TROONREDE met f eestverlichting Financiële zorgen nog kopzorgen Franse regering MOESO blijft de aanval Hatta contra sovjet-dictatuur Dr. Van Mook vertrok weer naar Batavia het parlement wil naar omhoog Koningin voor Nederlands vaste op zwctkke voeten Geestelijke en materiële voorzieningen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stille hulde aan kabinet Beel Stakingsgolven en verkiezingen. Nederlandsch-Indië wordt „Indonesië Zijn visie op de toestand Nazidom boet Demobilisatie opgeschort 70ste JAARGANG Si No. 20729 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 In een verklaring, die hij gisteren in het parlement te Djokja karta heeft afgelegd, deelde de vice-president, Mohammed Hatta, mee, dat volgens niet bevestigde geruchten de commu nistische leider, Moeso, van plan zou zijn zich tot president van de communistische republiek te doen benoemen en Amir Sjarifoeddin als eerste minister aan te stellen. Koud voor de tijd van 't jaar Ordonnantie van Batavia Hedenmorgen vroeg is de luit.- gouverneur-generaal dr. H. van Mook per K.L.M.-toestel weer naar Batavia teruggekeerd. Voor zijn af reis heeft hij aan de journalisten een en ander meegedeeld over de redenen van zijn onverwacht ver trek en zijn zienswijze over de ge- gebeurtenissen in de Archipel. Sprekende over de situatie van liet ogenblik in de repu bliek, zeide dr. Tan Mook: ,,de communistische actie is duide lijk van buiten af opgezet." Pas sedert einde Mei is de ontwik keling in deze vorm gekomen, voor die tijd was er van een in- de „VOLENDAM" met EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIë H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting der Staten-Generaal geopend met de volgende rede: vloedrijke communistische acti viteit weinig sprake. Verhouding tussen Neder land en de republiek Lar- ers, wn; iw, Let; JC- de ïm; ng; )R- Es- ler- Lus- vve- tau- iga, nek lar- eer; oot; ine, roor van .lida ige; tte; los- ter- Liur. 50g- 2R .01); •li); Bin- 0.73 2.17 10.20 8.03 inter 50.33 11.05 >.08). ar br. den, i, is iibi- het mpt dere zijn eren Lrin- ngen ning som- H 4 8 30 SCH last, h 66 ;t en ;t en ;t en it. nog nand [2 12 SCH 104 32 10 nog H 75 nog uit nog alen, eren 3 k, l k, 399 ialent 85 k, net- ialen, I 443 talen, halve lalen, I 242 SCH H 110 etten, ;it 75 LfLi 53 k uit nog lalen, lit 90 VL nog 206 i, VI. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Bij de feestelijke entourage, die ditmaal weer na vele jaren de plechtige opening der gewone zitting van de beide Kamers der Stagen-Generaal omgaf, was het bijna niet te denken, dat de eerste troonrede, die onze nieuwe Vorstin naar het Bin nenhof meebracht in mineur zou staan. De eerste indruk van het jongste staats stuk is dan ook, dat de nieuwe Regering voor het eerst na een halve eeuw kan daarvan in de volle constitutionele zin worden jesproken zich vóór alles moeite geeft op de lichtpunten in deze donkere tijd te wijzen. Daartoe behoort op de allereerste plaats wel de demonstratie van nationale een heid rond Oranje, waarop de persoonlijke herdenking van de viering der jubileum feesten en van de troonswisseling doelt. Het is zeker verheugend, dat dit uit ko ninklijke mond kan geconstateerd wor den. En na deze verblijdende aanhef volgt nog menige passage, die schijnt te beo gen de Nederlandse burger moed te ge ven, terwijl de sombere accenten waar mee de Regeringsverklaring van 12 Aug. j.l. bij het optreden van het nieuwe pro gram-ministerie afgelegd, om het huise lijk te zeggen doorspekt was, geheel naar de achtergrond zijn gedrongen. Te meer valt dit optimisme bij een ac curate vergelijking der beide staatsstuk ken op, omdat voor het overige deze Troonrede, al zouden haar lengte en over het geheel wat onordelijke compositie dit niet doen vermoeden, een complement is van genoemde verklaring. Men vraagt zich echter af of '.it optimisme wel steun vindt in de werkelijkheid. Ofschoon immers sinds half Augustus de wereldsituatie dreigender werd, de verhouding tot de Republiek zich toe spitste en de moeilijkheden voor ons volksbestaan zich bleven ophopen, vol staat de rede met te constateren, dat ten aanzien van de lartste onze inspanning om er het hoofd aan te bieden „groot zal zijn" en gaat zij wat de eerste betreft al te spoedig over tot een beschouwing van de lichtzijden: de versterking der inter nationale gemeenschapsgedachte, die in de Benelux en het pact van Brussel uit drukking vindt. In verband hiermede wordt een spoedige totstandkoming der Economische Unie „van groot gewicht" geacht, al ontveinst de Regering zich blijkbaar en terecht