Roemeense C.P. groeide van 2000 naar 500.000 leden Een laar geleden stierf pater Bruns de marteldood Scheuring in de Partij Nederland Communistische R WeerbpriVLt I In de vacantie-oorden vergokten de te-auütfKsSWfeS!» nieuwe meesters millioenen Kominform een foutieve zet RAUTER VOOR DE BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE Uit de sportwereld Pauker is de zuivering al begonnen is een nobel mens vermoord Zwaar iverd zijn familie beproefd ADIO programma Het Proces-Rauter Een voorbeschouwing PAGINA 2 DINSDAG 19 OCTOBER 1948 EEN KIND VERLIEST ZIJN OUDERS ,JDit is hei kommetje, dat hij in het kamp gebruikte; wacht, hier is nog een crucifix, dat we van hem bezitten; en dit waren zijn mondharmonica's", zegt de oude vrouw met het smalle en bleke gelaat, wanneer zij de waardevolle relikwieën voor mij op tafel uitstalt. Haar ogen worden vochtig, nu zij weer her innerd wordt aan het lot, dat haar jongen in den vreemde over komen is. Zij weet, dat zij er niet om treuren mag, maaruit bovennatuurlijke beweegredenen fier moet zijn op de heldhaf tige dood, die hij in de missie van China voor het geloof ge storven is. Maar het is zo menselijk, dat ze met haar zakdoek de tranen wegveegt; en zo begrijpelijk; want een moeder blijft immers altijd moeder; nu het morgen ken jaar geleden is, dat het gebeurde, grijpt de emotie haar gemoed heviger aan TWINTIG JAAR GEEN „TELEGRAAF" Het rommelt in de C.P.N. De verkiezingsnederlaag bracht de zaak aan het rollen. Reeds had de communistische leider Gerben Wagenaar in het maandblad „Politiek en Cultuur" (Aug. j.l.) een soort openbare biecht gesproken over de tekortkomingen der Partij. Het heet daar o.a.: „Wij zijn er niet in geslaagd de valse beschuldiging als zouden wij een „vijfde colonne zijn, 1 te ontmaskeren" en erger nog „onze partij is verder schro melijk tekort geschoten bij de strijd voor de dagelijkse belangen van de arbeiders, middenstanders en kleine landbouwers Wagenaar klopt zich wel op de borst, maar communistische leden zien de oorzaak van de nederlaag ergens anders dan hun leider. Men heeft eerst binnenskamers gebakkeleid om geen burengerucht te maken, maar een groep in de CP.N blijkt het met de leiding niet eens te kunnen worden. Zij hebben een „Nederlands Communistisch Comité" opgericht als oppositie tegen de politiek der C.P.N. Een groot Amsterdammer Woelen en Wentelen van Rheumatische pijn Heel de lange nacht WINKELSLUITING OP ZATERDAGMIDDAG? WEINREB NIET OP VRIJE VOETEN r^-vu) GARE GRADES ALS VADERBEESSIE door Mr. A. J. M. VAN DAL. Telkens opnieuw, als ik geconfronteerd word met een der grote, politieke strafprocessen, die tot de onafwendbare nasleep van de tweede wereldoorlog behoren en ik moet zeggen, vaak ook bij de kleine, ui terlij k-onbetekenende zaken klinken mij de woorden weer in de oren, die ik Justice Robert Jackson als eerste Openbare-Aanklager in het monsterproces van Neuren berg- bij zijn openingstoespraak tot de rechters van het Hoge Tribunaal hoorde zeggen„Gij moogt bedenken, dat met de maatstaven, waarmee wij de daden van deze mensen in de be- schuldigdenbank zullen meten, de geschiedenis onszelf zal richten". Om waarden van recht De cassatie-middelen ZIAN WINT DE HARTHOORN- BEKER DE TENNIS -C OMPETITIE IN 1949 KAMPIOENSRIT K.N.M.V. AFNEMING VAN DE BUIEN 11 -| 'l«l! gebeurde nog geen twee maanden ge- gezondigd tegen de god van het Kremlin, Jozef Stalin. Hij wilde een Communis tisch Roemenië voor de Roemeense en niet voor de Russische Communisten. Geheel de Balkan kookt van de strijd tussen Ana en de „nationalisten". Een Roemeen, die vlak bij de grens woont, vertelde aan een Amerikaan: „Dit is het rotste zuiverings-station dat ik van mijn en blijft alleen achter. Dat Is „het blinde noodlot". Wat gebeurt er met dat kind? De Deen J. BECH NYGAARD geeft het antwoord in zijn prachtige bekroonde roman HET BLINDE NOODLOT Ook Uw boekverkoper bewondert dit bijzon dere boek! Reel. Vishinsky kon met voldoening afscheid nemen van zijn Roemeense vriendin Er waren minder dan 50.000 Rode Leger soldaten nodig, om het olie-land vnsl in de greep van de Bolsjewieken te hpuden. Zij hadden door het gehele land hun kwartieren betrokken bij de sleutel-posities. Mt<r waren er niet nodig voor een afdoende kneveling van elke vrijheid. Bovendien nnmigreerdc Aioskou 20000 solied-Rode Russische families naar de streek rond de jriote Zwarte-Zeeliaven