Rode steekvlammen op rose voedingsbodem een 'Heeft de republiek de situatie nog in handen? Churchill waarschuwt V. S. en Europa R Wet Indonesië in overgangstijd BIM grijze poeder Nog steeds de Willem Barendsz A DE BOSSEN en het ADIO programma Gouden Kloosterfeest pastoor Hazebroek OFM Pater R. Nuy S J. overleden ACHTER MAANDAG 11 OCTOBER 1948 PAGINA 5 mm# Dot mtterm iHpmm Het plan was bijna zo oud als het communisme zelf: reeds in 1920 werkte Moskou aan de blauwdruk van een communistisch systeem voor de koloniën. Wanneer men deze gebieden be heerste kon men het gehele Westers „imperialistische kapita lisme" ontwrichten door de toevoer stop te zetten van een aan tal producten, waarop practisch het gehele westerse economi sche systeem was gebouwd. Verarmoeding en gebrek zouden daarna des te gemakkelijker de weg vrij maken voor de wereld revolutie. Maart 1948 kwam uien in tijdnood, werd de blauw druk ijlings „gemoderniseerd tot een actueel plan de cam pagne op korte termijn. Moskou hoopte te bouwen. Een moei zaam en nog slechts provisorisch gerehabiliteerd productie apparaat, dat opnieuw vanuit het verre Oosten de onontbeer lijke grondstoffen voor Europa's herstel leveren zou, moest op korte termijn andermaal onklaar worden gemaakt: onder geen enkele voorwaarde mocht de Europese, en daarmee Westerse balans opnieuw in evenwicht komen. BESPREKINGEN OVER ONT WERP IN EERSTE TERMIJN GESLOTEN KAPER KRIJGT DE DOODSTRAF „WAARSCHIJNLIJK DE WAARHEID" WALVISVAART-MAATSCHAPPIJ GEEFT NIET OP AFSCHAFFING PLUIMVEE- TOEWIJZINGEN Spoedig te wachten Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT CAROL REED IN A'DAM Plannen voor een film, die in het na-oorlogse Oostenrijk speelt èww V «Jixa wm*x m rscto' weamatyo êpanaq ««a OIO* IA KA&T4 )fk d) toncew'iöiits <<i. «Mfe £t»i hiüiix ÖttAÜN elft*** TJEPOE: reeds viermaal in andere handen, thans republikeins; zware branden. Tussen Tjepoe en demarcatielijn vele branden. Hier opereert loyale brigade Soenarto tegen volk en ohe-sabotage-troepen. ZUID- en ZUID-OOST REPUBLIKEINS GEBIED: guerillatactiek. DJOKJA: rustig, behalve Noordelijk benden. SOLO: Noordelijk benden, verder Noordelijk communistische brigades w.o. 5e T.N.I. brig Residentie provincie)) Rembang vast in Communistische handen. Zuidelijk van SOLO langzame opmars Republikeinse troepen tegen Patjitan. LAWOECOMPLEX (tussen Solo en Madioen) grotere plaatsen Repub.; door guerilla's bestookt afkomstig van 29e T NI-brig BLITAR en ZUID-OOST MALANGSE situatie zeer verward; hevige gevechten. NOORDWESTELIJK MAGELANG: over gelopen T.N.I.-eenheden. welke weg naar Westen (Bandjarnegara) bestoken terwijl ze ook des nachts Magelang zelf aanvallen en Temanggoeng. Bevolking in. dit gebied zeer communistisch geïnfecteerd. In Zuid-Kedoe (residentie om Magelang) heeft loyale T.N.I. moeilijkheden met bevolking. Poerworedjo ondervindt sabotage -overlast. wacht; de ontelbare ontevredenen, dis geen rijst hadden, die de prijzen onophou delijk zagen stijgen, kortom, het was Moeso's verdienste, dat hij rondom zich niet alleen de communisten van de offi ciële P K. I. verzamelde, maar tevens alle verwarden en vefradenen, alle gedu peerden en extreme elementen, de radi calen en vele idealisten, „Tot nu toe, „schreef Moeso"' zijn wij defensief opgetreden. Volgens Engels' re- volutieleer zullen wij zo onze strijd ver liezen. De waarheid en het radicalisme moeten de boventoon voeren in de poü tiek". Toen gebeurden er merkwaardige din gen in de Republiek. Een ontwikkeling welke overigens niet zö verwonderlijk was, want in het verleden waren het niet alleen Alimin's rode doctrinaires ge weest, welke de openbare mening ideolo gisch hadden voorbereid. Waren er niet De nieuwe instructies droegen het ca. waarvan er op midden Java niet mindei talloze uitlatingen van Soekarno zelf. die onomwonden van een grote sympathie voor de Sovjet Unie getuigden, hadden niet practisch alle leiders der Republiek Hatta, Sjahrir zelf, in hun jeugd- en ook in hun politieke openbare leven na de revolutie, meermalen „geflirt" met het Communisme? Hadden zij niet op htin Europese studiereizen, wellicht in een zeer grote geestelijke eenzaamheid, alleen de Communistische congressen een taal horen spreken, die hun nationalistische aspira - tie's volkomen bevredigde (en deze te vens misbruikte). Waar eindigde later, na '45 hun opportunisme, waar lag de grens tussen hun nationalistisch revolutionnairc doel-heiligt-de-middelen-politiek en hun innerlijke marxistische overtuiging? 