Een planeet, de vrede naar Lichtbaken in 'n duistere wereld welke tastend zoekt Rood „radiobeleid" in België Stakingsbeweging verloopt in Frankrijk Bevin: „Ze zijn expansionisten Na de Haagse besprekingen Krachtige actie tegen de woekeraars Op de IRIBUNE Rusland even imperialistisch als de Czaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Convair doet het snel gratie~vËrleend Politiek monsterproces te Barcelona WÊÊ Wtëitm r EEN GENERAAL WAS ZOEK V.. v-£%r, De duur van de interim-periode Cochran naar D jok ja 70ste JAARGANG VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 Np. 20750 HET CHARTER VAN DE VERENIGDE NATIES In 48 minuten van Londen naar Amsterdam Mevrouw Liaquat Ali Khan, echtgenote van de eerste minister van Pakistan, die deelneemt aan de gemenebest-conferentie te Londen, bezoekt een kinderziekenhuis in de Britse hoofdstad. ln het Noordhollands Kanaal bij Wijde Wormer wordt de laatste hand gelegd aan de woon-ark, die als kerkschip zal dienen voor de Kat i. doofstommen en in Amsterdam zal worden gestationneerd. UIT DE BEHEERSRAAD Vijftien doodvonnissen verwacht (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De strijd tussen de regering en de speculaties wordt thans met zoveel felheid gevoerd, dat de aandacht van het publiek nage noeg geheel en al van de stakingsbeweging wordt afgeleid. De arrestaties worden voortdurend talrijker en er zitten al heel wat „varkenskoningen" achter slot en grendel. De regering is zo wijs geweest, haar offensief niet vooruit aan te kondigen en dus zijn de arrestaties grotendeels het gevolg van reeds geruime tijd geleden ondernomen onderzoekingen. Daardoor is de onrust onder de zwarte handelaars en prijsopdrijvers zeer groot. VRIJSPRAAK VAN OVER TREDING PROCESSIEVERBOD VOORBARIG LEEDVERMAAK 11 Langzaam vordert Nijmegen's herstel. Eén van de in de oorlog totaal vernielde Nijmeegse straten, de Broerstraat, is thans zover hersteld, dat de weg morgen weer voor het verkeer lean worden gebruikt. De eerste panden zijn verrezen, waaronder een ivinkelgalerijdie over enkele weken haar deuren opent. In drie belangrijke redevoerin gen, geheel onafhankelijk van el kaar gehouden, is de nadruk ge legd op de betekens van het Britse rijk in verhand met de internatio nale ontwikkeling. De koning legde in een eergiste ren gehouden, doch eerst gisteren bekend gemaakte toespraak tot de dominion staatslieden in Buckingham Palace de nadruk op de rol, die „onze broederschap van naties" kan spelen in het belang van de wereldvrede. Dezelfde avond werd van zeer invloedrijke zijde te New York de betekenis van de verdedigings- bepalingen van het Brusselse pact voor het Britse gemenebest ter sprake gebracht, en gisteren maakte minister Bevin aan een lunch van de Vereniging van Britse fabrikanten hoogst belang rijke opmerkingen over de positie van het Britse rijk met betrekking tot de internationale toestand. VISA GEWEIGERD AAN SOVJETS De werkzaamheden aan de nieuwe haven van Werkendam, onderdeel van de drooglegging van de Biesboschzijn in volle gang. Overzicht van het enorme werk. De houding van de republiek DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.— Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het gebed van Moeder Aarde Heeft het nog zin en betekenis de besprekingen van de Verenigde Na ties voort te zetten? Met andere woor den: kan er nog waarde worden gehecht aan' het voortbestaan van de ongetwij feld financieel zeer kostbare internatio nale organisatie? Velen zullen zich, na het volgen van ruim drie weken gloeiend-hete debatten in het Palais Chaillot, deze vraag stel len; zelfs niet zonder bezorgdheid de mogelijkheid onder het oog zien, dat de ze tweede volkenbond het lot van zijn voorganger zal delen, dus in een derde wereldoorlog roemloos ten onder za) gaan. Kan in een wereld, waarin twee kampen verbeten tegenover elkaar