niet de hinder palen, die aan de realisering der Unie in de weg staan. Afschaffing of verminde ring van de levensmiddelen-subsidies lijkt nier wel onvermijdelijk, al voegt de Regering er onmiddellijk bij, dat nauw gezet rekening zal worden gehouden met de gevolgen in sociaal en economisch op zicht voor onze bevolking. In zake de verhouding tot de Repu bliek kon de rede met de jongste ont wikkeling uiteraard nog geen rekening houden, - aast de „verheuging" over de groei der federale gedachte buiten het Djokja-gebied, die aan het economisch herstel daar ten goede komt, blijft de Re gering ondani-s de opnieuw geconsta teerde feilen van Veiligheidsraad en de Commissie van Goede Diensten ook nu nog haar vertrouwen uitspreken op meer begrip voor haar goede bedoelingen ten opzichte van het gederailleerde nationa lisme in het rijk van Soekarno. Dat het ir. de Wes' de goede kant op gaat blijkt wel uit de mededelingen no pens de fircncieel-economische samen werking, die tussen Nederland enerzijds en Suriname en de Antillen in voorberei ding is. Voor het overige biedt de financieel- economische paragraaf weinig nieuwe gezichtspunten. De Regering wil haar op vatting over algemene economische po litiek blijkbaar uitdrukken in een termi nologie, die ook voor andere partijen dan de twee grootste aanvaardbaar is. Het woord planpolitiek, of planbureau zal men hier tevergeefs zoeken, maar wel wordt nog vastgehouden aan het woord „loon- en prijspolitiek", dat in de onge- determineerdheid, waarin de Regering het laat, bij niemand tegenstand zal op wekken. In iet teken van deze vage onge- determineerdheid staat trouwens ook wat de Regering zegt over haar toekomstige financiële politiek, wier voornaamste objectief terecht het bedwingen van in flatoire krachten wordt genoemd. Wel is in het financiële beleid van groot belang dat wat gezegd wordt over de belastin gen. Velen zullen zich er over verheugen dat eindelijk gedacht wordt aan enige verlaging in het tarief van de inkomsten en loonbelasting. Naar wij hopen zal deze belofte worden ingelost op een zo royaal mogelijke wijze opdat het doel: de verhoging van de arbeidsintensiteit, niet gemist worde. Het verheugt ons dat eindelijk herstel van de rechtszekerheid op belastinggebied wordt aangekondigd. Mogen wij hieronder verstaan dat de bewijslast voortaan weer komt te liggen bij de belastingautoriteiten? Natuurlijk klinken zorgelijke geluiden over het nog altijd zeer grote gat in onze betalingsbalans, naast dankbaarheid over hetgeen reeds gepresteerd is, met behulp overigens van Amerika, aan welk land de Regering verklaart de grootste erken telijkheid schuldig te zijn. De landbouwparagraaf biedt ons wei nig anders dan het bekende verlang lijstje van minister Mansholt, die eens te meer hier zijn nog nimmer inge loste belofte van hulp aan de Kleine boeren herhaalt. Als blijde noot klinken de woorden: „een voortgaande verbete ring van de voedselvoorziening wordt verwacht". Wij hebben in deze rede een emigratieparagraaf gemist, die wij in verband met het tekort aan landbouw gronden toch hadden mogen verwachten. Op het gebied van defensie zijn veen veranderingen in de reeds bestaande toestand aangekondigd. Op het gebied van de middenstandspolitiek wordt van de plannen die de Regering heeft weinig meer onthuld dan de regeringsverkla ring van 12 Augustus reeds deed. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De wet op de verkiezingen van de raad van de republiek is gisteren aan genomen, zonder dat de mogelijkheid om enige leden bij de kamer te doen aanwijzen werd hersteld. Daardoor wor den de communisten getroffen en dezen hebben dan ook onmiddellijk wraak ge- In een plechtige openbare fitting van de Hoge Raad der Nederlanden werd gistermiddag om half drie de grondwetswijziging afgekondigd. belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. De geboden uiterste sober heid leidt ei toe, dat in het komende jaar in hoofdzaak siechts werkzaamheden, die nodig zijn voor behoud van bestaande verkeersverbindingen en andere waterstaats werken of tei voltooiing van reeds aangegane overeen komsten, zuilen kunnen worden uitgevoerd. De indijking der Zuiderzee wordt verder voorbereid Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp betreffende samenwerking van gemeenten onderling en van gemeenten met andere Uchamen. