verzet m ie „Geen monarchie per plebisciet" Bernadotte's „laatste tocht" MAX J. M. VAN POLL f Nederlanders naar Australië BIM Jeugd trok naar haar Bisschop R Onze belangen in Duitsland g r ij z e poeder Achter DE BOSSEN Mannenkoren beraden zich De nieuwe dienstrege ling der N. S. Zijn levert lang gaf hij het maximum van zijn hunnen RUIT-NIEIMTJES Kansen voor landbouwgroepen Vol en da m vaart in December uit en hel Om hem altaar aan te bieden MiEP VINDT» ADIO programma 'MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 SOBERE PLECHTIGHEID TE STOCKHOLM BUNCHE VORDERT „CEASE FIRE" Ook in het spreken vinden zij de juiste toon UtrechtAmsterdam uitsluitend electriseh HET VATIC AAN EN MOSKOU PAGINA 5 <6 Verbondenheid in een sterk team Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT MOOIE WEEKPRODUCTIE MIJNEN 4 1 2 X 4 5 7 8 7 9 9 O 3 10 2 3 5 7 7 8 2 5 1 9 4 4 6 4 5 12 1 3 7 4 3 3 4 9 8 9 9 (Van onze Brusselse correspondent). De socialistische ministerpresident, Spaak, de katholieke minister van justi tie, Struije en de liberale minister van Staat, Devèze, hebben op verschillende plaatsen het woord gevoerd en, waar zij het over de koningskwestie hadden, alle drie haast diametraal tegenovergestelde standpunten verdedigd! Spaak, die de ongrondwettelijke toe stand, welke volgens een „wet van 194,1 koning Leopold nog steeds door de schuld van de vijand" belet te regeren, op juridische gronden Wilde verdedigen natuurlijk nog steeds om de koning tot aftreden te dwingen, hoort zich nu te- recht in de R.K. „Libre ,Beigique" de raad gegeven, nog eeó wille op de uni- versiteitsbanken rechten te gaan stude ren Hetzelfde blad he-rinpert er aan, dat'de huidige toestanc grotendeels het werk is van dezelfde Spaak, door diens redevoering in 1940 te Limoges voor het daar verenigd Belgisch parlement tegen de Koning uitgesproken en ook door de rede. die hij in 1945 in- het Parlement te Brussel tegen de koning hield. „Nog steeds verwacht mentevergeefs van Spaak crp een gebaar van loyaliteit en een geste van onafhankelijkheid, die te gelijkertijd een geste van herstel zou zijn en dié'hem op het peil van een waar staatshoofd en van een eerlijk man zou verheffen", voegt bovengenoemde, zeer invloedrijke krant hier aan toe. In verschillende correspondenties^ héb ben wij aangetoond, dat Pierlot en Spaak de hoofdschuldigen zijn van de wraak roepende bejegening tegen een. ko ning, die door de geschiedenis to renhoog boven zijn verguizers zal worden- vèrheven. Pierlot is reeds op een allesbehalve benijdenswaar dige wijze van het politiek toneel ver dwenen, onder de minachting van millioe- nen Belgen, die onwrikbaar rond hun koning blijven geschaard. Maar Spaak, die in 1940 te Limoges het Parlement verkeerd over de koning voorlichtte naar de eigen verklaring van ruim ze ventig katholieke, liberale en socialisti sche parlementsleden, die officieel excu ses aan Leopold III aanboden, na tegen hem gestemd te hebben „omdat zij ver keerd waren voorgelicht" staat nog steeds volop in de politiek. In het buiten land heeft hij zich zelfs als man die ge makkelijk praat, prestige verworven. Maar, zegt een Vlaams spreekwoord: woorden zijn geen oorden" De zich zelf bevrijdende geste, waar over de „Libre Belgique" spreekt zal hij vooralsnog niet maken. Deze J?"*: cus, die in het buitenland als hervormer wil optreden, is in België zelf een pan toffelheld, die de moed en de energie mist, om het tegen de socialistische leider Busét op te nemen, de man die nog kort vóór het totstandkomen van de Katho liek-Socialistische regering voorspelde: dat de socialisten, samen met de commu nisten en de liberalen de katholieken honderd jaar lang in de oppositie zouden houden Zoals men weet, werd van katholieke zijde in de senaat vóói het parlementair reces een voorstel tot volksraadpleging ingediend. De senaturiale commissies van Justitie en Binnenlandse Zaken hebben dit voorstel zojuist besproken. Het werd door de katholieken verdedigd, door de socialisten en hun nog wat rodere com munistische 'broeders bestreden, terwijl de liberalen een afwachtende houding aannamen Een katholiek rapporteur is nu benoemd, die op 5 October a.s. zijn verslag zal uitbrengen. De socialisten óók Spaak hebben nu reeds besloten, uit de regering te zul len treden, indien het voorstel zou wor-. den goedgekeurd. Zij willen „geen mo narchie per plebisciet". Dat kan parle- mentsontbinding tot gevolg hebben De roden willen niet van een volksraadple ging weten. Vreemde democraten toch; die 't steeds over de rechten van 't volk hebben, maar weigeren datzelfde volk zijn mening te laten zeggen. Als Spaak het in het buitenland over democratie heeft, zingt hij dat - lied in een andere melodie, hier moet hij het fluiten naar de wijze van de zeer middelmatige heer Buset. Intussen blijft België, wegens een rode anti-democratische dwingelandij, ook in het oog van het buitenland, in een schreeuwende onrechtvaardigheid volhar den jegens een groot en onberispelijk souverein. De crematie van graaf1 Bernadotte, de te Jeruzalem vermoorde V.N.