Verleden heden toekomst van de zwemsport I De 3e en 4e klassers T.O.G.O. EN H.H.Y.C. DELEN LANDMAN EN EVERSE STAKEN IN GLANZENDE VORM DENIS COMPTON NAM AFSCHEID Sportmria Sparta was sterker maar miste de kansen Gouda-Excelsior 1-3 C.V.V. liep achterstand van 3-0 geheel in O.D.S. slachtoffer van eerste V.F.C.-zege MAANDAG 27 SEPTEMBER? 1941 PAGINA 4 Ouderwetse badpakkenNew look" OP HET JUBILEUMFEEST VAN DE K.N.Z.B. VOETBAL IN BELGIë P.S.V. DEELDE MET EMMA Technische meerderheid der thuisclub ue weptunus-keeper Landman is reeds door de D.W.S.-aanvallers gepasseerd, maar rechtsback Everse kan de bal nog uit 't doel kóppen GEEN DOELPUNTEN BIJ D.W.S.-NEPTUNUS GROTE SPANNING BU B.V.V.—WILLEM II Zwaar bevochten Bossche zege MONSTERACHTIGE SCORES IN 3D, 4D EN 4H v.c.s. OM HET SCHAAKKAMPIOEN. SCHAP DE KORFBALCOMPETITIE DKS VERLIEST IN DEVENTER DE HOCKEY-UITSLAGEN 1 1 :i. i 4 1 X 3 1 VOETBAL IN ENGELAND BETERE TECHNIEK WINT VAN ENTHOUSIASME r* i De pioniers van de zwemsport zijn voor lopers geweest van de „new look". Dit konden Zaterdagavond de toeschouwers vaststellen, die de jubileumwedstrijden van de K.N.Z.B. die d'oor de A Z. 1870 in het Sportfondsenbad Oost te Amster dam georganiseerd werden, bij woonden. De zwemmers en zwemsters van 50 jaar geleden droegen badpakken, die wat lengte betreft de nieuwste damesmode van 1948 zeer nabij kwamen. Ook de juryleden gingen toen anders gekleed dan nu; in plaats van sportieve kleding droegen zij het jacquet met bolhoed en namen bij wedstrijden in een bootje plaats, dat het bad ronddreef. Dit alles kreeg men op het feest van de K.N.Z.B, te zien. En men zag daar ook de wijze waarop vroeger de wed strijden gehouden werden. Het snel- zwemmen voor mannen en vrouwen op buik en rug, waarbij in het water ge start werd ett aan de finish een bel ge luid moest worden, gekleed popduiken voor mannen, een bijzonder geliefd num mer dn de oude tijd: het touwtrekken voor mannen en duiken en springen van de 3 meter plank, dit alles zorgde in het begin van de avond voor een gezellige stemming, die nog verhoogd werd door een „hoempa-orkestje", dat vrolijke wijsjes speelde. Ook de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Adlly, die de gehele avond bijwoonde, geraakte in de gemoedelijke sfeer, die alom heerste en toen hem dan ook het ere-beschermheer. schap van de A.Z. 1870 werd aangebo den, accepteerde de burgemeester dit van ganser harte. Het heden bracht een uitstekend pro gramma. waaraan de Olympische ploeg medewerkte. Zij zorgde voor goede tijden en verrassingen, waardoor het publiek, dat elk beschikbare plaatsje in het grote bad bezette, behalve een spannende serie wedstrijden, ook fraaie sport te zien kreeg Het begon ai op het eerste nummer, de 100 meter borstcrawl heren, de H.P. C.'er Tjebbes, die de laatste tijd erg naar voren gekomen is, zag kans Rob Sindorf te slaan in 1 min. 1,6 sec. Sindorf's tijd was 1 min. 1.8 sec. Op de 100 meter borstcrawl dames ontspon zich een felle strijd tussen Han- nde Termeulen en Irma Schuhmacher, die elkaar geen centimeter toegaven. Op de laatste meter wist de Rotterdamse met handslag te winnen. Tijden: Schuh macher 1 min. 7.6 sec. Termeulen 1 min. 7.7 sec. De 100 meter rugslag dames werd een overwinning voor Diny van Ekris, die de goedie tijd van 1 min. 16.4 sec. noteerde, voor Ria van der Horst in 1 min. 17.4 sec. en Greetje Galliard in 1 min. 17.8 Bob Bonte, die op de 200 meter school, slag lange tijd met grote voorsprong had geleid, moest op de laatste 25 meter een felle aanval van Joop van Daatselaar afslaan. Het gelukte hem en in 2 min. 45.1 sec. tikte onze Olympische finalist als eerste aan voor Van Daatselaar, die er 1.2 sec. langer over deed Het sensationele nummer werd de 200 meter schoolslag dames. Direct na de start werkten Nel van Vliet en haar clubgenote Tonny Hom zich naar voren, op enige afstand gevolgd door Jannie de Groot. De strijd tussen de Robbenmeisjes werd fel en bij ieder keerpunt bleek, dat de kleine Tonny Hom haar grotere sport' zuster ernstige concurrentie ging aan doen. Het laatste keerpunt werd nog ge lijk genomen en eerst op de laatste meters wist Nel van Vliet de zege nog uit het vuur te slepen. In 2 min. 55.9 sec.. 0.1 voor Tonny Hom, tikte de Olympi sche kampioene als eerste aan. Voor Tonny Hom betekende deze uitstekende tijd een grote verbetering van haar per soonlijk record. De toekomst van de zwemsport werd uitgebeeld door een groot aantal jongens en meisjes, die hun best deden om het devies van de zwembond „Ieder Neder lander Zwemmer" op aanschouwelijke wijze uit te beelden. Het was een lust deze peuters, waarvan sommigen niet ouders dan 6 a 7 jaar waren, door het water te zien schieten en ze met de polobal te zien spelen. Al met al was