HOLLANDIA„Goud-delvers- dorpen" na de „Goldrush Een tornado van mechanische energie i Jubileum Franciscanessen van Aerdenhout Parijs presenteert i mm. r Van menseneter tot bulldozerchauffeur (2) Ver trouwvol beraad Uit de sportwereld Een beroep op onze persoonlijke smaak v_. NIEUW- Mgr. Huibers consacreerde nieuw altaar DE HERFSTMODE MIEP GELOOFT ADIO programma mm fpp: a fm DINSDAG 5 OCTOBER 1948 RAGINA 2 Twintig April 1942 gaf de radiopost Hollandia het bericht door, dat er een Japans oorlogsschip opstoomde naar de kust. Het was het laatste levensteken van deze meest Oostelijk gelegen Neder landse Archipelpost. De andere radiostations langs de Noord kust waren reeds enkele dagen tevoren uit de aether verdwenen, met de bezetting van Hollandia zelf (waar toen 300 mensen woonden, w.o. zes Europeanen) viel over geheel Noord Nieuw- Guinea de stilte en verdween successievelijk van alle bestuurs posten de Nederlandse driekleur, welke alleen in het uiterste zuiden, in het enige stukje onbezet gebleven Nederlands grond gebied, Merauke, wapperen bleef. DE AFSCHUWELIJKE JAPANSE TRAGEDIE NEDERL HltUW Het Sentani-meer. Op de voorgrond papoea-fuiken. RUMOER ROND DE PAARDENEXPORT RE'GERINGSSUBSWIE VOOR GYMNASTIEKCURSUS WAARSCHUWINGSWIMPELS SCHAATSENRIJDER9BOND WORDT GEREORGANISEERD ROOS EJM NICOLAAS BOKSEN ONBESLIST VLINDERJACHT MET EEN FLIT-KANON SCHAAKRUBRIEK BARNA EN BROOCK WONNEN TE AMSTERDAM In deze stilte, een andere stilte dan die der voorafgegane vergetelheidsperiode, kreeg Nieuw Guinea eindelijk betekenis Niet meer als „Kolonisatiegebied", niet meer als het ontzaglijk grote eiland (twaalf keer >Ned.) waar Papoea's woon den, die koppen snelden en mensen aten en voor het grootste deel nog nooit één blanke gezien hadden, niet meer als ver lokkend onbekend land voor ontdekkings reizigers en karteringsexperts Nieuw Guinea werd strategisch belangrijk, om dat de Jappen er zo dicht bij Australië zaten en alle vroeger volkomen onbeken de plaatsjes: Kaimana, Mimika, Babo, Ransiki, Manokwari, Hollandia plotseling een omineuze klank kregen: horzelnèslen der Japanse Zero's, punten, waar de lucht dik was van de Japanse luchtafweer. Wat een bewogen halve eeuw werd met die Japanse invasie niet voor de Papoea's zélf afgesloten. Dit alles was in een Papoeageneratie gebeurd en de oudsten onder hen herinnerden zich nog. hoe zij rondom Hollandia vuren hadden ontstoken op de heuvels om de schepen naderbij te lokken en hoe ze toen, staan de in hun smalle prauwen geprobeerd hadden met hun stenen bijlen deze vreemde harde scheepsrompen lek te slaan. En hoe ei in 1893 pas een zendeling kwam en het Sentanimeer, het jaar te voren ontdekt door een Engelsman, be zocht. Een meer, dat toch slechts enkele kilometers zuidwest van Hollandia zelf ligt, meer dan vijf en twintig kilometer lang, maar zo grillig van vorm, dat het een oppervlakte van rond 400 km2 be slaat, en waarschijnlijk uniek in de we reld omdat er in zoetwater zaagvissen voorkomen. En hoe in 1898 de eerste be stuurspost werd opgericht en er om streeks 1930 kolonisten naar de vlakte noordwestelijk van het meer kwamen en een kolonisatie begonnen van ongeveer honderd man, Weversdorp en Juliana- dorp en hoe de Papoea's hen in 1941 weer verbitterd en teleurgesteld zagen scheep gaan in Hollandia, omdat ondanks rege ringssubsidie de kolonisatie door misoogst, wangedrag, ziekte en overstroming mis lukt was. De jungle heroverde toen woest en gre tig hun verlaten tuinen en rondom het Sentanimeer en de Jautefabaai viel voor korte tijd opnieuw de diepe, vergeten stilte van het „stenen tijdperk", waarin de autochtone bevolking viste, met ein deloos geduld haar stenen bijlen sleep en daar boomstammen mee uitholde tot ka no's, een tijdperk, waarin men als altijd op jacht ging met pijl en boog; ratten, muizen en slangen at, sago klopte uit de moeras sagopalm en zo nu en dan een andere stam de oorlog verklaarde. Men zag een enkele maa' een bestuurs ambtenaar op tournee, er kwamen drie expeditie tussen '38 en '41. die de omge- r*AAio KwARt HOLLA AU* TfxAi-isci niniKA U/Wt M ClÊfyW/fE; Er ïs indertijd door de voorzitter van de K.V.P.