Nieuws uit STAD en OMTREK typerende Toetsstudies De steun aan de landbouw Ook de vrouw in de slagorde LAATSTE BERICHTEN Admiraal Helfrich nam afscheid van het korps mariniers BIM g r j z e poeder J BE BOSSEN TIMCO ES.'Z S«i »»r TIMCO Militair vliegtuig neergestort Achter HERENMODES van PLASTIC HERENJASSEN 17.50 De Ossentragedie in Rotterdam Compensatie- en overbruggingstoeslag Brits bezoek aan Rotterdam Bietenvervoer per R. T. M. en het Doodstraf voor trein- ontspoorders op Java Max van Poll ten grave gedragen Troepenbewegingen in Sovjet-zone De man met de millioenen dollar-gordel De verdwenen sloep deN:S SS ^pi-eis WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 MOORD!!! Voortaan vervoer per as In hun hemdlV. VEERTIG JAAR HANZE BURGERLIJKE STAND OP UW CONS. CREDIET ,.ST. AMBROSIUS" MAR CHEERT NAAR 60 JAAR Elfde lustrum behoort tot 't verleden SLOT YAN HET DUIVEN- SPORTSEIZOEN Oud-wethouder Kraayvanger geeft uiteenzetting van de wederopbouwplannen K.A.-WEEKEND DEED INZICHT RIJPEN Aanmerkelijke toeslag voor liet personeel, dat de schepen lost TUCHTRECHTER DEELT BOETEN UIT PLECHTIGHEID IN DE VAN GHENT-KAZERNE NED VRACHTENMARKT NU HET HALFJE VERDWIJNT Overvallenreeks gaat voort Twee doelen Toebereidselen, voor herist- manoeuvres Nu twee maanden celstraf wegens smokkel Nog steeds geen spoor Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT GEEN RéVERENCE MEER AAN HET HOF EEN REPRIMANDE VOOR SHINWELL? POSITIES TROEPENSCHEPEN NIEUWE GEZANT IN MEXICO Nauwelijks heeft Typer de vette klei van de Zuid-Limburgse heuvelland- paadjes van zijn schoen geklopt, ter nauwernood is hij ontkomen aan een laaghartige aanval van een Noord-Neder landse griep of hij wordt opgeschrikt door enerverende raambiljetten. DAGVAARDING VAN VERDACHTEN De Officier van Justitie bij het Hoog Gerechtshof, Jan van der Linden, gelast hierbij de voorgeleiding van Karen An: dre (alias Vera Bondam). Welke fantastische moordzaak heelt zich afgespeeld binnen de vesten van het oude Schiedam; welke stuntrijke moordcopie werd door deze, natuurlijk met een Russische naam gezegende, on verlate geleverd. Het is wel een rare plaats voor een rechtszitting: het Passage-theater. Edoch het Schiedamse Kantongerecht leverde nog nimmer moordcopie, waarom zou 't Passage-theater, die tempel der cultuur- stunts, aan deze droge-Cos(t) -instelling de les niet eens lezen? Bij het vervolg van zijn affiche-lec- tuur werd het Typer steeds duidelijker, dat hij te maken had met een reclame stunt. Een originele aandacht-trekker voor de eerste toneelavond onder auspi ciën van de Katholieke kring en het Katholiek Cultureel Genootschap. Op Donderdag 7 October zal de Haagse Comedie in het Passage-theater opvoe ren: „De nacht van de 16e Januari". De toetsen branden Typer onder de vingers om iets over de enscenering van dit stuk te vertellen. Wie in de dagbla den de gunstige beschouwingen over dit stuk heeft gelézen, zal al enigszins be kend zijn met wat hem te wachten staat. Voor de anderen moet het plezier van de verrassing niet bedorven worden door Typer's praatgrage studies. Een ding is zeker. De avond zal even verrassend en oorspronkelijk zijn, aIe de biljetten en de volhardende activiteit Naar aanleiding van de afschuwelijke tonelen, welke zich Maandag jl. in de straten van Rotterdam hebben voorge daan tijdens het vervoer van een aantal uit Ierland geïmporteerde ossen, heeft de afdeling Voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning medegedeeld, dat de bemoeienissen van het Bedrijfschap voor vee en vlees met het vervoer eindigden op het moment, waarop de dieren in het abat toir te Schiedam waren gewogen en ge drenkt. Het vervoer daarna geschiedde onder auspiciën van de slagerscombina ties, die. ook de drijvers betalen.. Het ergste evenwel is, dat een derge lijke wijze van „vervoer" in het geheel niet nodig is geweest. Er zijn voldoende speciaal voor het transport van vee inge richte vrachtauto's in Rotterdam beschik baar. Het drijven van dc dieren is goed koper dan vervoer per as en dus moesten zij lopen, hoewel hun transport op nog geen kwart cent per kilo zou zijn geko men. Dat zou per os de dieren wegen circa 600 kilo minder dan twee gulden hebben gekost. Om nu dit laatste bedrag uit te sparen, wei-den de, ongelukkige dieren aan de ergste kwellingen en de Rotterdammers aan de meest onverkwikkelijke tonelen blootgesteld. Het gebeurde is intussen een pijnlijke, maar goede les geweest. Een Rotterdamse firma, welke over de nodige wagens voor veetransport beschikt, heeft reeds op dracht ontvangen in de toekomst het Ver voer van de ossen te verzorgen. Nu de os dood is, wordt er voor trans port