BIJVOEGSEL PAGINA 4 ZATERDAG 2 OCTOBER 194$ DE OPENBARE VERLICHTING mcamera (Wordt vervolgd) van 4 tot 5 weken (van de 13) wordt verlengd. De Amerikanen op hun beurt proberen hun afzetgebied zoveel mogelijk uit te breiden. Kort geleden heeft Eric John ston, de president van de Motion Pic ture Association, een bezoek gebracht aan Moskou. Tegenover de pers ver klaarde hij, dat hij de mogelijkheden tot verkoop van Amerikaanse films aan de sovjet-unie .,en andere dingen" had besproken, maar hij wilde niet zeggen, wat „die andere dingen" waren. .Ik heb", aldus Johnston, „een buitenge woon interessant onderhoud gehad met Ryazanoff (van bet ministerie van cine matografie) en ik heb hem duidelijk gemaakt, dat de verkoop van Ameri kaanse films aan de sovjet-unie geen enkele verlichting mocht meebrengen van onze kant om sovjet-films in de Ver enigde Staten in te voeren". Bernard Kreisler, de Hollywood-mag- naat, die, zoals wij reeds hebben gemeld, een rondreis maakt door Europa om in zeventien verschillende landen een studie te maken van de nationale filmindustrie, heeft verklaard, dat hij diep onder de indruk was van het peil, waarop de na oorlogse Italiaanse films «tonden, „Zonder enige twijfel heeft zidh de grootste evolutie in de na-oorlogse film. industrie in Italië voltrokken. De Italia nen zijn er in geslaagd een sterk realisme te brengen in de wijze, waarop zij de dagelijkse dingen de behoefte aan voedsel en onderdak - in hun films uit beelden". Tijdens zjjn verblijf in Rome is Kreis ler door de H Vader in audiëntie ont vangen, waarbij Zijne Heiligheid hem de verzekering gaf, dat Hij zich volledig be wust was van de macht en de mogeS^k- heden van de film". De K. N. A. C. had onlangs bij de autoriteiten aangedrongen op ruimere electriciteitstoewijzing ten behoeve van de openbare verlichting en mogelijke op heffing van de beperking daarvan. Zij deed dit verzoek met het oog op de verkeersgevaren. De Minister van Economische Zaken heeft echter aan de K. N. A- C. mede gedeeld. dat in verband met de moeilijk heden, die de productiebedrijven reeds thans ondervinden om aan de sterk toe genomen vraag naar electrische stroom te voldoen, niet kan worden overgegaan tot herstel van de openbare verlichting op vooroorlogs peil. lachen om de .gezichten, welke hij daar bij trok. Maar onmiddellijk werden zij door de meerderheid scherp terecht ge wezen. „Wat! Durven jullie lachen en de Joden helpen onze Verlosser te bespot ten!?" Waarop het. lachen spoedig ver stomde. Na de dood van Jesus, toen de bliksem de plotseling ingetreden duisternis ver lichtte en de aarde beefde, merkte een lid van de Sulka-stam tot zijn stam genoten op: „Zien jullie het nou? Jullie beweren, dat de boze geest de bliksem en aardbevingen veroorzaakt Maar hier iaat God de Vader de bliksem en een aardbeving ontstaan, omdat Zijn Zoon is vermoord". De indruk, welke een film op de in boorlingen maakt, is niet slechts tijde lijk. Primitieve volken hebben slechts weinig onderwerpen van gesprek, want boeken of kranten kennen ze niet De filmvoorstelling geeft hun daarom stof tot spreken voor vele maanden. Dat nu is het juist, wat de missionaris met het geven van zijn filmvoorstelling beoogt: de mensen er toe te brengen over de ge loofswaarheden te praten, ze elkander uit te leggen en ze in praktijk te brengen. Hoewel er verscheidene maanden na de filmvoorstelling waren verlopen, vaar digde een heidens opperhoofd bij het aanbreken van de Vasten voor zijn stam het volgende bevel uit: „De tijd is nu gekomen, dat we dienen te rouwen over Jesus, die om wille van ons ter dood werd gebracht. Derhalve mogen in mijn gebied geen dansen of feesten worden gegeven. God de Vader zou wellicht boos op ons worden en menen, dat we dansen van boosaardige vreugde over de droeve dood van Zijn Zoon". Het is overigens niet. alleen Engeland, dat de invoer van Amerikaanse films belemmert. Ook Frankrijk is daartoe ge dwongen, "doch daar geschiedt 'het in onderling overleg. In Parijs is er name lijk onlangs een nieuwe Frans-Ameri kaanse filmovereenkomst ondertekend, krachtens welke het aantal