BRUID OF TROON? R.K. Jongste Bediende (ml.) Nieuwe Schiedamsche Courant 'Flink Meisje NAAISTERS „IK BEN EEN KLEINE STEM UIT DE NATUUR f SPREEKANGST KUNSTGEBITTEN Net Meisje voor de huishouding gevraagd Sjarifoeddin niet gedood? ENIGE VOLSLAGEN DINSDAG 19 OCTOBER 1948 PAGINA 4 Bertus Aafjesdichtbundel Het Koningsgraf' „Slechts in sonnetten blijft de Muze trouw" dichtte Bertus Aafjes in een van zijn eerste verzen, toen hij er misschien nog niet van doordrongen was, een lieveling te zijn van Erato, die haar overigens onberekenbare trouw voor hem niet alleen bepaalde tot het sonnet, maar uitstrekte over iedere vorm, die haar zanger ondernam; de korte, viermaal tweeregelige verzen van „Het zanduur van de dood", de rondelen, balladen en liede ren, de grote gedichten, zoals „Boeren" en „Een voetreis naar Rome". BERVOETS KLEEDING- BEDRIJVEN Hervattingdividendbetaling met 3 pCt. Bertus Aafjes. COMMUNISTEN VOEREN GUERILLASTRIJD De dienst Legercontacten meldt onder meer: „Volgens inlichtingen uit Mid den-Java bevinden Moeso en Sjarifoeddin zich met de kolonel Djokosoejono en Abdoel Rach- man in de bossen ten Westen van de Willis. Men verwacht niet, dat zij pogingen zullen doen om Java te verlaten, aangezien de commu nistische opstandelingen de be schikking hebben over reeds lang te voren in gereedheid gebrachte opslagplaatsen in de bergen, waar door zij de strijd geruime tijd kunnen volhouden." Koningshulde te Gent SCHEEPVAARTBliRICHTEN AFRIKAANS TROONPRETE- DENT PREFEREERT ZIJN VROUW Sensatie in Bamangwato RiVlfcKTlJDljNbKN VEEMARKT VAN ROTTERDAM Advertent Ui n doodstraf voor twee LEDEN DER ^AMSTERDAMSE RECHERCHE" HERBOUW VERWOESTE WOONHUIZEN Aan inhoudsgrens gebonden GEVRAAGD EEN WERKSTER OF STOKER I BROERSVEST 8a SCHIEDAM BESTELBILJET Mevrouw Dijkstal, Broersvest 135. Aangename werkkring. Goed loon. Dienstaanbiedingen per week ad 0.3? per maand ad 1.30 per kwartaalad 3.90 Naam en adres Personeel geviadgd if-luizen en Kamers Goederen gevraagd Lessen >?T> En toch.als wij in het colophon van „Het koningsgraf" lezen, dat de honderd en een sonnetten van deze bundel tussen 25 Maart 1 Mei 1947 te Cairo werden geschreven, moeten we constateren, dat de Muze al is het niet „slechts", dan toch wel „vooral" in sonnetten haar zan ger trouw blijkt te zijn. Het sonnet is een zeer gevaarlrike vorm, die al te veel ruggesteun geeft Waar de inspiratie te kort schiet, kan het schema met een beetje handigheid en gezoek worden „opgevuld". Het was waarlijk geen bizondere trouw van de kant der Muze. dat, om enkele zeer sprekende voorbeelden te noemen, Wil lem Kloos voor zijn scheldpartijen en Hein Boeken voor zijn tafelgedichten juist de vorm van het sonnet kozen. „Kunstige vorna" heeft men het wel ge. noemd, maar in vele gevallen is het niet meer dan een gekunstelde vorm De stroom, die in het goede sonnet breed en onbedwingbaar van de eerste tot de laat ste letter loopt, om daar definitief te eindigen, is zo vaak niet meer dan een kanaaltje, soms slootje, dat men even goed heel anders had kunnen graven en waarin het water krachteloos rust. Het beeld van de stroom als kenmerk van het goede sonnet zouden we graag voor de gehele bundel „Het koningsgraf gebruiken. In één korte periode van scheppingskraoht is deze lange cyclus neergeschreven. In zeven en dertig dagen tijd, maar moet men van zijn bijna het zelfde aantal aan jaren er niet vele diep doorleefd hebben, om verzen als deze te kunnen dichten? Doorleefd, dat wil zeg gen: geluk en leed tot op de kern te hebben geproefd; verscheurd te zijn ge weest door heimwee, hunkering en een zaamheid; gestreden te hebben om wat de jeugd bezat en beloofde en dit lang zaam maar zeker te voelen wegglippen, zoals in het zanduur het zand korrel ra korrel valt! Bertus Aafjes was vooral de zanger vaD de schoonheid en de liefde, het laat. ste zelfs als zijn toonsoort „in mineur was. De dood kreeg, zoals in de „Kleine ballade op de eigen dood", in zijn vroe gere werk wel eens een plaats maar dan met het vriendelijke knipoogje van een man die het leven lief heeft. Een pro bleem sneed Aafjes niet aan en het ge dicht „Boeren", dat een felle aanklacht inhoudt aan het adres van de _boeren die in de hongerwinter 1944-' 45 woeker prijzen voor levensmiddelen bedongen, neemt in zijn werk dan ook een uitzon derlijke plaats in Bertus Aafjes zocht het geluk, dat het leven hem bieden kon en hij zong hiervan, soms helaas op een wijze die voor een groot deel van zijn werk voorbehoud voor rijpere lezers noodzakelijk maakt, ook (en het zij zon der wrok gezegd) „Het koningsgraf waarin de dichter zelf over de tegen hem gerichte verwijten schrijft. „Er zijn er die mij in hun wrok verweten. Dat ik te wulps was en te ver gegaan, Dat ik, de dingen van de ziel vergeten, Te veel bemind heb in dit aards bestaan" Een blij en vrij gelukskind, gunsteling van de Muze, zo verscheen ons Bertus Aafjes uit zijn vroegere werk. Maar ver van huis, in Noord-Afrika, gepijnigd door heimwee, door verlangen naar de gelief de en door twijfels, is er iets in de dich ter veranderd Bleven; zijn liefde voor het leven, voor de schoonheid, voor de geliefde; bleven: zijn beeldenrijkdom en wondere beeldingskracht. Maar dit