Berlij ijnse kwestie gaat naar de V eiligheidsraad Drie geallieerden achten de door Rusland bedreigd V.S.-witboek over het Kremlin vrede Dagen van spanning rond de Quai d'Orsay ËrSSSS|Wat vallen moog', wij staan pal! Communistische infectie breidt zich uit Zestig jaargodsdienstig-zedelijk en cultureel werk eerbericht! Oorlog? Onzin!" Republikeinen zijn vol goede moed DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Autobus tegen boom vJ Geen V.N.-assemblee heeft zo behoefte aan aller gebed H. Mis in Notre Dame Gelukwens van de H. Vader aan K.A.B. Ned. Haring naar Rusland Zullen Sovjets weglopen uit Veiligheidsraad? ONDER DE LOUPE Een extra vleesbon <ij 111 70ste JAARGANG MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 No. 20734 Nadat j.l. Zaterdag het antwoord der Sovjet-Unie op de jongste nota der drie westelijke geallieerde mogendheden aangaande de Berlijnse crisis was ontvangen, zijn de ministers van" buiten landse zaken dezer drie mogendheden (V. St., Engeland en Frank rijk) Zondag op de Quai d'Orsay bijeengeweest ter bespreking van dit sovjet-antwoord. Zij namen het besluit de Berlijnse kwestie voor de Veiligheids raad te brengen, aldus meldt een officieel communiqué, dat te Parijs werd uitgegeven, nadat de ministers iy2 uur bijeen waren geweest. Zij achten de sovjet-nota „onbevredigend", aldus het communiqué. De drie Westelijke mogend heden, Engeland, Frankrijk en de V. S. beschuldigen in een ge meenschappelijke nota aan de j Sovjet-Unie, in antwoord op de Russische nota van 25 September over Berlijn, de Sovjet-Unie van I bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid door de j houding van haar autoriteiten te Berlijn. 11 „De Sovjet-regering draagt dus uitsluitend de gehele verantwoor delijkheid voor het scheppen van een toestand, die het in de huidige omstandigheden niet langer mo gelijk maakt, dat wij onze toe vlucht nemen tot middelen voor een regeling, als voorzien in arti- cel 33 van het handvest der V.N. Deze toestand houdt een bedrei ging in van de internationale vrede en veiligheid. De regeringen van Frankrijk, de V.S. en Engeland zien zich derhalve genoodzaakt ter wille van de vrede en interna tionale veiligheid de handelingen van de Sovjet-regering bij de Vei ligheidsraad ter sprake te brengen. Tegelijk met de nota aan de Sovjet-Unie is door de Ameri kaanse regering een witboek ge publiceerd, dat het eerste officiële verslag bevat van hetgeen de af- „De kleine Assemblée is een on wettig lichaam, dat bestemd is om de Veiligheidsraad te onder mijnen". Zo sprak Vrijdag de Rus sische gedelegeerde Jakob Malik in de V. N.-vergadering te Parijs. gelopen acht weken in de geheime zittingen op het Kremlin is ge beurd. Het witboek telt 24.000 woorden en bevat vele tot nu toe geheim gehouden documenten. Zowel uit de nota als uit het witboek blijkt, dat de houding ran Stalin verzoenender was dan van wie ook der andere sovjet-autori teiten. Stalin verklaarde met na druk, dat het niet de bedoeling der sovjets was, de geallieerden uit Berlijn weg te werken. Terwijl de eerste bijeenkomst gerede hoop gaf, dat de eerste moeilijkheden konden worden bijgelegd, werden de afspraken, die Stalin had beves tigd, zowel door Molotof als Soko lovsky verworpen en definitief on gedaan gemaakt, toen Stalin blijk baar nog met vacantie in de Krim was. WAAR ME/V NIET STERFT (Telefonisch van onze correspondent) Het was te verwachten, dat voor de rede van Vishinsky in de Assemblée van de Verenigde Naties grote belangstelling zou bestaan. Toch hield zijn toespraak, die werd opgevat als een