Russische revolutie-bommen barsten verkeerd DE LES VAN MUENCHEN republikeinen bezetten Afscheid van het half ie AMERIKAANSE OFFICIEREN BIJ FRANCO Oost versus West MADIOEN BEGROTING WEDEROPBOUW GEHALVEERD Vlaggen op het Mutsaers-oord Op de IRIBUNE DE DOODSTRAF VOOR POOS EN SLACHTER "W eerberichf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSïREKEN Besprekingen van anti-communistisch karakter Maandag Berlijn voor de U. N. O. Aanslag op biecht geheim Stemgroep-leider gearresteerd Dewey spoort Amerika aaner iedere dag aan te denken Verslagen vijand vermoordde tientallen personen De „Lucky Star" weer thuis twee kinderen gedood Het vervoer naar Duitsland Gewijzigde financiering woningwet- bouw oorzaak Offerbereidheid mmm J 70ste JAARGANG VRIJDAG OCTOBER 1948 ffo. 20738 De Amerikaanse senator Chan Gurney, voorzitter van de Senaatscommissie voor het leger, heeft gisteren in gezelschap van een aantal hooggeplaatste functionarissen van de Ameri kaanse leger, vloot en luchtmacht een bezoek gebracht aan Madrid. Zij voerden er o.a. besprekingen met generaal Franco. te verkrijgen over de toestanden van de strijdkrachten in Europa". Gurney heeft reeds een bezoek gebracht aan Engeland, Duits land, Triest, Griekenland, Tur kije, Perzië, Saudi-Arabië, Egyp te, Tripolis, Gibraltar en Frank rijk. Over zijn onderhoud met de be kwame Spaanse generaal Juan yigon, chef van de generale staf, zeide Gurney: „De algemene lijn van deze bespreking was anti communistisch. Dit onderhoud paste geheel in het kader van mijn reis, waarvan het doel is gegevens bij bespreking over atoomenergie Wetgeving met een slag in de lucht JUIN WEST-UNIE—COM MANDANT? Het „dossier-B erlijn". Deze stapel documenten betreffende de Berlijnse kwestie kwamen de vertegenwoordigers der drie Westelijke mogendheden aanbieden aan secretaris-generaal Trygve Lie, voor de behandeling in de Veiligheidsraad. Vogels vliegen uit. In Pijnacker traden gisteren drie dochters der familie Vogel in het huwelijk. Het tekenen van de akten ten gemeentehuize. WEER VRIJSPRAAK IN PROCESSIE-VERBOD bracht heropbouw van da „berg" Met ingang van vandaag moeten wij voorgoed afscheid nemen van drie oude en vertrouwde muntstukken: de halve gulden, het 2i/2 centstuk en de kleine halve cent, die uit de circulatie worden genomen. De halve gulden en het 2i/% centstuk zullen ons weinig doen, maar het verdwijnen van het halve centje, het „halfie", wekt toch wel even een lichte weemoedigheid. Wij hebben nu eenmaal altijd een tikje sympathie voor wat klein, zwak en pretentieloos is. MEVS-ERGER-JE1S IET Het requisitoir van mr. de Gruyter Veranderlijke bewolking DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstra'at 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-pummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De.abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt l5 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De speciale correspondent van het A. N. P. te Parijs seint, dat Maandag aanstaande om drie uur 's middags de veiligheidsraad bijeen zal komen voor het behandelen van de Berlijnse kwestie. Zoals bekend, maakt het Amerikaanse gezelschap een reis door West-Europa en Noord Afrika om een grondige studie te maken van de huidige militaire situatie aldaar. Het onverwachte bezoek aan Franco heeft over de gehele wereld zeer de aandacht getrokken, temeer daar dit de eerste maal was, dat Franco kans kreeg besprekingen te voeren met voor aanstaande Amerikaanse leiders. Naar verluidt, deelde Gurney gene raal Franco mede, dat zijn commissie - er sterk vóór was, de normale betrek kingen tussen de V.S. en Spanje te her vatten. Franco ontving