-bemidde- laar, heeft Zondagmiddag volgens de wens van de overledene, na een eenvou dige plechtigheid te Stockholm plaats gehad. Een talrijke menigte was noch tans aanwezig en voornamelijk werden opgemerkt: de koning van Zweden, de vertegenwoordigers van de koninklijke familie Van Noorwegen en Denemarken, 'Trygve Lie, Cadogan en nog andere vooraanstaande personen. Er werd .slechts één toespraak gehouden, nl. door de predikant die de dienst leidde. Na de lijkdienst begaf zich een lange rouwstoet, waarin de delegaties van het Roode Kruis en de padvinders vertegen woordigd waren, naar het crematorium. Het was reeds duister geworden en deze laatste tocht van de overledene had j hotte-en Se-rot) waren bedekt met de plaats bij het "schijnsel van toortsen, die door jonge mensen werden gedragen. Daarna had een lorte plechtigheid plaats waarbij alleen de familie aanwezig was. Voor zijn vertrek uit Zweden had graaf Bernadotte opdracht gegeven, dat, wanneer hij kwam te sterven, bij de do- dendienst de liederen „Deep river" en „Steal away tot Jesus" gezongen moesten worden. Terwijl leden van het Rode Kruis de kist het gangpad indroegen, werden deze liederen door het koor ten gehore gebracht. Na de plechtigheid werd de kist op een open lijkwagen, door 48 padvinders getrokken, naar het crematorium ge bracht. Op de kist lagen de Rode-Krüis- baret van Bernadotte. een padvindérs- stok en de Zweedse vlag. Gelijktijdig met de plechtigheid té Stockholm is te Jeruzalem, in aanwezig heid van functionarissen der V. N., het consulaire corps, functionarissen def voorlopige regering van Israël en leden van de bestandscommissie, een herden kingsdienst voor graaf Bernadotte ge houden. Ds. Clark Kerr, president van de. kerk van Schotland te Jeruzalem; herdacht „het schitterend, onpartijdig en onbaat zuchtig werk" van Bernadotte. Twee ge ïmproviseerde katafalken (voor Berna- vlaggen van Zweden en Frankrijk. Dr. Ralphe Bunche, waarnemend be middelaar der V. N. in Palestina, heeft een beroep gedaan op Israel, Transjor- danië en het Arabisch legioen, bevel te geven onmiddellijk op alle fronten het vuren te staken. Bunche verzoekt „da den van agressie tot staan te brengen, de status quo van voör' het tweede be stand te herstellen en op alle fronten bevel te geven onmiddellijk het vuren te staken". „De ernst van de toestand kan niet genoeg naar voren gebracht worden", aldus Bunche. Het is helaas nog maar al te waar, dat de bestaande controverse tussen po litiek en-economie nog niets aan scherp te heeft ingeboet. Dit ervaren wij nog maar al te v a a k aan den lijve en in de ze na-oorlogse periode.,, hébben wij al heel wat narigheid ondervonden van één aspect van deze conversie nl» de invloed van de politiek der bezettings- eutoriteiten op de Duitse economie en de daarbij betrokken buitenlandse be langen. Hoe lang wordt bijvoorbeeld nu el .de-kwestie van de inschakeling van de havens van Rotterdam en Antwer pen in het transito-verkeer met het Duitse achterland slepende gehouden. Ruim drie jaren zijn sedert de capitu latie al voorbijgegaan en nog altijd staan we pas aan het begin van een regeling der economische belangen welke het Duitsland van vóór de oorlog zo nauw verbond met de economie der omrin gende landen. Laten we de kwestie Oost Duitsland voorshands nog buiten beschouwing; ten aanzien van West- Duitsland dat door geallieerden bezet wordt gehouden, had men toch zeke in het inmiddels' verstreken tijdsbestek een regeling der economische belangen me de bevriende mogendheden mogen ver wachten. Helaas zijn wehiervan nog vèr ver wijderd en het enige lichtpunt dat op dit gebied valt te bespeuren is de in dit voorjaar te Londen gehouden conferen tie over Duitsland geweest. Ofschoon het resultaat hiervan mager was, leverde deze conferentie toch een resolutie op, die als eerste schrede op de lange weg welke, nog moet worden afgelegd niet onbetekenend mocht worden genoemd. Hierin toch werd het „non-discrimina- tion" principe vastgelegd waarbij ten aanzien van de buitenlandse belangen het voorkomen van discriminaties werd bepleit. Na deze Londense conferentie hebben de in de betrokken landen Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden gevorm de regeringscommissies zich met de uit? werking van verschillende hierbij be trokken kwesties bezig gehouden, welke op de a.s. in Oct. te houden bijeenkomst, ter tafel zullen worden gebracht. Het zal -. duidelijk zijn dat men niet kan blijven staan op het in de toekomst vermijden van discriminerende maatregelen; maar dat ook de in de afgelopen drie jaren toegepaste discriminaties onder de loupe zullen moeten worden -genomen. Met be trekking hiertoe hebben wij elders in dit blad. een. aantal desiderata opgesteld, waarvan de verwezenlijking niet meer dan eeq kwestie van rechtvaardigheid kan worden geacht. Hoe belangrijk echter de hier ontwik kelde punten ook mogen zijn,, zij vórmen 'nog slechts een onderdeel van het grote vraagstuk der .verbondenheid -van de Duitse economie roet dié van West- Europa. Immers het gaat niet alleen om schadevergoédingen voor discriminaties of het bepleiten van een meer gunstige behandeling van bestaande belangen; de kern van het probleem ligt veel dieper. Men moet erkennen, dat de geïnves leerde kapitalen, zowel voor Duitsland als voor de betrokken landen; een in tegrerend deel van hun economische 'structuur vormen. Wat op het eerste ge zicht wellicht' verdediging van kapitalis tische belangen lijkt, is dan in feite niet minder dan éen strijd 'om het behoud van een. belangrijke hoeksteen van onze West Europese economie. De „Verflech- tung" is n.l. voor een belangrijk deel een organisch proces geweest, waarvan thans de stopzetting of verontachtzaming aan beide zijden geen ander gevolg blijkt te hebben dan een soort bloedar moede. De voorbeelden hiervan liggen in de praktijk voor het grijpen. Wie kent hier te lande niet de grote behoefie aar. Duitse machinerieën en gereedschappen9 Sommige Nederlandse bedrijven hebben in het verleden vaak deel genomen in bestaande ondernemingen of zelf doch terondernemingen opgericht, teneinde van daar de benodigde apparatuur te betrek ken of de vereiste grondstoffen te verkrijgen. Het doet In dit opzicht wel zeer vreemd aan dat de Amerikanen binnen het kader Van de Marshallhulpverlening enerzijds op coördinatie van de economische be langen van West Europa aandringen, ter wijl men anderzijds voor wat de prac- tische uitvoering hiervan betreft van een beperkt begrip blijk geeft. Nu is het wel zo dat momenteel de zwaarste last op de Amerikanen rust, welke enorme bedragen aan dollars spen deren teneinde West Duitsland weer op de been te brengen. Daarbij maakt men echter eenzelfde typische rout als aan vankelijk bij de opstelling van het Mars hallplan werd gemaakt. Ook daar hield men van de aanvang af vast aan de rechtstreekse hulpverlening van Amerika ten opzichte van het hulpontvangende gebied met voorbijgaan van de relaties welke tussen de verschillende landen on derling waren ontstaan en nog aanwezig zijn. Later is men evenwel onder Europ<r®e druk tot de erkenning gekomen, dat m- plaats van een algehele directe, een ten dele indirecte hulpverlening met inacht neming en inschakeling van de bestaande verbanden veel efficiënter zou zijn. Als men nu ook ten aanzien van Duitsland deze koerswijziging ging toepassen, dan zou met de daarbij automatisch optreden de inschakeling van de bestaande inves teringen der omringende West Europese gebieden, ook hier het resultaat der op- bouWP°§ipgen wel' eens meer dan verdub beld kuniien blijken te zijn. én voor West Duitsland en voor de bij Duitsland betrok ken landen. Dat de Nederlandse bedrijven en belan gen in Duitsland dank zij hun brede in ternationale contacten zowel in technisch als hi commercieel opzicht - aan de re constructie der Duitse economie ten diem ste van het economisch herstel van West- Europa uiterst waardevolle^bijdra^n zul len kunnen levere oniangs een stap band geen betoog. E van handeis_ gedaan, door de af slurtm» t0 ma_ verdragen met de B aebied verder ken. Men zal echter op d t gem dg moeten doortasten en Jg woordigers a.s. conferentie van vertege:ndg van de V. S„ Engeland, Fr*plc"Juchtdra- Beneluxlanden in dit opzicht gend moge zijn. (Van onze Utrechtse redacteur). Goede zangers kunnen niet alleen het hoogste lied uitzingen, maar weten ook hun woordje te doen, wat wel gisteren bleek op de 95ste jaarvergadering van het Kon. Ned. Zangersverbond in „Es planade"te Utrecht. Het werd zo maar niet een praatje voor de vaak, doch er werd gedelibereerd over hoogst ernstige zaken, die ten slotte alle culmineerden in dat ene mooit doel, het omhoog brengen van het peil van onze- mannen- zang. De vernieuwing van het repertoire wordt met kracht voortgezet. Dat was een van de besluiten en dit alles heeft men besproken op een prettige en ami cale manier, de ware zanger waardig. Het was een lust al dié koréh", liefst 93 in getal, tezamerv 9200 zangers' verte genwoordigende, bij elkaar te zien Koordirigenten waren er. genoeg, wier aanwezigheid met dié,.yan de leden der muziekcommissies door.de voorzitter, de. heer C. H. Honig uit Rotterdam zeer op prijs werd gesteld. Een blijde toon kor. deze ook aanslaan, toen hij een bloeiend bondsleven constateerde en meedeelde, dat het afgelopen jaar zich 40 nieuwe koren meldden, zodat thans 154 koren, met een totaal van 10.382 zangers, zijn aangesloten. Alle reden dus om met ver trouwen de toekomst tegemoet te zien. Om de propaganda effectiever te doen zijn, werd de gewestelijke indeling1 ge wijzigd in een provinciale en dé koren, die resp. 25, 40 en 50 jaar trouw geweest zijn,- krijgen een oorkonde en. eventueel een insigne. Gewezen werd ook op het internatio nale contact, waarbij de Ned. mannen- zang alleen maar wel kan varen. Ook deze organisatie, ondervindt de duurte, waarom dé contributie met 50 procent werd verhoogd.' Een voornaam punt, dat aan de orde kwam, was het