Nieuws uit STAD en OMTREK Vele heilige amateur-toneel huisjes gesloopt LAATSTE BERICHTEN 80 Jaar vrije Rijnvaart BIM Wethouder Alberts geeft een program aan de N REGERINGSHULP AAN ONZE KUSTVAARDERS Welke is haar betekenis? g r u z e poeder A DE BOSSEN bereikt Staat van beleg in Tapanoeli (Sumatra) Setyadjit gedood? en het A CHTER PAGINA 3 DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 ER IS VOORLOPIG NOG WEL WAT TE DOEN EEN SCHIP VOOR KEULEN AANHANGWAGEN IN CAFé VOOR DE ONDERGANG BESTEMD? WEER v 115 SCHIEDAMMERS ER BIJ WAT TOT HEDEN WERD NED. VRACHTENMARKT TERUGKEER IN BURGER BURGERLIJKE STAND* VL AARDINGEN kosteloze inenting. HONDERD SLACHTOFFERS VONDEN DE DOOD DE SCANDINAVISCHE GROEP CONFEREERT over gemeenschappelijke defensieplannen LANDBOUW-EXPORT GROTER DAN -IMPORT DE „VAN KINSBERGEN" EN „W. v. d. ZAAN" NAAR WEST-INDIë HOLLANDS ZEEBANKET NAAR RUSLAND Op 17 October is het 80 jaar geleden, dat door de acte van Manheim definitief de Rijnvaart niet alleen vrij, maar ook onbelast werd. Rotterdam kreeg daardoor de kans, waarop het reeds jaren gewacht had. Onder vrije Rijnvaart wordt in het spraakgebruik zowel een vaart op deze rivier verstaan welke voor ieder open staat, als een vaart, welke met door de heffing van rechten belast wordt. De vaart op de Rijn was tot 1811 met onbeperkt voor ieder open. Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT „Jaag al die souffleurs uit de souf- "^"wagenpark van de Reinigings dienst zou nodig zijn, om alle minder waardige stukken van de wms -be luste toneelfondsen naar de vnilms- bplt te brengen Mok niet, ais de rolverdeling heeft „laats gehad en heeft niet het groot ste aantal bladzijden gekregen". Met een voordracht, die de acteur verried, hamerde wethouder P. B. M. Alberts, Culturele Zaken, gisteren avond zijn revolutionnaire denkbeelden in de hoofden van zijn gespannen luis terende toeho.orders. Het was geen lezing, het was een liarteschreeuw van de man, die liefde heeft voor het amateur-toneel, maar ontsteld is over het peil, waarop dit vastgeplakt zit. Slechte repertoire-keuze, na-ijver bij de bezetting ervan, verklungelde repeti- tieavonden; dat waren de redenen dat er geen vooruitgang geboekt werd" in de amateur-toneelwereld. Waren de amateurs zich wel van hun verantwoordelijkheid bewust ten opzich te van hun publiek. Dachten zij het eerst aan de ontspanning, die zij zouden brengen aan hun toeschouwers; hadden zij de bedoeling deze door levens-ware en Jevens-schone stukken eens een avond uit de grauwe dagelijkse sleur te halen? Of ging het op de eerste plaats om eigen verheerlijking? Om de grote rol, die men zou spelen, om de lachers, die men op zijn hand zou hebben of om de aardige en vele costuumpjes, welke men zou dragen? Spreker was ervan overtuigd, dat het verantwoordelijkheids-besef grotendeels ontbrak. Bovendien wordt het kas-succes vaak hoger geacht dan de waarde van het stuk. Over die stuk-keuze had de wet houder meer behartenswaardige opmer kingen. Als er de nodige avonden ver knoeid waren met het doorlezen van hele zichtzendingen werd ten einde raad maar wat genomen. Inderdaad maar wat, want veel hebben de Nederlandse Ama teur Toneelfondsen niet te bieden. Een commissie heeft de moeite genomen om alle bestaande stukken eens door te ne men. Van iedere honderd waren er twee of drie geschikt, goed of uitstekend. De rest kon beter zo naar de vaalt gere den worden. Het algemeen-menselijke het levens-ware heeft hierin plaats ge maakt voor grove sentimenten en platte humor. Is door die selectie de keuze te beperkt? Geensdeels. Iedere nieuwe ver eniging kan haar 50-jarig jubileum vie ren met het geven van 5 tot 6 verschil- Hector B. J. van Houten, aalmoezenier van de bisschoppelijke hulpactie en de K.J.B. schrijft: De gezamenlijke katholieke jeugdbewe ging en de bisschoppelijke hulpactie heb ben gezamenlijk op zich genomen pakket ten, bonnen, geld en gaven in natura in te zamelen voor Duitsland, welke actie bekend is onder de naam een schip voor Keulen. In elke parochie is hiertoe een comité opgericht Het middelpunt van het district js het bureau van het Witgele kruis, Lan- „ehaven 10. De heer de Boer heeft de leiding in handen. Elke parochiale groep, die zich aan actie wenst te geven ivnrdt verzocht zich allereerst met hem in verbinding te stellen. Telefoon 66822. lende voorstellingen per jaar en dat uit sluitend met goedgekeurde stukken. Dat zijn geen Shakespeare-werken, maar puur eenvoudige stukken. Het aanleggen van deze verzameling geselecteerde stukken is een nationale daad geweest, die uitge vers en auteurs bovendien zal dwingen het beste van het beste te brengen. Het slechte stuk belemmert de spelers in het creëren van een