staan, eigenlijk over vrede worden gesproken? Als deze twijfel, welke bij velen reeds tot de gevaarlijke ziekte: scepticisme is uitgegroeid, in ons opkomt, grijpen wij naar het charter, naar de grondwet der Verenigde Naties; en we lezen aandach tig de praeambule, de inleiding, waarin de gehele opzet van deze organisatie in enkele scherp geformuleerde zinnen wordt beschreven: „Wij, de volken der Verenigde Naties vastbesloten om de toekomstige genera ties te behoeden voor de oorlogsgesel, die tweemaal binnen een mensenleeftijd de mensheid onuitsprekelijk lijden heeft toegebracht; om opnieuw ons geloof te verkondigen ln de fundamentele rechten van de mens, bi de waardigheid en de vaarde vaD de menselijke persoonlijkheid, in de gelijkheid van rechten van mannen en vrouwen, evenals van de grote en klei- ne naties; om de noodzakelijke voorwaarden t< scheppen voor de handbavi"^ rechtvaardigheid en van de tearpbi^dra der verplichtingen, welke uit de - gen en andere bronnen van mternatio naai recht zijn voortgekomen. om de sociale vooruitgang te nevor deren en betere levensvoorwaarden in een grotere vrijheid te bevorderen; vastbesloten om met deze doeleinden voor ogen verdraagzaamheid te beoefe nen en met elkaar in een geest van goe de nabuurschap te leven; onze krachten te verenigen om de vrede en de internationale veiligheid in al haar vormen te handhaven; beginselen te aanvaarden en metho den vast te stellen, welke waarborgen, dat van wapengeweld geen gebruik zal worden gemaakt, tenzij in het algemeen belang; toevlucht te nemen tot de Internatio nale instellingen om de economische en sociale vooruitgang van alle volken te bevorderen; hebben besloten onze krachtsinspan ningen samen te bundelen,om deze doel einden te verwezenlijken lezen en herlezen deze praeam- bule. welke nader wordt uitgewerkt in de 111 artikelen van het charter en de 70 artikelen van het statuut van het internationale gerechtshof. En we begrij pen de diepere betekenis van de woor den in een Amerikaans vredesspel, nadat bovenstaande plechtige proclamatie is voorgelezen: „De zaak welke door de Verenigde Naties wordt verdedigd, is het gebed, dat door een planeet, die tastend haar weg naar vrede, naar de lede, die eens komen zal, zoekt, tot voor de.troon van God omhoog wordt gestuwd". Inderdaad. Tastend zoekt onze planeet. In de duisternis van een in de grootste geestelijke, morele en stoffelijke ver warring verkerende mensheid. Maar dan is <3e grondwet van de Verenigde Naties een lichtbaken dat aangeeft, waar de veilige haven van orde en rust, van vrede en welvaart ligt.' De mensen, de volken kunnen de ogen sluiten, dicht knijpen. Tot dergelijke dwaasheden zijn zij in staat. Maar ook als de mens zich afwendt, blijft het licht schijnen; en het zou een onverantwoordelijke misdaad zijn het lichtbaken te doven, wijl geeste lijk verblinden er op (lit ogenblik hun koers niet naar willen richten. De Verenigde Naties zijn mensenwerk maar al wordt helaas! Gods naam in de uitvoerige grondwet niet éénmaal zelfs genoemd, de uiteengezette beginselen zijn in-Christelijk, zodanig zelfs dat men nauwelijks begrijpen kan, dat vertegen woordigers en propagandisten van het moderne heidendom er hun naam heb ben kunnen onderzetten. Maar gelijk Christus' leer moet vechten tegen de felle hartstochten van de mins, zo zal de grondwet van de Verenigde Naties eveneens botsen tegen de passies van in dividu en volk. En die bo sing zal des te heviger zijn, naar mate de pro blemen, waarvoor zij gesteld worden, chaotischer opdoemen. In die situatie nu verkeert de huidige wereld. De jongste wereldoorlog heeft wederom bevestigd, dat oorlog niet al leen geen problemen oplost, maar bo vendien steeds nieuwe schept. Men be denke echter dat in de moderne tijd in t openbaar wordt uitgevochten, wat vroeger in 't geheim werd bedisseld; wat toen in hoofse