23 Augustus gingen P. K. I., de politiek zeer geschoolde, felle communisten-stoot groep, en de een en een kwart millioea aanhangers tellende Sobsi (socialistisch vakverbond) een fusie aan, binnen dt week rukte de cryptocommunist Apiii Sjarifoeddin met zijn hele Partai Sodalis en de Partai Boeroeh Indonesia van Sety- adjit het masker af, zwenkten ook de so cialistische jongeren der Pesindo naar uiterst links. Er werd een Politburo op gericht, een Agitatie Propaganda Bureau Winston Churchill heeft Zaterdag tijdens een rede, uitgesproken op het congres van de Conservatieve partij, tot de Ver. Staten de waar schuwing gericht, dat zij zich, indien zij er in toe zouden stemmen hun voorraad atoombommen te vernietigen „schuldig zouden maken aan moord op d© vrijheid der mensheid en tevens zelfmoord zouden plegen". Churchill verklaarde, dat de Assemblee van de V.N. tot een ordinaire kampplaats gedegradeerd is, waarin de vertegenwoor digers van machtige naties en van oude staten elkaar bestoken met verwijten, schimpscheuten en beledigingen om de openbare mening te bewerken en de hartstochten van hun volkeren op te zwe pen, teneinde deze „op te wekken en voor te bereiden voor wat een meedogenloos naderende derde wereldoorlog lijkt. Het men zuiverde de revoluüestnjdleer van bolsjewistische Rusland is al zwaar be wapend sn zijn strijdkrachten in Oost- Europa overtreffen ver die van alle wes telijke landen tezamen". Op grimmige toon zeide Churchill: „Ik kan u niet bemoedigen met de ijdele hoop op een vriendschappelijke regeling met sovjet-Rusland. Op het ogenblik is kracht de enige veilige grondslag voor vrede en voor het ver mijden van een oorlog". mouflage-zegel der Zuid-Oost-Aziatische Jeugdconferentie, en onder degenen die deze in Calcutta bijwoonden vielen en kele belangrijke figuren der rode doctrine bijzonder op: Burma, Malakka en Austra lië hadden mensen gezonden, die enige maanden later een zeer belangrijke rol zouden spelen. Het getij was nog steeds gunstig voor het nationalisme, zelfs het imperialistische westen had bakzeil ge haald, wat lag meer voor de hand dan een gemakkelijk radicaliseringsproees onder volkegen, die hun evenwicht in de nieuwe status nog lang niet hadden ge vonden? Bangkok, de Siamese hoofdstad kreeg plotseling een Sovjet-legatie van 26 man en werd het zenuwcentrum uer nieuwe campagne. Burma zag enkele weken geleden zijn ro- bellie. Het was zeer de vraag of dit rijkste rijstland ter wereld dit jaar zich zelf kon voeden- De tinmijnen en rubbertuinen in Noord Malakka verlamden onder het bijna gelijktijdig opflakkeren van de on rust en terreur, waartoe Lee Song en de Australiër Sharkey de instructies hadden meegebracht, en nauwelijks was de ac tualiteit van deze critieke situatie ver flauwd (nog steeds arr'v®re" er verse Britse troepen in Singapore) of ook voor Indonesië brak het rode uur aan. Het republikeinse op Java jg (met uitzondering van het westeiUK van Batavia gelegen, volkomen g Ne(Jpr Bantam), ongeveer zo g^oot j land. Over de gehele Archipel (inclusief de Atjehers, die alleen nog m jure" Republikeinen zijn) telt de bliek ongeveer 30 millioen onderdanen, DINSDAG, 12 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7-00 Nieuws, gram. (11.00 Voor jonge zieken; U.3U Neo. liedjes); 1200 „The Avroleans"; 12.33 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 „The Skymas- ters"; 14.00 Knipcursus; 14.30 Frans radio- atinée (gr.): 16.40 „De Schoolbel"; 1700 Door; 17.30 Orgel; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws; 1815 Piano 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Radio strip: 19.10 Muziek-journaal19.45 RVD; 20.15 Bonte Trein; 21.35 Gram.; 22.15 Buit. overz.; 22.30 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws, grqm. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gram., Morgengebed (9.00 Lichtbaken; 10.39 Schoolradio); 12.03 Metropole-ork.; 13.UO Nieuws; 13.25 Zang en piano; 1345 Grab.; 14 30 „Onder ons"; 15.00 Schoolradio; 15.30 Z ing en piano; 16.00 „De Zonnebloem"; 17.00 "'oor de jeugd; 17.45 Melodieën van Strauss; 18.10 Sport; 18.30 „Dit is leven"; 19.00 Nieuws; J.15 Piano; 19.30 Gram.; 20.05 „De gewone man"; 20.12 „Het lied van Bernadette 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram. 8.00 nws. 8.15 Eng. H.S.: revue ork. 8.50 „Lift up your hearts", 8.55 weer. 9.00 nws. 9.15 majestic orch. 10.00 Lng. L.P.: nws. 10.10 gram. 11.00 v.d. sold. 11.15 celeste octet 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 'eer. 12.32 gram. 13.00 nws. 13.15 gram. .00 impression, muz. 15.00 Kalundborg: ignussen en ork. 16.00 Eng. L.P.: Ens. lyerl. 16.30 Ens. Gold. 17.00 Kootwijk: atavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: omr. ork. 19.30 VI. Br.: gram. 19.50 Fr. Br.: nws. 20.00 Béromunster: orgel 20.15 symph. conc. 22.00 VI. Br nws. 22.15 gram. 22.30 "hytm. box. