VRIJDAG a.s.1 uur OPEN ING v. d. DAMESBEURS RIVIÈRA-HAl Nogmaals het England-Spiel DE NATIONALE SCHULD >5] Debatten over het bureau nationale veiligheid der De verdediging van W.-Europa D E wereld Vier Stappen in de Wolken Reglementering van de wedden m IvK Radio t Speelde Engeland een tegenspel? Uit de sportzvereld Sportmria programma J2Ö 2S WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2* GEHELE DIENST VORDERT 20 MILLIOEN MEER IN 1949 mih ór,,: 1» *£»«g Niets clan LOF voor ROE LOF F Costuum in gereinigd Nationaal Luchtvaart laboratorium Belangrijke uitbreiding Overzicht Tweede Kamer Een Rustoordvoor ministers D. VAN STAVEREN VERLAAT DE FILMKEURING Last van zenuwen Vijflanden-accoord Hongarije verjaagt Amerika Geen buitenlandse belangen achter het ijzeren gordijn SCHORSING VAN KAPITEIN ALSEM OPGEHEVEN De relaties met Duitsland NA TWEE JAAR DIENST Groot verlof voor studenten kwijtschelding straffen VOOR SOLDATEN LIEFTINCK VOERT BESPREKINGEN Binnenkort E.C.A.-lening aan Nederland Gevoelige en menselijke filmcomedie De suggestie is wel eens gewekt, dat de Italiaan se film eerst de laatste jaren haar grote vlucht heeft genomen en dat haar ont wikkeling toen in de richting van het realisme en de meer alle daagse onder werpen werd be paald door na oorlogse omstan digheden, als daar zijn het ge brek aan studio ruimte aan geschoold technisch personeel. AUSTRALISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT M'l REGERING PLEIT VOOR TOTALISATOR épu> QRADUS ACHTER HET GAZEN GORDIJN het engels elftal COMWIN ALS PENDANT VAN NIWIN LIJK IN SLOOT GEVONDEN 3 Ook gisteren is het getuigenverhoor in de zaait tegen de Nederlandse S.D 'ers Poos en Slagte-r nog niet tot een einde gekomen en vandaag werd de zaak op nieuw voortgezet. Nadat in de ochtendzitting hoofdza kelijk was gesproken over de arrestatie van een aantal Engelandvaarders kwam in de middagzitting van gisteren aller eerst ter sprake een verklaring van de Duitse S.D.-er Bartels. Hierin werd c.m. gesproken over de journalist F. J. Goedhart, die met Koos Vorrink in 1941 het blad „Parool" oprichtte. Volgens deze verklaring zou de heer Goedhart na zijn arrestatie vrijwillig en zonder dwang veel hebben verklaard en ook namen genoemd, o.m. de kopleiding van de „Parool"-groep en Lans, Gertenbach en Tello. Hij zou ook gezegd hebben, waar het „Parool" in Zandvoort gedrukt werd. Poos en Slagter vertelden, dat zij .naar dit adres in Zandvoort gegaan zijn. Daar arresteerden zij de drukker Ger tenbach met diens medewerkers P. Paa- pe en IJ. de Jong. Poos voegde hier nog aan toe, dat de heer Goedhart hem vrij willig een getekende schets van de drukkerij in Zandvoort had meegege ven, opdat de Duitsers daar niet zou den behoeven te zoeken. In Heemste de werd later dc heer Tello gearre steerd. Volgens dezelfde verklaring heeft de heer Lans, die in Den Haag de Uitgifte van „De Vrijheid" verzorgde, na zijn arrestatie de naam van de drukkerij en de drukkers genoemd. Deze laatsten werden kort daarop door Poos en Blag- ter gearresteerd. Schreieder ten tonele Toen verscheen Schreieder ten tonele, wederom in een bruin geverfde battle- dress, beleefd en zoals altijd zeer beslist in zijn verklaringen. Hij vertelde, hoe Poos en Slagter hem opgevallen wa ren. Bij de aanvang van het England- spiel" zocht hij betrouwbare Nederlan ders, P003 en Slagter werden hem als zodanig door hun Duitse chef aanbevo len en kwamen op deze wijze onder zijn bevelen. Beloningen als Van der Waals hebben zij niet gekregen omdat zij ambtenaren waren een geen V-mensen. Wel werden zij snel bevorderd en ontvingen zij een Duitse onderscheiding, de „Deutsche Verdienstmedaille". „Zij zijn de enige Nederlandse politieambtenaren, die de ze onderscheiding gekregen hebben", zei Schreieder. Hij verklaarde verder, dat beide verdachten van 1943 af pro beerden uit de Duitse politie weg te ko men, maar hij had hen niet laten gaan, omdat zij bekend waren met zeer vele geheimen van het „England-Spiel en andere Duitse politiegeheimen. De volgende getuige, mej. Trix Ter- windt vertelde van haar sprong uit een Engels vliegtuig "P een stormachtige nacht in 1943 boven Drente. Zij kon zich echter niet herinneren of Slagter of Poos haar hadden opgewacht. Ook Schreieder wist het niet meer. Hij ver klaarde echter, dat in de meeste ge vallen de beide verdachten wel deel uitmaakten van het „ontvangstcomité' Vol aandacht luisterde het publiek vervolgens naar het relaas van de res. eerste luitenant H. Lauwers, die op verzoek van de president zeer uitvoe rig vertelde over zijn lotgevallen m Nederland van zijn dropping bij Om men op 7 November 1941 tot zijn ar restatie op 6 Maart 1942. Toen luit. Lau wers „gedropt" werd, bestond er nog geen ontvangstcomité, maar <le Duit sers wisten ten tijde van zijn arrestatie wel reeds het een en ander van de ge heime diensten in Engeland: „Wieder einer von Derksema", zeiden ze bij de huiszoeking. Hij was echter niet door de Nederlandse dienst van Derksema, doch door de Engelse geheime dienst uitge zonden. Tien dagen na zijn arrestatie had oberst Hermann Giskes hettl ge vraagd voor de Duitsers naar Engeland te seinen. Hij had dit gedaan om Enge land op de hoogte te brengen van zijn toestand. Op zeer opvallende wijze sein de hij naar Engeland, gebruik makende van de mogelijkheden, die de „Security check" bood. om in zijn telegram te waarschuwen. Luit. Lauwers verklaarde er volledig voor in te staan, dat door zijn manier van seinen Engeland ge waarschuwd moest zijn. De door hem uitgezonden berichten werden ontvan gen door de centrale radio-afdeling, welke geheel uit Engels personeel be stond. Engeland had de waarschuwing ook begrepen. Dit bleek uit het niet ver schijnen van een agent maar deze is later om onbegrijpelijke redenen toch nog gezonden. Proc. fiscaal: „Er was dus een Engels tegenspel?" Luit, Lauwers haalde glimlachend zijn schouders op en bleef het ahtwoor.d op deze vraag schuldig. Pres.: „Laten we er ons maar niet verder in verdiepen". Schreieder werd ook nog gevraagd of hij dacht, dat de gearresteerde agenten alles, dus ook hun security check, aan hem hadden prijsgegeven. Hij antwoord de dat hij dit inderdaad geloofd had. omdat de verbinding met Engeland nor maal bleef functionneren. Het kon na tuurlijk zijn, dat van Engelse kant een tegenspel aan de gang was. „Dus toch een Engels tegenspel?" vroeg de proc. fiscaal. „Het is mogelijk", zei Schreieder, „we hebben het onderzocht, maar er geen bewijzen voor gevonden" Mej, Terwindt verklaarde later nog dat naar haar mening het seinen met bepaalde aanwijzingen niet betekende dat Engeland dadelijk had moeten mer ken, dat er iets niet in orde was. Na een korte onderbreking vervolgde mr. Ikman van Burck met het negende punt van de tenlastelegging: de beschul diging, dat Slagter van 1942 tot 1944 is opgetreden als V-man en provocateur ir. een voor de geallieerden werkende spiohnagegroep te Hengelo-Enschede. Ook hier had hij succes. Verschillende mensen werden gearresteerd en doodge schoten. Ook werd nog behandeld de arrestatie van enkele Joden. Volgens de getuigenverklaringen was Slagter daarbij zeer hardhandig opgetreden, het geen deze prompt ontkende. De proc. fiscaal wilde tenslotte nog Schreieder boren, doch de president meende, dat het niet steeds nachtwerk mocht worden en schorste tegen zeven uur de zitting tot hedenochtend kwart over tien. Aan de memorie van toelichting op de begroting van het hoofdstuk Nationale Schuld wordt het volgende ontleend: In de loop van 1948 is overgegaan tot de uitgifte van de 3 pet. investeringscerti ficaten, de 314 pet. beleggingscertificaten, de 3 pet. Nederlandse staatslening per 196264 en de 314 pet. Nederlandse staats lening 1948. Worden de beide eerstgenoem de certificaten uitgegeven ter afwikkeling van de geldzuivering, de beide Iaatstge noemde staatsleningen zijn geëmitteerd ter conversie van de 3312 pet. Ned. staatslening 1938, alsmede, ter consolidatie van vlottende schuld. De 3 pet. lening per 196264 is groot 1.140.000.000 en de 314 pet. lening 1948 360.000.000. Tegenover deze 1500 millioen aan nieuwe schuld is afgelost 1225.467.700, zijnde 't nog per 1 Juni 1948 uitstaande bedrag der 314 pet. lening 1938, zodat geconsoli deerd wérd een bedrag van 274.532.300 aan vlottende schuld. De rentelasten der beide nieuwe leniu- gen in 1949 bedragen gezamenlijk 45.900.000, terwijl, indien geen conver sie zou hebben plaats gevonden, de ie- ninglasten der 3—314 pet. lening 1933 in 1949 zouden hebben bedragen 44 mil lioen aan aflossing en ca. 42 millioen aan rente, zodat de conversie de lening- lasten heeft verlicht met 40,1 millioen Opgemerkt zij, dat in 1947 onderscheide ne 3 tot 4,4 pet. staatsleningen zijn gecon verteerd in de 3—314 pet. staatslening 1947 en de 3314 pet. onderhandse le ning 1947- In 1947 was voor de oude le ningen uitgetrokken voor rente 103 mil lioen, en \tf>or aflossing 199 millioen, in totaal dérhalve 302 millioen. In 1919 zijn voor bovengenoemde conversielenin gen uitgetrokken voor rente 85.638.132 en voor aflossing der 3% pet. onder handse lening 1947 3.020.000, in totaal ruim 88.6 millioen, waarbij in aanmer king moet worden genomen, dat geen DONDERDAG, 30 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) J f Nieuws, gram., morgengebed G°'00 1 Q N.C.R.V.) 1100 Ziekenbezoek l2.03 O(. 