Visjinski deed compromis-voorstel inzake atoomkwestie Berlijnse blokkade vandaag in Veiligheidsraad Weerbericht Frankrijks mijnen liggen stil Jalousie leidde tot vechtpartij RUMOER rond de emigratie EEUWIG RUISEN DE BOSSEN Finse houthakkers kappen rij na rij UITSPRAKEN IN SMOKKELZAAK VAN DE „BRAS" Noorse vliegboot verongelukt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN D jok ja meldt successen Progressieve kinder- bijslag Schade van 100.000 ton per dag Een dode en een ernstig gewonde Ambtelijke remmen Parasiet tegen de colorado-kever NDER DE en Nederland kan weer scholen bouwen O U P E Benoemingen in het bisdom Haarlem John een jaar haar Veenhuizen r'3 70ste JAARGANG MAANDAG 4 OCTOBER 1948 No. 20740 Tijdelijke opklaringen Steunpunten der opstandelingen bezet ZEER VELE DODEN &9 Haring en hrood, de traditionele uitreiking ter herdenking van heidens ontzet, had Zaterdag weer plaats. Burgemeester jhr. F. van Kinschot heeft plezier in het werk. Voor de mijnindustrie DË BOEKEN VAN STALIN «ijl A Martha Eggerth, de bekende film ster, passeert de controle op het Centraal Station te Amsterdam Zondagavond arriveerde ze hier. Ze zal o.a. optreden in het Concertgebouw. Dader ging naar politie-bureau Export van arbeidskrachten Waarom miserabel als het prima kan Vanuit Frankrijk moet de kracht en de strategie gaan by de voor bereiding op een eventuele oorlog en niet van uit honden zo spra - de Gaulle op een persconferentie te Parijs. Enige snapshots van e voormalige illegale generaal. Si de stammen worden in vlotten over de snelle, zilveren stromen naar de fabrieken gevoerd. DE NOODKREET JU3 r I 51 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Hedenmiddag wordt de Amerikaans— EngelsFranse klacht inzake 't sovjet optreden te Berlijn in de zitting van de Veiligheidsraad gebracht, doch er is nog weinig mogelijkheid, de loop der besprekingen te voorzien. Alleen is het duidelijk, dat Moskou alles in het werk zal stellen, om de behandeling ver schoven te krijgen. Hedenochtend worden in de politieke commissie van de V. N. de beraadslagin gen over de atoombom voortgezet, na tuurlijk onder de invloed van de schijn bare toenaderingsstappen door Visjinsky Zaterdag gedaan. Visjinsky deed toen een verrassend compromis-voorstel. Hij bleet staan op zijn eis tot verbod van de atoom bom, maar wilde daarnaast tevens de door de V. S. voorgestelde preventieve controle op de atoom-energie aanvaar den, mits beide stappen gelijktijdig zul len worden ondernomen. Worden de verklaringen van Visjinsky en Sokolovsky dus voor zeer welkom zijnde symptomen van een wijziging m de gedragslijn van Moskou beschouwd, zij wekken toch niet al te grote verwach tingen. Het wantrouwen jegens Moskou duurt voort en zal wel zolang blijven bestaan, als het ijzeren gordijn niet wordt opgehaald, hoezeer ook de noodlottigheid van die toestand wordt ingezien en het verlangen bestaat verhoudingen te schep pen die het wantrouwen kunnen over winnen. De Russen zullen reeds heden gelegenheid hebben, het wantrouwen m de oprechtheid hunner voorstellen te ver sterken. Voor wat nu de zitting van de Veilig heidsraad van heden betreft: in haar verlangen, het Berlijnse vraagstuk bui ten de Veiligheidsraad en Assemblee te houden, zal de sovjet-delegatie alle haar ten dienste staande middelen aan wenden om een orde van behandeling te verkrijgen naar haar zin. Procedure-vraagstukken vallen échter buiten het recht van veto, zodat het op de agenda plaatsen van de klacht van de Drie zeer moeilijk tegengehouden kan worden. Men verwacht zelfs, dat de klacht met 