Opzegging vertrouwen aan Communisten Kath. fractie vindt geen steun bij P. V. d.sl. K ruiswoor d-Puzzle Het Winterprogram van deK.A.V Katholieke nazorg voor oud- B.L.O.-leerlingen LAATSTE BERICHTEN HENRI DE GREEVE ALS THEATER-EXPLOITANT C.H. en P.v.cLA. verdeeld over kwestie principe en nut WEINIG NOTEN OP RAADSZANG KLINISCHE HOGESCHOOL TE ROTTERDAM Voorbeeldig verleden geen waarborg voor smetteloze toekomst 200.000 sigaretten in het water Den Haag neemt een initiatief „Schip der naastenliefdevaart door Nederland De besprekingen met de federalisten Het luchtpostverkeer met militairen overzee Baron Van Boetzelaer ambassadeur te Parijs DE ABONNEMENTSPRIJS J ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 In een droge zitting heeft de Schiedamse raad gisteravond afscheid genomen van de communistische raadsleden in de commissies. Het was de eerste vergadering, welke op de laat ste Vrijdag van de maand, voortaan het vaste tijdstip, werd gehouden. Behalve enkele routine-kwesties stond de verkie zing der leden voor de commissies op de agenda. Het opzeggen van het vertrouwen in de leden van de com munistische fractie was niet unaniem. Behalve de fractie der K.V.P. en de Anti-Revolutionaire Partij waren de opinies in de boezem der C.H. en P.v.d.A. verdeeld. Uiteindelijk wezen de stemmen erop, dat 17 van de 30 aanwezige raadsleden zich tegen het prolongeren van het gofed geloof in de communis tische partijgangers verklaarden en 13 hun dit vertrouwen niet wilden onthouden. Het ging niet om een kwestie van ver trouwen in de personen. De voorzitter van de K.V.P., ir. W. H. v. d. Toorn, prees het constructieve werk van de commu nistische gemeenteraadsleden. Maar hun werkterrein omvatte meer dan het zuivere commissie- en raadswerk en was hiermee nauw verbonden. Op dit terrein gaven de feiten aanleiding aan de Katholieke fractie om het advies van de landelijke lei ding van de K.V.P. te volgen en de benoeming van communis ten positief tegen te werken door aan hen de stemmen der Katholieken te onthouden. Geen van de andere fracties be paalde op enigerlei wijze in het openbaar een standpunt. Onschuldig of onwaardig MONOPOLE Kort maar afdoende W. F. HANDBAL LAATSTE UITVOERING MEDISCHE ZONDAGSDIENST BRAND-EPIDEMIE TE HONGKONG Omvangrijke smokkel ontdekt MAASSLUIS Denk aan Schiedamse firma's CULTUREEL ROOSTER DE TAAK VAN DE VROUW IN HET GEZIN Helpt elkander! komende wintermaanden zullen in de I damse K.A.V. aan de slag! NIEUWE BELGISCHE AMBASSA- DEUR BIJ HET VATICAAN VLAARDINGEN STAKING IN RIJWIELFABRIEK KNVB AFD. ROTTERDAM DE HAVEN VAN ROTTERDAM NATIONAAL BELANG BURGERLIJKE STAND Rotterdamse raad keurt zonder hoofdelijke stemming motie goed Binnenlands-tarief blijft voor brieven thn 10 gram REPUBLIKEINEN MELDEN MILITAIRE SUCCESSEN POSITIES TROEPENSCHEPEN MARSHALL-TOEWIJZING VOOR NEDERLAND Voor lopende kwartaal met 15 mill, verhoogd SCHOOLSCHRIFTEN VRIJ MOOIE WEEKPRODUCTIE MIJNEN MGR. BERAN NAAR ROME BEZOEK VAN AMERIK. BURGEMEESTERS V.. De heer Kedde (Comm.) opende het debat. Hij had van de voorzitter der Kath. fractie een brief ontvangen, waar in deze hem meedeelde, dat de Katn. fractie niet kon meewerken aan de be noeming van communisten in de com missies. Spr. had nagegaan waar in net verleden het moment lag, waarop de houding der communisten aanleiding had gegeven om dit vertrouwen op te zeggen. Met kracht en toewijding had den de leden van zijn fractie zich op de gemeentezaken toegelegd. De hou ding van de comm. fractie t.a.v. de ste delijke belangen en t.a.v- die belangen alleen kon het criterium vormen, aan de hand waarvan moest worden uitge maakt. of de communisten deel konden uitmaken van de commissies. Was er in het verleden een ogenblik geweest, waar op zij het in hun gestelde vertrouwen beschaamd hadden, dan had de Katho lieke fractie in het belang van-de ge meente, daarop onmiddellijk de aandacht moeten vestigen. Nu dat niet gebeurd is, mag verondersteld worden, dat de schoen elders wringt. In de laatste tijd zijn er in andere landen dingen gebeurd, die van de Ne derlandse communisten eveneens een stellingneming gevraagd hebben, maar die zaken hebben met de stedelijke poli tiek niets te maken. Spreker zou om die reden e ven goed het vertrouwen in de Katholieke raads leden kunnen opzeggen, omdat deze