ook over de stad uitbreidden, terwijl ze aan vankelijk slechts in de omgeving van het station werden gevoerd. Aan de schietpartijen gingen schermut selingen vooraf voor het bureau van de jeugdbeweging Pesindo, welke een half uur duurden. Tot dusverre is niet gemeld, welke groepen en partijen elkaar bestrijden, maar uit berichten, welke in Batavia ont vangen zijn, blijkt, dat de strijd gaat tus sen de communisten (welke gesteund worden door de Pesindo) en de revolu tionaire volksbeweging, terwijl het leger geregeld bestookt wordt bij zijn pogingen orr. de rust te herstellen. Het is onrustig in Parijs. Onder de steeds wisselende regeringen, uaarbij de pretenties der politieke partijen als inzet dienenvinden in de Franse hoofdstad behalve stakingen ook vechtpartijen plaats. Op de foto een groep werklieden door de politie op de Hausmann-boulevard saam gedreven, om verder onheil te voorkomen. dingen plaats gc..ad hebben van deze overeenkomst, doch er. werd geen ge bruik gemaakt van de arbitratieclau- sule, aldus Cadogan. Cadogan ontkende, dat Engelse func tionarissen als adviseurs voor de rege ring van Haiderabad zijn opgetreden. De raad besloot de vertegenwoordigers van beide partijen u- te nodigen aan de conferentietafel zitting te nemen. Nawab Moir Nawaz Joeung (Haidera bad) kreeg eerst het woord en verklaar de, dat thans gewapenderhand gestreden werd om het bestaan van het land „te gen een brutale invasie, die het geweten van de wereld heeft geschokt'" Hij noemde de daad van India een schending van het handvest der V.N.! die niet het gevolg is van een plotseling uit brekende hartstocht, doch van een voor bedacht plan, waarvan de gevolgen zorg vuldig zijn overwogen n weloverwogen zijn aanvaard" en verzocht om „snel ge zaghebbend en vastberaden optreden" van de V.N. De afgevaardigde van India, Sir Ra- maswami Moedaïiai bracht de volgende punten onder de aandacht 1) Haiderabad is niet bevoegd dit ge schil aan de veiligheidsraad voor te leg gen. 2) Haiderabad is geen staat en heeft ook nooit de status der onafhankelijk heid bezeten. 3) De Kwestie var de competentie van de raad, zich met deze aangelegenheid bezig te houden, 's van vitaal belang voor India en voor iedere souvereine natie, die lid is van de V N.". De feiten hadden uitgewezen, dat de regering van Haiderabad in het bezit was van tanks, 25-ponders en andere wa pens. Zich tot Alexander Cadogan wen dend, zeide hij: „U, mijnheer de voor zitter, ais hoofd van de Britse delega tie, kunt beter dan ieder ander lid van de veiligheidsraad zeggen, hoe zij aan dergelijke destructieve wapens kwam". Moedaliar vroeg hierop tijd om zijn zaak voor te bereiden en verzocht Maan dag weer voor de raad te mogen ver schijnen. Cadogan stelde voor de verga dering tot Maandag 15 uur te verdagen. Dit werd goedgevonden. Een woordvoerder van 't ministerie van overzeese gebiedsdelen verklaarde aan 't A.N.P. naar aanleiding van het commu niqué van de Ned.-Ind. regering over de communistische activiteit, dat de in dit communiqué bedoelde maatregelen be trekking hebben op de onder Nederlands gezag staande gebieden. Bij de van repu blikeins gebied uit geleide subsersieve communistische acties, welke steeds toe nemen, is het streven altijd gericht op omverwerping of tenminste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ont wrichting van het maatschappelijke en economische leven. In dit verband merkte de woordvoerder op, dat de rede van Moeso hieromtrent niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. De woordvoerder wees erop, dat het communiqué juist ij uitgegeven om te voorkomen, dat eventuele maatregelen tegen communistische activiteiten zouden kunnen