deze avond een uit stekende propaganda voor de zwemsport en men vraagt zich slechts af waarom, dit programma niet op propaganda-avonden door het gehele land gegeven wordt. Velen zouden, na het bijwonen van een dergelijke avond, zich stellig wat meer voor deze gezonde en nuttige sport gaan interesseren Ere-divisie: AnderlechtBoom 3—2; CharleroiBerchem 01; Racing Brus selOlympic 10; LyraAntwerpen 25; BeerschotTienen 22; La Gan- toiseUnion St. Gilles 41; Standard LuikF. C. Mechelen 22; R. C. Meche- len—F. C. Luik 20. La Gantoise staat boven aan, gevolgd door Berchem Sport en de R. C. Meche len, alle met zes punten uit vier wed strijden. Een technisch beter spelend PSV, dat mede door zijn veldoverwicht in de wedstrijd tegen Sportclub Emma de over winning had verdiend, zag zich deze achteraf bekeken reeds in de zesde minuut na het begin ontgaan door een blunder van doelman Steiger, die zich bij een onverwacht schot van de Lim burgse midvoor De Ruyter niet op zijn plaats bevond en daardoor de bezoekers op goedkope wijze aan de leiding hielp. Steiger herstelde zich in de loop van de wedstrijd, doch hoe de FSV-ers ook zwoegden en hoe hun aanvallen het Em- ma-doel belaagden, tot de rust slaagden zij er niet in deze 10 achterstand in te lopen. Voor een groot deel was dit te wijten aan het gemis aan schotvaardig heid van de Eindhovense voorhoedespe lers, doch voor een even groot deel zeker aan de moedige wijze, waarop Smerecnik zijn doel verdedigde- Zeer gevaarlijk wa ren overigens de minder talrijke aan vallen, die Emma kon opzetten. Het zwakke verdedigen van de PSV-achter- hoede werd aanleiding tot diverse hoek schoppen doch Steiger weigerde pertinent zich nog eenmaal te laten passeren. Het verdiende Eindhovense tegenpunt kwam 16 minuten na de hervatting, toen links buiten Mulders een vrije schop listig over de opgestelde Emma-muur heen plaatste, zodoende Fransen in staat stel lend, de bal in doel te lopen (11). De verhoogde spanning werd aanleiding tot ruwer spel. Maessen kreeg een waar schuwing, maar daar bleef het bij. Van Emma-zijde dreigde nu geen gevaar meer, doch ook bij PSV wilde het niet lukken. Een omzetting in de thuisploeg, veroorzaakt door het uitvallen van v. Elderen, had geen succes en in de stand kwam geen wijziging meer. Tachtig minuten heeft BW zijn aan hangers in het onzekere gelaten omtrent de afloop van de wedstrijd tegen de gro te rivale Willem II. Toen eerst zag v. Beurden zijn kans schoon, hij loste van verre afstand een geweldig schot en de uitstekende Tilburgse doelman was kans loos geslagen. In een geweldig tempo werd gestart en reeds dadelijk moest Botermans handelend optreden bij en kele schoten van v. Overbeek en Kwaks. Doch ook de bezoekers lieten zich niet onbetuigd en vooral de aalvlugge Wil lem Engel en de oude rot v. Loon be zorgde de Bossche defensie werk te over. Maar Krijgh c.s. weerde zich dap per, al had Huybregts een off-day. Een maal dachten wij Willem II de leiding te zien nemen, toen v. Beers inschoot, doch via de binnenkant van de paal kaatste de bal uit het Bossche doel. Hoe wel de Bossche middellinie haar voor hoede goed steunde, wist de rood-zwarte aanval vin de geboden kansen niet te profiteren. Tot tweemaal toe kreeg Don- huyzen éen opgelegde kans van dichtbij te scoren, doch de schoten gingen naast of over. Bij een der vele Tilburgse aan vallen wist Huybregts met de bal geen raad, hij speelde te zacht op Saris terug, wilde zich hierna herstellen, doch kreeg de bal tegen de handen en scheidsrech ter Wevers wees naar de witte stip. On der doodse stilte nam v. Ierland de straf schop, maar de overigens uitstekend spelende Willem Il-aanvoerder schoot in Saris' handen. Dit was het sein voor de thuisclub, om nog eens extra aan te pak ken en luid aangemoedigd, trokken de rood-zwarten ten aanval. De Willem II- verdediging kon evenwel steeds tijdig ingrijpen en met dubbel blanke stand werd gedraaid. Het bleek, dat de Bos schenaren in de eerste helft te veel van hun krachten hadden gevergd; vooral de Bossche aanvoerder liep erg stroef. Bovendien bezondigden de rood-zwarte voorwaartsen zich aan kort en peuterig spel, hetgeen een kolfje naar de hand van de steeds goed ingrijpende Willem Il-verdediging was. Nadat de doelen beurtelings onder schot waren genomi/n scoorde v. Beurden na een snelle aahval over rechts onhoudbaar voor Botermans het eerste, en naar blijken zou, het enige doelpunt van de wedstrijd. Willem II deed nog een uiterste poging om het zozeer verdiende tegenpunt t# scoren, doch de stand bleef ongewijzigd, zodat de Bosschenaren een zwaar bevochten zege behaalden, waarmede zij dubbel en dwars tevreden mogen zijn. Met een benauwde 34 zege op SJC heeft kampioen HBC in 3A eindelijk de eerste winst binnen