13.00 Nieuws; 13.20 2.an», KI. v. Beeck; M^0°'Ens ^Celesta-3 14.4lTcauserie; sirUdkr.: 19.00 Nieuws, g 20.15 Gram.; 21.ou 22.15 Lezing; 22.45 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7 00 Nieuws, gram. (11.00 Orgel); 12.38 FlaJ'° 1300 Nieuws, gram.; 14.00 Reportage; 14.15 Solistenconc.; 15.00 Voor bleken en gezonden; 16.00 Gevar. progri 17-OO Ka- leidoscoop; 17.35 Gram.; 17.50 R./.D., 18.00 Nieuws, gram., sport; 18.35 UIK- J Renova: 1910 Orgel en trio; 20.00 Nle"^- 20.15 Omroep Kamerork.; 21.10 Hoorspel, 21.45 Gram.; 22.00 Gevar. progr Lezing; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE IÜ: 7 00 VI. Br nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gymn. 7.o0 gram 8 00 nws. 8.15 Eng H.S.: biosorK. 9.00 plano en ork. 9.30 viool. 9.50 Amenk. bulletin. 10.05 schooluitz, 10.30 Music whale you work 11.00 scbooluitz. 12.00 Boheems ork. 12.30 VI. Br.: weer- en landbóuw. 12.40 Omr. ork. 13.00 nws 13.15 gram 14.00 gram. 15 00 Enig. L.P Celeste .Octet, 15.30 Rhythm, ens., 16 00 voordr., 16.15 Revue ork., 17.00 Kootwijk Batavia. 18 00 Fr. Br. v d. sold. 18 30 VI Br. v d. sold. 19.00 Fr'. Br. gram' 19.30 Eng. L.P.: Scarlet and Blue. 20 00 VI. Br gr*nv21.00 Eng. L.P.: Silver Tree (hoor spél),' 21.30 Rockey Mountain Rhythm 22.00 VI. Br.: nws. 22.15 gram, 22.55 nws 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng HS. nws. 7.15 Welsh orch. 7.50 Lift up your hearts. 7.55 weer 8.00 Fr. Br.: nws 8.10 gram. 9.00 Eng. L.P. nws, 9.10 gram 1Ó.Ö0 v. d. sold 10.15 Music in your house. 11.00 voordr. 11.15 ICneale Kelly Strijkens. 11.45 orgel. 12.15 gevar. progr 12 30 Schots ork. 13.15 accordeon ork 13 30 Geraldo. 14 00 v. d, vrouw, 15.00 Eng. H.S. Ork. Weir. 15.30 hoorspel 16.00 Northern orch. 17 00 Eng. L.P.: mil ork 17.45 ork, Nathan. 18.15 Anton en ork 18.45 Eng. H.3.: causerie. 19.00 Flotsam' Follies. 19.30 Boyd Neel ork, 20.30 Ei L.P. verz.progr. 21.00 Beromunst'er muz 21 40 voordr. 21.55 grfem. 22.00 Eng L.P nws. 22.15 Rocket to the stars. 22.35 ork Loss, 23,15 Ens. Mayerl, 23.56 nws, vaste jaarlijkse aflossing zal plaats vin den op de 33% pet. lening 1947. Door de in 1948 plaats gevonden heb bende consolidatie en door de uitgifte der 3 pet. investeringscertificaten en de 314 pet. beleggingscertificaten, alsmede door de voortzetting der uitgifte van de 3 pet. lening 1947, luidende in dollars, zijn de rentelasten der geconsolideerde binnen landse schuld in 1949 toegenomen met 43 millioen. Daarentegen is voorname lijk door voormelde consoiidaties een vermindering van de rentelasten der vlot tende schuld verkregen van 23 millioeu. De rente over in geld gestelde zekerheid voor bestaande of toekomstige belasting schuld is 6.7 millioen hoger geraamd. Ten slotte treedt als gevolg van de ver kregen langlopende buitenlandse credie- ten een stijging van 35 millioen op ten aanzien van de daaraan verbonden aflos singsverplichtingen Het totaal van dit hoofdstuk vertoont ten opzichte van 1948 een vermindering gewone dienst 14 millioen, vermeerde ring buitengewone dienst 34.6 millioen, vermeerdering gehele dienst 20.6 mil lioen. Het Nationaal Luchtvaartlaboratorium aan de Sloterweg bij Amsterdam wordt uitgebreid. Er worden twee nieuwe windtunnels gebouwd, het hoofdgebouw v/ordt uitgebreid en er komen grotere werkplaatsen en magazijnen Een grote electrischd centrale van 20.000 P.K. zal de krachtbron zijn voor de twee nieuw te bouwen tunnels, waarvan de grootste, met een lengte van 80 M., benut zal worden voor het nemen van proeven met snelheden, grenzende aan die van het geluid. Aangebouwd aan de tun nel komt een speciaal meetgebouw, waar de ingenieurs hun researchwerk kun nen doen. De andere windtunnel is bestemd voor proefnemingen waarbij een snel heid, groter is dan die van het geluid, noodzakelijk is. Dan is er nog een