de gasten in zijn huis in de buurt van Madrid. Het on derhoud duurde bijna een uur. Gurney prees de moed en onafhanke lijkheidszin van het Spaanse leger en sprak de hoop uit, dat de nauwste betrek kingen tussen de Amerikaanse en Spaan se strijdkrachten zouden ontstaan. De politieke commissie van de V. N. heeft zich gisteren bezig gehouden met het vraagstuk van de atoombom. De besprekingen betreffende de controle op de atoomenergie duren al bijna twee jaar en men is nog geen stap verder gekomen, hoofdzakelijk omdat de Sovjet-Unie een onwelwillende houding aannam. Daarom deden de Canadese en Ameri kaanse afgevaardigden gisteren een dringend beroep op de V. N„ opdat deze een oordeel uit zo spreken over dit pro bleem, dat in de toekomst kan beslissen over leven en dood van duizenden, ja, tnillioenen. Rusland wil, dat ieder land vrij is atoomenergie naar eigen goeddunken te produceren, maar stelt een controle van de Veiligheidsraad op het eind product voor. De Westelijken willen daarentegen een krachtige internationale controle, die reeds begint bij de grondstof, het zo be geerde uranium. Zij gaven gisteren om- on wonden te kennen, dat zij op hun Standpunt blijven staan. Visjinsky heeft het Sovjet-standpunt gisteren met nader toegelicht, doch vroeg 24 uur bedenktijd. doch Een A.P.-bericht uit Joegoslavië meldt, dat het parlement aldaar met algemene stemmen een wet heeft aan genomen, krachtens welke de priesters gerechtigd zijn „tijdens processen als getuige mededelingen te doen van feiten, die hun in de biechtstoel zijn toevertrouwd". Het spreekt vanzelf, dat geen enkele priester in geweten aan een dergelijke wet mag gehoor geven. Het biechtgeheim moet altijd en overal, onder alle omstan digheden en tegenover ieder persoon be waard blijven. De verplichting, het biechtgeheim te bewaren, vindt haar be staansgrond in het natuurrecht, in het positief goddelijk recht en in het kerke lijk recht, zodat geen enkele aardse macht, dus ook geen enkele regering, aan priesters het recht kan geven dit ge heim te schenden. Door het biechtgeheim moet van de biecht zoveel mogelijk alles geweerd worden, wat de biechteling het biechten bezwaarlijk zou kunnen maken. Volgens het Nederlandse recht kan de priester zich met betrekking tot hetgeen hem in zijn ambt is toevertrouwd in rechte ver schonen van het geven van getuigenis of het beantwoorden van bepaalde vragen. De politie van Israël heeft te Haifa Nathan Friedman Yellin, leider van de •Stemgroep, gearresteerd. Ook werd één van Yellin's medewerkers gearresteerd. Thomas E. Dewey, de republikeinse candidaat voor het presidentschap van de V. S. heeft een program van negen punten ontvouwd, betreffende de bui tenlandse politiek, welke Amerika on der zijn presidentschap voeren zal. Deze politiek zal gericht zijn op een durende vrede. Wij zijn echter niet van plan, aldus Dewey, ons door de Sovjet unie te laten koeionneren of overbluf fen. Bij het vaststellen van onze buiten landse politiek moeten wij van nu ai aan elke dag denken aan de les van München. Hoezeer wij ook vrede wen sen, wij kunnen deze niet kopen door steeds toe te geven. Dat zou slechts tot slavernij of tot oorlog leiden. Dewey herhaalde zijn voorstel tot vor ming van de Verenigde staten van Europa. De organisatie van de Verenig de Naties moest worden gesteund en de vriendenhand moet worden gereikt aan vrijheidslievende mensen overal ter we reld. Ook het Europees herstelplan diende van ganser harte te worden ge steund. Het Ruhrgebied moest worden gedemilitariseerd en onder internatio naal toezicht worden geplaatst „Wij zullen een eindd maken aan de tragische verwaarlozing van onze oude vriend