TOETS VOOR XERXES, S.V.V. EN E.D.O. Feijenoord ondervindt traditionele tegenstand Hulp voor emigranten naar Australië De 3e en 4e klassers De diamanten-diefstal uit het K.L.M.-vliegtuig Groot surplus van bloembollen BIM eerbericlit GENEVER Geringe kans op herstel voor Ajax EMMA DIENT ZICH STERK TE WAPENEN TEGEN VELSEN grijze poeder A DE BOSSEN Sportvaria PICOT3C 9 Blauw Wit's staat van verdienste in S A.D.O. worstelt zicli hoven depressie uit Komen de Volewijekers weer in de running? Prestatie van Hermes is maatstaf voor E.D.O. D.H.C. geeft Feijenoord weer alle moeite Derde zege van V.S.V.? Veel sterken in 2 A, veel middelmatigen in 2 B, maar in beide klassen interessante strijd Alleen voor oud-illegalen en oud-millitairen „Geen halt voor hun altaren" Nog steeds geen opheldering en hei Eu we bl ijft kampioen ACHTER De waardeloze biljetten van 1000 en 500 Mierenstudie in de Congo ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 ""X Bij een eerste vluchtige blik komt; men niet tot de conclusie, dat er voor morgen daverende ontmoetingen in de Westelijke eerste klassen op het programma staan. Maar bij nader inzien blijkt, dat we na deze derde competitiedag .waarschijnlijk toch wel zullen kunnen vaststellen, of ploegen als bijvoorbeeld Xerxes, E.D.O-, S.V.V. en Feijenoord zo ver zullen komen als na de eerste twee weken wordt verondersteld. HIER DE EERSTE PUNTJES, DAAR HET DERDE SUCCES Verband niet goud-diefstal s i 1 iLi BOLLENKWEKERS VRAGEN VRIJ BEDRIJF Teelt van hyacinthen vrijgegeven Een roman uit Siberië door FR. ETSSKAT Voor 4 mill, reeds toegewezen TWAALF JAAR VOOR DIRECTEUR GEM. ARB. BUREAU TE ALKMAAR TIEN INBRAKEN IN EEN NACHT I Droog en zonnig weer De debutant- SW £sat. op het ogen blik zeer fraai aan de kop, maar de Schiedammers krijgen op hun eigen veld in Blauw Wit een tegenpartij te bekampen, die de ups and downs van ecrste-klas-voetbal heeït ondergaan en zich er steeds met moed en succes door heen heeft geslagen. Met hun staat van dienst, o.a. verscheidene kampioenschap, pen, mogen de Amsterdammers als erva ren eersteklasrotten wordert beschouwd Als SW ook tegen deze ploeg tot een succes weet te komen, kan het. moeilijk anders of de rood-groenen gaan de ver rassing van hel seizoen creëren. Ook Xerxes wordt aan een zware proef onderworpen; immers, de blauw witte Rotterdammers moeten bij ADO op bezoek (op het VUC-terrein). en ADO is altijd wel een ploeg om voor op te passen. Vooral nu de Hagenaars blijk baar hun na-oorlogse depressie le boven zi.in gekomen, wacht Xerxes een qua uitslag zeer ongewisse tegenstand. Wat voor ADO geldt. gaat ook voor De Volewijckers op, met dien verstande, dat de Amsterdammers slechts met één moei. lijk seizoen hebben getobd. De groen witter! schijnen op het ogenblik weer over pen zeer behoorlijke ploeg te be schikken. en daarom ligt voor 't Gooi een derde nederlaag in het verschiet, hoe moeilijk de Hilversummers op eigen grond het hun tegenstanders ook plegen te maken. De zege van Stormvogels op Ajax geeft weinig maatstaf, en van het gelijke spel van Sparta-tegen Xerxes mag men ook nog niet veel houvast verwachten De ontmoeting tussen Sparta en Storm vogels is er dus een, waarin geen be paalde favoriet is aan te wijzen. Als de blauwhemden in staat zijn tot eenzelfde spel ais drie weken geleden op hetzelfde Spangen (nl. in de finale om de Zilveren Bal), geloven wjtf dat Sparta het heel moeilijk zal krijgen.. Tenslotte is het de vraag, of Ajax de mogelijkheid bezit om een nieuw en sterk eerste elftal op de been te brengen; zo niet, dan staan de grote Amsterdammers er lelijk op; van hun wedstrijd tegen DOS kan niet. ge zegd worden, dat dit een evidente kans op herstel is, al maakt ook de Domstad- club dit jaar niet zo'n goede indruk als In het vorig seizoen. Als wij de Haarlemmers meer als de „getoetste" mogen beschouwen dan de Schiedammers in de ontmoeting tussen EDO en Hennes DVS, dan knopen wij daaraan d.e gedachte vast: EDO moet winnen, duidelijk winnen, om kanspaard tot prolonght.ie van het, kampioenschap te worden genoemd. Immers, Hermes be hoort dit jaar stellig niet tot de sterken, en bij een eventuele Schiedamse zege komt niet de kracht van do blauwhem- den maar het op-retour-zijn van de rood- baadjes in het geding. Eén van de ploegen waarmee Feijen oord altijd de meeste moeite heeft, is DHC. óf omgekeerd: een van de ploegen waartegen DHC altijd zijn beste vorm demonstreert, is Feijenoord. Op eigen veld blijven de Rotterdammers