propaganda-rede, de aandacht niet lang gespannen, want de belangstelling verplaatste zich ogenblikkelijk erna van het paleis Chaillot naar de Quai d'Orsay, waar het geheim omtrent de Russische antwoordnota zorgvuldig werd bewaard, evenals in Londen en Washington. De onophoudelijke besprekingen tus sen de Westelijke Drie en de Russen gaven het gevoel van een ernstijfe stand van zaken. Het verplaatsen van het debat over Berlijn naar de V. N. werd druk besproken en zonder gunstige verwachtingen. Een artikel van Whiter Lipman, dat de Ber lijnse kwestie niet op te lossen zou zijn anders dan in het ver band van een algemene oplossing van het Duitse vraagstuk, werd in de omgeving van de conferentie druk besproken. Zo was Zaterdag de stand van zaken. Opgedragen door Pater Beaufort Britse minister van Defensie over de internationale spanningl Rü bel eeenheid van het 60-jarig bestaan der Katholieke Ar- Be^ng biedt Zijne wensen aan, aan de leiders van de zo verdienstelijke Arbeiders Beweging spoort TzendVat zS. KxcellentleX Bisschop van Haarlem aan de voorzhter en aan al diegenen, die bij deze plechtigheid aanwezig zijn, Zijn Apostolische Zegen". w.g. Mgr. Montini, Substitut. NEDERLAND KOOPT RIJST ZWARE BRAND TE BERGEYK Meer bewolking j DE KLEINTJES Bon voor 100 gram vlees aangewezen NED. SPORTVLIEGTUIG LANDDE IN RUSSISCHE ZONE n i!< II. Kolonel Djokosoejono, de commu nistische militaire gouverneur van Madioen. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M- HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAAL,VAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De nota geeft dan een opsommmg van alle vergrijpen der Sovjets te Berlijn, alsmede van de concessies van de Sovjet- Unie te Moskou, concessies, welke echter te Berlijn door de Sovjets werden gene geerd: De sovjet-blokkade bedreigt hand- I having van de bezettingsstrijdkrachten der drie westelijke landen, ze bedreigt de bevolking met hongersnood en eco nomische ineenstorting. De drie regeringen kunnen geen re- I geling aanvaarden, die hun rechten in Berlijn in gevaar brengt. In Moskou werd overeengekomen, de blokkade op te heffen en de sovjet-mark in Berlijn onder toezicht der vier mogendheden in te voeren. Stalin gaf duidelijk te kennen, dat alle beperkingen, die vóór 18 Juni 1948 waren ingevoerd, zouden worden afge schaft en de financiële commissie der vier mogendheden het recht zou heb ben. controle uit te oefenen op de Duitse circulatiebank in de sovjet-zóne v0°r zover het Berlijn betrof. van ^eze overeenkomst met Stalin werd een overeengekomen in structie naar de vier opperbevelhebbers in Berlijn gezonden. De sovjet-opperbevelhebber (maar schalk Sokolovsky) hield zich niet aan deze instructie. Hij bleef er bij, dat be perkingen moesten wprden opgelegd aan het luchtvervoer en weigerde er mede accoord te gaan, dat de financiële commissie de controle zou hebben over de circulatiebank. Hij eiste tevens, dat de handel tussen Berlijn en het Westen aan de Sovjet-contröle zou worden on derworpen. Tijdens de besprekingen te Berlijn lie ten de Sovjet-autoriteiten betogingen toe, die gericht waren op gewelddadi ge omverwerping van het gemeentebe stuur. Op 18 September 1948 steunde de Sovjet-regering formeel haar opperbe velhebber in zijn houding t.a.v. he toezicht op het luchtverkeer, de han del met het westen en financiële be voegdheden. Op 22 September 1948 vroegen de drie regeringen de Sovjet-regering, of zij bereid was, de blokkade op te heffen. Zij verklaarden, dat het geen zin had, de onderhandelingen voort te Zetten, indien de