gehaald. De strijd om de voorlopige bezetting van de eer ste plaats werd beslist ten gunste, van TYBB, dat Alphen er met 21 onder hield. RK AW bleef door een 2—1 zege op LFC echter goed volgen. Debutant Roodenburg slaagde er inderdaad in om met 2—3 ten koste van Tonegido de tweede overwinning te behalen. r.Y.B.B. Roodenburg L.F.C. R.K.A.V.V. H.B.C. Hillinen Alphen S.JC. Tonegido 3 2 1 5 5 3 2 2 4 5 3 3 1 1 1 3 4 3 3 1 1 1 3 3 3 2 1 1 2 5 5 2 1 1 2 2 2 3 2 1 2 2 3 3 1 2 2 6 8 3 1 2 1 5 7 Hollandiaan had in 3B weinig moeite met Wassenaar en behaalde met 52 een royale overwinning. Het herstel van De Mussen vond voortgang nu met 24 van Leonidas werd gewonnen. Het gedegra deerde Vios liet de Haagse derby tegen Laakkwartier met 2—4 een lelijke steek vallen. Een andere ex-2de klasser, VDL, was fortuinlijker, al kwamen de Maassluizenaren met 12 maar net met de hakken over de sloot. Hollandiaan ..3 2 1 5 11 5 Laakkwartier 3 2 1 5 10 5 de Mussen 3 2 0 4 7 5 V.D.L. 2 1 1 3 4 3 D H S2 1 1 2 4 3 Concordia 2 2 2 4 4 Leonidas 3 1 2 1 4 9 Wassenaar .,2 2 3 8 Vios 2 2 2 7 Inderdaad heeft BEC tegen BMT geen walk-over gehad. De Deiftse kam pioen mag met het 22 gelijke spel tegen de gedegradeerde 2de klasser dub bel en dwars tevreden zijn. De beide andere kampioenen behaalden de volle winst: ONA op het nippertje met 0—1 tegen Blauw Zwart en VCS iets royaler met 1—3 tegen GSV. Een onverwacht succesje noteerde Cromvliet met 02 te gen Westerkwartier. Sparta heeft in zijn eerste thuiswed strijd met 30 van Stormvogels verloren doordat de voorhoede niet van de vele kansen om te doelpunten wist te profi teren. De aanval liet, goed gesteund door een zwoegende middienlinie, in het veld een vlot combinatiespel zien, waarvan de afwerking echter alles te wensen over liet. Lening en Sonneveld trapten in on middellijke successie in het IJ muider doelgebied het leer tegen tegenstanders op; Van Male kreeg daarna de bal vrij, maar zijn sdhot was te slap om Kraak te passeren. En toen even later scheidsrech. ter Eist, de Rotterdammers een strafschop toekende, richtte Sonneveld recht op Kraak, die de kogel terug stompte; de Spartaan kreeg het leer weer voor de voeten, maar knalde nu van nog geen drie meter afstand huizenhoog over. Wat later kwam Lening in vrije positie voor het Stormvogels-doel doch hij schoot in de handen van de hem tegemoet gelopen Spaak. Al deze kansen werden in de eer ste helft geschapen, toen de thuisclub een flink overwicht had en de met drie aanvallers opererende IJmuidenaren veel al in de verdediging gedrongen werden welke, hoewel Schoorl op het appel ont. brak, de roodwitte stormlopen steeds wist te breken. En toen tegen het einde der eerste helft de Stormvogels-voorhoede wat los kwam, viel zowaar het 'n de lucht hangende doelpunt aan de andere kant. Bij een voorzet van v. Opbergen kopte Goedhart in; wel wist v. Kouwen het gevaar ten koste van een hoekschop te bezweren, dooh het was uitstel van executie, want de hoekschop bracht nieuwe dreiging en nu passeerde Lup- psns met een energieke kopstoot de Rot. terdamse doelman. We noteerden bij de onmiddellijk volgende Sparta-aanval reeds de gelijkmaker toen Lening een kogel inzond, waar de ver voor zijn doel staande Kraak tevergeefs naar greep, doch de bal ging juist over de lat Na de pauze was het overwicht van Sparta vrijwel, verdwenen en gingen de partijen gelijkwaardig tegen elkaar op, waarbij de aanvallen van de gasten het gevaar, lijkst bleken. Andermaal kreeg de thuis, club de eerste kansen, doch van Male schoot te zacht en v. Ede maakte goed werk, door treuzelen improductief. Nu de verdediging van Sparta scherper op de proef werd gesteld, bleek het verband daar niet steeds te kloppen. Van Opber gen zag een doelpunt wegens buitenspel geannuleerd, maar na 20 min kopte De Boer een voorzet van Meijer fraai in. En toen tegen het einde het rechter gedeelte der Rotterdamse achterhoede aarzelde met aanvallen wegens vermeend buiten spel, kon Meijer nagenoeg ongehinderd de stand op 03 brengen. De Storm vogels wonnen doordat ze beter van de kansen wisten te profiteren; de kwali teit van de voorhoede gaf de doorslag. Voor de wedstrijd begon, is de geluids. installatie, het geschenk van de leden bij het 60-jarig bestaan, officieel aan het bestuur van Sparta overgedragen. De Rotterdammers, die de vorige week de competitie zo fraai ingezet hebben, wisten in hun tweede ontmoeting in het Olympisch stadion tegen D. W. S. op- niauw hun doel schoon te houden, doch hun aanval slaagde er niet in één doe - punt te maken. De uitslag karakteriseert het vertoonde spel uitstekend. Aan bei de zijden excelleerden de verdedigingen, die beide zeer hecht genoemd mogen worden. Was het bij D. W. S- vooral de middenlinie, met de