De HOFDAMES van Jozef de verschrikkelijke üe andere vijl Ana Pauker machtiger dan enige andere vazal Kopenhagen kreeg geen reprise Katholieke Melkhandelaren bespreken hun belangen VAN MOOK wenst ONTSLAG Vveerbericlit If ïÉïhWm Tal van actuele vraagt "i tLllCri CI l Oïlf/GT commissie uit dne bonden inzake het de loupe genomen •71 li }l» «I Volgzaamheid en haat ADIO SPORT IN EN R, programma het vierlanden-tornooi Zuid-Nederlands elftal zonder De Munck! Poos en Slachter ter dood veroordeeld vrachtwagen Grote prijs uit staats- i loterij DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 PAGINA 2 :*l Jozef Stalin, de Verschrikkelijke, heeft geen trouwer dienaren dan zijn hofdames, tevens motoren van de vijfde colonnes over de gehele wereld, La Passionaria, Pauker, Vermeersch, Kuusi- nen, Ting Ling en Bloor. De machtigste van haar is Ana Pauker, de enige van de door communistische kuiperijen aan de macht gekomen staatshoof den, die nog niet door het Kremlin gedesavoueerd werd. Wie is deze vrouw, die van haar land een groot Bergen-Belsen heeft gemaakt BUNKERS BOUWEN TOCH NIET VOORDELIG TWEE MIJNWERKERS OMGEKOMEN DE DOODSTRAF WAS HEM NIET VREEMD GOALSREGEN IN BELFAST De Arsenal-verdediging door de Burnley-aanval op Highbury verslagen, ue hondenaren wonnen desniettemin met 31. MELKVERBRUIK STEEG SLECHTS WEINIG Flessen, eieren en room Waarvan we in de hongerwinter watertandden.... In de suiker fabrieken kwam de campagne weer in volle gang. En in een brede stroom verlaat de pulp de ketel. Alleen wordt ze nu niet tot koekjes of in de stamppot verwerkt. GESTRAFTE GEMAKZUCHT DER HOCKEYERS Dameswedstrijd tegen België DRIE KINDEREN ONDER Naar wij vernemen, heeft dr. Van Mook het voornemen te kennen gegeven,'om zijn ontslag als luitenant-gouverneur-generaal van Indonesië te vragen. INKRIMPING PRODUCTIE LEDERFABRIEKEN WISSELENDE BEWOLKING !fc Haar familie woont in Israël en be waart een angstvallig stilzwijzen over haar Haar broer Salomon is leraar in het klassiek Hebreeuws aan een school ia Tel Aviv. Hij toonde bewondering noch afkeer bij het horen van de naam van zijn zuster. Maar de bruine ogen van haar vader, de oude Zvi Rabinsohn, schoten vuur, Zij behoort tezamen met de vijf andere hierboven genoemde hofdames tot de slaafse ja-knikkers en de blinde haat- dragers, eigenschappen, die de grote baas steeds meer rp prijs stelt. Nu zwaait Ana de scepter over 92.000 vierkante mijlen Roemenië en 16,5 mil- lioen onderdanen. Maar haar werkelijke macht is veel groter. Zij is de leidende toen hij Ana's naam hoorde noemen: „Zij r- was een zeer verstandig meisje. Ik neb Coml"un ste in de Oordel van staten, die - van de Oostzee naar de Adriatische zee haar opgevoed op de meest Orthodoxe manier". Vader noch broer durfden te spre ken over de machtigste vrouw, die op dit ogenblik op de wereld bestaat. Millioenen mensen, van een zelfde stand als de Rabinsohns, zijn op dit ogenblik aan haar overgeleverd. Het oude geloof aan Jahweh heeft zij verruild voor een nieuwe overtuiging. Ana, op het hoogtepunt van haar macht, is gezet en lelijk, maar haar vrienden kunnen zioh haar nog herin neren als een slanke, mooie vrouw. In die dagen had zij een warm hart, was verlegen en vervuld van kommer over het lot van de onderdrukten, waartoe ook zij behoorde. Nu bewoont zij een rijke villa in Boekarest; is koud als de bevroren Donau; hard als de zweepvoer- der op een galei en onbarmhartig als de sikkel, die het graan van Moldavië maait. Haar hele leven bracht ze door in nederige huisjes; zes jaar in de gevange nissen van Roemenië; nu heeft ze be halve de reeds genoemde villa, nog twee rijk-ingerichte verblijven Geen ervan staat ongebruikt, want iedere nacht ver wisselt zij van verblijf uit angst voor de wrake. Zij zou zich deze moeite kunnen be sparen als zij door haar tyrannie niet tientallen andere Roemenen dwong uit vrees voor Ana's geheime politie iedere nacht op een andere plaats onder te duiken De huizen van Ana behoorden respec tievelijk aan Prins Brancoveanu, Nicolae Malaxa. groot-industrieel-speculant, en de rood-harige Magda Lupescu, thans de vrouw van ex-koning Carol. Ana heeft aller plaatsen ingenomen: de macht van aristocraten, van koninklijke niets-nutten en vorstelijke maïtressen ts in haar handen overgegaan. Zij regeert Roemenië, al draagt zij slechts de titel van minister van buitenlandse zaken; zij is de proconsul van Caesar Jozef Stalin. Men zegt, dat een van de zeven tele foon-toestellen, welke op haar bureau staat, onmiddellijk verbinding geeft met het Kremlin. Toen haar gevraagd werd of zij toe stemming had, om Stalin op elk wille keurig uur te bellen, antwoordde Ana: Mocht de noodzakelijkheid zich voor doen, dan kan ik hem bereiken". Door donkere strijd naar alleenheerschappij Ana kreeg haar macht niet door de liefde van een heerser, noch op de ma nier, welke in de dromen van de voor vechtsters voor het vrouwenkiesrecht be stond, toen Ana nog jong was. Dertig jaar lang baande zij zich vechtend een weg naar boven in de Communistische Partij: daartoe bracht ze grote moed en een scherpe wellicht zelfs brillante, geest in. Maar het allervoornaamste, wat zij te bieden had was een blinde aanhanke lijkheid. die elke proef doorstond, zeifs de zuivering van haar man door de partij. loopt. Zij hanteert het schild van 100 mil- lioen mensen dat Rusland beschermt te gen een aanval of vormt dit schild om tot springplank voor Russische agressie. De binding van de satellieten aan dc Sovjet Unie is de Kominform. Ana kan veilig beschouwd worden als de leidster daarvan. Andrei Zhdanow, -tot zijn dood leider van deze geestelijke atoombcrmfabriek, is niet meer; Tito eens de machtigste van de Kominform leden, ligt in ongenade: de vice-voorzitter van Zhdanow's wereld slopers-onderneming de Pool Gomulka werd na een ruzie met Moskou gedesa voueerd; Albanië is door Tito's rebellie geïsoleerd; Gottwald is nog bezig zijn stellingen in Tsjecho Slowakije te con solideren. De betrouwbare en niets ontziende Ana is tot een sleutelplaats op het wereld-fo rum geklommen. De oude strijd-bijl is opnieuw geslepen. Zij wordt vaker en met meer eerbied geciteerd in de gelijkgeschakelde pers van Oost Europa dan welke andere niet- Russische Communist ook. Op de onlangs gehouden Donau-confe- rentie (die, welke een klap in het gezicht van Engeland, Amerika en Frankrijk werd door het optreden van Vishinsky) maakte Andre Vishinsky er een gewoonte van zich tot haar te keren om raad. daar bij alle andere Rode afgevaardigden ne gerend. Hij geeft haar tips over de con ferentie-techniek, hetgeen erop wijst, da. zij klaar gestoomd wordt voor een roi van nog groter Internationaal belang. LEO N. (Wordt vervolgd). In het artikel over Ana Pauker is sprake van vijf andere hofdames van Jozef Stalin, de Verschrikkelijke. Hier zijn haar namen en bijzonderheden. Dolores Ibarruri, bijgenaamd La Pas sionaria, verwierf zich een'twijfelachtige reputatie als beeldenstormster en priester- haatster in de Spaanse Burgeroorlog. Zij woont nu in Frankrijk en wordt achter dc hand gehouden voor het ogenblik, dat de wereld dom genoeg is, om een poging te doen Franco te wippen welk ogenblik gelukkig steeds verder weg schijnt te ra ken. Zij is de dochter van een mijnwer ker, die met de ertsen het Communisme naar boven bracht. Zij groeide op temid den van stakingen, relletjes, werkloosheid en noodlottige mijnongevallen. Zij heeft twee kinderen, die zij noemde in haar vurige revolutie-toespraken tijdens de burgeroorlog: „Het is beter weduwe van een held dan vrouw van een ellendige lafbek te zijn". Jeanette Vermeersch, de tweede van het „nobele" vijf-tal is de vrouw van Maurice Thorez, Frankrijk's Communist No. 1, met wie ze voor haar huwelijk lang samenleefde. Zij begon als arbeid ster in een fabriek in Lille. Haar reputatie is die van een harde, intelligente, werk ster voor de partij. De meelopers en ge wone jongens van de partij mogen haar graag.omdat zij een ruwe, onbehouwen vrouw is, die weet mee te praten over de prijs van de boter. Hertta Kuusinen is Minister zonder Por tefeuille in het Finse Kabinet. Zij is een gladde intellectueel, die haar Man Yrjo Leino behoorlijk onder de duim heeft. Haar Communisme is de twijfelachtige gift van haar vader, de beruchtte Otto Kuusinen, die reeds partij-veteraan is. De Romantische