In de doolhof der werkelijkheid Groningens Grote Grief Bernadotte's wensen inzake Palestina D E wereld ERE-AVOND KONINGIN JULIANA IN KON. SCHOUWBURG Uit de sportwereld riek van de Winterhulp Door Dr.SIS HEYSTER Min. Stikker ontvangt Amerikaanse pers Met Shakespeare's Spel der vergissingen Seminarie „Hageveld" jubileert Twee staten redelijk projectiel verminkt jongetje te schundel weer invoerrechten op ADIO i x programma Overleden na paddc stoelyersiftijrino; PAGINA 5 De manier, waarop het kleine kind de werke lijkheid ziet, ervaart en benadert, heeft voor ons volwasse nen een zeldzame be koring. We vinden, dat het zo roerend naief met de nog spaarzame weetjes uit de ervaring omspringt: zelden wordt er door volwassenen zo recht hartelijk, zo volkomen onbe vangen en spontaan gelachen als om de resultaten van de onafhankelijke, waarlijk vor stelijke manier, waarop het kind de werkelijkheid han teert. Toch zit er in al die uitin gen en gedragingen een zich geleidelijk afrollend geestelijk groeiproces, waarin iedere phase haar betekenis heeft. Ofschoon het afhangt van temperament en persoonlijke aanleg in welke vorm zich het originele van het kleine kind aan ons voordoet, voltrekt het wezenlijke van dit proces zich toch voor allen gelijk. SUIKER ABT VAN ROCHEFORT 50 JAAR PRIESTER TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN AMERTKA OM HET SCHAAKKAMPIOEN SCHAP THEORIE EN. PRACTIJK IN DE OPVOEDKUNDE De leider van de Winterhulp in Ne derland, C. Piek, tevens secretaris-gene raal van het Ned. Rode Kruis tijdens de bezetting, kwam gisteren bij de Raad van Cassatie te Den Haag opnieuw voor i m verband met een verdere behandeling van zijii zaak, die een jaar geleden ge- schorst was voor een nader onderzoek 'naar 's heren Piek gestes in verband met zijn werk voor de Germaanse inlichtin gendienst en zijn sociaal werk in Frank rijk. Dit onderzoek had. echter geen re sultaten opgeleverd. Zijn verdediger, rar. C. H. Telders meende, dat Piek een man is geweest, die wel voor de Duitsers voelde, maar I toch wilde verhinderen, dat zij in Ne derland alles naar Duits voorbeeld zou den vervormen. De secretarissen-gene raal, aldus de verdediger, hebben mee gewerkt om van de Winterhulp een Ne derlandse instelling te maken. De proc.-fiscaal, mr. Bakhoven bleef echter van oordeel, dat Piek als leider van de Winterhulp gestraft moest worden met de door het Haagse B. G. geëiste straf van acht jaar. Hij concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep. Op 11 October zal de uitspraak volgen Zo tegen bed-tijd als de lichame lijke energie voor een goed deel is opgebruikt, constateren we vaak 'n ongeremd en zo goed als ongecon troleerd spuien van alle geestelijke activiteiten en belevenissen, waarbij het contact met onze werkelijkheid volkomen verbleekt. Zo om en bij het derde jaar kan het kind zich zelf dan situaties bou wen en de hulp van de volwas senen wordt daarbij gretig aanvaard die zó onmogelijk en zo dwaas zijn, dat het de volwassene de groot ste moeite kost om een opkomende processen wint de objectiviteit geleidelijk meer veld. Er is dan een eerste ob jectieve oriën tering op de wereld buiten hem mogelijk al gebeurt dat nog uiterst pri mitief. De voorstellingen moeten haar juistheid nog geheel verkrijgen eerst daarna kunnen zich begrippen gaan ontwikkelen. Daarom duurt het ook zo lang, voor het kind de algemeen-geldigheid van een begrip door heeft en be trekkingen kan begrijpen. Ik ken een kleuter van