spil Wiertz en de linksmidden Bulder als uitblinkers, die de meeste aanvallen van de Rotterdam mers al in de kiem smoorden, bij Neptu- nus was het bovenal het laatste bolwerk dat excellent functionneerde, waarbij vooral doelman Landman en de ach terspeler Everse een zeer sterke partij vertolkten. In deze vorm is Landman, met zijn klemvaste vangen zijn duik- sprongen en zijn kunstig „plukken" van hoge ballen, een ernstige concurrent van Kraak en de trapvaste, in elke situatie zeer beheerst en tactisch wegwerkende back Everse een speler die zowel Van Bun als Schijvenaar naar de kroon steekt. D W. S. had meestentijds een veldover wicht Hier viel een goede techniek te bewonderen. Het „timen" van harde overzetten getuigde van een goede scho ling doch man miste het beslissende schot en ook wel het op de juiste wijze vrij lopen van de spelers, waardoor het goede veldspel niet tot resultaten leidde. Het vrij talrijke publiek al was Ajax m Amsterdam toch weer.de grote magneet! kreeg veel spannende momenten van- beide doelen te aanschouwen, doch de clou van elke wedstrijd, het maken van doelpunten, bleef achterwege en dat ont nam ongetwijfeld veel van de charme van het spel. De goals vormen nu een maal de saus van het wedstrijd menue. Velen waren geneigd, door het betere teamwork en 'n licht technisch overwicht, als hun oordeel te kennén te geven dat D. W.,S. verdiende te winnen, doch in aanmerking nemende de tekortkomingen van het aanvalsspel der Amsterdammers en de bijzonder goede achterhoede van Neptunus kan deze uitslag de neutrale kijker best bevredigen. Bij athletïekwëdstrijden in Parijs werd onze landgenoot Lammers 2de op de 100 en 200 m. achter de Frans man Valmy. Frits de Ruyter werd 6e op de 1000 meter in 2 min. 34.3 sec. De te Kopenhagen gespeelde voetbal wedstrijd Denemarken-Engeland. had 00 als uitslag. O Fanny Blankers-Koen won de 80 m. horden in 11.9 sec. tijdens wedstrijden te Hessleholm in Zuid-Zweden. Ver der eindigde zij als eerste op de 100 meter in 12.2 sec. Schulte won een wedstrijd over 100 KM. in Namen in 2 uur 19 min. Mid delkamp werd 14e. Excelsior, dat met een enigszins ge wijzigde voorhoede, waarin Stolk door Meerwijk als rechtsbinnen was vervan gen, bij Gouda op bezoek was. heeft door goed spel een verdiende overwinning van 13 behaald. Vooral het samenspel was in de Rotterdamse ploeg beter dan dat van Gouda en de verdediging van Excel sior was de Goudse aanvalslinie vol komen de baas. Na een kwartier spelen gaf Meerwijk Excelsior met een goed doelpunt de lei ding (01), welke stand, ondanks hevige aanvallen van Gouda, tot de rust gehand haafd bleef. Ook na de rust bleef Excelsior de sterkste partij en het werd 0—3 door doelpunten van A. v. d. Berg en D. v. d. Meer. Het overwicht van Excelsior duur de tot het einde toe, maar Gouda slaagde er toch in uit een onoverzichtelijke doel- worsteling de eer te redden. 3 2 1 5 10 4 Ona 3 2 1 5 5 2 B.E.C. 3 1 2 4 5 2 B.M.T 2 1 1 3 7 3 Westerkwart. 3 1 1 1 3 3 4 Cromvliet 2 1 1 2 5 4 Bi, Zwart 3 1 2 2 4 6 G'D.A. 2 2 2 7 G.S.V. 3 3 2 10 VOC is in 3D wel buitengewoon uit de slof schoten: RVC werd door de Rotter dammers met 2—9 finaal van de kaart geveegd. Dank zij deze monsterscore en mede doordat Woerden met 32 de eer aan Texas moest laten, staat VOC thans aan de kopondanks de start met een nederlaag. Ihe Rising Hope nestelde zich in de kopgroep door een welspre kende 51 zege op Olympia, waardoor tevens de Goudse aspiraties een gevoeli ge knauw kregèn. Nog gevoeliger echter werd Excelsior '20 ten derde male aan de weinig florissante werkelijkheid her innerd: met 30 tegen HPSV leden de Schiedammers hun derde nederlaag in successie. De tweekamp tussen dr. Euwe en Van Scheltinga is geëindigd in een 5%—2% overwinning voor Euwe. De achtste partij eindigde Zondagavond in remise en de bepaling was gemaakt, dat bij 5Va punt, bereikt door een der deèlnemérs, de twee kamp zou zijn afgelopen. De achtste partij werd een e4-opening. Het werd een Franse verdediging, waar tegen dr. Euwe, die met remise genoegen kon nemen, de kalme ruilvariartt koos. Van Scheltinga, die toch niets meer te verspelen had, trad wat agressiever op. Hij ensceneerde een aanval tegen wits ko ningsstelling, maar Euwe pareerde deze volkomen. Veel materiaal ging van het bord en bij de 23ste zet was de stelling van die aard dat geen van beiden een reële kans op -winst had. Od voorstel van Euwe werd tot remise besloten. De Tilburgse IJshockeyclub zal dit seizoen niet aan de competitie deel nemen. The R.Hope 2 2 4 7 1 Texas 2 2 4 7 4 Postduiven 2 1 1 3 2 1 V.O.C- 3 1 1, 1 3 13 8 Woerden 3 1 1 1 3 7 6 Olympia 3, 1 1 1 3 5 8 HP.S.V. 3 1 2 2 3 3 R.V.C 3 1 2 2 5 12 Excelsior 20 3 3 3 9 CVV hëeft in Den Haag tegen Quick" het kunststukje