De Berlijnse kwestie van openbare naar geheime diplomatie NIEUWE BONNEN De„zes" beramen bemiddelingspoging Veertig jaar feest in de bUlKrJ S.D.-ER HIELP „SILBERTANNE MOORDENAARS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE Aardbeving eist 200 doden Dinteloord als grootste fabriek in Europa Hond viel kind aan Utrechts nieuwe burgemeester Inzameling voor Duitsland en Oostenrijk Snellere gezins hereniging per vliegtui g Vleesportie op 200 gram en een ei Ranter als getuige gehoord No. 20743 OCTOBER 194 70ste JAARGANG DONDERDAG DE PAPIEREN ECHO MOSKOU KAPITTELT ITALIë lVaar blijven de schepen De vierling van de gelukkige moeder Margaret Good uit Bristol is al een heel eind op streek. V.l.n.r. zijn het Jennifer, Frances, Elizabeth en Bridget, die een bijzondere adviescommissie toegewezen kregen voor het 'behartigen van hun lichamelijk, wettelijk en publiciteits- welzijn, alles in overleg met de ouders. De kleine aan verwondingen overleden In de week van 25 October tot 1 November Nog weinig verandering BERLIJNSE BOMEN SNEVEN OP BEVEL MOESO NIET IN SIAM Een groot aantal Joodse kinderen, dat in Nederland enige tijd onder komen werd verschaft, is gisteren per semp van imsieraam naar Palestina vertrokken. Met pop en prentenboek is deze kleine emi grante gereed voor de verre reis. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Xortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O-P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. rmee- raria- ^aria- Rtfn uilan, lileau, Maria Jrevo, Saar- •aven; Rook; 5 u. HT water aan de Sovet-regering overgedragen", aldus de verklaring, „terwijl toch de Sovjet-Unie het voor Italië „aanzienlijk gemakkelijker" heeft gemaakt het ver drag na te komen door er In toe te stemmen, dat 33 schepen ongerepareerd zouden worden overgedragen en geen vergoeding zou worden geëist voor de nodige reparaties". Molotof verwijt Italië, dat het niet de noodzakelijke stappen genomen heeft, om de schepen uit te leveren en dringt er op aan, dat de Italiaanse regering de be palingen van 'et vredesverdrag zal uit voeren. Reuter tekent hierbij aan, dat Engeland en de V. S. reeds van hun rechten af stand hebben gedaan, mits de hun toe gewezen schepen gesloopt worden. Frank rijk zag gedeeltelijk af van zijn rechten. Tot de aan de S. U. toegewezen schepen behoren een oorlogsschip van het zwaar ste type en 10 andere grote oorlogs schepen. BEB. l 1.42 faxau Mainz C&ub jblenz ihrort negen Eefde 0.05) r0.05); 10.70 4.54 Het is voor een journalist altijd prettig om reactie te zien op hetgeen hij schrijft en Analyst vindt het helemaal niet erg, als men hem onprettige dingen naar het hoofd gooit. Wie kaatst moet de bal ver wachtenEn Analyst mikt nogal eens met een balletje! Toen wij echter dezer dagqn een brief kregen, geadresseerd aan „onze beste Analyst", voelden wij ons werkelijk gevleid, doch weldra bleek „beste" hier de betekenis te hebben van genoemd woord in de uitdrukking een „best nummer". Als datum stond in de rechter boven hoek: „Feest van St. Franciscus", maar wij vrezen, dat deze heilige dierenvriend met dit epistel slechts omdat het nogal beestachtig was, ingenomen kan zijn. En wanneer als opdracht prijkt de Christe lijke groet en de ondertekening luidt: „je toegenegene in Christus", dan geloven wij graag, dat de schrijver het goed bedoelt, doch bepaald Christelijk waren verschil lende volzinnen niet en ons ontsnapte de verzuchting „O. L. Heer heeft toch rare kostgangers". Wij voelen ons niet geraakt door de