klei ne windtunnel, waarvan de lucht een snelheid boven die van het geluid kan bereiken. De stroomsnelheid in dit tunneltje kan zodanig opgevoerd worden, dat een overeenkomstig snel vliegtuig in de vrije atmospheer per uur 13504500 Km. zou kunnen afleggen. Bovendien is -het tunneltje toegerust met optische hulpmiddelen, die een z.g. „slierten"-afbeelding van de stroming geven en aldus de stromingen zichtbaar maken. Een ander belangrijk apparaat is de „multimanometer", welke gebruikt wordt voor de meting van drukverde- ling in de tunnel. Zo wordt er hard gewerkt om het Nat. Luchtvaartlab. te maken tot een insti tuut, dat zoals de commercieel-directeur jhr. F. C. Beelaerts van Blokland zeide: „Vrij goed aan de eisen der moderne vliegtuigindustrie kan voldoen". De werkzaamheden zullen in 1951 voltooid zijn. Het zal vreemd zijn in de Centrale Commissie voor de filmkeuring. De heer D. van Staveren immers, die sedert de oprichting onafgebroken het voorzitter schap heeft bekleed, zal deze functie op het einde van deze maand neerleggen Op een receptie in de Rolzaal te Den Haag heeft hij gistermiddag afscheid ge nomen en is hij gehuldigd. Voor de eigen lijke receptie werd-hij toegesproken door minister Van Maarseveen, die^ daarbij mededeelde, dat H.M, de Koningin de heer v. Staveren heeft benoemd tot rid der in de Orde van de Ned. Leeuw. De versierselen van deze onderscheiding werden hierna door mr. D. Bij den dijk aangeboden. Verschillende sprekers, o.w. prof. dr. F. Sassen en de nieuw-benoem. de voorzitter, de heer H. von Frijtag Drabbe, hebben nog het woord gevoerd. Tenslotte kwamen velen de heer Van Staveren de hand tot afscheid drukken De strubbelingen rond de „Zeijer Strubben" waren oorzaak, dat minister Rutten Dinsdag in de Tweede Kamer zijn maidenspeech hield. Hij deed dat met luider stemme en gebruik makend van alle filosofische onderscheidingen, welke men van een professor mag verwachten, zodat niemand hem, nóch letterlijk nóch figuurlijk, kon misverstaan. Hij doceerde wél. Met citaten en al, waarmee hij wenste aan te tonen, dat de mens door zijn kwalijke handelingen zelve de maker is van de woestenij. Die kwestie over de onteigening van een deel der „Zeijer Strubben" in de ge meente Vries in het belang der natuur bescherming was eigenlijk maar een storm in een glas water en ook de heer van der Goes van Naters, in wie de minister een ijverig verdediger van het wetsontwerp tot deze onteigening ont moette, wenste deze zaak niet zo pathe tisch te nemen, als de heer De Ruiter (C.H.) dit deed. Wat ook al weer geen wonder was, nademaal de heer van der Goes van Naters tevens secretaris is van de Natuurbeschermingsraad. De heren De Ruiter en Engelbertink (K.V.P.) toon den zich tegenstanders van de onteige ning dezer 39 H.A. Strubben, wét de minister ook betoogde over natuurbe scherming, herstel van natuurgoed, open blijven van toegangswegen en wat dies meer zij. Maar het ging tóch door. Met 52 tegen 13 stemmen. Het meeste rumoer ontstond daarvóór over het wetsontwerp Hoofdstuk IIA der Rijksbegroting voor 1948, waaronder de Regeringsvoorlichtingsdienst en 't Bureau Nationale 'Veiligheid ressorteren. Het ging hier respectievelijk om de Hoge Veluwe en om de zaak Sanders. Over die Hoge Veluwe had de heer Beernink (C.H.) heel wat te zeggen. De oude Raad van Beheer was met de nodige zuivering niet in ere hersteld, de oor spronkelijke bedoeling van de stichters was gefrustreerd nu dit natuurmonument tóch een Rijksinstituut was geworden en Sint Hubertus niet de heilige, maar het „slot" daar van die naam een soort lust- of rustoord was geworden voor ministers, secretarissen-generaal en andere hoge ambtenaren, die daar im mers, naar spr. meende, konden logeren voor 12 per week. Maar de oud-minis ter-president Schermerhorn viel de minister-president in zijn verdediging al direct bij, toen hij zeide, dat er drie letters daarbij vergeten waren. Deze prijs gold namelijk niet per week, maar per week-end, eigenlijk maar iets meer dan één dag. En de heer van dér Goes van Naters (P.v.d.A.) vond, dat het hoog tijd werd, dat wij wat beter voor de dag kwamen en dat het Engelse voorbeeld van een landgoed, waar ministers en andere hoge politici van hun vermoeie nissen konden bekomen en de regering haar gasten zou kunnen ontvangen, dus eigenlijk navolging verdiende. Maar de heer Beernink vond hierop, dat