-Kamerfractle gewezen op de wen selijkheid van wat hij met voorzichtige vaagheid „vertrouwvol beraad" heeft willen noemen. Wij willen er ons niet in verdiepen of en in hoeverre professor Romme zich bij het uitspreken van deze wenselijkheid heeft laten leiden door het bewustzijn, dat er in het geval-Welter iets ontbroken had aan de vertrouwelijkheid van de sfeer, waarin de onderhandelingen zijn gevoerd tussen het bestuur van de K.V.P. en de groep die haar op het stuk van haar Indonesië-politiek niet wenste te volgen. Het was in ieder geval een eis van verstandig beleid dat zeer spoedig na de verkiezingen de zaak van het vertrou welijk beraad niet slechts in de kring van het partijbestuur, maar ook in een gro tere kring van partijleden .en van partij- sympathisanten aan de orde werd gesteld. De grote deelneming aan een bijeen komst te Drakenburgh, waarop dit on derwerp door twee sprekers is belicht en in discussie is gesteld, la op zich zelf daarvan reeds een bewijs. Terugziende op deze bijeenkomst kun nen wij echter een licht gevoel van te leurstelling niet onderdrukken en wij me nen dat de nabeschouwing van hetgeen te Drakenburgh is besproken bij velen een zelfde deceptie heeft gewekt. Het is wel zeker, dat degenen die naar deze bijeenkomst zijn gegaan, voor zover zij zich van tevoren hebben bezonnen op het probleem, dat daar behandeld zou worden, beseft hebben dat men te doen zou krijgen met vrij gecompliceerde za ken. Maar met ons zal toen menigeen ver wonderd zijn geweest, dat het onderwerp in kwestie zulk een onoverzichtelijk struikgewas van discussies deed opschie ten als wii in de laatste dagen van de vorige week te overwinnen kregen. Men zal zich afvragen, of dit niet anders had kunnen verlopen. Naar onze mening: on- getwiifeld! Bij een betere voorbereiding had kunnen vermeden worden, dat de discussies zich steeds op zijwegen bewo gen. De inleidingen toch die zoals het woord zelf al zegt de bedoeling hebben de toehoorders in een probleem „in te leiden" en dit gemeenlijk het best doen door duidelijk het terrein van bespreking af te bakenen en door het aangeven van onderscheidingen het wezenlijke van het «nderwerp los te maken van bijkomstig heden en toevallige aanhangsels, schoten, hee voortreffelijk zij ook onder ander opzicht waren, op dit punt wel erg tekort. Het gevolg was. dat in de discussies voortdurend z»1te berde gebracht werden. we1!swaor min of meer ver ban-1 hi»14on mat de kwestie van het vertrouwvol beraad meer toch niet de kern daarvan raakten Zo werd er bijv. heel veel «tevn-oken over het bekende tekort aan politieke belansslellinü hij de katholieke intellectuelen en werden er middelen aangegeven, om daarin verbe tering aan te brengen. Maar naar onze mening bi-gaf men zich daarmede toch eigenlijk op een zijspoor. Het probleem, dat door het incident- Welter om een oplossing is gaan vragen, is niet hoe de verschillende groepen der Ka-giolieke bevolking hun stem zo dui- ving gedetailleerd in kaart brachten, er drongen verhalen door naar andere stam men, dat de Hollanders een vast bivak hadden ingericht op Hollandia, er waren wat „copal-handelaren" (een soort hars), hier en daar richtten zending en Missie enkele scholen "pp, maar vanaf de ontdek king door de Fortugezen (1512) via de komst der paradijsvogeljagers, schelpen- opkopers, zendelingen en missionarissen, was en bleef Nieuw Guinea toch steeas min of meer een vergeten land. B. B. ambtenaren voelden het als een straf, wanneer ze daarheen werden over geplaatst, Indonesische intellectuelen zwe gen als ze de naam Boven Digoel hoor den, kolonisten droomden ervan tijdens de crisisjaren op Java en Sumatra, kre gen enkele malen een kans, en werden grotendeels diep teleurgesteld. Toen kwamen de Japanners, en zoals in het verleden de Nederlandse belangstel, ling voor dit gebied steeds gestimuleerd scheen te moeten worden door „gevaar lijke interessen" van buitenlandse mo gendheden, werd ook nu weer het rijk der Papoea's plotseling zeer belangrijk. Wat een pewogen halve eeuw moet dat voor de kustpapoea's geweest zijn: één papoeageneratie zag vreemde para dijsvogeljagers, avonturiers ,van allerlei nationaliteit, Nederlanders, Japanners en.... Amerikanen. Toen de Amerikanen er in April 1944, juist twee jaar na de Jappen-invasie landden, sperden zij nun oude tandeloze monden open van