gezorgd!.... van de besturen van Katholieke Kring en Katholiek Cultureel Genootschap. Laat Katholiek Schiedam deze mensen in hun hemd staan? Soms lijkt het erop. Terwijl er gezwoegd en gewerkt wordt door een kleine groep, zijn de anderen nog niet eens aan een bescheiden be langstelling toe. Komt dat alleen door 't steeds zwaarder worden van 't aan-elkaar- knopen van de touwtjes. Typer kan het met geloven. Als hij ziet, hoeveel er nog weggaat aan onbenulligheden en zesde rangs ontspanning, moet hij tot de con clusie komen, dat in het geld de voor naamste belemmering niet zit.. Lie zit veel meer in een permanente verkeerde geestelijke voeding, waardoor Schiedam cultuur-oedeem heeft ge kregen. Het gaat er precies zo mee, als met de voeding na de bevrijding. Ondervoede magen en mensen met hongeroedeem konden niet tegen goed en flink eten. En met de culturele voeding is het bo vendien helaas nog zo gesteld, dat er geen warenwet tegen rommel waakt. Hoe sneller alles wordt aangepakt om solide en waardevolle voeding aan de bevolking toe te dienen des te beter. De Katholieke Kring en het Katholiek Cultureel Genootschap zijn al sinds de bevrijding koppig bezig te trachten vi taminen te voeren. Als zij echter stug geweigerd worden, schieten we niets op. De distributie ervan moet zoveel mogelijk door de bestaande organisaties ter hand worden genomen. Is er via de K.A.B. en via de vakorganisaties propa ganda voor deze avonden gemaakt? Hebben de diverse Katholieke toneel- geestdriftelingen zich én bloc opgegeven voor deze eerste klas leerschool? Is er via de jeugdverenigingen de aandacht op gevestigd? Is er bij de K.J.M.V. over gesproken? Wanneer wij met zijn allen, Katholie ken van Schiedam, de culturele voor trekkers niet in hun hemd willen laten staan, zullen we de Katholieken via hun organisaties moeten bewerken. Zolang we nog niet met zjjn allen mee leven in het werk van, Typer mag we ten, welke Katholieke organisatie, die voor allen wer t, staan we als Katholie ke groep, als de groep, die één lichaam heet te zün, in ons hemd. TYPER. Op Zondag 14 November zal de afd. ^cluedam van de R.K. Middenstands bond het 40-jarig jubileum vieren. De organisatie van de feestelijkheden is mo menteel in volle gang. GEBOREN: Cornelia Suzanna, d. v L v. d. Pluym en S. Maas, Broersvest 100; Suze Geertruida Alida, d. v. P. Ruysbroek en S. H. de Kievit, Galilei- straat 31; Franciscus Petrus, z. v. C. M. Koppenhagen en C. A. v. Rijn, Maasstraat 23; Anthonius Petrus Maria, z. v. J T Heuchemer en E. B. L. v. Geene, Rozen- burgerpleni 5; Petronella, d. v. P. Scha per en P .v. Papeveld, Van Musschen- broekstraat 26; Maria Elisabeth Liduina, d. v. W. C. v. d. Krogt en J. Otten, Broersveld 149; Petronella, d. v. P. L. G. v. d. Hoeven en C, M. Groeneweg, Boerhavelaan 1. BROERSVEST 56 TELEFOON 69642 In de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1947 landbouw-crisisfonds en begroting 1948 landbouw-egalisatiefonds doet de minister mededelingen over het overleg met de Stichting van de land- de georganiseerde landbouw uitvoerig onderzoek onderworpen daarbij tot de slotsom gekomen, dat wanneer zij daaraan volledig te» was gekomen, grotere lasten zou peoo-n moeten leggen op andere categorieën van het Nederlandse volk dan gerecht vaardigd was. Het zal niet mogelijk zijn onmiddellijk over te gaan tot uitkering van de thans in uitzicht gestelde toeslagen met uit zondering van de nabetaling op de melk prijs in 1947, welke eerder zal kunnen geschieden. In afwachting van de dooi de Staten-Generaal aan de ingediende wetsontwerpen te verlenen goedkeuring, wordt thans echter reeds met voortva rendheid gewerkt aan dé voorbereiding der uitkeringen. Mededelingen omtrent de datum, waarop deze haar bestemming zullen hebben bereikt, kunnen evenwel nog niet worden gedaan. Over de wijze van betaling van ex porteurs van groenten naar Duisland is tot op heden met de Amerikaanse autori teiten nog geen volledige overeenstem ming bereikt. De geëxporteerde groenten worden thans nog steeds gefinancierd met behulp van gelden, verkregen van het Centraal Bureau voor de tuinbouw veilingen en hei bedrijfschap voor groen ten en fruit. Toeslag van 40 miffioew Betreffende de verdeling van de toe slag van f 40 millioèn voor het jaar 1947 is door dé Stichting voor de Land bouw een voorstel ingediend, dat door de overheid is aanvaard, nadat enkele vereenvoudigingen waren aangebracht. Ingevolge dit voorstel zullen twee toe slagen worden uitgekeerd, te weten: a een compensatietoeslag voor alle be drijven, gelegen op zandgrond en b een overbruggingstoeslag voor de bedrijven van 1-8 ha., welke gelegen zijn op niet- zeekleigronden. De