Sovjet-regering de overeenkomsten niet naleefde, en zelfs deed uitkomen, dat zij de rechten van de drie regeringen in Berlijn grilde ondermijnen en vernietigen- De sovjet-regering wil de contröle uitoefenen op het luchtvervoer van goederen en personen naar Berlijn. Zij wil dus het vervoer en de verbindm gen tussen Berlijn en het Westen t>ï- perkingen opleggen, waardoor de voorziening van Berlijn door haar be heerst zou worden. De houding van de Sovjet-opperbe velhebber in Berlijn tijdens de onder handelingen en de aanmoediging van de pogingen het Berlijnse gemeente bestuur omver te werpen, bewijzen, dat de Sovjet-regering de bereikte overeenkomsten weigert na te komer, en de rechten van- de Westelijke mo gendheden in Berlijn wil afschaffen. Het blijkt, dat de Sovjet-regering door onwettige en dwangmaatregelen politieke doeleinden tracht te berei ken. De Sovjet-regering tracht de ab solute controle te krijgen van het economische, politieke en sociale Le ven van Berlijn en tracht de stad bij de Sovjet-zóne in te lijven. Zij behouden zich intussen het recht voor, die maatregelen te nemen, die no dig mochten zijn, om haar positie in Berlijn onder de huidige omstandighe den te handhaven". (Artikel 33 van het handvest bepaalt, dat partijen in enig geschil, dat de internationale vrede en veiligheid zou kunnen bedreigen, moe ten omzien naar vreedzame middelen voor een regeling zoals onderhandelin gen of arbitrage). Amerikaans witboek Een bus van de dienst Hilversum Utrecht der Ned. Buurt Spoorweg Mij. is Zondagmidda bij de Dorpsweg in Maartensdijk in volle vaart in botsing gekomen met een vrachtauto, die uit Utrecht kwam en vervolgens tegen een boom gereden: de vrachtauto kwam in een sloot terecht. Hoewel de bus zwaar beschadigd was, viel het aantal gewon den mee. Zeven passagiers en de chauf feur werden evenals de bestuurder van de vrachtwagen naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht, Later konden zij zich evenwel allen naar huis begeven. Hensbroek is blijkbaar een buiten gewoon gezonde plaats. In deze ge meente, welke 1088 inwoners telt, is namelijk in het tijdvak van 26 Juni 1947 tot en met 23 September 1948 niemand gestorven. Aan dit uitzon derlijk feit kwam een einde doordat een kindje van anderhalf jaar in een onbewaakt ogenblik te water raakte en verdronk. middag werd het communiqué omtrent de afwijzing der nota bekend en ook, dat Couvé de Murville voor Frankrijk, Wil liam Strang voor Engeland en de Londen- se gezant van Amerika Lewis Douglas na de conferentie van „de grote drie" bij een waren gebleven voor het opstellen van het antwoord, dat in de avond door de Westelijke drie zou worden behandeld. Men begreep, dat de internationale span ning bijzonder hevig was toegenomen. De vredesstem van kardinaal Suhard in het sombere ogenblik voor de inter nationale verhouding uitgesproken, mo ge door de gehele wereld verstaan wor den. Herinnerend aan de door de aarts bisschop van Boston, mgr. Cushing, bij de terugkeer van de Amerikaanse pel grims naar Rome, van dezelfde kansel gerapporteerde woorden van Z. H. de Paus, had kardinaal Suhard uitgeroe pen: „Geen assemblee der Verenigde Naties heeft zo zeer behoefte aan aller gebed". In de kathedraal wa en de meeste le- het diplomatieke corps en en gedelegeerden van de assemblee aanwezig. Enige leden van de sovjet-delegatie werden geleid door Bo- gomolov. De Poolse en Joegoslavische delegaties waren zeer talrijk vertegen woordigd. Het geheel was een zeldzaam gevarieerde vertegenwoordiging van alle rassen volken en belijdenissen. Enige Mohamedanen