verba zing. En terecht! Wie nu, vier jaar later met het weke lijkse lijntoestel de enige nog in gebruik zijnde airstrip „Sentanidrome" optaxiet. kijkt waarschijnlijk nog even verbaasd naar de resultaten van deze „tornado" van gecoördineerde, mechanische ener gie, als de oude Papoea's, die de Ameri kanen zagen landen. Wat hier in een minimum van tijd ge presteerd werd, grenst aan het onge looflijke. Hollandia vormde strategisch een prachtig punt, met zijn zeer diepe, rimpelloze, door ruige heuvels beschutte baai, welke aan de honderden oorlogs schepen een unieke natuurlijke haven bood. In enkele weken tijds waren er tien brede landingssteigers geconstrueerd. Het kleine plateau, waarop Hollandia zelf lag, werd uitgebreid na van vijanden gezui verd te zijn, de bestaande „huizen" gin gen tegen de grond en inmiddels voerde men vanuit de westelijker gelegen Tanan Merahbaai een zuiveringsactie achter het Cycloopgebergte om, uit, veroverde de Japanse vliegvelden en joeg de Jappen eenvoudigweg het binnenland in. Zij hebben zich daar waarschijnlijk bij de „dodenmarstroepen" gevoegd, die door geallieerde strijdkrachten op Australisch Nieuw Guinea opgejaagd, probeerden een vertwijfelde doorsteek naar Westelijk Nieuw Guinea te maken. In deza zwij gende, Volslagen onbekende, onherberg zame vlakten en bossen heeft zich een van de afschuwelijkste tragedies uit de ge hele oorlog afgespeeld. Opgejaagd door wilde papoeastammen die daarbij boven- (Foto: Lt. Deibei). der aanzien en zelfs de vogels verdwenen uit het gebied omdat de Amerikanen bij het malaria-vrijmaken zoveel DDT ge bruikten, dat de hele insectenwereld prac- tisch werd uitgeroeid. Hele kampdorpen verrezen, meer dan vijftig bioscopen, theaters, enorme hos pitaal-complexen, bars, winkels, hon derdduizenden kubieke meter opslagruim te in magazijnen, de 300 bewoners van Hollandia werden er.... ongeveer een half millioen! En niet ver van de plaats, waar eens de kolonisten van Weversdorp hun echec leden, zag Mac Arthur vanaf de hoge heuvelrij voor de „Cycloop" neer op de glooiende vlakte, waar „Seventh Fleet" verrees, de stad van de Amerikaanse Navy: rijen en rijen gecamoufleerde quon- sethutten, loodsen, sportvelden, en de brede wegen die zich naar de vlakte slin gerden, waar dag en nacht het rode stof zo dicht tussen het voortjakkerend ver voer hing, dat men zelfs overdag de kop lampen aan had. Een weg, waar honder den ongelukken op gebeurd zijn, waar thans nog de borden langs de berm staan: „No trafficdeaths fordays", of alleen maar „An awfull sight it was" of „Keep to the left or there will not be much left of you!" Wat van dit alles bleef? De enorme kampcomplexen zijn gedeeltelijk ge sloopt, veel was er na vier jaar vervallen en Seventh Fleet leek een verlaten goud delverskolonie nadat plotseling de grond was uitgeput. De 10 meter brede weg, voorzover niet meer in gebruik, is hier en daar reeds gereduceerd tot de breedte" van een fietspad; scheurde af, erodeerde tot gapende ravijnen van meters diep en thans lacht weer de spoorkoekoek in eer; volmaakte stilte, waar de jungle dicht groeit over duizenden lege Coca-Cola- flesjes, betonnen fundamenten en de lege ruimte, waarheen een richtingaanwijzer „Barbershop" U gebracht heeft. Wat van dit alles bleef: de klare spiege ling van het paradijselijke Sentanimeer, waarop wij een middag „plank"-ten ach ter een motorboot, de Nimboranheuvels aan de overzijde van dat meer, lichter glooiend en minder nors, dan deze im mense reus de „Cycloop" die iedereen in- trigueert, maar die slechts zeer weinigen met succes beklommen, ondanks dat hij slechts 2000 meter hoog is: een norse som bere, dichtbegroeide berg, waar hoog een eeuwig groene schemer hangt en het mos. grijs langharig mos, van de eeuwenoude bomen neerhangt en druipt, onafgebroken druipt. En de Papoea's zelf, nog steeds ln hun boomstammen-kano's, maar nu met Army- petten op en O.K.