goedkeuren, wat er onder Franco in Spanje gebeurt. Met de meeste nadruk vraagt Kedde aan de pers om toch te noteren, dat hij respect heeft voor de geestelijk-Katho lieken, die innerlijk het geloof beleven en er zich naar gedragen. Maar het Monopole' biedt twee hoofdfilms in een programma. „.Prairie-wet" is een cowboy-film die op een voor de film gebruikelijke manier wordt opgelost, Het wordt tijd dat Amerika ander soort cowboy-manoeuvres gaat produceïen. In een kort tijdsbestek gelukt het aan een scherpschutter een complete bende te ontmaskeren. „Theatre-Royal" geeft het voorbeeld hoe internationale kwesties moeten wor den opgelost: geven en nemen. Het is alleen jammer, dat de theorie gemak kelijker is dan de praktijk. De directie van het theater is wegens financiële moeilijkheden tot razernij ?eMeat°hulp van het personeel en Ameri kaanse kapitaalbezitters wordt het En gelse theater uit de -moeilijkheden ge holpen. Toegang 14 jaar. politiek-Katholicisme, dat steeds meer de kop opsteekt, is aan dat geestelijk- Katholicisme vijandig. Het zal in ons ook scherpe bestrijders vinden. Het politiek-Katholicisme, wij zien het in Spanje, aldus de communist Kedde, is een bedreiging van elke vorm van vrij heid. In Nederland erkent het politiek- Katholicisme de vrijheid, welke bij de Grondwet gewaarborgd is, maar tege lijkertijd wordt het gebruikmaken van die vrijheid belemmerd. Men erkent de vrijheid, maar verhindert ons de democratie in daden om te zetten, aJdus de communist Kedde. Men zit midden in het vaarwater van de reactie. Want wat is het enige doel van de commu nistenbestrijding? De optrekkende arbei dersmassa verhinderen de vruchten te plukken, die na de oorlog steeds meer voor het grijpen kwamen. De reactie richt zich tegen de communisten, omdat zij zich eigenlijk tegen hiet werkend volk wil keren, aldus de communist Kedde. Mocht men ons weren, dan zullen wij geen obstructie voeren, maar wij zullen evenmin „ja en amen" kunnen zeggen op alles wat zonder onze voorkennis in de raad komt. De raadszittingen zullen erdoor verlengd worden, want wij zul len in openbare zitting moeten te we ten komen, waaraan wij onze stem te geven hebben en dat terwijl het werk van de commissies steeds belangrijker wordt. De heer ir. W. H. v. d. Toorn, voorzit ter van de Kath. fractie bégon met een pluim te steken op de hoed der Commu nisten individueel. Inderdaad heeft de kath. fractie respect voor de houding van de communisten in de Schiedamse raad en in de commissies. Maar met deze beperk te werkzaamheden zijn hun werkzaam heid en hun invloed op politiek gebied allerminst voldoende getekend. De com munisten zijn dragers van de communis tische idëe en spreker beschouwt deze als grondslag van een duivels systeem. Het is in de laatste tijd tot grote macht ge komen en betekent voor ons land een zeer groot gevaar. De feiten en alleen de feiten hebben ons vertrouwen in de communisten volkomen ondermijnd. Wij kunnen aan de communisten, wie zij ook zijn, geen vertrouwen meer geven. De katholieke fractie is volkomen vrij om personen voor de commissies te kiezen. Het is uitgesloten om de stem te geven aan een communist. Het advies van het bestuur van de K.V.P. zal gevolgd wor den en de fractie zal al het mogelijke doen om te verhinderen, dat de commu nisten worden gekozen, aldus de katho lieke spreker. De heer Kedde meende nog, dat dit alles langs de zaak heen ging. Hij wilde het recht om het communisme te bestrij den aan niemand ontzeggen. Maar bet stedelijk werk is werk, waarbij men de communisten op de vingers kan kijken. Het gaat voor de communisten om de vervulling an de hun door de kiezers opgedragen taak. Men tornt aan zijn eigen stoel, als men aan het recht van anderen in dit opzicht tornt. De heer v. d. Toorn repliceerde uitslui tend met de opmerking, dat zeker de communisten weten, dat men in de po litiek niet naïef moet zijn. Tijdens de stemming bleek, dat 17 raadsleden tegen en 13 voor het vertrou wen in de heren Kedde, Labryère, v. d. Laan en Collé stemden. Het was waardig en vlot, dat geen der andere fracties openlijk standpunt be paalde, maar het is de vraag, of het flink was. W. F. heeft nu ook een dameselftal in de Zaterdagmiddag Competitie. Deze startten met een uitwedstrijd tegen S.R. 2 in Den Haag. Voor a.s. Zondag