diplomatieke termen werd gezegd, wordt thans in vaak achterbuurt taal uitgeschreeuwd. Maar conflicten waren er steeds; en de dreigende oorlo gen, die toen niet uitbraken, vindt men in de dogumenten vastgelegd. Zelfs bij de hevigste spanningen blij ven de Verenigde Naties een lichtbaken. Het wijst steeds de weg naar de vrede. Er. het zou meer dan dwaas zijn om juist nu, op een ogenblik, dat de vrede weer in gevaar verkeert, het lichtbaken weg te nemen. Veeleer zou het wense lijk zijn, elke dag weer bij het begin van elke bijeenkomst, desnoods drie maal per dag, de praeambule voor te lezen. Te bidden zouden we willen zeg gen. Twaalf Convfir Liners heeft de K.L.M. in Amerika besteld, snelle moderne vlieg tuigen, die in de behoefte aan nieuw ma terieel bij de lijndiensten zullen moeten voorzien. Tot nu toe zijn er twee afge leverd, maar die moeien wachten tot ook de andere tien er zijn, voor ze officieel in de dienst worden opgenomen. Toch heeft er gisteren een en het was voor het eerst op een der Euro pese lijnen gevlogen en wel de Londen- lijn. Waarbij de machine bewees hoe snel ze is, al werkten de weersomstan digheden ook mede. Een uur en vier minuten nadat het toestel in Londen was opgestegen, zette gezagvoerder Van Ulzen het op Schiphol weer aan de grond. De normale tijd voor dit traject is 1 uur en 40 minuten. Van stad tot stad had de vlucht zelfs maar 48 minuten geduurd. Bij koninklijk besluit is gratie ver leend aan J. M. van Groin de Planque, die tot de doodstraf was veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in levens- I lange gevangenisstraf. ntïTF K" ATTTOT TFTCFN THF.DFN onmogelijk gemaakt. Door het nieuwe D-K1L JvAl rlULlLIvililV ontwerp van minister Vanacker zou het Onze Brusselse correspondent seint ons d.d. gisteren: Een voorgenomen nieuwe maatregel van de socialistische minister van de P.T.T., waardoor deze en zijn rode hand langers praktisch de meesters van het nationaal radio-instituut zouden worden, was voor de drie Katholieke leden van de beheersraad dezer instelling aanleiding om ontslag te nemen, ten teken van protest. Het is een feit, dat al sedert lang door de openbare mening en door de Katho lieke pers terecht geprotesteerd wordt tegen het rood overwicht in de nationale radio Op 13 leden van de raad van be heer zijn er maar 3 Katholieken, tegen socialisten, 4 liberalen, 1 communist en 1 vertegenwoordiger van een „neutrale anti-Katholieke partij. Doch dat is niet alles. De successieve lijke socialistische ministers hebben van hun positie geprofiteerd, om maar voort durend partijgenoten in het radio-perso- *r Times" meldt, is Woensdag Naar de „r00tste openbare poli- te Barcelona he E laatste jaren in tieke proces van de dan 82 fedenJvangdePverzetsbeweging verschenen j heeft d huidige minister van de P T T. voor de rechtbank om zich te ve boven de lihpr^m t™». Hp Ratho- woorden wegens „moord, terro sabotage en diefstal met geW^ldp^ De organisatie werd gesticht d°or leden- van de Franse verzetsbeweging, „maquis". Het merendeel der beklaagae is communist of socialist. Er zijn ook en voor de toekomst radicaal gedaan zijn met de culturele zelfstandigheid en met de autonomie van de nationale radio en zou deze voor lOl) procent een propagan- dawerktuig van de linkse partijen, voor al van de socialistische partij, worden. Thans liep echter de maat over en na het ontslag der katholieke leden van de beheersraad hebben in de ministerraad de katholieke ministers tegen Vanacker's dictatoriale handelwijze geprotesteerd. Op het ogenblik dat wij dit seinen, schijnt Vanacker zijn jongste project te hebben ingetrokken, doch daarmede is 't laatste woord in deze aangelegenheid nog niet gezegd. De Belgische nationale radio moet een grondige en radicale schoon maak ondergaan. Het uitblijven van een krachtig optre den tegen de prijs-stijgingen maakte, dat een