grootte van de toeslag voor de be drijven van 1-8 ha bedraagt f 40 per ha. Met het toenemen der bedrijfsopper- vlakte neemt per ha de toeslag af en wel zodanig, dat bi, een bedrijfsgrootte van 44 ha een totale uitkering van f 500 wordt bereikt. Deze uitkering is een maximum. Bedrijven boven 44 ha ont vangen eveneens een toeslag van f 500. Voor de oppervlakte' groenten en fruit wordt een aftrek toegepast van f 24 per ha. De overbruggingstoeslag voor de be drijven van plm 1-8 ha op alle niet- zeekleigronden zal voor de hierna ver melde oppervlakten op het daarachter vermelde bedrag worden bepaald: 1 ha De feestelijkheden naar aslileidiilg van het 55-jarig bestaan van de mu ziekvereniging ,,St. Ambrosius" werden gisteren met een feestavond gesloten. Aan het begin van de avond heette de voorzitter, de heer de Kaper, alle aan wezigen welkom. Spreker dankte voor de buitengewone belangstelling, welke de vereniging van het publiek ondervonden had. De avond bestond uit muziek, dans, zang en spel. De muziek werd door het orkest gespeeld. Al gelijkt de afwerking van de stuk ken nog niét op die van het Stafmuziek corps der Amsterdamse Politie, toch is een woord van waardering hier op zijn plaats. De zuivere tonen, welke de heer Schaap in de „Tourbillon" aan zijn kla rinet ontlokte, verdienden een groter applaus. De koperafdeling bleef in Fan- tasie-Faust wat achter. De trommelsla gers kregen met de Grenadiersmars ge legenheid om -hun vaardigheid te tonen: zij deden dat met succes. Na afloop dankte directeur Heilker de heer Al berts, die namens het Instrumenten fonds aan de vereniging vier nieuwe instrumenten aanbood. De avond werd besloten met een bal. Zondag besloot de S.C.V. „De Post duif" haar vliegseizoen met een wed vlucht vanuit Oidenzaal (178 K.M.). Uit slag: 1, 18 A. Grijp; 2, 5 Ph. Jansen; 3, 8 Th. Konijnenburg; 4, 15, 19 W. Poort en Zn.; 6 J. Heijster efi Zn.; 7 A. Wagten- donk; 9, 16 Waltman en Reuver; 10, 11 J de Waard; 12, 13 J. Doejaren;. 14, 17 Gebr. v. d. Kant; 19, 21 H. Crama; 20 C. Grijp. Diploma A. v. d. Horst. Gelost 11.45.00. Eerste duif 13.13.16., laatste duif 13.47.24. Het kampioenschap over 3 africhtin gen werd als volgt: lste Kampioen oude duiven afd. Limo ges, 714 K.M., J. Doejaren met 20230 pun ten; 2 M. Mourik met 12440 punten; 3 J. Wenteler met 19786 punten; 4 L. Bor- rani met 10096 punten; 5. J. Freij met 9834 punten. Kampioen doffer Limoges: H. 46-217044. Kampioen duif Limoges: H. 47-457017. Eigenaar: J. Doejaren. lste Kampioen jonge duiven, afr. Ar- lan, 268 K.M., J. de Waard met 13940 punten; 2 Gebr. v. d. Kant met 13050 punten; 3 J. Doejaren met 11765 pun ten; 4 J. Wenteler met 11552 punten; 5 J. Freij met 11288 punten. Kampioen duif H. 48-423941. Eigenaar M. v. d. Moezel. lste Kampioen oude en jonge duiven afr. Oidenzaal, 178 K.M.,J. Doejaren met 7062 punten; 2 J. Wenteler met 4599 punten; 3 Gebr. v. d. Kant met 4540 punten; 4 W. Poort en Zn. met 3540 punten; 5 M. Mourik met 3249 punten. Kampioen doffer H. 41-488927. Eigenaar J. Doejaren. lste Kampioen Generale J- Doejaren met 39057 punten; 2de idem J. Wenteler met 26937 punten; 3de idem M. Mourik met 23727 punten; 4de idem Gebr. v d. Kant met 23552 punten5de idem J. Freij met 21904 punten. GEMEENTELIJKE PUBLICATIE Inenting Op Vrijdag 1 October, des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot intenting tegen diphterie voor niet- schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van dé G G. en G.D., Tuinlaan 18. HERENMODEMAGAZIJN BROERSVEST 56 TELEFOON 69642 graven van deze Nederlandse vrouwen en kinderen goed door de Australische bevolking worden verzorgd". Tenslotte werd koffie geserveerd, waarna het gezelschap een rondrit door de stad maakte, alsmede de gebruikelijke haventocht. Tijdens een lunch Sn de zaal van' de K. v. K. gaf oud-wethouder, ir. E. H. Kraayvanger, een overzicht van de stand der wederopbouwplannen. De parlementaire delegatie van het Britse gemenebest, die een studiereis maakt door ons land, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar zij in de burgerzaal van het raadhuis werd ontvangen door B. en W. Na persoonlijke kennismaking richtte burgemeester Oud zich in een toespraak tot de gasten, de nadruk leggend op het internationale karakter van Rotterdam als handelscentrum „De haven", aldus de burgemeester, „kan weer op volle capaciteit werken, hetgeen betekent, dat zij nog veel meer kan verwerken dan op het ogenblik het geval is". Nadat het orgel het Britse volkslied had gespeeld, nam een senator van de Unie van Zuid-Afrika het woord, die verklaarde er trots op te zijn, dat Hol lands bloed in zijn aderen vloeide, maar ook trots Zuid-Afrikaner te zijn, omdat Zuid-Afrika een land van de toekomst is. Spr. wees tenslotte op de mogelijkheid van immigratie. De Australische senator miss Dorothy Tangney bracht de inval der Japanners op Java in herinnering, welke de evacua tie van vrouwen en kinderen naar Aus tralië nodig maakte In Broome aan de Westkust van Australië zijn toen vele vrouwen en kinderen het slachtoffer ge worden van een Japanse aanval, „Neder land kan ervan verzekerd zijn, dat de In het afgelopen week-end werd er in het Don Bosco-patroriaat een reeks voordrachten gehouden voor de leden van de vrouwelijke K.A.