nieuwe mens. Zij worden niet de figuur, die zij moeten uitbeelden, zij blijven de bankwerker, de melkhandelaar of wat ook. Ieder stuk, dat de spelers niet de kans geeft los te komen van hun dagelijkse „ik" is een paskwil, want het voornaamste doel van toneelspelen wordt erdoor gemist. Pas als de toeschouwSt- zo gevangen woddt door het spel, dat hij vergeet, wie er eigenlijk op de planken staat, is het goed. Maar om dat te bereiken, zal men de enorme ballast van dwaze stukken over boord moeten durven gooien. Er moet radicaal gebroken worden met de sleur. Herleefd tvagenspel Waarom zou een stelletje flinke amateurs niet een trailer huren en daarop een decor slaan? Laat ze rijden naar het Rozenburgerplein, het Frans Halsplein of het Koolas en „De gehan gene met de koorden" opvoeren. Dat zou een stunt zijn, die mensen nog lang zou heugen. Spr. had zoiets on langs tijdens de jubileumfeesten in Am sterdam gezien. „De ondergang van Wal cheren" werd opgevoerd en temidden van het drukke stadsgewoel waren alle toe schouwers gegrepen door-het spel. „Waar blijft het spel voor de jeugd?" was de volgende vraag van de heer Al berts, een vraag, die weer een programma inhield. Moeten dan alle stukken aan el kaar hangen van verzuurde banaliteiten en wrange moppen? Maak van uw regisseur geen manusje van alles, de man, die in de ratjetoe van een voorstelling aan alles moet denken. Maakt het hem niet moeilijk door te mokken bij de rolverdeling. Die onder linge jalousie over Pietje, die vier regels meer te zeggen heeft dan Kaatje, is de ziekte van de meeste amateurclubs. Als men respect heeft voor de beslissing van de regisseur en een goed stuk instudeert is de veilige grondslag voor een goede opvoering gelegd. Dan moet er gewerkt worden. Een repetitieavond is geen kaart avond, maar een werkavond. Als er hard gewerkt wordt, komt er de sfeer van de gezamenlijke arbeid aan iets moois en die is meer waard dan de sfeer van de borrelkruik. Er komt heel wat offerzin bij kijken om van een aankomend toneel speler een ras-dilettant te maken. Maar ook de dilettant-violist en -pianist moet zich oefenen en veel ontzeggen, om iets te bereiken. Het toneelspel komt de be oefenaar niet zo maar aanwaaien. Een geheide kennis van de rod wordt vah de amateur gevraagd. Hoe vlot hij het ook meent te doen; spelen op de souffleur is de oorzaak van. vele misluk kingen. „Smijt alle souffleurs uit die lelijke hokken op het ttneel. Zorg, dat ieder zijn tekst keihard kent, dan pas kunt U zeggen, dat U er bent". De heer Alberts sprak vervolgens nog over de aankleding van het toneel, lie om aller belangstelling en zorg vraagt; om een uiterst geslaagde genérale-repe- titie het is niet waar: „een slechte generale een goede opvoering" om controle op de costuum-centrales, die meer om eigen beurs, dan om de service aan het amateurstoneel denken. Een bijzonder woord wijdde hij aan de recensenten-beschouwing .waaruit men niet de lering trekt, die erin ligt. Xn plaats van zijn voordeel met de op merkingen te doen, ziet men ze als een grief. Beoefen de voordrachtskunst in kleine kring; het is de beste leerschool voor de planken. Stelt U op de hoogte van de rijkdom van de Nederlandse let terkunde, die U het mooiste en beste kan geven, wat de begaafdste hebben neergeschreven. Hoe de amateur 'n dienende taak heeft op bruiloften en partijen zette spreker ook nog kernachtig uiteen, hekelend de gemakkelijke quatsch-spuiterijen van de fees-winkeltjes, waarmee men op geijkte melodieën de jubilarissen eigenlijk be ledigt. Wij hebben zijn toespraak hier uitvoe rig weergegeven, omdat Schiedam een groot aantal toneelclubs en toneel-lief hebbers kent. De meesten kunnen zich zijn woorden aantrekken. Aangezien er uitsluitend vertegenwoordigers van de diverse clubs aanwezig waren en alle amateur-acteurs er hun voordeel mee kunnen doen, namen wij de extra ruimte er graag voor af. Aan het slot van de avond droeg de heer Alberts enkele passages uit goede stukken voor, met een te sterke neus- resonnans in de „n"-uitgangen, maar met een krachtig beeldende voordracht. Te Rotterdam reed op de Oostzeedijk een auto met aanhangwagen, geladen met selderij. Ter hoogte van de Infirmerie- straat brak de verbindingsstang tussen beide wagens en de zo onverhoeds op eigen wielen staande aanhangwagen ver liet op slag het goede pad. Hij schoot het trottoir op en drong door de pui van een café heen. eerst tot stilstand komend voor het buffet. De gevel van het café werd geheel vernield, doch gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De heer de Kruyff, die gisterenavond voor de Schiedamse Bedrijfsorganisaties en Middenstandsverenigingen zou spre ken over de Omzetbelasting en