Dewey heeft de leiding in het opinie-onderzoek Nederl. emigranten in Canada zijn tevreden Ook Rusland heeft de atoombom Geen aeeoord in vooruitzicht LIEFTINCK bespreekt actuele problemen Weerbericht! 't Vrouwtje in de rode stoel 1 PRESIDENTS-VERKIEZING TOCH NOG ONZEKER ZINGEND EN SCHEREND NAAR BATAVIA r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wallace's invloed dalend LAGEN Stabiliteit en prijzen De aanwending der speciale E.C.A,-rekening J Consumentencrediet Vier man in een jeep Bij „tante Mietje" op bezoek Het vertrouwvol beraad Koningin Juliana brengt dank Aan mijn MQEBEB... 70ste JAARGANG ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 No. 20739 Nog anderhalve maand scheiden ons van het ogenblik, waarop Amerika een nieuwe president zal kiezen. De uitslag houdt ons minder in de ban der vrees dan die van 1944. Toen immers be stonden er in Amerika tussen Republikeinen en Democraten over het buitenlandse beleid nog gevaarlijke verschillen van mening. Deze keer overtroeven beide partijen elkaar in het tonen van de vorm-vastheid van hun harnas tegen de rode agressie. Wel is intussen een derde macht opgekomen, die aanvankelijk dreigde een aardig partijtje te zullen meeblazen. De begroeting van Henry Wallace's verkiezings-veldtocht met eierstruif en rotte tomaten, heeft deze dubieuze factor echter reeds minder twijfelachtig gemaakt. Als de verkiezingen in September waren gehouden had Dewey, de Republikeinse candidaat 46,3 pCt, Truman 31,5 pCt en Wallace 3 pCt van de stemmen gekregen. 16,6 pCt had op dat moment nog geen mening. Candidaat Dewey WAAROM DEWEYt 1! Candidaat Truman - 1 Luit-admiraal Helfrich, die op de Jac. van Heemskerck gisteren afscheid nam van de Marine en het commando overdroeg, ontving van de nieuwe bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal Jhr E. v. Holthe, de gestreken admiraalsvlag in 'n speciaal bewerkt kistje. Voor grote gezinnen nog moeilijkheden Het debat over de atoomenergie in de politieke commissie van de V. N. is gisterochtend geopend met een rede van de Chinese afgevaardigde, die als de wens van zijn land te kennen gaf, dat de atoombom voorgoed zou worden afgeschaft, ver nietigd en verboden. China kent het geheim van de atoombom niet, doch kan zich evenmin tegen eventueel gebruik ervan beschermen. HET VLEESRANTSOEN HERSTELD V.. Westelijke wind IN ZWARE LAARZEN Nieuwe bonnen geldig Oudste inwoonster van ons land heden 105 jaar K.V.P.-bijeenkomst op „Drakenburgh" Meer papier? Dan eerst meer hout! En gelukkig stapelen zich op de terreinen rond de papierfabriek in Veisen, die kort geleden nog leeg en verlaten lagen, weer flinke voorraden hout op uit Scandinavië en Rusland. Een vooroorlogs gezicht. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: R .V PAALVAST.. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt '15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—- Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit- sluitend bij vooruitbetaling. de vrije prijsvorming wil tegen gaan en de prijscontrole in stand wil houden, in het geval van Truman is het meer zijn politiek programma, dan zijn persoon lijke kwaliteiten, die hem de gunsten van zijn aannang schenkt. Geen twijfel over buitenlandse politiek Hoe internationaal de gevoelens van de Amerikanen momenteel zijn, blijkt duidelijk uit he» antwoord op de volgen de vraag. Wat is belangrijker een pre- sident te kiezen, die speciale eigenschap- pen heeft voor het hanteren van de bin nenlandse aangelegenheden van de Ver enigde Staten, of een, die speciale eigen schappen heeft