Dreigement aan de rebellen Machteloze regering der vakbonden speelbal Middelburg in bijzonder aspect nieuwe basis VERDEDIGING op Sjarifoeddin neemt de handschoen op Dr. Beel weer naar Nederland Ondanks loonsverhoging staking Mobilisatie-machinerie werkt goed ^NDER ONSJE van Oost-Europa? HERSENGYMNASTIEK op Schiphol Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Overval op taxichauf feur te Zaandam pijl Betere voedseltoewij- zing voor hotels en pensions Gevolgen van Zeeland vecht door Montgomery pleit Oost-Europese staatshoofden zouden op de Krim confereren V. S.-hulp aan Europa J' ^pëte JAARGANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 No. 20732 Het republikeins militair gerechtshof heeft een aantal hoofd officieren, onder wie Djokosoejono (kolonel, belast met het militair commando te Madioen), in verband met „rebellie", in staat van beschuldiging gesteld, aldus een mededeling van het republikeinse ministerie van Defensie. De betrokkenen bevinden zich allen in door de communisten gecontroleerd gebied. Zij zullen, zodra dit mogelijk is, voor het gerechtshof gedaagd worden. Het republikeinse militaire hoofdkwartier heelt bekend gemaakt, dat iedere officier, die gevolg geeft aan de oproep van Djokosoejono tot besprekingen te Madioen als „rebelzal worden beschouwd. REf? INDONESIA OMSINGELT MADIOEN Ned. soldaten afgeslacht Te Batavia is officieel medege deeld, dat dr. L. J. M. Eeei, gedele geerde van het opperbestuur Indonesië, dezer dagen voor korte tijd naar Nederland zal vertrekken om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. „BLOKKADE-POSTZEGEL" Nu de 3de zitting van de U.N.O. in het paleis Chaillot is geopend vlagt geheel Parijs en in het bijzonder het terrein rondom het paleis met op de achtergrond de Eifeltoren, ziet er bijzonder feestelijk uit. De dader gegrepen K.L.M. STICHT EIGEN AUTOBEDRIJF SPORTVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING Het Engelse kabinet kwam in speciale zitting bijeen om de ontwik keling van het Berlijnse conflict te bespreken. Mr. Bevin bracht rapport uit over de resultaten van de besprekingen van de Grote Drie in Parijs. In spanning wacht een dichte menigte voor Downing Street 10 op de komst der ministers. Maar. volgend jaar AVONDMISSEN IN JAPAN (Van onze Parijse correspondent Vrijdagmorgen. Op deze ochtend van de algeméne stakingsdag lijkt Parijs zich te schamen voor het aanschijn van de ver tegenwoordigers der gehele wereld, die het te huisvesten kreeg. voor de zekere weg Drie mannen, die de laatste tijd van zich doen spreken, bij de besprekin gen te Moskou, kwamen in Parijs aan. Het zijn van links naar rechts: Yves Chataigneau. Frans gezant in Moskou; Walter Bedell Smith, ge zant der V. S. in de Russische hoofdstad en Frank Roberts, de speciale afgezant van Bevin. TEGEN INFLATIE IN FRANK- RIJK EN WERKLOOSHEID IN ITALIë ERGERNIS VOOR TER- SCHELLINGERS VERDWENEN WEDSTRIJDSPORT IS GOED VERHOGING SUIKERPRIJS IN BELGIë? ROERMOND MAG DOOP PLECHTIGHEID VER RICHTEN f'f** C'"' "5Ï otfe' V;"5- Het stoffelijk overschot van Graaf Folke Bernadotte is per vliegtuig naar Zweden overgebracht. Op het vliegveld Bromma bij Stockholm begroet Generaal Lundström, Bernadotte's chef staf, de vader van de overledene, Prins Oskar Bernadotte, en de zoons Bertil (midden) en Oclty (rechts) DE KANTOREfN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. oekcD DOöfd communisten BEZET §Okm soerakarta aanval PEPUÖL. TROEPEN MAÖl KLATEN VLIEGVELD wonogiï: I apei.f.oNoooRo DJOKJAKARTA AANVAL REFUBL. TROEPEN patjitan TOELOcN&AMCNf, Intussen heeft Sjarifoeddin, die, zoals bekend, belast is met het secretariaat van defensie in het communistische polit bureau in de republiek, voor de commu nistische radio te Madioen een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat hij de uitdaging van de republikeinse regering, welke