alles werd verdiept, kreeg een aangrijpende ondertoon. Zelf zegt hij: In het verslag over het boekjaar 1947-48 van de N.V. Gebr. Bervoets Kleedingbedrijven te Rotterdam wordt gemeld, dat na afboeking van het ver- lies-saldo A.P., de noodzakelijke afschrij vingen en reservering voor belastingen, de dochtermijen een dividend ten bedrage van 396.000 ter beschikking konden stel len. De verlies- en 'winstrekening wijst een winstsaldo aan van 401.242. Ine! saldo A.P. ad 2.829 is beschikbaar 404.072. Voorgesteld wordt algehele aflossing van de amortisatievewijzen ten bedrage van 112.500, uitkering van het dividend over de laatste vijf boekjaren op de cum. pret. aandelen ad 6 pet. per jaar, tezamen vor derende 232.200 en de uitkering van een dividend op de gewöne aandelen ad 3 pet. (nihil) Onvoorziene omstandigheden voorbe houden verwacht men voor 1948 de. zelfde resultaten als in 1947. Men ver trouwt over het lopende boekjaar het primaire dividend van 6 pet. op alle aan delen beschikbaar te kunnen stellen. Met de dood als eindelijke vrucht, Met in al ons haten en beminnen Reeds een eerste zweem van stervenszucht, Bertus Aafjes. „de jongste meester" zoals M. Nijhoff hem noemde, heeft in „Het koningsgraf" zijn meesterschap be vestigd op overtuigende wijze. De inhoud heeft zich verdiept, maar zonder dat dit de zanger heeft geschaad. Met de ver rukking van een St Franciscus kon hij zeggen: Ik ben een kleine stem uit de Natuur. Door haar geschapen om zichzelf te loven; Vogelen zingen met hetzelfde vuur. Broeders en zusters in uw groene hoven. Gij waart mij meer nabij dan 't mensenras, Als niet mijn liefste zo betoovrend was. H R. (Bertus Aafjes, ..Het koningsgraf" J M. Meulenhoff. Amsterdam). Uitg. De tijd is heen waarin ik. licht van toon En snel van geest de dingen dezer aarde Prees.... want gij zijt ver van hier, Mijn pareltje, mijn düifje. mijn saffier, En zonder u gaat al mijn liefde dood; Waartoe der dingen schoonheid nog geprezen Die slechts bestond bij gratie van uw wezen. Als bij de zon 'tochtend- en avondrood" Deze laatste gedachte loopt als een draad door heel de bundel heen. Alles heeft nog slechts betekenis bij ..de gratie van haar wezen". Of de dichter bloemen ziet of duiven, sterren of de maan. palm bomen of een cactus, alles is slechts aan leiding voor hem om met een oneindig heimwee aan zijn geliefde te denken en naar haar te hunkeren Deze cyclus is één grote ontroerende zang van eenzaamheid en gemis, die de dichter draagt zonder de steun en troost van krachtgevende zekerheden, die hij ..als lerend kind en in z(m)ijn jonglings- jaren" gekend heeft Zijn enige houvast is de liefde zijn enige hoop de gelterae En steeds opnieuw, steeds in andere be woordingen en beelden getuigt hij hier van, met diep ontroerde stem en een milde, door lijden gelouterde wijsheid „Liefhebben is opgroeien in verdriet". '.wij bloeien met de dood als grens. Met de dood als spijs en drank der zinnen - .cmup In deze mededeling aan de pers wordt verder gezegd, dat volgens een rapport uit het republikeinse hoofdkwartier te Madioen blijkt, dat de troepen van Djo kosoejono goed bewapend zijn en voor minstens 21 millioen ori aan baar geld hebben geroofd en meegevoerd togn zij Madioen en Ponorogo prijsgaven. Een rapport van 17 October Uericht, dat de communisten de plap's Djiken tus sen Blora en Tjepoe opnieuw hebben bezet en pogingen doen om Blora te her overen. Naar uit de residentie Bodjonegoro wordt gemeld, neemt de communistische guerilla-activiteit toe. In de residentie Madioen en het regentschap Patjitan duurt deze actviteit onverminderd voort. Zondagmorgen zijn duizenden Belgen naar Gent gestroomd om hulde te bren gen aan koning Leopold en te betogen voor terugkeer van de vorst. De katholieke senator baron Nothomb verklaarde tijdens zijn toespraak, dat, zelfs indien de volksraadpleging verwor pen werd, de katholieke volkspartij haar strijd voor de terugkomst van de koning zou voortzetten. Aan hét einde van de bijeenkomst stuurden de meer dan 15.000 betogers een telegram naar de vorst te Pregny. waarin zij hem hun trouw betuigden. ROTTERDAM aangekomen 18 October: Pegaso, Pepel. Gron. Scheepv., Waalh., erts- Hyalina Curagao, v. Ommeren B. P M. steiger'3 olie; Delphinus, Bergen, Burger IJsselh.,' stg.; Plover, Duinkerken, Ver. Ag. Merweh. ledig; Bishorst, Ham burg, w'ambersie, 'Dekh., ijzer; Pascholl, Grangemouth, Wagenborg, Merweh., ijzer; 19 Oct.- Malacca Shanghai, Corneder, Maash., stg.; Moby Diet. Terneuzen, Soe- termeer Fekkes. Kral. Veer, ledig; Kemp haan Antw., Vola. 2e Kath., ledig; Tama- ren, 'Gothenburg, Cornelder. Lekh., stg.; Wickenburg Casablanca, Muller, Merweh.. stg.- Leuvehaven, Kopenhagen, v. Uden, Lekh.. stg.; Sandenburgh, Bordeaux, Mul ler. Parkli., stg.: Sandenburgh, Bordeaux, Muller, Parkh., stg.;Lalandia, Kopenhagen, Cornelder, Lekh. stg.; Helen, Newcastle, S.S.M., Merweh., ko len; Viking, Bremen, van Niev. Goudriaan, Lcl^h vertrokken 18 Oct.: Arent M, Hamburg, Arnedijk, N. Orleans; Export, Londen; Godafoss', Kopenhagen; 19 Oct.: Parame Havre; Britta, Phila delphia. Belgrano, Drammen; Barbara Lykes, New Orleans; Sein, Havre: Vesteroy, Hamburg; Martha Ehrens, Hamburg. IJmuiden aangek. 