wórden gekenschetst als te zijn gericht tegen het gezonde nationalisme. „Het nationalisme wordt door het com munisme vaak als dekmantel voor zijn acties gebruikt", zeide hij, „doch wij willen juist het communisme van zijn dekmantel ontdoen om het nationalisme gelegenheid te geven tot gezonde ont plooiing te komen." Daarnaar wees de woord voerder erop, dat het onjuist zou zijn, de in het communiqué bedoelde maat regelen te zien als gerichi tegen de re publikeinse regering. „Slechts de com munistische infiltraties en de door het communisme gesteunde en op touw ge zette illegale activiteiten willen wjj met wettige middelen bestrijden." Naar aanleiding van het bezoek van minister Stikker aan Washington, merkte een zegsman van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken tegen over een vertegenwoordiger van Aneta op dat er na de bijeenkomst van com munistische leiders te Calcutta in Mei jl een aanmerkelijke bespoediging viel te constateren van het tempo der commu nistische activiteit in geheel Zuid-Oost- Azië. Deze woordvoerder meende, voor de beslissing van het Kremlin, om thans in Zuid-Oost-Azië actie te voeren, twee ver moedelijke redenen te kunnen zien: ten eerste, dat het Kremlin er zich van be wust is, dat de zaken in West-Europa niet naar zijn zin gaan en ten tweede het besluit van de Sovjets, aan de uit voering van het Marshallplan hinderpa len in de weg te leggen door de strijd in Zuid-Oost-Azië aan ie wakkeren, opdat dientengevolge de West-Europese landen verstoken zullen blijven van olie, rubber en tin uit deze gebieden. Te Koepang, de hoofdstad van Ned Timor, zullen de paters van het Godde lijk Woord een Chinese handelsschool stichten, met daaraan verbonden een normaalschool De Chinese katholieken aldaar hebben een flinke som gelds bij een gebracht om de bouw en inrichting van deze schooi mogelijk te maken. Men hoopt met deze school de communis tische infiltratie te stuiten. De commu nisten trachten namelijk het onderwijs in handen te krijgen op de talrijke Chinese scholen van Timor. In de republiek is, naar Antara meldt, een voorbereidend comité in het leven geroepen ter voorbereiding van een associatie van vrienden van de Sovjet- Unie. Het doel van deze organisatie gal zijn het bevorderen van wetenschap en Het hoofd van het Centraal Informa tie Bureau van het Ned. Rode Kruis in Indonesië, de heer S. van Schie, heeft medegedeeld, dat sedert de hervatting van de georganiseerde evacuatie in In- dië tussen 28 April en 20 Augustus van dit jaar. zeven K.N.I.L.-transporten (uitwisseling gezinnen van K.N.I.L. te gen T.N.I.) en twee Rode-Kruis-trans- porten hebben plaats gehad. In totaal werden hierbij geëvacueerd 2581 perso nen, n.l. 520 mannen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen, bestaande uit (Indo)- Europeanen, Oost-Indonesiërs, vreemde Oosterlingen en Indonesiërs. Naar schat ting bevinden zich momenteel nog 8000 9000 Europeanen en Indo-Europeanen op republikeins gebied. Hiervan is 90 a 95 pet. Indo-Europeaan en het reste rende gedeelte zou voornamelijk uit ouden van dagen bestaan. Voorts bevin den zich nog ongeveer 10.000 Oost-Indo nesiërs in de Republiek en geeft een vermisten-lijst nog circa 2500 personen, bijna allen Europeanen, aan. De kinder transporten van hat Rode Kruis zijn niet geworden wat men er zich van heeft voorgesteld, aldus de heer Van Schie. De adressen waren bijna alle onjuist. Bovendien betrof het soms geen alleen staande kinderen hetgeen als voor waarde was gesteld en werd er met de leeftijd geknoeid. Sommige pleeg- cultuur en het versterken van de vriend-1 ouders wilden verder de kinderen een schap met de Sovjet-Unie. voudig niet afstaan. (Van