Hotel des Indes, Kasteel Oud Wassenaar en Vieux Doelen daarvoor voldoende waren. Ook al moest hij op verzoek van de voor zitter het Latijnse citaat van Horatius vertalen, die gezegd had, dat men niet weet, wat men eigenlijk zeggen moet van een man, die dan (in zijn vacantie) in de stad verblijft. Met de opmerkingen van de heer Van der Goes van Naters over de Voor lichtingsraad was de heer Drees het te enenmale oneens. Hij bracht deze zaak tot haar juiste proporties terug, toen hij in zijn antwoord zeide, dat deze raad niets anders is dan een ambtelijke coördinatie-commissie tussen de verschil lende departementen en geen college van advies of bijstand volgens de grondwet. En ook, dat het daarom niet onlogisch was, dat de heer Hermans als hoofd ambtenaar van het Departement van Al gemene Zaken voorzitter was van deze commissie. Waarbij nog kwam, dat de heer Hérmans als oud-journalist toch wel zeer deskundig mocht worden geacht. Het meeste rumor in casa verwekte de heer Goedhart (P.v.d.A.) met zijn ver dediging van de heer Sanders van de Centrale Veiligheidsdienst, die volgens hem zeer onnet zou zijn behandeWi. Dit in tegenstelling met de heer Eintbioven, tegen wie zover men uit het rapport van de commissie-Wijnveldt kon nagaan toch ook wel bezwaren best onden. Maar toen deze zaak door minister Drees uit de doeken was gedaan, bleef er dit van over, dat de heer Sanders 'meende met de dossiers te kunnen doen. wat hij wilde, zoals minister Drees het 'uitdruk te. Hij hield stapels dossiers in eigen be zit en had er zelfs copieën wan laten maken. i De heer Bruins Slot (A.R.) srielde drie vragen. Was de Centrale Veiligheidsdienst noodzakelijk? Onder welk departement ressorteerde hij dan? En ten derde de personeelkwestie. Hij meende, dat de C.V.D. in deze désastreuze tijden werke lijk noodzakelijk was, maar d!at hij niet mocht ontaarden in een geheime Staats politie en daarom geen executieve be voegdheid mocht hebben, m.aar alleen informatieve. De minister was; het hierin met hem eens, zodat dit geen verdere moeilijkheden opleverde. Wat de heer Sanders betreft, meende de ,'fleer Bruins Slot, dat deze buiten zijn boekje was gegaan en daarom met recht; verwijderd was. Het rapport van de commissie-Wijn veldt kon, naar de minister-president meende, gezien de aard wm het stuk, niet aan publiciteit worden prijs gegeven. Hij zou nog overwegen of gedeelten daar van aan de Kamer ter inezage konden worden gegeven. Toen moest de Kamervoorzitter de vergadering schorsen, omcSat de Engelse parlementariërs op bezoek: kwamen. De voorzitter begroette hen, toen zij tussen de afgevaardigden hadden plaats ge nomen, met een welkomstwoord in het Engels, waarop een Canadese parlemen tariër, mr. Gerhart, kwam vertellen, dat een zijner voorvaderen drie eeuwen ge leden naar Canada was verhuisd en wel nooit gedroomd zal hebben, dat een zijner nazaten nog eens in het Nederlandse parlement het woord zou voeren. Maar intussen had de Kamervoorzit ter reeds lang het voorhoofd gefronst, dat er slechts vier van de achttien wets ontwerpen, welke op de agenda stonden, waren afgehandeld. De voornaamste moeten nog komen. F. S. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Ruedemann, president van de Magyar Amerkan Olajipari, een branche van de Standard Oil Company of New Jersey, en Bannantine, directeur van de Hon gaarse oliemaatschappij, 18 September in Hongarije gearresteerd wegens „indus triële sabotage, waardoor de Hongaarse olieproductie snel was verminderd", zijn Maandagavondop weg naar New York per vliegtuig in Londen aangekomen Ruedemann vertelde Reuter, terwijl hij op zijn vliegtuig naar de V. S. wachtte, dat hij en zijn compagnon werden vrij gelaten nadat zij „bekentenissen' had den getekend. Zij werden toen per auto naar de Tsjechisch-Oostenrijkse grens gebracht, waar zij onder bedrei ging van vuurwapenen bevel kregen, het land te verlaten en er niet meer terug te keren. De Hongaarse regering heeft thans het beheer van onze maatschappij overgenomen. De maatschappij heeft be zittingen verloren ter waarde van 25 millioen dollar. Volgens Ruedemann hadden hij en zijn collega meer dan een week opgesloten gezeten in een cel van de Andrassy- gevangenis te Boedapest. Zij moesten uren lang tegen de muur staan en ge- eist werd, dat ze hun „misdadige han delingen" zpuden bekennen. „Wij ont kenden alles tot de vierde dag, toen