volbracht een achter- stand van 30 geheel in te lopen, net- geen op vreemd terrein zeker een fraaie prestatie mag worden genoemd. De Hage- naars waren direct in de aanval en no®1" puntten na 15 minuten met een kopbal van Bos uit een voorzet van rechts. Na een half uur spelen was het wederom een kopbal van Bos, eveneens na een voorzet van rechts, die de Rotterdamse doelman voor de tweede maal te machtig was. Met de stand 2—0 kwam de rust. In de tweede helft gaven aanvankelijk wederom de Haantjes de toon aan. Na minuten hadden zij reeds succes, toen n hoekschop van Barclay via de paal in het doel verdween: 3—0. Toen vond CVV het blijkbaar welletjes, want reeds 3 minuten daarna werkte v. d. Sluys zich door de Haagse verdediging en verklein de hij de achterstand: 3—1. Kort daarop was het weer v. d. Sluys, die de Haagse verdediging achter zich liet en de doel man het nakijken gaf: 3-2 Enige ogen- blikken later zorgde v. d. Waal voor de gelijkmaker. De strijd ging hierna vrij wel gelijk op, waarbij beide ploegen nog enige kansen kregen, zonder dat zij kans zagen deze te gebruiken, zodat het einde kwam met een verdeling der punten. Noord-Holland: SVK—Westerkwartier 3—8, KohdaArchipel 35, SwiftKoog Zaandijk 7_7, BI. WitOosterkwartier 54. Zuid-Holland: OSCRZuiden 2—9, Detos— Rozenburg 7—4, Eibernest—Vic. Orientis 10—3. Achilles—HKV 3—2. Oosten: AKC—Rigtersbleek 3—5. DOS— Naas 1—3, VADA—ZKC 7—10, Wilskracht— Wit. Blauw 4—3. Zuiden: Rust RoestEindhoven 6—3, Deto PSV 44, Oranje WitOEC 7—2, Sportlust— Volt 3—2. Noorden: Cl. BrothersWWMD 19; N. Oosten—LDO 5—7, WK—Vitesse 1—3, VKC— Advendo 11—2. Op Klein Zwitserland heeft gisteren T.O.G.O. een gelijk spel geforceerd tegen de H.H.Y.C. Omdat deze buurploegen elkaar door en door kennen, droeg ook deze wedstrijd het karakter van man- tegen-man spel. Juist hierdoor is het spel destructief enerzijds, doch ander zijds steeds vol verrassingen. HHYC gaf ook nu het betere spel te zien, doch door tempo en zwoegen der Togonen werd dit goeddeels teniet gedaan. De verdediging van HHYC, niet meer aan 'zulk fel spel gewend, maakte vele fouten en tengevolge daarvan wist TOGO het resultaat van het vorig seizoen, haar buurvrouw HHYC een punt af te snoe pen, te herhalen. De rust ging in met 3—2 voor HHYC doch in de spannende tweede helft zag de defensie van TOGO kans stand te houden, terwijl de aanval der blauwhemden kans zag de gelijk maker te scoren. Zo werd met 33 de sedert lang voortdurende reeks over winningen van HHYC gestuit. Bromberg maakte voor de rust alle drie de goals voor HHYC, waarna Esser en Hagen tegenscoorden. Na rust wist Lagaay voor de derde maal te doelpun ten, daarmede voor de gelijkmaker zor gend. Door dit gelijke spel leiden HOC, 3e Fair en BMHC, terwijl HHYC eerst op de vierde plaats volgt! De eveneens in Den Haag gespeelde wedstrijd Amsterdam—HDM eindigde met 2—2 ook in een gelijk spel. HOC wist zijn tweede overwinning in successie te behalen door te Bussum 't Gooi met 1—0 te slaan, de tweede ne derlaag van deze laatste club. BMHC boekte zijn tweede succes door Hilversum met 45 (rust 14) in het Gooi te slaan. Het uitstekende spel van Bouwman bracht de beslissing in het voordeel van de Spaarnestadbewoners. Laren, met Dick Loggere, liet de Deiftse Studenten op de Roggewoning met 42 de mindere" zijn. Be Fair was zeker niet sterker dan Leiden, doch de nationale doelman Rich ter gaf de Leidse voorhoede geen kans. De Hilversummers echter wisten, uit spelend, twee maal het doel te vinden Nog niet eerder is Be Fair zo goed van wal gestoken. In het Zuiden was in de Eindhovense derby de zege van HTCC op EMHC geen verrassing, de cijfers 101 waren echter zeker boven de verwachting Zonder Steinz en met vele nieuwelingen is de ploeg van EMHC vrij zwak. HTCC zal met deze zeer goede ploeg nog van zich laten horen. De doelman van EMHC werd zowel voor als na half-time vijf maal gepasseerd Venlo en Tilburg trokken beide naar de Baronie om ieder met een 31 over' winning huiswaarts te keren. Venlo versloeg het aloude Breda en Tilburg won van Push. Het is nu al duidelijk dat de strjjd in het Zuiden voornamelijk tus sen Venlo, HTCC en Tilburg zal gaan, zoals sinds jaren bet geval is. In het Noorden trok de kampioen Groningen tiaar Assen om mek een 1 gelijk spel weer naar huis te keren, Bleker bezorgde Groningen de leiding, maar voor rust wist Hofstede reeds de gelijkmaker te scoren; hierbij blèef het, GHBS won in Groningen van het Leeu warder Rap met 20. Dash zegevierde te Veendam met 1—0 over Daring en LHC won te Leeuwarden met 20 van de Groninger Studenten. De kampioen van het Oosten van het vorige seizoen, DKS, heeft in Deventer de meerderheid moeten erkennen in de ploeg van dezelfde naam. De gebroe ders Derckx, nu