groot deel der socialisten en christe lijke arbeiders bereid waren aan de sta kingsbeweging deel te nemen ook al le verde dit het gevaar op, dat zij de poli tieke bedoelingen der communisten zou den steunen. Ook wat dit betreft, is een aanzienlijke kentering ingetreden. Zou, op enkele uitzonderingen na, de staking een kalm verloop hebben, dan is dit, om dat de communisten genoodzaakt zijn de overige arbeiders geen vrees aan te jagen. Uitgezonderd wat de staking in de ko lenmijnen betreft, kan geconstateerd wor den. dat de beweging sterk afneemt. De Parijse taxistaking is beëindigd, evenals de staking in de ertsmijnen in Lotharingen die 40.000 man omvatte en dit in 't voor deel van de stakers. De regering heeft n.l. belangrijke voordelen verleend, omdat de opbrengst van de arbeid die van 1938 ruim overtreft. Een aanmoediging tot in tensiever arbeid dus, die des te meer ge rechtvaardigd is, aangezien de arbeid in de steenkolenmijnen, ondanks betere werktuigen, nog met 20% achterblijft bij die van 1938, De communisten trachten nog wel plaatselijk nieuwe stakingen op te zet ten, maar de grote meerderheid der arbeiders toont met de dag minder ani mo om het oor te lenen aan de agita toren. Bij de spoorwegen is de toestand nagenoeg normaal. Het personen- en goederenverkeer ondervindt geen hinder meer. Bij de tijdelijke havenstaking blijft een groot deel der arbeiders aan het werk. Er wordt nu zeer aangedrongen dat de regering zal ingrijpen om de C. G T. te dwingen een referendum in de ko lenmijnen toe te laten. Men verwacht, dat daar een grote meerderheid zich voor werkhervatting zal uitspreken- Intussen heeft de biljettenoinloop weer een ernstige uitbreiding ver toond en wel met 13 milliard in een enkele week. De circulatie der bank biljetten heeft het recordcijfer van 923 milliard bereikt. Was aanvankelijk de oppositie der vak bond groot, er valt thans een ken tering waar te nemen. Gingembre, de leider van de tussenhandel, heeft reeds verklaard, dat de vakvertegenwoordi ging met de regering zal medewerken. De fatsoenlijke handelaren en tussenper sonen, zo zeide hij, hebben niets te vre zen. De klap op de vuurpijl inzake de be strijding van de speculaties, was het be sluit, dat de kabinetsraad gisteravond nam en hedenmorgen' bekend maakte, nl. dat de fameuze wet-Farge, volgens wel ke de speculanten voor het gezworenen- hof kunnen worden gebracht, nu in werking wordt gesteld Daardoor kunnen de beschuldigden zelfs tot de doodstraf worden veroordeeld. Het publiek schijnt wel vertrouwen in het optreden van de regering te stellen, temeer daar men de indruk heeft, dat de krachtiger houding der betrokken mi nisters is teweeg gebracht door de druk hunner partijen, die bij de crisis welke zich in de middenpartijen voordeed, haar invloed willen herwinnen. En aangezien de kloof tussen de communisten en de middenpartijen tengevolge van de door de communisten geïnspireerde stakingen thans aanzienlijk verbreed wordt, meeni men ook, dat de regering een steviger houding zal aannemen t. a. v. de sta kingsgolf. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen deken J. Buijsrogge te Steen bergen en pastoor J. Schepens te Acht, die hebben terecht gestaan beschuldigd van overtreding van het processieverbod. Tegen deken Buijsrogge had de officier van justitie bij de Bredase rechtbank vrijspraak geëist. De rechtbank verklaar de echter, dat verd. had gehandeld in strijd met de wet. De officier van justi tie ging van dit vonnis in hoger beroep. De procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof eiste veertien dagen geleden vernietiging van het vonni^en vrijspraak De uitspraak van het gerechtshof luidde thans conform de eis. Pastoor Schepens was door de recht bank te 's-Hertogenbosch, conform de eis, vrijgesproken. Ook in dit geval ging de officier van justitie in hoger beroep. Dit vrijsprekend vonnis werd door het gerechtshof overeenkomstig de eis van de proc.