neurotica Ting Lirig bewerkt China. Haar grootvader was eer hoog geplaatst ambtenaar onder de Man- chus, de regeringskaste in het oude China. Haar vader was een nietsnut, die voor zijn dood kans zag practisch al zijn geld erdoor te draaien. Haar moeder, we duwe geworden, gaf lessen en raakte uit verbittering in de Partij verzeild. Toen haar gevraagd werd, waarom zij haar moeder gevolgd was antwoordde Ting: „Ik was bang voor de partij-discipline Mijn voornaamste reden was een heldin te worden, beroemd over de' hele wereld" „Moeder" Ella Reeve Bloor is Amerika's bijdrage tot de vrouwelijke suite van de Rode Tsaar. Zij is een idealistische rebn Afkomstig van een deftige oude kolon ten-familie, eiste zij op 14 jarige leeftijd verwijdering van haar naam van de rol van de Presbyteriaanse Kerk in Bridge- ton N. J. Zij vend het niet eerlijk, dat de een voor de hemel en de ander voor de hel bestemd was Vervolgens was zij achtereenvolgens, suffragette, drankbe strijdster, aanhangster van de Ethical Cui tureibeweging en pa-tijgangster van Wil liam Jennings Bryan, Eugene Debs en Upton Sinclair. Toer de Russische revo lutie plaats vond, kwam er voor haar eindelijk een plaats in het geestelijk te huis, waarnaar zij al zo lang gezocht had Dat het bouwen van bunkers voor de Duitsers, al gaf het dan in de oorlog ge mak van leven, op de duur toch niet voordelig is, ondervonden gisteren twee aannemers, die zioh voor het B. G. te Zierikzee moesten verantwoorden. H. S. aldaar heeft het Brabantse en Zeeuwse land verfraaid met heel wat bunkers, versperringen en andere mooie dingen. In Januari 1940 bezat hij niet meer dan 5000, maar de collaboratie leverde hem een winst op van 175.000. De procureur-fiscaal eiste 5 jaar ge vangenisstraf en 40.000 boete, doch de boete deed hij er af toen bleek, dat de fiscus sedert 1945 al 100.000 voor zich heeft opgeëist. Het vonnis luidde 6 jaar en 10.000 boete subs. 5 maanden en ontzetting uit de rechten voor 't leven. Een collega in het gilde, M. v. d. B. uit Utrecht, vroeger uit Zierikzee, had in 1941 en 1942 op Schouwen gewerkt. Teen hij 145.000 had verdiend, vond hij het welletjes, Maar nu kreeg hij er nog 3 jaar ,,vacantie op rijkskosten" bij, terwijl hij bovendien egp boete van 10.000 mag betalen of 5 maanden lan ger zitten. Twintig jaar mag hij niet stemmen. In de ondergrondse werken van de mijn Laura te Eijgelshoven werd Woensdag morgen tijdens werkzaamheden in de kop van een opbraak de hulphouwer J. M. S. door een vallende steen aan het hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij ter" plaatse overleed. Het slachtoffer was 28 jaar oud en woonde te Ubach over Worms. Des middags werd in de ondergrondse werken van de Oranje-Nassau III de sleper P. C. B. M. door het springen van een luchtleiding zodanig aan het hoofd gewond, dat hij onmiddellijk overleed. M. was gehuwd en vader van twee kin deren. Voor de achtste maal binnen een maand is voor het B. G. te Amsterdam de doodstraf geëist. Voor de 28-jarige Amsterdammer J van der Vorst .die gisteren terecht stond was het de tweede maal in zijn jonge leven, dat deze zwaarste straf tegen hem wordt gerequireerd. De eerste maal vor derde de Duitse officier van justitie de doodstraf tegen hem wegens desertie uit de Waffen S.S. De advocaat-fiscaal van het Amsterdamse Bijz. Hof. mr. F. Rohling, vroeg de doodstraf wegens dienstneming bij de S.S.. het verraden van een illegale groep en het fungeren als V-man voor de beruchte Duitser Oehlschlager. Na het requisitoir zei de verdachte: „De doodstraf is me niet vreemd. Ik heb die al meer tegen me horen eisen". De verdediger mr. H. J. Boelen, vroeg een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 27 October. Ettelijke duizenden Ponden (Sterling) aan benen zijn een week in de windselen gelegd. De „Schok van Kopenhagen" was namelijk niet misverstaan en de Hoge Ti tularissen der Football Association zoch ten voor de wedstrijd tegen Ierland hun heil in een nieuwe voorhoede en in seciu- sie. De hele zaak werd in een omnibus geladen en naar een of ander Hoogland vervoerd waar de Matthewsen en de Mor tensens alles te zien kregen behalve een voetbal. De heer