18 Oct.: Leopoldskerk, Z. Afr., stg.; Alcinous. Bat., stg.; Atlas, Go thenburg, stg.; Bore VI. Mantuluoto, stg.; .Euterpe, Sevilla, stg.; Larenberg, Montreal, 'gerst; Unl S, Lissabon, hout; Barlind, Aren- dal, stg.; alle voor Amstm. Hellevoetsluis, Sundsvall, hout; Fabian, Archangel, hout; beide voor Zaandam; 19 Oct.: Deo Duce, Kopenhagen, stg.: North Down, Dublin, vee, beide voor Amstm. Vertrokken 18 Oct.: Wikla. Antw.: Eems, Rottm. 19 Oct.: Schie. W. Indië; Prinsengracht, ^RottmFanny. Abo; Akri Hill, Aalborg. DELFZIJL aangekomen 16 Oct.: Vo- lente Sundsvall- Gerdir»a. Otterbacken; Nezo' Rott.Twiod Emden; Baltic, Midd-. Iesbri; Kuwi, Mantijluoto; Vida, Maas sluis; 17 Oct.: Agiena, Skoghall; Zwaantlena Gefle; Berend N. Wilhelmshafen; Vecht, Colchester 18 Oct.: Strijpe. Kalmar; vertrokken 16 Oct.: Hoogeland. Lubeck; Regeja, Londen; Twiod, Hadsund; Fortuna Emden; 17 Oct.: Wubbiena, Helsingborg. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aalsum, Amst. n. Kaapstad. 18 te Pt. Said; Aobekerk, Rott. n. Sydney, 18 te Cochin- Agiena 17 te Delfzijl; Alchiba, Rott. n. Calcutta, 17 v. Suez; Alcinous, IS v. Bat. te Amst.; Aldabi, B. Aires n. Rott. 18 op 300 mijl 2. K. Verdische ell.; Alm- kerk, 18 v. Amst. te Hamburg; Alphaoca IS te Dublin; Alphard, B. Aires n. Rott., 19 te Antw., 22 verw.; Alpherat. Rott. n. E. Aires, 19 te L. Palmas; Antilope 15 te Shoreham; Arak 17 te Cardiff; Arent M IS v. Rott. n. Hamburg; Arnedyk 18 v. Rott. n. N. Orleans; Atlas 18,te Amst.; Att S 18 v. Hamburg n. Peterhead; Axel- djjk Java n. N. York, p. 18 Malta; Bacchus 18 v. Amst. te Stamboul; Badzo 15 te Strood; Baltic 16 te Delfzijl; Berend N. 17 te Delfzijl; Blue Boy 18 te Hull; Cascade 14 v. Saffi te Bordeaux; Celebes Bat. n. Amst. 19 te Belawan; Confid 16 te Blyth; Cottica, Amst. n. Paramaribo, 1 9te Madeira; Danae 18 v. King's Lynn n. Amst.; Deo Duce 19 te Amst.; Depa 16 te Middlesbro; De Ruyter 18 te Boiness; Despatch 17 te Londen; Dinkl 16 te Lon den- Echo 17 te Belfast; Eemshorn 15 v. Par' n. Snodland; Elisabeth (Vermaas) 17 te Goole- Europa 15 te Par; Euterpe 18 te Amst.; Fiat 19 v. Londen n. Rott.; Flan- dria 19 te Rouaan; Gees 16 op Tyne; Ger- dina 16 te Delfzijl; Gruno 15 v. Blyth n. Londen; Hasewint 15 v. Blyth n. South ampton; Heelsum 17 v. Amst. te Beira- Heemskerk 18 te Solvesborg; Heron 16 it Garston n. Porthreath; Hilversum, Amst n. Duala, 18 v. Takoradi; Hoogeland 16 v. Delfzijl n'. Lübeck; Horst 16 v. Wis bech n. Guernsey; Jaba 16 v. Shoreham n. Middlesbro; Jacoba Catharina 17 te Antw.; Java 18 v. L. Marques n. Makas sar- Jupiter 16 v. Londen n. Parijs; Kamer lingh Onnes Bat. n. Rott., 17 v. Aden- Karei 1 6te GooleKatwijk 20 v. Pateniemi te Rot. verw.; Kedoe Rott. n. Bat., p. 18 Point de Galle; Kieldiep 15 te Seaham; Kuwi 16 te Delfzijl Larenberg 18 v. Sorel te Amst.; Leersum, Rot. n. Key West, p. 16 Scilly; Liberty 15 v. Blyth n. Ipswich; Libra 15 v. Hull n. Gragnemouth; Lim burg 17 te Swansea; Lombok 15 v. Van couver n. Bombay; Loppersum 18 te Gdynia; Maaskerk, Amst. n. W. Afr., p. 18 Finlsterre; Macoma, Fahaheel n. Heys- ham p. 18 Finistrere; Madoera. Makassar n. Amst., p. 18 Port Sudan- Majori 15 te Grangemouth; Marinier, Marseille n. Casablanca p. 15 Gibraltar; Mary 16 v. Shoreham n. Grangemouth; Merak 18 v. Swansea n. Rott.; Merwede, Calcutta n. Hamburg, p. 18 Malta; Mizar 16 te Goole; Modjokerto 19 v. Kohsiehang te Bat.; Monica 18 v. Rouaan n. Londen; Narwal 15 v. Blyth n. Par; Nederland Rott. n. Bahrein, p. 17 Perim; Neptunus 15 v. Swansea n, Londen; Nettie 18 v. Kolkis n. Domsjo; Nezo 16 te Delfzijl; Niger- stroom 18 v. Lagos n. Takoradi; Notting ham 17 te Gole; Nijmegen 18 v. Amst. te Huelva- Oleum 1 Ste Middlesbro; Oranje (Ntd.) 19 v. Bat. te Amst.; Oranje (Lente) 15 v. Dublin n. Milford; Orion 19 v. Rott. n. Wismar; Orpheus, Palermo n. Amst., p. 18 Finisterre; Paima. Kalmar n. Zwqn- drecht p 18 Brunsbuttél; Pakhaven 19 v. Norfolk te Vlaardingen; Papendrecht Abadan n. Land's End v.o., p. 18 Perim; Phoenix 18 te Stralsu'nd; Pinguin 16 v. Eastham n. Swansea; Prins Bernhard 17 te Londen- Prins Frederik Hendrik, Rott. n. Chicago' 18 op 520 mijl WNW. v. Scilly; Prins Johan Willem Friso, Rott. n. Mon treal 18 v. Quebec; Prins Maurits, Rott, n. Montrea, p. 19 Belle Isle; Rabenhaupt 14 te Par; Rapid 18 v. Hamburg n. Rott. via Antw.- Regeja 16 v. Delfzijl n. Londen; Renovatie17 te Middlesbro; Rian 16 v. Cliffe n. Berwick; Riouw 18 v. Colombo n. DjeddahRocket 16 te Nynaeshamn; Roelf 17 te Gdynia; Rose Marie l'l te Cux- haverv Saba 18 te Berwick; Santa Lucia 16 te Boston (L.)Saparoea 17 v. Singa pore te Pt. Swettenham; Schie 19 v. Amst. n. Wv Indie- Setas 17 te Antw. Singkep 17 v. Soerabaja n. T3llatJaP'. .sl°" terdjjk. N. Yorl: n. Java, p. *8 Algiers; Stad Alkmaar, Houston n. Nederl. 