gaat het 1ste Dameselftal naar Varkenoord om Dynamo 2 te bekampen. Als de da mes de zaak goed aanpikken, kunnen zij zeker de puntjes mee naar Schiedam brengen Het 1ste Herenelftal trekt naar Loos duinen om daar Wings te ontmoeten. Wings is verleden week met een over winning gestart; het is dus zaak voor W.F. om deze onbekende heren niet te onderschatten. Het 2de Herenelftal speelt thuis om 13.30 uur tegen de nieuwe Schied. ver. U.V.G. Brengen de Wiltonners het tot hun 2de overwinning? Het programma van de laatste uitvoe ring van het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 26 September a.s. des avonds te 8 uur in de Plantagetent luidt: 1. Jubi leummars van H. H. van Veuten; 2. Ou verture De Zigeunerbaron, van Joh. Strauss; 3. Fantasie Concertante, van F. Blumentritt; 4. Ballet uit de Opera „Faust" (7 delen) van Ch. Gounod; 5. Parade in het Sprookjeswoud van Noack; 6. Florantinermars van J. Fucik; 7. Wil helmus. De dienst wordt waargenomen door Dr. v. Buuren, Dr. de Mayer en Dr. Or- mel. Apotheek: Evers. Een tweede brand in twee dagen tijds heeft in Hongkong aan minstens drie mensen het leven gekost, terwijl zes anderen in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen Dit is de vierde brand in Hongkong binnen een maand. Naar verluidt is het vuur ditmaal ont staan in een filmopslagplaats achter een bioscoop en breidde het zich daarna uit tot een aangrenzend woningblok De brandweer werd deze brand spoedig meester. Inmiddels is het aantal doden van de grote brand van Woensdag gestegen tot 140. Een aantal slachtoffers werd nader hand nog geborgen en enkele gewonden zijn in het ziekenhuis overleden. Een voorlopig onderzoek heeft aangetoond, dat de eerste brond werd veroorzaakt door chemische invloeden op licht ontvlambaar materiaal. Het vuur is nog niet geheel geblust, ofschoon reeds millioenen ku bieke meters water gebruikt werden. De politie te water te Vlaardingen heeft voor publicatie vrijgegeven een bericht over een geval van omvangrijke sigarettensmokkel, dat Jl. Zondagmiddag is achterhaald. Toen nl. constateerde de politie te Maassluis, dat van het Ameri kaanse schip „Jefferson", hetwelk onder weg naar R'dam op de rivier voer, grote pakken in het water werden geworpen en dat deze pakken door een motorbootje werden opgevist. De Vlaardingse rivier, politie rukte uit en hield het motorbootje tussen Vlaardingen en Maassluis aan. Het bleek zeven zware ijzeren drums te bevatten, waarin ruim 200.000 Ameri kaanse sigaretten waren verpakt. De eigenaar van de motorboot, de 31-jarige chauffeur A. B. uit Rotterdam, werd in arrest gesteld. Tevens werden later van de „Jefferson" twee Amerikaanse op varenden, de assistent-machinisten J. H. en E. B., resp. 29 en 25 jaar gearresteerd. De drie arrestanten zijn naar het huis van bewaring overgebracht. JUBILEUM J. ZUURVELD Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de heer J. Zuurveld vond heden morgen in café de Kroon te Maassluis de receptie plaats waarop de directeur de heer V. W. Maas een korte toespraak hield aan het slot waarvan hij de jubilaris een cadeau onder couvert aanbood. Na de directeur nam de burgemeester van Maassluis het woord die de jubilaris mededeelde dat hem de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau was toegekend. De procuratiehouder de heer v. d. Hoek overhandigde de jubi laris namens het personeel eveneens een cadeau onder couvert. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt de heer G. Das die in 1942 veertig jaar aan de zaak verbonden was, te com plimenteren, terwijl ook hij er van in kennis werd gesteld, dat hem de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau was verleend. Horizontaal; 1. Preek 3. Geneesmiddel. 11. Riviertje. 12. Maat. 14. Vulkaan op Mindanao. 15. Bevel. 17. Verdie ping. 19. Voorzetsel. 20. Behoeftig. 21. Ziekte. 22. Hoofddeksel. 23. Godsdienst. 25. Zijde. 27. Zonnegod. 28. In dien. 30. Zangstem. 32. Deel van een effect. 34. Lidwoord. 36. Rijk in Azië; 38. Verwording. 39. Voornaamwoord. 40. Bescherming. 41. Mon nik. 43- Mondeling. 45. Elasticiteit. 46. Boom. 47. Officier. 49. Optas ten. 53. Gewicht. 54. Be drag. 55. Rijnrots. 56. Staaf. 57. Voorzetsel. 59. Spelleiding. 61. Voegwoord. 62. Boom. 64. Vochtig. 65. Crediet. 67. Zeilwedstrijd. 68. Uitstalling. Verticaal: 1. Genot middel. 