aankondigde, dat „rebellen" zui len worden vernietigd, aanneemt. „Wij zijn niet bang voor deze uitdaging", al dus Sjarifoeddin. „De republikeinse grondwet blijft onze grondwet. De rood witte vlag blijft onze vlag, het „Indonesia Raja" blijft ons volkslied. De republi keinse regering verwijdert zich steeds verder van het volk", aldus Sjarifoeddin, die zijn aanhangers, ook buiten het ge bied van Madioen, opwekte „de strijd van het volk" te steunen- Aneta merkt bij bovenstaand bericht op, dat de communistische zender tijdens de' rede van Sjarifoeddin zwaar gestoord werd, in verband waarmede de aanhalin gen onder voorbehoud moeten worden ge geven. Antara citeert uit de gisteravond door Sjarifoeddin gehouden rede nog, dat Sjarifoeddin ontkende, dat het nieuwe regime in Madioen een communistisch regime is. Hij zeide, volgens Antara, dat de actie „een corrigerende actie" tan af.nzien van de republikeinse regering Is. Naar voorts wordt gemeld, is door het republikeinse militaire hoofdkwartier Oost-Java verklaard tot „bijzonder mili tair gebied" onder de staat van beleg. De kolonel Soengkono, militair eomman dant van Oost-Java, is tot militair gou- verneur benoemd. Naar Reuter uit Batavia seint, heeft de dienst legercontacten gisteren bekend ge maakt, dat op 18 Sept. in West-Java de lichamen zijn gevonden van twee Ned. soldaten, „die met parangs letterlijk in stukken waren gehakt". Een der solda ten leefde nog, toen hij werd gevonden, doch overleed spoedig daarna. Zij had den deel uitgemaakt van een patrouille die op 14 Sept. in een hinderlaag viel waarna zij waren gevangen genomen. Dr. van Mook in Batavia aangekomen „Ik ben blij, weer terug te zijn", zeide dr. Van Mook bij zijn aankomst op Kemajoran. In antwoord op vragen van aanwezige verslaggevers, of in Den Haag een be slissing is genomen ten aanzien van de situatie m Indonesië, zeide de heer Van Mook, dat er in Den Haag „geen beslis singen zijn genomen, behalve dat ik zou terugkeren". De heer Van Mook zeide voorts, „dat hij de situatie nog niet kon overzien, aangezien hij de laatste dagen in het vliegtuig vertoefde. De situatie zou ernstig kunnen blijken te zijn" Aan het toestel „Eindhoven" werd dr. Van Mook opgewacht door de heren Beel, Neher, Abdoel Kadir, Pinke en Spoor, terwijl op het terras van het K.L.M.- restaurant tal van autoriteiten ter ver welkoming aanwezig waren. Nadat de heer Van Mook op het terras met applaus was ontvangen, werd er een driewerf hoera op hem uitgebracht. Aan de uit gang van het vliegveld stonden enige honderden Indonesiërs opgesteld met vlaggen en spandoeken met de woorden: „Slamet datang Welkom". Ter gelegenheid van de 100ste dag der blokkade van Berlijn zullen de Duitse posterijen op 1 October a.s. een post zegel uitgeven, die dit feit in herinne ring brengt. De chauffeur B. uit Zwanenburg bij Halfweg stond gisterennacht met zijn taxi bij het Centraal Station te Amster dam. Twee personen stapten in en vroe gen hem naar de Parkstraat te Zaan dam te rijden. De een, een 45-jarige stof feerder uit Eindhoven, zette zich achter in, de ander, een ongeveer 25-jarige man, ging naast de chauffeur zitten. De laatste, die de weg in Zaandam niet goed wist, reed voorbij het Volkspark. Hij merkte dit en wilde toen keren. Plotseling kreeg hij van de stoffeerder een klap met een hamer op zijn hoofd. Hij bleef echter bij zijn positieven en wist uit de wagen te komen en zette de achtervolging in op de twee man nen, die het hazenpad kozen. Op de Provinciale weg kreeg de chauffeur de man te pakken, die hem geslagen had. Maar opnieuw kreeg hij een klap met de hamer. Het „moord"-geroep had intussen ver schillende bewoners gewekt en met ver eende krachten werd de stoffeerder in een tuintje geworpen en in bedwang gehouden. De politie moest hem tenslotte nog in bescherming nemen, want hij had het inmiddels zwaar te verduren gehad. De chauffeur, die een 6 c.m. lange wonde in het gezicht had opgeiopen, werd in het gemeentelijk ziekenhuis be handeld. De Eindhovenaar verklaarde, dat het de bedoeling was geweest de taxi-chauffeur te beroven. De tweede persoon is nog voortvluchtig. Opgericht is het K.L.M.