-generaal, bevestigd. Kennelijk geamuseerd kwam onze ken nis van verleden week die van „ae Franse slag" dezer dagen weer oij ons binnenwaaien. Er klonk leedver maak in zijn opmerking: „Je hebt ,e oude jaar slecht afgesloten, want je spreekt jezelf tegen. Eerst betoog je een paar maal, dat „business" niet noodza kelijk tot verlaging van de sport leidt, en verleden week spreek je je vonnis uit over sport, die zich leent als basis voor commerciële doeleinden. Dat rijmt n:et!" Inderdaad blijven wij er bij, dat de aanwezigheid Van geld op de achter grond niet noodzakelijk tot verlag.ng van de sport behoeft te leiden. Ander zijds is het waar, dat de zuiverste vorm van sport het amateurisme is. De oe- roepssport is hoofddoel geworden. Ter wijl toch de sport in feite slechts een middel is tot vrijetijdsbesteding en ont wikkeling en ontspanning van geest en lichaam. Toch: zolang de sport dat hoofddoel blijft,'mag men spreken van een functieverbastering, het is niet juist om te zeggen dat zij zich verlaagt in tegendeel, zij verheft zich, zij het op een voor haar waarde te hoog plan. Wel verlaagt de sport zich, wanneer zij als middel voor andere dan de hiervoor ge noemde doeleinden dient. De beroeps- sport is dus een afwijking. Maar zij is niet per sé altijd een ontaarding Een waarlijk groot sportman en zulke zijn er te over onder de beroeps sporters, omdat er tallozen zijn voor wie de sport een bona-fide aangelegen heid blijft houdt van zijn sport. De bona-fide beroepssporter houdt zijn sport op een zo hoog mogelijk plan, ook o.m. omdat daardoor het op eerlijke wijze verkregen materieel voordeel des te groter is. Maar helaas komt 't ook vaak voor, dat methoden worden gevolgd, waarbij niet de grote sportieve presta tie maar de klinkklare zwendel tot dit materieel voordeel beoogt te leiden, o.a. in de kuiperijen van wielerzesdaagsen en de enscenering van bepaalde boks wedstrijden. En ook komt het vaak voor, dat een bepaald slag mensen ter spek king van eigen kas onsportieve midde len aanwendt ter exploitatie van an dermans sporttalent. Talloos zijn de beroepssporters die hun sport hoog houden en nnet eerlijke mid delen trachten uit hun begaafdheid ma terieel voordeel te putten. Zeker zijn er velen, die hun sport slechts beschouwen als een middel ter verwezenlijking van commerciële doeleinden, onverschillig of de sport daarmee verguisd wordt. En er is ook de categorie van hen, die de sport van anderen slechts zien als een melkkoetje voor zichzelf en die zeer vin dingrijk blijken in het creëren van ex ploitatiemogelijkheden met een kwalijke geur. Wij kennen goede en slechte ama teurs. Ook goede en slechte professio nals. En' evenzeer goede en slechte ma nagers. In het constateren hiervan en het onderscheid maken tussen de catego rieën zien wij geen tegenspraak met ons zelf. Jammer voor onze kennis-met leedvermaak. SUPPORTER. kele gematigde republikeins-democraten onder hen. Het proces, dat verschillende keren ■werd uitgesteld, heeft grote belangstel ling in het buitenland gewekt en een groot aantal verzoeken om clementie en tussenkomst werd aati de Spaanse autori teiten en buitenlandse consulaten gericht. lieke Vlaamse directeur-generaal een socialist benoemd, om er» hem te ver tegenwoordigen. De Katholieken protesteren met name tegen het veto-recht, zoals dat door deze functionaris ten onrechte wordt gebruikt ook bij beslissingen, die zelfs de minister niet aangaan. Deze zonderlinge gedele geerde van de minister heeft de positie van de twee rechtmatige directeuren-ge neraal gewoonweg onhoudbaar gemaakt. Door de socialistische pretentie zijn af zonderlijke zendposten, zoals de katho lieke die voor de oorlog wel bestond, (Telefonisch van onze Londense corresponds nt) De minister zeide, en dit wordt door sommigen als