2. Zangnoot. 3. wapen. 4. Voorzetsel. 5. Deel van Afrika 6. Neerslag. 7. Familie- 58. Groente. 60. Zangnoot. 62 Landbouw- lid. 8. Gelders dorp. 9. Zangnoot. 10. werktuig., 63. Zonder titelvermelding. Verlaten. 13, Verwoesting. 16. Woon- 65. Familielid. 66. Zangnoot. schip. 17. Gebied. 18. Schors. 19. Euro- £)e oplossing van het spreekwoord- peaan. 24. Klonter. 26. Vogel. 28. Voeg- raadsel van vorige week luidt: Het is woord. 29. Plaats in Friesland. 30. Rus- goed riemen snijden van andermans leer. sische zeehaven. 31. Grappenmaker. 33. Oplossingen kunnen worden ingezon- Stad in Finland. 34. Oude Hebreeuwse den tot Donderdagmiddag, maat. 35. Keurig. 37. Papegaai. 40. Brei- del 42. Wijnhuis. 44. Overlevering. 48. De prijs werd ditmaal gewonnen door Gesloten. 49. Lapje. 50. Strijdperk. 51. mevr. M. Ruts—Tenwolde, Rijnstraat Keur. 52. Ontkenning. 53. Herkauwer- 18b, Schiedam. Behalve de benoemingen voor de commissies was er practisch niets in de agenda wat voor de leden van de Raad belangrijk genoeg was om erop te ea geren. De heer Kornfeld (Arb.) had wel enige bezwaren tegen de vestiging van een garage op het perceel grond van de v. Leeuwenhoeckstraat 66, omdat deze bedrijven tegenwoordig sterke nei ging tot uitbreiding vertonen en daar door onhandig worden temidden van de woonwijken. Dat bleek bij een bedrijf in het Broersveld. Wethouder v. d. Kraan zegde de heer Kornfeld de grootst mogelijke waak zaamheid van het College in deze te recht opgemerkte kwestie toe. Wat cr voor de zittingsperiode van dit college gebeurde ligt buiten zijn rechtsmacht. Niettemin wordt er aandachtig toege keken en in het onderhavige geval zal zeker niet verder worden uitgebreid dan de bestaande grootte. De heer Wagenaar roept een brief van J. K. Simon's Aannemingsbedrijf in de herinnering wakker. Dit bedrijf heeft aan B. en W. verzocht te mogen ver nemen! waarom het niet is uitgenodigd in te schrijven bij de onderhandse aan besteding van de flats voor ouden van dagen. Spr. meent, dat Schiedamse fir ma's toch zeker in aanmerking moeten komen. Wethouder Alberts noemt het een be treurenswaardig verzuim, dat deels te verklaren is door het feit, dat het aan nemingsbedrijf zich specialiseert in ske- letbouw, een wijze van bouwen, waarmee men tot nu toe in Schiedam niet te ma ken had. Bij later gedane verzoeken, is bekend gemaakt, dat de N.V. geen inte resse had bij de inschrijving. Aan de heer H- v. d. Waal werd eer vol ontslag verleend als leraar aan de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool. De huidige Gemeentelijke Jeugdcom missie behoudt de oude samenstelling. De heer Sabel werd inp. v. de heer Labruyère (Comm.) benoemd in de Commissie voor de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken ter gelegenheid van de periodieke aftreding van de eerste J. Olieman blijft gehandhaafd in de zelfde dienst. Mevr. C. E. EverardBeukers is be noemd tot lid van de Commissie voor de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De heer J. J. Kampers werd benoemd tot lid van de Commissie tot wering van het schoolverzuim. De heer A. C- H. Slot zal in het cursus jaar 1948-49 tekenles geven aan het Sted. Gym. Aan de heer M. v. Geijl wordt de opslagruimte aan de Groenlaan ZZ voor 3 jaar onderhands verhuurd. Zonder grafrede is de paardenmarkt opgeheven. Donderdag, 30 Sept., 8 uur: Passage theater. Katholieke Kring: uitvoering. Zaterdag 2 Oct., 8 u.: R.K. Volksbond L. Haven 71. Schied. Toneelveren. Kunst door Oefening: topeel-opvoering. Volksgebouw, Tuinlaan 50: Gron. ver. Gruno: verenigingsavond. Donderdag, 7 Oct. 8 u.: Passage-thea ter, Schied. Toneelkring: toneel-opvoe ring. Zaterdag, 9 Oct. 8 u.: Musis Sacrum. L. Haven 113-115. Schied. Toneelgezel schap Nut en Ontspanning: toneel-op voering. Donderdagavond hield de K.A.V. een ledenvergadering ter inleiding van het winterprogram. Bij de opening deed de voorzitster een beroep op allen om goede leden te zijn en zo propaganda te maken voor de be weging, Wij moeten, aldus spreekster, nog veel meer voor elkander en voor onze buren in de straat klaar staan om te helpen. Wie niet gemakkelijk van huis kan om werk voor de K.A.V. te verrich ten. kan toch thuis ook werk verrichten. We kunnen een keer op de kinderen van een ander passen, eens de kousen stoppen