onze correspondent) Thans, vier jaar na de slag orn Arnhem, zowel Gelre's hoofdstad als beek en Renkum de itrqders .herden ken, die vielen voor onze vnJh. er een gerede aanleiding zich af te fei» of men zich langzamerhand niet ai te ver verwijdert van de eigenlijke - fentie van de Airborne-herdenking. Men zal zich hebben te bepalen tot de dodenherdenking zonder meer en de Airborne niet moeten verbinden aan alle mogelijke gebeurtenissen die niets, Waar dan ook niets te maken hebben Wet de heroïeke strijd, die deze dappe ren aan de dag legden. Zoals het Airbome-comité in Arnhem en Oosterbeek de pelgrimage organiseer den, moet het meei dan voldoende zijn. Deze bedevaart is de beste uiting van a^Zu dankbaarheid voor het vele, dat de Airbornes ons gegeven hehben De lucht landingen rondom Arnhem zijn als een groot nationaal gebeuren te beschouwen, daarom zal er naar een vorm gezocht moeten worden, dit gebeuren in de toe- komst te verankeren. De herdenking te Oosterbeek Gistermiddag werd in de gemeente Renkum de Airborne-herdenking na ont vangst der Engelse gaster, door het ge meentebestuur ingezet met een bezoek aan de slagvelden In het voormalig ho tel „De Tafelberg", dat tijdens de'slag om Arnhem tot lazaret en momenteel rust huis is van de paters van Cadier en Keer werd, evenals in het hotel Hartenstein! het gewezen hoofdkwartier van generaal Urquhart, een plaquette onthuld, resp. door kol Wricks en brigadier Hicks Bij het Airborne-monument had om 5 uur de laarlijkse herdenkingsplechtigheid plaats. Hier voerden ds. Bergkotte uit Oosterbeek, burgemeester Talsma van Renkum en brigadier Hicks net woord Na de kranslegging door mrs Hicks. door de Commissaris der Koningin in Gelder land, jhr. dr. J G. Quarles van Ufford, door burgemeester Talsma en verschil lende deputaties an ie Renkumse ge meente, werd deze plechtigheid met het len gehore brengen van het Engelse, Poolse en Nederlandse volkslied besloten Ballet der Lage landen In het kader der Airborne-herdenking vond gisteravond in de Arnhemse stads- chouwburg die by lange na nie gevuld was een galavoorstelling plaats van het Ballet der Lage Landen waarvoor Max Dooves en een Mascha ter Weeme zich zulk een grote inspanning getroostten Deze inspanning en dit doorzettingsver mogen, die deze beide leiders ten toon spreidden doen ons een minder scherp gestelde toetssteen aanleggen dan anders te doen gebruikelijk is jegens balletgroe pen, die het odium van een nationale re presentatie op zich laden Deze ballet groep is ontegenzeglijk nog in bel em bryonale stadium In dit stadium u het onbillijk jegens a! degenen die nel ern stig met het pogen Nederland een eigen ballet te geven menen, te veel de onvol komenheden, die e. ongetwijfeld nog zijn. I in het scherpe zoeklicht der beoordeling te plaatsen. Men zal er rekening mee moeten houden, dat men met materiaal heeft te werken, lat dans-echnisch nog de ervaring mist om een gehele avond lang te kunnen b1 ij ven boeien En toch: er waren verschillende beelden te noe men, die niet mverdienstelijk werden ge bracht. Wij vonden b.v. „Honger" wel een der beste onderdelen van de gehele reeks, welke voor de pauze voor het voetlicht kwamen. Na de pauze in „Straat der ver beelding" kwamen er werkelijk hoogte punten, die verschillende feilen uit het eerste deel met de mantel der genegen heid bedekten Deze dansers met hun ernstige wil, hun groep een waardige re presentatie te doen zijn van 't Ballet der Lage Landen, zal ongetwijfeld de steun moeten hebben, die zij verdienen. Op de te Sittard gehouden diocesane Universiteitsdag sprak dr. van de Ven over de betekenis van de universiteit in het algemeen en van 'e Katholieke te Nijmegen