Nieuw rapport over liet beleid tijdens de öorlog Grote donderwolk Toenemende sabotage in Frankrijk Belgische koningskwestie in de senaat DE VEILIGHEIDSRAAD EN PALESTINA 'S PAUSEN ONDERHOUD MET MARSHALL der verlaagde winstmarge Krachtig ingrijpen noodzakelijk Voor- en tegenstanders van het referendum De STAND op de ARBEIDSMARKT Gezanten werkten zwaar ambtelijk Kopzorgen over de Berlijnse kwestie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Londen weigerde gevangenen los te kopen 'De redding van de vrede Sclioenwinkeliers ldag en LAGEN De Franse regering aarzelt nog 70ste JAARGANG WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 No. 2075Ï Zo brandde gisterochtend het transformatorhuis van het Rotterdamse G.E.B. op de grens van Schiedam en Vlaardinqen. Een 25-jange jonge monteur kwam in de vuurpoel om- t Niet alleen des zomers is het mooi in Scheveningen. Ook. in de herfst biedt de zee, wanneer de najaars stormen beuken op de kust, eep imposante aanblik. De mijnwerkersstaking doet haar verlammende invloed op de gehele nijverheid zodanig gevoelen, dat een reactie van het nationale gevoel bij het overgrote deel der arbeiders zich begint af te tekenen. Het verzet tegen de communistische tirannie neemt toe, maar heeft nog geen practische resultaten. Die weer stand kan alleen iets betekenen hij een krachtige houding van het gezag, dat de arbeid moet beschermen. De wijze, waarop de regering gisteren heeft ingegrepen, draagt nog steeds het ken merk van aarzeling^ in dit opzichte dat mem schijnt te vrezen het grondwettelijk vastgelegde stakingsrecht te zuilen aan tasten als men verder zou gaan. VULKAAN-ERUPTIE IN CHILI DE STOEL DER PESTILENTIE VERSNAPERINGEN VOOR DE FEESTDAGEN (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) Gisternamiddag werd onder grote belangstelling in de senaat een aanvang gemaakt met het debat over het van katholieke zijde ingediende wetsvoorstel voor het organiseren van een volksraadpleging over de koningskwestie. In de senaat zetelen 83 katholieken, 55 socialisten, 17 communisten en 12 liberalen De drie linkse groepen zijn, zoals men weet, tegen het referen dum.. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Veiligheidsraad ving gisteren de bespreking van de toestand in Palestina aan, maar de bemiddelaar, dr. Bunche, deed reeds onmiddellijk dergelijke mededelingen, dat van een bespreking van de hoofdzaak niets is gekomen. VROUWELIJK KANTOOR PERSONEEL MINDER GEVRAAGD Kantoorpersoneel nu al te veel BENDE VEESMOKKELAARS GEGREPEN Ambtenaar knoeide met papieren NIEUW BESTUUR DER K. V. P. Dubbeltallen voor de verkiezing DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prol Dr. ST. TESSER O-P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: R. A. PAALVAST. DAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In Augustus 1946 is ingesteld een commissie-Cleveringa, welke een on derzoek moest instellen naar de hou ding van Ned. diplomaten en consulaire ambtenaren tegenover personen, die tijdens de bezetting uit Nederland naar het onzijdige en geallieerde buiten land zijn uitgeweken. In December van het vorige jaar ver scheen ba.ir eerste rapport, dat, zoals men zich herinnert, betrof de huidige gezant te Brussel, baron v. Harinxma thoe Slooten. Thans heeft de minister van-Buiten landse Zaken machtiging verleend tot openbaarmaking van het tweede ver- land heeft betrekking op Zwitser- Tegen de gezant aldaar, mr. J. Bosch ridder van Rosenthal, zijn door betrokken Nederlanders verscheidene klachten ge uit, dat hij op zijn minst een laakbaar gebrek aan belangstelling zou hebben ge toond voor de vluchtelingen en eveneens voor de bevrijding uit de Duitse kampen. Uitvoerig gaat het verslag al deze klachten na. En herhaaldelijk komt net tot de conclusie, dat zij ongegrond zijn, terwijl bij andere zeker niet van ernstig verzuim kan worden gesproken. Integen deel telkens blijkt de gezant wel degelijk zorg voor de mensen te hebben gehad en zich soms ook wel duchtig voor hen heelt geweerd. Londen wilde geen 5>chantage