Walter Winterbottom maakte van deze retraite gebruik om de jongelui de laatste finesses van het edele golf-spel bij te brengen en Laurie Scot* (.Arsenal) speelde ping-pong met., Frank Swift (Manchester City). Het was een ge zellig gezelschap en het was nog 'n won der, dat de gemeente te juister tijd in Belfast verscheen op hoop van zegen en zege. De Ieren hadden de nieuwe samenstel ling vooraf terdege beoordeeld en vonden dat zij net als de Denen Engeland konden hebben, vooral omdat hun tegen standers de „rode lap op 'n stier" (Law- ton) hadden gedropt. De Voetbal-rege ring had geordonneerd, dat Lawton veel te veel op z'n eentje deed en iedereen telkens voor een fait accompli stelde, maar nu hij er niet meer was, zou zijn afwezigheid zwaar Worden gevoeid, zei men in Belfast. Tenslotte was Milburn de jonge en zeer voordelige centervoor van Newcastle, een volkomen novus op internationaal terrein en hij was de enige niet. Het stelletje Chinees Porselein dat uit het Moederland op het Gras-Groene Eiland verscheen had echter twéé amoi- ties: de eer van Engeland hoog te houden en 20 te verdienen. Twee vliegen dus in één klap, een morele vlieg en een pe cuniaire en we laten liever in het mid den, welke vlieg het zwaarst woog. De Engeland-machine begon knarsend er. krakend te draaien en in het eerste kwar tier was er geen sprake van dat Enge land domineerde, tenzij met dubbel-blank. Doch na een half uur kwam de eenma is voorawartslinie Matthews in actie: Stanley dribbelde met de bal aan z'n voeten va.i de rechtsbuiten- naar de linksbuiten plaats, draaide om z'n as en joeg e=m flitsend schot in, dat via de binnenkant van de verste paal en de rug van keeper Smyth in het net verdween. De Ieren lieten echter niet met zich sollen; vier minuten na de hervatting stond heel Belfast op z'n kop, toen Walsh de gelijkmaker achter Frank Swift legde en aan de horizon verscheen de moge lijkheid van een hanengevecht der eerste orde. Helaas het was niet aldus, dank zij Matthews. Er kwam een stortbui van Engelse goals, gefabriceerd aan de lopen de band, met Stanley Matthews als de originator, met Stanley Mortensen, Mil burn en Pearsen als de leggers van dé laatste „hand". Met vijf stuks in de tweo de helft was Ierland weggevaagd, zeif* het tweede tegenpunt mot de laatste trap van de wedstrijd vermocht nauwelijks enige troost te brengen in dit „dal der tranen". Luitehant Peter Pickering deed dia avond geen oog dicht. Meneer William Birrell, de „Vader-en-Moeder" van Chei sea, had 'm uitgepikt om het heiligdom der „Blues" te bewaken bij afwezighei 1 van wachter Me'dhurst. Het ging tegen Li verpool en wat was Liverpool nou anders dan 'n poel van misère: drie doelpunten uit hun laatste acht matches. Dit moest Chelsea dus winnen, er viel haast niet aan te tornen. Geen wonder, dat Bentley en. Bowie door Liverpool heen-zaagdén, dat het (voor Chelseaers) een lieve lust was om er naar te kijken en toen kort voor de rust Bowie die steeds venijniger wordt de eerste goal fabriceerde was het zui ver loon naar werken. Het is ons niet bekend welk tover-mid- del Liverpool tijdens de pauze heeft ge slikt, maar ze kwamen de kleedkamers uit alsof ze Arsenal-zèlf waren. Doch toen stond luitenant Pickering tussen hen en een zege en hij ranselde elke bal naar andere oorden, graaide, dook en sprong ,als een tijger in zijn kooi en oogstte her haaldelijk applaus van de duizenden, die qua afkomst toch slechts konden hopen, dat hij ééns mis /ou grijpen. Maar: geen schijn van kans! Totdat, met nog drie minuten voor de boeg, de Liverpool-voor- waarts Done van kilometers afstand een boogschot inzond en Peter (Pech) Picke ring wat ongelukkig met het kleinood foe zelde, zodat Payne er als de kippen bij was om de bal over de lijn te werken. Voor de zoveelste maal speelde Chelsea wee*- gelijk en wij hebben wel in de gaten, dat ze dit jaar hun (nog nooit vervölde) ka npioens-aspiraties wel kunnen opzou ten. ■JkS H Wj» SPONSEN KWASTEN - BORSTELS DÉ.WITHSTR. 46 - TEL. 27513 - R'DAM WAGEHSTR. 