Luchtbrug boven Nederland DE JUISTE CHRISTELIJKE MENTALITEIT ONOPGELOSTE RAADSELS VAN DE VOGELTREK TOEKOMSTIGE CONJUNCTUUR POLITIEK c DE BOSSEN .««fes»* ADIO Samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven CHTER PAGINA 5 MAANDAG 18 OCTOBER 1948 HOUTVOORZIENING VOOR KISTEN WEER BEVRE- DIGEND (Van onze speciale verslaggever) SCHIP UIT IJSELMEER GELICHT SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG PRINS BERNHARD TERUG UIT ZWEDEN roman uit Siberië door fR. ENSKAT Een énorme wolk waadvogels, die juist binnen de vloedlijn in het ondiepe water aan het vissen waren, ging ook de lucht in. Ze maakten een geluid als van een slaande scheepsschroef. Het waren er on telbaar veel. „Daar zit van alles tussen", wees Brouwer, „dat kan ik zo niet zien. Je kunt dan de mensen wel wat wijs maken, maar dat geeft je niks. Als ik een vogel niet ken, zeg ik dat gewoon. (Enige vogel,-die hij tegenover mij niet beweer de te kennen, was het roofvogelachtige basreliëf op zijn uniformknopen. „Die ken je zo kopen in de winkel, die kno pen"). Maar er zitten steltlopers tussen: Rosse- grutto's, groenpootruiters, zwarte ruiters, misschien wat pleviertjes. Dat kan ik zo niet zienmaar daar zijn er veel bij, het als die zwarte ruiter, die al van ver komen. Die broeden, naar ik hoor, hele maal in Noord-Europa, en ze zijn op door- tocht naar Zuid Europa Later op de namiddag, toen het water verder gestegen was, zagen we nog andere gasten: zaagbekken en pijlstaarten, nog een groepje bergeenden, en tureluurs; en bontbekplevieren en strandlopertjes. Over de doodstille watervlakte woei de klagelijke roep van de regenwulp, wiekte snel een scholekster weg. Toen de zon nog lager kwam steeg plotseling het is een onvergetelijk gezicht en men kan het thans honderden keren zien een ont zaglijke wolk kleien strandvogels op, waarschijnlijk plevieren. Honderden en honderden kleine vogeltjes die laag in een lange zwerm de vloedlijn langs trok ken naar andere gebieden, die nog droog waren, ineens als op commando omhoog zwierend, allemaal de donkere ruggen naar de zon, en toen boven met één slag allen tegelijk omzwenkten: de wolk was plotseling een zilveren sneeuw van witte zon beschenen buikjes, een blinkende wolk, die niet ineens, maar geleidelijk „neerregende". Twee bokken van de rederij Goedkoop, de „Simson' en de „Nobo" hebben het 148 ton metende motorschip „De Land- bouwbank" uit Meppel dat Dinsdag jl. ter hoogte van de Schokkerhaven in bot sing kwam met het motorschip „Orvo" en later bij Urk gezonken is, gelicht. Het schip is voorlopig naar Amsterdam ge sleept en zal door de rederij Goedkoop heden verder naar Schiedam' worden ge bracht. De lading, bestaande uit veevoe der, voor een groot deel lijnkoeken, zal in Schiedam worden gedroogd. Gedurende de afgelopen week zjjh' in de Nieuwe Waterweg aangekomen 188 zeeschepen met een inhoud van 269 368 netto reg. tons tegen 1S3 schepen mét 245.021 reg. tons in (je overeenkomstige week Van 1947. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von delingenplaat) 158, Vlaardingen 6, Maas sluis 1, Hoek van Holland 13 Dordrecht 5, Zwyndrecht 1. Capelle a. d. XJssel 1 en overige havens 3. schepen netto reg. tons 1948 7.438 11.261.327 1947 5.103 8.290.752 O Aan de philatelisten-loke.tten zijn nu ook verkrijgbaar van Ned. Indië type Hartz: 15, 20, 25, 40, 45, 50 en 80 ets., benevens de 3, 4 en 7% ct. van de z.g.n. dansers-serie. aanschaffing van voorraden toelaatbaar zijn. Dit zou echter moeilijk te contro leren zijn en daarom zal deze mogelijk heid waarschijnlijk moeten worden uit gesloten. Nadeel voor het bedrijfsleven zou zijn een vermindering van liquiditeit in de hausse. Een ruwe quantitatieve benade ring van de voor- en nadelen, leidt ech te; tot de conclusie, dat de balans in het algemeen ten voordele van deelneming zal uitvallen. Juiste kostprijsberekening Tenslotte wijst de commissie op het belang van een juiste kostprijsbereke ning. De methode van de historische kostprijs kweekt schijnwinsten, die de conjunctuurbeweging versterken. Het beginsel van de vervangingswaarde moet hier worden aanbevolen. Ook het om slaan van de vaste kosten over de wer kelijke bedrijfsbezetting leidt tot ver keerde resultaten. Beter is hier het om slaan over een normale bedrijfsbezet ting. In dit verband beveelt de commis sie ook aan, dat de overheid toestaat bi.j de belastingheffing de winst op basis van de vervangingswaarde te calci^ leren. overheid verklaart, dat een depressie periode is aangebroken. Om 't gewenste conjunctuur-politieke effect te bereiken kan de overheid be palen, dat binnen een bepaalde tijdspe riode een bepaald gedeelte vam de re serve moet worden besteed, hetzij voor vaste investeringsgoederen, hetzij voor uitkering van