-gillend en met een bru taliteit langs de weg om 'n lift vragend, waarbij de Nederlandse lifters in '45 nog hoffelijkheidskampioenen waren. Over hen, en over de blanke bewoners van Hollandia een volgende keer. J. W. HOFWIJK. (Van onze landbouwkundige medewerker), De paardenexport vormt 'n niet on betekenende post van onze handels balans. In 1947 werd' voor ond 15 millioen gulden aan paarden i, -gevoerd en ook dit jaar heeft reeds een belang rijk aantal dezer edele viervoeters onze grenzen overschreden. In de afgelopen weken zijn de Fransen weer aan de markt geweest. Frankrijk is onze belangrijkste afnemer en vraagt uitsluitend trekpaarden. Dit maal ging het om 800 dezer paarden, welke op alom in den lande uitgeschreven mon steringen door een Franse commissie werden aangekocht. Uit landbouwkrin- gen komen nu klachten, dat het bij deze monsteringen niet altijd regelmatig zou wuae papoeasiaumieu me uaa^mj topsJj,an De Fransen zouden uit dien rijkelijk van hun dooideAmuto- Xtend^/an bepaalde Nederlandse ex- nen gedropte wapenen gebruik maakten porteurs hebben gekocht en de door m- delijk kunnen laten horen, dat deze doordringt tot in de partijraad. Wij ge ven de heer Albering gaarne toe, dat men over het algemeen de mogelijkhe den daartoe onderschat. Maar een fre quent gebruik van deze mogelijkheden laat de behoefte aan een vertrouwvol beraad als professor Romme 'bedoelde in volle kracht bestaan. Deze behoefte treedt telkens op, wanneer een bepaalde groep het niet eens is met het program of het beleid, dat na ampele overweging van al de desiderata, die tot de hoogste organen van de partij zijn doorgedron gen, wordt vastgesteld. Zulk een pro gram kan slechts ten dele een weerspie geling zijn van genoemde verlangens. Telkens weer zullen bepaalde groepen zich over het program zelf of over de wijze waarop het program wordt uit gevoerd, teleurgesteld voelen. Welnu dan is evenveel keren het moment aan gebroken voor het vertrouwvol beraad. Degenen, die onbevredigd zijn over de gang van zaken in de partij mogen niet het gevoel hebben, dat zij te doen heb ben met een mechanisme, dat zonder consideratie van hun opvattingen en bezwaren in de richting loopt, die door enkele partijbonzen namens de machts groepen, die zij vertegenwoordigen wordt aangegeven. Zij moeten de overtuiging hebben, dat in de vaststelling van pro gram en beleid hun belangen en hun visie ernstig zijn genomen. Eenieder, die voor reden vatbaar is zal begrijpen, dat indien aan deze voorwaarde is voldaan, de partijdiscipline terecht offers kan vragen. Men moet kunnen inzien, dat in bepaalde omstandigheden een program of een beleid alles bijeengenomen het beste is, dat te bereiken valt, ook al worden eigen verlangens daardoor niet of niet geheel vervuld. Het vertrouwvol beraad met de personen, die zich onbe vredigd gevoelen kar. een voortreffelijk middel zijn om de bereidheid tot het brengen van genoemde offers te bevor deren. Aan de malcontenten zou langs de weg van een betrouwvol gesprek de overtuiging moeten worden bijgebracht, dat al hun bezwaren ir de vaststelling van program en beleid het volle pond hebben gekregen of eventueel nog zullen krijgen, indien dit niet het geval zou zijn geweest. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat een van de voornaamste voorwaarden voor de vruchtbaarheid van het ver trouwvol beraad is, dat daarmede voor ieder geval opnieuw personen worden aangezocht, die bij degenen, waarmede genoemd gesprek wordt gevoerd, het vertrouwen hebben. Dit impliceert mogelijkerwijs dat tel kens andere personen daarmede worden belast. Het oprichten van een vast colle ge door het partijbestuur, waaraan dan deze delicate taak eens en voor altijd zou worden toevertrouwd zou van te voren reeds de mislukking in zich dragen. Van daar dat wij het geheel eens zijn met mr J„ Derks die zijn vrees uitsprak voor pogingen die aan het vertrouwvol beraad een vaste organisatie zouden geven. Het beste lijkt ons, dat men zich voor ieder voorkomend geval opnieuw afvraagt, hoe en door welke personen dit beraad moet worden gevoerd. Men bereide zich ove rigens in deze voor op tal van desillusies. Deze zullen gezien de vermindering van de politieke zedelijkheid in het gehele politieke leven van ons land, waarvan ook vele katholieken de invloed onder gaan, het lot zijn van al degenen, die zich vol Idealisme wijden aan de beslechting van de politieke geschillen die zich in de toekomst zullen voordoen. en premies kregen voor elke gedode Jap. bestookt met pijlen en speren, uitgehon gerd, gedecimeerd door de koorts