en bondgenoot China", aldus Dewey. „Wij moeten iq, militair opzicht zo sterk zijn, dat geen enkel land het zal wagen, ons aan te vallen. Als hoeksteen van onze buitenlandse politiek moeten wij de nauwe en harte lijke samenwerking 'met onze naburen op het Amerikaanse continent blijven De republikeinse gouverneur, kolonel' Gatot Soebroto, heeft, volgens Antara, medegedeeld, dat Madioen Donderdag middag om kwart over vier in handen van de republikeinse strijdkrachten Is gevallen. In zijn dagorder deelde kol. Gatot voorts mede, dat Wonogiri, Njjawi en Magetan eveneens werden veroverd, terwijl de volgende campagne zal zijn gericht op Patjitan, Ponorogo en Poer- wodadi. Ten aanzien van de herovering van Madioen meldt „De stem van het vrije Indonesië", dat, toen de republikeinse troepen Goreng Gareng, 10 km. ten Wes ten van Madioen, Woensdag binnenvielen, de opstandelingen niet in staat waren hun gevangenen weg te voeren. „Voordat de opstandelingen zelf vluchtten, hebben zij daarom tientallen personen vermoord, onder wie godsdienstleraars, onderwij zers, volksleiders en bestuursambtenaren". De P.T.T. te Madioen functioneert nor maal, aldus de zender. De .republikeinen hebben de radiozender van Madioen weer in gebruik genomen. De rust te Madioen is weergekeerd. De zuiveringsoperaties duren voort. „De stem van het vrije Indonesië" zegt verder te hebben vernomen, dat Moeso c.s. zijn gevlucht naar Doengoes, ten Zui den van Madioen. De tekenen van de moralisatie onder de opstandelingen wor den met de dag duidelijker, terwijl steeds meer troepen uit de onrustige gebieden weglopen en hun trouw aan de republi keinse regering betuigen. „De stem van het vrije Indonesië" is de op het buitenland gerichte republikeinse radio-omroep te Djokja. Moeso op de vlucht Aneta meldt uit Batavia, dat een re publikeins woordvoerder bevestigd heeft, dat Moeso met zpn manschappen naar Djoenoes, Zf kilometer ten zuiden van Madioen, is gevlucht, terwijl ,1e communistische troepen te Madioen door het republikeinse leger zijn ver strooid. De woordvoerder zeide. dat het aantal bij de operatie betrokken repu blikeinse manschappen niet bekend is, doch zeker niet minder dan 10.000 be draagt. Hij zeide, dat de vroegere resident van Semarang was overgelopen naar de com- munisten en met hem enkele eenheden van de vierde divisie van de T.N.I. uIt Solo. Deze troepen vallen thans Tjepoe aan. De communistische radio van Ma dioen is gisterenavond in beslag genomen en wordt thans door de republikeinen ge bruikt. De uitzendingen zijn echter in Ba tavia niet op te vangen. De woordvoerder verklaarde tenslotte, dat thans "Pg Poerwodadi en Ponorogo in communis tische handen zijn, hoewel de elders verward is. versterken. Wij hebben er naar gestreefd alle landen tot onze vrienden te maken, doch wilien van geen enkel land een satelliet maken". Over de gespannen verhouding tot de Sovjet-Unie zei Dewey: De beste manier oir. met de Sovjet-leiders om te gaan is hen als sterke gelijken te behandelen, opdat hun eerbied voor ons worde her steld. Het is niet te laat, een consequen te en doeltreffende buitenlandse politiek te voeran en de Sovjets te doen begrij pen, dat wij van plan zijn, anderen eer lijk te behandelen, maar dat wij er aan de andere kant op staan, dat anderen ons eerlijk behandelen. Aan boord van de „Lucky Star", eigen dom van de heer Stroink te Hilversum, bevonden zich de zoon van de eigenaar, de 22-jarige G. Stroink, die als militair in Den Haag is gelegerd, de Haagse kunstschilder H. Taverne, de heer H, S. Groves uit Londen met zijn echtge note (een geboren Nederlandse) en mej. C. Katoen, een zuster van mevr. Groves. Maandag