ontwerp-wedstrijden-re- glement, waarovrr velen een deuntje lieten horen, maar tot een eenstemmig heid kon het niet komen, zodat het wij zer .wérd geacht dezt zaak over te laten aan de gewestelijke adviseurs, die zeker de juiste melodie zullen vinden. (Van onze Utrechtse redacteur). De voornaamste verandering en ver betering in de nieuwe' dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die .3 October a.s. in gaat, betreft het baanvak Utrecht—Am sterdam. dat, zoals men weet opnieuw is geëlectrifïceerd. Wij vernemen, dat het de bedoeling ts, op deze lijn uitsluitend treinen met elec triseh e tractie te doen rijden, beurtelings de gewone electrische treinen en trei nen met een electrische locomotief. De rijtijd is verkort tot 48 minuten, zowel voor sneltreinen als voer stoptreinen, welke laatste een grotera snelheid krij gen. Óp het baanvak Arnhem—Nijmegen zullen dagelijks, naast .stoomtreinen, ook weer electrische treinen verschijnen. Gezien de mafcerieelomloop en de aan. sluitingen te Arnhem is hét niet meer mogelijk elke twee uur het treindeel Den Haag—Arnhem naar Nijmegen te blijven doorvoeren, terwijl omgekeerd de tot nog toe van Nijmegen uit be staande rechtstreekse twee-uur-verbin ding met Amsterdam via Arnhem komt te vervallen! Gedeeltelijk zal deze tij delijke leemte worden opgevangen door vier maal per dag de electrische stop trein Amsterdam—Arnhem naar en van Nijmegen te voeren. Tussen Zutfen en Hengelo, welke ver binding nu uitsluitend met autobussen wordt onderhouden, althans van Zutfen tot-Goor, zullen ook enige treinen gaan rijden. In Brabant zijn ook renkele verbeterin gen aangebracht. De laatste avondsnel trein Eindhoven (v. 22.1?) naar Utrecht, zal thans ook op Werkdagen doorlopen naar Amsterdam C,S/la'; 0.32). A.P. maakt melding: van een artikel in de „Össervatore Romano" van j.l. Zater dag, waarin verklaard wordt, dat de be trekkingen tussen dé Kerk èn Rusland ze ker niet door de H. Stoel verbroken werden. De katholieke-Kerk is zelfs be reid, ondanks alles, de diplomatieke be trekkingen met Rusland te hernieuwen, zodra Zij daartoe de gélegénheid krijgt. De „Osservatore" kwam ook op tegen de beschuldigingen van de communist, Ambroglio Donini, in het communistisch blad „Uriita", als zouden „alle actie en bevelen der Kerk gericht zijn op de ver nietiging van communisten en Sovjet- Unie,, Donini kan weten, dat Christus' Kerk er niet is, om te vernietigen, maar om te redden, wat dreigt verloren te gaan". Geheel onverwacht is Zaterdagnamid dag de bekende Katholieke journalist en politicus Max J. M. van Poll te Eind hoven in de ieeftijd van 67 jaren over leden. Bij de begrafenis van prof.'Aalberse in Juli 1.1. hebben wij Max van Poll nog het laatst gesproken en toen viel het ons op, hoe oud en vergrijsd hij was gewor den; het Indisch avontuur, dat hem op het laatst van zijn leven nog was toe gevallen, had hem blijkbaar geen goed gedaan. In 't laatste nummer van de „Haagsche Post" wordt in de ru briek „Tot uw dienst" door een belangstellende de vraag ge steld: „welke zijn de eisen, waaraan men moet voldoen om journalist te worden?" De redactie antwoordde: „Men moet er voor in de wieg zijn gelegd om een goed journalist te z«n. Tot op zekere hoogte geldt dat van ieder ander vak, maar bij gacn enkel» behalve dat van de kunstenaar, geldt het in zo hoge mate" Max van Poll is hiervan het over' tuigend bewijs. Met onze nestor in de katholieke journalistiek Jan Vesters mag hij gerekend worden tot de eerste jour nalisten van de oude garde. Als jong broekje hebben wij hem m de aanvang dezer eeuw aan „De Maas bode" zien komen. Hij had geen academie gelopen, nóch buitengewone studiën ge maakt. Van een speciale cursus in de journalistiek was in die jaren nog geen O H. RL de Koningin begaf zich Zater dag met prinses Marijke naar het Loo om daar enige rustige dagen door te brengen bij prinses Wilhèlmina. O Ruim 980 gezinnen te Roosendaal hebben in de afgelopen campagne sprake. Max van Poll heeft zijn eigen cursus geschapen. Hij bracht alleen als uitzet mee een zeldzame ijver en ambitie. Van Poll, die als voornaam Maximus voerde, heeft zijn leven lang het maxi mum van zijn kunnen gegeven. Hij debuteerde in de journalistiek met zijn dagelijkse Maasbode-verslagen over de opwindende Boerenoorlog, waardoor hij al aanstonds de bijzondere aandacht op zich wist te vestigen. De lijn van zijn speculatieve beschouwingen, die hij hier begon aan te zetten, is hij zijn leven lang blijven doortrekken. Ofschoon Brabander van geboorte hij werd in 1881 te Roosendaal geboren had hij in geest en karakter niets van de traditionele Brabantse luchthartigheid. Hij zag de dingen altijd ernstig en was zelfs iet of wat zwaartillend, vandaar dat hij, toen hij in de „Nieuwe Eeuw" over de buitenlandse politiek ging schrijven, volkomen karakteristiek zich het pseudo niem koos van „Sub Umbra". Max van Poll zag niet overal spoken op zijn weg, maar wel altijd dreigende schaduwen. Achteraf beschouwd, na al wat wij de laatste decennia beleefd