waren tot de ingang van de kerk gekomen om kardinaal Suhard hun opwachting te maken en zich te verontschuldigen, dat hun religieuze voorschriften hen verboden binnen te treden. In de woestijn van bezorgdheden lag de plechtige H. Mis, Zondagochtend door een Nederlandse gedelegeerde, pater Beau fort in de Notre Dame opgedragen, als een verkwikkende oase en de zo belangrijke toespraak van kardinaal Suhard, maakte dan ook een buitengewoon diepe indruk. Veel ingewijden wisten, dat op dat ogen blik Moskou de afspraak had geschonden en zijn antwoord-nota door middel van 'n communiqué van het nieuwsagentschap Tass had wereldkundig gemaakt. Terwijl het merendeel der gedelegeer den der assemblee en ook het publiek van de schoonste dag van het jaar kon genie ten, ving na de H. Mis in het ministerie van buitenlandse zaken het gemeenschap- van pelijk onderzoek van het Russische ant- staatslieden woord aan, in het bijzijn van de voor naamste medewerkers, die aan de onder handelingen met Moskou hadden deelge nomen. Allereerst werd de publicatie van Tass als een schending van de overeen gekomen geheimhouding beschouwd, ter wijl het antwoord zelf volkomen onvol doende werd geacht. In de loop van de De Britse minister van defensie, Shin- well, heeft Zondagavond in een toespraak te Salford verklaard, dat de jongste rede i van Wisjinsky in de assemblee der V.N., over een algehele beperking der bewa- pening een ernstige bestudering waard is. Men schijnt te veronderstellen, dat j er, op grond van ideologische en poli tieke verschillen tussen ons en de Sov jet-Unie, onvermijdelijk oorlog moet komen. Dat is onzin. Het kan zijn, dat velen van ons hier te lande de poli tieke methoden van de Sovjet-Unie verwerpen. Ook de Russen zouden onze politieke methoden kunnen verwerpen doch dat is nog geen reden om oorlog te voeren. Er is helemaal geen rede voor een paniekstemming. Wij trette gewone voorzorgsmaatregelen, maar moeten onze militaire uitgaven zo laag mogelijk houden. Aanstaande Donderdag zal ik de ge legenheid hebben, het land te vertellen, wat wij zullen doen. Er zal met voorge steld worden, mannen op te roepen, in dien er tenminste geen aanleiding toe is en die is er volgens ons op het ogen- Het godsdienstig leven onder de arbei ders werd dan ook steeds dieper en krachtiger. Tijdens de oorlog stond de K.A.B. vooraan In de strijd en pal in haar beginselen en heeft anderen door haar houding aangemoedigd Dit was te danken aan de vaste stelregel: vóór alles Gods gebod! Het persbureau der Indonesische re publiek, Antara, meldt, dat kol. Sajoe- to Zaterdagmorgen het bewind van het nationale front geproclameerd heeft te Poerwodadi, in het gewest Semarang. Poerwodadi ligt ten Noor den van Solo. Het persbureau voegt er aan toe, dat dit bewind overeenstemt met „het communistisch bestuur te Madioen". Voorts wordt melding gemaakt van het uitbreken van „een communisti sche opstand in Parakan ten Noofd- Westen van Magelang", eveneens Za terdagmorgen. Nader meldt Antara, dat Sajoeto zich tot opperste militaire leider heeft uitge roepen. Van de zijde van het republi keinse leger wordt verklaard, dat „de affaire Parakan binnenkort beslecht zal worden". Op verschillende andere plaatsen, zo wordt er aan toegevoegd, heeft dit leger zuiveringsacties uitgevoerd. Td Bodjo- negoro is Vrijdagavond gedurend tien minuten geschoten. Van gezaghebbende zijde verneemt Aneta, dat er „een actie is uitgevoerd tegen een bende ordever stoorders en dat ook enige leiders van de P.K.I. gearresteerd zijn". „De stem van vrij Indonesië" (omroep van het 