1.8 op 300 mijl NW. v. Flores; Strijpe L9 -• Delfzijl n. Dordrecht; Sumatra 15 te Een jeugdig Afrikaans troonpreten dent staat, naar U. Pr meldt, op 't punt naar zijn vaderland te vliegen om zijn volk te verzoeken uitspraak te doen over het geval met zijn charmante tlanke bruid, waardoor zijn rechten op de troon in gevaar zijn gebracht. Maar. zo heeft hij te kennen gegeven hij is geenszins voornemens zijn huwelijk te annuleren om de rechten op de troon van Bamang- wato, een stam in het ender Brits protec toraat staande Beetjoeanenland, te be houden. De 27-jarige Seretse Khama, wiens naam betekent „hart van de -ode aarde" en die .voorbestemd is na de voltooiing van zijn opleiding in Engeland heerser ovei Bamangwato te worden, heeft zich de ongenade op de hals gehaald van zijn oom, de huidige regent, omdat hij in het geheim in het huwelijk is getreden met de 24-jarige Londense typiste Ruth Wil liams. Tsjekedi, Khama's 43-jarigs oom, nep onmiddellijk. nadat hij vernomen had. dat zijn neef tegen alle stamwetten in Ipswich; Suriname 15 v. Blyth n. Wark- worth; Tabian 18 te Karlshamn; Theseus 18 v. Tunis te Malta; Tjibodas, B. Aires n. Japan, 20 te Penang verw.; Tjikampek 16 v. East London n. Durban; Tjitjalengka 18 v. Soerabaja n. Semarang; Twente 16 te Grangemouth; Twin 16 op Type; Twiod 16 v. Delfzijl n. Ha-dsund; Union 15 te Poole; Uni S 18 v. Lissabon te Amst Vaderland 16 op Tyne; Valerius 17 te Makassar; Van Brakel 18 te Leith; Van Gelder 16 v. Blyth n. Gothenburg; Van Ostade 17 te Curagao; Vecht 17 te Delfzjjl Veenenburgh 18 v. Middlesbro n. Amst.; Venus 18 v. Amst. te Alexandrië; Vida 16 te Delfzijl; Viking 19 v. Hamburg n. Rott.; Volente 16 te Delfzijl; Wega 16 v. Shore'ham n. Middlesbro; Weltevreden 19 te B. Papan; Winsum 18 te Sas van Gent; Winterswijk 22 v. Huelva te Amst verw.'- Wolan-da 15 v. Boston (L.) n. Ronne Wubb'iena 17 v. Delfzijl n. Helsingborg; Zeeland (Meulman) 18 te Antw.; Zeeland (KRL.) 15 te Soerabaja; Zwaantlena 17 te Delfzijl- Zwjjndrecht 18 v. Takoradi n. Amst. ;'zijpe 16 te Middlesbro; Zijpenberg Rott. n. Genua p .17 Ouessant. Celebes 16 v. Bat. n. Amstm; Hagno, Rot terdam n. Dublin, p. 18 Lizard; Koningshaven Swansea n. Amstm, 16 te Fowey; Linge- stroom 15 te Reykjavik; Sumatra, Amstm n. ^ava, 17 te Belawan; Willem RUys, Rottm n. Bat., p. 17 Suez. Nagekomen tijdingen. Aldabi, B. Aires n. Rottm, p. 19 St. Vincent (CV); Amstelland 19 v. Hamburg n. Amstm; Arnedijk, Rottm n. N. Orleans, 19 te Antw; Blommersdijk 19 v. N. York te Rottm; Brin- da 18 v. Kiel n. Middlesbro; Deni 17 te Ips wich; Dordrecht, verm. 20 v. Port de Bouc n. Pointe Noire; Ellewoutsdijk 19 v. Gothen burg n. Venermetr; Flora 18 te Kopenhagen; Gadila 24 v. L. Piedras te Rottm. verw.; Glashaven 18 v. Malmö n. Gothenburg; Kota Gede, Rottm n. Java, 19 te Pt. Said; Loos- drecht Rottm n. Calcutta, p. 19 Str. Messina; Matthew 18 v. Duinkerken n. Port Jérome; Meerkerk, Japan'n. Rottm, 19 v. Genua; Mer- curius 18 te Newcastle; Ossendrecht verm. 20 Manchester n. Takoradi; Prins Alexander, Montreal n. Rottm via Aijtw., p. 18 Belle Isle; Rotti 16 v. Basra te Galveston; Salawati Amstm n. Java, p. 19 Ouessant; Taurus 18 v. Middlesbro n. Amstm; Veendam, N. York n. Rottm, 19 (7.40) v. Southampton, 20 (mid dernacht) te H. v. H. verw.; Woensdrecht 18 v. Curagao n. Engeland; Zeemeeuw,. Zweden n'. Dordt, 19 bij Cuxhaven om te schuilen. VERWACHT TE ROTTERDAM American Defender 13 v. N. York; Anti- nous v.iN. Orleans, 16 te Londen; Beaure gard 16 v. Charleston; Beckenham 15 van Montreal; Bendoran v. Hongkong, 15 te Pt. Soudan; Benreoch v. Bombay 17 v. Pt Said; Cape Mohican 15 v. Baltimore; City of Hong kong vertr. 20 v. Antw.; Emma Bakke 15 v. Baltimore; Fairisle 16 v. Mobile; Frances 15 v. N. York; Glengarry 15 v. Yokohama; Heranger v. Vancouver 18 te Antw.; Lalan- d:a v. Kopenhagen 17 te Antw.; Loide Ame rica v. Santos 15 v. Teneriffe; Norwalk Vic tory V N. York, 18 te Antw.; Palma v. Fort Aieza 15 te Cabedello; Ravnaas v. Japan 16 te Colombo; Rutenfjell 15 v. Montreal; Tor- rens v. Kobe 16 te Singapore; Tijuca van Calcutta, p. 16 Galle. VERWACHT TE AMSTERDAM Hardanger 16 v. Narvik (n. IJmuden); DUITSLANDJanna, v. Driel; Cornelia van Capelleveen; Volharding, van Daalen een blanke vrouw tot echtgenote had genomen, zijn raadgevers bijeen Deze verzochten Khama, die rechten in Lon den studeert, onmiddellijk naar huis te rug te keren en zijn houding toe te lich ten. Khama heeft besloten zijn Londen se flat, waar hij met zijn bruid zijn in trek heeft genomen, te verlaten en naar Bamangwato te vliegen om de zaak met de „raad der ouden" in het reine te brengen. Zijn besluit staat echter al vast. „Wat er ook gebeurt, wanneer ik tegenover mijn oom sta, ik koer of naar Londen terug om Ruth mee te nemen of ik laat haar halen", zeide hij. Hij voegde er aan toe, dat het zijn wens is over Bawang- wato te regeren met zijn vrouw aan zijn zijde. „Ik verwacht, dat het laatste woord in dezen aan mijn volk zal zijn luidt zijfl» mening. Zijn vrouw verklaarde: „Mijn enige wens is met mijn man mei te gaan naar Bawangwato en hem terzijde te staan bij het regeren. Over het feit. dat ik de eni ge blanke vrouw zal zijn onder_ honderd duizend, maak ik mij niet druk Khama's oom ging in 1933 in balling schap. nadat hij op l:.st van de Britse overheid van zijn functie was ontheven wegens het kastijden van twee blanken. Later werd hij echter weer op zijn lei dende post hersteld. LOBITH, 16 OCTOBER 1947. Gepasseerd en bestemd voor; ROTTERDAM: Rhein Union 4, Ver- gauwen- Uri Kauder; Elbert, Bokslag Grimsel' Sch'auinger; Pieter