Constanza, een van de belangrijkste strategische, objecten. Door nv'ddel van zeven monster-trusts1 ter van Boekarest, kolonel in het Rode hebben de Russen het verkeer, de olie- Leger en lid van he.t Centrale Comité winning, het bosbeheer en de geldmarkt van de Communistische Partij en oud- bijna volledig in handen. Geheel hetwapenmakker van Ana Pauker. Haar economische leven is door hen aan ban-commentaar: „Doncea verviel in kinder den gelegd; zelfs de metige film-industrie.achtige burgermans-gewoontenIk Er is een Roemeens spreekwoord, dat raad alle Communisten aan niet op hun de" toestand volledig karakteriseert: „Als lauweren te gaan rusten en hun les te de Russen ons helpen, nemen ze altijd trekken uit dit voorbeeld", iets van ons weg". i Ana zeer preuts kan zijn, bewees De boeren moeten een bepaald quotum zij bij de voorbereidingen tot de ont- van hun oogst afleveren, zelfs als de vangst van de Hongaarse Premier Lajos oogst slecht is en zij niet genoeg voor Dinny. s. Zei Ana: „Ik heb gehoord, dat zichzelf over hebben lazen wij iets Dinnyos het leuk vindt om aan dames dergelijks niet bii Kravchenko in: „Ik voorgesteld te worden. We zullen hem verkoos de Vrijheid? (vert.). 1 daar ir. Boekarest geen plezier mee dpen, Kort geleden verbrandden de boeren in ik houdt niet van officiële afspraakjes de Banat hun oogst uit protest tegen dit Meer nog dan voor de hopeloze poli- steisel tieke moraal van de Rode Ba!kan-be- Een'reiziger, die kortgeleden Boekarest woners staa' Ana voor de moeilijkheid bezocht, vergelijkt de stad met een om haar bestuur vrij te houden van enorme lommerd. Om in leven te blijven nationalistische ketterijenVelen van haar is er voor de Roemeense Middenstand partij,;cnoten zijn uit traditie met nano- geen andere oplossing dan beetje bijn-alisme besmet. De oude leider beetje zijn bezittingen te verkopen. Zij die nog zaken doen, hopen eigenlijk op nationalisatie. De nieuwe wetten ter be strijding van de „economische sabotage" kunnen iedere zakenman in de bajes dpen verdwijnen bij het voeren van de nietig ste transactie. Iedere zakenman loopt rond met 25 jaar dwangarbeid op zak. Ana doet niets van al het werk, dat normaal des vrouws is Zij heeft genoeg andere dingen om zich hoofdpijn over te piekeren. Een ervan is de corruptie. Toen de Roden aan de macht kwamen, zeiden de Roemenen: „De enige eerlijke rege ring, die Roemenië kan hebben, is dia, welke lang genoeg aan de macht is om iedereen een kans gegeven te hebben zijn zakken te vullen". Als een'Roemeens ambtenaar zoveel geld verdiend heeft met steek-penningen, dat hij een huis kan kopen, zijn kinde ren behoorlijk kan opvoeden, en er een paar vriendinnen op na kan houden, meent hij zich de weelde te kunnen ver oorloven ook nog eerlijk te zijn In deze wanorde beginnen de Bolsjewieken. Zij hebben nog heel wat voor de boeg. De Communistische partij, die voor de oor log maar 2000 leden telde, is aangegroeid tot 500.000. De meesten van deze nieuwelingen wil den hun aandeel van de omkoop-gelden mee-opstrijken. Nog maar kort geleden verkocht het regime uitreis-visa voor 5 tot 10 duizend dollar. Hooggeplaatste regerings-personen en ordinaire Commu nisten bevolkten de mondaine vacantie- oorden in de bergen, waar zij millioenen vergokten ia de speel-zalen. Ana, VIncorruptible Ana Pauker, in navolging van Ro- partij, Lucretiu Patrascanu, werd uit het Ministerie van Justitie en in de gevange nis gewipt samen met zijn vrouw. Dit leven heb gezien. Er zijn iedere nacht troep"" anti-Pa"ker Communisten, die naar Joegoslavië willen onlsnappc.O- evenveel anu-i'Bo CommuniSi-eti, oie Roemenië proberen binnen te komen. Tuscen deze latente gevechten door zijn cr voor Ana nog lichtpunten in het leven Zij woont tezamen met haar twee dochters Marie en Tania, die even 20 jaar zijn 0#Marie is zij zeer trots. Die werd opgevoed in Frankrijk onder leiding van Maurice Thorez. Haar zoon Vladimir is luitenant in het Roemeense leger. Soms verlaat Ana een vergadering met ais reden: „Ik moet het avond-eten voor de kinderen nog in huis halen". De Communistische agenten en diplo maten, die uit het Westen terugkeren, vergeten nooit om voor Ana geschenken mee te brengen. Zij is even verzot op Nylons als de Nederlandse vrouwen. Zij neemt het er goed van en eet graag lekker ofschoon zij toornig wordt over do luxe, waarmee vele Roemeense Com munisten zich omringen Haar vader, de