meestal de baas, en daarom zal DHC ook nu wel weer zijn hoop moeten stellen op de stereotype Delftse revanche Zou het Feijenoord niet lukken oni de groen zwarten te overwinnen. dan zóu dit symptomatisch mogen heten voor de meer dan normale moeilijkheden die de Rotterdammers wachten op hun lyeg om dit jaar woer eens, een keer een titel in te palmen. Op de start van Neptunus tegen DHC is nog te .weinig peil te trekken om te kunnen uitmaken of morgen de Rotter dammers dan wei het Amsterdamse DWS op papier de beste kansen maken: intussen zullen wij ons bij een: kleine hoofdstedelijke zege niet verbazen. Even min is van de ontmoeting tussen KFC en Zeeburgia iets le zeggen; op eigen veld zijn de Kogers zeker tot een derde gelijk spel in staat, misschien zelfs meer. De kopploeg VSV tenslotte kan in eigen omgeving haar derde triomf vieren nu HBS op bezoek komt. Go Ahead, de Oostelijke kampioen, zal zich in de leiding wel handhaven door in Deventer Be Quick te slaan, al wisten. Bevat de 2e klas A twee Noordhol- Inndse „indringers" die blijk geven van leven in de brouwerij te houden, in de 2e klasse B zijn het twee piep jonge debutanten die de nodige dei- hing veroorzaken. Eu als wij ons niet vergissen, wordt in beide tweede klas sen van District II dit jaar de compe titie heel wat interessanter dan in het vorige seizoen. Geen hegemonie, zoals toen van Emma in A en van SW in B, maar talrijke sterke kapers °P de kust, medegegadigden die eviv- zeer als de favorieten tot de tanden ge wapend zijn, ploegen die voor de dol ste stunts niet terugdeinzen. f0'"J?Io,eg is ia 2A bijv. Velsen, dat Drv vf Weelt heeft bestaan om ^y,klQP te S^en en dat nu op bezoek gaat bij Emma. De Dordtenaren kunnen cr van op aan dat zij stevige kost voor gezet krijgen. CVV, gesterkt door de zege van verleden week op Emma, komt in de uitbeurt tegen het Haagse Quick wederom voor een zware opgave te ftaan, en het zou niet verwonderlijk zijn als de Haantjes een puntje thuis hielden. Een Rotterdamse derby Coal— RFC, waarin de oud-eersteklassers moel- tc genoeg zullen hebben om verder te bomen dan een derde gelijk spel. Waar toe UVS dit jaar in staat Is, kan na de ene wedstrijd van de Leidenaars nog niet worden gezegd, en dus moeten we ntaar afwachten wat Spheveningen in de sleutelstad presteert. Ook van RCH we ien wij nog weinig, de Haarlemmers heb ben eveneens pas een wedstrijd achter de rug, zodat de kansen van Fortuua aan het Spaarne onberekenbaar zijn. Het is wel opmerkelijk, welk een groot verschil in totale kracht er bestaat tus sen de hierboven becommentarieerde af deling en de 2B~klasse. In de vijf hier voor genoemde wedstrijden treden min stens even veel ploegen aan, die hei behalen van de titel in haar macht heb ben. In 2B daarentegen is het aantal clubs die qua capaciteiten een kampioen schap, d.i. aanspraken op de eerste klasse, waardig zijn, aanzienlijk geringer. Als bijv. VFC er, overigens tegen alle ver wachting in, in zou slagen om ploegen af» VUC, Excelsior. Overmaas en Uni- tas voorbij te lopen en de titel in te pal men, zou dat geenszins betekenen dat de Vlaardingers overigens met alle respect over een waardige kampioens- Ploeg zouden beschikken; integendeel, hel zou slechts bewijzen, hoe ver deze ploe- gen zijn afgezakt. Maar evengoed an dersom: als VUC of Excelsior uiteindelijk als eerste „door de finish" gaat, is dit «een reden om te juichen over een ster ke kampioen, in dit middelmatige milieu. Dat VUC geen eersteklasser meer is, bleek verleden week tegen EEOH en dat kan zich morgen tegen Leerdam herha len. Deze debutant is tegen Excelsior 11) goed gestart en zal op eigen bo dem de Hagenaars voor zware puzzles stellen. De andere debutant, EBOH, be speelt eigen grond tegen Sliedrecht en kan nieuw succes oogsten, Excelsior, de' gedegradeerde eersteklasser, heeft met Gouda nog bpel wat te stellen, en het zal ons meevallen als de pijpenstedelin- gen de hele buit aan de Rotterdammers' meegeven; technisch zal Excelsior wel beter zijn. maar zolang de voorhoede schotloos blijft, zet dit geen zoden aan de ótiir. Overmaas beeft zieb verleden week zo kranig hersteld, dat. het een zeer redelijke kans maakt om morgen ook op Haags grondgebied onder de duim te houden. Een gelijkopgaande strijd Is VFCODS, waarin niet het verschil in kracht, maar de dosis geluk de doorslag moet geven. O De wereldkampioen lichtgewicht ike Williams verdedigde te New York zijn titel raet succes door een over winning met