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de politie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een commissie worden inge steld, welke de Regering op korte termijn advies zal heb ben uit te brengen. Voorstellen zullen worden gedaan ter uitvoering van artikel 195a der grondwet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de Regering van advies te dienen omtrent vereenvoudi ging der pensioenwetgeving. Werden in het voorjaar 1948 enkele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het rijkspersoneel aangekondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de ver wezenlijking van de toegezegde technische herziening kan, naar het zich laat aanzien, binnenkort worden verwacht. Het probleem der politieke delinquenten heeft de voortdurende aandacht der Regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeug dige delinquenten, ten aanzien van wie een onderzoek naar de mogelijkheid van reclassering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht worden nagestreefd. Wettelijke voorzieningen betreffen de het gevangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. Bij de verschillende typen van onderwijs heeft het opvoedings- en vormingsaspect de bijzondere belangstel ling van de Regering, Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten opzichte van enkeling en gemeenschap zijn nauwe verstandhouding en samenwerking tussen de leerkrachten bij de onderscheiden soorten van onderwijs nodig. De Regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafd heid tot ontplooiing te brengen. Om aan de eisen van de steeds fterder voortschrijdende specialisering op weten schappelijk gebied het hoofd te kunnen bieden, zal het nodig zijn om, zonder inbreuk te maken op de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instellingen van hoger onderwijs, op eèn taakverdeling aan te sturen. Tot behoud en verhoging van het peil van het cultu rele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aan dacht worden besteed. In gevorderde staat van voorbe reiding zijn wetsontwerpen tot regeling van het kweek- schoolonderwijs, tot regeling van het voorbereidend ho ger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen. Reeds zijn tai van belangrijke wetsontwerpen bij U aanhangig, op welker afdoening de Regering prijsstelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen inzake de rege ling der materiële oorlogsschade, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de ondernemingsraden, de wachtgeld en werkloosheidsverzekering, de bedrijfspensioenfondsen de afwikkeling der geldzuivering rechtshandelingen landbouwgronden, het tegehgaan van lichtvaardige echt scheidingen, de wijziging van het ontslagrecht, de rege ling voor de opsporing, de vervolging en de berechting van economische delicten, de credietverstrekking aan Nederlandsch-Indië, de oprichting van de Nederlands Indonesische Maatschappij tot financiering van het her stel in Indonesië, en de tijdelijke voorzieningen ten be hoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Veel zal dus van Uw werkkracht wor den gevraagd. Met de bede dat God ons allen de kracht en wijsheid moge schenken, nodig voor het vervullen van onze taak, verklaar ik de gewone zitting der staten-generaal geopend. Voor de kinderrijke gezinnen wordt een herziening van de bijslagregelingen in het vooruitzicht gesteld, terwijl tevens aan de orde komt de vraag in hoeverre op dit gebied door het privaat-initiatief van werkgevers voor bepaalde moeilijke gevallen een nog gunstiger regeling mag worden getroffen. De minister van Onderwijs komt op voor het geven van goede kansen aan de meer begaafden, en voor een betere taakverdeling van de speciale weten schappen over de verschillende univer siteiten. Aan het slot der Troonrede wordt bij ons weten geschiedde dat niet eer der een eerbiedwaardige opsomming gegeven van de wetgevende arbeid die als erfenis van het vorige kabinet nog ligt te wachten. Het is waarlijk buiten gewoon wat er aan witte stukken na de stugge arbeid der Staten-Generaal nog rest uit de twee verstreken jaren. Een stille hulde voor de zeldzame acti viteit van dr. Beel en de zijnen! De nieuwe plannen van de Regering, gevoegd bij genoemde aanhangige wets ontwerpen, vormen geen gering program ma voor het komende zittingsjaar der Staten-Generaal. Moge het Gode behagen dat vele dezer programmapunten tot heil van het Nederlandse volk in het Staatsblad ver schijnen. nomen door zich plotseling voorstander te verklaren van het houden der kan tonnale verkiezingen in Oct. a.s. De mededeling daaromtrent, door de parle mentaire leider Duclos in de Kamer ge daan, was een ware coup de théatre. Temeer daar een uur vroeger de com munisten nog in de commissie het uit stel der verkiezingen hielpen mogelijk maken. Stemmen de communisten inderdaad voor het houden