omstreeks half twaalf vertrok het gezelschap uit Scheveningen, met de bedoeling korte tijd op zee te blijven. Het scheepje vertrok bij Zuidwesten wind en voer voor de wind in de rich ting Katwijk. Toen men wilde terug keren veroorzaakten de Zuidwesten wind en het tij moeilijkheden, zodat men de haven van Scheveningen niet kon binnenlopen. Besloten werd daarom op zee te blijven om gunstiger tij en wind af te wachten. Door het heviger worden van de wind konden de pogin gen om Scheveningen te bereiken, niet op korte termijn herhaald worden. Doordat de juist weer dichtgedraaide Visbrug te Gorinchem enigszins door zakte, toen een vrachtauto er op reed, sloeg het afsluithek plotseling dicht met het gevolg, dat twee kinderen, die naast de auto liejten, daaronder werden ge duwd. Beiden kwamen onder de wielen terecht en waren op slag dood; het waren het 5-jarige meisje P. P. en het 6-jarige ventje H. V., beiden uit Gorinchem. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat generaal Juin, die in sommige krin gen genoemd wordt als de toekomstige opperbevelhebber der landstrijdkrachten wP f P.,"Sec°mbineerde legers" der vijf moSendheden, uit Marokko te marijs is aangekomen. Naar van officiële zijde wordt verno men zal er binnenkort een accoord ge sloten worden, ertoe strekkende, dat Antwerpen en Rotterdam voor het ver voer van goederen voor Bizonië ge bruikt worden. Het accoord, aldus meldt Ass. Press, voorziet in de-oprichting van een Bel gisch-Nederlands bureau, dat tot taak zal hebben het vervoer in samenwerking met de autoriteiten van Bizonië over Antwerpen en Rotterdam te verdelen. De regeringen van Nederland en Bel gië bestuderen thans het accoord om te beslissen of zij wijzigingen hierin wen selijk achten. De E.C.A. zou bij deze regeling be hulpzaam zijn door jaarlijks ongeveer 5.000.000 aan Bizonië te geven om de meerdere kosten verbonden aan het ge wijzigde goederenverkeer te dekken. Hierdoor zouden jaarlijks 1.700.000 ton goederen Antwerpen en Rotterdam pas seren. De E.C.A. en het State Department hebben deze maatregel gesteund om Bel gië en Nederland in de strijd tegen de werkloosheid te helpen en tegelijkertijd de congestie in de Duitse havens op te heffen. Iff. 1.1. Bij de Tweede Kamer is ingediend de begroting „Wederopbouw en Volkshuis vesting" voor 1949. De gehele dienst toont in uitgaven een eindcijfer van 171.492.563 tegenover 371.381.440 in 1948. Deze sterke vermindering is voornamelijk het gevolg van de gewijzigde financiering van de woningwetbouw. Ook ambtenaren- vermindering bracht bezuiniging. Voor de in Maart 1948 bekend ge maakte „premieregeling woningverbete ring en -splitsing" bestaat zeer veel animo. Genormaliseerde woningen Het ontwerpen van genormaliseerde wo ningen wordt geacht één der middelen te zijn tot snelle toeneming van de wo ningvoorraad. De normalisatie zal zich echter zowel over de particuliere bouw als over .de woningwetbouw moeten uit strekken. Terwijl in de jaren voor 1948 slechts weinig belangrijke nieuwbouwwerken in uitvoering konden worden genomen, moet er thans rekening mee worden gehouden, dat belangrijke bouwwerken zullen worden aanbesteed. Het is nog niet mogelijk het taxatie apparaat te liquideren, er is nog na behandeling van grote gevallen als Philips, Hoogovens De Schelde enz. De taxaties van boerderijen zullen in 1949 gereed komen. Bezwaarschriften terzake van de vaststelling van oorlogsschade komen nog steeds binnen. De kosten voor bouw .en herstel van schepèn komen op een eindbedrag van 15.000.000. Minimum publieke werken in Rotterdam Evenals het voorgaande jaar zijn de ramingen voor de publieke werken m Rotterdam tot een minimum