k.o. in de tiende ronde op zijn uitdager Jesso FIores_ O De voetbalwedstrijd Denemarken— Engeland. Zondag in KoP^ha|en' zal door de Ned. scheidsrechter K. d. Meer worden geleid. Gretho Andersen pisch kampioene op de 100 m. borst- crawl, gaat de volgende week over naar het professionalisme. Ze wordt zwemierares. de koekmensen in het vorig seizoen de Zutphenaren geen van beide keren te kloppen. Hengelo krijgt reeds zijn tweede uitwedstrU' en wel tegen N.E.C., waarbij de gepromoveerden de goede indruk, in hun eerste beurt te Zutphen mat 50 gemaakt, dienen te bevestigen. De stad Enschedé krijgt een plaatselijk treffen tussen de Sportclub en de Boys op het terrein van eerstgenoemde. Over het re sultaat valt weinig te voorspellen, al bleek het vorig seizoen Enschedé telkens de sterkste. Het Nijmeegse Quick wordt naar Wageningen gedirigeerd, waar de club van die naam moeilijk te kloppen is. De Zwolse Boys en A.G.O.V.V. zullen elkaar in de hoofdstad van Overijssel weinig ontlopen, Heerenveen, de kampioen van het Noorden, heeft een vrije dag om in Dor drecht tegen D.F.C. een feestwedstrijd te spelen. Friesland, de gepromoveerde, zal al zijn kunnen dienen te demonstreren in de thuiswedstrijd tegen Velocitas om zich in de bovenste helft der ranglijst te handhaven. Be Quick en H.S.C. vormen met Frisia het trio, dat zonder enig winstpunt onderaan de ranglijst hangt. De eerstgenoemden komen in Groningen tegenover elkaar om uit te maken wie de rode lantaarn voorlopig te torsen heeft; de oude L.A.C. krijgt in Leeuwar den aan Achilles een zware kluif. Bij EmmenSneek kan het veldvoordeel van doorslaggevende betekenis zijn. Leeuwarden, dat momenteel de tweede plaats inneemt zal de uiterste krachten tegen G.V.A.V. hebben in te spannen om zich daar te handhaven. B.V.V., de kampioen van Nederland, had een uitnemende start door in Maas tricht royaal van M.V.V., dat thuis an ders niet gemakkelijk te kloppen is, te winnen. Morgen openen de Bosschenaren hun thuis-programma met een kracht meting tegen een der andere Zuidelijke grootmachten, het Tilhurgse Willem EL Deze heeft nog geen punt weten te ver dienen en maakt dan ook in de Bra bantse hoofdstad niet veel kans. V.V.V. en N.A.C. maken gelijke aanspraken op de eerste plaats in Zuid IV. Beide clubs hebben morgen een thuiswedstrijd. De Venlonaren regaleren Helmond, dat ter nauwernood aan degradatie ontsnapte en thans ook nog bezitloos is. We ver wachten dan ook niet, dat de Peelclub van het bezoek aan Limburg veel rijker worden zal. N.A.C. heeft even gunstige perspectieven als V.V.V., want de Bre- danaars ontvangen Juliana, dat ver bé neden de verwachting bleef door beide vorige beurten te verliezen. Het Ooster- houtse T.S.C. bezoekt de Spechten, die op eigen terrein in Eindhoven te sterk voor de gasten zullen blijken, terwijl Limburgia zich in Brunssum door M.V.V. niet laat kloppen. Kerkrade en Bleyerheide zijn in Zuid VI de clubs, welke zonder winstpunt de slechtste plaatsen op de ranglijst bezet ten. Ze komen in Bleyerheide nu tegen over elkaar om uit te maken wie de slechtste van beide is. P.S.V., de kam pioen, heeft in Eindhoven Sportclub Em ma te bekampen. Dit wordt geen „walk over" voor de Philips-ploeg wanneer de krachtsverhouding tenminste dezelfde gebleven is als in het vorig seizoen, toen de Treebekers drie van de vier punten op de Eindho' enaren veroverden. In Tilburg hebben Longa en Noad een thuiswedstrijd met resp. de Baronie en Maurits als tegenpartij. De een zal het wel wat moeilijker hebben dan de ander maar ten slotte zien we in beide geval len de winst aan Tilhurgse zijde komen. Bij Helmondia—Eindhoven lijken ons de gasten favoriet voor een kleine zege. Naar wU van Australische zijde ver nemen, zal er op 1 October a.s. een „Assisted Passages Scheme" In wer king treden voor Nederlandse ond- miUtairen en oud-illegale strijders, die naar Australië wensen te emigreren. Dtt schema zal niet van toepassing zjjn op emigranten, die vóór 1 Octo ber naar Australië vertrekken. Het schema heeft alleen betrekking op die personen in Nederland, die of in Nederlandse militaire dienst of bij de koopvaardij waren, gedurende de pe riode van 3 September 1939 tot 15 Augustus 1945, of die oud-leden zijn van de verzetsbeweging en in staat zijn vol doende bewijs van hun actieve deelne ming hieraan gedurende de vijandelijke bezetting over te leggen. Ten aanzien van de oud-militairen en oud-illegalen, die reeds een geldelijke steun van de overheid