Eén land staat in de ontwapening weg Fel Brits betoog tegen Rusland Onthullingen van een ambassadeur „Ik zag Polen verraden" PRIJS- EN LOONPOLITIEK Opschudding in Kattenburg Vakbeweging wenst loontoeslag over de gehele linie Optimisme over het vleesrantsoen De Franse stakings- chaos DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duits blad beledigde Koningin Juliana Financiële besprekingen van de vijf te Parijs Levenslang wordt doodstraf NDER DE_ P E ONDER LO U Electrische locomotieven Fairbanks reikte geschenken uit De tabaksbonnen Rijwielen met hulp- motor 70ste JAARGANG DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 No, 20749 In antwoord op Visjinsky's rede vap Dinsdag in de politieke commissie der V.N., waarin deze verklaarde dat de sovjet-unie „alle kaarten op tafel zou leggen" als haar ontwapeningsvoor stellen zouden worden aangenomen, heeft de Britse afgevaar digde Sir Hartley Shawcross Woensdag verklaard, dat Visjinsky Dinsdag in drie minuten de meningsverschillen tussen de sovjet unie en de westelijke mogendheden over de ontwapening had kunnen regelen. Shawcross verzocht de sovjet-unie „het gordijn op te trekken en reizigers en bezoekers toe te staan het harte lijke Russische volk te leren kennen." In een „verboden gebied" van deOostzee tot de Zwarte Zee mag geen buitenlander komen, aldus de Britse afgevaardigde. Het „verborgen leger, de vijfde colonne" van communistische partijen over de gehele wereld voerde een sabotage-campagne onder leiding van de sovjet-unie. Sir Hartley vroeg of de sovjet-unie, evenals Hitier, „de vruchten van een oorlog wenste zonder te vechten." Nieuwe voorstellen mmïMm Op 3 October l.l. werd, in de kathedrale kerk Van Karachi de Neder landse minderbroeder Alcuinus van Miltenburg tot bisschop gewijd. Mgr. van Miltenburg (midden) verlaat na de plechtigheid de kathe draal. Op de voorgrond de Nederlandse missie-bisschop mgr. N. Hettinga. Links achter mgr. van Miltenburg mgr. Gracias, hulp bisschop van Bombay. Ontspanning zet door De lichte ontspanning in de Franse sta- kingschaos heeft zich doorgezet. Giste ren werd een accoord bereikt met de 40.000 arbeiders in de ijzer en staal industrie in lotharingen, die vandaag, na een staking van drie wel en, het werk zouden hervatten. Ook in de steenkolenmijnen in Lotharingen keren steeds meer arbeiders naar hun werk terug. AANPASSING NA DUURTE-TOESLAG II (Slot) Wij geven hier de hoofdpunten weer van het betoog van de gewezen ambassadeur Bliss Lane in zijn boek, waarvan de titel hierboven staat, waarin hij met de meeste vrijmoedigheid president Roosevelt en Churchill aanklaagt. Het lot van Polen werd beslist zonder zijn voorkennis op de conferentie van Teheran in 1943 en die van Yalta in 1944 gehouden en bevestigd tijdens de conferentie in Potsdam van 1945. De belangen van Polen werden prijs gegeven en daarmede Europese belangen om Stalin tevreden te stellen. WAAR DE KOLEN Van Nederlands fabrikaat? De deelnemers aan de gemenebestconferentie te Londen begeyen zich tijdens een pauze in de besprekingen naar de faunen van Downing- street 10. Op de eerste rij van links naar rechts: Liaquat Ali Khan, eerste minister van Pakistan, dr. Evatt (Australië) en Pendit Nehru (India); links op de tweede rij premier Attlee; in het midden van de laatste rij minister Hugh Dalton. Geen doorberekening in de prijzen Douglas Fairbanks als weldoener op Kattenburg in Amsterdam. Glundere gezichten bekijken de begeerlijke zaken, welke het Care- pakket bevatte. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Shawcross vroeg, of de sovjet-unie, teneinde het internationale vertrouwen te herstellen bereid was „de geheime vijfde colonne, die poogt de economie van vele landen te ontwrichten, terug te roepen". Een land, aldus Shawcross, staat inter nationale controle op de atoomenergie en de ontwapening in de weg. De voornaam ste factor bij het huidige gebrek aan vertrouwen was het geloof, dat de sovjet unie veel meer mensen onder de wape nen had dan voor haar vredesbehoeften noodzakelijk was. Hij verzocht de sovjet-unie onmiddellijk de volgende maatregelen te nemen: 1. Laat correspondenten van bladen zich vrij in de sovjet-unie bewegen. 