beperkt en zijn enige belangrijke werken naar de toekomst verschoven. Bij vergelijking van het geraamde bedrag ad 23.000.000 met het op de begroting voor 1948 uitgetrokken be drag ad 20.110.000 dient er mede re kening tè worden gehouden, dat bij het voor 1948 geraamde bedrag de overschotten van de dienst 1947 zijnde 5.100.000 zouden worden gevoegd, zodat voor in 1948 uit te voe ren werken in totaal beschikbaar is 25.210.000. Het voor spoorwegwerken in en om Rotterdam geraamde ten laste van het rijk komende bedrag ad 4.000.000 om vat het eerste bestek van de nieuwe spoorweg Nieuwerkerk—Rotterdam (ge deelte Nieuwerkerk-Hoofdweg), het twee de bestek van deze spoorweg (gedeelte Hoofdweg-Ceintuurbaan), alsmede wér ken aan het emplacement Hillegersberg, grondwerk tussen Schiedam en Rotter dam D. P„ (noodzakelijk uit een oogpunt van veiligheid en instandhouding van de spoorweg en de naastliggende bebou wing, alsook omdat de in de gemeente Schiedam voorgekomen woningbouw dit vordert), onderbouw van een nieuw stationsgebouw Hofplein, een nieuw station Rotterdam D. P., een hulp viaduct Rotterdam D. P. en Hofplein, ais- mede enkele kleine werken. Evenals het vorige jaar is ook thans weer een memoriepost uitgetrokken om voorbereidend werk eventueel te kunnen bekostigen, dat nodig is om het plan voor het Rotterdamse vliegveld uit te werken, indien ter «ake een beslissing is genomen. Voor het gerechtshof in Den Bosch stonden Donderdag terecht pastoor J. Scheepens uit Acht en deken J. Euys- rogge uit Steenbergen, aan wie over treding van het processie-verbod was ten laste gelegd. Beide zaken dienden reeds eerder resp. voor de rechtbank te Den Bosch en Breda, waar in beide gevallen vrijspraak volgde. Daar de Officier van Justitie te Breda hoger beroep tegen het vonnis had aangetekend, volgde zijn ambtgenoot te Den Bosch om principiële redenen dit voorbeeld. Ook de procureur-generaal, mr. baron Speyart van Woerden, kwam echter tot de conclusie, dat geen strafbaar feit ge pleegd was. Hij eiste daarom vrijspraak. Over 14 dagen zal de uitspraak vallen. Hoog aan de rand van de Venlose heide woeien gisteren de vlaggen van het glo rieus herrezen Mgr. Mutsaersoord, dat. ofschoon sinds November 1947 weer ge deeltelijk in gebruik, eerst gisteren offi cieel heropend werd. Naast de grauwe puinhopen, de ver waarloosde startbanen en de jonge-bloem- koolvelden van het voormalige Duitse vliegveld is het herstelde rustoord van de R.K. bond van spoor- en tramwegper soneel „St. Raphaël" met zijn vijvers en gazons, zijn wandelpaden en zijn bossen een waar rustpunt in het door de Duit sers zo grondig bedorven landschap. Maar ook het Mgr. Mutsaersaard was na de bevrijding een naargeestig, leegge roofd en moedwillig vernield gebouw. Zelfs de beelden in de kapel waren met geweld stukgeslagen. Het kinderhuis blie- De halve gulden zilver-'nog wel was eigenlijk maar kwalijk te vertrouwen, niet dat hij vals was, maar omdat men dit kleine zilver stuk vaak onbedacht aanzag voor een kwartje, en men dus het dub bele betaalde van wat men had willen geven. Het meest gelukkig was de halve gulden nog als spaar geld; wie halve guldens spaarde, liep zeker geen risico, en het be drag groeide verrassend voorspoe dig aan. De 2% cent was altijd een weinig vlot betaalmiddel, men moest er al tijd twee bij de hand hebben om er eèn stuiver' van te maken. Alleen met een dubbeltje erbij, dus als het 12% cent werd, kon men er nog iets mee bereiken, en er althans in Den Haag nog een kaartje voor de tram mee kopen. Toch wekt het nog een gelukkige herinnering aan de goede oude tijd, toen wij voor een enkele 2% cent zo'n prachtige, kloeke, beste