genieten, kan worden meegedeeld, dat zij niet voor geldelijke bijstand onder dit schema in aanmerking komen. Aan degenen, die wel in aanmerking komen, zal de no dige bevoegdheid worden verleend tot binnenkomst in Australië. Na aankomst in Australië zullen zij een zeker bedrag ontvangen ter tegemoetkoming in hun passagekosten en die van hun familie leden. Gegadigden zullen zich alleen schrif telijk in verbinding kunnen stellen met De 3A-kampioen H.B.C. is nog bezitloos en zal dus moeten trachten om in de uitbeurt tegen S.J.C. de eerste punten te veroveren. TY.B.B. en Alphen zijn bei de favoriet en betwisten elkaar de voorlopige eerste plaats. R.K.A.V.V. en L.F.C. zijn opk niet voor de poes, zodat ook dit 'n spannende en gelijkopgaande strijd wordt. De debutant Roodenburg ziet wellicht kans om tegen Tonegido uit de tweede overwinning te behalen. Kop loper Hollandiaan in 3B redt het thuis wel tegen Wassenaar, terwijl Mussen een redelijke kans heeft om tegen Leonidas het herstel voort te zetter). Degradant Vios heeft ook aan Laakkwartier een zware dobber, en de andere ex-2e klus ser V.D.L. zal het bij D.H.S. niet minder moeilijk hebben. De 3C-kampioen O.N.A. mag in staat worden geacht een goede zege bij Blauw Zwart te behalen, maar de tweede titelhouder B.E.C. heeft het tegen de degradant B.M.T. wel zo zwaar dat misschien met verlies van een of meer punten rhoet, worden gerekend, ter wijl de derde kampioen V.C.S. met de uitbeurt tegen G.S.V. evenmin voor een sinecure staat. De krachtmeting tussen Westerkwartier en Cromvliet opent de beste perspectieven voor de thuisclub. In 3D wachten H.P.S.V. en Excelsior '20 beide nog op de eerste winst: zal For tune de debutanten of de Schiedam mers toelachen? Eyen weinig is te zeg gen van de ontmoetingen R.V.C.V.O.C. en TexasWoerden, terwijl in The Rising HopeOlympia evenmin een favoriet is aan te wijzen. Debutant Hillesluis heeft het in 3E waarschijnlijk ook tegen kop loper Fluks te moeilijk om de eerste winst te veroveren. Hetzelfde geldt voor Siod dat Slikkerveer op bezoek krijgt: ook hier is de eerste zege nog duur. L.S.V. valt als zoveelste slachtoffer van Papen- drecht's thuis-record, en D.C.L. staat er thuis iets beter voor dan Zwijndreeht. In 3F zijn de thuisclubs favoriet voor zover liet de wedstrijden H.O.V.-C.K.C. en SpartaanAlblasserdam betreft; ook Moordrecht vindt waarschijnlijk in eigen omgeving zoveel steun om althans één puntje op D.H.Z. te veroveren, maar de tweede debutant D.R.L. zal een zware toer hebben om togen Fsv Pretoria de eerste winst te noteren. In 4A gaat Rouwkoop naar Hillegom, Lisse naar Teijiingen, B.S.M. naar Alphen- se Boys en V.V.S.B. naar Lugdunum. De 4B-kampioen L.D.W.S. bezoekt Maas straat. de debutant V.D.V. gaat naar Bo degraven, in AlphiaH.D.V. komen twee favorieten binnen de lijnen, V.V.P.Te Werve is een Haagse derby. D.O.S.R., nog bezitloos, maakt een klein kansje tegen Zwart Blauw, terwijl misschien ook S.O.A. de eerste winst noteert tegen Spoorwegen. Gelijke kansen voorlopig nog in VoorburgWilhelmus en Lenig en SnelVogel. In 4D mag kampioen Cele- ritas favoriet heten tegen Jagers, maar of Archipel het bij Duno zal versieren, is de vraag nog. We zijn benieuwd of Gouderak ook op andermans terrein tot zulke hoge scores In staat is als thuis; de uitbeurt tegen Postalia zal het leren. D.O.N.K. staat voor een moeilijke maar niet hopeloze reis naar K.R.V.C. De ploeg met de beste start in 4E is Saturnus, maar Kranenburg kan'met. enig geluk een halt toeroepen aan de zegetocht van de Rot terdammers. Ammerstol op eigen veld is mogelijk te sterk voor G.D.S., hetgeen de eerste winst voor de poldermensen zou betekenen. V.D.S. en Rava ontlopen elkaar niet veel, evenals trouwens D.V.C. en Quick Steps. Ook nu staan de man nen van het debuterende Germinal in 4F er niet best op; de uitwedstrijd tegen Waddinxveen kan in het beste geval een minimale overwinning opleveren, maar een uitslag-andersom is waarschijnlijker. Een ploeg die hoge ogen kan gaan gooien is Rijswijk; ook tegen Spoorwijk zullen de punten v/el weer veroverd worden. B.T.C. en Schiedam spelen beide om de eerste winst, Stolwijk en Terlaak beide om de tweede overwinning. Een West- landse derby lioudt in 4G de gemoederen bezig; WestlandiaNaaldwijk, waarin de gasten op papier sterker zijn, wat echter in een dergelijke krachtmeting geen roi speelt; we rekenen onder alle omstan digheden op een faire kamp. Nog een derby: DelftD.H.L.. waarin de kan sen ook al