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 jiversen. RAD'ODISTRIBUTIE TV: 7 00 Fr. Br.: nws. 7 10 gram 7.15 div. 7.30 Eng. H.S.: orgel. 7 55 weer 8 00 Fr. Br.: nws. 8.10 gram 9 00 VI Br.:,nws 9.05 gram. 10.00 Eng. H.S.: fluit 10.55 intermezzo. 11.05 schooluitz. 11.30 „music while you work". 12.00 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Midland light orch. 12.45 orgel. 13.15 theater ork. 14.15 Melachrino ork. 15.00 v. d. vrouw. 16.40 Eng. H.S.: verhaal; 17.00 zangers; 17.30 Eng. L.P.: Macpherson. 17.45 ens. By- field. 18.30 mil. ork. 19.15 ork. Howell. 19.45 Eng. H.S.: Causerie. 20.00 variété. 20.30 Eng. L.P. verz.pr. 21.00 Fr. Br. Verdi dan 20 millioen wonen. De aan alle kan ten ingesloten rood-witte veste is dus veel dichter bevolkt dan Nederland, heeft bovendien met zeer veel D. P.'s binnen haar territoir, met zeer veej „gedemobi- liseerden", half gedemobiliseerden en min of meer op zjcjj z#jf staande „leger"- eenheden, met de gebrekkige vervoer middelen, de steed3 labiele politieke si tuatie, de honderdduizenden, die liever op een of andere manier aan politiek doen (van staken tot het bijwonen van ver- gaeringen en het oprichten van comité's sn partijen) dan normaal weer aan het Werk te gaan, deze republiek heeft, door een zekere vermoeidheid en een steeds verder om zich heengrqpende proletari- seringscatastrophe, door honderd en één „abnormaliteiten", het hoofd te biedpn aan een dergelijk aantal moeilijkheden dat zelfs haar vijanden bij enig naden ken haar deze niet zouden gunnen (tenzii met de overweging, dat zijzelf daaraan grotendeels schuldig jS). In deze Republiek keerde op 10 Augus tus j.l. Moeso en Soaripno terug. De eer ste had zijn geboorteland in 23 jaar niét meer teruggezien, was indertijd, gevan gen genomen wegens communistische ac tiviteit, ontsnapt naar Moskou, de ander was na een jeugdcongres in Praag blij ven hangen, mét politieke volmachten van de Republiek, had er „naam" gemaakt door het aanknopen van officiële politieke betrekkingen met de Sovjet Unie (in flag J'ante strijd met de Renville-overeen- k°mst), w'as toen z.g. „teruggeroepen" en Keerde zon<jer enig schuldbewustzijn, n°e steeds de officiële Repub. in- Moeso terug. Zich df0eg sier^Er versrif onmiddellijk het „effen- in hét Pesfndo rsT Van hem een artikei m het Pesindo (Sociaustj3ch blad „Re voloesioner waarin hu tionalistische en antt-imneH„?f vgC n ren van het republikein^^ de, en hoofdzakelijk appelleerde aan all» teleurgestelden: de radicalen h?.? v. uit de „strijdphase" tot een normal™"' dachten- en dadenwereld waren teruefe keerd, die nog steeds 's avonds hun bam boe-roentjing met het heimwee van een voorbije glorievolle tijd bekeken, toen groot alarm" tegen dreigende agressie hun een machtspositie gaf en alle stoff» lijke voordelen, welke het leven te velde bood, de anderén, teruggekeerd u t de pockets en ontmoedigd door een realiteit, welke zij zo geheel anders hadden ver- alle verslapping en compromis. Hatta, de premier, kreeg het scheldwoord „bour- gois" naar het hoofd geslingerd, de In- vestieven werden steeds feller, het logge, politiek niet zeer geïnspireerde Masjoemi- bloc werd Mohammedaans uiterst rechts front, maar voordat men erop verdacht was brandde Madioen, strategisch de meest belangrijke stad van de Republiek. De eerste reactie vormden radiotoespra ken van Soekarno c.s. waarin met stren ge maatregelen werd gedreigd, de staat van beleg werd afgekondigd en een be roep op het volk gedaan werd. De maat regelen kwamen echter „slechts op gang" een omsingeling van Madioen bleef uit doordat twee tangbewegingen niet tijdig voltooid konden worden en een oproep uit Djokja naar de commandanten in Blitai niet het gewenste gevolg had. Men her overde weliswaar Madioen, doch het terrein er omheen bood gelegenheid te over tot guerilla-activiteit- Berichten wa ren schaars, kwamen bijna uitsluitend uit republikeinse bron (waar men alleen bij een zo gunstig mogelijke voorstelling van zaken belang heeft) en het duurde we ken voor men zich buitenslands enigszins een beeld van de situatie kon vormen. Een niet erg opwekkend beeld, al moet men de gegevens op de hierboven ge publiceerde kaart (bijgewerkt tot de Za terdag j.l. ontvangen laatste berichten) niet „overschatten". Zeker is wel, dat het reële totaalbeeld veel ongunstiger is, dan de Republiek wil doen geloven, zeker is eveneens dat de aanwezigheid van loyale troepen op diver se punten slechts betrekkelijke waarde heeft, doordat zij wegens gebrekkige coör dinatie, tekort aan vervoer, guerilla-acti