of vergiftigd door hetgeen zij in de jungle aan voedsel meenden te vinden (er is waarschijnlijk nauwelijks een bosland schap ter wereld, waar men zo weinig voedsel vindt, zelfs voor ervaren woud lopers) stierven deze Jappen bij duizen den, gingen er tenslotte toe over om elkaar af te slachten en op te eten en zijn spoor loos verdwenen, Soms treft men plotse ling ergens een geraamte aan, half over woekerd en geheel schoongevreten door de mieren, maar niemand weet precies hoeveel tienduizenden hier zijn omgeko men. Sommigen beweren dat er nog steeds in Centraal Nieuw Guinea groepen van hen romjgwerven. Inmiddels stroomden dag en nacht over de landingssteigers duizenden jeeps, trucks, bulldozers, graders, scrapers, kranen en ander materiaal het bruggenhoofd binnen. In twee maanden tijds werd een wegen net van honderd kilometer aangelegd, waarvan 70 km., de „Queens High Road", (over het bestaande bestuurswegtrace) niet minder dan 10 meter breed werd. Dalen werden opgevuld, heuvels geslecV, in dertien kilometer van deze weg kwa men niet minder dan 96 bochten voor, stukken bergwand liet men springen, kortom de hele natuur kreeg er een an- dividuele boeren aangeboden dieren practisoh niet hebben aangekeken. En verder zou er van het uiteindelijke be drag de prijs* van deze paarden be draagt f 1300 franco Franse grens te veel in de zakken van de handelaars en te weinig in die van de boeren terecht komen. Als gevolg van een en ander wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat de boe ren ook deze zaak door middel van coöperatie zelf zullen gaan entameren. Prima correctief als de boerencoöperatie reeds op velerlei ander gebied is geble ken, kunnen de aloude exporteurs hier naast zonder bezwaar hun beroep blijven uitoefenen. In ons blad van j.l. Zaterdag publiceer den wij een ons ioor het bestuur van de Kath. Turnkring Rotterdam verstrekt be richt, waarin sprake was van opleiding van gymnastiekleraren door middel van een cursus van 1 jaar met regerings- subsidie. Zoals de heer J. J. Bongaarts, leraar lich. opv. M.O. en leider van deze cursus, ons terecht opmerkt, kan hier uiteraard van een opleiding tot gymnas tiekleraar geen sprake zijn. Voor een gymnastiekleraar immers zijn een diplo ma 5-jarige HBS (of daarmee gelijk staand) alsmede een 4-jarige gespeciali seerde opleiding vereist. Het ligt voor de hand, dat een cursus van 1% jaar, on geacht de vooropleiding, daarmee niet is gelijk te stellen. Genoemde cursus van iy2 jaar heeft slechts betrekking op de vorming van gediplomeerde verenigings leiders, wier bevoegdheid niet verder reikt dan het geven van clubles. De rege ring subsidieert deze cursus en de cur sisten ontvangen na geslaagd examen een door de regering gewaarmerkt diploma. In de toekomst zal het niet meer mogelijk zijn om zonder dit diploma als leider van een gymnastiekvereniging op te treden. Nu met het voortschrijden van de herfst de kans op gladde wegen steeds toeneemt, zal de A. N. W. B.-Wegen- wacht waar nodig overal op de 'ge patrouilleerde wegen wéér tegen dit gevaar waarschuwen. Dit geschiedt door het langs de weg aanbrengen van helrode wimpels met het opschrift „glad", waarmede, zoals men zich zal herinneren, de Wegenwacht reeds in de afgelopen winter heeft ge- experimenteerd. Aangenomen mag wor den, dat deze speciale W. W.-service van groot nut zal zijn. (Van onze correspondent.) Op de feestdag van de H. Franciscus van Assisië, patroon van de Orde van de Zusters Franciscanessen van Salzkot- ten, vierde de Nederlandse provincie in het klooster en moederhuis „Alverna" te Aerdenhout op luisterrijke wijze het 75-jarig bestaan van de congregatie en het zilveren bestaansfeest van de Ne derlandse provincie. Blij wapperden de vlaggen en het klooster was een bloemenhof- gelijk, toen Haarlems Kerkvorst die morgen de fraai versierde kapel betrad, om het nieuwe altaar te consacreren, dat naar ontwerpen van de architecten Evers en Sarlemeyn werd uitgevoerd. Na de consecratie droeg de bisschop als eerste een plechtige H. Mis op aan het nieuwe altaar. Na de H. Mis hield mgr. Huibers een treffende predikatie. Mgr. noemde dit een dag van grote vreugde voor heel het Bisdom en Ne derland, omdat 75 jaren geleden de Duit se orde zich in ons