'eger der republiek Indonesia) meldt, dat de r publikeinse troepen in het gebi-.d van Madioen goede voortgang maken en dat, naar verwacht wordt, de omsingelingsbeweging binnenkort vol tooid zal zijn". Dp Duitse economische commissie in de Sovjet-zone heeft nieuwe overeen komsten voor een goederenruü met Ne derland, Zweden en Denemarken bekend gemaakt. Nederland zal 4.000 ton gezouten ha ring leveren, Zweden 2.000 k 2.500 ton vis Denemarken heeft deze maand 1.009 ton vis geleverd. Naar wij vernemen, heeft Nederland 6500 ton rijst in Siam aangekocht Van de aankoop van 3000 ton rijst in Saigon zai voorlopig nog wel niets komen. Sai gon vraagt bovendien betaling in dollars In Bergeyk heeft Zaterdag een zware brand gewoed, welke de lakspuiterij van de N.V. Kunstnijverheid „Het Spectrum" geheel in de as legde, terwijl ook de aangrenzende opslagplaatsen met voor raden totaal uitbrandden. Alleen de op geslagen afgewerkte producten konden grotendéels worden behouden. Twee be lendende woonhuizen en een deel van een sigarenfabriek gingen eveneens ver loren. - ken. In VN kringen te Parijs is men van oordeel, dat de Sovjet-Unie waarschijn lijk uit de veiligheidsraad „zal weglo pen" als de kwestie Berlijn deze week aan de orde komt, Men herinnert er aan, dat Gromyko tn 1946 de vergadering van de yeilig ei raad verliet, toen de kwestie Per»e ter sprake kwam. Hij verklaarde toen, dat de veiligheidsraad niet het recht ha een zaak te behandelen, die alleen door de grote mogendheden diende te worden uitgemaakt. De Sovjet-regering zal ook nu wel ver klaren, dat de kwestie Berlijn buiten de bevoegdheid van de veiligheidsraad valt en dan heengaan. Weerverwachting, medegedeeld door j het K N. M. I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Toenemende bewolking, maar over- i wegend droog weer. Matige en in de Noordelijke provincies tijdelijk krach- tige wind tussen Zuid en Zuid- West in het Noord-Westen van het land S overdag iets lagere temperaturen. 28 Sept. Zon op 6.35 uur, onder 18.26 j 5 uur; Maan op uur, onder 17.10 uur. Als een onverwachte en niet te over treffen hulde voor de K.A.B, in het bis dom Haarlem kwam Zondagmiddag dit telegram van ZB. de Paus tijdens de herdenkingsvergadering in het Kurhaus te Scheveningen aan. De viering van dit 60-jarig bestaan telde ongetwijfeld vele hoogtepunten, doeh dit moment maakte een langdurige strijd voor sociale ge rechtigheid en waarachtig Christendom onder de arbeiders welhaast tot een over. winning Zonder vrees voor hovaardij, mag de K A.B. immers wijzen op een staat van dienst die aan de arbeiders niet louter materiële vooruitgang heeft bezorgd, maar die hen tevens op een hogeT godsdienstig en zedelijk plan heeft gebracht. Pontificale H. Mis Dit werd bijzonder benadrukt door de bisschop van Haarlem mgr J. P Hui- bers in zijn vaderlijk woord tijdens de Pontificale H. Mis in de St. Jacobuskerk te 's-Gravenhage Want ondanks het feit, dat de Volksbond nu K.A.B. geheten een lekenorganisatie was, werd de sosiale kwestie primair bezien vanuit het licht van het geloof. Mgr. Huibers stelde tenslotte de K.A.B ten voorbeeld aan anderen en gaf als devies voor de moeilijke toekomst: ..Wat vallen moog', wij staan in vereniging met Christus. Maria en de heiligen^ van ons vaderland!" Tijdens deze H. Mis, die ook door de K.R O. is uitgezonden, werd de bisschop geassisteerd door mgr. W. J Pompe. deken van Den Haag als presbyter-assis- tens, rector P- Maas uit Rotterdam als diaken, rector C. Klaver uit Amsterdam als sub-diaken, de diocesaan-adviseur rector J. Kraakman en pater