9 tegen 2 stemmen in be- behandeling zal worden genomen, dus dat alleen Moskou en Oekraine zich zullen verzetten. Waarschijnlijk zal Visjinsky zelf na mens de sovjet-regering spreken. Parodi zal dit doen voor Frankrijk, Sir Alexan der Cadogan voor Engeland en dr. Jessup voor Amerika. De taktiek van Moskou zal natuur lijk zijn, te beproeven de kwestie- Berlijn te doen vervatten in een al- Weerverwachting medegedeeld door- het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot; Dinsdagavond: Wisselende bewolking met aan- vankelijk voornamelijk in de kust- streken enkele verspreid optredende buien. Vooral in het binnenland kou- (jer des nachts met hier en daar ochtendmist. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord- West en West. 5 October: Zon op 6.47 uur, onder 18.09 uur; maan op 10.21 uur, onder 19.09 uur. gemene bespreking van het Duitse vraagstuk, om de Veiligheidsraad op die manier op het standpunt te brengen, dat het een zaak is, die overeenkomstig de verdragen uit sluitend tot de competentie van de „Grote Vier" behoort, waarmee de Veiligheidsraad en de Assemblee dus niets te maken hebben. In dit licht moeten de verklaringen worden bezien, die Sokolovsky Zaterdag te Berlijn aflegde en waarin hij beweer de, dat er geen blokkade van Berlijn be stond en dat de Russische zone bereid was, geheel Berlijn te ravitailleren. Zo dra de vormkwestie van het op de agenda brengen is beslist, zal Argentinië wel het voorzitterschap innemen, hoewel het daar niet bijster op gesteld is. pen bevindt zich thans in de driehoek Madioen-Ngawi-Tjaroeban en langs de hellingen van het Wilisgebergte. Naar de mening van Sjahrir zouden de communisten een guerilla niet lang kun nen volhouden, daar het communistisch regiem zich te Madioen bij de bevolking spoedig impopulair heeft gemaakt; zij zal geen steun verlenen aan de guerilla- troepen. Antara meldt, dat Ponorogo Zaterdag ochtend door de reublikeinse troepen is bezet, en Zaterdagmiddag Doengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats ver telden, dat Sjarifoeddin, Moeso, Soemar- sono, Moetalip en Djojosoejono daar Vrijdag nog zijn gezien en dat zij ver moedelijk in Zuidwaartse richting zijn gevlucht. De communistische leiders had den blijkbaar niet verwacht, dat de aan val op Madioen van de bergzijde af zou geschieden. De rest van de communistische troe- Een vliegboot van de Noorse Lucht vaartmaatschappij is Zaterdagochtend omgeslagen, toen zij bij Hommelvik in de Drontheimfjord op het water neerkwam en door een plotselinge windvlaag kan telde. Twee en twintig personen wer den gedood en een aantal gewond. On der de geredde passagiers bevond zich de Britse philosoof Bertrand Russell, al dus A. P. Volgens een andere lezing bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp 19. allen Noren. Het toestel vervoerde 38 passagiers en een bemanning van 8 kop pen op een regelmatige vlucht van Oslo naar het Noorden van Noorwegen. De geredde 76-jarige Britse philosoof Russell had enige tijd in het ijskoude water gezwommen, voordat hij door een vaartuig werd opgepikt. De vlieg boot zonk in twee minuten. De federatie van de Katholieke Mijn- werkersbond en de Katholieke vereni ging van mijnbeambten heeft bij de Mijnindustrieraad een voorstel tot hst invoeren van een progressieve kinderbij slagregeling voor de mijnindustrie inge diend. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Na enige kalmte in de stakingsbe weging is hedenochtend de meest schadelijke staking voor het Franse economische leven, die in de kolen mijnen, uitgebroken. Ondanks de wel willende houding der regering, die Vrijdag de mijnwerkers nog zeer be langrijke voordelen heeft bezorgd, on danks de pogingen van de christelijke vakverenigingen, die de ongelimiteer de staking in een van 48 uur wilden veranderd zien, zijn 350.000 mijnwer kers, door de communistische vakbond genoodzaakt het werk neer te leggen. Alleen al voor de 18 mijnondernemin gen van het noordelijk kolenbekken be tekent dit een gemis van 100.000 ton steenkool per stakingsdag. Dat is een zeer gevoelige slag voor het land met zijn aanzienlijk kolentekort, dat nu reeds aangevuld moet worden door be langrijke inkopen in het buitenland. Die invoer zelf dreigt echter ook te worden stopgezet ,want de havenarbei ders gaan weigeren, de kolenboten te lossen. Gelijktijdig met deze mijnwerkerssta king van beperkte duu: worden heden en morgen in het land uitgebreide tij delijke stakingen ondernomen door de werklieden van. de publieke diensten (waar dus de administratieve ambtena- buiten vallen). Niettemin zullen waterleiding, reinigingsdiensten, ge meentewerklieden, begrafenisdiensten enz. enz. geheel stilliggen. Verder komt ook de P.T.T. tot actie. Zij zal morgen beslissen, in welke -vorm dit zal worden gedaan. In een mededeling, die Zaterdag door de „Osservatore Romano" is gepubliceerd, wordt bevestigd, dat het algemene ver bod ten aanzien van anti-kerkelijke ge schriften, vervat in artikel 1399 van het kanonieke recht, zich uitstrekt tot de boe ken van Stalin. Een vechtpartij in fle Rustenburger- straat te Amsterdam heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het leven ge kost aan een 26-jarige Amsterdamse arbeider. Hij werd aldaar tegen mid dernacht door een 23-jarige Poolse ar beider P. met een messteek in de hartstreek gedood. Ook de dader werd hierbij zeer ernstig door een messteek in de long gewond en werd in het O. L. Vrouwe-gastliuis opgenomen. De aanleiding tot dit gruwelijke dra ma was wel een zeer vreemde en inge wikkelde geschiedenis, want de man die thans doodgestoken is, had met de eigenlijke zaak, waarom de vechtpartij was ontstaan, niets te maken. Een veertien-jarig Pools meisje, had vriendschappelijke betrekkingen onder houden met de 23-jarige Pool. Deze vriendschap had zij, mede op aanraden van haar moeder, een 33-jarige vrouw van Poolse afkomst, verbroken, maar te gelijkertijd een nieuwe relatie aange knoopt met een andere Poolse arbeider W. Deze Pool W. was nu Zaterdagavond met het meisje naar de bioscoop p gaan, terwijl de moeder hetzelfde deed met het slachtoffer J. de W. Bij hun thuiskomst trof het viertal elkaar maar onmiddellijk daarna meldde zich de Pool P. aan de deur, die bedreigin gen tegen het meisje, de moeder en hun begeleiders uitte. De beide mannen bleven enige tijd ten huize van de Poolse vrouw in de Rustenburgerstraat wachten. Toen zij meenden, dat de Pool P. zich had verwijderd vertrokken zij De Pool P. bleek zich echter verdek opgesteld te hebben en een vechtpartij ontstond. De moeder en het meisje be gaven zich hierop ook naar buiten; de W. poogde de Poolse vrouw tegen de dader te beschermen, een mes flikkerde en een ogenblik later lag de Amsterdam mer levenloos op de straat. De dader was intussen verdwenen en bleek zich naar een politie-bureau de buurt begeven te hebben, waar hij de politiemannen verbaasde met de me dedeling, dat een veertien-jarig meisje in een perceel aan de Rustenburger straat gevaar liep. Meteen vertrok de Pool daarop weer en hij schijm eerst toen te hebben gemerkt, dat hij gewond was. Per taxi liet hij zich naar het O L. Vrouwegasthuis