sigaar konden krijgen, die nu zo wat berekend wordt op een kwar tje plus twee opcenten. Maar nu het halve centje. Neen, zeg niet een halve cent, want het was zo'n miserabel nietig stukje geld, dat de volksmond altijd bijna medelijdend van een „halfie sprsk Uit de officiële boekhouding, me nen we, was de halve cent al lang verdwenen. Zij pareerde daar vroe ger alleen om een soort lofprijzing uit te lokken, voor de accuratesse, waarmede de boekhouder alles pre cies tot een halve cent toe had uit gerekend. En dan was het nog een geschreven halfie, want het echte reële was toch maar een prutsig stukje koper, brons was nog te def tig om te no-men. En toch is dat kleine simpele hal fie wel het eerste geldstuk geweest, dat wij waardevol in onze kinder hand hebben gednikt Heel beschei den als w- werden opgevoed, be delden we moeder om een halfie, één halfie maar! 'n Heel halfie, dat wij naar eigen willekeur zouden mogen besteden. We moesten onze hand nog zorg zaam dichtknijpen om het niet ach teloos te verliezen. 'n Halfie, wat konden wij er al niet mee doen? Naar de mangelvrouw gaan, die er meteen een snoeptafel bij hield. Lieve mens wat een rijjee keuze nog. En 't was nog een lang wikken en wegen alvorens we tot de meest waardevolle aankoop konden be sluiten. Nu denken wij bijna beschaamd: wat moet de arme vrouw - aan ons verdiend hebben? Maar het leven leert nu eenmaal dat vele kleintjes één grote maken. Een wijs man, die op de halfies past. Nog een herinnering: Als 't vroe ger bij ons thuis de wekelijkse dag van de naaister was, en ae meid bracht in de- loop van de dag de boodschappen binnen met daarnaast het teruggegeven geld, dan zocht de oude naaister ijverig de halfies bij elkaar en wisselde die tegen centen. „Zondag voor de kerk", lachte de vrome ziel, die op de kleintjes moest passen. Een knoop en dat was toch haar vak zou ze nooit in de collectebak laten glippen, maar twee-, driemaal 'n halfie kon er altijd nog overschie ten. Het penningske van de arme we duwe, waarvan wij in de H. Schrift lezen, kan best een halfie zijn ge weest, maar wat betekende het niet in waarde voor de ogen van God. P. H. H. zen de Duitsers de lucht in en nog wordt de onmiddellijke omgeving door vier zwarte bunkers ontsierd. Het was geen wonder, dat de thans overleden voorzitter van de R.K Herstel- lingsoordvereniging „Mgr. Mutsaers", de heer Timmermans, in 1945 staande voor deze ruine moedeloos de schouders op haalde en zeide „Het beste is elders te beginnen en de Berg in Venlo berg te laten". Maar desondanks gaf men de moed niet op en door de gezamenlijke offers van de vele leden kon het gebouw ten koste van 3% ton worden opgebouwd en op nieuw gemeubileerd. De afdeling Den Haag I heeft zich. darbij bijzonder ver dienstelijk gemaakt: zij bracht in plaats van de ƒ5000, die men had verwacht, niet minder dan 20.000 op, die een Haags afgevaardigde gisteren kon toezeggen en die hoofdzakelijk zullen worden gebruikt voor een nieuwe keukeninstallatie. De heer Hendriks, voorzitter van de Herstellingsoordvereniging, verklaarde, na 'n overzicht te hebben gegeven van de bewogen geschiedenis van het oord, het rusthuis voor geopend op een receptie waar vele genodigden nog het woord voerden. Niet alleen de bisschoppen mgr. Mutsaerts (een neef van de oprichter) en mgr. Hanssen, de vele vertegenwoordigers van St. Raphaël, Dr. Poelsstichting en K.A.B., maar ook de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. Den Hollan der, die met de voltallige directie aan wezig was en diverse vooraanstaande figuren van Tramwegmaatschappijen en rusthuizen en uit het verenigingsleven- toonde hun belangstelling en bewonde ring. Zie