Amerikaanse films, dat in Frankrijk mag worden in gevoerd, wordt beperkt tot 121 per jaar, terwijl de periode, waarin uitsluitend Franse films mogen worden vertoond. was geweest van de schrik, had ik mij trouwens niet eens hierheen laten bren gen. Maar enfin, die ene dag komt óók nog wel om; Maandagochtend verdwijn ik in elk geval naar huis en dan permit teer ik me een paar dagen vacantie. Als mijn zieken me zó zien, verliezen ze al hun vertrouwen in me. IS de weg, waar het ongeluk gebeur de, bijzonder slecht?, vroeg mijn vriend. Steil en kronkelig, antwoordde de gezwachtelde: Maar overigens neen, be paald slecht met. Een beetje vreemd. ïk kom er niet elke dag. Ik ben er in tijden niet geweest en nooit met de wagen. Ik wandelde weieens in die buurt. En nu moest u daar gisteren opeens per sé heen? Ja, onder het middagspreekuur werd ik opgebeld, voor een nieuwe patient, "n Beetje arrogante erg bezorgde huis- i vader was het, die ik aan de telefoon kreeg, want hij stond er op, dat ik direct komen zou. Dat was me niet mogelijk; ik heb een drukke praktijk, waarde heer. En ik stel geen enkele patient achter bij een nieuweling. Dus zei ik, dat ik niet dadelijk zou kunnen komen. Toen zeurde die bezorgde vader, totdat ik ongeveer de tijd bepaald had, dat ik wél komen kon. Tegen zes uur, zei ik. En ik ging ook tegen zes uur. Maar nu komt net mooiste: in al zijn bezorgdheid moet de man me zijn adres onduidelijk hebben opgegeven, want ik heb het niet gevon den. Ik heb me daar een poos gezocht en ik heb er de smoor in gekregen, omdat ik mijn belofte niet na kon komen. Toen ik ten einde raad terug ging, was ik knap humeurig en ik zette er misschien wel een wat roekeloze gang in om mijn tijd verlies althans een beetje in te halen. Dat moet dan ook de reden van mijn val zijn geweest, ofschoon.... als die band niet gesprongen was.... Je krijgt zo'n beetje routine in de wagen, nietwaar, als je dag in dag uit achter het stuur zit. Een zegen, dat ze me zo gauw vonden. Die weg is niet druk en ik moet mooi beneden gelegen hebben. Ik vreesde, dat niemand me horen zou, terwijl ik in een verre van gemakkelijke houding om hulp lag te roepen. Ik keek, terwijl de dokter vertelde, beurtelings naar het met lappen omwik kelde gezicht en naar dat van Arie Arends. Ik begreep, dat het verhaalde ko ren op de molen van mijn vriend W33. Er kwam dan ook kleur in het gebeurde: het begon meer en meer te lijken op een bepaalde opzet. U hebt toch al vaker een telefonische boodschap aangenomen, nietwaar?, vroeg Arie. De oogjes tussen de zwachtels keken guitig beledigd. Dat zou ik denken, antwoordde de dokter: Maar tenslotte kan je iemand wei eens misverstaan. En ik heb er zwaar ge noeg voor moeten boeten, om me daar over niet te veel zelfverwijt meer te ma ken, dacht ik. Ik dacht iets heel anders, hernam Arie: Namelijk, dat het opgegeven adres in het geheel niet bestaan heeft. Ja, je kunt soms malle dingen denken, veront schuldigde hij zich, omdat de patiënt hem observeerde met de verdenking van niet goed bij het hoofd te zijn. En hoe ging het met het ongeluk?, vroeg Arie verder: Juist omdat u rou tine hebt in het rijden, lijkt me ook dat een punt, om eens over na te denken. Maar wat denkt u in 's hemelsnaam?, vroeg de dokter, blijkbaar heviger geïn teresseerd. EORTE INHOUD VAN HET VOOR AFGAANDE: De detective Arie Arends krijgt uit Arnhem van een zekere heer K. van Bemmelen een briefje, waarin hem dringend verzocht wordt om een onder houd. 's Avonds leest hij in de krant, dat de heer van Bemmelen spoorloos verdwenen Is. Samen met de schrijver van het verhaal begeeft Arends zich nagr Arnhem. Hij verneemt daar van de hulshoudster van van Bemmelen, dat laatstgenoemde ongehuwd was en zich In zekere welstand verheugen mocht, vooral omdat hij vaak erfenis sen kreeg. Tevens verneemt hij, dat een neet Ferdinand van Bemmelen, de Zondag tevoor plotseling gestorven Is. Arends en zijn vriend gaan een be zoek brengen aan de dokter van de oude heer van Bemmelen, in de hoop, van hem bizonderheden te vernemen. herhaal-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4