vervoeren, waar hij onmiddellijk werd opgenomen. De politie begaf zich, om zekerheid te hebben, naai de Rustenburgerstraat en ontdekte daai welk een verschrikkelijk drama zich had afgespeeld. De dader kon nog niet worden ver hoord: ook de Poolse vrouw moest in hevig overspannen toestand in het zie kenhuis worden opgenomen. Het Poolse instituut voor landbouw onderzoek heeft volgens „U. P." een nieuw wapen ter bestrijding van de Co loradokever uitgevonden. Het is een pa rasitaire schimmel, die op de kevers esc dodelijke uitwerking heet te hebben De parasiet hecht zich vast aan de jonge ke vers en is na verloop van tijd de oor zaak van de dood van de insecten. Of (Van onze landbouwkundige medewerker) Op een instructieve vergadering van de Centrale Stichting Landbouwemigra- tie vorige' week te Utrecht gehouden, kwam ontstemming tot uiting tegen de overheidsinstanties. Ondanks de schone phrase over medewerking met de Stich. ting waarbij zijn aangesloten de Emigra tiestichting van de KNBTB de Christe lijke Emigratie Centrale en de Emigra tiecommissie van het Kon Ned. Land- bouwcomité, wil het departement van Sociale Zaken met als verlengstuk de semi-officiële instelling Stichting Land verhuizing Nederland niets weten van samenwerking met de vrije landbouw organisaties. De overheid, die pas de laatste tijd be. langstelling toont voor het emigratiepro bleem, zet eensklaps alle zeilen bij om de emigratie in ambtelijke banen te lei den. Maar de resultaten zijn soms wei nig bevredigend. De rijksarbeidsbureaux, ressorterende onder het departement van Sociale Za ken, plaatsten onlangs advertenties in de dagbladen om emigranten voor Austra lië De Nederlandse Landbouw- en emi gratie-attaché in Australië wist deze mensen te plaatsen. De Nederlandse emigrant, verlangend in het buitenland met zweet en opoffering een nieuw be staan te veroveren, hapt hoopvol toe. Geschoolde en ongeschoolde arbeids- krachten, de meesUAi totaal onvoorbeieia als pionier, stapten met hun gezin de loopplank op. De transportboot, in hurrie gecharterd, wordt geladen met Neder landers. die zonder enige waarborg maar dit weten zij nog niet geloosd worden naar Australië. Er zal werk te vinden zijn. maar zelfstandig worden, zo als Canada de emigranten garandeert, dat lukt in Australië alleen bij hoge uit zondering. Deze export van arbeidskrachten ligt totaal buiten het karakter en doel van een goede emigratie. Ook met de emigratie naar Frankrijk doen in goed ingelichte kringen zeer vreemde verhalen de ronde. Koppelde men hier niet als eis van de Franse in stanties aan één vrijwillig emigrerende boer de verplichting voor Nederland om vijf landarbeiders mee te sturen om te werken in de Franse landbouw? Canada is een land, waar de geestelijke en economische voorwaarden een gezonde emigratie aanwezig zijn De er varingen, die de drie organisaties tot heden met de overheidsinstanties opde den, waren soms miserabel. Door de zeer omslachtige en tijdrovende regeling op het kantoor van de Stichting Landver huizing Nederland kwamen er van het eerstgenoemde aantal van 10.000 dit jaar maar 5000 Nederlanders in Canada. Het grootste percentage was dan reeds van te voren door de vrije organisaties gese lecteerd voordat de emigranten. die liefst dertien instanties moesten passeren, door de trage molen van de serie over heidsinstanties gemalen werden. Soms bleven de aanvragen rustig in de molen liggen of werden zonder meer afgewezen. Soms kregen de landbouworganisaties de lijsten terug van aanvragen, die afge wezen werden wegens „onvoldoende ken nis van de