viteit en andere ongunstige omstandighe den teveel aan bepaalde gebieden ge bonden blijven, zeker is tenslotte, dat ne' totaalbeeld zich bijna dagelijks wijzigt, maar dat men ondanks 't „spectaculaire" Madioen-„succes" nog lang niet dat heeft bereikt, wat men wil bereiken. Moeso's plannen zijn nog niet mislukt Naar wij vernemen, zijn de in de afge lopen weken te 's-Gravenhage gevoerde besprekingen over een schets voor een „wet: bewind Indonesië in overgangs tijd" in zeer goede sfeer en oprechte verstandhouding verlopen. Ze werden in eerste termijn afgesloten op 5 October. Zaterdagmorgen warden in een plenaire zitting in de Treveszaal de door een com missie vastgestelde redactie-wijzigingen besproken, welke na ampele overwegin gen en na wijziging van enkele onder delen werden aanvaard. Van de zijde der Indonesische vertegen woordigers wordt vernomen, dat de hoofdlijnen van het Ned. voorontwerp, dat als basis bij dit overleg diende, al gemeen werden aanvaard. Voor de nog overblijvende geschilpunten is eveneens een bevredigende formulering gevonden. Het vraagstuk betreffende de vertegen woordiging van de minderheden in de federale raad is in deze richting opgelost, dat de minderheden in incidentele geval len kunnen worden opgenomen in deze raad. Betreffende Nieuw-Guinea wordt m dat ontwerp slechts vastgesteld, dat, zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het bewind over dit gebied zal gejoerd worden door de federale interimregering in samenwer king met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Wat het militaire vraagstuk betreft, de in Indonesië aanwezige strijdkrachten zullen in Indonesië niet worden gebruikt door de hoge vertegenwoordiger dan na overleg met de F.LR. (federale interim regering). Raadpleging van de F.I.R. door de hoge vertegenwoordiger is dus, wan neer het gaat over een gebruik van de strijdkrachten voor binnenlandse doel einden, verplichtend gesteld. Voorts zal de F.I.R. een eigen strijd macht ter beschikking krijgen ter hand having van de inwendige rust en veilig heid. Nu het overleg met de federalisten teneinde is, zal de Ned. regering trach ten op zo kort mogelijke termijn een wetsontwerp betreffende de bestuurs- regeling in Indonesië in de cvergangs- ttjd bij de Staten-Generaal aanhangig maken. Men hoopt de feitelijke instel ling van de interimregering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaatsvinden. Hedenmorgen werd de 58-jarige ex- brigadier-rechercheur van politie te Am sterdam A. Kaper, die tijdens de bezet ting deel uitmaakte van de zg. „Amster damse recherche" van de S.D. en werk zaam was op het bureau „Joodse zaken" te Amsterdam en zich aan tal van mis handelingen en moorden heeft schuldig gemaakt, door de Groninger Kamer van het B.G. te Leeuwarden conform de eis tot de doodstraf veroordeeld Glorieuze viering in Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur). Nadat op 6 October j.l. de viering van het vijftigjarig kloosterfeest van de hoog eerwaarde pater R. Hazebroek O.F.M., oud-provinciaal der paters Franciscanen Minderbroeders en sinds 17 jaar pasttoor van de Mozes- en Aaronparochie op het Waterlooplein in Amsterdam, reeds was begonnen mett een plechtige kroning, was het afgelopen weekend de oude binnen stadsparochie het middelpunt van de ver dere festiviteiten, die ter ere van de gouden jubilaris op touw waren gezet. Klokslag zeven uur arriveerde de grijze pastoor aan het Centraal Station, waar hij werd ontvangen door de paters en leden van hett kerkbestuur en hett uitvoe rend comité. Aan de grens van de paro chie hadden de jeugdverenigingen zich met vlaggen, vaandels en fakkels opge steld. Staande in een open landauer, getrok ken door bepluimde paarden, overzag pastoor Hazebroek zijn georganiseerde jongeren, die met muziek aan de koetsen voorafgingen naar het Waterlooplein toe. Daar werd de jubilaris door de parochia nen een spontane hulde gebracht. Voor afgegaan door een lange stoet van bruid jes schreed de pastoor, vergezeld door zijn confraters de smaakvol met rode begonia's versierde kerk binnen. Op het altaar hadden de vlaggen- en vaandeldra gers zich opgesteld. Het parochieel zang koor zong bij de binnenkomst het „Ecce Fidelus Servus et Prudens". De jubilaris officieerde met assistentie van zijn neef pater E. Hazebroek O.F.M. als diaken en pastoor D. Vergeer O.F.M. als subdiaken een kort plechtig Lof. Pater A. Ruyse- naars O.F.M., voorzitter van het feest comité sprak een welkomstwoord. De pa rochianen zongen een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd feestlied. Zondagochtend celebreerde Pastoor Hazebroek een solemnele Hoogmis. De