Johannes, Bouman- Fiat voluntas 5. de Bruijn; Christiaan Janssen; Rhein Union 3, Beek man; Lambert, Muller; Taurus 2, v. Oosten- Rijnzeevaart 13, Casteleins; Har monie '2 Verschoor; Seam 10, Buning; Margaretha 1 v. Deelen; Macedonia, Feenstra- Obi Akkerman; Frida, de Jonge Laborato' Jongen; IJmir, Meerman; Anna Maria v.' Alphen; Keulse Vaart 1, v. Xepe- ren- Natrix de Vries; Bisma, Vermeulen Transport io, Telkens; Saigon, Maris Keulse Vaart 17, Kooyman; Lena, Reitsma Bertha Johanna, Baggerman; Pieternella, Schoenmakers; Noord, Krikke; Johan, v. Loghem- Eldorado 2. Poss; Wiljo, v. Wijn gaarden- Egbertha, v. Gelderen; Schwan- hilde v'. Eek; Claude Bernard, Visser; Arulf Verweij; Bertha, v. Deurse. GOUDA; Hendriks, Kregting; TEGELKN Neptunis Snippe; AMSTERDAM: Kanaal vaart 24 SarwattiClara, v. Megen; Ber- narda hartman»; Veronica, Bouwen»; TILBURG: Wajang, Eijmeren; WOER-, DEN: Excelsior, Verschoor; GRAF HORS 1 Risico Bruinsma; ALMELO: Pro et Contra Schuitemaker; ARNHEM; Ener gie 5 'v. Bon: ENKHUIZEN; Vigila, Vissers- GOES: Antonia, v. Hasselt; IJMUIDEN: Kanaalvaart 17, de Priester St Maria 4 Viltera; DE STEEG: Sema, V. Keulen- 'ALPHEN a. d. RIJNHer- mina Lentjes; Inconstant, Heuvelman; STEENBERGEN: Vertrouwen, Leensen HELMOND: St. Maria, Kutjes; UIT HOORN: Geertruida Rook; LEMMER Hoorn 2, Touwen; Eendracht, Touwen FRANEKER: Eendracht, Bi-yder; NIJ MEGEN: Klazina Wakkee- Sulphur Duut; UTRECHT: Anjo, Paal; MIDDEL BURG: Damco 3. Weteling; DORDT: Wil- mar Hofman. BELGIë: Arielle 3. v. Grol; Transport 21 Marevoet- Daniel, Colas; Herman Dodewaard; Migna. Ligtenbeng; Willem 2 Maas: Anna, Cloven; Vicosoprano, Steenissen; Scaldia 3, Heijkamp; Boger, Mathieu; Trois Freres, Dumez; Ceres Valster;Quatre Freres, Brinkmans; Con stant. Hens: Mitrona 2, Boon; Antwerpen de Seek; Alcüon. Wijckmans; Reverentia de Roek; St. Rita. Machtels; Edelweiss 7, de Wilde; Wanderer, v. Sobiindel; St.. An- toine, Drijgas; Westkust 3. Pel: ld 4. Timmermans; A.iax, Pols: Valerie Strien- F-xpage. Faviat: Stella. Fillee-; Arielle 2. Brouwer; Dlasy. MereV*. Eugene Vernlanken; Beleenland Nautilus 5, v. d. Bosch: Carloc, de wit Coraïie. Seeldrayers. s Wegman; Rynstroom, Furman; Cornells Prins, Prins; Gelderland 5, Oversteeg; Maasstroom 36, Knape; Ferdinand, de Koen; Kanaalvaart 13, v. d. Vlag; Gabian Hommel- Julia, Stroobandt; Maria, ten Katen; Pax Veenma; Ex voto, v. Ewijk; Laga, Reinarz; Tempo, Beins; Marijke, Gerrits; Spera in Deo, Arenda; Liberto, Wejj- Johanna, de Haan; Petrus Antonius, Lucc'as; Tollens, v. Gelder; Catharina, de Vries; Corry, de Rijk; Cornelia, Gijsberts; Neska 4, Blom; Drie Gebroeders, v. IJren Keredy, v. Messen; Donauland, de Leeuw Antonius, Bakker; Asana, ten Katen; v. Wenen; Prinses Juliana, Peters; St. Poissons, Machielsen; Monning, Zwets; Hennjj, v .d. Broek; Vischbank, Schuite maker; Dympha, Bruininckx; Edison, Heams; Twee Gebroeders, v. Leeuwen; Leine, 'de Maijer; Rie, Maas; Wingo N. S. Nelly' Siebenga; Comptoir 27, Strujjck; 3 Hóllebrink; Pro et Contra Winkel; Margaretha, Neijenhof: Tigre, Rennings; Staci, Meche'len, Neijenhof; Leo I, v. d. Veen; Jeannot, IJkelestam; Heiena 2, Joost'en; Steenbank Brandt; Sophia, Bin nendijk; Matan, M'ichielse; Orion, Carle- burg; Kronenburg, Dreissen. STRAATSBURGTremonia, Bruinsma; Anna Alida, Borsje. BASEL; Maas, Hegemans; Drie Ge zusters Wegman; Salf 3, Cop; Nassau, Klingemans- Suzanna, Schellings; Zuid- wijk de Bruin; Alpina 5, Rebsamen; Sche'ltleland, v. Strien; Express 39. Maes- senNeptun 20 v. Lang; Schelde, Schoots; Nostrano v. Rossum; Nanifer 3, v. Noolen; Esso Holland 1, Timmermans. x-uiUUri, 11 October 1948. oepassccxu en nestemd voor: ROTTERDAM: Australia, v. d. Beemt; In- U'uas, Jacobs; Paiaurna, Bauwmeister; naiu- moma, Janssen; Thurxngia, Bloklana; z.ee- andia. Munters; Libia, souwens; Sanand t Blomberg; Maria, Teunissen; Ki.in Zeevaart U, van Zanten; Naphta 11, Scnerrer; Ceu- ust 3. Riemers; Baina, Blom; zxceisior. ue „root; Vitesse 2, Bijlsma; Arjo, v. a. oscn; RoKKa, Rozenraua; johan, 'iiggelo- ven; Leo, Peters; Kanaaivaart 28, Koeiois; Spes, Vegter; Elisabeth, Vos; Asgara, sta vast; Binnenvaart 5, Heerde; Scnouwenbank, he Reus; vVim, van Wijk; Oodam '16, v. a. Berg; Harry, Till emails; C.E.M. b, .Leeuwen- stem; Franz, Beckers; Maria, Weisbartn; Ma deleine, Nefkens; Oranje, ten Kate; Jacobus, van Driel; Der Rhein, Meur; Harmonie 4, morriej Francisca, Ursmus; Roger, van Durd; Katerveer, van Mierlo; Rex, Pijl; Earner, Ducnenne; Vatna, Kriek; Willy, Huisman, Bogaerts z, Nijennuizen; Basodmo, Verscnu- i-e- Albert, Messendorp; Locarno, Versteeg; LUIK: Ancor, Oosternbal; STEIN: Gern- schnialp, Friedman ZUTPHEN: WiliemskaJe, apier; IJMUIDEN: Transport 76, Tonissen; Maria, Vermaas; Maria, Wendt BASEL; Moretto, Lodder; Etzel, van l Noordemde Watteau, Sohms; Express 37, Beekman: Rijnland, Wanders; Harderwijk, Sprong; GoteUnde, Duzon; STRAATSBURG: Haut Barr, v. Vessen. BELGIë: Fadir, Spiering; Talpi, de Jong; Kurwenal, de Hoover; Fiat Voluntas 10, Meijer; Wico. v. Dordt; Klazina 2, Woltnuis; Conag 2, Pauweis; Wodan, Kiarenaar; Jo seph, Verstlaate; Loan, Camerman; Johan na, Breider; Adina, v. Wingen; Belona, Noir; Zwaantje, Vos; Teuna 