gelijk verdeeld zijn. Oliveo kan het gedegradeerde Hoek van Holland met een nederlaag huiswaarts sturen, in 's GravenzandeFull Speed gaat de ge lukkigste met de winst strijken. De sterke koploper in 4H. Schoonhoven, behoeft het gedegradeerde R.D.M. niet overmatig te vrezen, en D .E.H., mede-lijstaanvoerder, kan het tegen nog een ex-3e klasser, Pechvogels, ook wel klaren. Een derde overwinning in successie voorzien wij ook voor Lekkerkerk, eveneens uit de 3e klas, thuis tegen Florissant. Hion—-D.Z.B. zal vrijwel gelijk opgaan, Zwervers Dilettant is al belangrijk voor de toe komstige bezetting van de laatste plaats. Met beide twee goede overwinningen zijn Ursus en V.N.D. in 41 gelijkelijk fa voriet, wie weet trekt Hillegersberg er het meeste profijt van als het zelf de derde zege op Steeds Volharden behaalt. W.R.W. en Sunrise betwisten elkaar de eerste winst, en daar gaat het voor N.H.S. tegen Transvalia ook om. Twee favorieten in 4J tegenover elkaar in R.C.D.Dindua; de winnaar gaat op de eerste plaats zetelen. D.D.C. zal er wel voor zorgen niet verder achter te raken en O.S.S. te kloppen. De winnaar van StrijenMerwesteijn vormt de ernstigste concurrent voor de sterkste van R.C.D, Dindua. Vervolgens staat D.J.S. voor een zware uitbeurt tegen Hellevoetsluis. ter wijl St. Lodewjjk met enig geluk de baas kan blijven ove.r O.V.V.. In 4K ls Bloemhof nog niet zonder meer winnaar de Australische legatie, Lange Voorhout 18, 's-Gravenhage, alwaar uitgebreide inlichtingen omtrent voorwaarden voor de aanvragers zullen verstrekt worden. Naar men ons er met nadruk op wijst, garandeert dit aanbod tot geldelijke steun geen passage naar Australië. E>e Australische legatie stelt in samenwer king met de Stichting Landverhuizing Nederland alles in het werk de scheeps gelegenheid naar Australië te verbete ren. Dit moet de emigranten echter niet weerhouden zelf pogingen tot het ver krijgen van passage aan te wenden. In alle satellietstaten van de sovjet unie heerst thans een openlijke kerkver volging. „De clerus is een obstakel voor de regering bij haar streven, de com munistische wereldbeschouwing te ver wezenlijken", verklaarde de Tsjechoslo waakse minister van defensie. „Maar d" verdediging der republiek zal geen ha', houden voor hun altaren". De Tsjechoslowaakse politie is druk doen de met het arresteren van gee^elijken Zo wordt de inhechtenisneming geme d van enige in den lande zeer bekende Capueijnen, terwijl te Brno een commu nistisch propaganda-proces begonnen i* tegen een tiental paters Dominicanen, o.a. de prior van het klooster te Znalm. Mi'l- tair verraad wordt hun verweten en aan slagen tegen de volksdemocratie. De politie is er nog steeds niet in ge slaagd. ondanks een uitgebreid onder zoek, de dader te arresteren van de dief stal van diamanten die met een K.L.M.- vliegtuig van de lijn Amsterdam—Batavia naar Karachi vervoerd werden. Wel be staan er tegen een bepaald persoon ster ke vermoedens, doch men heeft geen be wijzen. Het is echter wel zeker, dat de K.L.M.-bemanning van het vliegtuig ge heel vrij uitgaat en niets met deze dief stal te maken heeft gehad. Zoals men zich zal herinneren, bracht 30 Juni j.L een vliegtuig uit Eraag ruwe diamanten ter waarde van 500.000 naai' Amsterdam. Deze diamanten, bestemd voor Karachi, werden 2 Juli j.l. met het K.L.M.-vliegtuig voor Batavia meegezon den. Na aankomst op het vliegveld van Karachi werd de diefstal ontdekt. De Ne derlandse politie is er van overtuigd, dat de juwelen ook op dat vliegtuig gestolen zijn. doch de politie te Karachi houdt vast aan haar mening, dat de kostbare stenen reeds te Amsterdam en in ieder geval voor Karachi gestolen werden. Dit verschil van mening heeft het onderzoek niet vergemakkelijkt. Verder vernamen wij nog, dat er ver band gelegd wordt tussen deze diaman- ten-diefstal en het verdwijnen van goud uit een ander v..egtuig van de K.L.M enige tijd na de eerstgenoemde diefstal. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat een goed georganiseerde bende langs de internationale luchtverbindm- gen tussen Europa en Azië opereert. Het onderzoek duurt nog steeds voort. tegen P.F.C., maar nog scherper strijd verwachten we bij S.M.V.Merwede. Het bezoek aan Oud Beijerland kan D.R.Z. duur te staan komen, voor S.S.W. zijn de vooruitzichten uit tegen Het Noorden niet zo ongunstig, en S.F.C. vindt wellicht in het terreinvoordeel genoeg steun om Put- tershoek de buitte ontnemen. De debu tant Geluksvogels in 4K heeft ook tegen Hermandad weinig uitzicht op de eerste winst, waartegenover de andere bezitloze Hardinxveld bij Steeds Hoger wel een kansje maakt. De derde overwinning van Dubbeldam is mogelijk nu 's Gravendeel op bezoek- komt, en tenslotte moet de ex-3e klasser Poortugaal op eigen veld in staat worded geacht om tegen Bolnes minstens één puntje thuis te houden. Het hoofdbestuur dei: ver. tot behoud van het bloembollenvak in Nederland ianti-„sanering") heeft aan de minister van landbouw een brief gezonden, Waarin het, in verband met lopende ge ruchten. dat er ten gevolge van het verwachte grote surplus aan bloembol len opnieuw een vrijwillige of gedwon gen inkrimping van de teelt van bloem bollen zal komen, onder de aandacht van de minister brengt, dat er in het afgelopen seizoen in Nederland 3700 Ha. bloembollen geteeld werden en in het buitenland 4.000 Ha. Zou hier in ons land de teelt gemiddeld met 20 pot in gekrompen worden, dan zouden hier het volgend jaar 3.000 Ha. bloembollen geteeld worden, Daar verplaatsing van de teelt naar het buitenland en uitbrei ding aldaar ongelimiteerd doorgaat zou bij een uitbreiding van slechts 10 pet. aldaar reeds een oppervlakte van pl.m. 4500 Ha. bloembollen geteeld worden. Het hoofdbestuur verzoekt de minister "1. „ik kwam oni de Sheik een geschenk aan te bieden" zei Basli. De ander zweeg een ogenblik en hulde zich in een wolk van sigarendamp. „Dat is nutteloos" zei hij daarop, terwijl hij een kinderlijke uitdrukking op zijn gezicht kreeg; „De Sheik rooft alleen maar" voegde hij er aan toe. „Hij heeft de werkelijke Sheik ontvoerd, dus eigenlijk is hij niet meer dan 'n gewone schurk". „Het eerlijkheidspoeder werkt!" dacht Basli opgetogen. „Spoedig zullen wij een einde maken aan de schandelijke regering van deze tyran!riep Roen Rani Rinkie plotseling met verheffing van stem. „Dat gaat de verkeerde kant uit", dacht Basli. En werkelijk, de klein- vizier had nauwelijks deze openhartige woorden gesproken of een geweldige Moor met een kiespijnverband om zijn gezicht greep Roen in zijn kraag. geen gevolg meer te geven aan een ver dere inkrimping hier te lande, daar in dat geval Nederland bezig zou zijn zijn eigen bloembollencultuur té vernieti gen ten gunste van het buitenland. Het hoofdbestuur is van mening, dat dit slechts te voorkomen is door van een gereglementeerde prijs en teelt om te schakelen naar een vrij bedrijf. Kort na het verzenden van dit schrij ven werd bekend, dat de minister de teelt van hyacinthen had vrijgegeven. Naar aanleiding hiervan heeft 't hoofd bestuur de minister een telegram ge stuurd, waarin het. ten sterkste aan dringt op het onverwijld opheffen van alle bestaande maatregelen voor de ar tikelen tulpen en narcissen, gezien de grote uitbreiding dezer culturen in het buitenland. De zevende partij gaf voor het eerst de Nimzo-Indische verdediging van de d4- opening te zien. Van Scheltinga zocht zijn heil bij de Rubinstein-variant, Euwe koos daartegen niet de scherpe voortzetting, 4c5 maar het gebruikelijke 00. Zwart kwam bevredigend uit de opening. Bij de I6de zet had Euwe een half uur bedenktijd gebruikt en van Scheltinga 1 uur 20 minuten. Zwarts 16de zet, waarbij hij een pionoffer aanbood, bracht beroering onder de talrijke toe schouwers. Van Scheltinga nam het offer niet dadelijk aan, omdat daaraan te veel gevaren verbonden waren. Een zet latei deed hij het. wel, maar hij beleefde daar van weinig plezier. Euwe begon een aan val op wits koningsvleugel, welke Van Scheltinga op zodanig materieel-verlies kwam te staan, dat zijn stelling bij de 41ste zet hopeloos was. Hij gaf zich toen gewonnen. Na deze overwinning heeft dr. Euwe 5 punten en daarmede in elk geval zijn titel behouden; Van Scheltinga heeft 2 pun ten. Zondagavond wordt de achtste partij gespeeld en indien Van Scheltinga deze niet wint, zal het tevens de laatste zijn, daar is overeengekomen, dat de match zal zijn afgelopen, indien een der spelers tenminste 5% punt heeft behaald. 