2. Laat diplomaten reizen, zoals zij aai mogen in „beschaafde landen". 3 Laat de handelsluchtvaart vrij. 4 Laat Engeland een diplomatieke mis sie en een consulaat hebben te Kiet en Minsk. 5. Verbied onze couranten niet. 6. Laat ons radio-uitzendingen uitw 7. Laat ons toeristen uitwisselen en sie in het leven geroepen ter bestude ring van de negen voorstellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van de „ontwapenings-impasse". De subcommissie voor de controle op de atoom-energie heeft met de stemmen van de Sovjet-Unie en de Oekraine te gen de volgende aanbevelingen gedaan: 1. De grote vijf plus Canada komen op gezette tijden bijeen om na te gaan, of de Sovjet-TJnie bereid is zich neer te leggen bjj het meerderheidsplan vpor internationale controle op de atoom energie; 2. Als een basis voor een over eenkomst is gevonden, zal aan de se cretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, onmiddellijk gevraagd worden de com missie voor de atoom-energie opnieuw bijeen te. oepen. Zeven der aan de subcommissie voorge legde voorstellen luiden als volgt: 1. S o v j e t-U n i e: beperking der be wapening met een-derde door de grote vijf en uitbanning van atoombommen. 2. Groot-Brittannië: steun van de algemene vergadering voor het stand punt van de westelijke meeri^rheid, dat geen ontwapening mogelijk is voordat een sfeer van vertrouwen is geschapen. 3. Libanon: terstond instelling van een internationaal lichaam voor controle op de ontwapening, staande onder de veiligheidsraad, doch niet vallend on der het veto-recht, waarna ontwapening voor een-derde gedurende een jaar dooi de grote vijf, waarbij de beperking ge baseerd wordt op de sterkte der gewa pende machten in 1945. 4. Syrië: de V. N. stellen een ter mijn betreffende ontwapening door de veiligheidsraad instructie te geven de bestudering van het probleem voort te zetten. 5. El Salvador: het problèem van de ontwapening voorleggen aan de com missie voor oe atoomenergie. 6. Frankrijk: oprichting van een internationaal controlelichaam tot on derzoek van de verklaringen, door alle mogendheden af te leggen over de sterk te van haar gewapende macht, waarna „progressieve en evenwichtige" ontwa pening. 7. België: een amendement op de Britse resolutie, dat de algemene ver gadering van mening is, dat „aanvaar ding van het sovjet-voorstel geen nut heeft, daar hierin niet wordt aangege ven welke soort van bewapening be perkt moet worden". selen. laat "onze volken" vrienden worden. 8/Laat ons studenten uitwisselen. ■Ma Shawcross sprak de Franse afge vaardigde Parodi. Hij diende een nieuwe r«olutie in, de zevende, die aan de com missie is voorgelegd. In de resolutie wordt de vorming voorgesteld van een internationaal contröle-orgaan dat de af te leggen verklaringen over de bewape ning van alle mogendheden, en in het bijzonder van de „grote vijf", moet con troleren. Verder wordt een progressieve en evenwichtige vermindering van de „conventionele bewapening" voorgesteld. Malik (Sovjet-Unie), karakteriseerde de rede van Shawcross als 33 procent in menging in binnenlandse aangelegenhe den van de Sovjet-Unie, 33 procent, „tam tam zonder iets concreets te zeggen" en 33 procent verklaringen, die al door Visjinsky beantwoord waren. „Uw rede", zo zei hij tot Shawcross, „was vol insi nuaties, die veel weg hadden van laster. U had moeten zeggen: wij wensen niet te „twapeuen. Wij wensen geen contröle op de atoombom". Malik betoogde voorts, dat er „geen In donesische of Maleise kwestie" zou be- ctnan indien Indonesië en Malakka „vrij volatèn" werden. Met Shawcross en zijns vplhken was het volgens Malik moei- ufk tot overeenstemming te geraken. „De