additionele wachtgelden In een volgende periode zou dan weer een gedeelte moeten worden besteed. Wanneer men zich niet aan de regels hcudt. worden de reserves alsnog Op de normale wijze belast, evenals in geval de onderneming, ook voor het aanbreken van de depressie, over de reserve wenst te beschikkén. In principe zou ook besteding voor Vandaag zouden op de gemenebest- conlerentie de betrekkingen tussen de leden van het Rijk ter sprake komen in het licht van de wijzigingen, die in de lcop der jaren in de verhoudingen heb ben plaats gehad. Dit punt werd als het eerste fundamentele beschouwd dat de conferentie te behandelen zal hebben. De Ierse eerste minister Costello, had reeds onlaiïgs aangekondigd, dat de wet op de buitenlandse 'letrekkingen zou worden ingetrokken en de consequenties van zulk een besluit waren lgemeen bekend. De crisis komt dus niet onver wacht. „Mijn vriend, dit poeder zal de bevolking trouw maken en eerlijk", zei de grootvizier. „En in de komende dagen heb ben wij een standvastig volk van Kahran nodig vpegde hij er aan toe. „Wat bedoelt heer?" vroeg de bakker. Maar de grootvizier was alweer op weg naar de tweede bakker. En zo ging hij alle vijf bakkers van de stam langs. Die middag liet de grootvizier Roen Rani Rinki« bij zich ontbieden. 40. De grootvizier ging de volgende morgen vroeg op pad met zijn hele voorraad eerlijkheidspoeder bij zich. Bij de eerste van dê vijf bakkers die de oase rijk was, stapte hij af. Angstig kwam de bakker naar hem toe. „Wees maar niet bang, beste vriend", zei Maloch zoetsappig. Daarop stapte hij op het deeg toe en wierp er een vijfde Van zijn voorraad van het grijze poeder in. „Maar edele grootvizier, U wilt toch mijn deeg niet bederven vroeg de bakker. ,Z.K H. Prins Bernhard is Zaterdagmid dag laat met zijn Dakota op het vlieg veld Soesterberg geland. Zoals bekend, heeft de prins een bezoek gebracht aar. Zweden, waar hij ter jacht is gegaan en een bezoek heeft gebracht aan de grote Bofors-staalfabrieken, waar de marine aankopen doet ten behoeve Van Nederlandse oorlogsbodems. helpt. Maar het zal je toch wel duidelijk zijn, dat je jezelf de das aandoet, wan neer je het in je hoofd zou halen te gaan praten. Hal wist maar al te goed, dat Lansky gelijk had. De Rus wenste nu eenmaal slechts rekening te houden met zijn materiële belangen, terwijl er voor hem, Hal, in de eerste plaats een ideële kant aan de zaak was. Hij dacht aan de gene genheid, welke de oude Bessin hem toe droeg en aan KareMaar deson danks had Lansky gelijk. Wanneer hij ging praten,zou hij stellig de achting verliezen van al de mensen, die hem lief en dierbaar waren; in hun ogen zou hij dan nog slechts een bedrieger zijn Vertel me maar liever eens of er al een nieuwe wending in de zaak Is ge komen in plaats van de gentleman te spelenvervolgde Lansky na èen korte pauze. Daarom kom ik juist hier Wat is er dan aan de hand? Vandaag heeft M'Chel Bessin Alexi en mij meegenomen naar het Elbir- gebergte, in vèrband met de daar ver borgen schat. Je Weet wel Aha En Het is, zoals je dacht: een delfstof. Lansky beefde van opwinding. Wel. verdraaidVertel toch op, manvlug Bilun-ijzer Wat Hoe heet dat Bilun-ijzer (Wordt /ervutga) Prachtig!, knikte Hal goedkeurend: Moeilijker echter is de beantwoording van de vraag, hoe dat bilunhoudende ge steente moet worden bewerkt. Daarvoor hébben we een stampwerk nodig. Op primitieve wijze kunnen wij dat zelf wel ergens in elkaar zetten op een geschikte plaats aan de oever van de ïrbytsch of zo, zij het dan, dat daardoor het transport van het gesteente nogal wat hoofdbrekens zou kosten. Intussen Dat kunnen we gevoeglijk riskeren, Viel Bessin hem in de rede: Want als de voortekenen niet bedriegen, zullen wij op een zeer behoorlijke productie kun nen rekenen en in dat licht bezien, dunkt het me alleszins lonend tijd en moeite te offeren. Allen lieten hun gedachten gaan over hetgeen zo juist gezegd was. Eindelijk verbrak Alexi het zwijgen: Dat lijkt nu allemaal v/el zo eenvou dig, begon hij wat weifelend: maar in de praktijk zouden we toch nog wel eens Over muziek .gesoroken: de redactie van „Die rare wereld" kaï nooil nalaten te lachen om het verhaal van de man, die tijdens een partijtje opstond en een lied over Friesland begon te zingen. De gastvrouw merkte op. hoe een der gasten zijn gelaat in de handen begroef. Menend, dat hij tot schreiens toe was bewogen door het lied. zei ze medelijdend tegen hem: „U bent zeker uit Friesland?" „Neen", antwoordde de gast, „ik ben mu sicus". Mochten er lezers zijn, die dit verhaal al eens eerder hebben gehoord, de D.R.W.-redactie ook. De redactie moet 't echter helemaal opschrijven, terwijl de lezers het kunnen overslaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5