ontboezemingen, welke verre van wel willend klonken voor ons, die elleen maar in onze „De Noodkreet" van Maan dagavond aangespoord hadden tot mede- voelen met de noden van ons volk. Het is te hopen, dat de reactie bij de niet- slachtoffers gunstiger zal zijn dan bü dit slachtoffer, waarvoor mede door ons ge pleit werd. Verder kunnen wij alleen maar diep medelijden hebben met inzen der, die dusdanig gedesillusionneerd blijkt, dat hij schrijft: „verbitterd te zijn op alles wat Katholiek, politiek en com missie van woonruimte-verdeling betreft" niettegenstaande hij zo goed als dagelijks ter H. Tafel gaat. Het is moeilijk om uit het epistel te citeren; woorden als „rot schoften" en „vuile pestleugens" plegen niet afge drukt te worden Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat deze titulaturen niet Analyst worden toege dacht; zo bont heeft deze het blijkbaar nog niet gemaakt. Het gehele geval draait onnodig eigenlijk te zeggen om de tragedie van het woning-tekort. Inzender bewoont met vrouw en vier kinderen twee kleine kamers en stoot telkens zijn neus bij po. gingen om een andere woongelegenheid te verwerven. Inderdaad een noodtoe stand, welke in ons blad verschillende malen is gegispt en in onze „Noodkreet" werd juist gepleit om te helpen, zoveel er geholpen kan worden. Wij zijn hele maal niet blind voor wantoestanden en „Roerganger" heeft in zijn „Stormhoek" daarover menig stormpje doen opsteken. Het is ons niet onbekend, dat er corrup tie heerst, doch het gaat niet aan om overal omkoperif te zien. Men dient vooral heel voorzichtig te zijn met „spe ciale gevallen", waarvan men alle détails moet kennen, wil rrfen juist kunnen oor delen. Inzender verklaart zelf verbitterd te zijn en uit zijn brief blijkt, hoe ruïneus dit kwaad bij hem gewerkt heeft. Zoals gezegd, wij kunnen slechts medelijden met hem hebben. Het zal moeilijk zijn om hem weer de Roomse blijdschap bij te brengen Hij herleze echter „De Gongslag: „Is het alleen maar nacht" van Henk van der Maze in ons blad van gisteren en het artikel in „Sursum Corda" over Pater Lombardi. Bijzonder willen wij de aandacht vestigen op het beroep: „om aan de wereld een nieuwe tijd te schenken van Christelijk individualisme, waarin de rijken, evenals de eerste Chris tenen. blijmoedig van hun overvloed meedelen aan de armen.. Wee de rijken, die hun oren dichtstoppen. Wee de armen die haatdragend blijven en dromen van geweld.... Het tijdperk van de liefde begint". Onze beste vriend houde zich ervan overtuigd, dat ook wij (en nu benaderen we, om niet te worden misverstaan, de terminologie van inzender) de maat schappij nu en dan een „pest-zooi" vin den en de „pest in krijgen". Maar wij trachten toch te verhinderen, dat zulks ons leven „verpest". Onze opponent zal hopelijk ooit wel een andere woning krijgen. maar hij wake er voor, dat het verbitterd zijn de sfeer in zijn gezin zo grondig bederft, dat zelfs een betere woongelegenheid geen ontspanning zal kunnen brengen Zulks zou betreurenswaardig zijn voor hem zelf. maar vooral ook voor zijn vrouw en kinderen. ANALYST Volgens radio Moskou heeft Molotof, de minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, de Italiaanse ambassadeur te Moskou een verklaring overhandigd betreffende de in het vredesverdrag aan Italië opgelegde verplichtingen tot het afstaan van een deel der vloot aan de Sovjet-Unie. i; IJs- -wyk it.ede S 1.75; venter Tweehonderd personen werden gedood en duizenden gewond gedurende een aardbeving, die plaats vond te Mesjed, de