hebben, zal men niet mogen zeggen, dat hij verkeerd heeft gezien. Was hij dan van aanleg geen journa listieke Flanor, die vlotte en prettige causerieën wist te schrijven, zetelvast kon hij toch ook niet genoemd worden. Zijn onrustige geest zocht telkens naar nieuwe kanalen voor zijn groeiende ideeën en strevingen. Ging hij van „De Maasbode heen tegelijk met de ook onlangs overleden Jacq. van Term, die na nog even aan „De Gelderlander" te zijn verbonden tot op hoge leeftijd de „Limburger Koerier is blijven dirigeren, Max van Potl zagen wij achtereenvolgens aan de „Maas trichtse Volkscourant", „Gelderlander", „Gelderse Koerier", „Nieuwe Haarlemse Courant", „Limburgs Dagblad", totdat hu eindelijk zijn volkomen smaak en zin scheen te hebben gevonden in het week blad „De Nieuwe Leuw" en het daar naast door hem opgerichte dagblad „De Morgen", dat eerst wel een stralende ochtend beloofde te worden, maar toch na verloop van tijd weer een betrokken lucht begon te vertonen. Desillusies en teleurstellingen zijn Max van Poll niet gespaard gebleven, maar desondanks liet hij zich niet ontmoedigen. Uitgesproken christen-democraat, was hij op de duur een man van gezag geworden, die alom vertrouwen had weten te win nen. t In 1929 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een verkiezing, die hem veel voldoening moet hebben gegeven. En ook dit tekende weer zijn altijd jonge ijver en ambitie; in de Kamer specialiseerde hij zich in de In dische aangelegenheden, waaraan bü de Katholieke Kamerfractie dringend be hoefte bestond. Persoonlijk maakte hij een studiereis naar Ned.-Indië om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Het was dan ook een erkenning van zijn verdiensten onder dit opzicht, dat hij door de regering met de heren Scher- merhom en De Boer werd aangewezen als lid van de bekende Commissie-Gene raal. Deze hoogst verantwoordelijke en weinig dankbare taak moet, hoe eervol ook, hem op zijn reeds gevorderde leef tijd een offer zijn geweest, dat hij principieel en consequent als altijd uit liefde voor het vaderland heeft gebracht. Weer in patria terug, bleef Max van Poll actief als altijd, wij ontmoetten hem weer in „De Linie" en zo pas werd hij aangezocht om op te treden als directeui" van de Neerlandia-Pers. Tegen alle verwachting in werd hij nu plotseling weggeroepen door de on verbiddelijke dood. Was hij voor journalist in de wieg ge legd, zijn doodsbaar zal andermaal de journalist dragen, die voor allen, die het vak kiezen, een lichtend voorbeeld mag blijven van activiteit en energie.. In eerbiedige gedachtenis, P. HYACINTH HERMANS. periode in zeven weken tijd- 1.074.190 kg. uien geschild. Voor het eerst wer den de uien ter plaatse gezouten, een werk, waarvoor doorlopend vijftig man in touw waren. De heer A. C. A. Deerenberg heeft zijn zilveren jubileum als katholiek gemeenteraadslid van Schoorfhoven gevieru. O Het resultaat Van het naar de deug delijkheid van de z.g. „ball-point pen nen" ingestelde onderzoek is voor de P.T.T. aanleiding geweest het verbod, dat op het gebruik van deze pennen in Zijn dienst bestond, op te heffen. O In Vlissingen zij" met de N.S. bespre kingen gevoerd over de bouw van een nieuw station. Het ligt in de be doeling het gebouw iets meer naar het Noorden te bouwen, terwijl in de nieuwe rijvsweg naar Nieuw en St. Joosland een tunnel zal konoen om de spoorlijn ongehinderd te kunnen pas seren, Na Canada en Zuid-Afrika gaat er nu ook schot komen in de emigratie van Nederlanders naar Australië Medio December zal namelijk de „Volen- dam" daarheen vertrekken voor een speciale reis met emigranten. Het schip biedt plaats voor O59 personen. Over de mogelijkheden voor niet-vak arbeiders in Australië bestaat bij d.s betrokken - instanties blijkbaar verschil van inzicht. De centrale stichting Landbouw-emi- gratié, die hierbij spreekt méde namens de besturen der Ned. Centrale landar beidersbonde'n, verklaart, dat "zij, ton der nadere 'waarborgen inzake plaatsing enz., niet kan adviseren in te gaan op de uitnodiging aan niet-vakarbeiders om zich aan te melden voor emigratie naar Aüstralië.' Zij merkt op, dat de emigratie daarheen van practisch - ongeschoolde krachten van het platteland nog in een 'Stadium van" voorbereiding verkeert. Het ministerie van Sociale -Zaken had dezer dagen medegedeeld, dat er ginds ook voor. niet-vakarbeiders goede kansen zijn, mits het flinke jonge kerels zijn, die, hoewel zij geen bepaalde opleiding hebben genoten toch enige kennis van b.v. landbouwwerkzaamheden hebben. Zij moesten echter bereid zijn de handen uit de mouw te steken en voldoende intelli gent om vlug aan te leren. Naar aanleiding van de bezwaren der centrale stichting Landbouw Emigratie merkt het ministerie van Soc. Zaken op, dat de emigratie op normale wijze doorgang vindt Teneinde het voor de belangstellenden gemakkelijker te ma ken, bestaat de gelegenheid zich bij de gewestelijke arbeidsbureaux en bijkan toren aan te mélden waar zij alle gewen» te inlichtingen kunnen ontvangen. De stichting Landverhuizing Neder land deelt nog mee. dat reeds in Mei be sprekingen werden gehouden met de Ned, landbouw-attaché in Melbourne over de emigratie van minder geschoolde ar beidskrachten naar Australië. De mo gelijkheid bestaat thans daartpe. aldus de stichting- Er vindt een selectie plaats waarbij vooral wordt gelet op karakte- flinkheid, eerlijkheid,, enz- der gega digden. Zij" moeten bovendien al eens bepaalde werkzaamheden verricht héb ben. ook al worden daarvoor geen grote eisen gesteld. 