Noviet-Unie is bereid tot compromissen met hen, die zelf naar een compromis streven' „mieke commissie lieeft tenslotte met algemene stemmen een subcommis- Naar A. P. uit Hamburg meldt, heeft de uitgever van het Duitse tijdschrift „Der Spiegel" bekend gemaakt, dat het blad op last der Britse militaire autori teiten twee weken lang niet mag ver schijnen, na een protest van de Neder landse regering. Volgens de uitgever heeft de Neder landse regering in Londen geprotesteerd tegen de beledigende toon van het ver slag, dat „Der Spiegel" van de inhul diging van Koningin Juliana heeft gege ven. Te Parijs is Woensdagavond bekend gemaakt, dat de ministers van Finan ciën van de vijf landen der West- Europese Unie Zondag 17 October te Parijs bfceen zullen komen. De proc.-fiscaal bij het Haags B. G ging in hoger beroep van het vonnis tegen de ex-Arbeits Kontroll Dienst-man S. Blauw uit Almelo, die door genoemd hof tot levenslang was veroordeeld. Deze Blauw, die zich een verwoed mensen jager heeft getoond, ontving in Oct. '44 van een Duitse instantie bevel het be vrijde Zuiden binnen te dringen en aldaar te gaan spionneren. Hij werd door de B. S. gegrepen, dóch wist te ontsnappen en bracht op Duitse basis verslag uit over zijn bevindingen. Een Duits bom bardement volgde en B. kreeg voor zijn „verdienstelijk werk" het ijzeren kruis. De Bijz. Raad rekende vooral dit ver raad zwaar aan en de proc.-fiscaal con cludeerde dan ook tot. de doodstraf. De dïrecieur van het bedrijfschap voor vee en vlees sprak gisteren bij de opening van een slagersvakwedstrijd in Leeuwarden. Spr. zeide te geloven, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn en hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rant soen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daarbij zijn we echter afhan kelijk van de aankomst van bevroren vlees, dat door de regering in Argen tinië is aangekocht en ook van de aan voer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan verloopt, zal het rantsoen binnenkort op 250 gram gesteld kunnen worden. Ten op zichte van het varkensvlees is de si tuatie veel beter dan een jaar terug, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze slachtrijp zijn gewor den, kan wellicht het rantsoen op 300 gram gesteld worden. Wanneer en hoe aan de vleesdistribu tie een einde zal komen, durfde spreker evenwel niet te .voorspellen. Het communistische plan om een alge mene spoorwegstaking te forceren, is vol komen mislukt en de communisten con centreren nu al hun kracht op de mijn werkersstakingen. De regering gaat voort met hef nemen van maatregelen tegen zwarte handela ren, die, in kort geding berecht, zware boeten krijgen opgelegd. A-' Lublin, die zii als regering erkennen De prijs- en loonpolitiek van de over heid geniet onder de huidige labiele economische verhoudingen wel de alge mene belangstelling. Verschillende ge ruchten en commentaren van bestuur ders van vakverenigingen en incidentele regeringspublicaties of ministeriële mede delingen hebben deze latente interesse in de afgelopen dagen wel plotseling sterk doen toenemen. Nu deife abrupte psychose grotendeels meer over haar hoogtepunt heen is en men een terugblik kan werpen op het feitelijk verloop van deze loon- en prijs kwestie, dient allereerst te worden opge merkt, dat het gevoerde overheidsbeleid in dezen ditmaal niet bijster gelukkig is geweest Immers men wist reeds vooraf, op welke artikelen de prijsstijging, die door de subsidie-vermindering zou ontstaan, betrekking zou hebben. In de begroting werd op een verhoging hier en daar reeds weliswaar gezin speeld, maar tot een concrete opsomming van de producten, die in prijs zouden oiïiSe?'i is men gekomen. De in- ev bekendmakingen en juist de dlr t Jke vermelding daarvan, zon- tiipoi men nu Precies wist of er even den n?a°ftcande^e Prijsverhogingen zou- Wn tl vinden, hebben in de afge- te weeg gebracht.