daarmee verbandhoudende zaken, had even goed voor de mussen kunnen gaan praten. Er waren als we goed geteld hebben 15 middenstanders. Over hun hoofden heen bezwoer de spreker de anderen zich toch te bezinnen, zich aaneen te sluiten, standsbewust te worden, de on dergang te ontlopen, maar het had geen zin. Het feit, dat er geen belangstelling was, had de situatie al voldoende gete kend. Aangezien er klaarblijkelijk geen inte resse voor dit onderwerp, noch voor enig ander onderwerp, de middenstand betref fend, in Schiedam schijnt te bestaan, vol staan We met dit korte bericht. En nu maar in kleine kring verder kankeren over de ambtenarij, de betas tingen, de prijzencontróle en wat dies meer zij. Dat helpt toch niet! Men moet ter vergadering zijn bezwaren naar voren brengen en dan als organisatie, welke zich gesteund wqet door de belangstel ling van de leden, optreden. Dat is de enige weg! In Augustus werden 69 jongetjes en 63 meisjes geboren; 14 mannen en 20 vrou wen overleden, waardoor er een geboor teoverschot was van 98: 191 mensen (98 mannen en 93 vrouwen) vestigden zich in Schiedam en 83 mannen en 91 vrou wen vertrokken. Daardoor is er een to tale vermeerdering van 115 -inwoners. Aan het einde van de Augustusmaand telde Schiedam 35450 mannen 35820 vrou wen, d.i. 71270 inwoners. De kustvaart behoort in ^an derland tot de voornaamste Ukke bedrijf en is bovendien van gr tionale betekenis. De jaren van oor os en bezetting hebben ook op dit Se een aantal moeilijkheden doen ont staan Deze culmineren in de schade, welke de coastersvloot heeft geleden en in de aanvulling met de nodige ton nage. De directeur-generaal voor de scheep vaart mr. J. Oyevaar, heeft omtrtent Heze 'kwesties op een persbijeenkomst te Groningen een aantal mededelingen ge- SaT waarvan de volgende de voor- n" on'o'1 coasters hebben in de oorlog on^Ho cht°van het Netherlands Ship- Tmnsport Committee diensten ping and Transpo voor de geallieerden werden d0Qr de bleven in eigeHet kustvaarders- Duitsers gevord bevrjjding overbleef, potentieel, dat bi) Qr de rege- 1947 weer vrij konden gaan vare Doordat een aantal coasters ge tijd heeft gevaren in time-charter vuu de Britse regering, moesten tai reparaties worden uitgesteld. H Overleg tussen overheid en organisat es voor de kustvaart heeft het mogelijk ge maakt, dat voorschotten werden verleenu, zodat de kustvaart niet stagneerde. Krachtens een op 3 Maart 1948 getroflen schikking werd vergoeding voor her stelwerkzaamheden aan schepen betaaid waarbij in aanmerking moet woj-den ge nomen, dat schepen, die aan Duitse kant hebben gevaren, dikwijls tweeledig schade opliepen: ombouw door de Duit sers en bomschade. Het departement van scheepvaart en het bureau voor de wederopbouw stel den resp. een bedrag van 11 en 5 mil- iicen aan schadevergoeding beschik baar De regering keerde bovendien 17 miilioen uit als gebruiksvergoeding voor schepen. die onder geallieerde vlag voeren er. 18 miilioen voor her stel, waarvan 10 miilioen in Engeland werd verrepareerd en 8 miilioen in Nederland. In totaal zijn 92 schepen verloren ge gaan. De regering hielp 30 eigenaren aan een nieuw schip; buitendien zijn 25 nieuwe schepen in de vaart gebracht en t6 staan er nog op stapel. Op 1 September 1939 waren er 481 schepen in de l^ustvaart met een geza menlijke inhoud van 147.954 ton Eind 1949 hoopt men 500 coasters met een ge zamenlijke inhoud van 185.331 ton in de vaart te hebben De scheepsbouw biedt, zoals begrijpe- °P het ogenblik uitstekende pers- }ev?n' mede ook doordat de oude .J3Certypen door nieuwe moeten wor- n v®rva»gen. e h?eJ Oyevaar zeide, het te betreu- r, h,et aantal eigenaars-kapitein r-henen ff pen en het aantal rederij- wrtmnrfp inOVZeenl!omstiS een stijging vertoonde, in 1939 was 18 spct eigendom van de rederijen, nu is dat 35 net De voornaamste reden hiervan is de hose aanschaffingsprijs. 11I<Ervan 1S de n°§e Men ontwerpt thans een plan, waar door jonge kapiteins aan nieuwe schepen kunnen worden geholpen ROTTERDAM, 13 October 194® 550 ton mais ligger! en/of varen, (Jiv! part. tarwe liggen en/of varen. 400 tón id. Weert 105 ton lood Goor, 80 ton meel Almelo 60 ton zink Alblasserdam, 65 ton gerst Beringen 550 ton petr.cokes Am sterdam. 137 ton div. granen Doesburg, div. part. dwarslaggers Dordrecht, 150 ton ijzer IJmuiden, 100 ton stukgoed Zierik- zee, 525 ton kolen Den Haag. 60 stand, hout Roermond, 34 stand. id. liggen en /of varen. 20 stand. id. Kampen, 68 sta™|- l<a- Groningen 27 stand. id. Nijmegen, 50 ton erwten Schiedam. 