voor een moeder die het druk heeft, bij ziekte van een andere huis vrouw tijdelijk haar taak overnemen. En wie zelfs dit niet zou kunnen, heeft toch in alle geval de mogelijkheid om door een vriendelijk en belangstellend woord de zorgen van een ander te verlichten De geest, adviseur kapelaan Franse, dan het woord krijgend, constateerde met voldoening, dat het met de K A.V. de goede richting uitgaat. Dank zij de activi teit van het bestuur en het werkcomité is er al heel wat tot stand gebracht: er gaan weer drie cursussen beginnen, er is nog plan voor een cursus opvoedkunde. Het zou zeer wenseliik zijn, als er niet op Donderdagavond werd vergaderd: dat is immers de ron-gregati=arr>nd voor vrouwen voor heel de stad En hoe voor naam ook he* overige, d» godsdienstige vereniging sta nummer één. Infuseen was de diocesaan leidster mej Str'n<*a gearriveerd. Zij besprak het komende winterprogram. Wij, katholieke vrouwen, aldus spreekster, moeten ons nog in veel groter aantal aaneensluiten En de verschillende Kath, vrouwenorga nisaties moeten hecht met elkander samenwerken voor de ene grote zaak van de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging, De K.A V. over heel Nederland drie punten behandeld worden. Ten eerste: De econo mie van de huisvrouw. Men leest wel een-s: „de man verdient het geld en de vrouw...." Dit lezend vult men voor zich zelf in-: „en de vrouw geeft het geld uit". Maar zo is het niet! Een vrouw die haar huis goed bijhoudt en kleding en meubels goed onderhoudt, verdient het dubbele en meer van wat de man verdient! Het is van belang, dat de lonen behoorlijk op peil staan, maar het is van nog groter belang, dat de vrouw het geld met overleg besteedt. Voorts besprak zij nog de twee andere punten ook in het kort, nl. de geschiede nis van de vrouw voor en na Christus, en radio, film en het gezinsleven Wij, vrouwen, zijn nog lang niet waar we moeten zijn. Het Nederl. Vrouwencomité, waarin vrouwenorganisaties van alle richtingen vertegenwoordigd zijn. geeft voorlichting en advies aan regering en ambtelijke instanties. Daarom moeten wij een veel groter aantal vrouwen vertegen woordigen Wij zijn nog achter bij de andere richtingen. Ook de ongehuwde vrouw in loondienst moet zich bij de K.A.V. aansluiten. Voor haar is nog zo goed als niets gedaan. En het ergste is, dat zij zelf zich dat niet bewust is. Ze moet begrip krijgen van wat zij van haar werkgever ma-g eisen. Voor deze groep moet ook hier een aparte afdeling in de K.A.V. komen. Dat ze zich op geven! De K.A.V. vraagt van haar leden: 1) dat allen meedoen aan de éénetuks-aotie ten bate van de aan de rand van de afgrond staande vrouw in de Oostelijke zöne van Duitsland; 2) dat zij meedoen met de ver koop van speldjes eind October voor de gehele Kath. Vrouwen-beweging in Neder land. Voor de cursus opvoedkunde gaven zich reeds 25 der aanwezigen op. Andere leden kunnen zich nog opgeven bij de voor?. Westfrankenlandsestraat 43. Met enthousiasme gaat de jonge Schie Het Belgische ministerie van buiten landse zaken maakt bekend, dat de heer Alexander Paternotte de la Vaillée be noemd is tot Belgisch ambassadeur bij de H. Stoel te Rome. Paternotte was voorheen ambassadeur bij de Canadese regering. R.K. WIK. Het programma voor RK WIK voor morgen luidt als volgt: SVDPRK WIK, 12, Rotterdam: RK WIK 2—OV 2, 2 uur, Kethelweg; RK WIK 3—SMV 4, 12 uur, Kethelweg; WP 3—RK WIK 4, 12 uur, te Schiedam. Bij de Serva rijwielenfabriek te Geldrop (N B.) is Donderdagmiddag een staking uitgebroken, die 55 van de 57 man personeel omvat. De oorzaak moet gezocht worden in een controlemaatre gel, door de directie ingesteld met het oog' op de minder juiste behandeling van het materieel door de arbeiders. Zij namen daar geen genoegen mee en eisten van de directie, dat zij de maatregel zou intrekken. Op de weigering hieraan ge volg te geven, hebben de arbeiders het werk neergelegd. le klas A: Demos—HWS; Dirksland— Zwart Wit; Noorderkwartier—USC; OV Tediro; B: DESV—AVO; Nieuwen- hoorn—Ons Huis; RCR—Groen Witten: Roga—Wico; C: ActivitasRadio; HWD —Telefoon; RockanjeProgress; Soag Eureka; 2e klas A: DKS—AVS; Heke lingen—DOH; ODI—SVO; TOGB-Nado V: B: Abben-broek—SSAVR; Crooswijk —Voorwaarts; SVDP—RKWIK; ZVC Postef; C: HBB—SVDPW; RMI—LMO; VierpoldersDOK; 3e klas A: OTVV Pantser Boys; Sportifia—Dreadnought; SportvogelsASB; B: DCBGBR; DOZ —West End; Grometa—The Bell Boys; VarkenoordDon Bosco; C: Blijdorp Zuiderster: DLBLuno; RV.VBRJB VGLSCFios; D: Babberspolder—OHVV HageroRood Groen; PSBGVMD; WCR—Oldi. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Hol land, zijn in de week van 12 t/m 18 Sept. in de haven van Rotterdam aangekomen 151 zeeschepen met een inhoud van 625.420 netto M3 (2.83 M3 1 reg. ton), tegen 131 schepen met 517.463 netto M3 in de overeenkomstige week van vorig aar. Nu dus 20 schepen meer met 107.957 netto M3. GEBOREN: Matje, d v J J Descendre en R Schneider, Dr. Noletstraat 1; Yvon ne, d v H J Hoekstra en W van den Heuvel, J A Alb Thymstraat 12; Theresia Maria Liduina, d v J T Krowinkel en M J L Koning. Anth. Muijsstraat 65. OVERLEDEN: N N Gongriep, oud 50 j, Nassaulaan 75; D Y'aardeloo, oud 94 j, wed. v A A Trouwborst, Tuinstraat 3. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Rotterdamse gemeenteraad in zijn Donderdagmiddag gehouden zitting een motie aangenomen, waarin met instem ming wordt geconstateerd, dat B. en W. overtuigd zijn van de noodzaak tot stichting van een klinische hogeschool in Rotterdam en waarin de raad er met klem op aandringt, dat het college bij het hoger bestuur stappen onder neemt om het welslagen van dit plan op korte termijn te verzekeren. Aanleiding tot het aanvaarden van deze motie was een door dr. J- H. Lamberts (P v.d. A.) gehouden interpellatie be treffende de voorbereidingen tot het stichten van ee*i dergelijke school, waar in de interpellant wees op het gebrek, dat er in Nederland bestaat aan gelegen heid voor medische studenten om zich practisch te bekwamen. Bovendien wees „WIJ Staan aan het begin van een groot werk", verzekerde ons rector J. N. Verkley, voorzitter van de Stichting „Maria Immaculata", toen hij ons het doel van deze stichting, de geestelijke en materiële verzorging der geestelijk minder volwaardigen, uiteenzette Wan neer men zleh goed realiseert, wat deze stichting wil, zal men deze uitspraak volkomen beamen. Er bestaan in Den Haag een drietal katholieke scholen voor buitengewoon lager onderwijs, de Jean Baptiste de la Salle-school aan de Prinsegracht :0 met 60, de St. Sernardusschool aan de Prtnse- gracht 12 met 150 en de Don Boscosehool in de Pasteurstraat met 200 leerlingen Met een werkelijk bewonderenswaardig geduld en toewijding van de zijde der leerkrachten wordt hier aan de kinderen in katholieke geest onderwijs gegeven en wordt hun zoveel mogelijk kennis en vaardigheid bilgebracht, opdat zij zich later in de maatschappij een bestaan kunnen verzekeren. Van de 100 leerlin gen dezer scholen komen er zeker 60 later in de maatschappij terecht. Mogen deze kinderen, wanneer zij de 14- k 15-jarige leeftijd hebben bereikt en financiële steun. de maatschappij ingaan, aan hun lot wor den overgelaten? Wanneer dat zou ge schieden, zou het geld aan het B.L.O. besteed, niet verantwoord zijn, is de mening van deskundigen van verschil lende richtingen. Zij hebben nazorg nodig. Nu bestaat er weliswaar een gemeente lijke Nazorg voor oud-B L.O.-leerlingen. Maar deze neutrale Nazorg, hoe goed die op zich zelf ook moge wezen, is voor onze katholieke kinderen niet voldoende. Daarom heeft de Stichting „Maria Im maculata" de Nazorg voor de kinderen, die van de katholieke BLO-scholen ko men, ter hand genomen Een bureau voor katholieke Nazorn is opgericht, gevestigd Helmerstraat 33, waaraan sedert 1 Juli dr. B J J van Dinther als psychiater is verbonden en waarvan sedert 1 Mei een bekwaam sociaal werker, de heer W G. M. Mulders, als directeur optreedt. De opzet van de katholieke Nazorg is deugdelijk en de leiding in goede handen Om het mooie werk der katholieke Nazorg te doen slagen is echter ook de daadwerkelijke belangstelling van katho liek Den Haag nodig, zich uitend in hij op de mogelijkheid om in Rotterdam dat zich daartoe bij uitstek leende, een centrum te vestigen van voortgezet on derwijs aan artsen, hetgeen met het oog op de grote vorderingen, welke ae me dische wetenschap de laatste jaren heeft gemaakt, van het allerhoogste belang is De wethouder van volksgezondheid, de heer A. Hogeweg (AR) gaf een over zicht van de loop der besprekingen over deze kwestie, welke reeds van 1934 datec' Na de bevrijding