der verkiezingen, dan blijven de socialisten alleen staan, te meer daar de M.R.P. reeds geruime tijd haar zwenking heeft volbracht en zich niet langer tegen het houden der verkie zingen verzet. Heden moeten de interpellaties plaats hebben over de noodlottige relletjes tus sen Gaullisten en communisten te Gre noble. Bovendien moet gestemd worden over het voorstel, om aan de politie het stakingsrecht te ontnemen: allemaal ge vaarlijke klippen voor het gouvernement. Maar het ergste gevaar ligt wel in het verschil van mening in het kabinet zelf over de middelen, om een einde te maken aan de nog steeds wassende sta kingsbeweging. Minister Queuille en de radicalen willen de prijzen drukken en niet verder gaan, dan een loonsverho ging van 10 pct„ terwijl de socialisten 'n verstrekkende loonsverhoging willen toestaan. Men moet er dus niet te veel op vertrouwen, dat de aanwezigheid van de vergadering der Verenigde Vol ken een nieuwe e*jsjs zal beletten. De regering staat, er zwau voor, zowel in het parlement als in eigen kring en men vraagt zich af, wie het eerst zullen weglopen, de socialistische of de radi cale ministers. Ter rechterzijde zijn er echter velen, die de vraag opwerpen, wat er terecht moet komen van verkie zingen bij de bestaande ontevredenheid, die algemeen is. Volgens Hatta dachten de communis ten reeds aan een staatsgreep, toen zij de vorming van een parlementaire re gering eisten, die door een communist zou worden geleid. Hatta wees er voorts op, dat in 'n democratisch land de regering slechts door wettelijke parlementaire middelen ten val mag worden gebracht en niet door de macht, zoals de communisten nastre ven. Na te hebben gezegd, dat deze laat- sten hun dictatuur willen opleggen, zei Hatta tot besluit: „Indien een dic tatuur noodzakelijk is, dan mag zij niet het werk van één partij zijn, maar van een man, die boven alle par tijen staat". Van de andere kant heeft Soeripno, de voormalige republikeinse vertegen woordiger te Praag, die de overeenkomst met de Sovjet-Unie tot stand bracht, gis teravond voor de zender der opstande lingen, die radio „Gelora Pemoeda In donesia" blijkt te zijn, een redevoering gehouden. Soeripno zeide o.a., dat de regering Soekarno-Hatta een anti-communistische houding heeft aangenomen. Hetgeen, naar hij zeide gelijk staat met een anti democratische houding. Hij sprak voorts zijn dank uit aan de strijdorganisaties, die hun medewerking hebben verleend aan de coup te Madioen. Blijkens dezelfde zender heeft Moeso Zondagnacht een radiorede van Soekar no beantwoord met een rede, waarvan w eerbericht Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt geldig tot W oensdagavond: In de kuststreken: Wisselende be wolking met vooral aanvankelijk nog enkele buien, geleidelijk wat afnemen de, maar langs de Waddenzee tijde lijk nog krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. In het binnenland: Tamelijk heldere en koude nacht. Morgen overdag wisselende bewolking met enKele ver spreide lichte buien. Ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zwakke i tot matige wind tussen West en Noord-West. 22 September: Zon op 6.25 uur, onder 18.39 uur; maan op 19.57 uur, t onder 10.51 uur. deze zender gisterenavond een herhaling gaf. Moeso stelde de vraag, of het volk nog langer accoord kan gaan met de politiek van Soekarno en Hatta, die in feite tegenover Nederlanders en Engel sen een capitulatie-politiek voeren en het vaderland willen verkopen aan de Amerikaanse kapitalisten". Moeso wees er voorts op, dat Soekarno in de Japanse tijd aan de macht is gekomen en met de Japanners heeft samengeheuld. De omroeper van deze radiozender las gisteravond nieuwe bevelen voor van „het gewestelijk bestuur van Madioen" A. F. P. meldt nog, dat de twee grootste anti-communistische partijen in de republiek, de Masjoemi en de P. N. I., te Djokja een „nationaal on afhankelijkheidsfront" hebben opge richt, aldus Antara. Deze nieuwe or ganisatie heeft ten doel, de republiek te beschermen en de regering Soekar no te verdedigen. 