261 ton kali Amers foort, 253 ton pyriet Budel. Maandagmiddag werd ten stadhuize de vijfde groep uit Indië teruggekeerde mi litairen door de plaatselijke Demobilisa- tieraad ontvangen en door de Burgemees ter toegesproken. Vervolgens kreeg elke demobilisant gelegenheid zijn moeilijk heden en verlangens naar voren te bren gen. Enkele gevallen konden reeds direct worden opgelost doordat een werkkring werd aangeboden. Het bleek voorts, dat verscheidenen zich nog niet definitief over hun toekomstplannen konden uit spreken. De heer J. van Katwijk dankte namens allen voor de ontvangst. Ten slotte werd op het bordes van het stad huis de groepsfoto gemaakt. GEBOREN: Adriaan, z. van A. T. Schuddebeurs en H. J. A. Graveland, Nassaulaan 75; Jansje, d. v. H. N. Ven- delo en H C. Blaazer, Boerhavelaan 113; Maria, d. van M. Groeneveld en A. Wöhler, Nic. Beetsstraaat 10; Bernard, z. vin B. v. d. Heuvel en P. Weerheim, Nas saulaan 49; Joseph, z. van J. C. van Bie- sen en J. v. Pelt, Dr. Noletstraat 1; Pau- lus J. H. M„ z. van J. H. Meijer en M. E Fransen, Dr. Noletstr. 1 OVERLEDEN; Th. Pauw, 60 j„ Rotterd. dijk 254; A. v. d. Broek, 86 j„ Stationstr. 55; J. J. de Graaf, 3 weken, Nassaulaan 75; W. v. d. Heuvel, 67 j„ Nassaulaan 75. B. en W. van Maassluis maken bekend, dat op Maandag 19 October 1948 des na middags 2 uur precies ten huize van de heer A. B. J. Graafland, arts, Zuiddijk 88. alhier, gelegenheid zal worden gege- _n tot kosteloze inenting li herinen ting tegen pokken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ouders met' kinderen van 4 tot 12 maanden oud van de gebo den gelegenheid gebruik kunnen maken of zulks kosteloos te laten doen. Ouders die bezwaren hebben tegen het inenten van hun kinderen moeten van deze be zwaren kermis geven ter gemeente-se cretarie. MISGESTAPT. Aan boord van de VL 132, van de re derij van Abshoven is gistermorgen een ongeval gebeurd. Nadat het schip napr de Koningin Wilhelminahaven was verhaald, wilde de 74-jarige waker L. van Embden van boord gaan. Hij geraakte hierbij met zijn rechterbeen tussen schip en wal bekneld en daar het schip nog niet geheel stil lag, liep hij ernstige scheurwonden op aan zijn rechtervoet. Hij is ter verple ging in het ziekenhuis opgenomen. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van de verlenging »an de Burg. Pruissingel met riolering toegangskokers enz. waren in gekomen 13 biljetten. Laagste inschrijver M. v. d. Lugt en Zoon, Vlaardingen voor 96.342; hoogste inschrijver P. J. Bunschoten, Haarlem voor 133.447. Gunning aangehouden. zondagsdienst. Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in bijzondere gevallen dienst doen dr. A. A. de Koning Burg. Ver'kadesingel. Tel. 3573 en dr. H. Nieuwpoort Verpl. Chassépl. 4. Tel. 3495. Apotheek. Wester apotheek, Voorstr. 53, Tel. 2683. De doodstraf was geëist tegen de be ruchte S. D.-man Anthony Berènds om zijn woeden tegen de Nederlanders. He' aantal van zijn slachtoffers, die de dood vonden bedraagt omstreeks honderd. Op geraffineerde wijze wist hij zich in de il legaliteit in te dringen en in samenwer king met de beruchte J. Droog kon hij een zeer groot aantal verzetsmensen doen arresteren. Ook Joodse onderduikers had hij gevangen genomen. Het B G. te Arnhem veroordeelde hern gisteren tot levenslange gevangenisstraf De ministers van defensie van Zweden en Denemarken voeren te Oslo met Noorwegen besprekingen over samen werking bij de defensie van Scandi navië. Resultaat an de bijeenkomst zal waarschijnlijk zijn de instelling van 'n „commissie van toezicht" op de geza menlijke Scandinavische defensie, waartoe besloten is op een vorige maand te Stockholm gehouden bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken der Scandinavische lan den. In kringen, die in nauw contact staan met de Noorse en Deense ambassades te Londen, wint de mening veld, dat de spanning in de huidige internationale si tuatie een besluit van de Scandinavische landen, om zich bij het treffen van vei ligheidszorgen bij de andere West- Europese landen te voegen, zal bespoedi gen. Men houdt er zelfs ernstig rekening mede, dat wanneer Zweden op het be houd van zijn neutraliteit blijft staan, Denemarken en Noorwegen individueel hiertoe zullen overgaan. Hiertegenover staat echter, dat men Zweden als ver reweg de sterkste beschouwt van de Scandinavische groep. Van andere zijde, zowel in als buiten Zweden, betoogt men, dat ingeval van 'n conflict tussen de grote mogendheden een neutrale controle over de strategische in gang van de Baltische zee voor het Wes ten van groter waarde zou zijn dan een formele alliantie met de Scandinavische landen. opzettelijk overdreven. Voorts deelde hij mede, dat van Nederlandse zijde tot dus ver geen voorstellen aan de republiek gedaan waren. Het bedrag van de uitvoer van land bouwproducten uit Nederland is dit jaar voor het eerst sedert 