een der meest kenmerken de uitlatingen in zijn rede beschouwd: „Ik ben niet voornemens mij zorgen te maken over onze betrekkingen met Rus land. Indien wij niet tot overeenstem ming kunnen komen, dan hebben wij de vragen te overwegen, hoe wij kunnen samen leven, in welke gebieden de Rus sen wensen te leven en hoever hun am bitie gaat. „Zij zijn expansionnistcn cn even imperialistisch als de czaar ooit is ge weest. Wü Engelsen hebben opgehou den een imperialistische natie te zijn. Wü beheersen niemand, Rusland is het enige land ter wereld, dat nog impe rialistisch is, even imperialistisch als onder Iwan de Grote','. Bevin voegde hieraan toe, dat Enge land geen macht wenst, dat 't niet het in Rusland heersende stelsel wenst omver te v, erpen, maar dat het elke poging zal tegen gaan, die er op gericht is de Britse vrijheden te vernietigen. In enkelp woorden somde Bevin op, wat hij bereiken wil, nl. een hecht bouwwerk oprichten met België, Neder land, Luxemburg, Frankrijk en waar schijnlijk ook andere Europese landen, voorts met het Midden-Oosten, Pakistan met India, Zuid-Afrika en Zuid-Oost- Azië, om aldus alle hulpmiddelen te consolideren. Zo kan een groot centrum ontstaan, dat evenwicht aan de wereld verzekert en als gevolg hiervan een belangrijke factor is voor vreedzame ontwikkeling. De rede, welke te New York gehouden werd, en welke evenertis van bijzondere betekenis is in verband met de interna tionale toestand en met de positie van het Britse rijk, werd uitgesproken door ir,r. Aldrich, de voorzitter van de Chase National Bank, de grootste bank van Amerika aan het diner van de Pilgrims ter ere van de nieuwe Britse ambassa deur. Aldrich zeide, dat naar zijn oordeel, de leden van het Britse gemenebest hel in hun belang zullen vinden, toe te tre den tot de verdedigingsbepalingen van het pact van Brussel. De handhaving van vrije instellingen in Europa, zeide hij moet niet op één been, maar op twee benen staan. Economische hulp is be langrijk, maar politieke en militaire hulp is even belangrijk. De senaat van de V. S. heeft dit feit erkend door de resolutie van Vandenberg aan te nemen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat aan de Russische afge vaardigden naar het congres van de C.G.T., het communistisch georiënteerde Franse vakverbond, het visum geweigerd is. omdM dit voor een maand was aan- geviaigd terwij1 het congres -lechri 5 dagen duurt. Er heerste een zenuwachtige spanning gisterenmorgen in de pas sagehal van Schiphol, want gene ral William Donovan, die per K. L. M. op doorreis was van Athene naar Oslo, was zoek en het toestel waarmee hij zou reizen stond op het punt te vertrekken. „Waar is de generaal?", vroeg men elkaar nerveus, terwijl de motoren van het toestel reeds aansloegen. Onbewust van de opschudding die hij veroorzaakte, werd op dat ogenblik de coördinator van het ondergronds verzet in de bezette landen tijdens de tweede wereld oorlog ontdaan van zijn baard door de vakkundige hand van Schip- hols figaro. Hij bleek een gezellige prater, deze ongeveer 60-jarige Amerikaan met zijn volkomen grijze haardos. Hij was net uit Athene terugge keerd, aldus vertelde hij, in zijn hoedanigheid van lid van de coun cil van de „American foreign cor respondents", om de zaak uit te zoeken van de Amerikaanse corres pondent, die onlangs in Grieken land om het leven gebracht werd. Na de oorlog was hij afgetreden als commanding general van de strategie service. Direct daarop nam hij zijn praktijk als advocaat te New York weer op. Tijdens de oorlog heeft hij zich in de kringen van de ondergrondse strijders vrienden gemaakt Enkelen van hen die in Oslo wonen, wilde hij nog eens opzoeken. Nog net op tijd stapte hij in het Oslo-vliegtuig. De voorzitter van het B.F.O., de heer Bahrioen, heeft in een persgesprek zijn tevredenheid betuigd over het resultaat, dat bij het