115, TEL. 110156 - DEK HAAG I j i daardisatiebedrijven een dringende eis is. 1 probleem Machtsverhoudingen in de VRIJDAG, 15 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang; 11.05 Voordracht; 11.2-5 Fr. Woutersork.; AVRO, 12.00 Ens. Jo Bos; 12.33 Sport; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Musette-ork.; 13.50 Granm.; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Voor dracht; 15.20 Gram.; VARA. 16.00 Viool en piano; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 „Wjj en de muziek"; 18.00 Nieuws, felicitaties; 18.30 Ned. Strijd.kr. 19 00 „Denk om de bocht"; 19.15 Kwartet (VPRO 19.30—21.00) VARA 21.00 Gram.; 2130 Hoorspel; 22.00 Buit. weekoverz.; 22.15 „Swing and sweet"; 22.4023.00 VPRO.; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.35 Schoolradio: 11.00 „De Zonnebloem"; 11.40 Schoolradio; .12.03 Zang, piano; 12.30 „Ork. z. naam"; (13.00 Nieuws): 13 50 Causerie'. 14.00 Gram.; 16.00 „De Zonnebloem"; 17.00 „Na schooltijd": 17.15 Piano; 17.45 Boekbespr.: 18.00 Promenade ork.; 18.30 A'dams Kamermuziek gezel schap; 19.00 Nieuws, gram.; (19.15 R.V D) 20.05 „De gewone man"; 20.12 „Missa Brevis"; 20.50 Hoorspel; 21.40 Franse lyriek; 22.15 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 nws., 9.05 gram., 10.00 Eng., L.P. nws., 10.10 gram., 11.00 v. sold., 11.15 Tipica- ork.. 12.00 VI. Br.: gram., 12.30 weer, 12.32 gram. 13.00 nws., 13.15 gram., 15.00 Kalundborg: ens. Rydahl, 16.00 Eng. L.P.: ens. Mayerl., 16.30 ork. Berenska, 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br. v. d. sold., 18.30 VI. Br. v. d. sold., 19.00 Fr. Br.: gram., 19.30 VI, Br.: Filmmuz., 20.00 Eng. L.P.: nws., 20.25 sport, 20.30 „Wa terlogged Spa", 21.00 Fantasia, 21.45 Verz. pr„ 22.15 „Second House", 23.00 nws._ 23.15 „Gordon Graptley K.C. 23.35' ork. Winstone. DISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr, Br.: nws.. 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.: gram., 8.00 nws., 8.15 Schots Var. ork., 3.50 „Lift up your hearts", 8.55 weer, 9.00 nws., 9.15 gezondh. praatje, 9.20 gram., 9.50 causerie, 10.25 gram., 10.50 Amerik. bulletin, 11.05 schooluitz., 11.30 „Music while you work", 12.00 Eng. L.P.: voordr., 12.15 ork. Hardy, 12.45 orgel, 13.15 ork. Green, 14.00 Welsh Orch 15.00 v. d. Vrouw, 16.00 Eng. H.S.: v. d. verzamelaar, 16.15 Critici, 17.00 Eng. LP.; voordr., 17.15 Schots Var. ork.. 18.00 hoorspel, 18.30 revue ork., 19.00 Macpherson, 19.15 ork. Nathan, 19.45 Fr. Br.: nws., 20.00 VI. Br.: gram., 20.15 filmoverz., 20.30 omr. symph. ork. met piano_ 22.00 nws., 22.15 gram., 22.50 nws., voorsttl van de afd. Alkmaar, dat het 22.55 'gram., 23.00 diversen. J h. b. er bij de minister op aandring* (Van onze correspondent). Leiden was ditmaal weer de plaats van samenkomst voor de najaarsbijeen komst van de R. K. Bond van Melkhan delaren in Nederland, zulks voorname lijk ten gevolge van het 35-jarig bestaan der Leidse afdeling „St. Paschalis Bay Ion". Droeg deze vergadering dus een feestelijk karakter, de belangstelling van de afdelingen zelf voor het werk van de bond, was mede zeer verheu gend. Na een openingswoord van de bonds voorzitter, dp heer C. A. Heuft, sprak de Leidse afdelingsvoorzitter, de heer J. P. v. d. Holst een begroetingswoord Vervolgens werden de gasten op deze bondsvergadering verwelkomd: de heer Swaters, vertegehwoordiger van het Be- drijfsschap Zuivel, de heer Reitsma van de V. V. Z. M., drs. Vlek en de heren Mesbauer en Stuurman van de Ned R. K. Middenstandsbond, de heer E. Haighton, adj-secr. van de Vakgroep e. a. De bondsvoorzitter herinnerde er ver volgens aan, dat de melk sinds de voor jaarsvergadering in Den Bosch van de bon is gekomen. Dat degenen, die hier op hebben aangedrongen, omdat het mo gelijk was, niet verkeerd hebben ge zien, bewijzen de cijfers van de melk- omzet. Sinds immers de melk van de bon is, steeg de melkomzet over een periode van zeven weken met 4 pet. Rekent men de eerste week daarvan de laatste week van Juli, die buiten gewoon warm was niet mee, dan be draagt de omzetstijging slechts 2 pet. De voorzitter besprak vervolgens het rapport-Ouwerkerk, waarin de verschil lende winstmarges voor dë diverse ge bieden zijn berekend en waaruit duidelijk is gebleken, dat zij te laag zijn berekend. Wat de eierpositie betreft, zeide