1939 weer groter dan de benodigde invoer. Aldus deelde ir J. Franke, voorzitter van het hoofd bedrijfschap akkerbouw mede in een vergadering van de Ned. Molenaarsbond. In de moeilijke jaren, kort voor 1940, slaagde de Ned. landbouw er in het zelfde te bereiken. Dat het nu weer ge lukt is, is te opmerkelijker, omdat de veestapel nog lang niet op vooroorlogs peil is. Op 6 October is in de residentie Tapa noeli, in het republikeinse gebied van Sumatra, de staat van beleg afgekondigd door de republikeinse legerleiding' en het werkcomité uit de volksvertegen woordiging aldaar, aangezien er in Ncrord-Tapanoeli elk ogenblik een aan- door opstandelingen wordt verwacht, al dus meldt een communiqué van de Dienst Legercontacten. In verband met gebeurtenissen, die zich in de tweede helft van September en begin October in Tapanoeli hebben voorgedaan, had het republikeinse binnenlandse bestuur van Tapanoeli gemeld, dat het niet meer in staat is, zijn bestuurstaak uit te oefe nen Olie brandt bij Tjepoe De Dienst Legercontacten meldt voorts, dat door passerende vliegtuigen is geconstateerd, dat op boorterreinen ten Noorden va» Tjepoe branden woe den. Zowel op !#st terrein Kawengan als te Lodok stond minstens een bron in brand. Hadje Salim, de republikense minister van buitenlandse zaken, heeft in een re publikeins blad er op gewezen, dat de Nederlanders elke poging tot oplossing van hei conflict tussen Nederland en de republiek „torpederen". Bestrijding communistisch* actie in Oostjft* De civiele en militaire autoriteiten in Oost-Java hebben besloten, aan alle ge- oiganiseerde communistische activiteit in hup gebied een einde te maken door de hoofdleiders op te vatten „In Djokja is het rustig Omtrent de toestand in de republiek verklaarde Sjahrir, die Dinsdag uit Djokja te Batavia aankwam ,o.m. dat de organisatorische tegenstand van de com munistische partij en van het Front De- mokrasi Rakja Democratisch Volksfront) thans doör de republikeinse regering ge broken is. De toestand in Djokja en om geving is rustig. Hij zeide, dat de berichten van de dienst legercontacten over de toestand in de republiek grotendeels niet juist zijn, vele feiten waren, volgens Sjahrir, zou het Volgens onbevestigde berichten Setyadjit, voormalig vice-premier m kabinet-Sjarifoeddin, en een der leiders van de met de. P.K.I. gefusioneerde so cialistische partij van Sjanfoeddin. tij dens zuiveringsoperaties van het rePU" blikeinse leger zijn gedood. Het bericht vermeldt niet, waar zulks zou zijn ge schied. Minister van justitie van Pasoedan verongelukt Mr Soeparman, de minister van justi tie van de Negara Pasoendan, is gedood bij een auto-ongeluk nabij Bongas, tus sen Bandoeng en Cheribon. Het is nog niet bekend, wie de bestuurder van de auto was, doch vast staat, dat de oor zaak van'het ongeluk is gelegen in h d- rijden bij het inhalen van een vijftal mo torrijders Op Vrijdag 15 October zullen uit de Rotterdamse haven naar West-Indië ver trekken Hr Ms Kanonneerboot „Van Kinsbergen" en Hr Ms mijnenlegger „Willem van der Zaan" De ,,Van Kins bergen' gaat een vormingsreis voor adel borsten ondernemen voor de duur van vijf maanden en de „W. v d Zaan' wordt voor de tijd van anderhalf jaar stations schip in de Ned Antillen. De coaster „Magda Pete" is uit IJmui den vertrokken met 3663 tonnen zoute haring aan boord, bestemd voor Rus land. Deze haring is gevangen door IJmuidense en Katwijkse schepen en de IJmuidense handelaren hopen hiermede, wat zij noemen „de deur te hebben open- getrapt ,voor een levendiger handelsver keer met Rusland". De zending is het resultaat van be sprekingen, die door Scheveningse, Kat wijkse en IJmuidense handelaren wer den gevoerd in Berlijn. De Niwin-actie in Zeeland die een jaar bestaat, heeft van de bijeengebrachte 10.000 driehonderd muziekinstru menten gekocht voor de militairen op afgelegen posten. De eerste komen met Kerstmis aan. punt innam, maar achter deze houding school het verlangen om de oude wel vaart van de republiek terug te krijgen. Deze welvaart was te danken aan de Hollandse stapelmarkt en deze achtte men niet herstelbaar bij een vrij transito Men wilde de Rijnvaart weliswaar met belemmeren, maar haar dan toch door het heffen van discriminerende rechten be ïnvloeden. De rechten op de Rijn Reeds in de Middeleeuwen gold, dat de Rijn niet verder mocht worden opgeva ren dan „ter hoochster marct, dat is te Coelen" Later werd naast de verplichte overslag en het markten te Keulen ook zulk een regeling tot stand gebracht te Mainz en wij weten, dat hier te lande zulke pogingen ook te Dordrecht werden aangewend. *K.arel V trok hiertegen met succes te velde. Aan Napoleon komt de eer toe, aan dat verplichte