111 '-r J2. „Hoe gaarne ik U onderdak verleen, prinses, het is niet r"n ?aam ^at U hier blijft", zei de fakir tot prinses Fatima. „De handlangers van de man, die hier op het ogenblik aan de macht is, vertrouwen mij niet en kunnen ieder ogenblik bin nenstappen". De prinses stelde voor dat Bim en zij zouden „„ijken of Basli succes had gehad. De prinses was zo zwaar gesluierd, dat men haar onmógelijk zou 'kunnen herkennen. En wie kende Bim in Kahran? Terwijl onze twee vrienden zo naast elkaar voortliepen, kon Bim zich niet weerhouden, een heel klein snuifje van het eerlijkheidspoeder te nemen. „Het zal mij benieuwen", dacht Bim, of ik nóg eerlij kei kan Worden dan ik al ben". Intussen werd de arme Roen Rani Rinkie door de kwaad aardige Moor opgebracht. „Ik ben hiervoor verantwoorde lijk", bedacht Basli. Daarom liep hij achter het worstelende tweetal aan in de richting van een geweldige deur. (Van onze correspondent.) Terwijl schitterend herfstweer een gouden luister spreidde over de stad, kwam gisteren de Diocesane mannelijke jeugdbeweging in een „gulden trek" te Haarlem bijeen om er haar geschenk te brengen aan de bisschop bij het vijftig jarig jubilé van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo. Elke stam, elke troep, en horde en elke jongensclub had haar af gevaardigde gezonden om haar spaar- spenningen te brengen voor de oprich ting van een nieuw altaar in de kapel van St. Aloysius, patroon en beschermer bü uitstek van de mannelüke jeugd. Des ochtends werd in de dekenale St. Jozefkerk voor de ruim 1200 leiders en leidsters, verkenners, voortrekkers en welpen uit heel het bisdom Haarlem af gevaardigd, een plechtige Hoogmis opge dragen door deken J. J. A. Kuilman, met assistentie van dioc. aalmoezenier J. R. van Dael en districts-aalmoezenier S. J. de Bot. Rector Van Dael hield een pre dikatie naar aanleiding van de tekst van het epistel van St. Paulus aan de Ephesen: „Want wij zijn ledematen (broeders) ten opzichte van elkander". Hij wekte de jongens op tot daadwer kelijke naastenliefde en offervaardigheid jegens elkander, samen verbonden in Christus werkzaam blijvend in een sterke homogene jeugdorganisatie. Hij wees hen op de zo juist voorgelezen bisschoppelijke brief met 't dringend verzoek om 'n vurig gebed voor het verkrijgen en bewaren van' de vrede in deze ernstige tijden. Velen naderden ter H. Tafel terwijl de plechtigheid werd besloten met het zin gen van „Christus Vincit" en een indruk wekkende hernieuwing van de doop- en verkennersbeloften bij monde van rector de Bot. Na gezamenlijk ontbijt trokken de wel pen met hun leidsters en Haarlemse gast heren er op uit in de Overveense duinen, de verkenners maakten met hun Haar lemse kameraden een interessante speur tocht door geheel Haarlem, terwijl de voortrekkers en leiders een gezamenlijk bezoek brachten aan enkele Haarlemse musea. Hierna werd gemeenschappelijk een warme maaltijd gebruikt en werd in groepen onder deskundige leiding de Ka thedrale basiliek bezichtigd. Om vier uur was de Kathedraal tot in de uiterste hoeken gevuld met ruim 3000 leden van de Kah. Mannel. Dioc. Jeugd beweging en in lange rij schreden de afge vaardigden naar het altaar om hun feest gave voor het St. Aloysius-altaar te depo neren. Aansluitend werd een plechtig Lof ge celebreerd door mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bisdom met assis tentie van de nationaal hoofd-aalmoeze- nier A. J. L. Verhoeven en rector H. M. van Spanje als diaken en sub-diaken, en kapelaan A. M. M. Ruhe als ceremonia- rius. Tijdens het Lof hield mgr. Ammer laan een gloedvolle predikatie tot de ver zamelde jeugd. Mgr. begreep de teleurstelling, dat de bisschop verhinderd was op deze dag aan wezig te zijnT doch ook de bisschop ging dit zeer ter harte. Daarom wilde hij bij monde van de vicaris-generaal laten we ten, hoezeer hij aangenaam was verrast, dat de diocesane mannelijke jeugd wilde bijdragen voor een altaar voor St. Aloy sius, de patroon der jeugd; temeer omdat allen een persoonlijk offer hadden willen brengen voor dit doel. De jeugd moge evenals St. Aloysius flink worden en ka raktervastheid tonen, door elke dag een goede daad te doen, maar daarbij zorg te dragen, dat hier lijn in zit, doordat elk een inga tegen zijn speciaal hoofdge brek. Mgr. spoorde tenslotte aan tot een vurig gebed tot de Heilige en de navol ging van diens deugden. Dan zullen de hier gedeponeerde gaven elkeen tot rijke zegen worden! Na afloop van het plechtig Lof defileer-' den alle deelnemers aan deze gedenk waardige dag met de 60-man-sterke dis trictsband voorop langs de Vicaris-Gene raal en Plebaan Filbry, die met de geeste lijke en wereldlijke autoriteiten stonden opgesteld op het bordes voor de pastorie en luid werden toegejuicht door de en thousiaste jongens. 