^0®1 Va" onbehagen allerongelukkigst^ beLvloef^oor ge- Mffjl WWMWMMi ruehten, welke links en rechts ontston den, niet het minst in die branches, die als gevolg van de grotere aanvoer in de naaste toekomst een prijsdaling verwach ten. Sommige belanghebbenden hebben zelfs onder deze omstandigheden zich niet ont zien om op bepaalde mogelijke prijsver hogingen te zinspelen ofschoon men voor af reeds wist, dat deze zeker niet ten aan zien van de door hen gevoerde artikelen zouden plaats grijpen. Nu echter is komen vast te staan, dat alleen een prijsstijging voor wittebrood. I natuurboter, anthraciet en varkensvlees zal worden toegestaan, waaraan het arti kel suiker en de gas- en electriciteitstarie- ven zullen worden toegevoegd, is de eer ste ongunstige reactie weer wat geluwd. (Voor wat deze beide laatste betreft is een stijging enerzijds noodzakelijk van wege de subsidievermindering op suiker n.l. van 50 millioen tot 22 millioen,ter wijl anderzijds de stijging van de anthra- cietprijs een aanpassing van de gas- en electriciteitstarieven noodzakelijk ma ken). Inmiddels is de spanning verder aan het verminderen, doordat de regering thans in overleg is getreden o.a. met de ver schillende vakbonden ten aanzien van de vraag, welke methode zal worden toege past om de lonen aan de prijsverhogende werking aan te passen. Van regeringszijde is daarbij het voor stel gedaan om een duurte-toeslag vast te stellen op basis van de absolute waarde van de stijging der kosten van levenson derhoud. Daarbij gaat men uit van een standaard gezin van vier personen. Aanvankelijk was men op grond van budget-berekeningen gekomen op een absolute stijging van de kosten van le vensonderhoud ten bedrage van 37—40 cent. Thans is deze waarde verhoogd tot een orde van grootte van 60 a 70 cent. Afgewacht dient te worden, welke regeling nu uit dit overleg, waarben men aan beide zijden zal moeten geven en nemen, zal worden geboren. Wij schreven vroeger, dat Roosevelt geen kennis had van Europa en dat hij een onverklaarbaar vertrouwen had in Stalin, onverklaarbaar na de ervaring van 1939, toen Stalin als bondgenoot van Hitier, niettegenstaande het non-agres sieverdrag met Polen gesloten. Polen aanviel en dit land met genoemde bond genoot verdeelde. Dat vertrouwen was te meer onverklaarbaar, omdat Bullitt, die ambassadeur der Ver. Staten in Moskou was geweest van 1933-1936, de president in 1941 reeds had gewaarschuwd voor het gevaar, dat van Russische zijde zou drei gen. Bliss Lane bevestigt de mededelingen van zijn vroegere ambtgenoot. Hij ver wijst naar het Atlantisch Handvest van 14 Augustus 1941, waarin de Ver. Staten en Groot-Bretagne verklaren, dat zij geen gebiedsveranderingen wensen, die niet overeenstemmen met de vrjj uitge sproken wil van de betrokken volken. Op 21 December 1941 trad de Sovjet-Unie toe tot het Handvest met een verklaring, die veel dubbelzinnigs inhield, maar toch de mededeling bevatte, dat zij erkent het recht van ieder volk op onafhankelijk heid van zijn staat en de onschendbaar heid van zün grondgebied!! In Teheran in December 1943 was aan Stalin reeds toegezegd, dat hij Pools ge bied tot aan de Curzonlijn, in 1920 voor gesteld, maar niet aangenomen, bij Rus land mocht voegen. Hetgeen daar beslo ten was werd geheim gehouden zelfs voor de ambassadeur, die in April 1945 na Roosevelts dood, toen hij reeds benoemd was, maar nog in Washington vertoefde, daaromtrent niet werd ingelicht. Chur chill heeft wel getracht op 22 Januari 1944, kort na zijn terugkeer uit Teheran, Mikolaczyk, het hoofd der Poolse rege ring in Londen, over te halen bedoelde Curzonlijn als basis voor de onderhande lingen met de Sovjet-regering aan te nemen, hetgeen door deze beslist werd geweigerd. President Roosevelt liet zich in enigs zins dubbelzinnige woorden uit tegen over de voorzitter van een Pools-Ameri- kaanse vereniging, die zes millioen Ame rikanen van Poolse afkomst telde, wier houding van