4, Barneveld; Johan, Kooijman; Alt, Borger; Lekkerkerk, Vermeu len» Verandering, Horssen; Rene, Slotboom; Marjan, v. Winssen; St. Antonius,, Peters; Vaarwel 2, Cornelissen; Elise, Burggraaf; Hendrina, Lischer; Memento Mori, Meegdes; Mosania, Bosman; Adriana, Smits; Keulse Vaart 1. v. Straten; Isung, Kusters; Gernot, Piasmans; Medea, v. Kessel; Zeven Gebroe ders, v. Kessel; Are en Ciel 2, v. Kessel; Rembrandt, v. Gelder; Drie Gezusters, Ver- woert; Bertus, Breur; La Foi, Albrecht; Har wich Duriaux; Fiorina, Westerlinck; Keul se Vaart 5, Slokkers; Molicre, Huisman; Ajax, Drooglever^ Loge, Duson; Hildegis, Verweij; Marcel Couis, Kieffer. IJMUIDEN: Vrijbuiter, In 't Veld; Sumatra. Magielsen; GOUDA: Rival, v. Kaam; KRIM PEN A D. LEK: De Vriendschap, de Puijker; DINTELOORD: Tessin, Pruijn; LOBITH: Re ne Slotboom; BREDA: Jansje, Brevoord; ZAANDAM: Express 21. Fröhlich. HAMBURG: Jacobus, Lanker; Martha Ahrens; HIMMOOR: Nordmark, Ruper. BELGIë: Veni, Ameijde; Ebro, From; Louisa, de Reijer; Notre Dame de Liesse, Paulus; Judith, Bleijen; KembS, Mallentjer; Mafra, Heulen Rayanne, de Smet; Orient, v. Wijck; Gevmaine, de Meij; Ludovicus, Heij- len; Alcyon, de Cock; Capria, Schoots; SB 8, d Wiele: Floranjea, Spruljt; Lima, Aart- sen- Malie, Willems; Perseverance.Suijken; Voluntas Dei, Hofman; Voulu, Willaert; Lion d'Or, v. d. Bergh; Nagold, Kosten; Carolina, v. Schaik: Quo Vadis. Hendriksma; SB 5952, Stoop; Marguerite, Cloostermans. HANSWEKRT, 18 OCTOBER 1948. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Toiler 2, Boot: Dina Mastenbroek; Tampomas, Berns; Tele graaf 16, Geene; Gerja, Larooy; Zeelands Luister 1, v. d. Vliet; GOES: Martha Ja.min- Lydia. van Puyeyel-de, AMSTEK DAM-' Ouderzorg. Verheij; Bastina Adri- tna Visser- Amstel 6, Velleman; Energie vanGroeienDEN HAAG: Alida Nelly, Vermeulen: OOSTERHOUT: Fiod, Houter man; DORDRECHT: Havel, de Lamper; NIJKERK: IJselmeer, de Jonge; WTJK: Margus, Willemse; VLAARDINGEN Coöperatieve 2,van Dijk; WERKENDAM Joma Ruitenberg; Onderneming, de Waal HELMOND: Bertha Broekaart; OOI.r- GENSPLAAT: Maria, de Koster; VENDU. Henja. Gerrits; HUNINQUE: Cem Zaal- Toiler 4, van Geest.; DUITSLAND: CaPel^r®en"' Donau van Bogaart; Augst, Burssens, Donau, G RA's'Èl'^St. Therese. Montigny; Viamala de Bruijn; Express 26. Hüuksloot; ld. 30, Bi-neken. BELGIë: Terneuzen 7, Frederiks; Na- incle. Schuur; Zwartewater. Hartman; Martha Maria, de Koster; Klaas. Boey; Stad Amsterdam 8. Waterhaip; Confido, Maas; Tania Vermeulen; Stad Amster dam 12. Zaal; id. 4 Sponselee; Adriana, V. d. Meer; Kemps, Mallentjer; Terneuzen 4 d. Dikken; Martha Jacoba, Loch; amice Alvracht 1, van Troost; Atalanta, Touw; 't Nieuw leper, Camermans; Navexmotor 9, van Damme;' Telegraaf 18, v. d. Mast; Frans, van Gameren; Cybèle, van Dongen Eridan, de Jong; Alpina 2, Scharrer; Emjo, van Eek; Mitropa 2, Boon; Vicosoprano, Stienissen; Express '34, van Drunen; Urie, Ploegaart; Poseidon 1, 'van Winsen; Desiré Iimer; Stad Luik, Jacobus; Amstel 8, Heijboer; Jaeo, Goumare; Cathalina, van Baaien; Eneas, Vooren. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 20 Oct.; Ie ty 5.49 u.; 2e t(j 17.49 u. WATERSTAND TE DORDRECHT. Dinsdag 19 October 1948: le hoog water 6.56, 2e hoogwater 19.12. WATERSTANDEN VAN 19 OCTOBER. Rheinfelde 1.8 8(+0.03); Breisach 1.31 (-fü.21); Straatsburg 1.72 (0.04); Maxau, 3.36 (—0.04); Mannheim 1.95 0.03); Mainz 1.9 9(onv.); Bingen 1.18 (—0.02); Caub 1.22 0.02); Trier 0.50 (+0.09); Coblenz 1.31 (+0.01); Keulen 5.90 (—0.03); Ruhrort 1.15 0.03); Lobith 8.80 (onv.)Nij megen 6.54 (+0.02); Arnhem 6.82 (onv. I; Eefde (IJssel) 2.12 (+0.08); Deventer 1 32 (+0.09); Monsin 55.40 (onv.); Visé 19.93 (—0.01); Borgharen 40.25 (+0.12); Belfeld 10.78 (—0.03)- Grave (beneden de sluis) 4.72 (+0.10.) VAAR WATERDIEPTEN. 19 Oct.: PannerdenIJsselkop 1.95; IJs- selkopHeveadorp 1.70; HeveadorpWijk bij Duurstede 1.40; Wijk bü Duurstede Vreeswijk 1.60- IJsselkopDoesburg 1.60; DoesburgZutfen 1.80;, ZutfenDeventer 1.75; Deventer—Katerveer 1.90. SLEEPBEDRIJF Noord-Holland 17 v. Bizeita Soekakadji 14 v. Aden n. Bat. n. Nantes; VISSERIJ SCHEVENINGEN. 19 Oct. Binnen van de hadingvisserjj SCH 107 met 32 last, SCH 361 met 40 last. Besommingen loggers verse haring: SCH 314 met 4100, SCH 140 met j 47C0. Besomming kustvissers: SCH 55 met 77ó, SCH 2 met ƒ1200, Va'ngstberichten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 met 30 k., SCH 87 17 k. uit de halve vleet SCH 200 17 k. uit de halve vleet, SCH 254 30 k. uit de halve vleet, SCH 341 2 k. uit de halve vleet SCH 342 40 k., SCH 402 10 k. uit de halve vleet, SCH 412 15 k. uit de halve vleet. SCH 56 17 k. uit de halve vleet. SCH 159 17 k. uit de halve vleet, SCH 229 30 k. nog 20 netten halen, SCH 365 7 k. uit de halve vleet, SCH 23 100 k.,( SCH 53 136 k. uit de halve vleet, SCH 104 85 k. uit de halve vleet SCH 274 nog halen, SCH 39 8 k. uit de halve vleet SCH 201 85 k. uit de halve vleet SCH 264 14 k. uit 65 netten, SCH 4 8 'k. uit de halve vleet. SCH 75 12 k. uit de halve vleet, SCH 77 gisteren 70 k. SCH 32 60 k., SCH 40 7 k., SCH 48 50 uit -de halve vleet, gisteren 272 k.. SCH 132 136 k. uit de halve vleet. SCH 133 6 k. uit 30 netten, SCH 262 80 