-kernen. On danks alle vorming en activiteit schort vaarde onderlinge betrekking gewor den. Daaraan is de grote ontkerstening van de Westelijke beschaving te wijten. Is ieder Katholiek reeds krachtens zijn Doopsel tot apostolaat verplicht zich diép daarvan bewust en van bijzondere ge nadegave voorzien wordt de K.A.-strijder bij zijn inzet voor dat algemeen wel zijn, hetwelk hij moet bevorderen in zijn het begrijpelijkerwijs bij velen nog aan eiJ 'n miJieu flat dgar het best be_ vnti ri h t Ti ti i an lira A7r\Vm \7P- f 38, 2 ha f 84, 3 ha f 138, 4 ha f 200, 5 ha f 240, 6 ha f 240, 7 ha f 140, 8 ha 0. Voor de oppervlakte groenten en fruit zal deze toeslag worden verminderd met f 2.50 per are. Voor het aantal kippen of eenden, dat mag worden aangehouden boven het aantal van 50 stuks, zal een aftrek worden toegepast van f 1 per kip of eend. Deze beide toeslagen zijn zodanig vastgelegd, dat bij toenemen van de be- diijfsgrootte de totale uitkering stijgr. ~%voofbereidingen voor de uitbeta ling der toeslagen verkeren, met name voor wat betreft de administratieve gan* van zaken, in een vergevorderd stadium' Verwacht mag worden, dat binnen niet te lange tijd hierover de definitieve be-1 slissing zal kunnen worden gepubliceerd Het komt de minister niet gewenst voor. hangende deze voorbereidingen, reeds thans daaraan bekendheid te geven. inzicht in deze nieuwe vorm van apos tolaat, welke door Z. H. Paus Pius XI in het leven werd geroepen. Daar het hier een medewerking van de leken met de hiërarchie betreft, krachtens bijzondere zending, kan de fundamentele kennis nooit voldoende hecht zijn. Wat in het algemeen reeds via de cursussen tot de leden was doorgedrongen, kreeg in het gesproken woord nog eens bijzonder perspectief. Bovendien werden de aan wezigen gedwongen de voorgezette stof zodanig te verwerken, dat zij in staat waren enkele concrete vragen, naar aan leiding' daarvan gesteld, te beantwoorden. De diocesaan-directeur, rector C. M. Broers, leidde de meer principieel ge aarde onderwerpen in, terwijl mej. M. Laufersweiler en mej. Grijpink op de practische toepassing haar licht lieten schijnen. In de uiteenzetting van rector Broers kwam weer bijzonder naar voren de verbondenheid van de gelovigen met elkaar in het Mystieke Lichaam van Christus. Niet alleen de priesters, maar alle gelovigen zijn ingeschakeld in de deelneming aan het verlossingsplan van Christus. Door het vergeten van deze verbon denheid is de verantwoordelijkheid voor het zieleheil van anderen een niet aan reikt wordt, waar de mensen God het best dienen. Mej. Laufersweiler gaf een overzicht van die organisatorische opbouw van de K.A. met de indeling in natuurstanden: mannen, vrouwen, jonge mannen, jonge vrouwen. Naast de parochiële kernen kunnen er de beroeps- en bedrijfskernen zijn, die tot speciale taak hebben de her kerstening van het arbeidsmilieu. De indeling in natuurstanden is geen willekeurige hobby van het Diocesaan bestuur, aldus mej. Grijpink. Paus Pius XI heeft deze indeling noodzakelijk ge acht,, omdat voor ieder van de standen een eigen taak, door karakter en omge ving, is weggelegd. Reeds de Evange liën en de Handelingen der Apostelen geinen voorbeelden van vrouwen, die bij de missionnering een taak hadden. Van nature betuigt de vrouw meer mede leven, meer medelijden. Zij toont meer lieifde en offervaardigheid dan de man. Na het aangeven van verschillende pructische werkobjecten werd het studie-weekend besloten met een kort laf. Het initiatief was goed genomen en ideaal uitgewerkt. Op korte termijn wias dit onmisbaar werk voorbereid en uitgevoerd. Lof voor de grote kracht ac hter deze organisatie. Naar aanleiding van de door het R.T.M.