markten een einde te hebben gemaakt, toen de Rijn grens werd tussen Frankrijk en de Duitse landen. Zulks ge schiedde bij de Reichs-Deputations- Hauptschlusz van 1803, waarbij Neder land zich in 1811, toen het geannexeerd werd. moest aansluiten. Op grond van artikel 5 van het vredes verdrag van Parijs werden te Wenen ver dere onderhandelingen op dit punt ge voerd. welke eindigden met de erkenning van de vrije Rijnvaart „jusqu'è la mer" in de Wener slotacte -van 9 Juni 1815. Daarmede was de ongehinderde Rijn vaart echter nog geenszins een feit. De Nederlandse regering was van mening, dat de Rijn eindigde bij Krimpen en bij Gorcum en daar uitmondde in het Ne derlandse zeegebied, waar de Ned. rege ring volkomen autonoom bleef. Het doet ons ietwat vreemd aan. dat de regering van Willem I dit ietwat benepen stand- m m 37 Er scheen maar geen einde te komen aan de reis, die Bun en de prinses in hun ongemakkelijke waterzakken maakten Het was diep in de nacht en de maan daalde al weer toen de kamelen langs een steii rotspad werden geleid, aan het einde waarvan een verlaten moskee lag. Gelukkig vond Bim telkens gelegenheid door het bijna onzichtbare gaatje in zijn nauwe gevangenis een blik té werpen op de weg, die werd afgelegd. „Het zal lang duren voor iemand op de gedachte komt. dat hier drie mensen opgesloten' zijn", grinnikte één der wachters tegen een wapenbroeder. „Drie gevangenen dacht Bim snel. „Het is dus best mogelijk, dat ook de Sheik hier is opgesloten". Op dat ogenblik betrad de karavaan de oude moskee door een vervallen poort. Nadat Napoleon in 1803 van de Duitse Rijnoeverstaten het beginsel van een on gehinderde Rijnvaart had afgedwongen, kwam reeds het volgend jaar een rege ling tot stand met betrekking tot de op de Rijn toelaatbare heffingen. Bepaald werd, dat de door de Rijnoeverstaten te heffen rechten naar evenredigheid van het af te leggen rivierdeel moesten worden bere kend en niet meer mochten opleveren, dan voor het onderhoud van de vaarweg verantwoord was. Aldus ontstonden de scheepvaartrech ten: het octrooirecht, dat van de goederen en het recognitierecht, dat van de schepen werd geheven. Nederland ging na 1813 vooralsnog zijn eigen gang. Het hief een doorvoerrecht ook op de Rijn en het duurde tot 1831, voordat de bepalingen van de Wener slot- acte van 1815 in ons toepassing vonden. De Mainzer Conventie van 1831 bepaalde, dat ook op de conventionele Rijn in Ne derland, dus van Lobith tot Krimpen of Gorcum scheepvaartrechten zouden wor den geheven, evenredig aan hetgeen op de Duitse Rijn werd geheven. Voor het Ned. zeegebied gold voorts het „vast recht", dat practisch op een zelfde niveau stond als de heffing van de scheepvaartrechten, maar dat, zij het pro forma, door Nederland toch autonoom vastgesteld werd. Een nieuwe koers Na 1831 breken zich hier te lande rui mere denkbeelden met betrekking tot de doorvoer baan. Men begint in te zien. dat het niet mogelijk is met behulp van door- voerbelemmering de oude stapelmarkt te herstellen. Het opslaan, sorteren en ver edelen van de door de kooplieden inge kochte goederen en de afzet daarvan vooral ook naar het Rijnland, pasten niet meer als uitsluitende vorm van eigen handel in het kader van de zich snel uit breidende internationale handelsbewe ging. Landen van herkomst en bestem- 26) Hoewel de wond aan zijn rug vrij veel pijn veroorzaakte, voelde Hal zich zeld zaam opgewekt. De dag van heden had al het duistere uit zijn ziel verdreven. Nog eenmaal trachtte hij zich voor te stellen hoe het was. toen Kare voor het wild geworden rendier vluchtte, viei - en hoe het vas toen het woeste beest op haar afstormde met dreigend vooruit ge stoken gewei Hij bedacht hoe dit angst wekkend tafereel zijn hart ontstuimig had doen bonzen, niet alleen van schrik, neen Nog lang staarde Hal in gedachte ver zonken naar de met sterren bezaaide ""ook Kare kon aanvankelijkde slaap niet vatten. Daarvoor watiedM windend geweest. Zij zag rendieren lu bezig met hef vangen der rendieren en dan dacht zij weer vol ontzetting aan het ogenblik, waarop het grote dier op haar afstormde. Zij zag Hal - die voor haar Frans was toesnellen; zij dacht aan het moment, waarop zij het geron nen bloed op zijn rug had gezien En ook Kare's mijmeringen dwaalden af naar een punt, dat een gelukkige glim lach om haar tippen toverde. 