landbouw", terwijl men wel metselaars, bakkers en schoenmakers naar Canada liet emigreren. De Centrale Stichting Landbouwemi- gratie voerde besprekingen met de over heidsinstanties om tot een redelijke werk. verdeling te komen, maar stiet steeds het hoofd tegen de afwijzende hand van het departement van Sociale Zaken en de stichting Lahdverhuizing Nederland De drie samenwerkende landbouwor ganisaties, die nu het gehele georgani seerde bedrijfsleven, arbeiders, industrie en middenstand willen inschakelen en alle krachten mobiliseren, zien de emi gratie ais een onontbeerlijk hulpmiddel bij de groeiende bevolkinsaanwas. Om een goede en vlotte afwerking van de emigratie te verkrijgen, moet het terrein eindelijk 'afgebakend worden. De vrije organisaties vragen onder voorbehoud en controle van de noodzakelijke overheids regeling zelf de voorbereiding en uitvoe ring der emigratie in de hand te heb ben. Zij dragen de verantwoordelijkheid voor de behartiging van de geestelijke en morele belangen der emigranten. Emigratie is geen staatszaak en de landbouworganisaties, die op dit terrein grondig zijn ingewerkt, zien niets liever dan door co-ördinatie van alle krachten de emigratie zo efficient en effectief mo. gelijk te regelen, want één goede emi grant legt de basis voor tien nieuwe emigranten. Van onze speciale verslaggever Dit zullen vele Nederlandse schoolkinderen voortaan gemakkelijk kunnen onthouden: dat Finland een land is, waar veel hout vandaan komt. Dat er daar, in het hoge Noorden, uitgestrekte wouden zijn, waar sedert eeuwen de roep van vogels overstemd wordt, vroeger door het geluid van bolle bijlslagen, tegenwoordig door het geraas van moderner zaag werk tuigen Rij na rij werd en wordt gekapt en nóg schijnen de gelederen dn statige bomen niet gedund, want tot aan de horizon ziet men niets enders dan het groen van kruinen, des winters door de sneeuw versierd tot kerstbomen. Dag in, dag uit wordt er gekapt en de stammen worden in vlotten over de snelle, zilveren stromen naar de fabrieke.n gevoerd, waar ze worden verwerkt tot planken, mijnstutten, huizen en (sinds kon) totscholen. kers het tempo nauwelijks bijhouden: de vraag is altijd groter. Ja, Finland moet uitvoeren om te kun nen leven, om zich te kunnen herstelJen van de diepe oorlogswonden Bijna de gehele bevolking levert een uiterste krachtsinspanning om het land er weer En zulke scholen zuUen en «r Nederlana komen, kant en gemakkelijk verteld, maar uss<m bet moment, waarop de boom helt sn n ploft, en dat. waarop de Nederlandse kinderen voor het eerst hu., nieuwe school zullen binnentreden, is er neei wat werk verzet, zowel in Finland ais hier. Finland is, tengevolge van zijn uitersi bewogen Geschiedenis der laatste tien jaar, van een welvarend een arm land geworden. Vóór de oorlog expor teerde het veel meer dan het importeer de. maar dat is thans omgekeerd. Wat heeft het aan te bieden? Hout, niets anders dan hout Maar in heel Europa is dat hout voor bouwdoeleinden brood nodig en dus kunnen de Finse houthak zo snel mogelijk „boven-op" te krijgen. Finland oriënteert zich, overeenkomstig zijn tamelijk anti-communistische instel ling, ook wat de handel betreft, zoveel mogelijk op het Westen In 1945 sloot het reeds handelsverdragen af met bevrijde gebieden, o.a. met Nederland Maar het wilde méér deviezen verwerven dan en kel door het leveren van onbewerkt hout en rfharom bedong het bij ieder nieuw roet ook de verkoop van een hoeveel immers ook het arbeidsloon een deviezen, bron Aldus begon men in de geweldige Finse houtfabrieken met de seriebouw van