11 11 Bij ordonnantie is in Batavia bepaald, dat overal, waarbij krachtens ordonnan tie of algemene verordening gesproken wordt van „Nederlandsch-Indië", daar voor gelezen wordt „Indonesië". De term „Nederlandsch-Indië" zal dus in alle ambtelijke stukken maar evenzeer in be namingen van overheidsorganisatie wor den vervangen door „Indonesië". Aan de Ned. regering zal worden ver zocht dit eveneens te doen, terwijl men aanneemt dat particuliere instellingen en lichamen dit zullen navolgen. Om half tien gisterenavond Is te Ba tavia de grondwetswijziging plechtig af gekondigd in de zitting van het hoogge rechtshof van Nederlandsch-Indië. Na de opening van de zitting door de president, mr. D. J. Geurssen, requireerde de pro cureur-generaal, mr. H. W. Felderhof, voorlezing der grondwetswijziging, het geen geschiedde door de griffier, mr. F. H. Keuzenkamp Tegelijkertijd werd het volk in kennis gesteld van de grondwets wijziging, hetgeen geschiedde van het bordes van het paleis door de algemeen gouvernementssecretaris, mr. K. F. J. Verboeket, in aanwezigheid van de voor lopige federale regering. „Ik ga terug", aldus dr. Van Mook, „omdat de gebeurtenissen een dusdanige ontwikkeling nemen, dat ik meen niet langer weg te kunnen blijven Mijn be sprekingen met de Nederlandse regering zijn hiermede afgebroken en zullen op een daartoe geschikt tijdstip weer wor den opgenomen". Beslissingen in verband met dc com munistische acties op republikeins ge bied zijn nog niet door mi) genomen. Dit zal ik eerst in Batavia doen, wan neer ik mij volkomen op de hoogte heb gesteld van hetgeen zieh heeft afge speeld. Wel kan ik u verklaren, aldus de landvoogd, dat de Nederlandse regering volkomen bereid is de rege ring Hatta te steunen. Op een desbetreffende vraag zeide dr. Van Mook geen berichten ontvangen te hebben, die er op wijzen, dat de com munistische activiteit zich uitgebreid heeft tot de gebieden, welke buiten het republikeins gebied vallen. De verkla ring van de Ned.-Indische regering enige dagen geleden te 's-Gravenhage uitge geven, waarin het communisme veroor deeld werd, was reeds vóór de verkiezin gen in Juli opgesteld, zo zeide dr. Van Mook, doch niet uitgegeven, omdat er buiten de republiek van communistische activiteit weinig te bespeuren viel en de Ned.-Indische regering niet de schijn op zich wilde laden door deze verklaring invloed uit te willen „oefenen op de poli tieke situatie te Djokja Thans zijn de omstandigheden dusdanig veranderd, dat er geen reden was de verklaring langer op te houden. Naar de Stichting Landverhuizing Ne derland mededeelt, zal omstreeks half December het s.s. „Volendam" met emi granten naar Australië vertrekken. Slechts korte tijd is verlopen sedert ik, nadat mijn Moeder afstand deed van de troon en de Regering docr mij werd aanvaard, in Uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum vati mijn Moeder werd gevierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhan kelijkheid ten opzichte van Haar en aan de wijze, waarop men mij heeft welkom geheten. De 'herinnering aan dit alles zal mij sterken bij het vervullen van de taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de in spanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende Koninkrijk is gesteld in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. De grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieerden in de Strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, zij rvulling gegaan. Scherpe tegenstellingen bl"f °^„°Penbaref De Regering zal voortgaan om in het kade eremgde Naties te streven naar versterking der internationale gemeenschapsgedachte. Bijzondere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de kernen van international aan eensluit™»dte «n de Unie tussen Nederland, Belgie en Luxemburg en de samenwerking der Vijf-Mogendheden ingevolge het verdrag van Brussel, reeds haar levensvat- baarheid hebben bewezen. rT Een spoedige totstandkoming van de Economische Unie met België en Luxemburg acht de Regering van groot gewicht Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering d de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samen werking binnen de Benelux, zowel als in verband me het Vijf-Mogendhedenverdrag voorbereid. In het bijzon der op het gebied van de gezondheidszorg is de werk zaamheid van Nederlandse zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstandkoming van de wereldgezondheidsorganisatie. De toestand van s lands financiën noopt er toe de mi litaire krachtsinspanning, voor wat betreft de landmacht, vrijwel uitsluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgs macht, Voor zover betreft de Koninklijke Marine en de Luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschap pelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europese mogendheden. In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grondwetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antil len, ter verwerkelijking van het gerechtvaardigde stre ven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardig heid en zelfstandigheid. Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staatkundige opbouw van de federalistische gebieden in Indonesië gestadige voortgang heeft gevonden In al deze gebieden kan ook een bevredigend, zij het onderling ge varieerd, herstel van het economisch leven worden waargenomen. De verhouding tot dc republiek blijft bij voortduring zore haren De op grondslag van de Renviliebeginselen gevoerde onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenst»1 oplossing bunnen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indonesische kwestie, ook nadat een Commissie van Goede Diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tot een welover wogen behandeling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhou dingen in Zuid-Oost Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat onze ernstige wi) om aan de gerechtvaardigde vrijheidsaspiraties der vol keren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waar borg biedt voor recht en veiligheid, ook internationaal, in toenemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten verminderd of beëindigd. Oe Regering zal daarbij nauw gezet rekening houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levenonderhoud en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal gerechtvaar digde en economisch verantwoorde loon- en prijsnor- nien blijven bevorderen. De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de Regering. Overwo gen wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in het leven geroepen fondsen gelegenheid is te geven uitkeringen te doen in individuele gevallen, waarin mede als gevolg van de omvang van het gezin de ;nkomsten beneden het sociaal gerechtvaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinderbijslagregelingen in overweging, teneinde in die regelingen de nodige correcties aan te brengen. In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitge bracht rapport wordt een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking komende groepen van zelfstandigen verder voorbereid, mede teneinde te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden van dagen bij be ëindiging van de thans geldende tijdelijke voorziening. De voorbereiding van een wetsontwerp op de zieken fondsen, zomede van een nieuwe wettelijke organisatie van de gezondheidszorg, zal met bekwame spoed worden voortgezet. De landbouwpolitiek van de Regering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op inten sivering van het landbouwbedrijf, alsook op het verze keren van bestaanszekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkave lingswetgeving en van de pachtwetgeving, alsmede door het beheersen van pacht- en koopprijzen verwacht de Regering een doelmatig gebruik van de grond te bevor deren. Gezien de gunstige ontwikkeling van de binnen landse productie en de toestand op de wereldmarkt mag een voortgaande verbetering in de voedselvoorziening worden verwacht. Ofschoon de financiële toestand moeilijk is, vertoont de begroting voor 1949 een belangrijk gunstiger beeld dan die over het lopende jaar, een resultaat, dat ten dele werd verkregen door gunstiger verwachtingen met be trekking tot de middelen en anderdeels door beperkingen in de uitgaven. Met vooropstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de eisen der sociale rechtvaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping van de overheidsuitgaven bij voortduring aandacht moeten worden geschonken. Intussen dient er op te worden ge rekend, dat voor het herstel van Indonesië ook in het komende jaar een beroep op Nederland voor financiële hulp in de vorm van credietverlening zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse credietverlening en het verbeterde begrotingsbeeld het gevaar voor inflatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw in flatoire krachten de overhand krijgen. Zo zal met name in verband met de verdere afwikkeling der geldzuivering voorzichtigheid moeten worden betracht. Op het gebied der belastingheffing zai worden voort gegaan met een herziening in sociale en economische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting is in overweging, evenals een tegemoetko ming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de bereke ning van de belastbare winst. Voorts zaJ gestreefd wor den naar een vergroting van de rechtszekerheid voor de „Het is van hier uit onmogelijk te zeg gen, aldus beantwoordde de landvoogd een andere vraag, of MoesO en zijn aanhan gers er in zullen slagen de macht in Djokja in handen te krijgen. Voor ik deze vraag kan beantwoorden, moet ik mij eerst in Batavia op de hoogte stellen van alle details". Een