k. naar huis SCH 21)5 50 k. uit de halve vleet, SCH 5 2 uit ke halve vleet. SCH 25 20* k. uit de halve vleet. SCH 30 nog halen, SCH 45 25 k. uit 25 netten, SCH 69 17 k. uit de halve vleet, SCH 130 2 k. per net SCH 249 40 k. uit 'de halve vleet. SCH 310 50 k. uit 20 netten, SCH 399 34 k. uit de halve vleet, SCH 20 met 70 k. uit de halve vleet, SCH 223 nog 20 myi, SCH 225 34 k., SCH 79 50 k. uit de halve vleet SCH 186 34 k. uit de halve vleet. SCH' 284 50 k. uit de halve vleet. SCH 443 50 k. uit de halve vleet. SCH 7 1 k. per net gisteren 221 k., SCH 23 2 k. uit de halve vleet SCH 66 34 k. uit de halve vleet. SCH 73 10 k. uit de halve vleet. SCH103 17 k. uit 30 netten, SCH 116 2 k uit de halve vleet, SCH 180 10 k. uit de halve vleet, SCH 242 17 k. uit de halve vleet SCH 275 4 k. uit 40 netten. SCH 3 17 k' uit de halve vleet, SC H6 34 k. uit de halve vleet SCH 14 60 k. uit de halve vleet SCH 47 10 k. uit de halve vleet. SCH118 1 k. uit 10 netten, SCH 120 170 k. uit de halve vleet, SCH 302 17 k.. SCH 352 60 k. uit de halve vleet, SC H333 17 k. uit de halve vleet, VL 40 45 k. VL 50 1 k. uit de halve vleet, VL 53 35 k. uit 30 netten. VL 56 10 k. uit de halve vleet, VL 70 55 k. uit de halve vleet. VL 71 50 k. uit de halve vleet. VL 78 68 k. uit de halve vleet, VL 79 5 k. uit 40 netten, VL 80 20 k., VL 84 17 k. uit 15 netten. VL 85 zit weinig haring m, VL 97 nog halen, VL 114 10 netten 0 k., VL 115 met 10 netten O k.. "VL 132 10 k. uit Ue halve vleet. VL 142 17 k. gisteren 48 k.. VL 166 20 k. uit 30 netten, VL 190 10 k. uit 40netten, gisteren 170 k., VL 196 25 k. u tide halve vleet. VL 199 18 k. uit de halve vleet. VL 200 12 k. uit 30 netten, VL 203 17 k gisteren 85 k., VL 205 giste ren 30 k.. VL 208 20 k. uit 10 netten. ROTTERDAM, 19 Oct. VEE. Aanvoer in totaal 4463 stuks, waarvan 725 vette koeien en ossen. 1460 gebruiks vee, 351 eraskalveren 252 nuchtere kalveren, 583 Mggen 43 -veulens, 356 paarden, 484 scha pen en lammeren, 156 bokken en geiten. 54 varkens. De prtjzen waren als volgt: kalfkoeien le soort 800, 2e soort 700, 3e soort 600, melkkoeien respj. 800 700, 600. varekoeieri resp. 475 400 350 vaarzen resp. 575. 425, 325 pinken' respj ƒ40, 300, 225, gras kalveren resj. ƒ185, 135. 110. biggen resp. 50 40 35. hitten resp.. 600. 500, 300, paarden werk resp. t»X), 600, 400, )d. slacht resp. ƒ1.25, 1,10, 90 ct. per kg. Kalf- en melkkoien aanvoer als vorige week handel redeiyk, prijzen melkkoeien iets sty ver, kalfkoeien stabielvare koeien 'aanvoer groot,. handel tamelijk, prijz enals vorige week, vaarzen en pinken aanvoer ruim, handel kalm, handel con stant, grakslaveren aanvoer kleiner, handel levendig, prijzen iets hoger, biggen aan voer iets groter, handel stroef, prijzen onveranderd paarden aanvoer als vorige week handel slecht, prqzen lager. Voor de Groningse Kamer van het B. G. te Leeuwarden stonden gisteren wederom twee leden van le z.g. „Amsterdamse re cherche" terecht. Thans waren het de 51-iange agent van politie uit IJsselstein J. v. Kooten en de 57-jarige H. Krikke, eveneens agent van politie, uit Amsterdam. Ook zy waren werkzaam op het bureau „Joodse zaken te Amsterdam en werden later toege voegd aan de S.D. te Groningen. Op beestachtige wijze hebben deze onmen sen gemoord en geplunderd en zich aan tal van mishandelingen schuldig gemaakt. Tegen beiden werd de doodstraf gegist. In verband met het blijvende tekort aan bouwvakarbeiders en materialen en de daaruit voortvloeiende noodzaak bij de bouw de grootst mogelijke soberheid ie betrachten, heeft de minister van weder opbouw de herbouw van door oorlogs geweld verwoeste woonhuizen aan een bepaalde inhoudsgrens gebonden. De herbouw in het algemeen moet volgens deze beslissing worden beperkt tot een inhoud van 500 M3 zonder bijbe horende bedrijfsruimten en slechts in bij zondere gevallen mag de herbouw van grotere panden worden goedgekeurd lot een maximum van 1000 M3, De beslissing, welke gevallen als bij zonder mogen worden beschouwd, be rust bij de centr directie van de weder opbouw en de volkshuisvesting. Hiermede vervul ik de droeve plicht U mede te delen, dat mijn innig gelief- ie Echtgenote ROSALI MARIE LEMETTE, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouderdom van 50 jaar in de Heer is overleden. J. B. J. DIJKMAN. Deventer, 18 October 1948 loedekerstraat 4. De plechtige H. Requiem mis zal worden opgedragen in de Parochiekerk van de H. Lebuïnus, te Deventer Broederenstr. 