houten huizen. Als deze naar de buiten landse afnemers werden verzonden, wa ren ze kant en klaar, verzorgd tot in het kleinste onderdeel. Alle stukken waren genummerd en posten zo precies, dat ze zónder behulp van schaaf of beitel als een blokkendoos in elkaar konden wor den gezet. Dit moest uiteraard door vak mensen geschieden, want volgens de rege len van de kunst mocht men geen enkel stukje overhouden.... Wij, Nederlanders, tonen ons nog wel eens een beetje huiverig als er over houten huizen gesproken wordt. Meestal denken we dan aa*- iets, dat in tijd van nood wel dienen kan, maar in geen geval als permanent bedoeld kan zijn. ..Ziet er leuk uit, aantrekkelijk zelfs,, maar.... Doch daarbij vargeteri wij, dat op het platteland in Finland vrijwel geei a"de^ dan houten huizen staan, vele ervan ai even lang bewoond als een normaal bakstenen huis hier in Nederland we hoeven trouwens de voorbeelden nie eens zo ver te zoeken om te weten w een houten huis „waard" is: denkeni w maar aan de pittoreske wit-groen gesc - derde huizen van Marken, die de volte kracht van de wind te verduren k"jg zonder te bezwijken. En dan is Czaar-Peter huisje in Zaandam er nog en hoeveel eeuwen staat dat er al Er zijn naar Nederland echter geen complete "Finse huizen gekomem Een overeenkomst tot levering van honderd stuks werd gewijzigd; m plaats daarvan werderT houten onderdelen - eveneens kant en klaar geleverd. De reden hier van was dat Nederland in 1946 iets ruimer beschikte over baksteen dan over hout. Daarom bouwde men de huizen op de gewone manier van steen en vierhon derd huizen konden van de in Finland pasklaar gemaakte houten onderdelen worden voorzien. In Nederland wordt veel gebouwd Er zijn huizen nodig, veel huizen en die slokken alle beschikbare materialen en vaklieden op. Aan uitvoering van een programma voor de bouw van een aantal scholen kon over het algemeen zeer tot schade van het onderwijs dan ook niet worden begonnen, totdat.de aan nemingsmaatschappij Panagro NV te Warmond op het idee kwam om geheel houten, permanente scholen uit Finland te laten komen. Er werd, in overleg met 't ministerie van Wederopbouw en dat van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, door een Nederlandse architect een ontwerp gemaakt voor mooie en vooral doel matige schoolgebouwen van vijf. zes, zeven of acht ruime lokalen, met speel plaatsen, een kamer voor het school hoofd en een bergplaats voor de leer middelen. Aan de doelmatigheid is de aesthetiek allerminst opgeofferd. Er is voor gezorgd, dat alles er vriendelijk uitziet. De gangen zijn betegeld, terwijl de vloeren van de lokalen van hout zijn. Het gehe e gebouw wordt ver warmd door centrale gasverwarming. Spoedig daarop zullen er nieuwe zen dingen arriveren in Rotterdam, Amster dam en Delfzijl. In 1948 hoopt men aldus in totaal vijftig scholen te ontvangen, welke in 1949, zodra de Finse havens wéér ontdooid zijn, zullen worden ge volgd door andere. Over enkele weken zal dus door „ge schoolde" arbeiders met het neerzetten van de eerste scholen worden begonnen, De fundamenten zijn reeds gereed, zodat het werk direct beginnen kan. Men ver. wacht, dat met inbegrip van het leg gen van een normale fundering de bouwtijd ongeveer tachtig dagen zal be dragen. Rotterdam krijgt zes van deze scholen, 's-Gravenhage drie, Vlissingen twee, Dordrecht en Voorschoten ieder één. Van buiten wordt het hout beschilderd met houtteer. Van binnen krijgt alles een vrolijker kleur. Of het binnen geen „vro lijke boel" zal worden als twee klassen, slechts gescheiden door een houten schot, bijvoorbeeld aan het zingen gaan? Geen denken aan. Ze zullen, dank bij een vak- kunding aangebrachte isolatie, minder last van elkaar hebben dan wij in onze „ge metselde" huizen van onze buurman, die onze liefde voor wat hij „allegro mode- rato-muziek" noemt, tracht te overstem men met hot-jazz „Ik ben nu dertig en dan wordt het tijd, dat je kan trouwen. Maar een huis...."