10). Hal liet het hoopje mens van zijn schouder voorzichtig op de grond gli.j den. Nogmaals overtuigde hij zich, dat de gevangene nog steeds buiten bewust zijn was. Daarna trok hij een breed dolk mes uit de schede en stak dit binnen zijn bereik in de kap van zijn laars. Zijn bagage sleepte hij naar een, door struikgewas gedeeltelijk overdekte kuil, welke althans enige beschutting bood té gen de nog steeds in hevigheid toene mende wind. Door middel van zijn tent- zeiden had hij weldra een behoorlijke kampgelegenheid in orde gemaakt en nadat hij daarmee gereed was, liet nij ook zijn gevangene in de geneugten van dit onderdak delen. Het aanmaken van een vuur leverde nogal wat moeilijkheden op. Het dqrre- hout was nat van de sneeuw en. het kostte hem dan ook heel wat lucifers vóór ten slotte een zeer bescheiden vlammetje langs het hout lekte. Nu was voorlopig alles in orde. Hal wiste zich het zweet van zijn voorhoofd Hij had het behoorlijk warm en dat was waarlijk geen {vonder, want d« laatste uren hadden heel wat van zijn krachten gevergd, terwijl voorts ook de spanning, waarin hij verkeerde, het hare tot het verhitten \an zijn bloed had bijgedragen. Maar hij had zijn doel dan toch bereikt Een van Lansky's metgezellen bevond zich in zijn macht en van hem hoopte mi weldra te zullen vernemen, wat de Rus eigenlijk in het schild voerde. Het was maar goed, dat hij de overval noa deze nacht had gewaagd. Als hij lanser gewacht had, zou hij hun spoor, tengevolge van de hevige sneeuwval, ze ker uit het oog hebben verloren en het zou zeer de vraag zijn gJ-j dat. in de hem onbekende omgeving later zou hebben kunnen terug Wden Terwijl dit alles door zijn hooid ging, wijdde Hal al zijn zorg aan het vuui Eindelek had'hij het zo ver, dat de vlam men een verkwikkende warmte yer" spreidden, welke hij bij zijn nachtrust niet zou kunnen ontberen. Er bestond geen gevaar, dat het vuur in LaifSky s kamp zou wórden gezien, want de sneeuw viel nu zo dicht, dat het schijn sel der vlammen slechts enkele meters in de omtrek te onderscheiden was. Hal stopte zijn pijp half vol met tabak. Tevreden en gènietend zoog hij de pittige rook in zijn longen. De geboeide man aan zijn voeten ver roerde zich even. Onmiddellijk stond Hal naast hem, het grote dolkmes in zijn vuist geklemd. Hehewat is er met me aan de hand?, steunde de Rus, meer tot zich zelf. Hal had hem van de jas over zijn hoofd verlost, zodat hij zijn tegenstander vol in het gezicht keek, toen deze zijn ogen opsloeg. Met een ruk kwam hij overeind, vooi'zover zijn gebonden voe ten dat althans toelieten. Wie ben jij? Verbaasd en ontsteld nam hij de hem onbekende omgeving op. Daarna wierp hij een blik op zijn geboeide voeten. Wat moet dat? Maak me los! Direct! Hal bleef stom. Kahn en wat spottend keek hij de Rus aan. Deze wist niet wat hij van dc houding van de ander moest denken. Hal's zwijgen ergerde hem in hoge mate. In alle gemoedsrust klopte Hal z'n pijp leeg en stak hem daarna in zijn zak. Hierbij ontwaarde de gevangene het mi litaire uniform van zijn hflager. Grote Iwan! Nog een Germanski. Als verdwaasd staarde hij de man te genover hem aan. Eindelijk verbrak Hal het zwijgen: Hoe heet je? Mitja. Met hoeveel man zijn jullie? Mijzelf meegerekend, met zijn ne genen. Wie is jullie aanvoerder. Waar gaat de tocht heen? Wat voeren jullie in je schildmet zoveel mensen hier in deze omgeving? Mitja scheen intussen wat van zijn ver bazing bekomen te zijn, want plotseling barstte hij op z'n gewone, ruwe manier uit: Wat gaat jou dat alles aan, hè? Je vraagt maar, of je de heilige Nicolaas in eigen persoon bent. Zeker een sur prise voor ons in petto? Ga maar naar Lansky in het kamp. Misschien wil hij je wel inlichten, al zou ik me er dan maar niet te veel over erwonderen, wanneer je bij al dat licht de sterretjes voor je ogen zou zien dansen! Koel en gedecideerd zei Hal: Je zult me antwoorden, Mitja. Of. je zult de gevolgen aan de lijve on dervinden.. Ik wil en moet weten, wie de mensen zijn, die, evenals ik, door de Siberische taiga trekkenen toe vallig óók in Noordelijke richting. Want let wel, Mitja de weg. die jij en de andere mannen volgen, leidt naar vol komen onbewoonde gebieden. Waarom trekken jullie dus naar het Noorden? Vertel op, of Woedend snauwde Mitja de vrager toe: Je schijnt wel aardig op de hoogte te zijn. Waarom vraag je mij dan nog? Spreek op, Mitja.... en vlug wat! Hal s stem had een metalen klank ge- kregen. In zijn ogen lag een dreigende gloed. Mitja begreep, dat hij hier de mindere was en dat hem tenslotte niet veel anders overbleef dan te gehoorza men. Zijn toon klonk echter nog alles behalve welwillend, toen hij eindelijk, nog steeds wat spottend, antwoordde: Al zou ik het nog zo graag willen, van mij zul je niet veel te weten komen, want ik weet bijna niets. In korte bewoordingen vertelde hij daarop, wat Lansky over het doel van hun tocht had los gelaten. Hij verzweeg echter zorgvuldig, dat Lansky op zeke re