voor het behandelen van de internationale en buitenlandse betrek kingen? In totaal was 30 pet. voor een beharti gen van de interne Amerikaanse om standigheden en 49 pet. voor een van de buitenlandse betrekkingen. Merkwaardig hierbij was, dat de groep tussen 21 en 34 en die tussen 35 en 49 risp. 57 en 52 pet. voorkeur-stemmen voor een internatio naal georiënteerde president had tegen 37 pet. in de groep van 50 jaar en ouder. Voor een binnenlands georiënteerde pre sident was 35 pet. der oudjes en resp. 26 en 28 pet van de groep der jongeren en de groep van middelbare leeftijd mensen. Het Midden-Westen, dat tot nu toe streng isolationistisch was, toont sinds enige tijd evenveel interesse en medele ven met de internationale kwesties als de overige delen van de V. S. Tot zelfs in Deze groep zal in de grote campagnes stormrijp gemaakt w^den voor één van de twee candidaten. Het had er in September alle schijn yan, dat Dewey het grootste deel van deze twijfelaars op zijn naam zou weten te verzamelen. Wie echter de slinger van de publieke gunst op en neer zag gaan sinds Juni 1946 was terughoudend met een voor spelling. In die maand gingen Dewey en Truman nek aan nek. In Maart 1947 liep Dewey ver uit met 64 pet. van de stem men van de mensen, die hun sympa thieën al vergeven hadden. Maar in de volgende maanden, deels tengevolge van de Truman-leer en het Marshall-plan, herstelde Truman zich op merkwaardige wijze. Hij lag gelijk met Dewey m Sep tember van het vorige jaar. In lebruan van dit jaar viel Dewey enigszins terug tot 48 pet. In Juni werd een overzicht gepubli ceerd. waarvan de gegevens in April verzameld waren. Dewey had 58 pet. van de stemmen voor de grote partijen. In het overzicht van September heeft hij slechts weinig minder dan 60 pet. De Amerikaanse verkiezingen zijn altijd be paald door de man op de wip, de onaf hankelijke stemmer. Deze neigt zwaar naar Dewey's kant en Truman zal heel wat moeten doen om deze stemmen op zich te brengen. Even belangrijk is de groep uit de mid denklasse met een inkomen, dat aan de lage kant van deze klasse ligt. 54 pet. van deze mensen stemden democratisch in 1944 tegen 42 pet. Republikeins. Nu is 43 pet. voor Dewey en 33 pet. voor Truman. Alleen in de groepen met de laagste inkomens behoudt Truman de lei ding Het stellen van de vragen bij een opinie-onderzoek is de voornaamste moeilijkheid voor de enquêteurs. Zo werd er aan de doorsnee-Amerika nen gevraagd: Als U nu eens afziet van wat U zelf hoopt, wie zal er dan presi dent worden? Zoiets noemt men een ge wetensvraag. 22 pet. meende, dat Tru man zou winnen van wie 6 pet. aanhan gers van Dewey was. Hoe slecht Truman er volgens deze vraag voorstaat, blijkt uit het antwoord, dat 34 pet. van Tru man's aanhangers gaf. Dezen meenden, dat Dewey Truman wel zou nopen te verhuizen van het Witte Huis, 64 pet. van deze ondervraagde „objectlvlsten was het met deze mening eens. 16 pet. had geen mening. Waarom wordt Dewey beter geacht dan Truman? 25 pet. vindt de reden daarvan in zijn bestuur van de Slaat New York en zijn staat van dienst als districts-procureur, befaamd om zijn zui veringen van de politiek-rotte verhou dingen. 20 pet. houdt van een verande ringetje 7 pet. acht hem intelligenter dan Truman, 3 pet. heeft meer vertrou wen in de mannen, waarmee hij zich weet te omringen dan in de personen rond Truman. Het schijnt, dat Dewey's persoon en zijn politieke carrière meer gewicht bij zijn aanhangers in de schaal leggen dan zijn verklaringen over het door hem te voeren politiek beleid. De mensen, die de voorkeur geven aan Truman boven Dewey menen, dat het nu allerminst tijd is voor een verandering. Dit is het grootste aantal n.l. 22 pet. 17 pet. acht hem de man omdat Jan Boe zeroen en Jan Overhemd in hem een voorvechter vinden, 15 pet waardeert de dingen, die hij tot nu toe deed en meent er een reden in te vinden om hem ge- prolongeerd vertrouwen te schenken. 