DE MATER-AMABILIS- SCHOOL vl eerbericht Nederlandse Elftal Club traint weer in de VLC-tent R dve wereld x Wereldomroep blijft in Hilversum Al wal ver en vreemd is, trekt-, Sportvaria m m Kweekschool voor het vrouwelijk leven Veiligheid vóór alles bij de luchtvaart MIEP JUICHT Het ontslag van de rijksambtenaren Come-back van Möring ADIO programma V. S. van Indonesië marionetten-federatie f Jïm Amsterdam krijgt een sportpaleis fm IiSI DINSDAG 12 OCTOBER 1948 PAGINA 2 bloemkool met saucijsjes PRINS BERNHARD IN ZWEDEN VERHUIZING GAAT NIET DOOR Zuid-Westelijke wind Lie Nea. sportkoningin Fanny BlankersKoen, ontving Maandag middag in haar woning te Amsterdam een deputatie van Rotterdamse nuisvrovaven, die de viervoudige Olympische kampioene een geborduurd tafelkleed aanboden. ROLDUC HERDACHT Dr. POELS RADIOTOESTELLEN VOOR DE NIWIN DUITSERS WILLEN NIEUWE MACHINES LEVEREN Nieuwe vorm van herstelbetaling DE RICHTPRIJZEN VOOR OOGST 1949 Dr. Halim: MASSA VOEDSEL VOOR MENSEN VERLOREN Grootste moeilijkheid is de combinatie in de voorhoede WAARSCHUWING VAN DE „OSSERVATORE" Nel van Vliet nam afscheid van de Nederlandse zwemsport. Zij gaat binnenkort trouwen en gaat zich dan in Amerika vestigen. J.l. Za terdag kwam zij te Delft voor de laatste maal tn zwemwedstrijden in ons land uit. Nel heeft in de laatste jaren na de oorlog talloze sportieve lauweren voor ons lanc. mogen oogsten. Wij wensen haar, dat zij ook in haar verdere leven gelukkig zal tzijn. GRADUS WERKELIJK IN TOPVORM BOND ZONDER NAAM IN BELGIE GRlÊKENLAND EN HET H. JAAR Tommy Lawton's glorie heeft af gedaan. Vijftien maal kwam hij als middenvoor voor het Engelse elftal uit. Sinds zijn overschrij ving van Chelsea naar de derde- divisieclub Notts County is zijn vorm echter achteruit gegaan, logisch gevolg van het spelen in $en lager milieu. Zijn plaats als aanvalsleider van het Engelse team is reeds door anderen in genomen. SCHAAKRUBRIEK DE PAUS OVER APOSTOLAAT DES jGEBEDS DE KON. NED. HOCKEY-BOND RECIPIEERT (Van onze redacteur) Met de opening van de school te Hel mond, waarover wij dezer dagen be richtten, maakt de Mater Amabilis- school een nieuwe verovering op haar zegetocht door het land. Zag enkele da gen tevoren nog Hilversum zich me' zulk een onderwijs-instelling verrijkt, en Helmond deed zij voor 't eerst haar intrede in het Bossche diocees. We von den hierin aanleiding nog eens wat meer te vertellen over dit prachtige, moddtne opvoedingswerk van het Katholieke meisje. Méér wijsheid en kijk op de levens problemen der toekomstige vrouw, dat is het meest noodzakelijke voor onze jonge meisjes; nog onlangs werd er door de Paue op gewezen. En als wij juffrouw Schouwenaars, in vriendelijke onderhoudende kout, haar bedoelingen horen uiteenzetten bij de opening der Helmondse school, begrijpen we, dat h.er een kordate en weldoordachte po ging wordt ondernomen om de pauselij ke opvattingen tot levende werkelijkheid te maken. Deze beminnelijke, Vlaamse psycho loge, die bovendien als sohoolinspectrice doorkneed is in de praktijk der jeugd opvoeding, heeft inderdaad door experi menteren. een systeem bedacht, dat het meisje in haar natuur „pakt" en daar om is het goed .zoals kapelaan v. Vree. dn moderator van deze eerste M. A.- school in het Bossche bisdom, zeer te recht opmerkte. Het gaat bij deze scho len om de voorbereiding van 't meisje to* haar. volle, schone vrouwelijkheid die de bekroning vindt in het moeder schap, dit begrip ruim genomen als gees telijk en lichamelijk moederschap, zodat hieronder ook bijv. worden begrepen 't onderwijzeres- en het verpleegster-zijn. Omdat echter nu eenmaal de meeste ■meisjes trouwen, komt het gezi# en het moederschap daarin wel zeer sterk naar voren bij de driejarige cursus van deze school. De godsdienstig-zedelijke vor ming wordt van het grootste belang ge acht. Men let op gewetensvorming, hu welijksmoraal en op het huwelijk aan de hand van de encyclieken. Dit betreft de „innerlijke goedheid", die mej. Schouwenaars als eerste doel stelde Maar daarnaast is ook nodig „uiterlijke vaardigheid", om deze „goed heid" effectief te maken. Een moeder moet in haar gezin kunnen optreden bij ziekte en bij het tot-de-orde-roepen van haar kroost maar zij moet óók, als vrouw goed kunnen koken en naaien. En het pleit voor het inzicht van de initiatief