federaal overleg in Den Haag werd bereikt. „De federalisten hebben zeker niet het gevoel, dat zij met een kluitje in het riet zijn gestuurd". Betreffende de tijdsduur der interim-periode verklaarde de heer Bahrioen: eigenlijk zou de interim periode moeten aflopen op 1 Januari a s. Dit is echter om allerlei redenen onmoge lijk. Thans is overeengekomen, dat na 1 Januari a.s. de F.I.R., gehoord hebbend de federale raad, aan de Kroon voorstel len kan doen omtrent de duur van de interim-periode. Een bepaalde datum is echter op dit ogenblik nog niet te noe men, aangezien de praktijk van de nieuwe wet dient te worden afgewacht. Over het contact met de republiek op basis van het resultaat der in Den Haag gevoerde besprekingen was in het B.F.O. als zodanig niet gesproken. Het B.F.O. heeft hieromtrent dus geen bepaalde plannen. Wel is de kwestie informeel be sproken, maar hierover wenste men zich verder niet uit te laten. Gevraagd over de mogelijkheid, dat het thans bereikte resultaat eventueel nog critiek zou ondervinden van de zijde der regeringen en parlementen der deel staten, antwoordde de heei Bahrioen: wij zijn van mening, dat deze regeringen het thans bereikte resultaat zeker ten volle kunnen verdedigen. Of de parlementen hierachter zullen staan, moet echter wor den afgewacht. Op een desbetreffende vraag verklaarde de voorzitter van het B.F.O., dat het hem niet onwelgevallig zou zijn geweest, in dien de Nederlandse regering met de federalisten contact had gezocht bij de De Amerikaanse gedelegeerde bij de Commissie van Goede Diensten, H. Merle Cochran, heeft zich vandaag per vliegtuig naar Djokjakarta begeven voor bespre kingen met de republikeinse leiders, aldus meldt Un. Press. Naar vernomen wordt, zal Cochran aan de republiek het definitieve Nederlandse antwoord voorleggen op de reeks Ameri kaanse voorsteller welke ten doel had den een basis te leggen voor de hervat ting der vastge.open onderhandelingen i opstelling der tegenvoorstellen, welke via tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. I de C.V.G.D. aan de republiek zijn gedaan. Bahrioen gaf voorts als zijn verwach ting te kennen, dat een republikein ge kozen zou worden als lid van de interim regering, ook indien op het ogenblik der verkiezing nog geen overeenkomst met de republiek zou zijn bereikt. Of deze be noeming eventueel zou worden aanvaa-d, valt echter op dit ogenblik onmogelijk te voorspellen. Betreffende het plan-Cochran, in het bijzonder het punt der algemene ver kiezingen op zeer korte termijn, was de heer Bahrioen van mening, dat deze ver kiezingen volstrekt onmogelijk zijn Op dit ogenblik kunnen de republikeinen buiten hun gebied vrij propaganda ma ken, naar voor andersdenkenden is dit binnen de republiek onmogelijk zonder persoonlijk levensgevaar. Bovendien, wie zou deze verkiezingen moeten organise ren?" aldus de heer Bahrioen. Ook de vertegenwoordigers van de minderheden, met name de heren mr. Blaauw en Smith, gaven als hun mening te kennen, dat de Nederlandse regering zich uiterst soepel had getoond bij de besprekingen met de federalisten. Zij waren echter over het resultaat van het overleg voor zove. het de belangen van de door hen vertegenwoordigde gr^ep betreft, ninder optimistisch en gaven uiting aan enige bezorgdheid voor de toekomst. Als reactie op de berichten over de ontslagaanvrage van dr Van Mook ver klaarde de eer Smith: Over de politieke verdiensten van de heer Van Mook wens ik mij in het geheel niet uit te laten. Wel meen ik te mogen constateren, dat wij dr. Van Mook geen enkele dank ver schuldigd zijn voor hetgeen hij gedaan heeft voor de sociale positie van de Nederlanders in Indonesië, ,in het bij zonder voor de oorlogsslachtoffers. De heer Blaauw drukte ziin spijt uit over het feit, dat dr. Van Mook op dit mo ment heengaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1