gaven wij het op. In mijn bekentenis heb ik gezegd „een misdadiger geweest te zijn en alles gedaan te hebben, waar van men mij beschuldigde. Ook bekende ik hoe de Amerikanen poogden, de mie onder de grond te laten, zodat de Sovjets haar niet zouden krijgen voor de vol gende oorlog. Onze beulen werden on middellijk soepeler, nadat wij onszelf als nazi's en Hitlerianen, handlangers van de reactionnairen, hadden veroor deeld." Ruedemann besloot: er is geen plaais meer voor buitenlsndse belsngen. achter het ijzeren gordijn. De secretaris-generaal van de pernóa- nente commissie van de West-Europese Unie heeft het volgende communiqué uitgegeven: 1. De ministers van defensie van de vijf' mogendheden, die het verdrag van Brussel ondertekend hebben, kwamen Maandag 27 September en Dinsdag 28 September in Parijs bijeen ter bespre king van rapporten, die hun voorgelegd waren door de chefs van staven van de vijf mogendheden en het permanente militaire comité. 2. De ministers werden het eens over een gemeenschappelijke defensie-politiek, die het afzonderlijke werk van.hun eigen politieke staven zou beheersen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vijf mogendheden als geheel te ver zekeren in het kader van het verdrag van Brussel en van het charter der Ver enigde Naties. 3. De ministers besloten om een per manente organisatie in het leven te roe pen onder leiding van de ministers, die verantwoordelijk zijn voor de defensie, welke organisatie genoemde politiek doeltreffend kan maken en die zich bezig kan houden met problemen, die de pro ductie en het verkrijgen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een land-, lucht- en zee- macht-commando met een permanente militaire voorzitter opgenomen worden. Zij zal de tactische en technische proble men van de verdediging van West-Europa bestuderen. Volgen3 de Washingtonse correspon- De schorsing van de reserve-kapitein H. M. A. Alsem als officier van de leger- film- en fotodienst is met ingang van gisteren opgeheven. Aldus een medede ling van de legervoorlichtingsdienst. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de heer Alsem zich aan geen strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt, met uitzondering van een vermoedelijke overtreding van de deviezenbepaling, waaromtrent de militaire autoriteiten aan de Nederlandsehe Bank advies zul len vragen. Aangezien het vermoeden van een dergelijke overtreding het hand haven van de schorsing niet wettigt, is deze schorsing opgeheven. De kleurenfilms, welke de kapitein onlangs vrijwillig »an de verwijzings officier van de generalij staf had Over gedragen, zijn wedergén te zijner be schikking gestuft Een onderzoek, ingesteld tijdens het wetenschappelijk congres, dat enige tijd geleden in Brighton is gehouden en waaraan 2000 Britse geleerden hebben deelgenomen, heeft weer eens bewezen dat er geen gfas groeit in een drukke straat. Van de 230 geleerden, die een lezing over electroneft bijwoonden, waren er 78 kaal- Een der kale geleerden gaf daarvan de volgende verklaring: „Kaalhoofdig heid is beslist eea gevolg van bescha ving, aangezien dit euvel onder primi tieve volken hoogst zelden voorkomt. Wij. geleerden, zijn alleen maar een beetje beschaafder dan andere mensen. Dat is alles". Een troost voor slachtoffers van dit beschavingsverschijnsel? dent van de „New York Times" zal het plan tot militaire hulp voor West- Europa in het kader van het Europees herstelprogram op de 81ste zitting van het Amerikaanse congres in Januari a.s. als een van de eerste agendapunten be sproken worden. Industriële crediietén voor het Roergebied? „Ik beA ervan overtuigd, dat Neder landse firma's in een min of meer nabije toekomst bereid zullen zijn om voor het Ruhrgebied en het Rijnland een bank op te richten voor het verstrekken van industriële credieten op lange termijn en voor het financieren van het goede renverkeer tussen het Rum-gebied en Nederland", aldus verklaarde prof. Ge- lisSen, president van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland en oud-mi nister van Economische Zaken van Ne derland, op het Duits-Nederlandse Eco nomische congres, dat te Dusseldorf ge houden wordt. Voorts legde hij er de nadruk op, dat het ten behoeve van de buitenlandse handel van Duitsland noodzakelijk is, dat wordt afgezien van de eis tot be taling in dollars voor alle Duitse ex portgoederen