Een van de klachten, bij de commissie binnengekomen, hield in, dat de gezan geweigerd heeft mede te werken1 aan het loskopen van Ned. gevangenen Ut. Duitse kampen. Uit September en October 1944 zijn de commissie allerlei telegrammen onder ogen gekomen, ook over uitwisseling van gevangenen uit Belgen—Belsen. Zij kan daarom kwalijk anders doen dan aannc- men, dat de hierboven overgebrachte klacht naar het rijk der onjuistheden dient te worden verwezen. Dat de §fzant met name na de aankomst der vrijgelatenen uit Theresienstadt zou hebben stilgezeten, is zeer bepaald onwaar. De 10de Februari 1945, onder de-verse indruk van hun redding, bericht de go- zant, „streng vertrouwelijk" („met voor publicatie bestemd" zet hij er nog bij), dat hij gehoord heeft, dat het transport uit Theresienstadt te beschouwen is als „proefzending", en dat en hoe er meer te bereiken is door middel Van de heer Musy. Het gaat om grote sommen, waar van er al een groot gedeelte uit Amerika is toegezegd, maar de Ned- regering moet zorgen voor een garantie van een millioen Zwitserse franken tegen 12 Februari. Hij Vraagt om dringend antwoord en om de betrachting van „uiterste spoed". De gezant heeft de regering echter met Runnen vermurwen. Op 13 Februari komt er een telegram, waarin het heet: „De Nederlandse regering kan en wil zich met chantage niet inlaten hoe groot haar sympathie voor betrokken Neder landers ook is. Handel met de vijand kan zij, die zulks aan ieder verboden heeft, zelf niet bedrijven". Vrees voor spreken t,nfftntrehor5atuigen' welke de commissie Lcret^sS^A- w- Visser 't Hooft, van Kerken te GmJan de wereldraad van centen te Geneve, had in zijn aller minst onwelwillende karakterschets van de gezant, toch wel critiek op enkele punten. Onder meer dit: dat de gezant met al tijd „de juiste psychologische aanpak ten opzichte van de vluchtelingen heeft ge had". „Hij was er wel in geïnteresseerd en hij heeft er ook wel tijd aan gegeven, maar hij heeft er weinig van zijn per soon aan gegeven". Dat hing naar ge voelen van de getuige „hiermee samen, dat de heer Bosch van Rosenthal iemand is, die het verschrikkelijk vindt in het openbaar te moeten optreden en die het in het bijzonder afschuwelijk vindt een speech te moeten houden. Wanneer je als gezant naar een kamp gaat, behoor je daar een behoorlijk woord te spreken, en dat vond hij afschuwelijk". De ge tuige vermoedde, dat dit „een van de hoofdredenen" was, waarom hij zo wei nig naar de kampen is geweest. Maar het was niet, omdat hij zich niet voor de mensen interesseerde". Dit werpt op de gezant ab mens en werker zeker geen blaam, concludeert de commissie, maar misschien heeft de gezant die schroom in iets te grote mate bezeten en leidde de»0emoedsgesteldheid, waaruit zij voortsproot, ook elders bij de bejegening van uitgewekenen wei eens tot een uiterlijke schijn van gebrek aan een verbondenheidsgevoel, dat vooral in de jaren van nood zo wenselijk was. „s Yerder nog dan de getuige Visser t Hooft gaat de generaal Van Tricht. Deze zegt: „hij had wel grote belang stelling voor de za^ik, maar niet voor de mensen persoonlijk. Hij is weinig hulp vaardig, zijn hart is ei' niet bij". Ook waren er enige klachten, dat de gezant hulp-acties welke werden onder nomen door Nederlanders in Zwitserland te weinig heeft gesteund- Op dit stuk ver klaarde de heer Visser 't Hooft in 't alge meen wel te geloven, dat het initiatief van de vluchtelingen meer aangemoedigd had kunnen worden, er werd „te veel de houding aangenomen van: jullie moeten stil blijven. Intussen dient te worden erkend, aldus deze getuige, dat de gezant „in een moei lijke situatie" verkeerde. Hij kreeg „wei nig leiding" van Londen uit. Hij heeft „dikwijls unfaire critiek op de gezant" horen uitoefenen, men nam wel. eens „een scheldachtige houding" aan. En met de Zwitsers had hij het soms ook heel moei lijk. De gezant liep, wat de leiding van de kampen betreft, „dikwijls tegen een muur aan". De commissie concludeert over deze aangelegenheid, .dat uit haar onderzoek niets