Engelbertus O.F M Cap., leider van 't Credo Pugno- werk als troöndiakens Het versterkte parochiële zangkoor „Cantemus Domino" voerde onder leiding van de heer Jan Schmitz de gezangen uit. Feestgave: fonds voor rust- behoevende moeders. Om half drie begon in het Kurhaus de herdenkingsvergadering. welke door 400 afgevaardigden uit de 187 afdelingen werd bijgewoond. De voorzitter van "de jubileum-commissie, de heer F. Keesen verwelkomde hier in he+ bijzonder de Pauselijke nuntius, mgr P. Giobbe minister J R. H. van Schaik, de bonds voorzitter A. C. de Bruyn, de heren Bol- sius en Wittenberg, leden van gedepu teerde Staten van Z.-Holland en vele vertegenwoordigers van overheid en ver wante organisaties. Een bijzonder wel kom ontving dp burgemeester van Wehl. de heer W F G, L. Passtoars en verdere familie van de oprichter van de jubile rende bond Willem Pastoors, wiens borst beeld op het podium in de bloemen stond Na een herdenking van de overledenen werd besloten een telegram van aanhan kelijkheid aan Koningin Juliana te zen den. Tn antwoord op de gelukwens van de H. Vader werd een telegram van dank en kinderlijke onderwerping ge stuurd. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer Keesen namens de meer dan 62 000 leden van de bond een gelukwens uitgesproken waaraan hjj verbond een feestgave in de vorm van een fonds tot uitzending van rustbehoevende moeders Dit is geheel in de Uin van de dienende taak van de Bond om aan de leden met hun gezinnen onder het devies: „Door eigen kracht omhoog" zoveel mogeliik steun te bieden door haar sociale instellingen, waarvan dit de jongste is. Reeds is voor dit fonds f20 000 bijeen gebracht door de leden maar er Jcoml binnenkort nog veel meerDe heer W B. Koelemij directeur van het dioc ziekenfonds St Joannes de Deo, voegde hieraan f4000 toe. als bijdrage van dit ziekenfonds. De Kerk in het sociale leven Dr A A, Olierook directeur van de ontw'ikkelingscentrale. van de K A B en oud-adviseur van de Haarlemse Dioce sane Bond hield de feestrede. Na een blik op het verleden te hebben geworpen wees spr. op de successen: de materiële levensvoorwaarden van de arbeider zijn verbeterd: zijn gevoel voor mensenwaar de is wakker geschud; zijn godsdienstig- zedelijk peil is omhoog gevoerd. Giep ging spr in op de taak van de Kerk tn het sociale leven. Het aanpassingsver mogen van de Kerk bij de ontwikkeling der mensheid is wonderbaarlijk: ze s steeds oud en jong tegelijk, eeuwig en toch altijd actueel, vasthoudend en toen niet bang voor ondergang. Bij de erkenning van nieuwe stromin gen is de Kerk altijd bereid te aan™ar- den wat er aan waarheid inschuilt Maar ze wil géén halve waarheid, zoals zich manifesteert in de theorieen over indi vidu en gemeenschap. Géén indavidua- lisme doch ook geen absolute gemeen schapsmens. Aan beiden: individu en ge meenschap geeft de Kerk de volle maat. In haar sociale leer is de Kerk steeds onverschrokken te velde getrokken tegen beide uitersten: het liberalisme èn tegen staatsabsolutisme. En het is de grote verdienste van de K A B.. dat zij telkens, als de roepstem van hét Vaticaan weerklonk, zich ge toond heeft de beproefde garde, die in onkreukbare trouw paraat was om mee te bouwen aan de nieuwe maatschappij Rector Olierook besloot zijn begeeste rende rede: bjj alle drukkende zorgen, blijft u bewust, dat Gods Vaderoog over u waakt. Maakt nw beweging sterk; sterk door ledental naar buiten, vooral sterk door innerlijke bezieling Wanneer in ons weer iets gloeien kan van het apostelvuur, dat de eerste christenen uit droegen over de wereld, wanneer wfl be zitten zullen hnn heerlijke saamhorig heid, die de heidenen deed getuigen: ziet hoe ze elkander liefhebhen. dan zuilen we met Gods zegen op dit 60-jarig feest van overwinningen kunner spreken. Aan het slot van de vergadering heeft de bondsvoorzitter, de heer J. W van den Akker, een hartelijk dankwoord ge sproken jegens allen, die zich voor deze feestviering verdienstelijk hadden ge maakt. Een bijzonder woord komt hier toe aan het ..Harmonie-Orkest ..St. Gre. gorius de Grote" van de K.A.B.