4 pet. ziet in hem de voortzetter van de Roosevelt-traditie. Terwij] 4 pet. Dewey prefereert, om dat hij de regering minder omvangrijk zal maken, minder kwistig met de finan ciën zal zijn en de belasting zal verlagen, wil 3 pet. Truman behouden, omdat hij de kleinste gehuchten denkt de meerder heid internationaal. Wallace's kansen Tot slot van dit eerste overzicht over de komende Amerikaanse Presidentsver kiezingen, gepubliceerd in het Ameri kaanse blad Fortune, laten we hier enke le stemmen horen van de aanhangers van de Russofiel, Henry Wallace. 26 pet., de meerderheid geeft hem haar hand, omdat hij voor de werkende man en de gewone klasse is, 21 pet. ziet in hem een goede onderhandelaar met Rus land, die de vrede zal weten te bewaren, 20 pet. vindt hem eerlijk, rechtuit een man met beginselen, die zegt wat hij ervan denkt. 19 pet. acht de tijd gekomen voor een derde partij, omdat zowel de Republikeinen, als de Democraten ver schaald zouden zijn. Andere opinies, die door aanhangers van de andere candida ten even grif werden weggegeven over hun favoriet zijn: Hij is intelligent, be kwaam en weet, waar hij over praat. Een bijzonder geluid is dat van 5 pet.: hij is voor de boer en een vent naar een boe- renhart. Dat hij een liberaal is, naar de opvatting van 3 pet., zal vele Nederland se politieke naamgenoten wel wat raar in de oren klinken. Terwijl onder de aan hangers van Dewey zich geen man be vindt, die zich liet leiden door de hou ding van de president t.o.v. de negers, geeft 4 pet. Truman zijn stem, omdat hij het programma van burger-rechten heeft gepousseerd, terwijl 2 pet. Wallace mag, omdat hij zich tegen de rassen-discrimi natie heeft verklaard. Heel wat argumenten zijn in het ge ding gekomen. Eén argument staat boven het ja of nee van de meerderheid: het buitenlands beleid. Wel heeft Dewey verklaard ,dat dit buiten discussie zou zijn bij zijn verkie zings-veldtocht, ook al heeft er een nau we samenwerking tussen de twee grote partijen in het afgelopen jaar bestaan. Echter zal hij de buitenlandse betrekkin gen alleen onder de critische loupe ne men voor zover zij door die samenwer king niet gedekt worden. Naar onze mening zal een belangrijke factor in de uitslag blijven; de ontwikke ling van de internationale toestand in de komende weken. Weinig minder dan in 1944 zal het deze positie zijn, die vele Amerikanen ertoe zal brengen een ge vestigd beleid niet te desorganiseren tij dens een crisis. Immers de overdracht van het bestuur van Democraten naar Republikeinen zou een gevaarlijk poli tiek vacuum scheppen van November, de verkiezingsmaand, tot Januari, de maand van inhuldiging van net nieuwe bestuur. Hitier speculeerde hier zwaar op in 1944. Is hij ook hierin een leermeester voor Stalin? In ieder geval raakt de presi dentsverkiezing in de machtigste staat van de wereld direct ons bestaan, dat meer dan ooit met Amerika direct ver bonden is. In een Vrijdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van de hoofdbestu ren der centrale landbouworganisaties, n.l. de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders bond. de Chr. Boeren- en Tuindersbond. en het Kon. Ned. Landbouwcomité en de besturen der R. K., Chr. en