en beval hij aan de Duitse prijzen in overeenstemming te brengen met de prijzen op de wereldmark: en alle hinderpalen, die het maken van zakenreizen in Duitsland belemmeren, uit de weg te ruimen. Aan dienstplichtige korporaals en sol daten. die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, kan op een daartoe strek kend verzoek, ongeacht de lichting, waar voor zij voor de dienstplicht zijn inge schreven, groot verlof worden verleena. indien zij op 15 October 1948 ten minste 24 maanden in werkelijke dienst zijn oi zouden zijn. Deze bepaling geldt uiteraard slechts voor hen. die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbintenis hebben ge sloten. Aan alle veroordeelden, die vóór Januari 1948 als militair m werkelijke dienst naar de Overzeese Gebiedsdelen zijn uitgezonden, wordt kwijtschelding verleend van nog niet ondergane straffen van zes maanden of minder of boeten van 500 of minder. Minister Lieftinck deelde mede, dat, hoewel zijn bezoek aan de V. S. uitslui tend het bijwonen van de derde jaarver gaderingen van het Int. Monetaire Fonds en de Wereldbank ten doel heeft, hij waarschijnlijk ook besprekingen met an dere financiële autoriteiten zal voeren. Naar Aneta verneemt zal minister Lief tinck waarschijnlijk ook besprekingen voeren over leningen van de Wereldbank voor bepaalde projecten in Nederland. Met betrekking tot de binnenkort door de E. C. A. te verstrekken lening aan Ne derland verneemt. Aneta voorts uit wel ingelichte bron, dat nog slechts enkele minder belangrijke technische details moeten worden geregeld. Dat deze lening nog steeds niet tot stand is gekomen vindt voornamelijk zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de voorwaarden van de le ning aan Nederland vermoedelijk zullen dienen als voorbeeld voor hét opstellen van de voorwaarden voor de leningen, die aan andere zullen worden verstrekt. In verband hiermede wordt door de E.C.A. veel tijd besteed om de opinie van andere landen te peilen met betrekking tot de voorwaarden van de lening aan Neder land. Men is van mening, dat de rente voet van de lening aan Nederland, die onlangs aan IJsland is verstrekt, en die oorspronkelijk was vastgesteld op 3 pet., later zal worden verlaagd tot 2]/i pet., teneinde deze rentevoet in overeenstem ming te brengen met die van de lening aan Nederland. Officieel is medegedeeld, dat een „Catalina" van de Australische lucht macht op het eiland Lord Howe tegen een bergtop is gevlogen en daarna in een ravijn is gestort. Twee personen konden uit het vlieg tuig gehaald worden, voordat het in brand vloog. Volgens onbevestigde De- richten zijn tenminste 7 personen om het leven gekomen. Het toestel nam deel aan oefeningen. Deze opvatting is verre van juist, maar ze was begrijpelijk in ons land, d®t vo r d-e oorlog zó overheerst werd dj? Amerikaanse film, dat voor het product - en trouwens ook vóór de productie van andere landen nauwe lijks of geen ruimte overbleef en dat zich dus nooit een oordeel heeft kunnen vormen over de gang van zaken in een belangrijk centrum van filmactiviteit. Uit overwegend Franse informa ties blijkt echter, dat een grote, gevari eerde en interessante filmproductie al enige jaren ia Italië aan de gang was en dat zich hierin al lang een neiging tot de meer menselijke onderwerpen in het algemeen en tot een meer realistische styl in het bijzonder aftekende. Onder de pioniers van deze nieuwe richting trad al in de dertiger jaren de figuur van Alessandro Blasetti naar voren, die in In een nota naar aanleiding van het verslag der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het ontwerp totalisatorwet voldoet de minister aan het verzoek om een nadere uiteenzetting to geven omtrent het door vele leden ge opperde principiële bezwaar tegen het Scheppen van de mogelijkheid om geld te verdienen zonder d^t daarvoor arbeid wordt gepresteerd. De regering is het in zoverre eens met bedoelde leden, dat het in het algemeen niet op de weg van de overheid ligt de mogelijkheid te scheppen maar, zo vraagt zij zich af, brengt deze opvatting nu mede, dat de overheid fei telijk bestaande mogelijkheden tot het verdienen van ongelimiteerde bedragen zonder daarvoor arbeid te presteren, in dien geen andere weg tot doelmatige be strijding openstaat, niet zou mogen ba- perken door deze mogelijkheden te reg'e- menteren? Dat wil dus zeggen: door een regeling, waardoor