neemster. dat zij deze laatste twee pun ten in haar toespraak zeer sterk naar voren deed komen, als machtige wape nen, waarmee een vrouw haar gezin in handen houdt. Een dokter geeft aan de school les in de theorie der geneeskunde en een ver pleegster In de practische hygiëne, ter wijl de leer der opvoeding wordt gedo ceerd door mej. Schouwenaars, die hierbij uitgaat van de gedachte, dal het meisjes éérst moet worden opgeleid tot opvoedster, vóór het de wijze lessen in de praktijk kan brengen. Deze opvoe dingsleer moet dus twee kanten bezitten en dit wordt bereikt door het systeem der vragenbus. een bus, waarin de meis jes onder motto, vragen kunnen depo neren omtrent, hun ervaringen en/moei lijkheden en waaruit de psyche van het meisje voor de docente als vanzelf naar voren komt. Daarnaast' zijn er nog aanvullende les sen; smaakontwikkeling, die te pas komt bij het inrichten van het huis; ontwik keling der vrouwelijke fijngevoeligheid en tact; kennis der huwelijkswetgeving, alles gedoceerd door deskundigen. Een zangcursus in kinderliedjes en het volks lied met het leren der vertelkunst naast gymnas deklessen, aangepast aan de lichamelijke functies der vrouw in het huwelijk en gezonde dans, maken de op leiding tot een ware kweekschool voor het vrouwelijke leven In het derde jaar volgt dan nog prak tijk in de gemeenschapsdienst door hulp betoon aan zieken, gebrekkigen en babies Wijzen wij er tenslotte nog op, dat het eerste jaar het kind voorwerp van stu die is, het tweede jaar het moederschap en het derde de vrouw in het gezin, dan menai wij in grote trekken de systema tiek, 'dezer instellingen te hebben ge schetst. Deze scholen zijn, wat we zouden kun nen noemen, interstandelijk. Speelt bij de man het beroep, de werkkring, een verscheidenheid oproepende rol, dit is geenszins het geval bij de vrouw. Hier komt dit éne: het toekomstig moeder schap en het huisvrouw-zijn naar voren. Op deze scholen is dan ook hfet arbeids- mcisje naast de kantoorjuffrouw, de dienstbode naast de winkeljuf welkom. £n dat deze scholen een grote toekomst tegemoet gaan. blijkt uit de ontwikke ling in Limburg en het diocees Breda, evenals in Utrecht en .in Holland, waai er tot heden al twintig bestaan. Helmond is de een en twintigste en hier trok de school al direct 145 leerlingen. Rondom de school speelt zich nog een heel leven af, In Maastricht zijn er ver loofdencursussen, ouder- en gemeen schapsavonden voor de meisjes, terwijl er een band tussen de verschillende scholen bestaat in de vorm van een eigen blad. Zo begint dit katholieke, Vlaamse initiatief ook in Nederland te bloeien tot herstel van vrouwelijkheid en gezin, hoekstenen voor een nieuwe, christelijke samenleving. In April j.l. vertrok een Nederlandse Skymaster met een bemanning van acht koppen en 22 passagiers van Amsterdam naar Lydda. Bij de landing op het vlieg veld Ciampino bij Rome vloog het toe stel tegen een terreinophoging. Nadat het normaal was uitgelopen controleerden de gezagvoerder R. en de boordwerktuig kundige T. de motor en het landingsge stel. Er werd echter niets verontrustends geconstateerd; alleen de banden van de wielen waren beschadigd. Men vloog dan ook door naar Lydda. Bij een nieuw on derzoek bemerkte men hier, dat twee platen verwrongen waren. T. achtte ech ter geen termen aanwezig om niet meer te vliegen. Daarom keerde men gewoon naar Amsterdam terug. Op Schiphol evenwel werd 'n ernstige beschadiging ontdekt van een motorgon del. T. werd deswege voor drie maanden als boordwerktuigkundige geschorst. Gisteren moesten de gezagvoerder en de tweede bestuurder alsmede de boord werktuigkundige zich voor de raad voor de luchtvaart verantwoorden. „Afgaande op het oordeel van mijn werktuigkundige zag ik geen gevaar. De vlucht van Rome naar Lydda verliep vlot, het was goed weer", aldus de gezag voerder. „Had u kunnen zien dat het inwendige van de motorgondel zo beschadigd was vroeg jhr. G. Schorer, lid van de raad aan de boordwerktuigkundige. Het antwoord luidde: „Nee, tenzij ik 'n groot aantal platen had losgeschroefd; maar aangezien er uiterlijk niets te zien was, heb ik dit niet nodig geacht". De tweede bestuurder van het toestel, de Canadees F. had de landing verricht. De heer J. Backer, directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst eiste tegen de gezagvoerder