drie en 'n half jaar, die regelmatig bij de buur tjes speelt. Hun tuinen zijn dooi een muur gescheiden. Aan deze kant van de muur zegt ze „Mammie" tegen haar moeder. Als ze aan de andere kant is, waar de buurkindertjes over mevrouw Tossen praten, roept ze nooit om „mammie" als ze haar no dig heeft, maar om „mevrouw Tos sen". Ze heeft wat door de ervaring ge leerd, maar ze heeft nog geen alge meen-geldende beguppen en ze doorziet nog geen betrekkingen. Ze werkt nog met de concrete gegevens: achter de muur heet mammie „me vrouw Tossen". Dezelfde jongedame at laatst een boterhammetje mee bij kennissen. Er stond o.a. een vrij grote open pot met bruine suiker op tafel. Toen haar gevraagd werd wat ze graag op haar boterham wou, wees ze met 'n mengeling van opgetogenheid en verwondering naar de bruine suiker: „zandbak. Het is een moeilijke tijd voor onze kleuters, air de wereld met haar vele verwarrende, onberekenbare, steeds veranderende gegevens tegemoet ge treden moet worden. We mogen er gerust ons pleizier van beleven maar in onze vrolijkheid, ontroering of getroffenheid, moeten we niet vergeten telkens een kleine, niet al te zwaarwichtige, aanwijzing te ge ven die hun de oriëntering in de doolhof wat makkelijker maakt. onbedaarlijke lach, die hem inwendig aldoor kietelt, te beheersen tegen over de grote ernst van het kind. en tegenover de grenzenloze toewij ding en verslondenheid, waarmee het opgaat in z'n eigen geestesproducten. Kort geleden zat ik met 'n kleine kruimel van n°S geen drie op m'n schoot in eén auto. Het was zowat zeven uurde grote uiterlijke be weeglijkheid vervlakte tot een rus tig, tevreden wegkruipen, maar het spraakwater begon steeds overvloe diger te vloeien. Hardnekkig draai de haar gehele geestelijke inventaris am „Klaasje". Heel geleidelijk heb ben we samen de volgende situatie ontwikkeld, steeds gestimuleerd door haar invallen: „Klaasje komt „morgen" uit Span je. Hij wil in de auto hij kan er alleen nog boven op. We zullen m vastbinden. Hij heeft een ziek been, daar zal Treesje eerst een doek om doen met water er op. Hij krijgt laarzen aan voor de regen en dikke sokken voor de koude benen. Hij mag de grote „plu" van Opa opste ken en hij krijgt een schortje voor, anders worden de cadeautjes nat. 't Is voor Treesje allemaal hoge ernst. Ze hoeft nergens om te lachen en ze heeft helemaal geen critiek. Beneden de drie ziet het kind de wereld nog grotendeels zoals het zelf is en doet het deelt als het ware zich zelf mee aan de hem omringen de wereld: het onderscheid tussen levend en dood, echt en onecht be staat voor hem niet. Na het doormaken van de eerste protest-periode die zo om en bij het derde jaar valt en veroorzaakt wordt door noodzakelijke innerlijke groei- Alles wordt door de Engelse regering gedaan om aan de vernielzucht der terroristen op Mal ah ka een einde te maken. De campagne van de legering is onmiddellijk ingezet hij de grootste haarden van verzet in de jungleOp de foto een patrouille in de omgeving van Perax. De Ned. minister van buitenlandse za ken, mr. D. U. Stikker, heeft, tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten, een aantal journalisten te woord gestaan. Op een te Washington gehouden persconferentie heeft hij, in antwoord op desbetreffende vragen, zijn visie op het Indië-probleem gegeven. De minister wilde geen bijzon derheden geven over zijn besprekingen met Amerikaanse autoriteiten: slechts verklaarde hij, dat de kwestie van eco nomische of