ze daar staan: twee herculessen, die elkaar met alle kracht van hun ge spierde vuisten tegen de grond tracn -n te slaanDe (ironische) vraag: „is dat sport behoeft geen antwoord. Het op zettelijk elkaar toebrengen van erns g letsel is inderdaad geen sport meer. Maar boksen is dan ook iets anders, nl. de kunst van zelfverdediging. Een ander woord zegt het zo typerend: „vuistscher- men". Practische waarde? Het is bui.cn. kijf, dat de 'onbesuisde, ongeschoolde vechtjas-om-het-vechten het moet af leggen tegen de man die geleerd heeft zijn verstand en kalmte te bewaren om met een geschoolde dekking zich tegen zijn aanvaller te beschermen en zonoö g op het juiste moment zich van hem te ontdoen. Daar komt een tegenargument: er zijn managers die van hét winnen of verliezen van een partij een handeltje maken, er zijn boksers die er zich toe lenen om a raison van zoveel zich door een sterkere te laten afbeulen omwille van de centen, de publieke sensatie en de populariteit van de betaler. Ja, er zijn wel meer smerige practijken, maar geen weldenkend mens zal het in zijn hoofd halen om dergelijke stuitende vertonin gen nog sport te noemen, dat ware al te dwaas. Wie zich hieraan ergert, heeft het in zijn eigen macht om het hoofd af te wenden. Wij moeten erkennen, dat het boksen meer dan enige andere sport het gevaar van ontaarding in zich draagt dat er naar verhouding maar weinig goede boksers zijn die hun sport eer aan doen, dat het vooral in Amerika een Augias-stal is (die overigens thans wordt gereinigd), dat de techniék vaak wordt opgeofferd aan de brute kracht. Wij wij zen op de uitspraak van dr. Posthuma, de arts die het presidium voert over de Nederlandse Boksbond, na het Olympisch bokstournooi: „Wij blijven er bij, dat wij boksers zullen vormen en geen knok kers", waaruit wij een gezonde instel ling van de Nederlandse autoriteiten op dit gebied concluderen. Hoe het zij, afgezien van de al dan niet overdreven ontaardingsgevallen, het „vuistschermen" zonder de ook door ons verfoeide knock-out mag als sport niet gene geerd worden: in zich is het een zuiver spel van actie en reactie, al zouden wij wel gaarne zien, dat het nog meer het schijn- of spiegelgevecht ging benaderen. Gezien de chronische drang van vele sportliefhebbers of zich zo noemenden om af te geven op de bokssport, knoopten wij dit nog even vast aan ons antwoord op de brief van de heer Beek (zie „Tri bune" van verleden en eerverleden week), ook anti-pugilist. Alvorens ons nu over drie weken uit gesmeerde commentaar te beëindigen, willen wij nog even de helpende hand bieden aan de aap die aan het slot van briefschrijver's betoog uit de mouw komt kruipen. Na het verfoeien van de individuele wedstrijdsport omdat deze tot overschatting van topprestaties, tot geestelijke verwaarlozing en tot dege neratie van het sportpeil zou leiden, na het taboe-verklaren ook van de wed strijdsport in ploegverband omdat deze te veel ruimte zou bieden aan verruwing chauvinisme en „business" en in beide gevallen menen wij in de twee afgelopen weken de argumenten weerlegd resp. in de juiste richting gestuurd te hebben komt dan het enthousiaste pleidooi voor de „gymnastiek". Het was een lange weg maar de moeite van het afleggen mis schien wel waard. Want gymnastiek is een buitengewoon mooie sport, volgens schrijver wars van alle aspecten die hij bij elke andere sport aantreft. Wij gaan accoord: gymnastiek is een buitenge woon mooie sport. Toch hebben wij eens een toestelgymnast uit de ringen zien vallen: hij liep een wervelkolom- breuk op. Maar het zou toch wel dwaas zijn, als wij nu om dit ene ongelukkige incident de gehele gymnastiek als zijnde