oude Zvi, die nu bij Tel Aviv (Israël) woont, wilde niet m Roemenië blijven wonen. Toen Zvi Ana twee jaar geleden bezocht om hulp te vragen voor Roemeense Joden, ontving zij haar vader zeer.vriendelijk met koffie en cake op Zaterdag. De oude baas ont stak in woede: „Hoe durf je me op een Sabbath hete koffie te geven. Ben jt gek geworden?" Ana probeerde haar vader te kalmeren, bracht hem naar de keuken en liet hem de electrische perculator zien. Zij legde hem uit, dat er geen lucifers voor nodig waren en dat de godsdienstige wetten dus niet overtreden werden. Maar de oude Zvi was niet tot andere gedachten to brengen. Hij noemde de percolator een duivels-werktuig en liep weg. Al gauw liet hij weten, dat hij niet langer temidden van deze „heidenen" wenste te wonen en ging naar Palestina Ana gaf hem een escorte mee tot aan de grens In de huiskamer van de Rabin- shohns in Mikve Israël' vertelde Zvi, dat Ana de godsdienst van haar voor-ouders had afgezworen. „Zij is nu volwassen. Ieder heeft het recht om zijn eigen leven te leven. Zij was een goede dochter; zij was een goed meisje", was zijn berustende beschrij ving van de toestand. De oude Zvi sprak niet over de grote vrees-wekkende Ana Pauker, maar over het bruinharige meisje, dat lief was voor kleine kinderen en een hekel had aan roomsoezen. (Gegevens Time). (Slot). LEO N. Mr. E van Faersma Buma, getuige- deskundige bij de raad van beroep voor de perszuivering, heeft gisteren deze raad geadviseerd een naamsvezbod voor de dagbladen „De Telegraaf' en het „Nieuws van den Dag" voor de tijd van 20 jaar uit te spreken. De commissie voor de perszuivering had in eerste in stantie een naamsverbod van 30 jaar uitgevaardigd tegen ,,De Telegraaf" en van 21 jaar tegen „Het Nieuws van den Dag". in de klas had gezeten; aan zijn studie op St. Franclscus Solanus te Sittard; aan noviciaat en fratersjaren met als bekro ning: de priesterwijding, die hij op Lae- tare-Zondag van 1937 uit de handen van Mgr. Lemmens in de kloosterkerk te Weert ontving; aan zijn vertrek naar China, het land zijner idealen.Met pater Alvarez van de Reep was hij er heen getrokken, blootshbofds en met een lach op zijn gezicht, zo kalm, nuchter en vanzelfsprekend, vertelt zijn vader, alsof de reis niet verder dan tot Haar lem ging des te meer groeit de critiek". Zij ver wonderen zich helemaal niet, dat de na tionale verzetsheld Tito zich deze „be perking van nationale zelfstandigheid niet laat welgevallen Terecht stelt Tito de vraag: „Waarom moet ik als commu nist het nationaal karakter van mijn partij prijsgeven en afstand do-en van een recht, dat voor iedere communist in de Sow jet-Unie onaantastbaar is" Van de Kominform wordt zelfs gezegd, dat zij „het rad der tijd terugdraait" m.a.w. reactionnair is. Men kan in het communistische vocabulair moeilijk een woord vinden dat lelijker klinkt Het rommelt dus in de Stalinistische gelederen. In Dessau en Ziirich zouden, reeds „zwarte" congressen zijn gehouden van de antikominformisten uit Duitsland, Oost- en Midden-Europa, uit Zweden, Denemarken, Zwitserland, Nederland, Luxemburg en België. Men streeft de stichting na van „onafhankelijke" com munistische partijen. Dr. A. v. d. WEY, O. Carm. Amsterdamse familie Bruns is beproefd. Tijdens de bezetting werd Nico met 28 andere leden van een katholieke z.g. turnclub door de Duit- De zwaar befpTerre te noemen -rs opgehaald en naar het kampGrosz onomkoopbare, zette er de bezem in vanaf hozen m Silezie gebracht, slechts een het eerste ogenblik, dat zij minister van viertal van hen is later behouden terug ven de waardigheid van een Prins der Kerk ook moge zijn? Vijf en dertig jaar was hij, toen zijn zuivere ziel naar O. L. Heer opvloog. Wat moet hij een/innerlijke strijd heb ben gevoerd tijdens die vreselijke nacht, Zijn einde Toen Li Yong Ngen, zijn knecht, hem de volgende morgen zijn ontbijt bracht, was zijn inwendige strijd ten gunste van de genade beslist. Hij was ernstig, maar opgeruimd gestemd. Later op de dag vond de terechtstelling plaats. Toen de eerste slagen op zijn hoofd neerkwamen, bad hij luidop in het Chinees: God, heem mijn ziel spoedig tot UZij doorstaken hem met de bajonet en hieuwen het hoofd af. Nadat de avond gevallen was, heeft de knecht met behulp van de ka techist Kao het lijk in een deken gewik keld en begraven. Ook het uitgevloeide bloed heeft hij bijeengeschept en op de zelfde plaats