-Autobusbedrijf met een maatschappelijk kapitaal van 100.000. Doel is de verzorging van het vervoer van passagiers, belangstellenden, personeel en goederen naar en van hier te lande gelegen vliegvelden. Directeur van dit bedrijf is de heer P. H. Kramer, Gisterenmiddag heeft een sportvlieg- tuig, afkomstig van het vliegveld Eelde bij Groningen, op Rottumeroog een nood landing gemaakt. Het toestel kwam in drijfzand terecht en sloeg over de kop. De propellor werd daarbij gebroken. De bestuurder en een tweetal journa listen, kregen geen letsel. Op een bijeenkomst van de Middel burgse vereniging voor vreemdelingen verkeer, die o.a. ook werd bijgewoond door mr dr. L. N. Deckers, voorzitter der A.N.V.V., sprak de heer Groeneveld Meijer, regeringsgemachtigde voor het vreemdelingenverkeer. Op desbetreffende vragen zei de heer Groeneveld Meijer: de voedseltoewijzin- gen voor pensions zullen het volgend jaar ruimer zijn en het volgende jaar zullen weer gebakken aardappelen, eieren en vlees op de hoteltafels prijken. Geen oplossing zag hij voor hotel- bouw op de tegenwoordige voorwaarden is nieuwbouw onrendabel. De bouwkos ten bedragen niet minder dan 18.000 per bed. Enige mogelijkheid ligt in uit breiding van bijbedrijven en rekken van het seizoen. Twee parochies te Nagasaki hebben bijzondere toestemming gekregen, op Zon- en feestdagen een H. Mis op te dragen om 7 uur des avonds, zulks ten gunste van de katholieke arbeiders, die des morgens moeten werken. Het is niet in enkele woorden te zeg gen, hoe weerzinwekkend gisteren het parlementaire gedoe is geweest, maar tenslotte hebben toch de drie groepen van de regeringsmeerderheid het tot een zekere overeenstemming kunnen brengen, in de louter partijpolitieke kwestie van de verkiezingen. Daarbij werden offers gebracht zo groot, dat b.v. de M.R.P. de evenredige vertegenwoordiging, waar voor zfj altijd als voor een beginsel heeft B. en W. van Middelburg hebben een uitvoerig adres gericht tot de minister van Financiën en de leden van de Sta ten-(leneraal waarin met klem wordt aangedrongen op verbe teringen in de regeling voor vergoe ding van de materiële oorlogsschade en wordt gevraagd om een bijzondere behandeling voor Middelburg in ver band met de uitzonderingspositie, welke deze gemeente inneemt. „De aldaar aangerichte oorlogsschade is immers niet alleen aan de gewone oorlogshandelingen te wijten, maar ook aan een aantal bijzondere voorvallen" Welke zijn deze voorvallen? Er wordt aan herinnerd, dat het Nederlandse leger op 14 Mei 1940 capi tuleerde, toen de vijand nog niet tot Zeeland was doorgedrongen. Dit gebeur de na de bedreiging van Duitse zijde, dat na de verwoesting van Rotterdam nog meer Nederlandse steden zouden worden verwoest indien de wapenen niet zouden worden gestrekt. Is bij deze capi tulatie bedongen dat Zeeland daarvan zou worden uitgezonderd? Hiervan is nooit iets gebleken, zodat rechtens de vraagt te beantwoorden valt waarop rechtens het parool „Zeeland vecht door" steunde. Zou dit parool in strijd blijken met de capitulatie-voorwaarden, dan kan de verwoesting van Middelburg op 17 Mei 1940 niet anders worden gezien dan het gevolg van niet naleving dier voorwaarden van Nederlandse zijde, hoe barbaars de Duitse vergelding ook moge zijn geweest. In dat geval krijgt de rechtsgrond van de vergoeding aan de Middelburgse getroffenen toch wel een zeer bijzonder aspect Vooral als men in aanmerking neemt, dat Middelburg het enige slacht offer was van dit doorvechten, aldus het request. De Britse minister van defensie. Al- bert Alexander, heeft in het