weer op het appèl en in prachtvorm, brachten Deventer mede de overwinning. Harry Derckx scoorde het eerst uit een strafhoekslag. DKS maakte hierna de stand weer gelijk, doch in de tweede helft maakte Dudok van Heel uit een strafbully, het winnende doelpunt. Westen: TOGOHHIJC 33, GooiHOC 01, LeidenBe Fair 02, Delftsehe Stud. Laren 2—4, Hilversum—BMHC 4—5, HDM— Amsterdam 2—2, Aeolus—Rapid z_i, Zuid- wijk—Leonidas 3—1, Kievieten II—Aeolus II 1—3, Aeolus III—HDM VI 4—1. Zuiden: Push—Tilburg 1—3, Breda—Venlo 1—3, Maastricht—Zwart Wit 0—2. HTCC— EMHC 10-1. Oosten: DeventerDKS 21, Nijmegen Arnhem 1—1, Upward—Zwolle 5—2. PW- Union 56. Noorden: DarinDash 01, LHCGron, Stud. 2—0, GHBS—Rap 2—0. HVA—Groniir gen 11. Dames. Westen: Kieviten—Be Fair 4—2, HilversumRood Wit 11, GooiHHIJC 31 Amsterdam—BDHC 4—1, Leonidas—HDM 7—3, Aeolus—Togo 1—2, HOC—MRHC 3—2, HHIJC II—Victoria 0—3, HDS—Aeolus II 0—3. Zuiden: Push—Tilburg 2—2, Breda—Venl Girls 1—7, MOP—VKH 2—2, HTCC—EMHC 1—2. Oosten: DeventerApeldoorn 22, Almelo EHV 1-0, PW—Union 1—1, Nijmegen- Quick 23. Noorden: Dash—HCW 2-4, LHC—GCHC 0—3, HVA—Groningen 1—0. Wilhelmus L- en S D.S.O- Spoorwegen D_.O.S.R. Voorburg Zw. Blauw Vogel Soa 2 2 3 3 3 3 2 3 1 2 2 2 2 3 12 8 4 7 7 5 6 4 6 er niet in geslaagd de derde zege in suc cessie te behalen: Pechvogels stak daar met 23 een stokje voor. Maar Schoon hoven volbracht de opgaaf wel: 2—4 te gen RDM en ook Lekkerkerk kwam aan 6 punten door de 2—1 op Florissant. Ge gadigde voor de derde plaats werd Hion dank zij 'n goede 30 op DZB. Met Di lettant. was iets mis, getuige de ramp zalige Rn aframmelira lip fctet valï Zwervers „genoot". 4D is de afdeling met de hoogste scores. De grootste klap deelde Gouderak uit met 1—9 tegen Postalia, waardoor de „rakkers" dus inderdaad in staat bleken om op andermans terrein even hoge cij fers te noteren als thuis. Wordt dat een onstuitbare mars naar de titel? De doel- cijfers zijn in ieder geval wel indruk wekkend: 214 in 3 wedstrijden. Archi pel deed trouwens weinig voor dit ge weld onder en veegde Duno met 18 van de kaart maar we herinneren ons dat in de allereerste wedstrijd dit Ar chipel al met 71 onder het Gou- derakse juk door moest. Het zijn wel perspectieven! Celeritas kwam ook in aardige cijfers: 51 op Jagers, maar ma gertjes daarentegen steekt de 1—0 van KRVC op DONK af (waar overigens de Gouwenaars niet minder de dupe van zijn dan de andere verliezers van hun grote afstraffingen). Gouderak Archipel Celeritas Haastrecht K.R.V.C. Duno Donk Postalia De Jagers Ook Kranenburg heeft in 4E de voor spoedige start van Saturnus niet tot stil stand wéten te brengen: de Rotterdam mers trokken ook nu aan het langste eind: 30. Maar Ammerstol slaagde er w e 1 in om de eerste winst binnen te ha len: 3—2 op GDS. Dat VDS en Rava el kaar niet veel ontliepen, blijkt uit de uitslag I-I- en voor DVC en Quick Steps scheelde het ook maar weinig: 21. Schoonhoven 3 3 6 13 3 Lekkerkerk 3 3 6 5 1 Hion 3 2 1 4 8 4 D E H 3 2 1 4 8 5 R.D.M. 3 1 1 1 3 5 6 Zwervers 2 1 1 2 9 4 Pechvogels 3 1 2 2 4 6 Dilettant 3 1 2 1 2 14 D.Z.B. 2 2 0 4 Florissant 3 3 3 10 •«tH 3 3 6 21 4 3 2 1 4 13 9 3 2 1 4 8 4 2 1 1 3 2 1 3 1 1 1 3 4 6 2 1 1 2 8 9 3 1 2 2 5 5 2 2 2 12 3 3 3 16 Saturnus 3 3 6 10 3 Rava 2 1 1 3 4 1 V.D-S- 3 3 3 5 5 D.V.S. 3 1 1 1 3 5 3 Kranenburg 3 1 1 1 3 5 6 Quick Steps 2 1 1 2 3 2 G.D.S 3 1 2 2 7 9 Ammerstol 3 1 2 2 4 7 Oudewater .2 2 1 6 In 4F blijft Rijswijk hoge ogen gooien: nu moest Spoorwijk er weer met 1—3 aan geloven. In de strijd om de eerste winst tussen BTC en Schiedam was de thuisclub met 53 de gelukkigste, Ter laak noteerde met 12 op Stolwijk de tweede zege, en Waddinxveen-Germinal ging niet door. Rijswijk3 Belvedere 2 Terlaak 2 B.T.C. Stolwijk Germinal Spoorwijk Schiedam Waddinxveen 3 6 12 3 2 4 2 0 2 4 5 3 1 12 7 6 1 2 2 6 6 1 4 6 1 2 4 2 4 9 2 1 6 De Westlandse Derby in 4G tussen Westlandia en Naaldwijk heeft aange toond dat in dergelijke ontmoetingen de p.tpieren kansen van geen waarde zijn: de thuisclub heeft gedragen door enthou siasme en rivaliteit een 20 overwinning weten te bereiken. Een andere derby was die tussen Delft en DHL door De Leeuwen met 12 gewonnen, 's Graven- zande bleef met 20 meester over Full Speed en de reis naar Oliveo in Pijnac- ker gaf Hoek van Holland de vreugde om een 1—0 succes. De strijd om de leiding in 41 is in eerste instantie beslecht ten gunste van Ursus: 1—0 tegen VND. Er viel voor Hil- legersberg helemaal geen profijt te trek ken van een eventueel delen tussen bei de genoemde favorieten, integendeel, de Bergenaren waren zelfs zo onverstandig om met 11 aan Steeds Volharden een punt af te staan. Een 11 was ook de uitslag bij Flakkee-Martinit, terwijl Transvalia met 2—1 tegen NHS juist een doelpunt verder reikte. WRW noteerde met 50 op Sunrise de eerste winst. Ursus 3 3 6 8 1 H'berg 3 2 1 5 8 2 V.N.D 3 2 1 4 7 1 St. Volharden 3 1 2 4 5 4 Transvalia 2 2 1 4 5 5 Flakkee 3 1 1 1 3 6 7 W.R.W. 3 1 2 2 7 8 Martinit 3 2 1 2 5 7 sunrise 3 3 0 9 N-H.S 3 3 2 9 In 4J wordt de strijd om de leiding bijzonder spannend. RCD en Dindua ga ven elkaar geen duimbreed toe: 11, en bij StrijenMerwesteijn was het verschil maar uiterst klein: 10. St. Lodewijk kwam nu door een meer dan forse 72 zege over OVV ook in de running. DJS bracht 't er bij het zware bezoek aan Hel- levoetsluis goed af: 1—3. OSS en DDC deelden 11. Strijen Dindua St- Lodewijk RC.D. D.J.S. Merwesteij'n O-V.V Hellevoetsl. OSS D.D.C. 