11) Wat nu? Hij had ecu gijzelaar, maar wat baatte hem dat? De inlichtingen, welke hij verwacht had te zullen krij gen waren uitgebleven. Wat moest hij met'die Mitja beginnen? Het kostte hem al moeite genoeg zelf aan de kost te ko men en van een achtervolging met een man die hij als gevangene moest be handelen, zou natuurlijk in het geheel niets terecht komen. In plaats van een oplossing te vinden, zoals hij verwacht had, stond hij nu voor nog groter moei lijkheden. Lang staarde Hal peinzend voor zich uit. Het schijnsel van het vuur speelde over zijnscherp gesneden gezicht. Mitja keek zwijgend en wantrouwend naar de man, die zijn lot in handen had. Rond het kleine kamp hoopte de sneeuw zich steeds hoger op. Steeds dichter dwarrelden de witte vlokken omlaag. Door de takken der kale bómen raasde de storm! 10. De volgende morgen heerste er in Lansky's kamp een geweldige opwin ding. De mannen schreeuwden en gesti culeerden en schenen hun hoofd totaal verloren te hebben. Iedereen had een andere mening. Lansky verkeerde in een soort razer- nii Rood van woede, vloekend en tie rend ijsbeerde hij om de grote tent heen!' Gregor trachtte hem te kalmeren, maar het enige resultaat was, dat hij werd afgesnauwd, zodat 'hij tenslotte zijn schouders ophaalde en zijn pogingen staakte Mitja was weg spoorloos verdwe nen. Dat was het enige, waar zij het allen over eens waren, 's Morgenstoen ontwaakt waren, hadden de mannen de beide vuren vrijwel uitgebrand ge vonden. Dat alleen reeds stemde tot na denken. Zij riepen Mitja, de schildwach maar al hun roepen was vergeets ge weest. Mitja was niet te ontdekken. Ook hun zoeken in de naaste Omge ving van het kamp was vruchteloos ge bleven Slechts zijn bagage had Rij ach; ter gelaten. Lansky en - zijn kornuiten stonden voor een raadsel. Als een krankzinnige waadde l.ansky door de sneeuw. Het was er sinds de vo rige avond niet beter op géworden Zo als nij daar door de staag neerdwarre lende vlokken stapte, bood Lansky be paald een lachwekkende aan'lik. Zijn metgezellen gingen hem zoveel n-.ogeliik uit de weg. Alleen Gregoi lie't zich niét intimideren Rustig i a< hl te hij cot hun aanvoerder uitgeraasd zou z.jn. Nanglu die enige tijd afwezig was ge weest, trad in de gezichtskring der man nen. Lansky schoot op hem toe. En Niets. Wat..,. Niets? Waarvoor ben je dan jager gids, soorzoeker en weet ik wat nog meer Even kwam in Nanglu's ogen 'n toor nige gloed, maar hij wist zich te be heersen. Heer, vallende sneeuw wist elk spoor uit. Niemand kan spoor zoeken bij dit wcm. Wij wachten moeten tot sneeuwval Ophoudt. Wachten wachten! Denk je, dat ik dagen lang in die wildernis wil zit ten? Het dunkt mij ook het verstandig ste te wachten, viel Gregor Nanglu bij-. En wat gebeurt er intussen mét ."Mitja? Als ik maar wist op welke wijze hij verdwenen is.... en waarom....? Ontvoerd overvallen .heer. Dat kan ik nie'i geloven. Heer, zei Nanglu niet reeds giste ren: sneeuwnachten gevaarlijk, als ach tervolgers -op het- spoor zijn? Jij wil dus beweren". Man, die achter ons aan was, heeft Mitja overvallen en-ontvoerd. Maar dat is'immers nonsens Wat zou een. achtervolger met Mitja moeten beginnen? Wapens of voorwerpen van waarde had hij niet bij zich. Achtervolger misschien iets willen weten, opperde Nanglu, Lansky ging de tent binnen. Nangiu's opmerking had hem ongerust gemaakt. Zou inderdaad een of andere onbekende misschien zelfs wel meerdere hem op het spoor zijn? Hoe kon dat? Dan moest Mertens destijds in Wilnarsk ook nog met anderen over zijn plannen heb ben gesproken. De gehele ochtend heerste er een ge drukte stemming in het kamp. De man nen, die niets te doen hadden, verveel den zieh en lummelden wat rond. Allen voelden de geheimzinnige verdwijning van Mitja als een zware last; Men be greep. dat hter een macht de hand in het spel had, die hun vijandig gezind was. De |gneeuwjacht nam allengs in he vigheid af en. tenslotte werd het zelfs geheel droog. De lucht klaarde op. maar men besloot vandaag de tocht, niet voort te .zetten. Lansky was het er nog steeds niet met zich zelf over eens, welke maatregelen in verband met Mitja's ver dwijning moesten worden getroffen. Hij werd echter in - zijn overpeinzingen op geschrikt door enig tumult, dat tot in de tent doordrong en waarbij hij Mitja's naam meende op te vangen. Hjj stond cp en ging naar buiten. De mannen stonden in een groepje bij el kaar en wezen opgewonden naar het Noord-Westen. In de verte tekenden zich twee ge stalten tegen de sneeuw af. Een daar van droeg een last op de rug. De mannen verkeerden in koortsach tige spanning. Zou dat werkelijk Nanglu stond op enige afstand van de anderen. Hij wendde zich tot Lansky-en zei: Mitja hijen vreemde