-Den Haag en de Rustenburger Koorknapen, bedden onder leiding van de heer Henk Hoogervorst, die voor een voortreffelijke muzikale omlijsting zorg hebben gedra gen. Tijdens -het feestdiner heeft minister1 Van Schaik nog het woord gevoerd. Met grote waardejing had hij steeds het werk van de K.A.B. gade geslagen en dikwijls samengewerkt met de leiders. Voor de regering is de houding van de arbeiders een grote steun, vooral wan neer we deze vergelijken met de toestan den in bet buitenland. Hoge gasten Zaterdagmiddag recipieerde het be stuur in het gebouw Pulchri Studio aan de Lange Voorhout te Den Haag. Op deze receptie kwamen hun gelukwensen aan bieden mr. J R. H. van Schaik, vice- voorzitter van de ministerraad, mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, wethouder H. B. v. d Oever en wethouder ir L. Feber namens het Haagse gemeentebestuur en mr. H Schuermann, voorzitter van de Haagse Kafh. raadsfractie. Naast deze gasten uit het publieke leven, kwamen ook de verwante organi saties hun felicitaties overbrengen: de vertegenwoordigers van de vakorganisa ties. de K.A.V., de Kajotters, K.A. en K.V.P.. de hoofdbesturen van de Kath Werkgevers Veren., de Middenstands bond, de Land- en Tuinbouwbond en de Vrouwenbond. Namens het hoofdbestuur van de K A B verscheen bondsvoorzitter A. C de Bruyn die de Haarlemse K.A.B. de bond noemde, die het krachtigst haar stempel heeft gedrukt op het organisatie, leven en niet alleen op dat van de arbel dersorganisaties. Namens de werkgeversorganisaties bood drs. A H, M. Albregts efln her inneringsbord aan en wees op de groei ende broederlijke samenwerking tussen werkgevers- en arbeidersorganisaties. Namens de middenstand sprak de heer H. E. v. d Brule. wethouder van Rot terdam. die de innige verstandhouding tussen middenstand en K A B in herin nering bracht door te wijzen op het feit dat de oprichter van de Volksbond Wil lem Passtoors zelf een middenstander was De schrijver van het „Gedenkboek Wat er groeide uit de daad" met 478 pagina's, de heer Jos. A. van Seggelen, tevens een van de oude rotten uit de beweging, kon niet volstaan met een persoonlijke felicitatie, doch bracht uit naam van alle overleden pioniers als het ware een gelukwens uit de hemel. Vele gelukwensen gingen vergezeld van een bloemenhulde. Reeds wanneer men vluchtig de be grotingscijfers beziet, komt men tot het besef, dat het geen nul is geweest, die al die nullen achter één, twee, drie enz. heeft gezet. En ook vindt men het dan begrijpelijk, dat minister Lieftinck niet op een kleinigheid ziet. Zelfs Kamerle den kunnen zich niet onttrekken aan de begoocheling door die getallen en wij hebben wel eens gehoord, dat vrouwen van sommige Parlementsleden haar mo derekeningen bewaren tot de dagen van de begrotingsdebatten, omdat dan die nota's niet zo hoog lijken. Maar na al het jongleren in de Mil-_ lienennota is toch de apotheose, dat wij zuinig moeten Zijn en sparen. Laten wij het over sparen, als zijnde goeddeels van theoretische waarde, niet hebben. Dus alleen maar zuinig zijn, hetgeen