en de tweede bestuur der een maand ontzegging uit de be voegdheid om passagiersvliegtuigen te besturen. Ten aanzien van T. wilde de heer Backer, nu hij reeds is gestraft, met een berisping volstaan. Zij vindt het aardig van de herfst, dat hij nog een zomers gezicht toont in de vorm-van bloemkool. Op haar verzoek geeft Mevr. R. Lotge ring—milebrand een recept voor Maak 1 bloemkool schoon, snijd stronk vlak onder de bloem af. Zet ze in ruim kokend water en zout en kook ze vlug gaar <20-30 min.). Maak intussen de saus door 40 gr. boter te smelten, er 40 gr. bloem door te roeren en 4 d.l. melk bij kleme scheutjes toe tó Iroegen. Laat de saus pl.m. 5 min. koken, maak ze op smaak met zout. Doe de kool in een warme dekschaal, giet er de saus kokend over. Strooi er nootmuskaat over en geef er gebakken saucijsjes bij. Vergeet niet, bij het koken van bloemkool de pan goed te sluiten en doe er een oud broodkorstje in om te voorkomen, dat het hele huis naar bloemkool ruikt. Snijd stronk van bloemkool kruislings in dat bekort de kooktijd. Wat druiven als toetje, altijd goed. Erg duur zijn ze niet en lekker zoet. Prins Bernhard heeft Maandag gejaagd in de wouden van Karlsgoga, ongeveer 200 km. ten westen van Stockholm. Hij was uitgenodigd door de wapenfabrieken van Bofors. De prins zal deze fabrieken gedurende zijn driedaags verblijf tevens bezichtigen. De Wereldomroep gaat niet verhuizen naar Amsterdam, doch blijft in Hilver sum, al zal hij daar dan ook een nieuwe woning betrekken. Op 19 Mei j.l. had minister Gielen in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan de verhuizing naar de hoofdstad. Hij deed dit, omdat de bij de wereldomroep in ge bruik zijnde panden aan eenvoudige eisen van doelmatigheid niet konden voldoen en voorts omdat, na ingewonnen inlich tingen, aangenomen moest worden, dat te Hilversum geen gebouwen beschikbaar waren, die aan de behoeften van de we reldomroep beantwoordden of daaraan aangepast konden worden. Het Eerste-Kamerlid mr. F. Teulings heeft terzake vragen gericht tot de mi nister van Onderwijs, K. en W. en daarop, antwoordt minister Rutten thans, dat kort nadat bovenbedoelde beslissing was ge vallen, daartegen ernstige bedenkingen werden ingebracht. Men meende, dat in de bestaande studio's te Hilversum vol doende ruimte zou kunnen worden vrij gemaakt voor de wereldomroep. Hoewel sinds jaren ward geklaagd over gebrek aan studioruimte voor de omroep in het algemeen, heeft minister Gielen in die beweringen aanleiding gevonden het bestuur der stichting te verzoeken, de verhuizing op te schorten opdat hij een nader onderzoek naar een en ander zou kunnen instellen. Dit onderzoek is door minister Rutten voortgezet. Daarbij kwam naar voren, dat de bestaande outillage niet scheen te kunnen voldoen aan de redelijke verlangens van de wereldom roep. terwijl voor het nijpend gebrek aan kantoorruimten geen oplossing mogelijk werd geacht. Weerverwacbting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt gel dig tot Woensdagavond: Voor het Noordwesten van het land: half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige, in de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. Voor het Zuidoosten van het land: meest zwaar bewolkt met vooral aanvan kelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering van temperatuur. 13 October: zon op 7.01 uur, on der 17.51 uur; maan op 16.56 uur, onder 1.26 uur. Het onderzoek was evenwel nog niet geheel beëindigd, toen plotseling bleek, dat te Hilversum op korte termijn zou kunnen worden beschikt over een pand, dat na verbouwing en aanbouw een aan redelijke eisen voldoend verblijf voor de wereldomroep zou kunnen vormen. De kosten van verbouwing, aanbouw en in richting zullen naar het zich laat aan zien. zeker niet geringer zijn dan die, welke met de inrichting van het pand te Amsterdam gemoeid geweest zouden zijn. Daartegenover staat echter een zeer aanzienlijke besparing der exploitatie kosten, vergeleken met die, welke in Am sterdam vereist zouden zijn geweest. Het bestuur van de wereldomroep heeft, in overeenstemming met het gevoelen van de minister, in een en ander aanleiding gevonden, het plan-Amsterdam te laten varen en heeft het bedoelde pand te Hil versum gekocht. Het is uiteraard onvermijdelijk, dat bij inkrimping van de overheidsdienst over