Algemene landarbeidersbonden, alsmede een aantal genodigden, heeft de heer T. Cnossen, directeur van de Centrale Stichting Landbouw-emigratie te 's-Gravenhage. een lezing gehouden over emigratie. De heer Cnossen heeft in de afgelo pen zomer voor de derde maal een reis door Canada gemaakt en speciaal onder zocht, hoe de Nederlanders, die daar sinds'jaren wonen en zij die het vorig jaar en dit jaar vertrokken het ma- „Ik heb geen uitgebreide inlichtingen uit Nederland ontvangen over de naar verluidt onlangs gesloten overeenkomst tot verscheping van goederen voor Duits land via de havens Rotterdam en Ant werpen", zo deelde minister P. Lieftinck in een interview met United Press mede, „maar zeer zeker zal een dergelijke over eenkomst bijdragen tot toeneming van het belang van beide havens indien het principe van niet-bevoordeling door de bezettende mogendheden wordt gehand haafd. Zoals ik het zie heeft alleen gebrek aan dollars generaal Clay er van weer houden, het handelsverkeer langs natuur lijke banen te laten lopen. Daardoor is de wederopbouw van onze havens en van ons transportsysteem belangrijk achterop geraakt. Ik heb in het kader van de E.C.A.- be sprekingen steeds gepleit voor het toe wijzen van een redelijk aandeel aan Bi- zonia en ik geloof dat slechts zeer wei nige kortzichtigen niet zullen erkennen dat het economisch welzijn van het ach terland van groot belang is voor het eigen welvaartspeil". Minister Lieftinck vervolgde: „Ik heb deze week met Paul Hoffman, de direc teur van E.C.A., het documentatievraag stuk besproken en de kwestie van het ge bruik van de opbrengst in binnenlandse geldswaarden van de verkoop van E.C.A.- goederen. Ik geef er de voorkeur aan, na over leg met E.C.A., deze fondsen aan te wenden voor het herstel van de sociale zekerheid en zou dit gepaard willen laten gaan met reductie van de lopende nationale schuld. Ik ontveins mij niet, dat het gebruik van die fondsen geen pvaarlijke invloed mag hebben op de internatmnaie mone taire stabiliteit en ik ben zeK" geen voorstander van het gebruiken van Jeze fondsen voor wederopbouwdoeleinden, omdat zulks enkel inflatie tot gevolg z hebben, Naar mijn mening zouden me fondsen ook een rol kunnen spelen dij de intensivering van de multilaterale handel, een maatregel, die ik van ganser harte zal cindersteunen." Met onmiddellijke ingang is de bon 245 Vlees (A-. B- en O-kaar ten) aangewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de verbeterde vee-aanvoer, te rekenen van 19 September af, het normale vleesrantsoen van 200 gr. vlees per week hersteld. De rede van de Russische afgevaar digde vormde in alle opzichten een te genstelling tot die van zijn voorganger, die kalm sprak en duidelijk angst voor het atoomwapen liet doorschemeren. Visjinski's rede was agressief, geladen van verwijten jegens de Westelijke mo gendheden vooral Amerika en de toon werd hoe langer hoe opgewonde ner. Soms fel beschuldigend, dan weer iro nisch of schamper, bestreed hij het Ame rikaanse voorstel tot preventieve con trole op de atoomenergie. „Deze voorstellen", aldus Visjinskl, „hebben niet een internationale, doch een louter Amerikaanse controle ten doel. De V. S. willen een contrölelichaam in het leven roepen, waarin zij altijd op een meerderheid van stemmen kun nen rekenen. Zij willen aldus de hand leggen op de ruwe atomische materia len. Het gehele plan is een rookgordijn, om de werkelijke bedoelingen van de V. S. te maskeren". „Maar laat de V. S. weten, dat het een illusie is als zjj denken, het ge heim van de atoombom alleen te ken