lagerhuis plannen bekend gemaakt over net tn ge reedheid brengen van Engeland in gevaJ van nood. De „mobilisatiemaohinerie" was nagekeken „en als het ongelukkiger wijs nodig mocht blijken deze te gebrui ken, dan zou men merken dat zij naar bevrediging werkt", aldus de minister. Alexandei verklaarde, dat het duide lijk was, dat collectieve veiligheid nog niet was bereikt, "lannen voor het we der oproepen van het leger waren in ge reedheid gebracht „als een maatregel van normale versta) digheid" uit Canberra wordt gemeld, dat de Australische minister van defensie, Ded- man in het huis van afgevaardigden heeft verklaard, dat de politiek van de Australische regering erop gericht was, Australië te ontwikkelen tot het belang rijkste hulpgebied voor Engeland door het uitbreiden van industrie en het doen toenemen der bevolking. Het maken van strategische plannen voor de verdediging van het imperium was begonnen en En geland en Nieuw-Zeeland hadden verte genwoordigers aan de Australische de partementen toegevoegd onder wede-- ziidse overeenkomst. Dedman zeide, dat de Australische ver- dedigingspolitiek was gebaseerd op de samenwerking binnen het Britse gemene best, waarin Australië tn de Stille Oceaan de grootste last draagt. Alexander l.ondigde tenslotte de vol gende defensie-maatregelen aan: Nieuwe wapentypes vooi de geleideltj ke heruitrusting i'r strijdkrachten Bijna verdubbeling der productie van bet laatste type jachtstraalvltegtutgen Extra productie van vliegtuigen in de bestaande fabrieken door overwerk en nieuwe ploegen. Verhoging der productie van de nieu we pantsergevechtwagens. Verdubbeling der productie van ammu nitie voor de kleinere wapens. Tempoverhoging der productie van am munitie voor luchtdoelgeschut en van oorlogsschepen. In Januari zal de gewapende maebt on teer 825.000 man tellen. De hulplucht strijdkrachten en de vrijwilligersreserve •L, luchtmacht kunnen nog 60.000 vrij willigers gebruiken. De bedoeling is dat. men eer overzicht heeft, wie vóór een eventuele ^lgemene oproep in diens» zou willen en kunnen komen. Reuter meldt nader, dat men met de plannen inzake vorming van nieuwe re- seive-strijdkrachten vooral wil bereiken door vrijwillige inschrijving een kern te vormen van mensen die .alleen tn geval van nood, onmiddellijk beschikbaar zijn. Tot hun taak zal behoren het bedienen van stilstaand luchtdoelgeschut en derge lijke verdedigingsmiddelen, die bescher ming van havens, het vroegtijdig waar-/ schuwen voor luchtaanvallen en het ver richten van herstelhngswerkzaamheaan Het werk zal gratis moeten gescnieden. De vrijwilligers zullen niet woróeo ont trokken aan belangrijk civiel werk. Men wil op het ogenblik geen nenevng van de burgerwacht, die aan het einde van de oorlog enige millioenen leden telde. Tijdens een in Wales gehouden rede voering in het kader van de actie tot het werven van 100.000 recruten voor het reserveleger van Engeland beeft veldmaarschalk burggraaf Montgomery, chef van de generale staf van bet Brit se rijk, verklaard: „Terwijl ik niet de nadruk wil leggen op het oorlogsge vaar, wil ik het ook niet verdoezelen. Ik wil alleen maar zeggen, laat ons de zekere weg nemen. Wat er ook gebeurt, er hangt op het ogenblik een onbeha gelijke soort vrede over de wereld en daarom is het noodzakelijk geworden op militair gebied zekerheid te heb ben." „Berichten, die net Britse ministerie van buitenlandse zaken bereiken, doen", aldus een tfflcleie woord voerder van bet betreffende ministerie, „vermoeden, dat een conferentie van staatshoofden van Oosteuropese landen op het ogenblik op de Krim wordt ge houden onder voorzitterschap van ge neralissimus Josef Stalin" De woordvoerder zeide verder, dat, hoewel aan dergelijke berichten niet voor 100 pet. geloof kon worden gehecht ei toch een aantal aanwijzingen waren dat Roemenië. Tsjechoslowakije en Bulgarije