valt op te maken, dat op een ver keerde geestesgesteldheid van de gezant vermag te wijzen, die ook van invloed zou hebben kunnen zijn op de bejegening der uit Nederland naar Zwitserland uitge wekenen. Wel is gebleken, dat vele klachten, o.a. die van de heer Polak Daniels, zich veel meer richtten tegen de heer Kijzer, hoofd van de afdeling voor de vluchtelingenzorg op het gezantschap .En de commissie kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de heer Kijzer in zijn bejegening van de uitgewekenen niet steeds even gelukkig is geweest. Conclusie Vat de commissie de resultaten van haar onderzoek samen, dan meent zij tot de volgende slotsom te moeten komen: Zijn geaardheid heeft de gezant bij de „psychologische aanpak" van zijn onver wachte en abnormale taak waarschijnlijk wel eens wat dwars gezeten. In de zaken va. de heer Kijzer had hij, wetende van een tekortkoming, zich waarschijnlijk meer moeten laten gelden; en met betrekking tot het consulaat te Genève had hij wellicht wat onderne mender kunnen zijn. Doch hier staat te genover, dat men de indruk krijgt, dat over het geheel de omstandigheden der uitgewekenen, hun toestand in aanmer king genomen en de moeilijkheden waar mee men voortdurend te kampen had, al leszins bevredigend mogen worden ge noemd. Naar aanleiding van het hierboven ver melde verslag stelt de minister van bui tenlandse zaken er prijs op te verklaren, dat hij zich geheel met de conclusie van genoemd rapport kan verenigen en dat hij van oordeel is dat het door mr. J. Bosch ridder van Rosenthal gedurende de oorlog gevoerde beleid tegenover Nederlandse uitgewekenen in algemene zin waarde ring verdient. Over het onderhoud dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, gisteren tijdens een audiëntie van een half uur bij Z. H. Paus Pius XII in diens zomerverblijf te Castel Gandolfo, had, wordt ten Va- ticane volgens Reuter, officieel ver klaard, dat „verschillende kwesties be treffende de zaak van de vrede en het welzjjn der mensheid" besproken zijn. Het communistische blad „Unita" maakt van de gelegenheid gebruik, om volgens sovjet-recept zijn mening over het geval te ventileren. „De oorlogskoopman Marshall', zo schrijft het, „is het middelpunt van een uitgebrei de intrige, wejke zich te Castel Gandolfo zal ontwikkelen. Hij is zeer geïnteres seerd bij een streven naar bemiddeling door het Vaticaan tussen de twee elkaar bestrijdende bloes, welke in de „Osserva- tore Romano" werd gesuggereerd. (Van onze Utrechtse redacteur) De katholieke sclioenwinkeliers,. die sedert begin 1946 een eigen organisatie hébben, gescheiden van de schoenmakers patroons, hielden in Utrecht hun jaar vergadering. Het grootste probleem, dat ons bezig houdt, aldus voorzitter De Jong, is de winstmarge, die ons is opgelegd. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat de winst marge van 22 pC't. voor geen van onze zaken rendabel kan zijn. Spreker bere kende, dat bij een omzet van b.v. een ton door de aftrek van belastingen en onkosten slechts f 2000.winst gemaakt kan worden, waardoor veel schoenwin keliers ip.v. geld verdiend, geld verloren hebben Bedrijfsrisico en sociale verze kering'zijn dus allerminst gedekt. De winkeliers roeren nog lang met genoeg jaarverslag van de heer H. Berger Utrecht, maakte uitvoer ïg ge wag van de ffrote donderwolk, zoals de verlaagde winstmarge werd genoemd, en die eind October van 't vorig jaar kwam opzetten. De federatie van schoenwinke- liersbonden heeft deze zaak onmiddellijk krachtig aangepakt. Nadat tal van acties gevoerd zijn, is thans eindelijk bericht ontvangen, dat JMaandag a.s. een onder houd met de directie-generaal voor de prijzen, plaats Ran vinden. De heer C. de Jong, Amsterdam, voor zitter en de heren C. Sondermeyer, Bre da en M v. d. Wiel, Utrecht, bestuursle den werden herkozen, terwijl de heren J. Soeran Jr., Maastricht en J. W. Vloe mans, Rotterdam, als nieuwe bestuursle den gekozen werden. Van bestuurszijde klonk een waarschuwend woord tegen de penetratie van de Bata in het Neder landse