tollige ambtenaren worden ontslagen- Daar is in redelijkheid niets tegen aan te voeren. Punt twee echter is, dat daarbij dan ook de redelijkheid en rechtvaardigheid worden betracht. Ons komt een en ander ter ore, dat aan dit laatste doet twijfelen. Wanneer het b.v. juist is, dat er personen boven 65 jaar zijn die in hun functie gehand haafd blijven en er zelfs gevonden worden van 68 jaar met een pensioen van 4000 waarvoor door overplaatsing naar een andere afdeling een oplossing is gevonden, moeten er toch wel heel zwaarwichtige motieven aanwezig zijn om zulk een be leid aannemelijk te maken. Ook de methode, om door het omlaag brengen van de lonen der arbeidscontrac- ters (ook van die welke nog een volle dige dagtaak vinden) de personeelsbezet ting zoveel doenlijk te handhaven, lijkt verre van bevredigend. Ontslag aan over bodige werkkrachten blijft te allen tijde een harde maatregel, maar niemand kan beweren dat hij onrechtvaardig zou zijn. Hem tegenhouden door aan volwaardige krachten zonder hun instemming het hun toekomende voor een deel te ontnemen, schijnt echter met de rechtvaardigheid minder gemakkelijk te rijmen. In deze pijnlijke aangelegenheid zij de Overheid een even billijk als efficiënt be leid toegewenst. V?;- v' HAKON MIELCHE reisde naar Vuurland Met zijn „REIS NAAR HET EINDE DER WERELD" beleven we meer, dan wan neer wijzelf deze tocht gemaakt hadden. Want Mielche ziet alles als een bijzonder mens, die ook in de hachelijkste omstan digheden zijn humoristische kijk op men sen en dingen niet verliest. Geestige pen- nekrabbels komen Uw verbeelding te hulp. Bespreek deze prettige reis bij Uw boek verkoper. Reel. PubL Centraal bur. v. d. Tuinbouwveilingen. Keic. WOENSDAG 13 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 12.00 „The Ramblers": 12.38 „Kilima Hawaiiansi'; 13.00 Nieuws: 13-20 Metropole- ork.; 14.00 Gesproken portretten: 14.15 Jeugd- conc.: 15.00 Hoorspel; 15.30 „De Regenboog"; 10.00 Koor; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Piano; 17.30 Orgel; 18X0 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Esperanto; 1915 Koor; 20.00 Nieuws; 20.15 Operaprog.; 21.25 Hoorspel: 22.15 Zang, piano; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM n (415 M.) NCRV. 7.00 Nieuws gram.; 13.15 Orgel; 13.45 Gyam.; 15.00 Jeugd- eonc.; 16.00 Voor de Jeugd 17.30 Gram.; 17.45 RVD; 18.00 Koor; 18.30 RVU; 19.00 Nieuws, actual.; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouw-ork. 22.15 Gram. 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws, gram. R A DTODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws 7.15 gram. 7.30 Kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P.; nws. 10.10 gram. 1100 v. d. sold. 11.15 serenade ork. 12.00 VI. Br.: gram .1230 weer. 12.32 trio Hamy. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 „Wij richten ons zoeklicht op15.00 Kalundborg: ork van Aarhus. (eventueel 15.15-15.45 PCJ schip v. d. week) 16.00 Eng. LP.: ork. Palmer. 16.30 Politie ork. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18 30 VI. Br. v. d. sold. 19.00 Fr. Br gram. 19-30 VI. Br. accordeon. 19.45 Fr. Br.: nws. 20 00 Symph. conc. met piano 21 20 VI. Br.; slot operette „l'Etoile". 22 00 nws 22.15 gram. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.C0 div. RADTODISTRIBUTIE TV 7.00 Fr. Br: nws 7.10 gram. 7.15 div. 7.30 Eng. H.S.: „Cly. debank Burgh Band". 7.55 weer. 8.00 nws 8.15 ork. Mackey. 8.50 „Lift up your hearts". 8.55 weer. 9.00 nws. 9.15 kook- praatje. 9 20 ork. Baker. 9 45 Ens. Davey 10.15 causerie. 10 30 cello en sopraan. 11.05 schooluitz. 1130 ..Music while you work". 12.00 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Felix King- 12 45 tango muz. 13.15 orgel 13.45 Northern Orch. 14.30 var. ork. 15.00 v. d. vrouw. 15.40 Races. 16 00 Eng. H.S schooluitz- 16.10 „Days I remember" 16 30 Brains trust. 17.00 vogels v. d mccnf" 17.15 Eng. L.P.: Macpherson. 17.45 Schots ork. 18.45 ork. Philips. 19.15 Apache ork. 19.45 Eng. H.S causerie. 20.00 Ca price. 20.30 Eng. L.P.: gevar- pr. 21.00 Eng. II S.: BBC symph. ork. o. L v. Bouft (32.00 nws.) 23.15 Eng. L.P.: „Intrqducin, Anne again". 