op de conferentie vertegenwoordigd wa ren. Volgens de Berichten, die het Engelse ministerie had ontvangen, waren de Roe meense minister van buitenlandse zaken Anna Pauker. de Bulgaarse premier. Di mitrof, en de president van Tsjecho Slowakije. Gottwald, allen naar het bui tenland gegaan en zouden zij zich ver moedelijk op de Krim bevinden. Naar men meent te weten, zou premier Stalm enige dagen vacantie op de Krim door brengen en dit zou de reden zijn ge weest, dat de drit Westelijke afgezanten in Moskou verleden week Zaterdag hun laatste bespreking in Moskou met Molo- tof in plaats van met Stalin moesten hou den. In Londen weet men niet, waarom de besprekingen, die op het ogenblik op de Krim zouden worden gevoerd, plaats heb ben. Men weet evenmin, of Polen en Hon garije aan de besprekingen deelnemen Men is van mening, dat de bijeenkomst een geheel ander karakter draagt dan een formele zitting van de kominform. De woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken bevestig de gistermorgen, dat Frank Roberts, Be nin's persoonlijke afgezant bii de onlangs revoerde besprekingen op het Kremlin, niet naar Moskou zal terugkeren. gestreden, prijs gaf. Er werd een handige combinatie in elkaar gezet, die de rege ring de gelegenheid gaf in te grijpen in de langdurige strijd. De drie partijen deden een voorstel, om de verkiezingen eerst in Maart te houden, maar dan vol gens het meerderheidsstelsel van tijdens de vorige republiek De regering eiste onmiddellijke behandeling van het voor ste] en met.vijf stemmen meerderheid kreeg ze haar zin Lang duurde de strijd nog voort en daarmee de crisis-dreiging. Maar vannacht werd tot uitstel der ver kiezingen besloten met 304 tegen 279 stemmen. De oppositie beschikt echter nog over gevaarlijke middelen, om de zaak toch nog te doën kantelen. Ondanks all6 belemmerende parle mentaire verhoudingen moet de rege ring haar pogingen voortzetten, om de sociale en economische moeilijkheden te beheersen. Zij nam daartoe het besluit tot algemene loonsverhoging tot 15 pet. iets dat tot dusverre als een doodsteek voor de franc werd beschouwd, ze ver hoogde het broodrantsoen tot 350 gram ze verzachtte enigszins de belastingvoor stellen, verhoogde de gezinsbijslagen, gaf een vervoerpremie van fr. 500 pc maand, maar zag zich gedwongen, de Parijse transportprijzen opnieuw met 100 pet. te verhogen en de spoorwegprijzen voor het buurtverkeer met 60 pet. Ondanks al deze concessies handhaaf den de bonden hedennacht hun eisen verscherpten die nog, en bleken niet bereid, de staking op te geven. De weigering van gemeenschappelijke actie en de scheiding tussen de drie grote stromingen in de vakbeweging hebben geen betekenis meer, nu van onderop de gemeenschappelijke actie wordt voortgezet. Bij de demonstratieve algemene sta king, die van hedenmidag 4 uur af moet plaats hebben, hebben de communisten met hun gewone handigheid gemanoeu vreerd, door in de sleutelbedrijven. waarin zij de overhand bezitten, de sta king reeds hedenochtend te doen aan vangen. Daarbij bereikten zij, dat in oc overige bedrijven de meeste arbeiders niet naar hun werk zullen gaan Hoe verward de toestand is, blijkt we uit het feit, dat bij het grootste gedeel e van de arbeiders een zeer besliste tegen zin tegen staken bestaat, omdat J11®*1 weet, dat loonsverhoging toch niet baa Bij elke verhoging van de loonschaal heeft immers groter prijsstijging plaa s. In sommige automobielfabrieken, waar staking was. besloot dan ook de 7ie®r" derheid tot werkhervatting en zelfs tot werken op Zaterdag, maar dan tegen overwerkloon. De Metro en autobussen zijn heden ochtend niet uitgereden, de spoorwegen van het buurtverkeer hebben ontzaglijke vertragingen en beperkte dienst, poste. rflen en telegrafie zullen om 4 uur hedenmiddag voor het verdere deel van de dag stil liggen- De radio staakt de ganse dag In de