19. Bessin had weer nieuwe moed ge kregen. Hij hoopte de rendieren nu toch naar het Elbirgebergte te kunnen overbrengen. Nanglu's kordate whzevan optreden had zijn bewondering gewekt en hem doen besluiten de Osseet ook b« het verdere transport de leiding op draeen Nanglu ging ook verder met overlegje werk. Geassisteerd door Gregor hield hij zich de twee eerstvolgende dagen permanent met de gevangen rendieren bezig. Zij liepen steeds weer om de klei ne kudde heen en daarna bestegen zij hun paarden om ditzelfde spelletje nog maals tot in het oneindige te herhalen De bedoeling hiervan was de dieren aan de lucht van mens en paard te wennen En dat gelukte volkomen. Reeds de tweede dag legden de dieren hun oude schuwheid en vederspannigheid af en ook de paarcen toonden zich veel minder bevreesd voor het hun onbekende wild. Ja, Nanglu en Gregor speelden het bij hun verdere pogingen zelfs klaar de twaalf gevangenen dieren in elke rich ting te drijven, die zjj wensten. De oude Bessin bleef met Kare fn het kamp Hij hield Hal gezelschap en ver bond diens wonden De oude man toonde zi'ch zeer bezorgd, niettegenstaande Hal steeds weer verzekerde, dat hij niet ae minste pijn had. Inderdaad voelde hij zich dan ook al weer volkomen fit. Intussen had ook Donald met zijn jon- beweging bleef. gens niet stil gezeten. Urenlang reden zij om de grote kudde heen en ook hier bleef het succes niet uit, want weldra openbaarde zich een zekere verdraag zaamheid. De vierde dag sinds het vertrek van Bessin Hoeve was aangebroken. Het troepje verkeerde in grote spanning, want vandaag wilde men een nieuwe poging ondernemen om de kudde in beweging '.e krijgen Zou het ditmaal gelukken. De Donalds hadden hun plaats als uitersten in ue rij ingenomen. Kare leidde de beide pakpaarden aan een lang touw. Hal, wie elke medewerking aan deze nieuwe drijfjacht was ontzegd, be vond zich aan haar zijde. Nanglu, Gregor en Bessin logen aan het moeilijke en onberekenbare w.i*k. Op korte afstand van elkaar reden zij op de cwaaU gevf.r.gen rendieren toe, daarbij telkens even met hun tioec, zwaaiend En werkelijk: ae rendieren zetten zich in beweging De drie mannen vormden daarop eei halve cirkel en drongen telkens sneller voorwaarts, daar bij nog steeds de los gebonden dieren naar de grote kudde toedrijvend De geweldige massa dierenlijven bleef dicht bijeen; het was een schier onover zichtelijk veld van grijs-zwarte ruggen, maar van een oijzondere opwjnding was ditmaal niets te bespeuren. Zij passeer den de kudde tot de kop bereikt was. Hier werden de dieren tus >en de 'andere gedreven waarbij er nauwlettend voor moest worden gewaakt, dat de troep in Toén men zover gevorderd was, gaf Nanelu de Donalds- het teken, dat zij konden oprukken. Aan dit sein werd on middellijk gevolg gegeven. Eveneens met hoed- en armzwaaien naderden zij de honderden rendieren, die langzaam, heel langzaam op deze aansporingen reageer den Voetje voor voetje zette de gewel dige troep zich in beweging, achter de twaalf leiders aan, die vóór aan de kop gingen. Een luid gejuich vertolkte de vreugde der ruiters over dit resultaat van hun be moeiingen. Het was dan ook een impo sant schouwspel de mac luge kudde te zien voorttrekken. Lijf aan lijf. gewei aan gewei ging het voorwaarts; op de lichtgrijze flanken der dieren toverde de zon een zilveren glans. Nu was het moeuijkste werk achter de rug. Weliswaar toorde de dieren niet de minste haast, maar de kudde bleef nu in beweging en de begeleiders konden zich er toe bepalen een gesloten achter- noede te vormen welke voor de nodige druk zorgde. De avond oegon reeds te vallen, toen zij eindelijk de oostelijke oever van de Irbytsch bereikten. Op een teken van Nanglu werd het drijven gestaakt en ge leidelijk kwam de kudde tot staan. In de nabijheid werd een nieuw kamp opgeslagen en nadat men de inwendige mens versterkt had. legde men zich wel dra ter ruste. De volgende tag zagen de mannen zich weer voor een moeilijke taak geplaatst. Nu kwam het er op aan, de kudde door de Irbytsch te drijven. Niemand kon met enige zekerheid zeggen hoe de die ren zich hierbij zouden gedragen. Hal wenste niet langer werkeloos toe te zien. Na met Nanglu overleg te hebban gepleegd, reed hij te paard naar de ri vier. Voorzichtig drukte hij zijn hakken in de flanken van het dier, dat gewillig gehoorzaamde. Zonder enig verzet ging het te water om daarna onder luid «e proest en gesnuif naar de andere oever te zwemmen. De Irbytsch was op deze plaats niet diep en Hal bereikte dan ook gemakke lijk de overkant, waar hij zich posteerde in afwachting van de dingen, die kom»n zouden Het zag er naar uit, dat hij het minste werk zou hebben. De andere mannen begonnen nu weer te drijven en wederom met succes D.i wend en dringend bereikte de kudde de oever, waar Nanglu en Gregor haddon post gevat om een eventueel zijwaans uitwijken van de dieren te voorkomen Bessin en de Donalds vormden de ach terhoede. die de kudde opdreef. De voor ste dieren aarzelden een ogenblik, toen zij de rivier vóór zich zagen, maar daar hun