hebben deze een bevredigend verloop gehad en is er met voortvarendheid gewerkt, tot zich op 12 Augustus jl. een ernstige tegen slag voordeed in de vorm van een brief van de sindsdien opgetreden minister van O.K.W., waarin deze verklaarde, dat voor een verwezenlijking van de plannen wetswijziging noodzakelijk zou zijn, het geen zeker niet op korte termijn zou kunnen geschieden. Wat de minister daarmee heeft be doeld, is het Rotterdamse college niet recht'duidelijk. Met de interpellant zijn B. en W. het echter eens, dat de stichting van een klinische hogeschool van groot belang is voor de culturele wederop bouw van Rotterdam, Nadat de heer Lamberts hierop nog had gewezen op het voorbeeld van Am sterdam bij het verkrijgen van zijn uni versiteit, diende hij de bovenvermelde motie in, welke door een viertal zijner mederaadsleden werd ondersteund en welke zonder hoofdelijke stemming door d-e raad werd goedgekeurd, nadat wet houder Hogeweg had verklaard, dat er van de zijde van het college geen be zwaren tegen aanvaarding ervan be stonden Binnenkort zullen dus door B, en W van Rotterdam stappen worden gedaan om de voorbereidende besprekingen tot stichting van een klinische hogeschool welke door het ministeriële schrijven in een impasse zijn geraakt, weer op gang te helpen. Van het standpunt, dat de regering dan inneemt, zal het afhangen of deze kwestie, welke niet alleen voor Rotter dam. maar ook voor de medische we tenschap en indirect voor de volksge zondheid in ons gehele land van het allerhoogste gewicht is, zich in bevre digende zin za" ontwikkelen. Geen communist gekozen De Rotterdamse raad houdt consequent vast aan zijn indertijd genomen besluit om de communisten uit de bestuurscol leges te weren. In plaats van de com muniste J. Lusse-Dalmeijer, die op de voordracht stond voor de benoeming tot plaatsvervangend lid in de commissie ex artikel 8 der woonruimtewet, koos de raad met overgrote meerderheid van stemmen mevrouw -J. Dekhuijzen-Zee- huisen (P. v.d. A.) Groesbeek is een van die Nederland se gemeenten, welke het zwaar te ver duren hebben gehad tijdens de oorlog en waarvan de gevolgen, niet alleen ma terieel doch ook moreel tot op heden nog duidelijk kenbaar zijn. Zo is er daar een probleem van ver verwaarloosde jeugd ontstaan, dat om krachtig ingrijpen vraagt. Op de eerste plaats is een instel ling nodig, die de op straat rondzwer vende jeugd tot zich trekt en haar een gezellig onderdak verschaft. Henri de Greeve heeft nu een origineel plan op gevat om het tot standkomen van een goed ingericht jeugdhuis in Groesbeek te verwezenlijken. Sinds een week vaan door Nederland het „Schip der Naasten liefde", een tot een klein theater ver bouwd vaartuig dat plaats biedt aan on geveer 130 toeschouwers. Het zal zes maanden door geheel Nederland varen, voor zover dit mogelijk is, en ten bate van de Groesbeekse jeugd cabaret-voor stellingen geven. Op deze manier hoont de initiatiefnemer de voor de bouw van het jeugdhuis benodigde 100.000 te ver garen. Reeds werden Sloten, Badhoevn- dorp en Zwanenburg bezocht en dit weekeinde ligt de boot aan de Kouden- horn te Haarlem. Zo zullen honderden Nederlanders in de gelegenheid zijn een attractief cabaretprogramma te bezien, in de wetenschap dat hun geld door de „theater-exploitant" benut zal worden om de parochie van de H.H. Cosmas en Damianus te Groesbeek een jeugdhuis te geven, waarop ook de jeugd van dat stadje recht heeft. Langs vele wegen komt men tot het goede doel, het „o der Naastenliefde" vaart er heen. met volle kracht vooruit! Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. zullen besprekingen plaats hebben tussen de Nederlandse regering, de leden van de prefederale regering, die zich nog in Den Haag bevinden, de leden van het B. F. O. (bijzonder federaal overleg) en de deputatie uit de federale conferentie van Bandoeng. Hierna hoopt men met het overleg gereed te zijn en zal de regering zich intern beraden over de definitieve vorm van het wetsontwerp betreffende de interim-regering. Naar wij vernemen, heeft het B. F. O. de regering verzocht een voor-ontwerp van wet betreffende deze materie eerst nog aan de conferentie van Bandoeng voor te leggen. De ministers van Oorlog, Marine a.i. en Overzeese Gebiedsdelen hebben ten aan- zien van het postverkeer