nen", riep Yisjinski heftig uit. Dit is niet de eerste maal, dat een sovjet-autoriteit te verstaan gaf, dat de Russen atoombommen kunnen ver vaardigen, doch het is nog nimmer op een dergelijke agressieve toon gezegd. Visjinski bleef staan op zijn eis, dat alle bestaande atoomboihmen vernietigd zullen worden en dat de V. N. voorts een verbod tot het fabriceren van nieuwe atoomwapens zouden uitvaardigen. De Engelse en Amerikaanse afgevaar digden zetten hun standpunten hierna nogmaals uiteen. Zij weten het aan de onberekenbare houding van de sovjet unie, dat tot op heden nog geen accoord bereikt was. Volgens hun mening zal niet de vernietiging van alle bestaan de atoombommen de wereld een gevoel van rust schenken: wel zal dit gebeuren als de wereld er zeker van is, dat geen enkel land clandestien atoom bommen kan vervaardiger. Daarom is dus controle van de grondstof noodza kelijk. De Poolse afgevaardigde steunde de argumenten van de sovjet-unie. De Belg Henri Rollin sprak zich echter uit voor het Britse standpunt. België is be reid, een deel van zijn nationale sou- vereiniteit op te offeren voor de vesti ging van een internationaal controle bureau. „Wij hebben In Afrika ertsen in over vloed", aldus Rollin: „Als het bureau tot stand zou komen, zouden wij deze niet zelf meer bezitten, doch een toe wijzing van het bureau krijgen. WU zien het nadeel niet in van een der gelijk verlies van nationale souvereini- teit. Wij zouden ons gelukkig pryzen, tot heli van de wereld aan zulk e bureau gebonden te zijn". David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomener gie, heeft verklaard, dat, zolang er geen doelmatige internationale controle be staat, op de productie van atoomenergie de commissie zou blijven werken om de voorsprong van de V. S. op ieder terrein van de ontwikkeling der atoom energie onbetwist te handhaven. Vol gens Lilienthal was het Amerikaanse plan voor de internationale controle op de atoomenergie, dat de sovjet-unie had verworpen, „volkomen doeltreffend". ken, hoe de verdere perspectieven in dit opzicht zijn en op welke wijze de rege ling van de Ned. emigratie het best tot haar recht komt. In zijn voordracht wees spreker op de toenemende welvaart op het platteland van Canada ,wat blijkt uit de betere farmgebouwen, aanschaffing van nieuwe landbouwmachines en aflossing van hv potheken. Ondanks de betere opbrengst en hoge re prijzen van de producten zijn de prij- gen van de boerderijen naar evenredig heid niet gestegen. Dit is een gevolg van: le. de nog grote hoeveelheid beschik bare grond en 2e. de trek van de jongere generatie van het land naar de (oorlogs industrie. Door het vijfjarig Canadees-Engelse accoord, is de afzet van tarwe, eieren en bacon voor het grootste deel gega randeerd, al liggen de prijzen aanmer kelijk beneden de wereldmarktprijs. Dit geeft echter stabiliteit aan de landbouw, die ook op de basis van deze prijzen io nend is. Spr. had kunnen constateren, dat oe Nederlanders een belangrijk aandeel in de Canadese land- en tuinbouw hebben en ook de jongste emigranten veelal te vreden zijn. De minimum-ionen zijn voor grote ge zinnen met enkel kleine kinderen e laag, doch veelal worden - spoedig hogere lo nen betaald. Als mocht worden besloten de kinder bijslag ook aan immigranten toe te ken nen en vanwege het gouvernement van Ontario financiële hulp zou worden ver leend bij de aankoop van de boerderijen, zou aan onze kinderrijke families een grote steun worden geschonken. S Weerverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met op enkele j plaatsen tijdelijk