land kwam vesti gen wegens de heersende Kulturkampf en 25 jaar geleden een eigen Neder landse Congregatie werd gevestigd, die verspreid over scholen en 'n ons land en overzee reeds 600 religieuzen telt. Zo heeft God wederom uit het kwa de het goede doen voortkomen in Zijn Voorzienigheid. Intussen hadden de zusters zich opge steld in de refter, waarheen ook de ove rige gasten en de geestelijkheid zich be gaven, om de huldigmg van de bis schop door de communiteit bij te wonen Hier werd mgr. toegesproken door rec tor J. G. J. Rutten namens de zusters. Om vier uur begon een drukbezochte receptie, waarvan tal van vrienden en kennissen van de zusters uit alle delèn des lands een druk gebruik hebben ge maakt. Ook werden zeer vele telegnam- men en bloemstukken gezonden. De feestdag eindigde met een plech tig Lof, dat aan het nieuwe altaar werd gecelebreerd door vicaris-generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan. In een buitengewone algemene verga dering van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond, welke in Amsterdam onder leiding van mr. C. P. Eecen werd gehouden, is fnet 120 tegen 17 stemmen besloten de bond te reorganiseren volgens de richtlijnen, uitgestippeld door een com missie, bestaande uit de heren mr. C. P. Eecen, H. Wesseloo en mr. W. Vliegen, Door deze reorganisatie is de mogelijk heid geopend, dat allen, die het schaat senrijden in een of andere vorm beoefe nen, dus de hardrijders, de schoonrijders de kunstrijders en de toeristen, in één organisatie worden verenigd. De nieuwe statuten werden aangeno men; het nieuwe huishoudelijke regle ment zal op de gewone algemene verg- dering, welke eind November m Aals meer wordt gehouden, worden behan deld Het bestuur zal op die bijeenkomst aftreden en een nieuw bestuur worden samengesteld. Goed debuut van Jan Remie Bij de opening van het boksseizoen voor profs te Rotterdam bleek de jonge Rotterdamse weltergewicht Job Roos aanvankelijk niet in staat het probleem Jan Nicolaas tot een oplossing te bren- gen.Acht ronden lang strandde de Rot terdammer op de nog immer perfecte verdediging van onze lichtgewichtkam- pioen, die op zijn beurt met zijn uitvallen geleidelijk een voorsprong kon verkrij gen In de negende ronde ging Roos ver woed aanvallen; door de felle slagwisse ling in de laatste twee ronden kon hij echter nog een match nul afdwingen. De Bredanaar Jan Remie maakte een keurig debuut in de profklasse door de Hagenaar Theo Snijders in een levendige partij over zes ronden ruim op punten te kloppen. v De uitslagen van de amateurpartijen zijn: Broer (Gouda), verl op. p. van Van Voorst (Den Haag). W. van Klave ren (R'dam) w.o.p. van Schelling (Den Haag); Voorwinde (R'dam) w.o.p. van De Jonge (Den Haag); L. Roos ('R'dam) w.o p. van Van Eden (Den Haag); Brom mer (R'dam) w.o.p. van Schram (Den Haag). O (Van onze mode-medewerkster). Heel wat sensationele voorspellingen zijn de herfetmode voorafgegaan. Pothoed, ponnykapsel, dalende taille en kortere, afrok zouden weer op liet tnode-tooeel verschijnen en nog voor de winter zijn intrede doet, de sierlijke nieuwe lijn door een potsierlijke hobbezak-mode vervangen. Parijs heeft echter door zijn scheppingen alle voorspellingen der mode- profeten gelogenstraft. New Look, de fel bestreden maar tnompherende opstandeling*, in het mode-rijk, gaf haar veroveringen ook niet zomaar prijs! Ondertussen volwassen geworden, heeft haar jeugdige overmoed deze herfst echter voor een grote evenwichtigheid plaats gemaakt. Nu deze zon loze zomer aanstalten maakt ons te gaan verlaten, kunnen wij dsn ook met een gerust hart ons wollen jurkje van het vorige seizoen weer te voorschijn halen. Hoewel in de collectie van Jacques Fath. de meest progres sieve der Parijse ontwerpers, zeker een invloed van de 1925-mode merkbaar is, constateren wij ook daar geen dwaze opvallendheden. Niemand beter dan deze grote artist der couture weet immers, dat een mode nooit door gewilde originaliteiten kan worden gefor- seerd. Fath handhaaft een lengte van ongeveer 35 c.M. van de grond, een decente en sierlijke stijl, waar tegen geen enkele vrouw pro testeert. Ook deze ontwerper hield rekening met het effect der sub tiele eenvoud. Het verpleegsters uniform inspireerde hem