groot belang was voor de aanstaande presidentsverkiezing, maar hij gaf toch de indruk, dat hij zou op komen voor de onschendbaarheid van het grondgebied van Polen. In December 1944 berispte Churchill in een rede in het Lagerhuis de Poolse regering, dat zij niet zijn raad had ge volgd. om de Curzonlijn als grens aan te nemen. Bliss Lane, die nog niet we gens de oorlogstoestand naar Warschau had kunnen gaan, waarschuwde in een memorandum op 20 December 1944 de staatssecretaris Stettinius, dat er gevaar bestond, dat de Sovjetregering zou trach ten door een communistische groep in Lublin, die zij als regering erkennen wilde, haar zin door te drijven. Ofschoon de Amerikaanse regering de Poolse regering in ballingschap in Lon den bleef erkennen stelde Stalin op 27 December van dat jaar haar voor het voldongen feit van de erkenning van het Lublincomité als zodanig en daar de Russische legers onderw.ijl m Polen wa ren binnengedrongen had Stalin daar de vrije hand. De conferentie in Yalta, die in het einde van Januari 1945 begon, wordt door Bliss Lane genoemd: de doodslag voor de hoop van Polen. President Roosevelt was toen reeds zwak van gezondheid en de grote tocht naar de Krim was een ge weldige inspanning voor hem. Hij was zeker niet meer opgewassen tegen'de lis tige Stalin, die, wat afstand van Pools .grondgebied betreft, door Churchill werd gesteund. De Polen, die vrij hun menig konden uiten, aarzelden niet om van het verraad van Polen te spreken. Gedurende de con ferentie van Potsdam in Juli 1945 werd door de communistische legering, die on derwijl in Polen gevormd was, de afstand van gebied goedgekeurd. De Russische regering kon verder door de nodige pres sie de verkiezingen geheel naar haar wens doen uitvallen en zorgen, dat de politieke tegenstanders naar Siberië werden gebracht. De communistische re gering verdreef millioenen Duitsers uit de nieuw verworven gebieden en hielp zo de verwarring in West-Duitsland nog groter maken en een herstel van het on voorzichtig verbroken Europees macht- evenwicht nog te moeilijker. O. v. NISPEN TOT SEVENAER. Een vriend van ons gaat trouwen en heeft het verschrikkelijk druk met het installeren van zijn „woning" lees: twee kamertjes. Begrijpen wij niet goed. Toen wij de ..grote stap" waagden gelukkig bleek het geen misstap moest een hele woning gemeubileerd wordeh en het was een probleem om kamers, keu ken en gang het aanzien te geven van netjes bewoond te worden. Er waren destijds nog meubels, welke klaarblijke lijk niet voor kastelen bestemd waren en het vraagstuk was: hoe krijgen wij het huis vol? Ziet men echter die kolos sale meubelen tegenwoordig dan vraagt men zich af: hoe krijgen ze dat alles in die paar kamertjes? Én hoe kunnen die jongelui zich dan nog verplaatsen? Dit gebrek aan bewegingsvrijheid heeft reactie uitgelokt en er brak zich een streven baan om propaganda te maken voor doelmatiger meubels. Zelfs zijn er exposities gehouden, welke lieten zien, dat er ook „knusse" meubeltjes te koop zijn Valt veel voor te zeggen, want het huis is veelal reeds spoedig te klein van wege de levende aankleding. Dus kleinere meubels de oplossing? Ja, dat zou men tenminste zo oppervlak kig menen, doch toen wij bij een andere vriend op bezoek waren en na veel ge klauter bij welke manoeuvre de tafel nog verplaatst moest worden, ofschoon wij toch van bescheiden omvang zijn ons in een ruime zetel, zoals we er een in de hemel zouden wensen, hadden ge ïnstalleerd kregen wij op een vraag, waarom hij niet wat minder en kleinere meubels genomen had, als antwoord de wedervraag: „Waar moet ik mijn zakjes anthraciet laten, als ik ze niet kan ^op stapelen onder bankstel en crapeahx Wij moesten daarop het antwoord schuldig blijven en zochten met onze ogen onwillekeurig naar de mede-schul dige van het ruimtegebrek. Onze gast heer volgde onze blik naar het gat in de muur, hetwelk op een pijp om ie kunnen roken wachtte en