enige lichte regen. Matige en in het Noorden van het land vrij krachtige wind uit Weste- lijke richtingen. Weinig verandering J in temperatuur. j 3 Oct-: Zon op 6.43 uur, onder 18.14 uur; maan op 7.22 uur, onder 18.36 uur. 4 Oct.: Zon op 6.45 uur, onder 18.11 J uur; maan op 8.52 uur, onder 18 51 uur. ,,De gang van zaken in de tweede helft van September stemt wederom tot te vredenheid". Deze regels las ik in het avondblad van gisteren. Doch hierbij ging het over de stand van de olie- en vetmarkt. Op zich stemt die situatie natuurlijk tot tevredenheid, maar een beeld van de toestand in het algemeen, geven de ge citeerde regels niet. We hebben deze week heel wat anders te slikken gekregen. Analyst karakteri seerde in zijn laatste „Loupe"-uitslag reeds de binnenlandse aangelegenheden. Rooskleurig zijn de buitenlandse even min Na de bliksemredevoeringen van Bevin, Schumann en Spaak zijn Amerikanen maar begonnen met Franco eens te pol sen. Allemaal voor het goede doel: tegen, de communisten. Rusland, de satellietlanden en de aan hangers in andere Europese staten moe ten langzamerhand wel een minder pret tig gevoel krijgen, doch dat wil nog geenszins zeggen, dat de Marxisten gaan wijken Straffer, dieper, zwarter worden de scheidingslijnen tussen wat men noemt Oost en West getrokken. Wat alleen maar een ernstig nadeel voor het vredeswerk en een machtige rem op de zo vurig be geerde nieuwe volkerengemeenschap be tekent. Wanneer een oude Griek op de aarde zou terugkeren, zou hij na lezing van enkele dagbladen zich "niet lang behoeven af te vragen: Regeert in de tegenwoordige wereld nu Eros, d.i. de god van de Liefde, of Eris, d.i. de godin van de haat. Wij mensen van 1948 staan boven deze mythologische voorstelling, maar of we werkelijk ook hoger staan ondanks de geopenbaarde waarheid? Er zijn ons zware geboden opgelegd, doch met de practijk nemen we het niet zo nauw. De waarschuwing van de H. Vader bij Zijn rede over de bescherming van het moderne meisje kan zelfs be nauwend worden genoemd. De H. Vader zou Zich echter tot andere' groepen even scherp zo niet nog scherper kunnen uit spreken. Want door slordigheid, onver, schilligheid, zelfgenoegzaamheid en een tekort aan psychologisch inzicht worden vele wonden gemaakt, onherstelbare breuken geforceerd. In harde overmoed gaat men desnoods over lijken. De vredesbloem in haar vele schake ringen is een teer gewas. En nu kan men de Russen om hun stel sel en om hun practijken veel verwijten, doch er zijn nog teveel andere indivi duen, die zich ook Russische laarzen hebben laten aanmeten en moedwillig de jonge scheuten van een nieuwe tijd vernielen. De god van het «onverstand heerst. Maar die kenden de oude Grieken niet. Daar stonden zjj te hoog voor. HENK VAN DER MAZE Het Centraal Bureau voor het consu mentencrediet vestigt er de aandacht op, dat de nieuwe waardebonnen voor het consumentencrediet thans ook geldig zijn. Donderdagmiddag om 4 uur begint op het Plein in Den Haag het grote avontuur voor Hans Kaart en zijn makkers, wan néér ze met hun jeep starten voor Batavia een ritje van ongeveer 20.000 kilometer. Onder auspiciën van de Niwin gaat het gezelschap 6 maanden in Indonesië voor de militairen optreden. Gebruikelijk is natuurlijk, dat de Niwin de artisten per boot of vliegtuig naar Batavia verzendt, maar dat is veel te saai voor de heren. Dus hebben ze afgesproken op eigen gelegenheid en (wat voor de Niwin wel (Van onze verslaggever). BARNEVELD, 1 October 1948. Voor een vriendelijk modern huis aan de Verlooplaan, waar mei Maria Jans sen, in Barneveld