te gevaarlijk gingên veroordelen. En daar gaat het nu juist allemaal om: tracht altijd het oordeelzuiver te hou den, onbeinvloed door kwalijkheden die er ogenschijnlijk wel maar in feite in het geheel niet bij horen, en weet de grens te trekken tussen de sport zelf en de bijzaken. SUPPORTER Het eiland Hainan bij de Zuidkust van Zuid-China is door een typhoon geteis terd. Meer dan 100 personen werden ge dood of gewond. Het was de ergste storm van de laatste 60 jaar. .Meer dan 100 .schepen zijn'in de grote haven Hoitsj ge- gezonken. „Onnoemelijk is het leed, dat zjj hebben veroorzaakt. Voor een lange reeks van landsverraderlijke daden met zulke verschrikkelijke gevolgen past slechts de zwaarste straf", aldus con cludeerde de proc-fiscaal mr De Gruyter aan het eind van zijn uitvoerig requisitoir, dat hij hedenmiddag in de zaak tegen de S.D.-satellieten Poos en Slagter voor het Haagse B.G. hield In de aanvang van zijn requisitoir maakte mr. De Gruyter de opmerking, dat van de Ned. politiebeambten, die tijdens bezetting voor de Duitsers heb ben gewerkt er geen zijn, die de vijand in zo grote omvang hulp hebben ver leend als Poos en Slagter. Het dossier met het ontstellend aanatl feiten is waar schijnlijk het grootste, dat door een B G. in behandeling is genomen. Mr. de Gruyter noemde de verdachten voorts ffeer waardevolle krachten voor de S.D., die er alleen op uit waren zo snel mogelijk promotie te maken. Hij achtte de schuld van beiden vrijwel gelijk hoe wel het persoonlijk optreden van Slagter ongunstiger was. Tenslotte wees de proc.-fiscaal nog op de gevolgen van de handelingen der verdachten, die uit puur eigenbelang het leven van talloze goede Nederlan ders op het spel hebben gezet en door hun activiteit de oorzaak zijn geweest van de dood van ruim 200 personen. In zijn requisitoir bracht mr. De Gruij- ter nog ter sprake een rapport van de generaal-majoor De Bruijne, waarin ge zegd werd, dat de telegrammen die tij dens het „England-Spiel" van Nederland naar Engeland geseind werden, aankwa men op een Engelse radio-afdeling. Daar werden, volgens generaal-majoor De Bruijne, de berichten gedecodeerd en eerst wanneer ze vertaald waren, kwa men zij in handen van de Ned. geheime dienst te Londen, zodat deze Ned. dienst 1 nooit de oorspronkelijke berichten onder ogen heeft gekregen. Volgens deze verklaring van generaal- majoor De Bruijne was de Ned. geheime dienst in Engeland er niet van op de hoogte dat de agent Lauwers in zijn be richten steeds waarschuwde, dat hij in Duitse handen was. Na het requisitoir heeft de raadsvrou we van beide verdachten, mr. I. Boon. :n een uitvoerig pleidooi betoogd, dat haar clienten in een dwangpositie hebben ver keerd en dat zij ^ich evenals andere on dergeschikte poline-ambtenaren met ei g recht kunnen beroepen op de morele me deschuld van hun superieuren. PI. vroeg tenslotte het hof de verdachten niet met de doodstraf te doen boeten voor hun on vaderlandse houding. Poos en Slagter zagen af van het laatste woord. Zij dankten het hof voor de „cou lante behandeling" en mr. Boon, de toe gevoegde advocate, voor haar verdediging- Uitspraak 14 October. Weerverwachting, medegedeeld door I het K. N. M. I. te De Bilt, geldig lot Zaterdagavond. I Voor het Noord-Westelijk gedeelte !van het land: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en t plaatselijk ochtendmist Ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Wes: en Zuid. Voor net overige gedeelte van her land: Droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. 2 Oct. Zon op 6,42 uur, onder 18.16 f uur; Maan op 5.51 uur, onder 18.22 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1