militaire bijstand niet ter sprake was gekorpen. Evenmin was het vraagstuk van een nieuwe „politie-actie" van de zijde der Ned. regering in discus sie gebracht. -Minister Stikker deelde voorts mede, dat ofschoon zijn bezoek aan de V. S. samenviel met de Amerikaanse verkla-, ringen aangaande het communisme, er geen sprake was van coördinatie tussen het een en ander. Ook een gemeenschap pelijk optreden met de Britse regering was op het ogenblik niet:in overweging, aldus de minister; hij voegde er aan toe dat het wellicht nodig zal zijn zulke stappen te bespreken, maar dat ieder zijn eigen problemen moet oplossen. Tenslotte zei minister Stikker naar de Ver. Staten te zijn gekomen om de in zichten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te leren kennen, hetgeen een natuurlijke zaak is voor éen nieuw benoemde minister. Men neemt aan, dat minister Stikker binnen enkele dagen in Parijs met de Britse minister van. buitenlandse zaken, Ernest Bevin, het communistische pro bleem in het algemeen in Birma, Malakka en elders zal bespreken. (Van onze Haagse redacteur) De ere-avond, die het gemeentebe stuur van Oen Haag gisterenavond in de Kon. Schouwburg aan H. M. Konin gin Juliana aanbood, bood het schouw spel, dat wel ,..ste bij Shakespeare's tijd. Want en in de schouwburg en in de zalen, waar de gasten van het ge meentebestuur zich tijdens de pauzes ophielden, was het één schittering van costuums en rijke toiletten. Koningin Juliana zelf was gekleed in een wit-satijnen japon bezet met gouden pailletten. Zij droeg een schoudermantel van bont en een diadeem van edelstenen in het haar. Prins Bernhard was gekleed in de admiraalsuniform. Om tién minuten over negen betraden Koningin Juliana en Prins Bernhard de koninklijke log in de schouwburg, die met rose anjers en gele fresiaJs rijk ver sierd was. En terstond ving het spel aan, dat voor deze avond op het programma was gezet: „The comedy of errors" van Shakespeare. Daar dit stuk reeds eerder ten tonele werd gebracht mogen wij ons van een beoordeling hiervan ontslagen achten. Met het spel van Paul Steenbergen, Hen ri Eerens, Hans Kaart, Jan Retèl en Ka- rel van Eijck, om slechts enkele te noe men, kon men het slechts betreuren, dat. het stuk omwille van de tijd belangrijk werd ingekort. Maar tevens voelt men het op zulk een ogenblik weer aan als een gemis, dat onze nationale klassieke lite ratuur op dit punt ontbreekt. De Koninr gin toonde zich echter met het spel ho gelijk ingenomen en applaudiseerde ver schillende mal- levendig.' Na dit „Spel der vergissingen" brach ten Fie Carelse, Cees Laseur en Paul Steenbergen een begroetingsspel voor het voetlicht, dat door M. Nijhoff was gedicht en aan Koningin Juliana werd aangebo den. De tekst van dit korte spel ging echter niet uit boven eenvoudige gelegen heidspoëzie, al had dit het voordeel, dat het de sfeer bracht van een huiselijk feest en het geheel daardoor warmer en intiemer Werd. Fie Carelse, die de stem van de Haagse- ooievaar symboliseerdej leidde de beide Hagenaars Balck met ck zei de Hagenaar en Splinter in en herinnerde daarbij aan de rede, waarmee Koningin Juliana haar regering aanving en zeide: „Wat wij toen dachten, Herhaal ik-U nu, wij hebben U lief, 'Én zijn trots op U." Dit bepaalde tegelijk de warmte van de^e avond en het gehalte van. Nijhoff's tekst. Het geheel sloot hiermee, dat. de beide; Hagenaars, die nog iets ondeugends hadden gezegd over de papieren bureau cratie wat de aanwezige