bedolven. Toen zij met dit werk gereed waren, was het midder nacht geworden. De burgers van de plaats, heidenen zowel als christenen, betreurden de dood van pater Bruns. Zij zeiden: „Er is een nobel mens ver- Buitenlandse Zaken werd. Twee dagen lang was haar ministerie omsingeld door Rode troepen, terwijl de Augias-stal ge reinigd werd; zij ging zelfs zover, dat zij twee lift-jongens ontsloeg. In de laat ste weken zijn hoge Communistische omes de gevangenis ingeduikeld, alsof het dronken kerels op Zaterdagavond waren; twee schouwburgen moesten tot gevangenissen worden geïmproviseerd, omdat Ana geen plaats genoeg had voor haar politieke schoonmaakwoede. Hier zijn een paar van de slacht offers Florica-mooie-meneer-Bagdasar minister van Gezondheid; gen. Michaël Landverrader Lascar, officier van Pau- ker's eigen Vladimirescu divisie (zie vorige aflevering, vert.). Generaal Con- stantin Ionescu, chef van de Generale Staf; Constantin Doncea, loco-burgemees- WOENSDAG, 2# OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram. (10.30 Voor de vrouw); 12.00 Ork. Fr. Wouters; 12.38 Kilima Ha- 13.00 Nieuws, gram.; 14.00 Ge- gekeerd, maar daar was hij helaas met bij. En dan het drama, dat zich in het ge zin van Marie heeft afgespeeld; zij is al weduwe en woont met zeven jonge kinderen op de Joseph Israëlskade; ook haar man heeft voor zijn illegaal werk zijn leven moeten geven; hij overleed in Dachau. Toen kwam verleden jaar Leo er nog bij, de Minderbroeder-missionaris die door communisten werd doodgeknuppeld. Als een H. Stephanus is hij regelrecht naar de hemel gegaan. We blijven ons natuurlijk terdege be wust, dat we op het kerkelijk onderzoek niet vooruit mogen lopen; er moeten nog wonderen gebeuren en de advocaat van de duivel dient het pleit verloren te hebben, vooraleer zijn foto's van een aureool voorzien mogen worden; maar zover is 't met de Nijmeegse bisschop martelaar ook nog niet, die toch twee jaar na de Bokseropstand op het mgr. Hamerplein zijn standbeeld in brons kreegDoch de betrouwbare gegevens over de heilige dood, die pater Bruns uit liefde voor zijn goddelijke Meester aanvaard heeft, zijn zo treffend en bo- toen hij in zijn residentie Hungchoei ge- moord". In vangen zat en door de dunne wand woordelijk kon verstaan wat in de ka mer ernaast besproken werd! Men besloot, dat de buitenlander die dc naam van Jesus Christus beleed, de volgende dag gedood zou worden. Zo'n vonnis verneemt de moedigste man niet zonder heftige ontroering. Denken we slechts aan wat de goddelijke Zaligma ker aan de vooravond van zijn H. Lijden in de hof vap olijven heeft doorgemaakt. In zulke beslissende uren is de geest ge willig, maar het vlees zo zwak Waar zal pater Bruns in die kille een zaamheid met bewogen hart al niet aan gedaeht hebbenOp de eerste plaats na tuurlijk aan zijn lieve vader en moeder, aan wie hij niet meer vertellen of schrij ven kon hoe zwaar het hem viel zo wreed van hen te rr oeten scheiden; ver der aan het Amsterdam van zijn jeugd, waar hij geboren was en bij de goede broeder Elidius in de Servaes Nautstraat wanans; sproken portretten; 14.15 Jeugdconc.; 15_00 venaj overtuigend, dat we hem als een Hoorspel; 15.30 „De Regenboog 16 00 e j groot Amsterdammer, voorbeeldig pries Roodborstjes'; 16.15 „Het stond ll* ter-religieus en moedig martelaar mogen krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Lezing; 1915 Gram.; <19.30—20.00 Oft Oft OrAmonadp- een ongerijmde veronderstelling Wordt dit reeds algemeen beseft? We VPRO); 20 00 Nieuws; 20.20 Promenade- geloven van niet. Het is vanzelfsprekend laten we eens maar n ogenblik aannemen, dat ork.; 20.50 Hoorspel; 21.30 Concertgebouw- ork.; 22.10 Loofhuttenfeest; 22.25 J. Cor- D duwener; 22.45 „Dichters van deze eeuw"; pater Leonardes Bruns O.F.M ia plaasts 23.00 Nieuws, orgel, gram. van gemarteld door Z. H. de Paus in het HIT VFRSTJM II (415 MNCRV 7 00 College van Kardinalen was opgeno- N'^uws^ gnim.; (11.15 Hoor^eD; 12 33 men. In dat geval zou er van zijn ver- Metropole-ork. (13.00 Nieuws); 13.30 heffing ongetwijfeld heel wat meer werk Strijkork.; 14.30 Lezing; 15.00 Kwintet; 15.40 Gram.; -6.15 Voor de jeugd; 17.00 Klankbeeld; 17.30 „Zapabara's"; 17.45 ziin gemaakt Zodra dit nieuws over de telex was getikt, zouden de redacties Ier dagbla RVD; 18.00 Koor; 18.30 RVU; 19 00 Nieuws den onmiddellijk speciale verslaggevers 19.15 RVD; 19.30 Actual.; 19.45 Eng. les; j naar de gelukkige ouders op de Prinsen 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. Ork.;gracht te Amsterdam hebben gestuurd. 