spr. de gevoerde politiek ten deze niet te be grijpen De eieren worden opgestapeld in de koelhuizen en men weet er geen raad mee. Daartegenover staat, dat de consument zo nu en dan een -— en dan nog slecht koelhuisei krijgt. Spr. vroeg zich af waarom de betreffende autoriteiten het oor niet meer te luiste ren leggen bij de mensen in het bedrijf. De voorzitter wees er vervolgens op, dat bij de N. R. K- M. is aangedrongen aandacht te besteden aan het totstand komen van de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen, voorts aan het door voeren van de winkelsluitingwet en te komen tot een betere winstmarge in het bedrijf. Hierna vond een huldiging plaats van de Leidse afdeling in verband met het 35 -jarig bestaan, waarbij vooral hulde werd gebracht aan de pioniers der Leid se afdeling, waarvan verschillenden reeds overleden zijn. In aansluiting hierop werd ook door verschillende afdelingver tegenwoordigers het woord gevoerd. Hierna werd een gezamenlijke lunch gebruikt. Meer flessen nodig In de middagvergadering werden de voorstellen der afdelingen behandeld. Daaronder was in de eerste plaats een meer flessen beschikbaar te stellen aan de standaardisatiebedrijven, teneinde ba- ter te kunnen voldoen aan de vraag naar gepasteuriseerde en gesteriliseerde fles- senmelk. De voorzitter wees er op,, dat er van alles gedaan Is om meer flessen ter beschikking te krijgen, zelfs door Import, doch Econ. Zaken adviseerde afwijzend voor de benodigde zes mil- lioen flessen vertegenwoordigend een waarde van 1,2 millioen. Er is de be treffende autoriteiten op gewezen, dat dit bedrag spoedig genoeg „verdiend" is, want het per auto ophalen van flessen is ook zeer kostbaar (materiaal en benzine)! Daarbij komt, dat andere bedrijven wei toewijzing van flessen krijgen. De voorz. wees er in dit verband op, dat een li- monadefabriek in Amsterdam een voor raad flessen in magazijn heeft opgeslagen, omdat ze niet nodig zijn! Het geval van dysenterie thans in Amsterdam wijst er trouwens op, dat ruimere voorziening met flessen hard nodig is. Ieder in zijn vak Een voorstel-Westland meer recla me te maken voor het vak melk, boter en kaas bij de melkhandel te kopen ontlokte de voorzitter de ge dachte, dat het vet dan ook bij de sla gers thuis hoort. Het bestuur zal te dezer zake diligent blijven. Een tweede voorstel-Westland om een einde te maken aan het euvel van ver koop van melk door de veehouder, had de instemming van het H. B. De voorzit ter deelde mede, dat aan de bestrijding vas> dit euvel weer scherper de hand wordt gehouden. Om deze nog effectie ver te doen zijn vroeg spr. opgave van feiteji. Een derde voorstel-Westland om bij het B. Z. stappen te ondernemen om de verkoop van koffieroom weder in te voeren, had oveneens de instemming van he H. B. en hierop zal wederom de aandacht worden gevestigd. Machtsverhoudingen in de melkhandel De afd. Delft wees er op, dat de stan daardisatiebedrijven in handen van con cerns, die ook eigenaars zijn van kruide nierswinkelbedrijven, niet de zaak van de kleinhandelaren in melk dienen, maar alleen tot doel hebben winst te maken. Daarom verzocht de afd. daartegen stel ling te nemen. In verband hiermede wees de voorz. erop, dat medezeggenschap in de stan- melkhandel. Aangenomen werd een voorstel-Rotter- dam. dat door de bond een wijziging wordt aangevraagd van het B. Z.-voor- schrift, dat ook modelboerderijen moeten vallen onder de bepalingen van de zelf- slijtende veehouders, daar door de model boerderijen wel 3 400 procent meer standaardmelk wordt verkocht dan mo delmelk en dit misleidend is voor het publiek. De vucantieregeling in de melkhandel Zoals bekend heeft de afd. Haarlem na rijp overleg de vacantieregeling, zoals die al enkele jaren in Amersfoort gebruike lijk is, in haar geheel overgenomen en deze regeling ook uitgevoerd, niettegen staande het op het allerlaatst door het B. Z. is verboden. Deze regeling is zo naar het genoegen èn van de consumenten en van de de taillisten in melk geweest, dat de afde ling Haarlem verzocht stappen te doen ondernemen om bij het D- gedaan te krijgen, dat er per jaar twee weken ko men, waarin de melk niet behoeft