deelde open- 'hartig mede, dat de kachelaankoop moest uitgesteld tot het einde van de maand. Even maten wij met timmermansoog de nog beschikbare ruimte en informeerden toen, waar de nieuw-bakken „heer des huizes" dacht de kachel neer te zetten zonder verplicht te zijn tot het aanstel- len van een permanente brandwacht Daar had onze vriend nog niet aan gedacht! En zo ziet men, dat nog met elke kwestie terstond „brandend is! Arme onderhuurders! Nu stoven de kolen hun ook nog een kool! ANALYST Voor de verdere electrificatie van ons spoorwegnet hebben de Ned. Spoorwe gen behoefte aan electrische locomotie ven. In verband daarmee onderzoeken de spoorwegen thans de mogelijkheid om enige tientallen van deze locomotie ven bij de Ned. industrie te bestellen. Aanvankelijk was men van mening, dat deze order in het buitenland zou moeten worden geplaatst; tot dusver kochten we er in Zwitserland en Frankrijk. Men heeft echter de indruk gekregen, dat de Ned. industrie met behulp van de invoer van een aantal onderdelen in staat zal zijn zelf electrische locomotieven te bouwen. Naar deze mogelijkheid, die uiteraard een zeer belangrijke deviezenbesparing zou betekenen, wordt thans een nauwge zet onderzoek ingesteld. Van de constfuctie van locomotieven mét Philips heteluchtmotor kan voors hands nog geen sprake zijn, omdat deze motor nog steeds in het laboratoriumsta dium verkeert. Veeleer is men geneigd tot een onderzoek van de mogelijkheden, welke gasturbinelocomotieven bieden voor het spoorwegverkeer. De christelijke vakbeweging is van oordeel, dat de voorgenomen subsidie verlaging op de levensmiddelenprijzen de kosten van het levensonderhoud in de arbeidersgezinnen met ruim anderhalf procent zal doen stijgen, hierbij uitgaande van een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Per week zal de stij ging niet ver van een gulden af liggen. Deze uitgavenvermeerdering zal door een evenredige loonsverhoging moeten worden opgevangen. Indien enigszins mogelijk moet voorkomen worden dat deze loonstijging wordt doorberekend m de prijzen Aldus verklaarde de heer M. Rupperi. voorzitter van het C.N.V. aan „Trouw De bewering, dat de stijging in de arbei dersgezinnen slechts 37 cent per week gemiddeld zou bedragen, zoals prof Tin bergen heeft berekend, wees de heer Ruppert af. De vakbeweging 's volgens de heer Ruppert van oordeel, dat deze uitgaven- vermeerdering opgevangen moet worden met een loontoeslag over de gehele linie Dit moet dan natuurlijk gelden voor alle werkers in het particuliere bedrijfsleven, maar bovendien ook voor het overheids personeel en de gepensionneerden. Voor wat de gepensionneerden betreft, zal dit dan neerkomen op een herziening van de uitkeringen volgens de Noodwet-Drees aan de ouden van dagen en een herzie ning van de rijkspensioenen. Het verlenen van een toeslag over de gehele linie is de eenvoudigste weg, om. dat op deze manier vermeden kan wor den, dat alle in ons land lopende collec tieve contracten moeten worden ver nieuwd Een procedure, die wel enige maanden zou vergen. De bona fide vakbeweging behoudt zich uit de aard der zaak steeds het recht voor, in geval van huurverhoging of van een verhoging der sociale voor zieningen (b.v. waar het betreft invoe ring van de wettelijke werkloosheids verzekering) het loonvraagstuk opnieuw aan de orde te stellen, aldus besloot de heer Ruppert. Nu de volgende week, gelijk wij reeds meldden, op de tabakskaart 6 en op de gecombineerde kaart 2 rantsoenen, zullen worden aangewezen voor de periode van 24 October t.m. 6 November, zulks in ver band met de verschuiving van de bonaan wijzing voor tabak, zijn voor de week van 17 t.m. 23 October aangewezen: bon Tabak 116 van de tabakskaart voor 2 rantsoenen, bon Tabak 119 van de gecombineerde kaart voor 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. (Van onze Amsterdamse redacteur). Dat was me een verrassing gisteren middag in het Amsterdamse