ministers - zich voor gezegd konden houden, met hun hamers ee.i voorzittershamer en een werkmanshamer op de klokken een drachtig het Wilhelmus sloegen. De avond werd bijgewoond doortal van ministers, parlementsleden, militaire, geestelijke en civiele autoriteiten. Een kwart eeuw geleden werd het se minarie Hageveld te Heemstede geopend, een schepping van architect Jan Stuyt en de aannemer Jonckbloedt. In 1923 op de 19e September betrokken de toenmalige regent Th. Ebbinkhuizen met 21 leraren en 318. studenten het seminarie. Thans telt het reed. 24 leraren en 419 studenten. Twee dagen later legde de bisschop mgr. Callier de eerste steen voor een nieuwe kPDel, die in 1925' in gebruik kon geno men worden. Het seminarie Hageveld dateert als stichting reeds van 2 Mei 1817, vandaar trok men achtereenvolgens naar Velsen (1847) en -gedurende de daaropvolgende driekwart-eeuw- naar- Voorhout. Het se minarie heeft te. Heemstede o.m. de be zettingstijd mceten doorstaan, toen de Duitsers het in beslag namen en deerlijk toetakelden.' 'Thans ishet evenwel weer geheel gerestaureerd en kan er met -vreugde worden gejubileerd. Hoewel' het eigenlijk afgelopen Zondag de jubileumdatum was, zal het zilveren feest plechtig worden herdacht Donder dag-7-October a.s. Op die dag zal mgr. J. P. Huibers de pontificale Hoogmis komen opdragen, waarbij .het gehele kapittel te genwoordig zal zijn. De dag wordt verder intiem gevierd. Des middags is er een feestelijke bij éénkomst van leerlingen en leraren in de aula, waafbij ook de óud-leraren worden genodigd. Een d'óor Herman Divendai sa mengestelde kleine herdenkingsrevue zal worden opgevoerd. Tevens zullen worden gehuldigd de zusters Franciscanessen, die 25 jaar de huishouding doen, dr. J. L. Tombrock .e Heemstede, die een kwart eeuw als huisarts op Hageveld komt en tenslotte de muziekleraar uit Haarlem, de heer L. J. Schouten, de bekende organist van de kathedrale basiliek van Sint Bavo Tussen het puin vim de in verbouwing zijnde St. Seryatiuskerk té Schijndel vonden enkele jonger,s een nog niet ont ploft projectiel. De ,-125jarige van M. wil de het gevaarlijke speeltuig, ondanks de waarschuwingen der -nndere makkertjes, op een steen tot ontploffing brengen. Terwijl zij -achter heP kerkmuurtje-kro pen, nam. v. M. zijn roekeloze proef ..mot het projectiel. Het ontplofte onmiddellijk en de scherven vlogen over de hoofden der weggedoken jongens. Dit was hun behoud. De jonge M. sloeg deerlijk ver rriinkt tegen de grond. Na hevig bloed verlies werd hij naar Den Bosch -over gebracht, waar men door bloedtransfusie zijn leven redden kon. De haven van Haifa met haar petro- leum-installr.ties en raffinaderijen moet eéb vrijhaven zijn. Dë~ betrokken Ara- bisphe laltden zouden van de Jiaven van Haifa gebruik mogen maken,doch--h-et statuut van de haven mag hét-insluiten van Haifa bij het souvereine gebied van de Joodse staat niet onmogelijk-maken. Lydda moet een vrije vlieghaven worden, waarvan Arabieren én' Joden 'gébruik mógen majten. .Jeruzalem, als afzonderlijk probleem, dieiit onder, controle 'van de V. N. te wor den gesteld. De heilige, plaatsen dienen onder gewaarborgde bescherming te staan. Het recht van vrije toegang tot'Jeruza lem dient volledig te rwarden gewaar borgd. Tot slot 'drong de Bemiddelaar bij de V. N. aan op éen; regeling van het vluch telingenprobleem Volgens officiële kringen te Damas cus verwerpen de Arabische regeringen krachtig de voorstellen van dit rap port. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Amati-trio; 12.33 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 „Mandolinata"; f3.45 Gram.; 14.00 Strijkork.; 14.30 Le utig; 15.00 Zang; 15.30 Kamerork.; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Orgel; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, ac tual.; 19.45 Eng. les; 20.15 Klassiek progr.; *1.00 Gram.; 21.25 Lezing; 21.45 Omroep- 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. Hilversum ii (415 m.) vara 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 Ork. Fr. Wouters; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Metro- •Pole-ork.; 14.00 Voordracht; 14.15 Gram.; 15.00 Hoorspel; 15.40 Voor de zieken; 16.00 Koor; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragen halfuur; 17.15 Dram.; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws; 18.20 Dram.; 18.30 RVU; 19.15 RVD; (19.30 '•m. 20.00 VPRO); 20.15 Stafmuziek A'damse politie; 21.15 Hoorspel; 22.00 zang, orgel; 22.15 Strijkkwartet; 22.45 ••Dichters van deze eeuw"; 23.00 Nieuws, Kram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brus sel: nws, 7.15 gram., 7.30 kron. 7.40 gymn. "•30 gram., 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. "•■05 gram. 10.05 Eng. H.S.: V. d. scholen. 10.15 wijd., 10.30 „Music while you work", 11.00 Kopenhagen: Strijkens. 12.00 VI. Rrussel: zang: 12.30 weerb., 12.32 ork., 13-00 nieuws, 13.15 conc., 14.00 gram., 15.00 Kopenhagen: ork., 15.10 Eng. H.S.: ork. (event, van 15.15 tot 15.45: PCJ roept het schip v. d. week); 15.30 Eng. H.S.: gram., 16.15 hoorspel, 16.35 „The Chandelier"; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Brus sel: V. d. sold., 18.30 VI. Brussel: V. d. ®°ld„ 19.00 Fr. Brussel: gram., 19.30 Eng. •P.: variété, 20.00 VI. Brussel: ork., 21.00 Actual., 21.15 gram., 22.00 nws., 22.15 gram, 22.50 nws., 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. HS: jhws., 7.15 ork7 50 „Lift up your hearts", '■"5 weerb 8 00 Fr. Brussel: nws8.10 Eram., 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 gram., 1R0O V. d. sold., 10.15 Parlement, 10.30 ..Music in your house", 11.00 voordr., 11.15 *nuz„ 11.45 ork., 12.15 Midi. Light Orch., 13.00 orgel, 13.30 dansork., 14.00 V. d. Vrouw, 15.00 muz., 16.00 voordr., 16.15 or- Bel. 16.45 North. Orch,, 17.45 ork., 18.15 °rk„ 18.45 Eng. H.S.: causerie, 19.00 It's a great life, 19.30 causerie; 19.45 inter mezzo, 19.55 le deel v. „Beggar's opera"; 21.00 div., 21.30 Eng. L.P.: „The Borelli String"; 22.00 nws., 22.15 ork., 22.35 ork., forster» 23.15 gevar. pr., 23.56 nws. In de abdij St. Remy van Rochefort werd^ Maandag het vijftigjarig priester- jubilé van Dom Henri Kuijpers, abt van dit klooster, gevierd. In de loop van Maandag is de 60-jarige mevrouw Baronesse N. E. Taets van AmerongenVan Reenen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden. Zij was hierin opgenomen Vrijdag j.l. nadat zij zoals wij meldden in het gezin van de oud-burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, thans woonachtig te Bergen (N.-H.), evenals de andere ge zinsleden giftige paddestoelen had ge geten. Bij de intern, tenniskampioenschappen van Amerika heeft Gonzales iV.S.i de Zuid-Afrikaan Slurgess in de eindstrijd mei 6—2 6—3 14—12 geslagen ln de finale dames enkelspel won Margaret Osborne Dupont met 46 64 1513 van Louise Brough. De vierde partij van de tweekamp Euwe-Van Scheltinga is geëindigd in remise.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5