hoofdstad van de Noord-Oostelijke Perzische provincie Chorassan. De ravage is ontzettend, aldus wordt gemeld. n van 10 met 4 last, Oct. 10 ƒ60, 11 ƒ60, OD 3 i f170, SL 8 1 ƒ140. VE 10 l 170 t ƒ180 Italië wordt er in deze nota aan herin nerd, dat het de in het verdrag vast gestelde schepen 15 December 1947, drie maanden nadat bet verdrag van kracht geworden was, aar de Sovjet-Unie had moeten geven. „Desniettegenstaande heeft de Italiaan se regering tot op heden geen enkel schip t zee: 200 34 SCH 17 k., :H 365 SCH SCH t., nog 4 last, en 187 CH 49 CH 285 isteren halen CH 69 SCH giste- 18 0 k., ren 160 :ren 20 CH 107 SCH 13 last 6 0 k. 0 0 k., 5 3 k., CH 103 vleet, 4 1 k„ 118 20 CH 333 nog 15 nog 60 nog 25 iet. YL VL 85 netten netten, netten, k. VL k. VL k., VL 13 2 k., halve YL 208 0 k. (Van onze correspondent.) Het verschil van inzicht tussen de bie tenverbouwers en de suikerfabrikanten over de waardering van de beetwortel leidde aan het einde van de vorige eeuw tot een scherpe strijd, welke ten gevolge had, dat een beduidend aantal boeren :n Zeeuws-Vlaanderen overging tot het stichten van een eigen suikerfabriek op coöperatieve grondslag, de „Sas van Gent" in de gelijknamige plaats. Het was de eerste, die op deze basis in ons land werd opgericht. In West-Brabant, destijds belangrijk centrum van beetwortelverbouw, (er waren toen liefst 30 particuliere suiker fabrieken!) was het bovenbedoelde con flict eveneens actueel. Het zakelijk inzicht en het sociaal ge voel van de heer J. P. Vlekke. directeur van de Oud-Gastelse Suikerfabriek en die van St. Antoine te Standdaarbuiten, brachten hem ertoe met verscheidene groot-verbouwers van bieten in West- Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden een z.g. participatie-contract aan te gaan, waarbij aan de boeren een bijbetaling naar rato van het suiker gehalte werd toegekend en in evenredig heid met de suikerprijs, terwij] voorts een deling in de fabriekswinst werd ge garandeerd. Dit participatie-contract, dat nadien door vrijwel alle suikerfabrieken is overgenomen en bij de meeste thans nog bestaat is de grondslag geworden voor het tot stand komen van de coöpe ratieve suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat, welke fabriek in de loop der jaren is uitgegroeid tot de grootste suikerfabriek van Europa. Toen de heer Vlekke in 1903 overleed, werd het par ticipatie-contract door zijn opvolgers in 1908 niet langer bestendigd, zodat de boeren zich op coöperatieve grondslag aaneensloten. In 1908 werd de Stichtings- acte van de „Dinteloord" verleden, m 1909 ving de eerste campagne in de in snel tempo gebouwde fabriek aan, met een dagcapaciteit van 1000 ton (toen al groot), welke in de loop der jaren toe nam tot 4.500.000 kg. per dag. In 1916 werd ook een eigen raffinaderij' gesticht Na de jongste wereldoorlog ging van de „Dinteloord" hel initiatief uit de fusie van alle coöperatieve suikerfabrieken onder de loupe te nemen. In October 1947 kwam als gevolg hiervan een fusie tot stand tussen de „Zevenbergen", de „Roosendaal" en de „Dinteloord" onder de vorm: verenigde coöperatieve suiker fabrieken (V.C.S.) U.A. te Dinteloord. Ter viering van het 40-jarig bestaan van de fgbriek te Dinteloord en het tot stand komen van de fusie zal voor de leden een feestvergadering worden be legd in de Rivièra-hal te Rotterdam op 27 October a.s. Op 30 October a.s. wordt in hotel Joosen te Breda een receptie ge houden. Voor het personeel is een feest, dag vastgesteld welke na de campagne zal worden