- personeel geuite wensen met betrekking tot het vervoer van suikerbieten van Schouwen-Duiveland naar de suikerfa briek te Puttershoek deelt de directie van de R.T.M. mede, dat het vervoer, evenals voorheen, van Brouwershaven en Zijpe uit, per schip zal geschieden. De aanvoer naar deze havens en de over lading in het schip zal door de R.T.M. worden verzorgd. De lijnwerkers, die voor het lossen in het schip, indien zij dit wensen, worden aangewezen, zullen daar voor 0.10 per ton ontvangen boven hun vaste loon, indien dit geschiedt als overwerk. Berekend is, dat op deze wijze ean aanmerkelijke toeslag op het loon kan worden verdiend, uitgaande van de ver onderstelling, dat een 10-tonswagen in een uur kan worden ^gelost. Indien deze prestatie bij normale inspanning niet kan worden gehaald, zullen de tarieven wor den herzien. De thans vastgestelde tarieven zijn volgens de directie niet te vergelijken met vroeger toegepaste tarieven, daar door de aanleg van een nieuw losspoor te Brouwershaven en andere verbete ringen de toestanden geheel gewijzigd zijn, waardoor het lossen van de bieten zeer vergemakkelijkt is. Voor het overzetten van geladen bie tenwagens, bestemd voor de suikerfa briek te Steenbergen, in het veer Zijpe- Anna Jacoba heeft het personeel van de veerdienst, zoals bekend, toeslag gevraagd indien dit overzetten tijdens- de nacht kan geschieden. Aan deze eis kan niet worden toegegeven, omdat het hier ar beid betreft, die valt binnen de gewone werkzaamheden, welke de betrokkenen voor het volgens de landelijke loonrege ling vastgestelde loon hebben te ver richten, aldus de directie. Bij de R.T.M. komt nachtarbeid normaal voor en ge durende vorige bietencampagnes is het overzetten van bieten-wagens in de nacht uren steeds uitgevoerd zonder loontoe- slag. De tuchtrechter voor de prijzen t-e Rotterdam veroordeelde de Schiedamse N. V. H. tot een boete van 1000, we gens het verkopen van zuurstofredu ceerventiel tegen te- hoge prijs. Wegens het verkopen van katoenen vloerkleden van 190 X 290 cM. voor prijzen van 250 en f 300 per stuk werd de koopman Sch. veroordeeld tot een boete van 50, terwijl twee vloerkle den werden verbeurd verklaard. De kooplieden J. en G. H. te Schie dam verkochten vuurspecie en kachel stenen tegen te hoge prijzen. De boete bedroeg 200, voor ieder hunner. Te Dordrecht stelde de Rotterdamse marktkoopman v. G. zijn kammen, kant. lint en ceintuurs uit en verzuimde, deze koopwaar van prijsaanduiding te voor zien. De tuchtrechter legde v. G 100 boete op en gelastte publicatie van het vonnis in de pers op kosten van de ver oordeelde. De bevelhebber der zeestrijdkrachten luitenant-admiraal C. E.- L. Helfrich, heeft hedenmorgen in de Van Ghent-kazerne aan het Toepad te Rotterdam afscheid genomen van het korps mariniers. Al vorens op 1 October a.s. aan boord van Hr. Ms. Heemskerck aan de Parkkade te Rotterdam officieel zijn fnnctie als be velhebber der zeestrijdkrachten neer te leggen, brengt de admiraal nog aan de voornaamste marinecentra een afzonder lijk bezoek, en zo was hij dan hedenmor gen in het marinierscentrum Rotterdam De le, 2e en 3e compagnie vormden met de marinierskapel, tamboers en pij pers het carré op het kazerneplein. De admiraal werd bij zijn aankomst te II uur ontvangen door de commandant van het korps mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruijne, en de commandant van het depot mariniers, luitenant-kolonel P. J. van Gijn. Na de gebruikelijke eerbewijzen, o.a. de eerste .strofe van het „Wien Neer- lands Bloed", inspecteerde admiraal C. E. L. Helfrich de aangetreden compag nieën. O Officieel wordt medegedeeld, dat oud- ministeT A Fiêvez is benoemd tot lid van de commissie van negen voor Indonesië in de plaats van dr. L. Beel, thans gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonesië. Rotterdam, 28 Sept. '48 100 ton lijnzaad Weesperkarspel; 100 ton lijnzaad Hoogkerk; 150 ton lijnzaad Amsterdam; 200 ton lijnzaad liggen en/ of varen; 250 ton katoen Enschede: 200 ton tarwe trecht; 250 ton tarwe Roer mond; div, part tarwe liggen en/of va ren; 260 ton copra Maarsen; 125 ton vet Zwijndrecht; 85 stand. hout. Roermond: 40 stand, hout Hilversum; 60 stand, hout Lithoyen; 45 stand, hout Delft; 223 ton blik krommenie; 85 tön blik Leeuwar den; 100 ton ammoniak Vlaardingen; 200 ton klei Amsterdam; 150 ton stammen Amsterdam; 2 x 480 ton suiker Amster dam. In verband met het per 1 October a.s. van onwaarde worden de en twee en halve centstuk alle op een halve cen' e^?communate ven op de stads- en 1IUT, lijnen der Haagse Tramweg-Maatschappij Het bijzonder krijgsgerechtshof te Poerwakarta deed uitspraak tegen vijf leden van de bende, die op 23 Juli de Bandoeng-expres deden ontsporen, de trein daarna beschoten en vijf personen doodden. Twee mannen werden ter dood veroordeeld, de anderen tot lanS" durige gevangenisstraffen. Het bleek, dat de beschuldigden de bevolking on der bedreiging gedwongen hadden het baanvak te ondergraven. Weer overvallen van benden In dc afgelopen