23.45 dansork, Pleydell. Roiduc heeft Zondag zijn grote oud- leerling mgr. dr. Poels herdacht tijdens een sociale Zondag, welke voor de semi naristen was georganiseerd. De herden kingsrede werd uitgesproken door pater J. Colsen C.M. De redactie van het Rol- ducse huisorgaan „Van Roda's Eigen Erf' had een speciaal dr. Poelsnummer uitge geven, waarin o.m. werd medegedeeld, dat er plannen bestaan om op Rolduc een monument op te richten ter nage dachtenis van drs Poels. De voorzitter van de R.K. Mijnwerkersbond, Frans Dohmen, hield in het kader van de sociale Zondag een spreekbeurt over „de mijnwerker". De voorlichtingsdienst van de mijnen verzorgde een filmvoorstelling met toelichting over de Limburgse mijn industrie. In de gangen van Rolduc had men voor deze gelegenheid een tentoon stelling ingericht, welke huisvlijt van mijnwerkers, een grote collectie mijn lampen en stands over het werk van de KAB. en over de mijnen omvatte. In dé loop van de dag werd door de pre sident van het klein-seminarie, mgr. Vandermühlen. de nieuwe burgemeester van Kerkrade, mr. Lempers, in het bij zijn van alle leerlingen, officieel verwei. komd op Rolduc. In de fabriek der N.V. v. d. Heem te 's-Gravenhage heeft gisteren generaal A. de Koningh aan de Niwin overgedragen de zes radiotoestellen, welke zijn aange kocht uit vrijwillige bijdragen van de rijkspolitie. Ze maken deel uit van een ending van 125 radiotoestellen, die de Iliwin heeft kunnen kopen voor de vele bijdragen welke zij daartoe ontving. Vertegenwoordigers van de N.V. R. S. Stokvis en Zonen en de N.V. v. d. Heem woonden de overdracht bij. De Duitse Bizonale autoriteiten heb ben in het kader van hun campagne te gen de ontmanteling van Duitse fabrie ken een nieuwe stap ondernomen in de vorm van een voorstel om herstelbeta lingseisers nieuwe machinerieën te leve ren in ruil voor het behoud van „de voor Duitsland onmisbare industriële installaties voor vredesdoeleinden". Het aanbod was vervat in een brief van dr. Hermann Puender, voorzitter van de bizonale uitvoerende raad, aan Paul Hoffman, administrateur van het plan- Marshall. Puender stelt voor, dat de eisers de Duitse autoriteiten nauwkeurig mede deling doen over de soort en het aantal machinerieën dat zij wensen, doch de leverantie hiervan aan de Duitsers over laten. Deze zouden dergelijke orders grotendeels afdoen met nieuw-vervaar- digde machinerieën, „waarvan veel ge reed ligt voor verzending op korte ter mijn omdat zij werden vervaardigd naar aanleiding van orders, die tijdens de oor log waren geplaatst". Het Tweede-Kamerlid Den Hartog heeft de minister van Landbouw ge vraagd of hij bereid is maatregelen te treffen, waardoor op korte termijn de richtprijzen voor de oogst 1949 worden bekend gemaakt. Er heerst momenteel onder de akker bouwers grote ontstemming over het ontbreken van deze prijzen, waardoor zij hun bouwplan niet tijdig kunnen opstel len en een spreiding van het risico over de verschillende producten in ernstige mate wordt bemoeilijkt. Daar de richtprijzen geen garantie-prij zen. zijn, zodat bij een event, voortgaande daling van de wereldmarkt mogelijker wijs voor bepaalde producten de richt prijs niet kan worden gehaald, vraagt de heer Den Hartog ten slotte of de minister maatregelen wil treffen, waardoor de landbouwers enige grotere zekerheid voor een lonend bedrijf en een groter vertrouwen in het landbouwbeleid der regering wordt gegeven. Dr. Halim, leider van het partijloze blok in het voorlopige republikeinse par lement, zeide vandaag, aldus seint U.P., te betwijfelen of de UNO in staat zou zijn het Nederlands-Indonesische geschil te regelen zonder de actieve bemoeiing van een derde partij, de Verenigde Sta ten Iedere door de Nederlanders opge legde regeling zal zijn inziens tot oorlog leiden .Halim deed een beroep op de Verenigde Staten om bemiddeling te verlenen bij de opheffing der huidige impasse. Er heerst nog altijd geheimzinnigheid rondom de voorstellen van de gedele geerde der V.S., H. Merle Cochran. De republikeinen hebben reeds in gunstige zin geantwoord op Cochran's suggesties. Cochran wacht- thans het definitieve ant woord °P zijn plan af. Dr. Halim zeide in zijn verklaring nog, dat de Nederlanders ongetwijfeld zullen voortgaan met de stichting_ van de Ver enigde Staten van Indonesië zonder me- dezeegenschap van de republiek, hetgeen, naar hij zeide gevolgd zal worden door de uitnodiging „tot de marionettenfede ratie toe te treden of anders met geweld te worden weggevaagd". De