21.15 Luth. Diakonessen inrichting; 21.45 j Maar is de kroon der martelaren niet Vrij en blij"; 22 15 Zang; 22.45 Avond- oaeindig veel meer waard dan de vlam- overdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws.; 7.15 gram.: 7 30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram; 8.00 nws.: 8.15 gram.; 9 00 nws; 9.05 gram.; 10.05 Eng. H.S.: v d. scholen; 10.30 „Music while you work"; li.00 v. d. scholen; 12.00 VI. Br.: gr.: 1230 weer: 12.32 gr.: 13.00 nws.; 13.151 Russische muziek; 14.00 gram.; 15 00 Enz. LP.: Seren. ork.; 15.30 mijnw. ork. (event. 3.15—15.45 PCJ Schip v d week); 1C.0O Eng. H.S.: piano; 16.25 hoorspel; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI Br.: v. d. sold 19.00 Fr Br: gram.; 19.30 Eng. L.P.: ..Palace of Varieties"; 20.20 Beromünster: Zweeds ork.; 20.30 ZwUsers zangspel; 21.00 VI. Br.; actual.; 21.15 gram.; 22.00 nws 22 15 gram.: 22.50 nws.; 22.55 gram.; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fng. H.S.: nws.; 7.15 gram.; 7.50 „Lif! up your hearts"; 7 55 weer; 8.00 Fr. Br.: r.ws.8.10 gram.: 9.00 Eng. LP.: nws: 9!0 gram.: 10 00 v. d. sold 10.15 Music in your house"; unn voordr.; 1115 ork Tate: 1143 Tango 12.15 orgel 12 45 Northern Orch.; 13 Var. ork.; 14 00 v. d Vrouw: 15.00 Kalundborg: Wivex cr^ 18.00 Eng L P.: voordr.; 1615 Mac'phersm; 16 45 Schots ork.; 17 45 viool en ork.: 18 15 Anton en ork.; 18 45 div 18 55 Beromiinster: pianokw'ntet; '0 25 mededelingen: 1930 VI. Br: gram.; 1950 Fr Br.: nws.: 20.00 Symph ork.: 01 90 gram 21.30 ork. d'Amsto; 22.00 LP' nws.; 22.15 Revue-ork.; 22.35 ork. Ternsnt,23.15 Rio Tango ork.; 23.56 nws. kardinaalshoed, verh-e- In clandestiene" circulaires richt deze fractie zich nu tot de communistische partijleden. Circulaire 1 kan men be schouwen als de geboorte-aankondiging van het nieuwe kind. In circulaire 2 krij gen wij een diepere kijk op het geschil m eigen boezem. De bedoeling dezer cir culaire is: „Van alle kanten de fouten te belichten, die tot een crisis in het Nederlands communisme hebben gevoerd en tevens de weg te wijzen, die naar de oplossing van de crisis leidt. Wij achten uitvoerige bespreking dezer kwestie on zerzijds noodzakelijk, daar het partij bestuur naar onze mening er nog geen voldoende aandacht aan besteed heeft. Wij zullen dan ook verder gaan met het propageren onzer gedachten op ruime schaal (voorlopig nog clandestien), daar er niet meer en niet minder op het spel staat, dan de overwinning of nederlaag van het communisme in Nederland, mis schien in geheel West-Europa". Men constateert, dat de Nederlandse crisis overeenkomst vertoont met die, welke de partij „in andere landen, b.v. in Finland, Italië en Zweden meemaakt Waarin openbaart zich dan die cri sis? In de „innerlijke onzekerheid, die in ons land een overtuigend succes van onze partij bij de laatste verkiezingen onmogelijk heeft gemaakt". En waar ligt de grond van die onzekerheid S Eigenlijk nergens anders dan in de wonderlijke draai van Stalins politiek, in de oprichting van de Kominform en in de veroordeling van 't nationalisme. Gedurende de oorlog werd de Komin tern opgeheven, omdat „haar taak ver vuld was", namelijk uit de rijke com munistische ervaring van Rusland de partijen in andere landen leren op eigen benen te gaan staan. Rusland nam in de nationalistische richting een geweldige sprint: „Ook ten opzichte van haar eigen ontwikkeling sloeg de partij in de Sow- jet-Unie een nieuwe koers in; he- sedert de revolutie als ongewenst beschouwde Russische nationale gevoel werd niet lan ger onderdrukt doch kreeg zelfs de mo gelijkheid van vrije ontwikkeling". De communistische partijen in andere landen volgden onmiddellijk deze nieuwe koers en achtter hem ook juist voor de wereldrevolutie. Stalin brak echter de nationale lijn af voor de niet-Russische partijen, maar koerste zelf rustig verder in vaderlandse richting. Hij stichtte de „Kominform" en streefde daardoor weer zoals vroeger naar „samenvatting en be heersing der communistische partijen". De Kominform blijkt echter een „fou tieve zet", want „hoe meer de doelstel lingen der Kominform bekend worden, Het Comité is ervan overtuigd, dat vooral de Tito-affaire „onzekerheid" in het communistische kamp heeft ge bracht en erger