te wor den thuisbezorgd. Dit in verband met art. 7 van de zuivelverordening. Na toelichting door Haarlem, zeide de voorzitter, dat het H. B. het voorstel- Haajlem wil ondersteunen, maar wees er op, dat er in andere plaatsen andere rege lingen zijn, welke ook goed werken, zon der dat van de verordening wordt afge weken. Het H. B. zal daarom het B. Z. verzoeken een,, regeling goed te keuren, door de plaatselijke melkhandel in overleg met de plaatselijke overheid vast te steilen zonder nadeel voor de consu ment. Aldus werd besloten. Na afhandeling der voorstellen sprak de geestelijk adviseur de weleerw. pater E. Commandeur, over de positie van de kleinmelkhandelaar tegenover de trust vorming. Spr. betoogde daarbij, dat het kapitaal aan banden gelegd moet worden. De komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie De heer C. A. Heuft hield hierna een beschouwing betreffende de verdere uit bouw in verband met de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en gaf een over zicht van de onderhandeling met de Fe deratie, de andere landelijke bonden en meerdere organisaties in de melkhandel Spr. deelde mede, dat de drie landelijke organisaties op korte termijn zullen over gaan tot stichting van een centraal lan delijk bureau. Een commissie van zes personen is benoemd, aan welke is opge dragen deze opdracht nader uit te wer ken. Aan het hoofd daarvan zal een lei der staan, in staat om de belangen van de Ned. Kleinhandel van melkhandela ren te behartigen, waar zulks nodig is. De Federatie zal in zijn huidige vorm ophouden te bestaan, doch de provinciale bonden zullen wel noodzakelijk blijven. Uit de landelijke bonden zal een fede ratief bestuur moeten gekozen worden, waarin uit elke bond evenveel vertegen woordigers zitting zullen hebben. De vergadering kon zich met deze ga 0 van zaken verenigen. Besloten werd de voorJf^mrier- 1949 te houden inUtrechtofm Amster dam, waar het 30-jarig bestaan van ae bond zal worden herdacht. Een uitvoerige rondvraag, waar tal van actuele vraagstukken nog onder de loupe werden genomen. .i ,-s '4r'u' Als hoogtepunt van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Kon. Ned. Hockey Bond is een vierlanden-invitatie- tournooi georganiseerd in het Wagener stadion, waarvoor het programma als volgt is samengesteld: Zaterdag 16 October: 2 uur (A) België Frankrijk; 3.30 (B) NederlandGroot Brittannië. Zondag 17 October: 1 uur Verliezer A Verliezer B; 2.30 uur dames-landenwed- strijd NederlandBelgië; 4 uur Eindstrijd winnaar A—winnaar B. Het spreekt vanzelf, dat ook de wed strijden van en tegen de Belgen en de Fransen van bijzondere betekenis zijn en spanning in overvloed zullen brengen, doch we geloven toch wel, dat algemeen de wedstrijd NederlandGroot Brittan nië als de clou van dit tournooi be schouwd wordt en terecht. Toevallig hebben Groot Brittannië en Nederland elkaar in Londen niet ontmoet. Groot Brittannië won de halve eindstrijd van het Olympisch tournooi van Pakistan met 2—0 (een prachtige en sterke partij van de Britten) en Nederland verloor van India met 21, zodat India en Groot Brit tannië in de eindstrijd uitkwamen (40 voor India) en Nederland en Pakistan strijden moesten om de derde plaats (41) voor Nederland. Zo werd Groot Brittannië tweede en Nederland derde, doch zonder elkaar te hebben ontmoet. Dat zal dan nu gebeuren en men kan er van op aan: dat wordt een prachtige, boeiende strijd. Het elftal van de gasten heeft drie sp iers, die niet in het flP uitkamen. We mogen aann®™f bedoeld Britse elftal-commissie kiermedebedoeld heeft de ploeg te versterken. De Engelsen hebben zich in enkele wedstrijden voor bereid, de Nederlandse ploeg oefende in het geheel niet meer. Dames NederlandBelgië Als sportieve onderbreking van de wedstrijden der mannen, vindt Zondag om half drie de dames-wedstrijd Neder land België plaats. De Belgische dames gaan met rasse schreden vooruit en al hebben zij in het verleden bijna steeds klop gehad van de Nederlandse dames (14 overwinningen voor Nederland tegen 2 gelijke spelen en 3 nederlagen en 54 16 als doelcijfers), zij vormen thans een gelijkwaardige tegenpartij. Nederland heeft dezelfde