directeur van het Europese bureau der F. A. O., onze landgenoot, de heer ïr. A H Boerma, opende gisteren te Kopen hagen een congres dezer organisatie over het bewaren van voedselvoorraden. Jaarlijks gaan grote hoeveelheden voed sel voor menselijke consumptie verloren als gevolg van aantasting van de voedsel voorraden door allerlei organismen, zoa.s bacteriën en schimmels, hlsook door m secten, ratten, muizen, e.d. De conferentie te Kopenhagen is belega met het doel, kennis van de goede opslag methoden te verbreiden, ervaringen en inzichten op dit gebied uit te wisselen en om dë vooruitzichten te bespreken. Op het Kopenhaagse congres zal spe ciaal aandacht worden geschonken aan de moderne wijze van bewaring bij lage temperatuur, die vooral van belang is voor snel aan bederf onderhevige voe dingsmiddelen. Het congres zal ongeveer 14 dagen du ren. Hedenavond zal op het V.U.C.-terrein te Den Haag de eerste trainingsbijeen komst' van de Nederlandse Elftal Club in het nieuwe voetbalseizoen plaats heb ben. Op 21 November zal het Nederlands Elftal zijn eerste interland van dit seizoep spelen, en wel in Antwerpen tegen Belgie. Voordien worden eerst twee semi-intej- lands gespeeld, n.l. Luxemburg tegen Zuid-Nederland op 24 October en Dene marken B tegen Noord-Nederland op 7 November. Met de traditionele ontmoeting om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker tussen het Nederlands Bondsèlftal en het Rotterdams Elftal wordt dan de eerste trainingsfase afgesloten. Wat de beide semi-interlands betreft, deze hebben voor de samenstelling van het Nederlands Elftal slechts belang met betrekking tot de bezetting van de m'd- denvoorplaat.s. Zal het de Noordelijke aanvalsleider Roozenburg (Sneek) of de zuidelijke stormram Appel (Sittard) zijn, die tegen de Belgen het Oranje-quintet gaat aanvoeren. Verder treden in deze wedstrijden als internationals aan de Noor derling Lenstra en de Zuiderlingen Rijvers en Van Bun. Een overzicht van de spelers die van de trainingsbijeenkomsten van de N. E- C. deel uitmaken, leert dat er dit jaar met weinig nieuwe krachten wordt gerekend Voor de plaats onder de lat zijn Kraak en Landman de gegadigden, hoewel Van Raalte in zijn huidige vorm voor deze twee niet onderdoet. Er heerst in het kamp der insiders nogal onenigheid, of Kraak, de man met de oudste rechten maar ook met de Olympische desillusie op zijn debetzijde, gehandhaafd zal blijven, dan wel Landman, de zwarte panter met De „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, waarschuwt de Katholieken voor het „eerste internationale congres voor godsdienstige hervorming", dat te Rome zal worden gehouden. Volgens de „Osservatore" wordt dit congres georganiseerd door een „afvai lige priester, die bij decreet van de Con gregatie van 't Heilig Officie in de ban is gedaan en die een vereniging heeft opge richt Van gewezen priesters en protestan ten". Een muziekdeskundige a^viseert^de concertbezoekers onder net^.^ Qm naar de muziek, de °®j® beeiden te hun hersens „verstandelijket laten vormen". Hij voegt Mg"» Dit zal uw muziekgenot verauDDeien èri u helpen begrijpen, wat de componist trDe -redacteur heeft dit recept toegepast tijdens de uivoering van „Sakunitala" van Ludwig Philipp Schar- wenka, maar de enige voorstellingen, welke hij kreeg, waren een visschotel vol aangebrande aardappelen en de cij fers vam zijn aanslagbiljet in neonlicht, Dit werpt natuurlijk geen blaam op de componist Scharwenka. maar het droeg niet bij tot het muzikale genot van de redacteur. zijn 'ongeëvenaard mooie stijl, eindelijk zijn kans zal krijgen. En als derde gega digde is daar De Munck, maar niemand die deze Limburger een serieuze kans geeft, ook al is men het over zijn uitzon derlijke capaciteiten eens. Voor de rechtsbackplaats heeft iNsn de keus tussen de betrouwbare en constante Maastrichtenaar Van Bun en de snel op komende eveneens internationale klasse halende Rotterdammer Everse (Neptunus) Zo is het voor de linksbacltplaats dito: de geroutineerde maar helaas vaak al te zelfverzekerde Schijvenaar en de jonge witblonde coming-man Alberts van VI tesse. Terlouw blijft troef voor de spilplaats. Maar men denkt voor de met Stoffelen en Krijgh al te zwak bezette rechtshalfplaats aan onze ex-spil Möring, de lange Ensche- deër die zich in frappant korte