vraag welke invloed de gebeurte nissen in de republiek zullen hebben op de verhouding tussen de Nederlanders en de republikeinen, beantwoordde de landvoogd als volgt: „Ik denk, dat deze invloed niet Ongunstig zal zijn. Allereerst zal de samenwerking met Singapore en Australië beter worden. Bijvoorbeeld m Australië heeft men eveneens scherp stel ling genomen tegen het communisme. De nood zal tot scheiding en verbinding der geesten bijdragen. De oppositie tegen de samenwerking met de Nederlanders zal zich om de communisten groeperen en aan de andere kant zullen de voorstan ders van een samenwerking met de Nederlanders zich verzamelen. Dit kan alleen maar verhelderend werken". Tenslotte deelde de landvoogd nog mede, dat het niet uitgesloten is, dat de gebeurtenissen te Madioen 'n kleine remming zullen veroorzaken op de demobilisatie van de Nederlandse troe pen in Indië. Het overgrote deel der oorlogsvrijwilligers is echter reeds ver trokken. Dr. Van Mook werd uitgeleide gedaan door mevrouw Van Mook, minister Göt- zen en dr. R. J. A. Idenburg. Het K.L.M.-vliegtuig vertrok om 6.06 uur van Schiphol,- doch keerde korte tijd later terug in verband met een technische storing. Om 6.39 uur was de technische storing opgeheven en kon het vliegtuig ten tweede male opstijgen. in Indonesië zware offers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht- veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met |pduld en volharding hun plicht vervullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun teven brachten, terwijl mijn warme medegevoelen uitgaat naar hun na bestaanden. Een krachtig optreden tegen orde- en rust- verstorende elementen blijft noodzakelijk Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke el particuliere werknemers onder het nieuwe beste) is in voorbereiding. De Nederlandse en Surinaamse regeringen beraden zich op een nauwere handelspolitieke samen werking, .waarmee gepaard gaat een regeling van het onderlinge betalingsverkeer Het ligt in het voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soortgelijke rege lingen te treffen. Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van de betalingsbalans met net buienland blijf een voor werp van aanhoudende zorg. Hoewel de resultaten, die tot nu toe dank zij een gemeenschappelijke krachtsin spanning, konden worden oereikt, tot dankbaarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volkswelvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is uan ook grote dank verschuldigd aan het Ameri kaanse volk. dat op grootse wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor Europa toont. Zowel uit een oogpunt van exportbevoi dering als ter waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking is Krachtige industrialisatie dringend noodzakelijk. Hoewel de Regering de technische vraagstukken, die hierdoor worden opgeroepen, geens zins onderschat, is zij van mening, dat het industr.ali- satievraagstuk in de eerste plaats een economisch pro bleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, econo mische omstandigheden te scheppen, die het bedrijfsleven tot een gezonde uitbreiding der industriële capaciteit prikkelen. Op het gebied der productie en der consumptie zal al het mogelijke worden gedaan om meer normale verhou dingen te herstellen een en ander naarmate de deviezen- politiek zulks toelaat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven te verminderen. Beperking van de invoer zal ech ter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaal middelen nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaal positie in de bouwnijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproductiviteit, teneinde het bouwprogramma, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten De gevolmachtigde in Denemarken van het Duitse Rijk gedurende de bezetting, dr Werner Best, en de Gestapoleider Otto Bovensiepen, zijn beiden ter dood veroor deeld, zo wordt uit Kopenhagen gemeld. De generaal van de politie, Pancke, kreeg 20 jaar gevangenisstraf en generaal Von Hanneken 8 jaar. Maandagochtend zijn te Hameln Emma Zimmer en Ida Schreiter terechtgesteld. Zij waren coor een Britse rechtbank ter dood veroordeel wegens folterin? van ff€9']li(?6rd-p vrouwen <n' °ph ptjcpti kamn Zij hadden ve-schp'denen deer vrouwen voor de gaskamer aangewezen. Met het oog zowel op de voorbereiding van de Econo mische Unie met de Benelux-partners als op de nood zakelijkheid tot verlichting van de lasten voor de schat kist, zullen de subsidies op levensmiddelen worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1