provinciaal der paters Franciscanen, de hoogeerw. pater fr. dr. A. van Leeuwen O.F.M. assisteerde als presbyter-assistens, terwijl als diaken en subdiaken resp. fun geerden oud-provinciaal pater P. van Leusden O.F.M. en pater E. Hazebroek O.F.M., pater A. Ruysenaars O.F.M. ver vulde de functie van ceremoniarius. Op het altaar.waren o.a. de deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. van de Burg en de vlootaalmoezenier pater E. Kamerbeek O.F.M. aanwezig. Pastoor D. Vergeer O.F.M. uit Gouda, pud-kapelaan, hield de feestpredicatie. Het zangkoor zong o.l.v. de directeur Joep Schreurs een klankvolle „Missa Solemnis" van Loots. Na de Hoogmis recipieerde de gouden jubilaris in de pastorie. De oudste kerk meester felicitteerde de pastoor namens alle parochianen en dankte hem voor zijn buitengewone zielzorg, die een grote voor uitgang in het godsdienstig leven van de Mozes- Aaronparochie had veroorzaakt. Een deputatie van gidsen en verkenners bood de jubilaris met een enkel woord een doopschelp aan. Zondag werd de* kerkelijke viering be sloten met een door de jubilaris geoffi cieerd plechtig danklof. „Zouden zich thans geen voorraden atoombommen onder de hoede van de V. S. bevinden, dan zouden er geen mid delen zijn om de onderwerping van west-Europa aan communistische machi naties te stoppen". „Zo de sovjet-regering wenst, dat de atoomenergie geïnternationaliseerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wet wordt gesteld, dat zij haar greep op de satelliet-staten beëindige, dat zij zich terugtrekke in haar eigen land en dat zij de elf oude hoofdsteden van Oost-Europa, die zijn bezet, verlate". Laten de sovjets, de millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven be houden, de vrijheid hergeven, laten zij ophoud^p de streken van Duitsland en van Oostenrijk, die zij in bezit hebben, uit te buiten, te kwellen en te verdruk ken". „Wij moeten trachten met de sovjet unie tot een definitieve regeling te ko men, vóór zij over het atoomwapen be schikt. Ik ben van oordeel, dat iedere krachtige maatregel gesteund dient te worden, die door de regering is genomen of zal genomen worden in overeenstem ming met de rest van het Commonwealth en in samenwerking met de V. S. en de regeringen van Europa". Over de Berlijnse kwestie sprekende, verklaarde Churchill: „Deze kan ons ieder ogenblik in een afgrijselijke 'oorlog stor ten. Indien ik aan het bewind was ge weest, had ik nooit toegestaan, dat zij deze wending had genomen. Het ware beter geweest, onmiddellijk op de blok kade van Berlijn te antwoorden met re- pressaillemaatregelen tegen het zeehan- delsverkeer en de sovjet-invoer, dan zich te beperken tot de bevoorrading per vliegtuig, die „geheel afhankelijk is van de elementen en van de sovjet-unie". „De luchtbevoorrading van Berlijn levert slechts één enkel concreet voor deel op: n.l. aan de Duitsers te hebben getoond, dat de toekomst van Duits land aan de zijde fian de Europese fa milie is". „Wat de economische toekomst betreft, was Churchill gelukkig, „een verbetering te kunnen vaststellen". Volgens hem komt de verdienste hiervan evenwel niet aan de socialisten toe, doch aan het particu lier initiatief. 34. Bim volgde in zijn onbehagelijke gevangenis ieder ge luid. Toen hij hoorde, dat de karavaan bij de poort even werd opgehouden, blijkbaar voor controle, prikte hij met een speld een klein gaatje in de zak waarin hij was opgesloten, om iets te zien van de weg die ze zouden afleggen. Nu wilde het toeval, dat de wachter juist Bims zak beklopte op de plaats, waar Bims speld het leer doorboorde. „Au" riep de wachter. „Is er iets?" vroeg een van de andere mannen. „Het zal een muskiet zijn geweest" zei de wachter die zich had geprikt onverschillig. „Karavaan kan doorgaan riep hij. „Iets met deze zakken klopt niet", dacht de wachter, die in zijn hart trouw was gebleven aan de ontvoerde Sheik, de vader van Fatima. „Het moet heel raar lopen, als ik er niet achter kom wie hier wordt ontvoerd -en waarheen De leider van de oppositie besloot: „Een ander labour-lagerhuis zou een einde maken aan de geschiedenis en aan de grootheid van Engeland. Enkel een conservatief parlement kan de welstand en de roem van het Verenigd Koninkrijk verzekeren". (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Amerikaanse pers wijdt grote com mentaren aan de rede, die Wmston Churchill Zaterdag op de conservatieve partijconferentie te Llandudna heelt ge houden. De „New York Times" en de Herald Tribune hebben, benalve een samenvatting van de eerste dagen, de rede bijna in haar geheel afgedi ukt. De hoofdcorrespondent van eerstgenoemd blad te