nog: heel de verkie zing deed mislukken. Immers de dis kwalificatie van Tito kwam midden in de verkiezingsvoorbereiding als een schok, omdat het grote eenheidsfront van het communisme in de ogen der Nederlandse kiezers plotseling een he vige klap kreeg" en „in Nederland een verkiezingssucces voor onze partij on mogelijk gemaakt heeft".' Het Comité wenst uit deze ongelukkige gang van zaken tot helderheid te komen en beslist tegen de Kominform voor de nationale lijnDe Nederlandse commu nist moet „op de eerste plaa'. Nederlan der en dan strijder voor de wereldrevo lutie" zijn! De Nederlandse communist „strijdt in nationale zelfstandigheid van zijn partij voor da bevrijding van de Ne derlandse arbeidersklasse uit de kapita listische slavernij. Hij volgt in deze strijd natuurlijk de communistisch-marxistiscne beginselen en staat daarmee op dezelfde basis als de communistische partijen van de andere landen. Indien in^ ieder land de communistische overwinning behaald is, zal de wereldrevolutie voltooid zijn' omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dage lijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. Reel. In de nieuwe winkelsluitingswet, welke „op stapel staat", wordt een maatregel beraamd om eenheid te brengen in de regeling van de vrije morgen of middag per week Het ligt in de bedoeling voor alle bedrijven de Dinsdagmiddag aan te wijzen voor de verplichte sluiting Intussen is uit middenstandskringen de wens naar voren gekomen op Zaterdag middag de winkels te sluiten Daartegen over zouden de zaken dan des Vrijdags avonds tot 10 uur geopend blijven, terwijl des Donderdags de lonen zouden worden uitbetaald. Een gevolg hiervan is geweest, dat de bedrijfsgroep Detailhandel de vrije be drijfsverenigingen nu heeft verzocht aan dacht aan deze suggestie te willen schen ken en de wenselijkheid van een der gelijke maatregel te overwegen. Mocht er t.z.t. voldoende belangstelling voor een vrije Zaterdagmiddag blijken te bestaan, dan zouden door de bedrijfsgroep pogin gen in het werk kunnen worden gesteld om een en ander in de wet te doen vast leggen. Zou het werkelijk zover komen dan zal dat stellig toch nog wel enkele jaren aan lopen. Van positieve maatregelen in de naaste toekomst is zeer zeker geen sprake. Gistermorgen zou de bijzondere raad van cassatie te 's-Gravenhage uitspraak doen in de zaak tegen drs R. Weinreb, die enige weken geleden nog eens uit voerig behandeld werd_ De president van de raad, prof. mr. Verzijl, maakte echter bekend, dat' deze zaak nog veertien dagen zal worden aan gehouden. De verdediger mr dr. Smit, deelde hierop de raad mede, dat een dag na het proces voor de bijzondere raad, W.'s echtgenote in een kliniek moest worden opgenomen. Op grond van haar psychische toestand verzocht hij nog maals om onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De bijzondere raad van cassatie heeft het verzoek van de verdediger van drs. W. Weinreb, om onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt, met het oog op de psychische toestand van de echtge note van W., afgewezen. De minister van Verkeer en Water staat a.i- heeft aangewezen als motor rijwiel, waarvoor geen rijvergunning nodig is, het motorrijwiel merk „rijwiel- solex". Vil),, mend S 1 C Morgen, Woensdag 20 October, vangt de laaiste faze aan van het proces tegen de General a. d. Hans Albin Rauter, tij dens de bezetting höhere S S. und Polizei- führer en General-kommissar für das Si- cherheitswesen in het onderdrukte Ne derland, schrikbeeld van heel een vo.k onverbiddelijk tegenstander uit hoofde van zijn amot van het verzet, smeulend of laaiend, en van de strijd voor de va derlandse vrijheid In de zaal, waar thans weer de Ne derlandse Hoge Raad zetelt, maar waar tijdens de oorlogsjaren zo vaak het Duit se Obergericht de vierschaar spande over Nederlandse verzetsfiguren, zal Rauter. met de felheid en de strijdvaardigheid, die wij reeds van hem leerden kennen zijn leven, maar, als ilfc goed zie. vooral zijn éér verdediger voor de Bijzondere Raad van Cassatie, het orgaan, dat Jt laatste stem heeft in onze politieke rechtspleging Het is een zaal vol symboliek. In de muur achter de groene tafel, hoog bo ven de zware, zwart-eiken zetels der raadsheren, is een machtig, veelkleurig mozaïek ingelegd, dat de ganse ruimte domineert: de weegschaal met het zwaa/d De weegschaal van het recht, het zwaaicl der vergelding