man. Het tweetal kwam steeds dichterbij. Zij liepen regelrecht op het kamp toe. Inderdaad, het was Mitja, in gezel schap" van een totaal onbekende man. De spanning onder Lansky's 'metgezel len bereikte haar hoogtepunt. Nu kon den zij duidelijk onderscheiden; dat Mitja's armen met een riem aan zijn lichaam waren gebonden. Op circa honderd passen afstand van Lansky's bende bleven de beide man nen staan. Hal wierp zijn bagage af, bevrijde Mitja van zijn boeien en gaf hem een duw in de richting van zijn vrienden. Nauwelijks voelde Mitja zich van de riem verlost, of hü rende op zijn kornuiten toe en schreeuwde: Een vijandHij heeft mij vannacht over vallen en ontvoerd. Houdt hemBipdt hem Slaat hem dood Toe maartoe maar! riep Ser- gius ironisch: Wees blij, dat hij je voor een wandelingetje heeft afgehaald, Wij waren al bang, dat de duivel in hoogst eigen persoon er met je zwarte ziel van door was gegaan, Is de kennismaking nogal meegeval len?, vroeg Gregor, kwasi belangstel lend en volkomen ernstig. (Wordt vervolgd). Gedurende de week van 13 tot en met 18 September 1948 werden in de Neder landse stenkolenmijnen in totaal 216.829 ton kolen geproduceerd tegen 172.449 ton in de voorafgaande week van 6 t.m. 11 September 1948; dit wil zeggen: 36.138 ton per dag (v.w. 34.490 ton). Het aantal ondergrondse diensten v, i? gemiddeld 21.331, vorige week 20.897; de prestatie per man/dienst van 8 uren be droeg: 1.783 kg. (v.w. 1.756 kg.). dat het welletjes is ge weest met al die feest dagen en gaat over tot de orde van de dag. Zij zal haar luitjes weer wat vertroetelen en geeft hun op advies van Mevrouw R. Lotgering-Hillebrand GESTOOFDE PRONKSNIJBONEN 1 kg. pronksnijbonen, 25 gr. boter, wat zout, desgew. wat suiker. Haal de bonen zorgvuldig aan weerskanten af, was ze schoon en snijd ze m lange smalle snippers Kook ze met weinig water en zout, onder af en toe omschudden, gaar. Zorg, dat tegen die tijd het water is ver kookt. Schud de bonen om met boter en desgew. een klein, lepeltje suiker. Geef aardappelpuree bij pronksnijbonen. die nu in de nazomer een lekkere verse groente kunnen leveren, mits -men ze jong en dun koopt en ze zo vers mogelijk ver werkt. Nu de koude dagen in aantocht zijn, zal ook een stamppot van verse pronksnijbonen in de smaak vallen. Als dessert geeft Miep wat druiven. O, wat zal haar volkje gnuiven Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.-veilingen. Keel DINSDAG. 28 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 nieuws, gram., morgengebed (9.00 Licht baken); 12.03 Zang, piano; 12.33 Metro- pole-ork.; (13.00 nieuws); 13.45 Gram.: 14.00 „Het gebed in de muziek"; 14.30 „Onder ons" 15.00 Gram.; 16.00 Zieken bezoek; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 RVD; 18.00 Volksliederen 18.29 Sport; 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws, gram.; 19.30 „Dit is leven"; 19.45 RVD; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Radio Philh. Ork.: 22.00 KRO- trio 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram. (11.00 „De wekker", 11.30 Orgel); 12.00 Lyra-trio; 12.33 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 „Avroleans" 14.00 Knipcur sus 14.30 Gram.; 16.40 Voor de jeugd; 17.30 Zigeunermuziek 18.00 Nieuws; 18.20 Pia no; 18.35 Ork. Maria Zamora 19.10 Gram.; 19.30 Trio; 20.15 Bonte trein 21.30 Gram.: 22.15 Buit. overz.; 22.30 Viool, piano; 23.00 Nieuws, gram. Radiodistributie III: 7.00 VI. Br.: Nws. 7.15 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gym. 7.50 Gram. 8.00 nws. 8.15 Eng. H.S.: Stradivari ork. 9.00 zang en kwartet. 9.55 intermezzo. 10.05 schooluitz. 16.00 voordr. 16.15 orgel 16.45 ork. Hurst 17.00 borg Wivex Strijkens. 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 kwartet Hernould. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 symph. eonc. 15.00 Eng. L. P. ens. Hartley. 15.30 Ens. Lucraft. 10.30 Music while you work. 11.00 Kalund- Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fi. Br.: Omr. ork. 19.30 VI. Br.: piano cone. v. Liszt. 19.50 div. 20.00 Eng. L. P.: Much binding in the Marsh. 20.30 klankbeeld. 21.00 Take it from here. 21.30 Beromllnster: Salvati kwartet 22.00 VI. Br. nws. 22.15 Jazz. 22.30 gram. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div. Radiodistributie IV: 7,'JO Eng H. S.: nws. 7.15 revue ork. 7.50 Lift up your hearts. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 gram. 9.00 Eng. L. P.: nws. 9.10 gram. 10.00 v. d. sold. 1015 Music in your house. 11.00 voordr. 1L15 Welsh Orch. 11.45 orgel. 12.15 theater ork. 13.15 Melachrino ork. 14.00 v. d. vrouw 15 4<> Eng. H. S.: gram. 16.10 RumbaorK. 16.30 Round Britain Quiz. 17.00 Fr. Br.: nws. 17.10 v. d. zieken. 17.40 Eng. L. P.: muz. 18.15 Richard Crean ork. 18.45 Eng. H. S.. An. Am. Victory. 19.00 ork Lipton. 19:45 Fr. Br.: nws. 20.00 gram. 20.40 koren. 21.00 fragm. „Mig non". 22.00 Eng. L. P.: nws. 22.15 ork. Win- stone. 23.00 Ens. Pursglove. 23.30 Conwav Smart. 23.56 nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5