met de militai ren overzee dan wel aan boord van troe penschepen met ingang van 1 October a.s. het volgende bepaald: van militairen aan militairen: portvrij mogen worden verzonden enkele brief kaarten en brieven t.m. 10 gram geschre ven op luchtpostpapier en gesloten in iuchtpostenveloppen; van burgers aan militairen: tegen bin nenlands tarief mogen worden verzon den enkele briefkaaren militaire lucht postbladen en brieven als boven om schreven tot een maximum gewicht van 10 gram. Er bestaat geen bezwaar tegen het door militairen zowel als burgers in brieven doen insluiten van foto's, kran tenknipsel en dergelijke, mits het vo rengenoemde totale gewicht van 10 gram niet wordt overschreden. Voor de luchtpostverzending van nieuws- sport-, kerkelijke- en contact bladen van „thuisfronten" zal alsnog een nadere regeling worden getrof fen. Antara meldt uit Djokja, dat Vrijdag de republikeinse tröepen er in gestaags zijn Sawagan, een stad 20 K.M. ten N.- O. van Magelang, te heroveren. De ge vechten hebben enige uren geduurd en hebben de republikeinse troepen vier doden gekost terwijl een politieman is gesneuveld. Na de herovering 1 zijn de communistische leiders gearresteerd. Voorts wordt gemeld, dat na een korte tegenstand de republikeinse troepen weer de controle hebben over Tegal- redjo, 15 K.M. ten O. van Magelang, waarbij een politieman werd gedood. De „Groote Beer" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam. De „Johan van Oldenbarnevelt" ver trok gisteren van Amsterdam naar Bata via. De „Sibajak", op reis van Batavia naar Rotterdam, passeerde Vrijdag Kaap Guar- dafui. Naar wij vernemen, is het niet uitgeslo ten, dat mr. C. G. W. H. baron van Boetze laer van Oosterhout jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer binnenkort zal opvolgen als ambassadeur te Parijs. Jhr. Tjarda van Starkenborgh heeft reeds geruime tijd geleden te ken nen gegeven, dat hij om zuiver privé- redenen zijn functie van ambassadeur wenst neer te leggen, terwijl baron van Boetzelaer een diplomatiek ambtenaar van het Departement van Buitenlandse Zaken is, die voor een ambassadeurspost in aanmerking komt. Te Washington is bekend gemaakt, dat de toewijzingen in het kader van het plan-Marshall voor Nederland en voor de Franse zone van Duitsland zijn ver hoogd. De toewijzing voor Nederland voor het lopende kwartaal is verhoogd met 15 millioen tot 120 millioen. Blijkens een mededeling van de di rectie van het rijksbureau voor papier, wordt met ingang van 1 October de distributie van schoolschriften opgehe ven. Gedurende de week van 13 tot en met 18 September 1948 werden in de Neder landse stenkolenmijnen in totaal 216.829 ton kolen geproduceerd tegen 172.449 ton in de voorafgaande week van 6 t.m. 11 September 1948; dit wil zeggen: 36.138 ton per dag (v.w. 34.490 ton). Het aantal ondergrondse diensten was gemiddeld 21.331, vorige week 20.897; de prestatie per man/dienst van 8 uren be droeg: 1.783 kg. (v.w. 1.756 kg.). Naar Reuter uit Praag seint, zal de aartsbisschop van Praag, mgr. dr. Josef Beran, in October a.s. een bezoek aan Rome brengen. Sinds zijn benoeming heeft mgr. Beron nog geen bezoek aan Z. H. de Paus kunnen brengen. Vertegenwoordigers van de United States Conference of Mayors, onder wie burgemeester Welsh van Grand Rapids, brachten gisteren een bezoek aan Rotter dam. Zij vertoeven op het ogenblik in Nederland als gast van de vereniging van Nederlandse gemeenten en zullen in Den Haag vergaderen. De Amerikaanse burgemeesters zijn gistermiddag officieel op het stadhuis ontvangen. In de namid dag werd een bezoek gebracht aan de haven en aan het museum Boymans. De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen, welke voor de papierindustrie moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelij kerwijze een grote stijging van de prijzen var het couranten-papier ten gevolge gehad In verband hiermede cn mede in verband met andere kostjirijsverbogende facto ren zullen de prijzen der d? gbladrp in Nederland me« ingana ?an de lste October a.s., met goedkeuring van het Directoraat-Generaal der Prijzen, worden verhoogd. Met ingang van gemelde datum zal de prijs van dit blad zijn: 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. DE DIRECTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2