achterwaarts de pas was afgesneden, bleef hun niet veel anders over dan te water te gaan Het begin was er. De drij vers haastten zich om de dieren tot meer dere spoed aan te zetten, waardoor hun a.h w. de tijd tot overleg werd ontnomen en weldra zwom nu de grauw-zwarte kudde over de stroom. (Wordt vervolgd) ming traden steeds meer in direct con tact met elkaar en deze ontwikkeling was niet tegen te houden. Hamburg en Bre men ontwikkelden zich als de zeehavens voor het gebied, dat de Duitse Zollverein bestreek en na de afscheiding van het Zuiden trad ook mededinging met Ant werpen op de voorgrond. Naast de ervaring was er evenwel ook beter begrip. Weleer had men het tran sito bestreden, omdat bij blote doorvoer de goederen het land slechts als een kanaal zouden passeren. Nu zag men in, dat de doorvoer de goederenbeweging over onze havens zou doen toenemen en aldus de bedrijvigheid op scheepvaartge bied zowel als in de havens kon worden bevorderd. Toenemende goederenbewe ging, zij het door het transito, zou op haar beurt weer de eigen handel en zelfs de stapelhandel ten goede komen. Vervoer trekt vervoer en vervolgens handel aan De ervaring heeft deze stelling bevestigd. Naar vrije doorvoer Na 1831 heeft de Ned. regering getracht in overleg met de Duitse Rijnoeversta ten tot vermindering van op de Rijnvaart drukkende rechten te komen. Die pogin gen hebben gefaald. Pruisen vooral meen de, dat Nederland wel gedwongen zou worden eigener beweging en eenzijdig de op het Nederlandse deel van de Rijn drukkende rechten op te heffen. Voor de opheffing van de rechten op de Duitse Rijn zou Pruisen dan wel nieuwe offers van Nederland vergen vooral op het ge bied van de douanerechten. Toen minister Van Hall in 1845 het doorvoerrecht terugbracht tot het „dub beltjestarief" en daarmede het vast recht op de Rijnvaart beneden Gorcum en Krimpen ook op dat niveau bracht, heeft hij weer getracht met Pruisen tot een vergelijk te komen. Wederom tevergeefs. In 1850 heeft de toenmalige minister van financiën, mr. van Bosse bij de indie ning van zijn wetsontwerpen, die tot de „Scheepvaartwetten van 1850" hebben geleid, het roer radicaal omgegooid. Hij wilde'niet langer wachten op overeen stemming met Pruisen, maar hij wilde eenzijdig voor Nederland: afschaffing van alle rechten, welke op de doorvoer nog drukten. Toen de Staten-Generaal zich hiermede verenigd hadden, was dus de Nederlandse Rijnvaart ongehinderd en onbelast. Slechts voor het directe Rijn-zee-verkeer bleef een gering vast recht gehandhaafd. Het heeft tot 12 Dec. 1860 geduurd, voordat er een algemene verlaging van het octrooirecht ook op de Duitse Rijn tot stand kwam èn eindelijk bij de acte van Manheim op 17 Oct. 1868 sneuvelden de Rijnvaartrechten volledig. Een gezond beginsel Reeds in de twintiger jaren had men in Rotterdam beseft, dat de doorvoer moge lijkheden bood. De voor de Rijn geldende tariefsheffingen maakten een doorvoer- recht-betaling mogelijk lager dan de som van invoerrecht en uitvoerrecht, indien de goederen via het entrepöt werden overgeladen. Daartegen rees te Rotterdam ernstig verzet. De Rotterdammers wilden geen belem mering van de doorvoer door het entre pot, zij wilden de overslag zelve behan delen, hetzij op lichters, hetzij op de kaden of in de eigen opslagplaatsen. De belasting-autoriteiten te Rotterdam werk ten mee en in flagrante strijd met de letter van de voorschriften werd het voordelige recht ook berekend, wanneer de goederen niet in het entrepöt kwamen. Zo heeft men te Rotterdam ingezien, dat het transito slechts tot ontwikkeling kon komen, wanneer het inderdaad ongehin derd bleef. Het is dit gezonde beginsel, waaraan Rotterdam zijn wonderlijk snelle ontwik keling heeft te danken en dat ook steeds grondslag zal moeten zijn van de door Nederland te volgen handelspolitiek, dat met de Manheimer acte van 1868 zege vierde. Indien de zee de meest gebruikte ver keersweg is, dan zijn de grote rivieren in Europa te beschouwen als de secun daire wegen, die naar het hart van Euro pa leiden, yia die rivieren wordt Europa als het ware open gelegd -voor het inter nationale verkeer. Bij een vrije zee pas sen internationale rivieren, waarop geen staat autonoom belemmerend of discrimi nerend moet kunnen optreden. Dat beginsel is niet alleen van beteke-' nis voor de riviervaart, ook het interna tionale wegvervoer en de luchtvaart vra gen om toepassing. Europa is zo klein geworden, dat het geen schotjes verdra gen kan en de wijze lessen, welke in 1868 te Manheim, nat jaren lange onder handelingen op schrift werden vastgelegd, hebben vandaag aan de dag nog niets van haar betekenis verloren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3