zakenleven. Drs. Vlek van de N.R.K.M. vond ge legenheid mee te delen, dat de Vak groep het plan heeft bij de minister op het vrijlaten van de prijzen der schoe nen aan te dringen. Wanneer 'de rege ring hiertoe niet mocht overgaan, zal de winstmarge verhoogd moeten wor den. Van de vergadering uit werd de suggestie gegeven wel prijzen vast te stellen voor gewone schoenen, maar deze voor het luxe schoeisel vrij te laten Ten aanzi'en van de Amerikaanse schoe nen, waarmee thans vele winkeliers, vooral in het Oosten van het land op gescheept zitten,.is er misschien een mo gelijkheid, dat een centrale instantie zich ermee gaat bemoeien om deze naar Duitsland of andere getroffen streken te exporteren. Het is veelbetekenend dat Marshall drie dagen na de verschijning van een hoofd artikel over dit onderwerp in het Vati caanse orgaan, de Paus komt bezoeken". Intussen zouden volgens Reuter Vati caanse officiële persoonlijkhedei hun ver klaring >ver de audiëntie aan Marshall verleend, later opnieuw hebben geformu leerd. En wel aldus: „De Paus had een in hartelijke toon gevoerde bespreking met staatssecretaris Marshall over ver schillende kwesties betreffende het alge meen welzijn der mensheid en de zaak van de vrede in de wereld in het alge- meei» en in Italië in hei. bijzonder". In Vaticaanse k... gen werd later ge zegd, dat het onderhoud tussen de Paus en Marshall gewijd was aan de kritieke wereldsituatie en aan de donkere wolken, welke de vrede dreigen. In deze kringen werd verklaard, dat de Paus, als vorst des vredes, tot het uiter ste ogenblik niet zou kunnen berusten in het denkbeeld, dat de vrede niet gered zou kunnen worden. Zij meenden, da de H. Vader daarom met alle duidelijkheid moet hebben ver klaard, dat Hij slechts met de grootste verbijstering de eventualiteit onder de ogen kon zien van een toetreden van Italië „Zijn land en het centrum der christenheid tot een bloc, dat wordt gevormd als tegenstelling tot het Oos terse bloc. sshrhSSWsIK V- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De grote massa d'»r mijnwerkers die in de mijnen wil afdalen, krijgt daar nog steeds niet de kans toe, gezien de indivi duele vervolgingen, waaraan de commu nisten die mijnwerkers blootstellen. De tactiek van de communisten is nu, de stakingsbeweging zodanig te verbre den, dat de regering over het gehele land met de ordemaatregelen de handen vol krijgt. Er wordt opnieuw aangestuurd op verstoring van het vervoer en onderbre king van de licht- en stroomvoorziening. Een stilleggen van de Metro staat weer voor de deur, alsmede het opvlammen van spoorwegstakingen, terwijl onder ae arbeiders in de electriciteitsfabrieken nieuwe actie wordt gevoerd. Ondanks enkele lichtpunten is de sta king in de mijnen dan ook meer ge spannen, al blijven grote botsingen ge lukkig uit en blijven de woelingen be perkt tot de gebruikelijke stakingsrelle tjes. Voor wat de arbeidshervatting betreft, wordt de communistische tactiek van vreesaanjagen voortgezet. Ook nemen de sabotages toe. In enkele mijnen is brand uitgebroken; in andere werden pompen onklaar gemaakt, terwijl ook ergens de mijnlampen vernield zijn. Deze daden hebben de christelijke vakverenigingen de Force ouvrière en de katholieke bon der. tot een ernstig protest genoopt Dit protest richt zich ook tegen de commu nistische weigering om met de mijn- directies te onderhandelen. De niet-communistische vakbewegin gen onderhandelen met minister Lacoste, Minister Moch heeft achtereenvolgens met alle opperprefecten en de directies van veiligheid in de industriecentra van Frankrijk geconfereerd De halfjaar-lich ting, die thans naar huis moest, wordt onder de wapenen gehouden tot in de loop van December, Hedenochtend heeft een belangrijke ministerraad over de toestand plaats. Veertig personen werden als dood en 200 als vermist opgegeven na een uitbar sting van acht uur van de vulkaan Vil- larrica, die op 600 kilometer ten Zuiden van Santiago ligt, aldus A.P. Volgens autoriteiten bestaat de moge lijkheid, dat de schade 1.500.000 dollar