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 T 6 15 5 4 5 3 3 1 6 0 3 10 2 3 5 7 7 8 10 SMV heeft zich in 4K aan de kop ge nesteld door een goede 21 overwinning op Merwede, en deze positie werd ster ker doordat Bloemhof ten tweede male met een draw genoegen moest nemen: 0—0 tegen PFC. Dat een bezoek aan Oud Beijerland altijd een hachelijke onder neming is, ondervond DRZ, al bleven de cijfers 21 binnen de perken. SSW haal de bij Het Noorden met 13 beide pun ten weg en Puftershoek deed eveneens met 13 hetzelfde bij SFC, S.M.V. Oud-Beyerl. ,-M Bloemhof Puttershoek P.F.C SSW. S.F-C. Merwede D.R.Z. Het Noorden 3 2 1 2 2 1 1 1 1 2 2 6 4 4 4 3 3 2 2 2 2 5 I 9 4 4 6 4 5 12 Het eerste winstpuntje voor de debu tant Geluksvogels in 4L 33 tegen Her mandad; een goed beurt voor de Dordte- naren. Hardinxveld presteerde bij Steeds Hoger met 2—2 hetzelfde, Dubbeldam be haalde inderdaad de derde overwinning met 30 op 's Gravendeel en Poortugaal hield tegen Bolnes niet één- maar alle twee punten thuis: 2—0. Dubbeldam Poortugaal Hermandad 'sGravendeel.. St. Hooger Barendrecht Bolnes Hardinxveld Geluksvogels In 3E hebben Hillesluis en Siod ook thans de eerste zege niet weten te be werken: de debutanten werden met 30 door Fluks verslagen en Siod (een jaar eerder gepromoveerd) legde met 23 het loodje tegen Slikkerveer. Het ongeslagen thuisrecord van Papendrecht overleefde ook het bezoek van LSV: 1—0 en Zwijn- drecht wist van de reis naar DCL zowaar met 12 beide punten huiswaarts te torsen. Fluks 3 3 6 10 2 Slikkerveer 3 3 6 8 4 Papendrecht 2 2 4 6 3 Zwijndrecht 3 2 1 4 6 6 E.D.S. 2 1 1 4 6 6 D.C.L. 3 1 2 2 5 4 Hillesluis 2 2 2 6 Siod 3 3 7 13 L.S.V 3 3 1 7 DHZ heeft zich van de verleden week tegen HOV geleden nederlaag goed her steld en bracht van de moeilijke visite aan de debutant Moordrecht een kleine maar zeer kostbare 01 overwinning mee naar huis. Daarentegen stelde in. de- 3F-klasse HOV teleur door CKC met 1—1 de helft van de punten af te staan. Daardoor kon Spartaan dar.k zij een flin ke 40 meerderheid over Alblasserdam de leiding nemen, terwijl Fsv Pretoria zich door een 3—0 zege op DRL aardia naar boven werkte. QIg Spartaan 20 H.O.V. S.V.W. F.S.V. Pretoria C.K.C. D-H.Z...2 Moordrecht 3 DR.L_3 Alblasserdam 3 In 4A drie overwinningen Vóór de gas ten: Rouwkoop met 23 tegen Hillegom; BSM met 2—3 tegen Alphense Boys en VVSB met 03 tegen Lügdunum. Het thuisclub-succes was voor Teijlingen met 21 tegen Lisse. V.VS.B. Rouwkoop B.SU Lugdunum Docos Teylingen Hillegom Lisse i Alph. Boys 3 3 2 3 2 3 2 2 2 2 1 2 1 2 2-1 2 1—2 2 9 10 5 3 8 3 2 2 2 Hoek v. Holl. 3 2 1 5 6 2 'sGravehzande 3 2 1 5 7 3 D-H.L. 2 11 3 4 3 Westlandia 3 111 3 4 3 Naaldwijk 2 1—1 2 4 3 Oliveo 3 21 2 3 4 Delft 3 1—2 2 4 6 Full Speed 3 2 1 2 2 4 Aeolus 2 2 1 7 Van het leidende trio in 4H is DEH 3 3 6 7 1 3 2 1 5 3 3 1 11 7 3 1 1 1 3 2 4 2 2 2 3 3 2 1 2 2 3 3 I 2 2 5 4 2 1 1 1 4 9 3 1 2 1 3 8 Denis Compton, Engeland's sportsman nummer 1, bet idool van Brittanië's jeugd, internationaal voetballer en cric keter, en bovendien een legendarisch sportieve en uiterst correcte, p&rsQonlijk- bei.b> heeft Zaterdag zijn iaatste wed strijd van dit seizoen voor zijn club Ar senal gespeeld. Voorlopig zijn laatste wedstrijd, want na zijn terugkeer uit Zuid Afrika, waarheen hij met Jbet MCC- cricketeiftal vertrekt, zal Arsenal hem weer gaarne in het elftal, waar hij links buiten speelt, opnemen. Maar goed, voor lopig was dit dus weer zijn laatste wed strijd. En hij heeft er plezier van gehad. Zelf opende hij de score, en bij het eind- signaal had Arsenal ee- goede 30 over winning behaald op de concurrent Wol verhampton Wanderes. Concurrent, want Arsenal is ook dit jaar weer in opmars naar de hoogste regionen van de Engelse League, waarvan de club in het vorig seizoen kampioen werd. Op het ogenblik staat Portsmouth nog aan de kop, dank zij een 30 zege op Sheffield United op twee punten gevolgd door Derby County, dat met de enige goal van Bolton Wan derers won. Maar Arsenal rukt op en maakt volgens insiders weer zeer goede kansen. In