algemeen bekend als „tante Mietje", woont, die Zaterdag 105 jaar wordt, bellen wij aan Zij woont boven. Buren hebben ons verteld, dat haar nicht, de 78-jarige mevr. de wed. G. Haanschoten, die haar verzorgt, erg doof is. Maar na drie maal bellen horen wij gestommel op de trap en een vriende lijke oude dame staat ons te woord. Zij moet eerst goed weten van welke krant wij zijn, want vorig jaar is het gebeurd, dat er bij haar tante een verslaggever kwam, die een foto meekreeg. Maar daar heb ik toen spijt van ge had dat ik die meneer heb boven- gelaten; ik schrok wat toen ik zag dat tante in een communistische krant stond. Voortaan moet ik eerst goed weten, van welke krant ze komen. Komt u maar Daar "rittln" wij dan tegenover het oudje, dat ons ternauwernood heeft zien binnen komen, slecht van gezicht als z j is. Een witte neepjesmuts op het en zorgzaam, tegen de herfstkou, in een deken gewikkeld. De theepot staat op het lichtje en de koekjestrommel op tafel Baron Van Nagell. de burgemeester van Doorn, die vroeger veel kwam logeren bij zijn oom op kasteel „De Schaffelaar" waar mej Janssen destijds in de linnenkamer werkzaam was. is zoeven op bezoek geweest. „En herkende uw tante de baron?" „Niet direct, maar toen ik uitduidde, wie er was. begreep zij het". Het goedige vrouwtje zit daar maar in haar rood pluche leunstoel, de handen, broos als porselein over elkaar, met een prachtig fijn besneden gezichtje, waarin zo nu en dan toch een glimlach twinkelt. En onderhand spuien wij onze vragen in de grote hoorn, die nicht aan haar oor houdt. Die is zelf een vrouw van hoge leeftijd, maar bij de pinken. Doet alleen het huishouden en klaagt als een moderne huisvrouw over gebrek aan hulp. „Maar meneer, er ligt wel eens een stofje. Tante Miet staat boven aan. Als ik die verwaarloos, dat kan ik later niet meer goedmaken". Alleen komen er 's morgens twee wijk zusters, om tante te helpen, die om half elf kant en klaar aan tafel zit en niet voor 's avonds half acht naar bed gaat. Een middagdutje kent zij niet. Tot haar 90ste jaar zat zij nog te breien, maar nu zijn haar handen ledig. Ziek is zij niet veel geweest. Toen de dokter haar in 1938 bezocht voor een ziekte, bij een verhuizing opgelopen, had zij in geen 40 jaar een dokter gehad Ge huwd is zij nooit geweest. Mevr. Haanschoten vertrouwt ons toe, dat zij blij zal zijn, als de dag van mor gen om is. Het geeft zo veel drukte. Dominé was vanmorgen al geweest. Als wij opstaan, blikt de op één dag na 105-jarige Mietje naar ons op. Zij buigt zich even naar voren en steekt ons haar hand toe. „Dag mepeer, bedankt voor het be zoek", zegt zij heel duidelijk en verrast kiiken wij toe, als zij, wanneer wij in de deuropening staan, ons bovendien nog nawuift. prettig is) eigen risico per jeep naar Batavia te gaan. De reisroute is ruwweg genomen: Den Haag, België, Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika, Sahara, Centraal en Zuid-Afrika en dan vandaar per boot misschien naar Colombo, of Singapore of Batavia. De route over Brits-Indië kon niet genomen worden i.v.m. de onzekere toestanden aldaar. Hans Kaart, Fred Zuidwijk, Jack Kel- ling, Bill Vandijke en „Gerrit" nemen al - kwade kansen, maar wapenen zich er zoveel mogelijk tegen. Langdurige bespre kingen zijn gevoerd met ter zake kundige personen. O.a. heeft dr. Paul Tulien iets meer verte !d van Afrika en het is wel vast komen te staan, dat de Sahara het grootste obstakel zal zijn. De jeep is daarom de laatste dagen naar behoren getest op het Scheveningse strand en bovendien voorzien van water tanks e.d. Als artillerie gaan een dubbel loops jachtgeweer en een F.N.