Londen, noemt haar de sterkste rede, die Churchill sinds hei einde van de oorlog gehouden heeft. Hij legt de nadruk op Churchill s uitgesproken over tuiging, dat er geen hoop bestaat, da; de Russische regeerders hun politiek zuilen wijzigen en dat de enige mogelijkheid de vrede te handhaven, gelegen is in macht. De „New York Herald" zegt dat Chur chill de gehele kracht van zijn welspre kendheid in dienst gesteld heeft van ae stelling, dat indien er geen voorraden atoombommen waren, er geen middel zou zijn om de onderwerping van West- Europa door middel van de communis tische machinaties, gesteund door Rus sische legers en de invloed door Rus sische politieke politie, tegen te gaan. Dit, schrijft het toonaangevende New Yorkse blad, is waarschijnlijk de waar heid. Het is zeker de onuitgesproken ver onderstelling, waarop de Westerse poli tiek en de Westerse militaire plannen gegrond zijn en de consequenties hiervan zijn in de hoogste mate ingrijpend.' De Londense „Times" herinnert het Amerikaanse publiek er aan, dat Chur chill's rede iets minder getuigde van ver. antwoordelijkheidsbesef dan zijn be roemde redevoeringen over internatio nale zaken, bijv. in Fulton en Den Haag Bevan. de minister van gezondheid en een van'de meest links-staande leden ven de regering heeft gisteravond in een rede gezegd, dat Churchill's toespraak te Lon den dodelijke schade heeft aangericht en slechts beschouwd kan worden als een nationale en internationale ramp. Churchill, zo zeide de minister, weet hoe moeilijk de internationale toestand thans is en onder deze omstandigheden is het volstrekt noodzakelijk, dat met ma tigheid en omzichtigheid gesproken wordt. Churchill is een van de onveranl- woordelijkste sprekers in de politieke ge schiedenis van Engeland Hij schijnt niet te beseffen, dat, wanneer hij raad geeft aan de Sovjet-Unie, deze dan komt van de man, die in 1920 gepoogd heeft .de Russische revolutie enkele jaren na haar geboorte te vermoorden". Naar aanleiding van recente persartike len in verband met de rehabilitatie van dr. Melchior door de afd. Haarlem van de Mij. tot bevordering der geneeskunst deelt de directie van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart o.a. het volgende mede: „In de eerste plaats willen wij ernstig protesteren tegen de insinuatie, dat de handtekeningen van broeder Krebbers on der de brief met beschuldigingen aan het adres van dr. Melchior, alsmede die van de heer Strijbos, onder pressie onzerzijds zouden zijn verkregen. De feiten zijn, dat de bedoelde brief geschreven werd in een spontane opwelling van verontwaardiging der gehele bemanning van de „Willem Barendsz" over dr. Melchior's verwron gen voorstellingen van de toestanden aan boord. Dr. Melclror bracht zijn boek, waaruit de bemanning deze beschrijvin gen las, aan boord bij het vertrek van de Willem Barendsz uit IJmuiden voor het tweede seizoen, waardoor dus de opvaren den niet meer hier te lande hun protest vóór vertrek konden laten horen. Hedennacht om 7 uur is in het zieken huis aan het Westeinue te Den Haag overleden de zeereerw. pater R. Nuy SJ. Woensdagavond om zeven uur zullen in de kerk van O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Den Haag de metten wor den gezongen, Donderdagmorgen om half tien de lauden, waarna om tien uur de plechtige Requiemmis wordt opgedragen. De begrafenis heeft die dag te ongeveer kwart voor twee plaats op het Klooster kerkhof van Mariëndaai bij Grave. Naar wij vernemen is op korte termijn de afschaffing van de pluimveetoewij zingen te verwachten'. Iedere beperking in zake het aantal kippen dat op land bouwbedrijven ten hoogste mag worden gehouden, zal dan komen te vervallen! Wel zal het aantal jaarlijks uit te broe den eieren door de Overheid worden vastgesteld, terwijl ook de toewijzing van kuikens zal blijven bestaan. Op deze wijze hoopt men de pluim veestapel op de eerste plaats beschikbaar te kunnen stellen voor de kleine gemeng de bedrijven op de zandgronden. De bedoelde brief werd zonder enige beïnvloeding van de zijde der scheeps- leiding door de mannen zelf opgesteld en namens allen door 14 opvarenden uit alle takken van dienst owdertekend. In de afgelopen zomer heeft dr. Mel chior herhaaldelijk met onkiese methoden getracht sommigen van deze onderteke naars alsnog op hun verklaringen te laten -terugkomen. Dit is hem slechts met één man gelukt, n.l. met broeder „Jopie" Krebbers, die wij om gegronde redenen hadden moeten ontslaan, en die uit spent daarover niet beter wist te doen dan „volte face" te maken, en van oorspron kelijk felle bestrijder van dr. Melchior plotseling diens handlanger werd. De overige 