wil zeg gen: op de kleintjes letten. Doch minis ter Lieftinck maakt dit tot zekere hoogte moeilijk, doordat hij ons dwingt de klein tjes niet meer te tellen, aangezien hij de halve centen en de halve stuivers uit de circulatie neemt. Men moge dan nog zo op de pennies zijn, het „halfje", het welk in onze jeugd het symbool was van het begin van de honderdduizend, moet men noodgedwongen verwaarlozen. Nu kunnen die aller-kleinsten geen groten meer maken. Deze maatregel komt ons, ook uit psy chologisch oogpunt bezien, wat royaal voor. Als een jongen vroeger zich te hoog achtte om nog boodschappen te doen, antwoordde hij in de winkel op de waarschuwing, dat hij nog een „halvie" terugkreeg, onder afwerend gebaar: „O, laat maar". Zulks vond de vrouw van de winkelier wel goed, maar de vrouw van de vader van de jongen dacht er anders over en zusje moest voortaan de boodschappen doen. Na het intrekken van bovengenoemde geldstukken zalalles naar boven afge rond worden, een voordeel voor de mid denstand, want elke dag een draadje geeft een hemdsmouw in een jaar, zodat de leveranciers iets beter gekleed zullen gaan, maar de cliënten tenslotte een hemd minder zullen hebben om er in te staan. Op deze wijze handelt minister Lief tinck geheel in de geest van zijn ambt genoot Prof. v. d. Brink, die de midden standers een warm hart toedraagt en hun terecht een wat ruimere winstmarge gunt. Trouwens, zij hebben die extra- kleintjes hard nodig om de grote bedra gen op te brengen, welke minister Lief tinck vraagt. Die weet van geven en nemen, doch van nemen het best. Niet dat deze Fiscus-voogd ook naar boven afrondt. Neen hoor, die grijpt dadelijk zo hoog. dat hij onmiddellijk de hoogte heeft. Daarvan zijn wij allen op de hoog ten en anders stelt het aanslagbiljet het slachtoffer wel op de hoogte. Maar niet alleen de fiscus weet hoogte te houden; ook de kostprijs van het le vensonderhoud is geen laagvlieger. En om op dezelfde hoogte te blijven, blijkt het noodzakelijk om niet te hoog te vlie gen. Het beste is misschien om helemaal niet te vliegen, doch als grondpersoneel eerst voor een veilige (financiële) basis te zorgen. Immers, wanneer zuinigheid met vlijt huizen als kastelen kan bou wen, waarom dan niet 'n Schieveentje of een Ypenburgje? Maar de vereiste zuinigheid zullen wij niet langer kunnen zoeken in het halve centje van de goede oude tijd. Wij gaan dus maar op een cent kijken. Of dit zal lukken? Men kan een dubbeltje zelfs niet meer omkeren, want het is uitgegeven, voor men het goed en wel in handen heeft. ANALYST. Als overgang naar het normale vlees rantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemarkten maakt deze aanvullende verstrekking van vlees mogelijk. Een Nederlands sportvliegtuig, dat Za terdagochtend van het vliegveld Eelde was opgestegen met bestemming Kopen hagen, was aanvankelijk als vermist op gegeven. Men vermoedde echter, dat het zich in de Russische zóne van Duitsland bevond. Op verzoek van Schiphol is door autoriteiten in de Engelse zóne bij de Russen geïnformeerd. De Russen beves tigden, dat het vliegtuig bij Schwerin was geland. Waarschijnlijk was het door mo torstoring of Zuidwestenwind afgedreven Het vliegtuig werd bestuurd door de sportvlieger W. Molena en had als pas sagiers aan boord de heren J. Ubink, waarnemend hoofdredacteur van het Nieuwsblad van hst Noorden, en O. We- dema, verfhandelaar te Groningen. Ne derlandse vertegenwoordigers in de Brit se zóne van Duitsland pogen thans in contact met hen te komen. il i|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1