tot een créatie zó eenvoudig van lijn, dat deze door zijn naïeve vanzelfspre kendheid ook de Nederlandse vrouw zal bekoreri. Om het hoofd sluitende cloches bekronen de korte kapsels. Smalle spitse schoenen en fascinerende bijouterieën, byzantijns van zetting en kleurenrijkdom, voltooien het toilet van Mademoiselle Mode 1949, zoals deze in de geïnspireer de creaties van Fath gestalte kreeg. Christian Dior wist dit seizoen in zijn volmaakte coupe een hoge per soonlijke stijl te bereiken. Met élan schiep hij „de gevleugelde vrouw", een nerveus getekend vibrerend silhouet, dat vooral in de val der rokken een dynamische expressie heeft. Dit vitale effect werd bereikt door in de rug uitstaande bolero's, 'n wijkende schouderlijn en driftig getekende cycloonrokken. Het herfstfestijn der Parijse cou ture trok ook nu als het fascine rend juweel der Franse luxe industrie, uit alle windstreken be wonderaars naar het Mekka der Mode. Immers de artistieke ont werpers streven bij het samenstel len Van hun collecties voor alles naar bekoorlijke effecten in kleu rencombinatie en lijnenspel. Ook nu zullen hun harmonische herfst- creaties een grote invloed uit oefenen op de algemene kledings- sti.il. Carven. de spontane brunette, is juist uit Egypte teruggekeerd, enthousiast over al het mooie, dat zij daar te bewonderen kreeg. Zij stelde een betoverende collectie toiletten samen, geheel geïnspi reerd op de gestyleerde plastiek der Egyptische reliefs. Een rijzig, ingetogen silhouet, waarbij rijke garneringen van borduurwerk in gouddraad naar oude Egyptische motieven werden toegepast. Schiaparelli componeerde in jungle-kleuren, vegetatieve tinten groen en grijs schiepen naast rose en mauve in zijn showzaal een sfeer, die aan tijgers en paradijs vogels herinnerde. Een aanvaardbare lijn, rijk aan variatie, rijk aan persoonlijke mo gelijkheden, is de herfst-surprise die Parijs ons bracht! Standaardi sering, het grote gevaar dat ook de vrouwenkleding gaat bedreigen, is door de verfijnde scheppingen der Franse mode-experts opnieuw bedwongen. Om te beseffen wat dat betekent, hoeven wij slechts even de garderobe des mans onder de loupe te nemen Mode ontpopt zich, alle despoti sche neigingen ten spijt, dit seizoen als een beminnelijke raadgeefster voor onze garderobe. Het is nu aan ons, door onze kleding te be wijzen. dat deze geste tegenover de persoonlijke smaak op prijs wordt gesteld I dat vele mensen het leven niet altijd vrolijk vinden. Wat meer geur is hard nodig Daarom deze keer van Mevr. Lotge- ring-HilIebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI 1 kg. prei, 25 gr. boter, wat zout, azijn, peper, sago. Verwijder wortels en harde bovenstukken. Snijd de rest in vingerlange stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder af en toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind event, over gebleven vocht met sago. Kook prei nooit in veel water, de pittige smaak en lekkere geur gaan daarbij ver loren. Maak eens preistamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of leverworst (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst jpe kerrie is macaroni met «i r»eko0i?t prei en kerrie, gefruit en gaargekooki. En geeft Miep wat drldven nib Dan klinkt tot slot een luid. Hoera. Publ. Centr. Bur. v.d. Tuinb.veilingen. - Reel. Woensdag 6 October HILVERSUM I (301 m) VARA 7.00 mtaW£''igram.: 12'00 °rk- F Wouters; loon ig. ma Hawaiians; 13 00 Nieuws; 13.20 1 iano; 13.40 Gram.; 14.00 Gespro kén portretten; 14 15 Jeugdconc 15.00 Hoorspel; 15.35 „De Regenboog''; 16.00 Koor; 16,15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrübriek; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.'; 19.00 Lezing; 19.15 Kwartet; 20 00 Nieuws, gram 20.40 „The Ramblers";' 21.10 Maurice Cheva. lier; 21.45 Hoorspel; 22.25 Koor; 22.45 „Dichters van deze eeuw"; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 m) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 12.33 Ens. Lachman; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork.; 14.00 Gram (14.30 Lezing); 15.30 Omro'epor'k16.15 Voor de jeugd; 17.30 „Vijf Zapahara's"; 17 45 RVD; 18.00 Koor; 18.30 RVU; 19.00 Nieuws RVD; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20 15 Koor; 22.00 Gram.; 22.15 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gymn. 7.o0 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 nws 10 05 Eng. H.S.: v. d scholen. 