11) op Don derdag 21 October om 9 uur waarna de begrafenis zal plaats hebben op het R.ly kerkhof. Biduur in de kapel van het St. Josephziekenhuis, Maan dag, Dinsdag en Woensdag om 7 uur n.m. Ingang Tib- bensteeg. Geen bezoek, geen Ijloemcn, gaarne H.H. Missen Door de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning te Schiedam wordt voor spoedige in diensttreding gevraagd Eigenhandig geschreven brieven in box 55, Schiedam. te zenden via Post- Wegens overweldigende belangstelling en op veler verzoek Houdt de Heer van Dorp van de RHETOR CLUB een voordracht oorzaken en opheffing op Woensdag 20 October a.s. om 8 uur in MUSÏS SACRUM, Lange Haven 111. te Schiedam. GELEGENHEID TOT INSCHRIJVING.Belangstellenden, die kennis willen nemen van de verbluffende resultaten, hebben die avond vrije toegang. KËPAKATlBi) in een Vj uur Klaar CLAES DE VRIESELAAN 21 1 ROTTERDAM - rui. )75)ii voor spoedige indiensttieding. MEVR. J. HOLIERHOEK Schiedam, Rotterdamsedijk 182c GEVRAAGD voor een der scholen van de Sint Willibrordusstichting voor het verzorgen der kachels. Zich aan te melden Woensdag tussen 4—5 uur, Nieuwe Haven 121 Schiedam Ondergetekende wenst zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' en het abonnementsgeld te voldoen Wij vragen voor spoedige indiensttreding voor ons dames- en heren confectie- verander-atelier Voor goede krachten worden prettige werkkring en gun stige vorwaarden geboden. - Sollicitaties te richten aan; N.V. KLEDINGMAGAZIJNEN v.h. GEBRS. BERVOETS Broersvest 5961, Schiedam Thuiswerk gevraagd voor R.K. energiek persoon. Brieven on der no. H 144, bur. van dit bl. R.K. Meisje vraagt thuiswerk voor de avonduren. Liefst ad- ministratiewerk. Brieven onder No. H 149, bur. van dit blad. Dame, m.b.l. enigszins bemid. wenst plaatsing als huishoud ster. Br. onder no. B 8270, bur. van dit blad. doorhalen wat niet wordt jeriangd BjJ verzending per post te frankeren als brief Gevraagd Jongmens, 18-20 jr., voor broodtjezorging en om op geleid te worden in het bak kersvak Aanmelden Ewald Behle, Nieuwe Binnenweg 199, Rotterdam. Gevraagd een R.K. werkster v.g.g.v. voor 2 halve dagen per week. Cools, Breitnerstraat 5la, Rotterdam. mrnm 20 woorden 1-i woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling rmnrfphedee I Te koop: een witte trouw- ""deieo nnnoencnsB japon mgt bijbehorend tasje. 2 armstoelen, 4 stoe-1 's Avonds tussen 6 en 8 uur len vloerkleed, samen f 200 Tw'eedeurs eiken linnenkast, 2 pers. ledikant met spiraal en bed en een haard. De Winter. Rosenveldtstraat 3d, Rotterdam# Wiilemstraat 75, Delft. Gevraagd voor de morgen uren Net meisje, leeftijd 14 a 15 jaar. Aanmelden Bijnagte, Julianalaaii 118 b, tussen 12 en 1 uur. Schiedam. Gevraagd een net meisje voor- dag en nacht of dag, kunnende koken. Mevr. Geerdes, Vee"' lantstraat 2. hoek B. K. laan, Schiedam. Te koop aangeboden Gasfor nuis, 4 vlammen, 4 dekplaten, beste oven, prima brandend. Oranjelaan 40, 5e huis vanaf Rijswijksepiein, Den Haag. Gevraagd net dagmeisje van 3—5 uur. Aanmelden Mevr Cornelissen. Stadhouderslaan 91 Schiedam. Gevraagd een Tuinarbeider tevens veilingschipper. M. N. A. Koop. Harnaskade 130 a. Den Hoorn. Postzegels Het allermeest geeft J. van Hoek. Goudse- singel 512. Rotterdam. Telef. 24984. Ook voor kleinere par tyen. Uitgelezen collectie gave v.o. vloerkleden, lopers, velours overgordijnen, hand- en trap- naaimachines, kantoor- en kof ferschrijfmachines etc. Pr. Ma- riannalaan 209, Voorburg. Philips Radio en telefunken, namenschaal en ingeb. luidspr. f 135.f 175.— haast U ge legenheidskoopje. Privé-adres; Ho' l a, West-Kruiskade 42 b. le etage, Rotterdam. Aangeboden gemeubileerde zit-slaapkamer voor Heer, met pension. Br. no. S-2739, bureau van dit blad. Timmerwerken, kassenbouw - reparatiën. K. A. Delfgaauw, timmerman, ijzerhandel. Dr. Weitjeslaan 10, Poeldyk. Laat Uw bedden overtrekken, rep., bijvullen met Java-kapok, In 1 dag klaar, Feuth, Ble's- wükstraat 47, R'dam, tel. 46519. Na gedane arbeid zoet rusten. Ook U zult 's avonds wel een glaasje lusten. Bestel heden nog wat U nodig heeft bij Siytery Peeters. Scheepstim mermanslaan 14, Tel. 21652. Rotterdam. Eiken, berken, grenen, limbi - populieren, ocumé, mahonie. Triplex weer op maat gezaagd. Wester Houthandel v. Boxtel, Cath. Beersmahsstr. 42, R'dam Gevraagd: Zitkamertje voor enkele avond-uren per week. Liefst centrum stad. Br. no 3524 bur. N. D. Crt„ Steeg- oversloot 70, Dordrecht. A.N.W.B- Bondsauto-motorrij school Evecsteijn. De oude ver trouwde school met de bekende gele leswagens. Desgewenst wordt U gehaald en gebracht Violierstraat 32, telefoon 73150. Henegouwerlaan 6, telef. 30666, Rotterdam. Maakt van uw zolder een ge zellige kamer! Wij leveren het materiaal. Latten, palen, plan ken. hardboard, scholtolite- board. carton. Wester Hout handel- Joh. v. Boxtel Cath. Beermansstraat 42. tel. 34488, Rotterdam. Prima stofzuigers met 1000 mm. zuigkracht en fraaie licht- kronen met zijden kapjes, alles f 2.50 en f 3.— per week, zon der vooruitbet. De Vries, Claes- de Vrieselaan 68, Rotterdam, Telefoon 32888 Te koop een donker blauw herencostuum, kleine maat, Willibrordusstr. 186, Den Hoorn Baby-commode f 35.moPj gelakt nieuw, ombouw f 27.50 Tussenbroek, Edisonstraat 31a, Schiedam. Handel en Bednji Voor prima stoffeerwerk met vooroorlogse bekleding; ook opnieuw overtrekken enz., Wo ninginrichting G. Lubbers, Zoomstraat 83. tel. 46182 R'dam KAMPIOENEN kunnen worden opgegeven aan onze Kantoren en Agenten. Trouwlustigen Wij hebben prima Old-f'msh clubkamers, mahonie- en blanke slaapka mers, opklapbedden, prima bedstellen. Meubél magazijn Gebr. Lindhout, Zaagmolenstr. 17 (hoek Vletstr.). Tramlijnen 10, 15 en 22. Rotterdam. Dames Wist U dat ons ja", Rubbercorset geheel hand werk, onverslijtbaar en het laagst in prijs is. Corsettenfa- brieh ..Victoria" Zwart Janstr. 98, PVnm. Schiedam Hoogstr. no. 143.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4