13 ondertekenaars hand haafden ten volle hun verklaringen. Reeds daarom kunnen wij de gronden voor de z.g. „rehabilitatie" van dr. Mel chior door de Haarlemse afdeling v. d. Mij. voor geneeskunst nog niet als zeer overtuigend beschouwen. Doch buitendien heeft de scheepslei- ding, afgezien van de bovenbedoelde pro testbrief der bemanning, ons van diverse gevallen verteld, waaruit blijkt, dat de medische verzorging door dr. Melchior zeker niet feilloos is geweest. De Haar lemse afdeling der Mij. v. d geneeskunst heeft het echter blijkbaar niet nodig ge oordeeld over deze feiten nadere inlich tingen bij anderen dan alleen de 2e me dicus en broeder Krebbers te verzamelen. Ook aan pressie op de heer Strübos ter verkrijging van zijn handtekening onder een of ander artikel heeft onze directie zich nooit schuldig gemaakt. Tenslotte willen wij er op wijzen, dat ook wij als directie der maatschappij geenszins willen ontkennen of ooit ont kend hebben, dat er op de eerste expe ditie bepaalde onderdelen der hygiënische inrichtingen van tijd tot tijd niet naar behoren hebben gefunctionneerd. Deze gebreken waren te wijten aan de tijd nood bij het uitrusten der expeditie in de zomer van 1946, en zij zijn sindsdien, na terugkeer hier te lande in 1947, volledig en afdoende voorzien geworden". Het schrijven vervolgt dan met een be toog, waaruit blijkt, dat thans de inrich ting en verzorging aan boord geheel be vredigend is. Tenslotte verklaarde de di- reetie zich gaarne bereid te allen tijde voor 'n onpartijdige instantie het beleid van de maatschappij te verdedigen. 23) De oude Bessin en Hal waren de kudde rendieren genaderd en hielden hun paarden in. Toen ik laatst hier met je voorbij reed, Frans, sprak ik over een plan. Je zult het je nog wel herinneren. In het kort kwam de zaak hierop neer: De dieren vinden hier maar weinig voedsel, 's Zomers gaat het nog, maar helaas duurt de zomer bij ons maar heel kort. Het gevolg is, dat wij 's winters altijd moeten bijvoeren met hooi en zo Ik behoef je wel niet te verteilen, wat dat voor zorg vereist en desondanks gaan er elke winter nog heel wat dieren dood. Misschien ook, omdat zij bij slecht weer eigenlijk geen behoorlijke schuil plaats hebben. Nu heb ik er al eens over gedacht, of het niet mogelijk zou zijn de gehele kudde het Elbirgebergte in te drijven. Maar daar is immers nog minder voedsel, bracht Hal er tegen in: Boven- 22.00 Eng. L.P.: star variety". 22.30. „the t dien hebben de dieren een vlakte nodig, show must go on". 23.00 nws. 23.15 ork. een behoorlijke uitloop. Stapleton. 1 Natuurlijk! Maar dat is daar ook nsrfa"1 jongen. Jij kent het berg land nog maar voor een klein deel Ik i n p?a.n rijpelijk overlegd. Het lag ook met in mijn bedoeling de die- ren door het veld te drijven, zoals je misschien denkt, want dan zouden wij tweemaal de Irbytsch moeten overste ken, nog afgezien van het feit, dat het land van alle boeren hier er danig van te lijden zou hebben. Neen, het lijkt mij het beste, dat wij zoveel mogelijk Oost waarts buitenom gaan. Dan passeren we de Irbytsch daar, waar zij het dal ver laat Er is daar een ondiepe plaats, die zeer wel doorwaadbaar' is. En van daar af trekken we dan naar de voet van het Elbirgebergte. Zo zal het wel gaan. Het is alleen maar de vraag, wie er aan kun nen meehelpen. Het zal geen gemakke lijk werk zijn en waarschijnlijk ze fs niet geheel van gevaar ontbloot! Ik ben natuurlijk van de partij, oom! Goed, Frans. Dat is waar ook, bij de mensen, met wie ik hier ben gekomen, is ook nog een Aziaat, Nanglu. Die zal dat werk misschien wel meer bij de hand hebben gehad. En dan is er no,g een zekere Gregor, een bruikbare kerel, ge loof ik. Prachtig! Dan zal ik de oude Do nald en zijn drie zoons nog vragen de tocht mee te mdken- We zijn dan met zijn achten. Dat li.ikt mij voldoende. Af gesproken dus. Morgen gaan we met een op stap. Toen zij op de hoeve terugkeerden, stelde Bessin de overige huisgenoten van zijn voornemen in kennis. Nauwe lijks had Kare van het plan gehoord, of zij verzocht haar vader dringend de tocht te mogen meemaken. Maar meisje, dat is toch niets voor jou! Ach ja, vader, toe! Hier kunnen ze mij gerust missen. Gura voelt zich in de keuken volkomen thuis en voor het andere werk blijft Peter hier. Bo vendien is Alexi er ook nog. Wat dat betreft, is er nu geen enkel bezwaar. Hoewel de oude Bessin er aanvanke lijk niet van wilde horen, hield Kare zolang aan, dat hij tenslotte wel moest toegeven. Als je dan per se wilt, moet je het zelf weten. Als je maar niet denkt, 1at het een rustig uitstapje wordt.... Kare viel haar vader van louter dank baarheid om 'de