10.30 „Music "while you work 11-00 Kalund- borg; ork. Thomsen. 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 gram. 13 00 nws. 13.15 cone 14.00 gram. 15 00 Eng. L.P.; muz. (ev 15.15—15.45 P.C.J, schip v. d. week). 15.30 Eng. L P. Arb. ork. 16.00 vaordr. 16.15 muz. 17.00 Kootwijk; Batavia 18 00 Fr Br.: v d. sol. 18.30 VI. Br.: v d. sold. 19'00 Fr. Br.: gram. 19.30 VI Br.: gram. 19A5 Fr. Br.: nws. 20.00 relais v. d, B B. C Royal Albert Hall. Weens Sympli. ork. met solisten (Symph. nr. 9 v. Beethoven). 21.15 VI. Br.: gram. 22.00 nws. 22.15 Mo zart. 22.50 nws. 22,55 gram. 23.00 div 23.45 Concerts angla'is. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.; nws. 7,15 ork Makey. 7.50 „Lift up your hearts"' 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.; nws. 8.10.gram. 9.Ó0 Eng L.P.: nws 9.10 gram. 10.00 v. d. sold, io.l'5 „Music in your house" 11.00 voordr 11 15 Welsh Orch. 11.45 Sextet Griffith's 12.15 Midla"d Light Orch. 13.00 orgel; 13.30 Var. Ork. 14.00 v. d. vrouw 15.00 Eng. H.S.: v, d. scholen. 15.10 „Brains Trust". 15.40 Revue ork. 16.00 hoorspelen. 17.00 VI Br.; gram. 17.15 Êng. L.P.: Macpherson. 17.45 ork. Dêan. 18.15 Ork. Hurst 18.45 Eng. H S.: causerie. 19.00 muz. 19.30 Eng. L.P.: „Alhambra of the air". 20.30 Bt'ronr.in- ster: Zwits zangspel. 21 00 div. 21.30 Eng. L P.: „Havé a go". 22.00 nws. 22.15 „Out of' doors". 22 30 Var. ork. 22.50 Ork. Loss 23.30 Chalunieau ens., 23.56 nws. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.), No. 6444. K. FORTUNE. Z.-Afl'ika. Ie Pr. B. C. F. tournool 1948. Mat in twee zetten. DE BRITISH CHESS FEDERATION. De wedstrijden, die door haar j'aarljjks worden gehouden genoten ook deze keer grote belangstelling. Meer dan drie honderd problemen werden ingezonden voor de drie afdelingen, resp.twee-, drie- en vierzetten. In deze rubriek brengen we er een drietal. De beide driezetten vertonen wel een zeer verschillend beeld en daardoor zullen de waarderingen van de oplossers wel zeer uiteen lopen. No. 6445. C. S. KIPPING. Ie en 2e prijs ex aequo Br. ch. fed. 1948 Mat in drie zetten. Wit: Kg2, Db2, Tb4—b7. Rb3—c7. Pf8— h8: a6, a7, c4. Zwart: Ke8, Ta3g6, Ra8gl, Pe4; a4. c5, d6, f5, f6, f7 g5. No. 6448. L. LARSEN. Bekr. en torn. als voren. Mat in drie zetten. Wit: Kh5, Df2, Fb3—bC; e2. f5, h2. Zwart: Ke4. Fa3—a6; b4, c3, c5, d3, h6. FROBEEEMOPLOSSINGEN. No. 6436. 1. Tf4f7 dreiging 2. Tf7— e7 :'i'f. De eerste oogopslag wekt het ver moeden een tempo-opgave voor zich te hebben. Geheel anders is de uitkomst. De tweezet ontpopt zich in een dreigprobleem en dit feit heeft een verrassend effect en daarom is juist dit. een aantrekkelijke eigenschap in deze opgave. No. 6437. 1. Pb5d6, Kd4 of f4 2. Df2t enz. Nevenoplossing 1. Dg2h2, Ke4 2. Df2 enz. No. 6438. 1. c5c6 dreiging 2. c6—b7: en 3 Pe5c6tt. 1P ad lib., b7—b6, b7—b5, 2 Tc4t Td3t, Td3ï enz. Goede oplossingen zonden in: Van nos. 6436 6437 en 6438: ir. A. Berg- stein, Geleen; J. Dickhaut, Nijmegen- P. H. Houdijk, Rotterdam; F. pyls. Maas- bracht. Van nos. 6436 en 6437: H. Th. v. Goor Voorburg. Van no. 6436: W. H. Haring Schip luiden. Van nos. 6438 en 6438: H. v. d. Poel Zoeterwoude. <y Door een zege in de zevende ronde op de Britse en Europese lichtgewicht kampioen Billy Thompson won de Canadese neger Arthur King de licht gewicht-titel van het Britse Empire. In het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam werden gisteravond internationale t Reltenniswedstrijden gehouden, die als eer. voorproefje voor de hedenavond in Den Haag te spelen wedstrijd Neder landEngeland konden gelden. De beide Engelsen Barna en Broock kwamen uit tegen Cor du Buy en Willy van Zoelen. Barna won, zoals te ver wachten was, al zijn partijen, maar Broock moest een veer laten en wel tegen Du Buy. Het dubbelspel was even wel weer voor de Engelsen. De partij tussen Barna en Broock vormde wei het hoogtepunt van de avond en de tal rijke toeschouwers konden in deze par tij genieten van een spannende strijd, die in het voordeel van Barna beslist werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2