namiddag zullen win kels en café's eveneens gesloten zijn. Het enige vervoer, dat wordt toegestaan, is voor de dienst van de Verenigde Volken, welke men niet wil hinderen. Behalve deze waarschuwingsstaking dreigt weer een algemene staking in de mijnen uit te breken, terwijl electrici- teits- en gasbedrijven en sommige andere genationaliseerde bedrijven voornemens zijn, de stakingsbeweging voort te zetten, totdat de regering de beperking van het aantal werkkrachten opgeeft, In Washington worden plannen be raamd tot directe hulpverlening van de zijde van de E. C. A. aan Italië en Frankrijk met het oog op mogelijke werkloosheid en inflatie. Medegedeeld werd. dat besloten is tót een geleide lijke vrijgave van de tegenwaarde van de toegewezen Marshall-dollars, die, zo als bekend, op een special" rekening moet worden gestort. Voor Frankrijk zouden deze fondsen dienen om het re geringsprogramma betreffende de bin nenlandse economische stabilisatie te ondersteunen en voor Italië om een pro gramma van openbare werken te fi nancieren, om aldus werk te verschaf fen aan de twee millioen werklozen, die momenteel het grootste economische probleem voor Italië vormen. De verzamelde fondsen uit de Mars hall-hulp worden voor Frankrijk ge schat op 130 5 150 milliard frs. tegen het einde van het jaar en voor Italië op het equivalent in lires van 300 mil lioen. Tijdens de bezetting hadden de Duitsers in de duinen van Ter schelling een radar-toren gebouwd, die tien meter boven de vuurtoren van Terschelling, de beroemde „Brandaris" uitstak. De eiland bewoners ergerden zich dikwijls aan deze houder van het hoogte record op Terschelling. Dit behoeven ze nu niet langer meer te doen. De radartoren is nl. aan de sloper verkocht en gisteren met dynamiet opgeblazen. De „Brandaris" steekt nu weer fier de kop op: ik ben de grootste. Wij hebben ons commentaar op het schrijven van de heer Beek in tweeën verdeeld; deze „Tribune" staat echter los van die van verleden week, omdat het deze keer geheel andere punten be treft. Ging het de vorige keer over de sport, thans behandelen wij enkele pun ten die met de eigenlijke sport niets uit staande hebben, maar er vaak mee wor den vereenzelvigd en dan op zodanige wijze, dat de sport zelf geheel onver diend en ten onrechte eveneens onder de schaduw wordt getrokken. Dat een beroepswielrenner, -tennisser of -voetballer een vaak aanzienlijke som gelds toucheert, wanneer hij als eerste over de streep gaat, een tournooi wint. of met een paar doelpunten zijn club naar de overwinning voert, doet niets aan de sportieve prestaties op zich af. Iets anders is het. wanneer de combine in het spel komt. Wanneer de sportieve pres tatie niet meer in tel is, maar de door gestoken kaart beslist, is er uiteraard van sport geen sprake meer. Maar bij een normale sportieve kamp doet de aanwezigheid van geld op de achtergrond aan de prestatie en de geest niets af. Reeds lange tijd geleden hebben wij in deze rubriek betoogd: men houde het wezen („de ziel") en de entourage (in- deidaad vaak niet verheffend) scherp uit elkaar! Als bij een voetbalwedstrijd de mensen langs de lijn elkaar onheus bejegenen, doet dit aan de sfeer binnen de lijnen niets af. In de meeste gevallen is het gelukkig! toch zo dat de spelers zich verwonderd afvragen: waar maakt dat publiek zich druk om? Niet de sporters, maar een deel van het publiek geeft te vaak blijk van een totaal verkeerde mentaliteit. Dat er lieden zijn die op voetbaluitslagen wedden, kan toch het karakter van de wedstrijd niet beïnvloe den. De spelers spelen ongeacht het aantal toeschouwers en derzelver gedra gingen omdat zij zelf van het spel houden en omdat zij zelf graag willen winnen. Ook dit is door ons al meer dan eens betoogd, maar het is niet onze schuld ,dat wij er op moeten terugko men: velen willen van hun onjuist begrip niet bekeerd