beloopt. VERKEERSDICHTHEID OP DE RIJKSWEGEN 10.000 motorrijtuigen tussen Den Haag-Rotterdam per dag Volgens de K.N.A.C. is blijkens de laatst bekende verkeerswaarnemingen op de Rijkswegen het verkeer met voertuigen ongeveer 10 pCt. groter dan het vorige jaar. De meeste motorrijtuigen werden geteld op de weg Den HaagRotterdam, nl. ongeveer 10.000 per dag, daarna kwa- mn Utrecht—De Bilt met 9000, Amster dam—Sassenheim en Amsterdam—Bus- sum elk met bijna 8000 motor rijtuigen per dag. Het rijwielverkeer was het dichtst op de weg Arnhem—Velp, nl. meer dan 15000 per dag. We hebben het reeds vaak en met nadruk geschreven, dat we als katholie ken niet klaar zijn met ons in eigen groepen te organiseren. Deze organisatie is belangrijk maar niet voldoende. Wij moeten metterdaad de katholieke ged. e breed en diep uitdragen. Zulks houdt in een sterker offensief dan tot nog toe in de meeste geledingen het geval is. We zijn immers vaak al erg blij, als we met worden aangevallen, als we worden ge duld." Die tijd dient voorbij te zijn, wil men tenminste positief het alsmaar in vretende communisme met succes een halt toeroepen. Krijgen de Moskoviei.cn een kans, dan zijn wij katholieken even als bij de nationaal-socialisten van enkc.e jaren geleden, het eerst aan de beurt om vervolgd te worden. Ondanks alle ontken ningen. Na Hongarije spreekt de pri maat niet van een donkere nacht is thans weer strijd ontbrand in Roemen waar de geünieerde Grieks-Katholieke Kerk is opgeheven. Bisschoppen en pries ters zijn als „aanstokers van het verzet" reeds bij tientallen gearresteerd. Een verblijdend bericht daartegenover komt uit Japan. Te Nagasaki hebben de leden van de katholieke arbeidersvereni- ging met medewerking van hun heidense collega's een opmerkelijk succes geboekt bij de verkiezingen voor de bedrijfsraden van de Mitsubishi-scheepswerven, waar tienduizenden werken. De 3000 katholieke arbeiders op deze werven hadden zich aaneengesloten in 'n democratische liga. Zij begonnen een. voorlichtingscampagne, welke moest ver hinderen, dat de communisten de leiding zouden krijgen. In discussies over de pauselijke sociale encyclieken geschoold, begonnen zij alle arbeidersleiders apart te beïnvloeden, spraken op sectie-vergaderingen en be streden de communistische ideeën in de schafttijden. Ook heidense arbeiders ver dedigden de katholieke sociale leer op handige en verstandige wijze. Geen en kele communist werd opnieuw in de be drijfsraden gekozen. Kranig werk. En een vermelding waard. Binnenkort begint de K.A.B. ook weer met voorlichting op verschillend terrein. Dergelijke bijeenkomsten moeten haarden van ontwikkeling zijn, waarvoor gaarne tijd en rust van de avond moeter. worden geofferd. De Kerk vergaat nooit. Doch wij allen zijn medeverantwoordelijk voor Haar be staan en uitbreiding, d.w.z. niet alleen in gebouwen maar ook in invloed op wet geving en maatschappelijke structuur. Wat de communisten ons in onze dom heid en door hun handigheid suggereren, wordt nog maar al te dikwijls „als nog niet zo gek" genomen. In het Misofficie van vandaag komt voor een citaat uit de eerste psalm van David: „Zalig de man, die niet op de stoel der pestilentie gaat zitten". Communisten interesseert geen zalig heid. Zaligheid is tegen de leer van het historisch materialisme. Maar voor onze zaligheid is het dringend gewenst dat die stoel der communistische pestilentie ver dwijnt. Doch daarvoor zal gestreden moe ten worden. Door elk in zijn eigen stand en omgeving. HENK VAN DER MAZE. De regering heeft een voorraadje sui ker gevormd om, als de suikerdistributie voorlopig nog blijft gehandhaafd, zowel met St. Nicolaas als met Kerstmis een extra-rantsoen van 200 gram versnape ring beschikbaar te kunnen stellen. A y «1 int nvt «MAM «Tfll Vil" nrtorrt/Io Af Van liberale zijde hebben vooraan staande personen, die buiten de politiek staan zo juist de liberale parlementsleden laten weten, dat zij ten zeerste de anti- koningsactie afkeuren, en dat zij bij de a s verkiezingen met liberale dissidenten- lijsten