! Ja, een huis of een paar kamers! Het is de noodkreet van de tijd. Men kan natuurlijk wel antwoorden, dat men trouwen altijd te vroeg doet, maar hier mee pleegt de man slechts zijn vreugde te camoufleren, gelukkig onder dak te zijn. „Ambtenaar, geef ons een huis", ging als hoorspel door de radio voor de K.R.O. en dat was een herhaling in co- medie van wat zich dagelijks honderden malen in het werkelijke leven afspeelde en nog afspeelt. Elke dag klinkt in iedere stad en dorp de verzuchting: „Ambtenaar, geef ons een huis!" Doch de veel geplaagde ambtenaar, die, ge zien de hopeloosheid van de huisvesting, een zeer vaste doch even onaangename positie bekleedt, kan de woningen niet uit zijn mouw schudden en telkens moet het antwoord luiden: „Ik heb geen wo ning voor u". Geen huis....! Voor de zoveelste maal gaat de jongeman of het meisje voor de burgerlijke stand allang: mevrouw gedesillusionneerd heen, verbitterd in het hart. Verbitterd. Het is een kwaad, hetwelk vooral na de oorlog vreet aan het geluk van de mensen, jong en oud. Want niet alleen de woningnood heeft bittere des illusie gebracht onder hen, die het oor logsleed gedragen hebben, gesteund door de hoop, dat er aan de horizon van de oorlog een lichtende dageraad sluimerde om straks te ontwaken. Voor velen gaat echter nog steeds de zon schuil achter de wolken; zij wachten tot nu tever geefs op de waarheid van het spreek woord, dat er na regen zonneschijn komt. Dat verbitterd zijn is natuurlijk niet gemotiveerd. De regering kan Rotter dam, Den Haag en andere verwoeste ste den en dorpen niet in één dag opbou wen. En in het tekort aan verbruiks- goederen valt mede niet „in een vloek en een zucht" te voorzien. Daargelaten, dat men niet vloeken mag. Er is echter dikwijls maar zo weinig nodig om weer wat hoop te geven. Wanneer er een spe ciaal congres over het woningvraagstuk gehouden wordt, in Amsterdam een co mité werkt om zolders in te richten als woonruimte en in Tilburg een par ticuliere stichting in het leven wordt ge roepen om een complex „woningen van naastenliefde" te bouwen, dan betekent zulks wellicht een druppel op een gloeiende plaat. Doch er gebeurt ten minste iets; daar uit zich de wil om te helpen en de psychologische uitwerking van deze pogingen ,om nood te lenigen blijkt vaak zeer effectief. Daarom dient men begrip te hebben voor de moeilijk heden in zijn omgeving en niet op de eerste plaats zich bedacht te tonen op eigen voordeel. Immers, reeds alleen door belangstel ling te uiten kan men vaak leed ver zachten. Men onderschatte vooral niet de waarde van psychologisch optreden. Met tact en liefde kan veel bereikt worden, bij het tegendeel veel vernield. Zoals Henk van der Maze Zaterda? in zijn Gongslag schreef, lopen te veel men sen met Russische laarzen. Daadwerke lijke naastenliefde als gepredikt door de radio-priester Henri de Greeve, moet dit plompe schoeisel uittrekken. Want, gedachtig de October Hefboomactie van de Bond zonder naam, dient men mee te leven met de noden van ons volk. ANALYST. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van het Moe derhuis der Eerw. Zusters Augustines- sen te Heemstede, de zeereerw. Heor E. Stolwijk; tot rector van het St. Hip- polytus-Gesticht te Delft, de weleerw. Heer F. P. J. Boelrijk. Vervolgens tot kapelaan te 's-Graven hage (H. Theresia v. h. Kindje Jesus), de weleerw. Heer J. Buys; te Rotterdam (H. Ant. Abt.), de weleerw. Heer J. W. Redeker; te 'sGravenhage (H: Ag nes), de weleerw. Heer J. C. A. Hui- bers; te Lisse (H.H. Engelbewaarders) de weleerw. Heer J. A. Dekker; te Wie ringermeer, de weleerw. Heer L. A. E. I. M. Lejeune, neomist. Begin Novembei kom de eerste zen ding van waarschijnlijk twaalf complete heid verwerkt hout. Op die manier werd scholen in de Rotterdamse haven aan. Zaterdag, de tweede dag van de be rechting der z.g. Braspenninx-smokkel- bende, stonden voornamelijk de- leiders voor het hekje. De eerste was H. Ber nard, die in samenwerking met Braspen- ninx en v. Hassel talloze smokkelritten had ondernomen en tegen wie de officier van Justitie één jaar gevangenisstraf met aftrek en twee jaar R.W.l. eiste. De Po- litierechtër, mr. Hamer, die met rust en waardigheid al deze zaken leidde, ver oordeelde tenslotte B. tot zes maanden met aftrek en één jaar R.W.l. Hierna volgden de uitspraken tegen A. Braspenninx, J. v. Peer en J. Nele man, die de dag tevoren reeds waren verhoord en respectievelijk werden ver oordeeld tot anderhalf jaar met aftrek, negen maanden, waarvan vier onvoor waardelijk met aftrek en vijf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en één jaar gevangenisstraf met aftrek. Bovendien werd laatstgenoemde nog anderhalfjaar R.W.l. opgelegd. In de middaguren stond Ivo v. Hassel terecht, die door de officier werd beti teld als de grootste aartsleugenaar. De officier moest enkele punten van de dag vaarding intrekken, daar deze niet wet telijk konden worden bewezen. Het straf blad toonde een hele reeks van veroor delingen wegens smokkel en fraude en de veroordeling luidde dan ook 1 jaar met aftrek en 2 jaar R.W.l. (Eis: 2 jaar gevangenisstraf en 3 jaar R.W.l.) Bijzonder zwaar vond de officier het om vóór John. Braspenninx de strafmaat vast te stellen. Van de ene kant was daar de reeks van smokkelpartijen. van de ar.dere zijde waren er het schuldbesef van verdachte, zijn bereidwilligheid in zake het onderzoek en het psychiatrisch rapport, hetwelk deed uitkomen, dat langdurige celstraf bij verdachte depres sieverschijnselen oproept, welke de fnui kendste gevolgen kunnen hebben. In naam van de gerechtigheid eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek tegen beklaagde. De raadsman van Braspenninx, Mr. Drion uit Breda, hield een diepgevoeld pleidooi, waarin hij o.a. aantoonde, dat het geld, waarmee B. zijn goederen, be doeld voor de smokkel naar Nederland betaalde, niet uit Nederland afkomstig was, doch was overgehouden van smok kelpartijen tussen België en Frankrijk. Hierdoor was dus de Nederlandse staat niet zozeer benadeeld, als men eerst van mening was. Ook toonde de verdediger aan, dat het schuldbesef van verdachte bijna abnormaal was, daar hij uit eigen beweging en vrije wil aan de opsporings ambtenaren 55.000 aan bankbiljetten had aangewezen, waarvan niemand op de hoogte was. Na zich in de raadskamer te heb ben teruggetrokken, deed de poü'ie- rechter uitspraak in deze wel zéér moeilijke zaak. Hij veroordeelde John. Braspenninx tot 12 maanden gevan genisstraf, waarvan 8 onvoorwaarde lijk, welke hij reeds in het Huis van Bewaring heeft doorgebrand en vier voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, met één jaar Rijkswerkinrichting en verbeurdverklaring van de in beslag genomen smokkelauto's. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1