Veelzeggende symbolen in ieder strat proces, maar inzonderheid in het belang rijke proces-Rauter. Want er is tusser i aezts symbolen een onverbrekelijk ver band: waar het zwaard gehanteerd wordt, zonder dat de weegschaal duidelijk en diep doorslaat naar de kant der schuld, daar wordt het recht geschonden, daar schendt in het recht een samenleving zich zelf. Het Nederlandse recht, en in dat recht de Nederlandse samenleving, staat mor gen voor een gewichtige krachtproef, ïn de kostbare schalen van het recht zai gewogen worden, of de vorm der proces voering, die in eerste aanleg voor Hans Albin Rauter de doodstraf heeft ge bracht, aan de eisen, die de hartstocht loze. - geblinddoekte gerechtigheid stelt, heeft voldaan. Het gaat uiet meer louter om het le ven van Rauter, zoals het ging m de oorlogsjaren, toen de aanslag op dit ie ven door ons allen werd toegejuicht Het gaat hier om hogere waarden om waarden der toekomst, om waarden van recht. De doodsvijand uit de hartstochtelijke jaren van de strijd is in de vrede een mens geworden, tegen wie het zwaard eerst mag worden geheven, als 'n harts tochtloos oordeel over zijn daden n-*t hanteren van dat zwaard beveelt. Eén ding is reeds komen vaststaan, voor de aanklager, voor de rechters, voor de toeschouwers bij het proces in eerste In stantie: deze Rauter, schoon een vecht jas en een houwdegen, was een ander mens dan wij in onze, door de strijd be heerste voorstelling van hem hadden ge maakt Dit alleen reeds maant ons tot voorzichtigheid en objectiviteit in ons oordeel. De cassatiemiddelen, die tegen de sen tentie van het Haagse Bijzondere Hof worden aangevoerd, zijn niet omvangrijk in aantal, maar wel omvangrijk in in houd. Zij pogen de opzet van het pro ces, een opzet, die zij ten onreente door de sententie van het Hof gebillijkt ach ten, tot in zijn kernen aan te tasten. Naar het Nederlandse recht moet de dagvaar ding, waardoor iemand voor de straf rechter wordt gedaagd, een nauwkeurige omschrijving bevatten van het strafbare feit, waarvan hij wordt beschuldigd, de plaats waar, de tijd waarop, de omstan digheden, waaronder dit feit werd ge pleegd. Slechts dan toch, ais de beschuldigde nauwkeurig weet, welk feit of welke fei ten hem ten laste gelegd worden, kan hij zijn verdediging op deze tenlasteleg ging instellen, kan hq de juiste getuigen oproepen, de stukken in het geding oren- gen, die op deze feiten betrekking heb ben. In een belangrijk deel der zeven onderdelen van de dagvaarding, die tegen Rauter in eerste aanleg is uitgebracïit, heeft deze nauwkeurige omschrijving der feiten ontbroken. Hem is b.v. in een der zwaarste beschuldigingen alleen aange zegd. dat hij „systematisch" allerlei re presaille-maatregelen, waarondfer poli tieke moorden, ter vergelding van tegen de bezettende macht gerichte handelin gen, heeft aangewend, zonder dat uit drukkelijk omschreven werd, welke deze maatregelen waren. In het proces zelf kwamen dan sommige dezer maatregelen wel, summier of meer Uitvoerig, 'er sprake, maar de verdediging had. meent zij. onvoldoende gelegenheid zich op ?'"7' concrete beschuldigingen te prepareren Zowel. Rauter zelf als zijn raadsman, int K. van Rijckevorsei, achten zich dan ><>k door deze processuele opzet en uitvoer.nv in de belangen der verdediging ten zeer ste geschaad. Waar de sententie deson danks de vage tenlasteleggingen zonder nadere omschrijving bewezen verklaart, concludeert het eerste der cassatiemid delen tot nietigheid van dagvaarding en sententie. Het tweede cassatie-middel komt er te gen op, dat de omstanuigheden van in ternationale en ir ternationaal-rechteliike aard, waaronder de bewezen verklaarde misdrijven zijn begaan, de rechtvaardi- g'ings- en strafuitsluitingsgronden, die hun grond vinden in de gecompliceerde gezagsverhoudingen in het Duitse machts apparaat, in de sententie van het Hof niet tot uitdrukking zijn gekomen. Hier zal de verdediging zich vermoedelijk beroe pen op de onmiskenbare schendingen van het capitulatie-verdrag met Duits land door de Nederlandse regering te Londen, schendingen, die aan de Duitse kant noodzakelijkerwijze, om een chaos te voorkomen er. orde en rust .zo goed mogelijk te handhaven, een veel scher per represaille-politiek wakker riepen. Dit verweer, in eerste aanleg reeds uit voerig te berde gebracht, is evenals trouwens de bevoegdheidskwestie van de Nederlandse burgerlijke rechter