verdediging als in het we- reld-tournooi in Mei, doch een sterk ge wijzigde voorhoede, waarvoor enkele oudere speelsters gerequireerd werden, waarbij echter niet één debutante. We zijn overtuigd, dat zowel de dames, als de he ren de Nederlandse kleuren hoog zullen houden. Voor de wedstrijd LuxemburgZuid- Nederland, die op 24 October te Luxem burg wordt gespeeld, is het Zuid-Neder landse elftal als volgt samengesteld: doel: Saris (BW); achter: Van Bun (MVV), en Van der Sluys (BW); midden: Huybrëgts (BW), Joosten (VVV) en Krijgh (BW); voor: Langenberg (BW), Rijvers (NAC), Appel (Sittard), Van Herpen (Spechten) en Carlier (VVV). Reserves; De Munck (Sittardse Boys), Nass (VVV), Vriends (NOAD) en Dillen (Brabantia). Dit elftal Is samengesteld na een giste ren op het B.V.V.-terrein gespeelde selectiewedstrijd. Merkwaardig is het passeren van doel man De Munck, een der drie candidaten voor het Nederlands Elftal. Het Haagse B.G. heeft hedenochtend de twee beruchte voormalige Haagse politieambtenaren L. Poos en M. Slagter door wier toedoen tientallen Nederlan ders in Duitse concentratiekampen of voor een vuurpeloton het leven verloren, conform de eis tot de doodstraf veroor deeld. In Ooltgensplaat geraakte gistermiddag de verbinding tussen een tractor en de aanhangwagen defect. Het gevolg was, dat de aanhangwagen tegen een muur reed, doch ongelukkigerwijs juist op een plek waar drie kinderen stonden. Ze werden allen gegrepen. De oudste, de 10-jarige D. de V. was op slag dood. Zijn 6-jarig broertje en het even oude dochtertje van de heer De B. werden ernstig gewond; het jongetje is naar het ziekenhuis ver voerd. De heer L. J. van W., waarnemend directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit, is Dinsdagmiddag door de arrondissementsrechtbank te VGraven- hage na raadkamer voorlopig in vrijheid gesteld. Hij was 1 Mei j.l. gearresteerd, omdat hij er van verdacht werd kunst schatten verduisterd te hebben. Hedenmiddag werd te half drie (Ba- taviase tijd) van gezaghebbende zijde bevestigd, dat dr. Van Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 No vember. Hieraan werd toegevoegd, dat de officiële aanvaarding van dit ont slag nog niet uit Den Haag v/erd ont vangen. Van gezaghebbende zijde werd ver; klaard, dat het tegenwoordige Nederland"- se kabinet van zijn totstandkoming af het standpunt heeft ingenomen, dat een ver andering in de persoon van de vertegen woordiger der Kroon in Indonesië wen selijk was voor de verwezenlijking van zijn Cs kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische probleem. .De be sprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr. Van Mook aan Nederland werden on derbroken door het nieuws van de com munistische opstand op Java, hetgeen de Op last van het rijksbureau voor hui den en leder is de productie van zooi en overleder aan banden gelegd. De oor zaak is daarin gelegen, dat men over te weinig buitenlandse .betaalmiddelen beschikt om voldoende overzeese hui den in te voeren. Verschillende fabrie ken, die de laatste tijd de productie had den opgevoerd, moeten deze nu weer in krimpen, met het waarschijnlijke -treu rige gevolg van ontslag van arbeiders. plotselinge terugkeer van dr. Van Mook noodzakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richt lijnen niet zijn veranderd, meende dr. Van Mook, dat onder de huidige crltieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tussen de regeringen van Nederland en Indo nesië een absolute noodzaak zijn. Daar om besloot hij tot het indienen van zijn ontslag, ingaand op een zo vroeg moge lijke datum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezaghebbende zijde is de Nederlandse regering dezelfde mening toegedaan. Bij de heden gehouden trekking van de staatsloterij viel op nummer 11098 een prijs van f 20.000.—. f Weerverwarhting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig .ot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk en ge regen. Morgen over dag wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Iets kouder. 15 Oct.: zon op 7.04 uur; onder 17.47 uur; maan op 17.18 uur, on der 3.49 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2