tijd van de gevolgen van zijn beenbreuk heeft herstel; Möring speelt op 't ogenblik in zijn club ook reeds rechtshalf, en wat meer zegt: met groot succes. Een come back op deze wijze is stellig zeer wel mogelijk. Aanvoerder-linkshalf De Vroet is klaarblijkelijk over zijn hoogtepunt, maar of we dit jaar reeds de jonge en energieke Xeraes-half Koers als zijn op volger zullen zien, betwijfelen-wij toch Overigens is het wel zaak, dat voor De Vroet naar een jongere plaatsvervanger wordt uitgezien, en dan mag o.i. de Elftal Commissie wel eens op de jonge Spart.a- linkshalf Schenk letten! Overigens blé ven de middenliniespelers Stolfelen. Krijgh en Temming voor de trainingsbij eenkomsten eveneens gehandhaafd. Wat tenslotte de voorhoede betreft zul len wij slechts volstaan met het vermei den van de in aanmerking komenden. Na de experimenten van het vorig seizoen is het immers onmogelijk te zeggen, hoe de T- C. nu weer de beschikbart krachten door elkaar zal husselen- Men heeft vele gelijkwaardige krachten, maar meer nog: vele gelijkwaardige combinaties althans de papieren mogelijkheden daartoe. Ook nu zal het weer de moeilijkste opgave blijken om die combinatie te vinden dis niet alleen de vijf besten verenigt maar hen ook zo in verband zet dat men het best mogelijk geheel verkrijgt. Op links zien we Lenstra en Clavan, voor de beide binnenplaatsen 'Wilkes, Rijvers en Schaap, op rechts Van der Tuijn en voor de mid' denvoorplaats Roozenburg en Appel. En nu maar husselen! O In een buitengewone alg. vergadering van het K.N.G.V. werd het bestuurs voorstel, de contributie van 1.op 1.50 te brengen, aangenomen met 59stemmen en 12 onthoudingen. Als opvolger van de heer W. de Graaf werd als voorzitter benoemd de heer A. van Wieringen te Amsterdam. O Aan de ijshockey-compelitie om de West Europa-Cup, welke in November - begint, zuilen stedenploegen uit Lon den, Antwerpen, Brussel, Luik, Parijs, Den Haag en misschien Amsterdam deelnemen. Hoofdklasse schaakcompetitie: Haagse Chr. S.V.—Leids S.G. 4%—5!é, Heerlen —Pion Eindhoven 5%4%, Max Euwe Philidor 4—6; A.S.C.D.D. 5%—4%. O Bij intern, zwemwedstrijden van de Antwerpse Zwemclub won Lies Bon nier van Aegir (Eindhoven) de 200 m. schoolslag in 3 min. 2.5 sec.; op de 100 m. rugcrawl werd Annie van Duyl van O.D.Z. (Rotterdam) eerste en haar clubgenote Bep Vuyck tweede resp. in 1.21,3 en 1.22,1. De O.D.Z. won voorts de 3 x 50 m. wisselslag in 1.52.8. <0> Het kampioenschap derde klasse gfoot biljart kader 47/2 is gewonnen door de Amsterdammer Haberer Jr., die over gaat naar de 2e klas. O De te Stockholm gespeelde voetbal wedstrijd ZwedenDenemarken is door Zweden met 10 gewonnen. De B-teams speelden in Kopenhagen mét 0—0 gelijk. <0 Het protest van N.E.C. tegen een doel punt dat Hengelo in de wedstrijd tegen de Nijmegers maakte, is afgewezen, zodat de stand 22 blijft. Deze maand zal in België de Bond zonder Naam officieel worden opgericht. Tien jaar geleden werd deze Bond, zoals bekend is, in Nederland opgericht door de Zeereerw. Heer Henri de Greeve met als leuze „Verbeter de wereld, begin bij je zelf". Deze zelfde leuze zal ook het devies worden van de Bond zonder Naam in België. Op 31 October wordt in het Kunstverbond te Antwerpen een grote vergadering belegd, waarop Henri de Greeve het woord zal voeren. Het secretariaat voor België is geves tigd in het OSBA-huis, Italiëlei 189, Ant werpen. In afwachting van de vergaderingen der 4 commissies voor het H. Jaar wordt het documentatie-materiaal betreffende de voorgaande soortgelijke vieringen op nieuw geclassificeerd, in het bijzonder het materiaal over het H. Jaar 1925, dat als voorbeeld zal dienen voor het aan staande. Een met alle landen tot stand gekomen correspondentie heeft al veel schriftelijke raadgevingen en verzoeken om inlichtin gen opgeleverd- Griekenland is het eerste land. waai een nationaal comité voor de viering van het H. Jaar is gesticht. De plannen voor de bouw van een sportpaleis in Amsterdam nemen vorm aan. Het terrein, waar het gebouw is reeds gereserveerd, zal komen te staan is n 1 aan het Westerschelde-plein Er is inmiddels een raad van bijstand gevormd onder voorzitterschap van burgemeester d'Ailly. waarin vooraanstaande personen uit handelskringen, het bankwezen, de industrie en culturele kringen z'tting hebben genomen. Dezer