hals. De volgende ochtend vroeg waren al len op de been: Bessin, Kare, Hal. Gre- gorg, Nanglu en Donald met zijn drie zoons. Slechts Peter en Alexi bleven in de Bessin-hoeve achter. De paarden trappelden van ongeduld en nadat Bessin zich had overtuigd, dat alles, wat men nodig kon hebben, aan wezig was, zette de troep zich in bewe ging. 18 Niet ver van de Irbytch hing boven de steppe een geweldige stofwolk. De grote kudde rendieren was onoplrti- delijk in beweging. Telkens weer tracht ten enige dieren, die zich aan de bui tenkant bevonden zijwaarts in de vlakte uit te wijken. Er heerste een ongewone opwinding, waarvan de oorzaak niet ver te zoeken was. Op enige afstand stond een troep rui ters, die gewoonlijk niet zo dicht nader den en stellig niet in zo groot aantal. Ook de paarden gaven tekenen var, on rust. Herhaaldelijk had men reeds ge probeerd om de kudde in beweging te krijgen, maar de rendieren bleven zich op dezelfde plaats verdringen en het enige resultaat was geweest, dat er van tijd tot tijd één uitbrak, waarvoo» de paarden zich zo bevreesd toonden, dat bet de grootste moeite kostte de vluch teling weer od te vangen en bij de Kudde terug te brengen. De zon stond hoog aan de hemel en wierp haar verzengende stralen op de ruiters, die in de dichte stofwolk naar adem snakten. Miche1 Bessin zag nin plan mislukken. Ongeduldig wiste hij met zijn hemdsmouwen het zweet van het voorhoofd. Verdraaid nog aan toeNiet te geloven! Die dieren zijn stapelgek ge worden. Wij hebben ze met onze paar den wild gemaakt. En de paarden zijn bang voor hen. Zij zijn niet aan elkaar gewend."Is het niet om te huilen! Daar zijn we nu met acht man al een paar uren bezig en we zijn nog geen streep verder gekomen! Ontmoedigd gaf hij het sein tot ver zamelen door met zijn brede hoed te zwaaien. De ruiters verenigden zich in de nabijheid van de rivier, waar men althans tegen de stof gevrijwaard was. Kare had voor een eenvoudig maal ge zorgd. De mannen deden het, nadat zij zich wat opgefrist hadden, alle eer aan. Onder het eten werd breedvoerig van gedachten gewisseid hoc men het gewen ste doel zou kunnen bereiken, maar nie mand bleek raad te weten. Het zijn toch tenslotte tamme die ren, die te leiden zijn, bracht Gregor het verflauwende gesprek weei op gang. Tam nu iuist niet, weerlegde Bessin: Ik heb de kudde nooit laten drijven en er mij ook overigens weinig mee oe moeid. Over het algenu-en hehbi-n wij er ons toe bepaald in de winter voor' bij voei te zorgen en bij die geleaenheiu werd er dan wei .©ns een gevangen en geslacht Maar van een productieve 'eelt is nooit sprake geweest Daarmee wilde ik nu pas beginnen, naar deze moeilük hpden had ik niet voorz en Waarschijn lijk moet je er verstand van ïehben m-t een dergelijke kudde om te gaan Ik had gedacht, dat zij zich even gemakkelijk zouden laten drijven als vee, al weet ik dan wel uit ervaring, dat een rendier heel wat schuwer is en in zijn gewei en zijn hoeven een machtig verdedigings wapen heeft. Maar dat wij zo weinig vat op hen zouden krijgen, had ik waarlijk niet kunnen dromen. (Wordt vervolgd). (Van onze Amsterdamse redacteur) De grote Engelse filmregisseur Ca,ol Reed heeft Vrijdag een kort bezoek aan Amsterdam gebracht. Hij arriveerde in de middag per vliegtuig uit Engeland, bracht in het American Hotel een bezoek aan de acteur Ernst Deutsch, hield een persconferentie en vloog weer terug. Van daag gaat hij met Alexander Korda naar Rome om ook daar besprekingen te voe ren. Reed is een zeer eenvoudig man. wie men het niet zou aanzien, dat hij wereld successen als „Odd Man Out". „The Way ahead" en „The true glory", op zijn naam heeft staan Hij vertelde, zo tuist zijr, werkzaamheden aan een nieuwe film „Een kind kDagt aan' neëindigd te heb ben Het scenario van deze film werd ontleend aan de novelle „The basement room' van Graham Greene De hoofd leden worden gespeeld door Michèle Morgan, sir Ralph Richardson en de acht- larige Bobby Henrey Binnenkort gaat Reed naai Wenen om de opnamen voor te oereiden voot een film die in -het na oorlogse Wenen speelt en „The Third man' zal heten Joseph Cotton en Alida Vallt zullen de hoofdrollen spelen Ook zuilen er verscnillende Oosienrijkse ac teurs aan meewerken, doch namen kon den daarvan nog niet worden genoemd. In Londen had Reed verscheidene goe de goede Oostenrijkse films gezien, „Der Prozes" van G. W. Pabst vond hjj „won derful". Maar daarnaast was hij vooral over de Italiaanse films van de laatste tijd zeer opgetogen. „Zij maken de beste film van het moment", zei bij, „zoals de Fransen vóór de oorlóg".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5