worden. De wedstrijdsport in ploegverband be vordert vriendschap en zin voor een dracht. Dat het wedstrijdwezen tot ruw spel kan leiden, ligt niet aan deze con structie maar aan de in dat geval fraude rende spelers. Niet te tellen zijn de wed strijden, die wij gezien hebben en waar in, ondanks dat beide partijen gebrand waren op de zege, de sportiviteit en de eerlijkheid hoog werden gehouden. Een onderscheid tussen „vriendschappelijke" en andere wedstrijden bestaat niet; in elke wedstrijd moet vriendschap heersen en in elke wedstrijd willen beide par tijen graag winnen ongeacht een even tuele inzet Als er clubs zijn, die op het sportveld een „vete" willen uitvechten, moeten zij gestraft worden: zij halen de sport omlaag; de sport zelf is daar on schuldig aan. Wedstrijdsport is goed, want het wed strijdwezen kan een goede prikkel geven om zich in te spannen. Zonder die prikkel om zich in te span nen zou sport een lusteloos en on gericht gedoe worden, dat als ontspan ning en ontwikkeling noch voor het lichaam noch voor de geest het beoogde rendement zou opleveren. Maar men houde wel goed in het oog, waar de sport ophoudt en de „business" begint. Waar geen sport meer is, vonnisse men ook niet over sport SUPPORTER De suikerrantsoenering zal In België op I October worden opgeheven. Naar „De Standaard" van gistermorgen be richt, zou dit evenwel gepaard gaan met een prijsverhoging van frs. 10 tot frs 13 per kg. Deze verhoging zou het gevolg van de opheffing van de staatstoelagen aan de suikerfabrieken zijn op de datum dat de rantsoenering wordt opgeheven. Naar van andere zijde wordt vernomen is inzake de opheffing der regerings subsidies op suiker nog geen definitieve beslissing genomen. De K.L.M. heeft 12 Constellations, die de namen Utrecht, Venlo, Walcheren, Delft, Eindhoven, Franeker, Gouda, Overioon, Roermond, Tilburg en Holland zullen krijgen. Om nu al deze toestellen te dopen was een grote moeilijkheid, want zij doen reeds dienst op de diverse lijnen en ver- xi: A •-••• v" vg <v. ■ï.tt*;3. ,v r- .■«it-'- W-K V <!v. - r i' toeven vaak aan het andere einde van de wereld. Een oplossing werd gevonden in een wedstrijd in hersengymnastiek, waarbij ploegen jongens en meisjes uit de betref fende steden streden om de eer het toe stel, dat hun naam draagt, officieel te doen dopen, welke plechtigheid tevens als doopceremonieel voor de andere toe stellen zou gelden. Een aantal jongens en meisjes, nl. 5 uit iedere stad, 5 uit Zuid-Holland, en eveneens 5 uit Noord-Holland de twee laatste krijgen hun „Holland"-toeste! waren gistermiddag naar Schiphol geko men om daar de strijd aan te binden. Bob Wallagh en Mieke van de bekende her- sengymnastiekuitzendingen van de radio leidden deze wedstrijd, die in de finale door Roermond met 7 pnt. voor Utrecht gewonnen werd. Voor het echter zover was, waren drie poules van 4 steden verwerkt, waaruit de winnaars Roer- mpnd. Utrecht en Eindhoven zich in de finale plaatsten. Een loting maakte uit, dat Roermond en Eindhoven elkaar eerst zouden ontmoeten en de winnaar van hen moest dan tegen Utrecht uit komen om het uiteindelijk resultaat aan te wijzen. De vragen werden vlot beantwoord en vooral de jongens toonden zich oo het luchtvaartgebied ware meesters, beha've een 13-jarige uit Gouda, die op de-vraag: •Wie is de eigenares van Behinh,,]?» toj grote hilariteit van de aanwezigen ant woordde: „Mevrouw Plesman". De jeugd uit Roermond was na afloop natuurlijk het meest opgetogen, maar ook de anderen gingen niet onvoldaan naar huis. Zij hadden bijna een hele dae op Schiphol doorgebracht en getooid met het K.L.M.-speldje en voorzien van foto's van vliegtuigen, konden zij hun vriendjes en vriendinnetjes thuis heel wat gaan vertellen. De datum van doopplechtigheid van de Roermond zal nog nader worden vast gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1