rijkdommen uit was en evenmin noemde hij de naam van Merters. Is dat alle;" Ja, zo waai ais ik hier voor je zit en kou lijd. Zo? En de Germanski, die aanvanke lijk ook bij de troep was? De Rus schrok zichtbaar. Dat. weet je dus ook?Volgens Lansky is hij omgekeerd. Meer weet ik werkelijk nietMaar wat gebeurt er nu met mij? Wat denk je te doen? Hal legde hem met een handgebaar het zwijgen op. Hij dacht na. Veel was het niei, wat hij te weten had kunnen komen. De situatie bleef nog vrij on duidelijk. In ieder geval had hij nu ech ter enige aanknopingspunten, welke hem in staat stelden een zij het dan gewaagde conclusie op te bouwen. Eén ding was voor geen twijfel vatbaar: de oplossing van het raadsel hield ten nauwste verband met de dood van de man, die hij stervende had gevonden en van wie Mitja beweerde, dat hij vrij willig was omgekeerd. Er waren evenwel ook punten van overeenstemming. Mitja had meegedeeld dat Lansky's expeditie een plaats ten doel had, welke hij met de merkwaar dige naam „Achter de bossen" betitelde. Ook het slachtoffer van de moord had in zijn laatste ogenblikken tegenover Hal van een plek „achter de bossen" gewaagd. Het was dus wel duidelijk, dat Lansky's tocht een bepaald doel had. maar welk dat doel was, daarover ver keerde hij ook nu nog in het onzekere. En daarop kwam tenslotte alles aan, (Wordt vervolgd). Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) betreffende de in levering van door de Duitsers waarde loos verklaarde bankbiljetten van 500 en 1000, heeft mr. Lieftinck, minister van Financiën, het volgende geantwoord: Aangezien door enkele inleveringskan toren de bij hen ingeleverde bankbiljet ten van 500 en 1000 tezamen met de daarbij behorende administratieve be scheiden, nog niet zijn doorgezonden aan de Nederlandsche Bank, resp. aan het ministerie van Financiën, is het aantal inleveraars en het door hen ingeleverde bedrag niet met volkomen zekerheid aan te geven. Volgens een betrouwbare schat ting zijn ongeveer 18.000 verzoeken tot vergoeding der tegenwaarde van de hier- bedoelde bankbiljetten ingediend te zamen betrekking hebbende op biljetten tot een nominaal bedrag van ongeveer 60 millioen. Van Januari 1948 af, in welke maand werd aangevangen met de uiteindelijke afdoening der verzoeken, zijn tot 10 Sep tember 1948 afgedaan 4178 verzoeken, tot een totaal bedrag van 11.333.000, toe gewezen werden 1794 verzoeken tot een bedrag van 4.005.500, terwijl afgewezen werden 2384 verzoeken tot een bedrag van 7.327.500. De eerw. heer J. van Boven uit Roer mond, die dezer dagen aan de Leuvense universiteit voor zjjn candidaatsexamen in de biologie slaagde, zal met de Belgi sche pater Raignier S.J. naar de Belgi sche Congo vertrekken voor een studie over de mieren en hun bestrijding. Beid» heren zijn zeer deskundig in de mieren- wetenschap, de myrmicologie. De eerw. heer Van Boven had sinds jaren de be schikking over de bibliotheek van wijlen de beroemde mierenkenner Erich Wass- mann S.J., welke hij tijdens de bezetting veiligheidshalve tijdelijk liet onderdui ken. Tegen de voormalige directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau t« Alk maar, C. Sprenger, werd gisterenmid dag voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse B. G. een gevangenisstraf geëist van 12 jaar. In zijn functie te Alkmaar zond hij zoveel mogelijk arbei ders naar Duitsland; als dank daarvoor werd hij in 1943 benoemd tot „hoofd- inzetleider" voor Rusland bij de N.V- Ned. Oostbouw. De adv.-fiscaal achtte hem een mislukkeling, die aan bevigw zelfoverschatting leed. Twee inbrekers, die Donderdagnacht in niet. minder dan negen woningen in Hilversum waren binnengedrongen, wer den, juist toen zij van plan waren het tiental vol te maken, door een surveil lerend agent ontdekt. Zij trachtten te ontkomen, doch de agent schoot een van hen in het been, waarna ook de ander kon worden gearresteerd. Het warpn twee broers, bekende zware jongens, wier buit uit een flink bedrag aan g' 'd en talrijke distributiebescheiden be stond. Weérverwaehting medegedeeld door l het K.N.M.L te De Bilt geldig tot Zondagavond: j Heldere nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij 5 warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid- West. I 26 September: Zon op 6.32 uur. i onder 13.30 uur; maan op 22.27 uur, onder 15.47 uur. 27 September: Zon op 6.34 uur. I 5 onder 18.28 uur; maan op 23 44 uur, J onder 16.35 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3