in het bijzonder. Met talrijke voorbeelden uit het nabije en verre ver leden wees hij op de invloed, die de uni versiteiten hebben op het wereldgebeu ren. Bij de twee ontbrekende faculteiten te Nijmegen, n.l de medische en 1e wis- en natuurkundige, zijn de levensbeschou wingen wel degelijk beslissend. De vol- De Zwitserse grenswacht hield een als priester geklede jongeman aan, die zoo- der paspoort het land in wilde. Uitgele verd aan de grenswacht van de Franse zóne in Duitsland, verklaarde hij met veel omhaal, een vluchteling uit Hongarije te zijn Zijn Hongaarse papieren droeger de naam Monar Laszle. Na een lang verhoor bekende de jon geman, dat hij nooit priester was ge weest, doch voor de Sovjet-Russische autoriteiten spionneerde. Twee jaar lang was hij in Rusland onderwezen in alle priesterlijke gebruiken. zefs had man hem de namen en kenmerken van de professoren en studenten van een be paalde klas in een Hongaars seminar ie medegedeeld. Daarna mengde hij zich als spion onder de Hongaarse vluchtelingen in West-Europa. Htf was op zijn tweede tournée. Tijdens de eerste had hij geheel Duitsland en Nederland doorkruist Volgens deze spion werken nog meer communisten ten bate van de Sovjets on der de ontheemden. Hij kon slechts wor den gearresteerd, omdat een hem onder vragende priester toevallig uit de klas van het seminarie was, waar de spion het over had. „Het vliegveld Ypenburg is te verge lijken met een costuum, waaraan alleen nog de knopen moeten worden gezet' Op deze wijze karakteriseerde de heer Frits Diepen, directeur van 't vliegveld Ypen burg N.V. gisteren op een persconferen tie de uitbreidingsplannen van Ypen burg. Zoals bekend neerst er verschil van mening over de vraag of het vliegveld Ypenburg zal gaan uitbreiden of dal in de nabijheid van Rotterdam het vliegveld Sehieveen zal worden aangelegd Een vliegveld tussen de havenstad Rot terdam en het regeringscentrum 's Gra- venhage is noodzakelijk gebleken gezien de wenselijkheid deze steden continen tale verbindingen te geven De heei Die pen verklaarde dat hij zich niet zou ver zetten tegen de aanleg van het vliegi eld Sehieveen, al was hij persoonlijk van mening, dat dit dwaasheid was. Hij had echter de indruk gekregen dat de aanleg van Sehieveen ten koste van de uitbreidingsplan11611 van Ypenburg zou geschieden en daartegen tekende hij op de meest krachtige wijze protest aan. De vliegtuigmaatschappij Aero-Holland en de N.V. Avio-Diepen moeten ook uit breiden of naar elders vertrekken. Bo vendien gaat ook d< rijksluchtvaartschool Ypenburg verlaten in verband met de aanstaande coördiiatie van de burger en militaire vliegopleiding. Zonder deze noodzakelijke uitbreiding zouden dus al leen nog de nationale luchtvaartschooi en sportvliegers van het vliegveld gebruik maken. Deze beiden kunnen aldus de heer Diepen, nooit de jaarlijkse exploita tiekosten van 250 000 opbrengen en het vliegveld zou ophouden te bestaan De heer Diepen verklaarde verdei dat de nodige uitbreiding in één laar verwe zenlijkt zou unnen woeden Daarmee zou gemoeid zijn een bedra? van 2.900.000 terwijl Sehieveen op z'n vroegst na vijf jaar gereed zou zijn en 26.000.000 zou koeten. In welingelichte kringen te 's-Graven hage gelooft men, dat de Ned. regering een nauwkeurig onderzoek voorstaat van de voorstellen voor de vorming van een West-Europees parlement. Dit naar aan leiding van het feit, dat Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse za ken, gisteren in het Lagerhuis verklaar de, dat dergelijke voorstellen „geen ogen blik de proef van een onderzoek zullen doorstaan". Met betrekking tot Bevin's verklaring dat men geen dak op een onvoltooid ge bouw moet