ten aan zien van een ;er eraal, wiens status ais krijgsgevangene erkend is in ne sen tentie van het Hof op vrij zwakke en aanvechtbare wijze weerlegd. Eveneens is de passage inde senten tie, waarin het Hof er van „houdin- petentie-vragen er de ^zf?._HauDtamt gen tussen Reichs Sicherhei - P Riikscommissaris, Wehrmachtsbefehlsha- ber H>fehlshaber. der en Rauter als S.S. und - f oaut;er der te beoordelen, omdat het Kauter slechts een bepaald .f^el in de Jen laste gelegde aiten ver wij n wil, wei- niWant khet zal toch wel niet mogelijk ziin dit aandeel in concrete te bepalen zonder in een vasts-telling der grenzen van de gezagsverhoudingen te treden. Zo is er meer, dat de verdediging wapenen geeft Anderzijds zal mr. Baro-n van Tuyll va-n Serooske-rken, die als Nederlands vertegenwoordiger bij de verschillende processen te Neurenberg aanwezig was en thans zijn plaats als Procureur-fiscaal bij de Raad van Cassatie weer heeft in genomen, h-et volksgevoelen ten aanzien van Rauter met alle volkenrechtelijke argumenten, die hem ter beschikking staan, vertolken. Rauter zelf heeft zich op het proces door een uitgebreide studie van de mo derne volkenrechtelijke literatuur, in zonderheid de Engelse en de Amerikaan se. die hier en d-sai verrassende aspecten biedt, vo-orbereid. In de Raad van Cassatie hebben onder presidentschap van mr. Haga, twee onzer bekendste juridische professoren, mr. Verzijl, hoogleraar in het volkenrecht, en mr. Pompe, hoogleraar in het Straf recht, zitting. Moge in de ingewikkelde en veelal nog duistere internationaai-rechtelijke materie waarin zij licht moeten vinden, hun oordeel bepaald worden door maat staven, waaraan wij met vertrouwen onze eigen zaak ter toetsing door het gericht der geschiedenis durven toevertrouwen. De waterpolo-wedstrijden om de „In memoriam A. M. Harthoorn-beker", ge organiseerd door „Het IJ" te Amsterdam hadden het volgend resultaat: HZ en PC- Het IJ 5—2, SVHZian 1—7; Het IJ— SVH 8—4, Zian—HZ en PC 3—0. Door dat Zian voor de derde maal in succes sie de beker won, komt deze in definitief btzit van de Hagenaars. Op de zwemnummers werden geen bij zondere prestaties geleverd. Irma Schuh- macher won zoals de laatste tijd ge woon is geworden de 100 meter borst- crawl met handslag voor Hannie Ter- meulen in de tijd van 1 min. 7.5 sec. Hannie deed er 0.1 sec. langer over. Bob Bonte was op de 100 meter schoolslag weer ongenaakbaar voor zijn tegenstan ders en met grote voorsprong tikte hij in 1 min.'*13.8 sec. als eerste aan. Nu Nel van Vliet definitief haar zwempak aan de wilgen heeft gehangen in Neder land althans is haar clubgenote Ton- nie Hom onbetwist de sterkste school slagzwemster van Nederland. Dit bleek ook nu weer op de 200 meter, waarin zij Jannie de Groot met ruim verschil klopte. Het aantal partijen in de hoofdklasse zal zo heeft de Bondsraad van de KNLTB in zijn vergadering van Zater dag besloten in 1949 evenals dit jaar 12 bedragen, in de eerste klasse 10, in de tweede 8. De proef van dit jaar acht te men geslaagd, ook wat de plaats in de ranglijsten betreft, nl. door het aantal gewonnen wedstrijden (evenals bij voet bal) en niet volgens het aantal gewonnen partijen zoals voorheen. De ploegen wel ke promotie-wedstrijden te spelen krij gen, zullen dus in vele gevallen twee partijen meer moeten spelen om in de hogere klasse, waar die partijen gespeeld worden, toegelaten te worden. De com petitie zal op 24 April beginnen. De officieuze uitslagen van de teamprij- zen van de kampioensrit van de K.N.M.V. 1UClubteams: 1. UPMC (Utrecht) met de rijders Spierenburg, Bos en Van den Brom met totaal 95 strafpunten; 2. Mo torclub Haarlem met de rijders De Rid der, Moeke en De Graaf, totaal 132 straf punten. Merkenteams: 1 BSA-team met de rij ders Knijnenburg. Pellikaan en Roest, to taal 26 straffiunten. De verwach'ing van heden- lot morgenavond luidt: In de kuststreken wisselende be wolking met voora! gedurende .b3 nacht nog enkele bu;en Meest ma t!ge w'nd tussen Noord West en West Weir.g verandermg in tempe ratuur. In het binnenland: Afnemero buiig mét tijdelijke opklaringen Koude nacht met hier en daar vor ming van nevel of mist. Morgen in de namiddag iets hogere tempera tuur dan vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen 20 Oct- Zon op 7.13 uur, onder 17.36 uur; maan op 18.22 uur, on der 9 58 uur. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2