-pistool mee en op de Shell-Service-stations is een route samengesteld, welke zoveel moge lijk veiligheid garandeert. Overigens staat de tocht onder het beschermheerschap van Z. K. H. Prins Bernhard en de prinse lijke introducties zullen ook wel van enig belang zijn. Behalve natuurlijk in het hartje van Afrika, doch daar zijn andere maatregelen voor genomen. Men hoopt daar n.l. aan dc kost te kunnen komen met goochel trucs vUUrvreten en scheren. Zo zijn de moeilijkheden talloos en ge varieerd, evenals trouwens de raadgevin gen. Maar wanneer ze in Batavia zijn aangekomen en hun tournee achter de rug hebben, dromen ze als over een „ritje" door Amerika en Suriname. Loopt dat goed af, dan zijn ze zover, dat de rest van de wereld er dan maar gelijk bij moet! Voorlopig maar wel thuis in Batavia! (Van onze redacteur) Op de Drakenburgh zqn gedurende 't weekend een honderdtal katholieken uit alle hoeken van Nederland bijeen om zich te beraden over de vraag yan het betrouwvol beraad, eenvoudiger uitgedrukt over de vraag of bet huis van de K.V.P. bewoonbaar is voor alle katholieken van Nederland. De Vrijdag was gewijd aan twee rede voeringen van de heren Wijffels en Albe- ring. De eerste stelde de vraag op meer wijsgerig terrein en weidde uit over de noodzakelijkheid om de partijgedachte vast te leggen op de natuurlijke orde der menselijke samenleving, waarbij hij er de volle nadruk op legde, dat het niet meer mogelijk is zuiver in partij of natie te denken, doch dat men zich op een wereld orde moet gaan stellen, gegrondvest op de goddelijke beginselen. De heer Albering bezag meer de prac- tische kant van de kwestie. Hij zette uit een, hoe in de statuten van de K. V. P. de mogelijkheid is opengesteld om tot een brede meningsvorming te komen, hoe daar ook de mogelijkheid bestaat om van onderaf noodzakelijk geachte gedachten langs hiërarchische weg naar boven op te stuwen. Zo is het urgentie-programma van 1948 zeer sterk beïnvloed door de activiteit der jongeren. De invloed van de kiezers op de kieslijsten is eveneens zeer democratisch en men kan de vraag stel len of deze invloed niet al te groot is geworden. Na deze twee redevoeringen begon on. der leiding van Prof. de Quay het grote debat, dat tot laat in de avond voort duurde en dat in de loop van de Zaterdag, naar men hoopt, tot een bevredigend re sultaat zal leiden. H.M. Koningin Juliana brengt het vol gende ter kennis van de bevolking: „Het is mij een behoefte allen van harte dank te zeggen, die in zo verlerlei vorm getoond hebben, mee te leven met mijn beëdiging en inhuldiging. Het zeer grote aantal gelukwensen uit Nederland, de Overzeese Gebiedsdelen en het buitenland, maakt het practisch niet mogelijk, ieder persoonlijk te bedanken, zoals ik zo gaarne had gedaan, doch U moogt ervan overtuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en ons gesterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons onvergetelijk werden". Wij knielen bij Uw beeld weer neer, Maria, mild en zoet, Onz' rozenkrans zij U ter eer, Zó is 't Leven goed.... De kaarsen branden groot en klein, En geven zachte gloed, Uw beeld is ons zo heel vertrouwd, 't Geeft ons kracht en moed. Zo donker lijkt 't om ons heen, De angst voor oorlog kéért, Gij, die ons aller Moeder zijt, Zeg, dat dit wordt geweerd.... ,'t Rozenhoedje en 't gebed, Maria, trouw bemind, Och, sta ons in de noden bij, Wij blijven steeds Uw kind.... Oct. 1948. M. WOERDENBAGCH- ■SENS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1