Kattenburg waar Douglas* Fairbanks Ir. geschenk zendingen van de CARE ging uitdelen, zoals er in het afgelopen jaar ruim 6 millioen zijn uitgereikt. Bij de familie v. Zanten in de Kattenburgerdwars straat, waar de zeven kleinen in de ka mers en gang dooreenrolden, was het helemaal een toestand, want moeder lag te bed. Maar dat was juist iets voor mijnheer Fairbanks, en juist het bericht dat moeder ziek was, deed hem des te sneller de trap oplopen om haar het pak ket aan te bieden. En, natuurlijk met behulp van een tolk, want moeder v. Zanten is een van die weinige Nederlan ders die nog geen Engels spreekt en het trouwens ook niet nodig heeft. En ver der maar vragen naar de toestand van haar en van vader en van de kinderen. Nou moeder v. Zanten en de twee an dere Kattenburgse moeders waren hele maal van streek over die mijnheer, waarvan een zure communist in de buurt al gezegd hpd, ïall v dat het een in specteur van Marshall was. Maar toen ze later hoorden dat het die mijnheer Fairbanks uit „Sinbad the sailor" was, toen leefden ze helemaal op, „gossie- n:ijne en vegte dat ie toen kon". Inderdaad karakteriseert dit bezoek aan de meest verpauperiseerde Amster damse arbeidswijk wel het karakter van deze man. die wij van de film altijd leerden kennen als een alround-gla- mour-gentelman. Maar deze zoon van da eerste grote filmheld en de dochter van een katoenkoning, die wel de uiterlijke kenmerken bezit van een te adoreren filmwonder, verschilt innerlijk nochtans veel van hen. Hij is al tien jaar ge trouwd met Mary Lee Epling, die hem drie dochters schonk. Hij speelt allemaal heldenrollen in films die de critici vre selijk vinden, maar hijzelf is een groot bewonderaar van de hedendaagse Ita liaanse film en van Oliviers Hamlet. En hij is diplomaat en weldoener der mens heid. Dit bezoek aan Nederland heeft geen zakelijke achtergrond gehad. Fairbanks moest in Parijs zijn met het oog op de zitting der V. N., omdat hij nl. vice-voor- zitter is van de Amerikaanse vereniging voor wereldregering. Maar hij had'zijn vrouw al tien jaar beloofd samen eens naar Nederland te gaan. Daar was tot nu toe nooit iets van gekomen. Van de zo mer leek het er op, want Fairbanks had zich met veel nadruk laten inschrijven als candidaat om de U.S.A.-marine bij de kroningsfeesten te vertegenwoordi gen. „Helaas, zei hij ons, ik was te jong en er waren te veel mededingers „Maar nu hadden we twee dagen vrij voor we naar Londen moesten en toen zei ik tegen Mary: laten we nu naar Ne derland gaan". Nu van dat bezoek aan Nederland zal hij, maar voo:ral zij, wel gemengde ge voelens overhouden. Want wat die goe de mensen, die hier zo tussentijds nog CARE-besprekingen voerden, allemaal hebben moeten uitvoeren, het is te veel om op te noemen. Maar ze zijn door de ambassadeur in Den Haag officieel ont vangen, zijn in Volendam geweest en in het Rijksmuseum en gisterenmiddag van vier tot bij zeven met de Amsterdamse pers in genoeglijke en vaak diepgaande kout.1 Waarbij bleek hoeveel zij w sten van hetgeen wij meegemaakt hadden. „Maar ik was toch jarenlang in Euro pa als verbindingsofficier", zegt hij op onze verwonderde vraag. ,.Ik heb in Amerika vaak met schrik gedacht aan de toestanden in Europa, daarom ben ik zo enthousiast voor de CARE, waarvan ik president ben". Nu deze filmster hopen wij meer te ontmoeten. Hij hoopt trouwens nog eens terug te komen, maar dan met zijn drie dochters. „Dit is een ideaal land voor kinderen, zei hij, ze hebben overal kame raadjes". Gisterenavond is het echtpaar met de boot naar Engeland gegaan. De minister heeft de A.N.W.B. bericht, dat op grond van het bepaalde in de Motorrijtuigen-belastingwet een belas ting van 10 per jaar verschuldigd is voor rijwielen met hulpmotor, welke heffing, naar zijn oordeel, het publiek niet zal weerhouden om tot aanschaffing van een dergelijk vervoermiddel ^over te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1