dagen zijn vertegenwoordigers van enkele landelijke sportbonden en hun resp Amsterdamse afdelingen bij eengekomen ten einde na te gaan aan welke sporttechnische eisen het gebouw zal moeten voldoen. In December zal een tweede bijeenkomst worder gehouden, waarin de sportvertegenwoordigers met hun definitieve voorwaarden zullen komen. Daarna zal er een Werkcomité worden gevormd teneinde de n'.mnen tot in details uit te werken met de bedoe ling. dat. als het tijdstip voor bouwen 13 aangebroken, men ook onmiddellijk kan beginnen. Men wil het sportpaleis dus danig opzetten dat er wedstrijden in de volgende takken van sport kunnen wor den gehouden: wielrennen, boksen, ijs hockey, kunstrijden, athletiek, turnen, kegelen volleybal, basketbal, tafeltennis en paardensport. Zalen voor training en vergaderingen zullen eveneens in plannen worden opgenomen. terwiji n sportpaleis zal worden «fcombineerd met een congres- en ten toons tellings gebouw 15.000 tot 20.000 toeschouwers zouden 'de tribunes kunnen bevatten. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.) v No. 6447. J. J. RIETVELD. 2e Prijs B. C. F.-tournooi 1947-48. Mat in 2 zetten. In een brief aan de Generaal der Pa ters Jesuieten gericht naar aanleiding van het recente internationale congres van het Apostolaat des Gebeds, verklaart de H. Vader, dat Hij Zich gelukkig zou prijzen, indien alle gelovigen aan deze actie zouden mee>en. Momenteel zijn er 25 millioen ingeschrevenen. Z. H. ver meldde ook, dat 600 radiozenders bij dit Apostolaat zijn ingeschakeld, zodat 15 millioen, luisteraars bereikt kunnen wor den. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft het bestuur van de Kon. Ned. Hockey Bond Zaterdagmiddag een zeer druk be zochte en tenslotte bijzonder geanimeerde receptie gehouden, waar president C. D. Pahud de Mortagnes als president van het N.O.C. de bond en zijn bestuurderen en de vertegenwoordigende elftallen, die in het heden en in het verleden zulke fraaie successen boekten, huldigde. Een lange reeks sprekers, vertegenwoordigers van bevriende bonden (o.a. de heren Kruyver namens de K.N.V.B., Jan de Vries, na mens de Zwembond. mr. Bierenbroodspot (IJshockey), Jhr. v. d. Bergh van Heem stede (N.W.U Delsen (Ned Biljart bond). Meerum Terwolt (Ned Sportpers'. D. Bessem (Ned Sportpark', en nog vele anderen, vertegenwoordigers van bonden en clubs, van de dames van het bestuur en van de damesclubs voerden het woord Onderwijl werden ontelbare fraaie bloem stukken aangedragen en werden het be stuur prachtige geschenken aangeboden. Na afloop vond in de Groote Club een reunisten-diner plaats waar o.a. de heren Muiier die hockey in Nederland impor teerde A. B. van Holkema, erelid en vele anderen het woord voerden, die allen evenals des middags op de receptie, met een voor elk toepasselijk woord- beant woord werden door de bondsvoorzitter, Jhr-mr. W. C. Hooft Graafland. No. 6448. M. HA VEL, Szachy 194g, Mat in drie zetten. Wit: Kc7, Dd5, Rbl—d4, Pc3—d3- b3. Zwart: Ka3, Del, Rg3, Pd7—f7; b6. b7, dfi. No. 6449. M. HA VEL. Ie pr. British chess federation (58) tn. '48 Mat in vier zetten. Wit: Kc6, Da2. Rh5, Fe5: Zwart: Kh4; f3. g6. Oplossingen over drie weken. Tijdige inzending is gewenét. Degenen, die steeds van één week tegelijk opgeven, kunnen dit zeer gemakkelijk doen. Reeds meer dan eens hebben we er op gewezen, niet zo'n uitvoerige oplossing te geven. Bij tweezetten volstaat de sleutelzet en voor de meeste oplossers is dit bij drie- en meerzetten voldoende. Verder verdient het aanbeveling dit per briefkaart te doen en zijn naam duidelijk te schrijven. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6439. 1, d6—»d7 enz. No. 6440. 1. Ra2bl dreigt 2. Rbl—e4' enz. 1Tbl: 2. Pb5, Tal 3 PdS! enz: No. 6441. 1. Re3. Rc6 of Rdö 2 Kc6:, Kd5; b4, 3 Pc4 enz. 1Ra8 2 P^4 3 Tf2 en 4 Rd2't. 1Rc8 <Ra6> 2 Pd3t, ed3: 3 Pf3t Kfl 4 Tf2*t. 1b4 2 Pc4 en 3 Rf2+t 1 Ke5, Rc6 2 Kd4 Rd7 3 Ke3. Rg4 en wi: heeft niets bereikt. Goede oplossingen van no. 6439 8440, en 6441 zonden in: A. Bergstein, Geleen; F. Pijls, Maasbracht. Van no. 6439 en 6440: J. Dickhaut, Nij megen; H. F. Verhey, Breda: F. Witte, Den Haag. Van no. 6439: "H. Th. v. Goor, Voorburg P. H. Houdijk, Rotterdam. CORRESPONDENTIE. C. H. N. te A, Tf8, Kh8:. In no 6436 volgt na 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2