nacht werd de rub berfabriek van de onderneming Ar nolds te Tjileungsir door een bende in brand gestoken. De machinist werd doodgeschoten, kampongs werden ver nield en een oppervlakte van 1200 vierkante meter brandde geheel uit. Antara maakt bekend, dat een gewa pende bende zich toegang verschafte tot de gevangenis te Modjoranoe, 8 Km. van Bodjonegoro gelegen; 36 gevangenen konden ontsnappen, 9 bewakers werden ontvoerd en het vee van de plaatselijke bevolking werd tot buit verklaard. Inmiddels heeft de „regering-Natio naal front" te Madioen een serie beslui ten het licht doen zien, waarbij regen ten worden benoemd voor Madioen en een aantal andere plaatsen, waar de communisten de macht nog in handen hebben. De begrafenis van de heer Max van Poll droeg een sober karakter. In de Catharinakerk te Eindhoven had om half 11 de plechtige uitvaart plaats, waarbij de zeereerw. heren Smitz, drie broeders van mevrouw Van Poll, de H. Mis opdroegen. De absoute aan het graf werd verricht door pastoor Smitz uit Leiden, waarna dr. Felix van Poll, zoon van de overledene, de aanwezigen dankte voor medeleven en belangstelling. Nadat vijf Onze Vaders en vijf Wees gegroeten gebeden waren voor de ziele- i-ust van de gestorvene, legde men kran sen bij het graf. welke waren geschon ken door dr. v. Mook, de directie van de Neerlandia-pers en door familieleden. Oud-minister dr. Gielen en het oud lid van de commissie-generaal prof. ir. Schermerhorn, woonden de plechtigheid bij. evenals de secretaris der K.V.P., dr. Alberink. verschillende leden der Eerste en Tweede Kamer en de burgemeester van Eindhoven, mf. Kolfschoten. Ook waren er personen uit de journalisten- wereld aanwezig, o.a. Pieter v. d. Meer de Walcheren en de heer v. Oorschot, die de Katholieke Journalisten-vereni ging vertegenwoordigde. Aan de toespraak van de scheidende admiraal ontlenen wij het volgende: In de marine wordt men niet rijk. men be taalt er maar matig, dat weet een ieder die beroepsmarine-man wordt. Het ;s echter de roeping die trekt, de vade: landsliefde. Het korps mariniers heeft een schitterende staat van dienst achter de rug, het is verreweg het oudste mi - litaire korps, en het dient de verplich tingen, die het daardoor heeft, na te to men. Admiraal Helfrich eindigde met zijn dank uit te spreken voor de steun in zijn loopbaan ondervonden; hij wenst'- alle mariniers voorspoed in hun carrière en geluk in hun privé leven; een dne werf hoezee voor de koninklijke marine en het korps mariniers besloot deze toe- spidsk Na een keurig défilé ontving admiraal Helfrich de deputaties van de afdelingen der mariniers, de paradecommandanten en de compagniescommandanten. Het was de generaal-majoor M. R- d Bruijne, die in een toespraak en aan oe hand van enige historische voorbeelden belichtte, welke de betekenis van ac miraal Helfrich in het bijzonder voor het korps mariniers was geweest. Hedenmiddag maakten marinierskapc-. tamboers, pijpers^ le, 2e en 3e compagnie een muzikale mars door de Maasstad. Hedenochtend omstreeks half twaalf stortte op een weiland onder de ge meente Boxtel een militair lesvliegtuig. Harvard B36, neer, afkomstig van üe vliegbasis Gilze-Rijen. De beide inzit tenden werden gedood. Het toestel »s to taal vernield. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Reuter seint uit Berlijn, dat reizigers uit de Sovjet-zóne van Duitsland troe penbewegingen op grote schaal hebben waargenomen. Men is echter van oor deel, dat dit slechts toebereidselen zijn voor de gewone herfstmanoeuvres van het rode leger, die in de eerste week van October een aanvang nemen. De troepen hebben in verschillende dorpen de scholen en bioscoopzalen op gevorderd. In verscheidene streken van Mecklenburg werd de aankomst van de 70-tons Stalin-tanks gesignaleerd. De reizigers weten bovendien te melden, dat versterkingen zijn»gearriveerd op de vliegvelden tussen Berlijn en de Bal- tische zee. De Zwitserse werktuigkundige van een K.L.M.-toestel, die op het vliegveld 1e Singapore werd gearresteerd wegens het smokkelen van juwelen en goud in een gordel, werd veroordeeld tot twee maan den celstraf. Onder de kostbaarheden, die gesmokkeld werden, bevonden zich gouden 20-dollarstukken, een gouden staafje, Britse souvereigns en losse dia manten. op genoemde datum naar boven afgerond op hele centen. 