enerzijds aan het pu- ernvr ©1154 bliek, dat nu eenmaal wedden wil, niet iedere legale mogelijkheid daartoe word; ontnomen, doch anderzijds het verdienen en verliezen van grote sommen niet meer kan voorkomen en een einde wordt ge maakt aan allerlei immorele praktijken, die een gevolg zijn van het clandestiene en ongelimiteerde wedden? Zou de over heid zich m.a.w. van een dergelijk ingrij pen hebben te onthouden en het bestaan de kwaad, dat op geen andere wijze dos. matig kan worden bestreden, dan maar moeten laten voortwoekeren? In telle wordt de mogelijkheid tot het verdienen van geld zonder daarvoor arbeid te pres- teren hier niet geschapen, maar wordt een bestaande mogelijkheid beperkt. W,e een dag op de renbaan heeft doorgebracht, zal de noodzaak van dit laatste slechts kunnen bevestigen. Gino Cervi en Adrtana Benettl in d® ,Jta,!!?anse filmcomedie „Vier stappen in de wolken een veelheid van genre's een grote be drevenheid demonstraerde. Wij zullen deze Blasetti nu eerst leren kennen uit de film „Vier Stappen in de Wolken", die hij in '43 maakte, maar die geen enkel aanknopingspunt vertoont met de tijd, waarin zij ontstond. Integendeel, deze film is een gevoelige, menselijke come- die geworden, licht van toon en vol humoristische invallen, die soms zeïis groteske vormen aannemen, zonder ooit het contact met de werkelijkheid los te laten. De hoofdpersoon is een handelsreiziger met een weinig gezellig huiselijk leven, die op een van zijn reizen een meisje in moeilijkheden ontmoet en zeer tegen zijn zin betrokken wordt in een comedie, waarbij hij enige uren voor de man van het ongelukkige meisje moet doorgaan. Deze niet-gewilde rol is natuurlijk oor zaak van talrijke complicaties, maar onze vriend bereikt er tenminste mee, dat de anders verstoten dochter door de ouders in vergevende liefde wordt geaccepteerd. Hij zelf keert na dit avontuur, dat hem niét geheel onberoerd heeft gelaten, terug in de rommelige sfeer van zijn huis, waar zijn vrouw hem tot het dagelijkse huis werk commandeert. Deze comedie, die zo nu en dan in uit gelaten scènes overgaat, kent bij her haling ook ernstige passages, waarin al- leen de zuivere toon voorkomt dat zij tot banaliteiten ontaarden. En het is ten slotte deze toon, die de gehele film redt en haar vooral in de laatste paar honderd meter een bijzondere betekenis geeft. Originaliteit* frisheid, maar ook waardig heid en een gezonde opvatting bij som mige delicate verwikkelingen maken „Vier Stappen in de Wolken" tot een op vallende film, die even humoristisch, tragisch en ontroerend weet te zijn als het leven zelf. Zij kreeg dan ook terecht het praedi- caat Film van de Maand. C. B. Op 9 October zal het Engelse voetbal team een wedstrijd spelen tegen Ierland. Di Engelse ploeg is als volgt samenge steld: Doel: Swift (Manchester City); achter: Si-ot (Arsenal) en Howe (Derby County); midden: Wright (Wolverhampton), aan voerder; Franklin (Stoke City) en Cock- burn (Manch, United); voor: Matthews (Blackpool), Mortensen (Blackpool), Milburn (Newcastle United), Pearson 'Manchester United) en Finney (Preston North End). Als reserve werd Nicholson (Tottenham Hotspur) gekozen. Te Joure zyn kortebaan-draverijen om het kampioenschap van Nederland gehouden. De titel werd behaald door Leeuwerik S., eig. ber. S. Bosch Corn- wett. De favoriet Little Axkit werd tweede Te B-atavi« is opgericht de Stichting „Coördinatie Militaire Welzijnsverzor- ging Indonesië (COMWIN), waarin ambtshalve zitting hebben de secretaris van Staat v-an sociale zaken, de vloot voogd. de legercommandant en de secre tarissen van Staat van onderwijs en financiën Deze vijf leden zullen te zamen nog ten fioogste tien medeleden benoe men, die geacht kunnen worden het gods dienstig, geestelijk en maatschappelijk leven m Indonesië te vertegenwoordigen. Het doel ig he-t toezicht houden op en het bevorderen van een billijke en goede verdeling van door de NIWIN of andere organisaties ter beschikking gestelde goederen voor de militairen in Indonesië. De COMWIN zal in rndones'ë de NI WIN vertegenwoordigen, terwijl omge keerd de NIWIN in Nederland de COM WIN vertegenwoordigt. Hedenmorgen is in een sloot bij Smal 'oroek het lijk gevonden van een zekere P. uit Hoogeveen. Het is nog niet be kend, hoe lang het lijk er heeft gelegen en wat de oorzaak is. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2