gehonoreerd. Aan de Paradijsweb te Meppel slaagde een grote herdershond erin zich van zün ketting los te maken. Het dier viel een 21^-jarig meisje van de fam. Groenink aan. Het kind moest In het Diaconessenhuis ter behande ling worden opgenomen, waarna het naar huis vervoerd werd. Haar toe stand verergerde echter dermate, dat opnieuw opneming in het ziekenhuis gewenst was. Daar overleed de kleine aan de opgelopen verwondingen. De hond werd terstond afgemaakt. Naar wij vernemen, zal nu spoedig wor den voorzien in de vacature van burge meester van Utrecht. Voor de bezetting van deze post wordt thans met de grootste stelligheid genoemd de heer mr. L. R J. Ridder van Rappard, thans burgemeester van Gorinchem. Met goedkeuring en aanbeveling van het Hoogwaardig Episcopaat, zal in de week van 25 October tot 1 November in geheeJ Katholiek Nederland een inza meling worden gehouden ten bate van noodlijdend Duitsland en Oostenrijk. De georganiseerde Katholieke jeugd zal samen met de afdelingen van het R.K. Huisvestingscomité en voor het Bisdom Haarlem met de afdelingen van de Bisschoppelijke Hulpactie, deze inza meling verzorgen. De Ned. Caritasmissie zal er voor zorg dragen, dat de goederen hun juiste bestemming in Duitsland be reiken. De goederen voor Oostenrijk be stemd gaar rechtstreeks naar het Cari- tasverband. antoren H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven het kunste naarscongres, dat Zaterdag en Zondag in Arnhem wordt gehouden, bij te wonen. H. K. H. zal een deel der besprekingen meemaken. is het Slijterij ermans- even op consu- U het veniers- ijn 1-3-5 Teneinde de achterstand in te halen, die is ontstaan bij het gezinsvervoer naar Batavia in het kader van de gezins hereniging, zijn er momenteel bespre kingen gaande tussen het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en de K.L.M. om te komen tot een serie extra-vluch ten naar Batavia. Het ligt in de bedoe ling met ingang van half October iede re veertien dagen een drietal z.g. ver sa ellingsvluchten van Amsterdam naar Batavia uit te voeren met D.C.4-toestel- len en Skymasters. De route die zal wor den gevlogen is als volgt: Amsteraa Ti- Rome - Cairo-Basrah-Karachi-Calcutta- Bangkok-Singapore-Batavia. Deze vluc ri ten worden speciaal met het oog op de gezinshereniging gemaakt; slechts hij een der drie vluchten, waarbij tevens New Delhi wordt aangedaan, is in be perkte mate plaatsruimte voor particu lieren aanwezig iet onze :n glans- penwerk, c kleur •loerlak- uur en mboogc, 'dam. De befaamde knoeierijen b\! de Ned. mihtaire missie te Berlijn, althans een onderdeel ervan, hebben gisteren ..een punt van behandeling uitgemaakt bij de krijgsraad te velde in Rotterdam. Daar stonden nl. tertcht de 35-jarige H. V. en de 37-jarige kropman E S. te Den Haag, wegens overtreding van het deviezen- besluit. V. was in 1946 als sergeant-chauffeur in dienst van bovengenoemde missie en kocht in Nederland in opdracht van S„ die luitenant was bij de missie, voor f 800 ruim 60 kg. koffie, om deze over de Duitse grens te smokkelen. De koffie was bestemd als ruilmiddel voor een auto, ten behoeve van overste H. van de missie. Op 28 Nov. echter, toen hij de koffie in een militaire auto over de grens wilde brengen, werd V. aangehouden. Hij moest een boete betalen van f 260, hem opgelegd door de Ned. Bank. Overste H. weigerde deze boete voor V. te betalen, omdat deze ook koffie voor eigen reke ning had gesmokkeld. Da auditeur-militair mr. baron Van Imhoff merkte op, dat in talloze gevallen door hoge officieren van de missie was geknoeid. Er werden heel wat auto's met ruilmiddelen gekocht en frauduleus over de Ned. grens gevoerd. Wanneer de ba zen het zo deden, dan kan men het de Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Koude nttcht met weinig wind, plaat selijk nachtvorst en hier en daar och tendmist. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wolkenbanken, maar la ter vooral in het Westen van het land toenemende bewolking. Bijna oveT.ai droog weer en ongeveer dezelfde tem peratuur ais vandaag. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 8 Oct. Zon op 6.52 uur, onder 18.02 uur; maan op 14.20 uur, onder 20.52 uur. portgoe- /oorraad oestvrije ct. thee- n, roest- 50. Von 260, 2de chussen- traat 45, 2n meu- Neder- prijzen. •mstraat. Et'dam. mplaten, triplex, iz. v. d. traat 57, am. haarden, Rotter- kert van :1. 20620, 2 jonge ier kos- nevrouw R'dam De drie westelijke militaire besturen te Berlijn hebben order gegeven, de bomen van de bossen in de westelijke sectoren van de stad tot maximaal twee derden van het totaal, en die van par ken, plantsoenen en langs de straten tot maximaal de helft van het totaal, te vellen om een brandstofvoorraad voor de komende winter te vormen. Volgens een officiële Britse verklaring worden voorbereidingen getroffen voor de aan plant van duizenden jonge bomen ter vervanging van het te vellen hout Burgemeester Friedensburg heeft Dins dag verklaard, dat de stedelijke autori teiten alle plannen voor het vellen van de bossen „om redenen van openbare gezondheid" van de hand zouden wijzen Voor het Arnhemse Bijzonder Hof stond gisteren terecht de Duitse „Ober- sturmführer" Arno Huhl, die gedurende vier jaren tijdens de oorlog verbonden was aan de S.D. te Arnhem. Hij trad aanvankelijk weinig op de voorgrond, maar in 1943 en 1944 speelde hij een rol bij de „Silbertanne"-moorden. Hij ver strekte wapens aan de moordenaars van L Dobbelman te Arnhem, dr. J- B Boes te Wageningen, de leraar J. Bromet te Arnhem, mr. A Mees te Apeldoorn en dekte de aftocht' der moordenaars na het volbrengen van de misdaden. Rauter trad in deze zaak als getuige op en verklaarde, dat hij geen voorstan der was van de „Silbertanne"-actie Feld- meyer had de actie echter weten door te zetten en toen kon Rauter niets anders doen dan haar zoveel mogelijk beperken. Een scherp dispuut ontstond tussen de procureur-fiscaal, mr. Fikkert en Rauter t.a.v. de toelaatbaarheid volgens oor logsrecht van deze represaille. or repa- ■n naai- aimach.- traat 114 Pathetisch vroeg Rauter op een ge geven ogenblik aan de procureur-fis caal of deze geloofde dat h(j, Rauter, moorden had begaan De proc.-fiscaal antwoordde: „Ja, meer dan één". it-accor- bruilof- jeieiding sen aan Schie- Huhl beriep er zich herhaaldelijk op, dat hij op bevel van zijn meerdéren had moeten handelen. De procureur-fiscaal eiste tenslotte levenslange gevangenis straf. De verdediger, mr. Lem, voerde aan, dat het weigeren van de uitvoering van een bevel bij de S.D gelijk stond met zelfmoord. Daar zijn cliënt gehandeld heeft als ondergeschikte, vroeg hij vrij spraak. Het hoofd van de afdeling buitenlandse zaken van de Siamese inlichtingendienst, heeft gisteren tegenover een correspon dent van A.P. verklaard er zeker van te zijn. dat de Indonesische communisten leider Moeso zich niet in Siam bevindt Ook de Nederlandse legatie heeft ver klaard er niets van te weten. God op \ntonius od voor p voor- a en H. 4. H. N-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1