24. De Moor, die niets liever verlangde, dan van zijn af schuwelijke kiespijn te worden bevrijd, vergat volkomen dat hij juist bezig was, Roen Rani Rinkie aan te brengen wegens majesteitsschennis. Snel liet Mugli BafiS.i zijn twee handen in zijn burnoes verdwijnen. Even later hield hij de Moor met zijn ene hand een snuifdoos voor, terwijji hij met de handig heid van een goochelaar de inhoud daarvan met z'n andere hand bestrooide met het grijze poeder. „Neem hiervan een flinke snuif, arme kaaklijder", zei Basli terwijl hij koorts achtig dacht hoe hij deze Moor in werkelijkheid van zijn kiespijn moest afhelpen. De Moor nam een geweldige portie snuiftabak tussen duim en wijsvinger en snoof als een Arabi sche volbloed. De sloep, die Dinsdag met vier opva renden uit Scheveningen is vertrokken en sindsdien vermist wordt heet niet, zoals eerst gemeld, „Dutch Painter", doch „Lucky Star". Vannacht waren nog geen nadere berichten omtrent het scheepje ontvangen. Alleen meldde gis terenmorgen om 6 uur de motorboot Hondsrug, een Ned. kustvaarder, dat de bemanning een zeilbootje had gezien, doch door de schemering niet goed kon onderscheiden. De Hondsrug bevond zich toen ongeveer 45 mijl ten Noord westen van Scheveningen. Nader vernemen wij, dat gisteravond tussen 5 en 6 uur door een Harvard van de Marine-luchtvaartdienst boven de Noordzee is gezocht, echter zonder re sultaat. Hedenochtend omstreeks half zeven is een Mitchell en de ,.Air- searescue" van Valkenburg opgestegen om eveneens naar het bootje te gaan zoe ken. Om 9 uur is het toestel onverrich- terzake teruggekeerd. 13) Over het algemeen nam Hal onder de Russen een bijzondere plaats in. Tussen hem en overige leden van het gezelschap lag een kloof, welke niemand vermocht te overbruggen. Alleen voelden instinc. tlef, dat Hal van een ander ras was en Lansky vormde daaroP geen uitzondering Desondanks zocht hij voortdurend Hal's gezelschap. Bij iedere gelegenheid betrok hij hem in hun gesprekken, waarbij hij hem dan met' een zekere ruwe goed moedigheid behandelde. Merkwaardiger wijze sprak hij er nooit over waarom Hal in de nacht, welke aan hun kennismaking vooraf was gegaan, Mitja uit hét kamp had ontvoerd. In deze laatste bezat Hal intussen een vijand, die deze nachtelijke overval niet scheen te kunnen vergeten. Herhaaldelijk kwam hij er met meer of minder vinnige opmerkingen op terug. De enige, die zich van de andere Russen onderscheidde, was Gregor. Deze gedroeg zich tegenover Hal steeds e^ëen vrijmoedig, mannelijk-ernstag en za'kie- lijk Waarschijnlijk was hij dan ook de enige, die Hal innerlijk achting toedroeg. Ook Nanglu voelde zich tot Hal aan getrokken, Meer en meer scheen hij in de nieuweling de eigenlijke aanvoerder te gaan zien en zulks kwam vooral dot uiting wanneer over de keuze van e9n "„„□plaats, het bepalen van de ricbrting Of over de voedselvoorziening van ►ge dachten moest worden gewisseld. schuwende kreet liet horen. Op heteel'fde ogenblik begon hij voor de ogen der verschrikte mannen >angzaa® de, grond weg te zinken. Toevallig bevond Hal zich in zijn onmiddellijke nabijheid Zonder zich een seconde te b- en m wikkelde hij he» touw van deitaadeL welke hij op zijn rug droeg en de gids toe. Deze slaagde er in, <ie red dingslijn te pakken te krijgen en n hij haar onder zijn armen had getande was het '-oor enige mannen slecMs een kwestie van een ogenblik hem 'op de begane grond te trekken. Niet verder gaan! Gevaar!, waar schuwde Nanglu, toen hij van dn eerste schrik bekomen was. Hal begreep onmiddellijk wat hij be doelde: men stond hier voor een "van die verraderlijke moerassen, welke men in de taiga op verschillende plaatsen aan treft. De mannen keken elkaar vragend aan. Wat nu?; vroeg Lansky. Hal Lörne wist raad. Hij gaf enige mannen opdracht van het in de nabijheid groeiende kreupelhout een aantal lange stokken af te breken. Nadat elkeen van een tak was voorzien, liet Hal de man nen naar links en rechts uitzwermen, zo dat zij over een afstand van ongeveer dertig meter naast elkaar kwamen te staan. Daarna werd het sein gegeven langzaam voorwaarts te gaan en door middel van de stokken te onderzoeken of zich ergens een begaanbare weg bevond. Deze taak wed met de nodige om zichtigheid uitgevoerd. Langzaam schreed de rij voorwaarts en ongeveer vijftig paëSén ging alles goed, maar daarop stieten allen op moeras grond. Er was geen doorkomen aan. Teleurgesteld keken zij elkaar aan. Nanglu, die gewoonlijk nog wel een mid del vond om uit de impasse te geraken, zat nu ook met de handen In het haar. Wij'moeten de grens van het moeras nog verder naar links en rechts afzoeken, meende Ha! na kort beraad; Ergens moeten wij toch weer vaste grond vin den, waardoor we om die poel heen kun nen trekken. Het gezelschap verdeelde zich in twee grqepen. De een had Lansky als aanvoer der. terwij! Hal met de overige mannen aftrok. Maar ook dit onderzoek leverde geen resultaat op. Na twee uren ijverig speu ren keerden beide groepen naar het uit