zetten, wordt in deze kringen gezegd, dat „het, architectonisch bezier verstandig zou kunnen zijn de toekoms'i- ge bouw van het dak te bestuderen, ter wijl men nog aan het huis bezig is. Hel zou zelfs verstandig kunnen zijn de onder delen van het dak van te voren gereed te maken". Men neemt aan, dat de Ned. regering de voorstellen niet zal afwijzen of goed keuren. doch hun bruikbaarheid zal on derzoeken. Enige tijd geleden deden verschillende geruchten de ronde over z.g. vreemde" ziekteverschijnselen in Uitgeest, waaroia men zich overgaf aan allerlei dwaze ver onderstellingen, die, naar nu is geble ken alle grond missen, maar intussen zelfs in het buitenland ongerustheid heb ben verwekt. Bij een onderzoek vanwege het staatstoezicht op de volksgezondheid is komen vast te staan, dat van „vreemde" ziekteverschijnselen in de genoemde ge meente nimmer sprake is geweest. Wei zijn in Uitgeest eind Juli betrekkelijk veel gevallen van zachtaardige angina voorgekomen, waarbij enkele van eei enigszins afwijkend, maar overigens on gevaarlijk karaktei. Deze verschijnselen hebben zich niet uitsluitend tot Uitgeest beperkt: hoewel zich slechts daar een groot aantal gevallen van angina tege lijkertijd openbaarde, deden zich ook tezelfdertijd in andere gemeenten ver schillende gevallen voor. tooiing van de Katholieke universiteit is de kroon van de emancipatie. Spre ker vroeg de aanwezigen trouw propa gandist te zijn, daar de universiteit zeer veel geld zou nodig hebben als een be gin wordt gemaakt met de twee ont brekende faculteiten. Oud-minister J. Gielen besprak het onderwerp: „de universiteit in de bran ding". Hij wees er op, dat het gaat om heldere ideeën en stuwende krachten. Zonder ntedewerkin; en stimulering van de zuivere wetenschappen zal voor ons dicht bevolkte kleine landje welvaart in de toekomst onmogelijk zijn. Ondanks de Rijkssubsidie is het finan ciële offer, voor onz Katholieke univer siteit, thans dringender geboden dan soit, daar de begroting bij de totstand koming van de twee ontbrekende facul teiten evenveel millioenen als thans hon derdduizenden zal bedragen. Dr offer bereidheid aldus oud-minister Gielen, moet in de toekomst zelfs toenemen. Hoe noemt men iemand, die de ver moeidheid schuwt? Onder dit motto komen wij nog eens terug op het cha piter „sport en sportoverdrijving", dat de laatste weken enige malen het onder werp van gedachtenwisseling in onze ru briek is geweest. Aanleiding daartoe is een zeer uitvoerig schrijven van een onzer abonné's de heer J. G. Beek; ook uit deze brief spreekt ontevredenheid over de huidige mentaliteit der sport beoefenaars. Wij kunnen niet het gehele artikel afdrukken, volstaan daarom met ons commentaar op de essentiële punten eruit. Wederom moeten wij vooropstellen, dat men de sport zelf en haar kwade uitwassen niet mag verwarren. Dit ge vaar is aanwezig, wanneer men beide zaken te dicht bij elkaar plaatst. De ten dens is n.l. merkbaar, om iedereen die een „ster" is op sportgebied, bij voor baat van sportoverdrijving te betichten, d.w.z. van het verwaarlozen van de gees telijke ontwikkeling omwille van de lichamelijke, en van het overschrijden van de grenzen waarbinnen de sport beoefening op redelijke wijze en in de juiste mate geschiedt. O.i. is het een persoonlijke belediging, wanneer men zonder meer van iemand verklaart, dat hij meedoet aan een exces en dus medeschulcUs is aan degeneratie; wij kunnen ons daar nimmer mee ver enigen. Ook is het o.i. zeer voorbarig, wanneer iemand in het wilde weg ver klaart, dat de voor een grote sportpres tatie nodige krachtsinspanning in vele gevallen een gebroken gezondheid en een vroegtijdige dood tot gevolg heeft: dergelijke beweringen zijn vooral onge past, omdat zij niet door de feiten wor den gedekt. Direct nut heeft het inderdaad niet, om een-tiende seconde sneller te zwem men, lopen of fietsen dan iemand an ders. Degene die een kampioenspresta tie verricht, heeft dit van nature in zijn macht. Teneinde die natuurlijke gave te cultiveren, legt hij zichzelf een serieuze training op. Het grote legioen der mid- delmatigen bezit die gave niet, de kam pioen wel en hij heeft er iets voor over. Is dit overdrijving? Schuilt er kwaad in, als men zijn natuurlijke talenten niet ongebruikt iaat, als men tijd en kracht offert om er iets mee te bereiken? Wie aan :f>ort doet, vermoeit zichzelf. Wie een grote sportprestatie volbrengt, vermoeit zich echter niet meer dan de middelmatige, omdat hij de natuurlijke gave voor die prestatie bezit. Men spre ke niet van „dodelijke" vermoeidheid, want die bestaat giet, en ook niet van totale uitputting, want een „ster" kan zijn topprestaties vele, vele malen ver richten. Men veroordele de vermoeid heid niet, want hoe noemt men iemand die de vermoeidheid schuwt? Bovendien hebben de topprestaties 'n indirecte waarde. De verenigingsbestuur ders kunnen ervan meespreken, hoeveel jongens en gieisjes zich ijl de afgelopen weken voor athletiekbeoefening hebben opgegeven. Door topprestaties wordt de sport populair, een nieuwe lichtjng wordt gewonnen voor een gezonde en onschuldige vorm van ontspanning en verzorging van geest en lichaam, bij middelmatige aanleg blijvend bij een bescheiden mate, bij natuurlijke gave strevend en groeiend naar nieuwe top prestaties. Eén markant voorbeeld tot slot van het samengaan van geestelijke en licha melijke ontwikkeling: het Franse meisje Micheline Ostermeyer won op de Olym pische Spelen drie medailles als bekro ning van een sportieve vrije-tijds-beste- ding; in het dagelijkse leven is zij een bekend en succesvol concert-pianiste en muzieklerares. SUPPORTER. Een contactcommissie uit de proteste rende slagersbonden tegen de gang van zaken bij de vleesvoorziening heeft thans een plan het licht doen zien, dat zij aan de minister wil voorleggen. Het plan omvat het volgende: De slagers krijgen de volledige vrijheid van inkoop van het slachtvee, het instituut der plaatselijke toewijzingscommissies wordt hierdoor overbodig. Voorts: de minister wijst een vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, welke bon de slagers zullen honoreren tegen de door de minister vast te stellen verkoopsprijzen. Tenslotte ont vangen de slager-- de gelegenheid tot vrije verkoop van vlees, dat beschikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren in vaste brandstoffen van 20 Sept. t.m. 9 Oct. a.s. de van hun klanten ontvan gen brandstoffenbonnen wekelijks bij de distributiediensten kunnen inleveren ter verkrijging van aanvullingstoewij zingen. Weerverwachting medegedeeld door j het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot j Zaterdagavond. J Voor het Noorden van het land: zwaar j bewolkt met later plaatselijk enige regen. Nu en dan krachtige, langs de Waddeneilanden tijdelijk harde Wes- j telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: zwaar bew lkt met enkele tij- delijke opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind tus- sen West en Zuidwest. Weinig ver- j andering in temperatuur. 18 Sept.: zon op 6.19 uur, onder 18.49 uur; maan op 19.09 u., onder 6.02 uur. Grote gedeelten der stad Warschau liggen nog in puin, maar óp ver scheidene plaatsen is men met de wederopbouw begonnen. Vele winkeliers in de Poolse hoofdstad zijn echter nog verplicht hun zaken in de open lucht af te doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1