de tweede divisie leidt Bury, in de derde Huil City, dat de zeldzame prestatie heeft verricht om van de start af achtereenvolgens alle acht wTïstrijden te winnen, wat tot dusver nog maar drie 'keer in de geschiedenis van de Engelse League is voorgekomen. Eerste divisie: Arsenal—Wolverhampton 31; BirminghamStoke City 21; Blackpool—Liverpool 10; Chelsea Burnley 1—0; Derby County—Bolton Wanderers 1—0; Everton—Preston North De debutant VDV is in 4B eindelijk aan zijn eerste wedstrijd toegekomen: het werd in de uitbeurt tegen Bodegraven een verdienstelijk 33 gelijk spel Alphia nam de leiding door een 02 victorie over HDV, en verder noteerden wij de eerste overwinningen van Maasstraat en Te Werve op resp. LDWS en VVP met resp. 20 en 25. 3 2 1 5 9 6 2 2 4 8 0 Te Werve 2 1 1 3 7 4 Bodegraven 2 2 2 7 7 H.D.V 2 1 1 2 3 4 Maasstraat 3 1 2 2 4 6 V.V.D 1 1 1 3 3 L.D.W.S 3 1 2 1 4 7 V-V.P 2 2 2 10 DOSR noteerde in 4C de eerste winst en nog wel met flinke cijfers: 63 op Zwart Blauw maar SOA bleef ook na de visite aan Spoorwegen nog bezitloos: 43 Lenig-en-Snel hield Vogel er met 54 onder en Wilhelmus klopte Voor burg met 1—3. In een meer spannende dan mooie wed strijd is VFC erin geslaagd door enthou siast spel zijn eerste zege te behalen, door met 2—0 van ODS te winnen. Voor de rust hebben beide partijen hard ge werkt, maar het voorhoedespel was wei nig productief. Daarbij kwam. dat de beide doelmannen in uitstekende vorm waren, zodat de verdedigingen de baas konden blijven en de eerste helft doel puntloos verliep. Na de hervatting viel VFC direct fel aan en na 5 minuten spelen was het Smits, die met een schot van korte af stand doelman van Vliet passeerde Drie minuten later vergrootte VFC de voor sprong. Doelman van Vliet, blijkbaar ge hinderd door de zon. liet toen een scherpe voorzet van rechts van Smits uit de handen vallen, zodat linksbuiten Linsveld slechts een klein tikje behoefde te geven om de bal over de lijn te krijgen. ODS kwam daarna in de meerderheid, doch het goede verdedigen van de Vlaardingse doelman was oorzaak, dat deze meerder heid niet in doelpunten tot uitdrukking kwam. End 41; Huddersfield—Sunderland 2—0; Manchester Un.Aston Villa 31; Midd lesbroughCharlton 24; Newcastle Un# Manchester City 00; Portsmouth- Sheffield Un. 30. Tweede divisie: Blackburn Rovers- Plymouth 21; Bradford—Barnsley 02; Bury—Brentford 1—2; Cardiff—Fulham 2—1; Chesterfield—Leeds Un. 3—1; Lin coln City—Coventry City i—0; Luton TownGrimsby Town 1I; Queenspark Nottingham Forest 21; Sheffield Wedn.—Southampton 2—0; Westbrom- wich—Leicester City 2—1; Westham— Tottenham Hotspur 10. In een snelle, harde strijd won N. A. C.'s betere techniek het van Juliana s enthousiasme. Aanvankelijk trachtte de Juliana-voorhoede NAC's defensie aan flarden te spelen en het begon er op te lijken toen 't Hoofts hoofd steeds tets eerder en iets energieker tegen de bal 'tikte dan zijn bewaker Beenhakkers. De" vleugels wisten echter van zijn goede verdelingsspél niet te profiteren en hun enkele schoten vonden in Kools de juis- te man. Dank zij het robuste spel van Verlina, die als back overal opdook waar, gevaar heerste, tot achter keeper Koo!s zelfs het doel schoon hield, kon de Bre dase defensie haar evenwicht hervin den en daarmee waren de kansen voor Juliana verkeken. Het hoge tempo was niet vol te houden en langzamerhand flitste Rijvers meer naar voren en kwa men er meer schoten op het Juliana-doel, in goede handen van Volders, tegen paal en lat of net over. Lussenburg bleek NAC's uitstekende verbindingsman te zijn, die tegenaanvallen onderbrak en met de voorhoede mee optrok, zodat de verwarring bij Juliana toenam. Uit een van de vele hoekschoppen kwam NAC's beloning: Bindels maakte met een om haal een einde aan een scrimmage (10). Na rust kwam Juliana met twee nieuws buitenspelers en een andere doelman en het begon met frisse moed. Het kreeg echter geen vat op de nu rustiger spe lende NAC-verdediging. Al bleef 't Hooft de baas van Beenhakkers, waardoor het gevaar voor NAC voortduurde, de nieu we vleugelspelers wisten van de ver warring geen gebruik te maken. Ten slotte smaakte 't Hooft het genoegen uit een scrimmage de gelijkmaker langs Kools te wringen (1—1). Spil Somers kwam langzamerhand onder steeds hoger dru1 en verweerde zich met handen en vo ten; vrije trappen en waarschuwing waren dan ook het gevolg. De activit van Lussenburg en Groos, de beide ha! dreef de Bredase voorhoede telkens nieuw naar het Julianadoel. Uit een v de verre trappen van Vertind wist M theeuwissen na een spurt langs het lij tje een goede voorzet te geven en Bouwmeester zette de kroon op het wer Vergeefs duikelde keeper Stufken na. het lage schot (2—1),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4