gangspunt terug. Ontmoedigd hokten de mannen op hun bundels. Het landschap droeg hier een eigen aardig karakter. Achter de troep naar het Zuiden strekte het bos zich over een onafzienbare afstand uit. In het Oosten en Westen zag men slechts wat armzalige bomen, waaraan in de naaste omgeving wat laag struikgewas vooraf ging. Naar het Noorden echter ontwaar de men een uitgestrekte vlakte, waarop boom noch struik te onderkennen viel Ver aan de horizon tekende zich een don kere streep af. Ha) vermoedde, dat dit de omtrekken waren van een hoog heuvel- of bergland. Wij moeten verder', liet Lansky zich tenslotte horen. Als mannen maar acht dagen vroe ger hier geweest waren, dan toendra nog bevroren en begaanbaar, brabbelde Nanglu. Alsalsdaar komen we geen steek verder mee!, antwoordde Lansky ongeduldig. Kijk toch eens op de kaart!, advi seerde Gregor. Ach. dat dingwees Lansky ver achtelijk af, maar desondanks haalde hij het papier te voorschijn. Besluiteloos gleed zijn vinger langs de daarop gete kende lijnen. Op deze gelegenheid had Hal reeds lang gewacht. Hij had van Mitja ver nomen, dat Lansky zich op een primi tieve schets oriënteerde. Al die dagen, welke hij nu reeds met de troep mee trok, had hij tot zichzelf gezegd: Als ik maar eerst eens die kaart in mijn handen kon krijgen, dan wist ik wel, wat me te doen stond. In hevige spanning gluurde Hal in de richting van Lansky, wiens wijsvinger nog steeds zoekend over het papier gleed. Naar het scheen, kon hij er niet goed wijs uit worden. Loop naar de duivel met dat ding!, bromde hij tenslotte: Daar is geen touw aan vast te knopen. Langzaam en kwasi zonder veel be langstelling, slenterde Hal naderbij. Zal ik het eens proberen, Lansky? Voor mijn part! Hal wierp een vluchtige blik op het papier en bijna had hij zich van blijd schap verraden. Met een oogopslag was hem alles volkomen duidelijk, want al was de schets dan slechts met potlood getekend, zij was nauwkeurig en over zichtelijk. De reden, waarom Lansky er zo slecht mee overweg kon. was waar schijnlijk hierin gelegen, dat de geo- graphische toelichting in het Duits was gesteld. En Lansky bezat niet voldoen de kennis van deze taal om haar te kun nen ontcijferen. (Wordt vervólgd). Hofetiquette wordt gedemocratiseerd Naar de Haagse corr. van de „Prov. O. en Zw. Crt." verneemt, zullen verschil lende voorschriften der hofetiquette worden gedemocratiseerd. Zo zal de eeu wenoude „reverence", waarmede aan het hof en bij officiële plechtigheden Hare Majesteit door haar omgeving placht ie worden verwelkomd, worden afgeschaft Reeds meermalen heeft onze Koningin laten merken, dat zij als gewoon burgeres wenst te worden behandeld. Vroeger gold het voor een zware overtreding van de etiquette de Koningin toe te spreken als zij zelf het woord niet tot haar omgeving richtte, of vragen te stellen aan de Konin gin als zij daartoe geen wenk gaf. Ook hierin zou Koningin Juliana volkomen andere begrippen huldigen. Komende winter ligt het in het voor nemen weer met hofbals te beginnen en officiële recepties. Bij dè bloemenhulde welke in Den Haag aan de Koningin werd gebracht, stond onze Vorstin met haar gemaal en kinderen en in gezelschap van de burge meester, Mr. Visser en de Commissaris der Koningin, Mr. Kesper, op het balkon van het Paleis Noordeinde. H.M. liet een programma vallen en tegen alle vroegere hofetiquette in deed de Koningin als ge woon burgeres, bukte zich en vcor da' haar omgeving het had kunnen doen, had zij zelf het papier opgepakt. Premier Attlee heeft gisteren een sa menkomst van een uur gehad met de Britse minister van oorlog, Emanuel Shinwell. Volgens twee conservatieve bladen, de „Daily Express" en de „Daily Mail", zou Attlee Shinwell op zijn num mer hebben gezet wegens het aannemen van een al te vriendelijke houding ten opzichte van het door de Russen in de algemene Vergadering van de V.N. ge poneerde ontwapeningsvoorstel. Shinwell had zoals men weet. Zondag avond in een rede te Salford gezegd, dat hij aannam, dat het Wisjinsky ernst was met zijn voorstel, hetgeen in strijd was met wantrouwen, waaraan Bevin in zijn grote rede voor de V.N. uiting gaf. De „Johan van Oldenbarnevelt", op reis van Amsterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Gibraltar. De „Sibajak", op de thuisreis naar Rotterdam, arriveerde hedenmorgen te Suez. De „Waterman", op reis van Rotter dam naar Batavia, arriveerde vandaag te Aden. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van de heer C J, H, Daubanton, gezant en hoofd der econ. afdeling aan de ambassade te Washington, tot Neder lands gezant in Mexico. 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3