zullen optreden, indien de liberale politici bij hun anti-koningsgezinde hou ding zullen blijven. Alle partijen hebben voor het debat van gisteren en vandaag haar parlementsleden bevel gegeven in de senaat aanwezig te zijn. Zelfs de zieken moesten verschij nen, o.a. een liberaal minister van Staat. Verder wordt gezegd, dat een socialistisch senator, die op studiereis in Zuia-Ameri- ka was, van zijn partijleiding opdracht kr^g ijlings per vliegtuig naar Brussel te komen. De eerste spreker in het debat van gisteren was de katholieke oud-minister van Justitie Pholien, rapporteur van het wetsvoorstel in kwestie. Hij gaf aan de vergadering en aan de talrijke aanwezi gen op de publieke en de diplomatieke tribunes een glashei cI.t exposé van de on grondwettelijkheid, waarin België door openbare rust en voor wat hij noemde de morele eenheid van het land. Kroonprins Boudewijn zal zo spoedig mogelijk naar België moeten terugkomen, zeide nog de socialistische spreker, die tenslotte hulde bracht aan prins-regent Karei. De laatste spreker van gisteren was de liberale oud-minister Dierchx, die, na verklaard te hebben dat geen enkel libe raal lid het voorstel van de katholieken voor volksraadpleging zou goedkeuren, een liberaal voorstel verdedigde, waarvan de koningsgezinden evenwel niet willen weten, omdat het neerkomt op het samen stellen van een equêtecommissie, waarin van meet af aan een overwegend aantal anti-Leopoldisten zou zetelen. Het debat zal heden worden voortgezet en het is de bedoeling nog vandaag .over het voorstel van volksraadpleging te 4oen stemmen. De laatst ontvangen telegrammen wa ren noodkreten, die geen verwondering kunnen baren op het ogenblik, dat de strijd woedt in de woestijn van Negeb waar de troepen van Israël verbindings wegen trachten te veroveren, die voor niets anders dan voor gebiedsuitbreiding kunnen dienen. De Egyptenaren, zeide Bunche, zijn be reid de strijd te staken. Laat Israël het zelfde doen. Hij wilde, dat nu een order tot staken van het vuren zou worden ge geven.' Een herhaling dus van de besluiten van 15 Juli en midden-Augustus. Van de zijde van Israël werd alleen een poging gedaan om de zaak maar te doen uitstellen. De leden van de raad bleven zwijgen en de voorzitter wilde het uitstel doen in gaan door de vergadering te verdagen. Maar toen kwam Libanon heftig pro testeren en deed het voorstel om de conclusies van Bunche te aanvaarden en daardoor de raad te laten beantwoor den aan zjjn doel. Dit voorstel werd zonder debat aangenomen met alge mene stemmen behalve de twee Sovjet- stemmen, die zich onthielden, maar het leidde onmiddellijk tot een protest van de plaatsvervanger van Visjinsky, die zeide, dat die stemming ineens hem in een moeilijke positie bracht. het verbannen houden van koning Leo pold nu al sedert drie jaar leeft. België heeft thans een regent en een koning, welke laatste in staat is te regeren, maar die door de wet van Juli 1945 van de troon verwijderd wordt gehouden. Al de parlementsleden hebben trouw aan de grondwet gezworen, doch zij worden voor het naleven van deze eed verhinderd dooi de gril van de regering. Die wet zegt nog steeds, dat „door de schuld van de vijand" de koning in de onmogelijkheid is te re geren, doch sedert eind 1944 is er geen vijand meer, die zulks belet. De koning bevindt zich in Zwitserland. De onmoge lijkheid te regeren heeft sedert lang een einde genomen. België leeft in een grond wettelijke crisis. De dynastie wordt aan gevallen in de persoon van haar hoofd. Met geheel h'et Belgische volk uitspraak te willen laten doen over de konings kwestie, geschiedt niets ongrondwette lijks. Degenen, die zich hiertegen blijven verzetten, zulleji eens de doodgravers van het parlementarisme worden. De eerste socialistische woordvoerder v. Remoortel verklaarde, dat een volks raadpleging nadelig zou zijn voor de De vraag van hot bedrijfsleven naar vrouwelijk kantoorpersoneel is aan het verminderen. Sinds 31 Mei j.l. toen het aantal aanvragen bij de gewestelijke ar- beidsbureaux in den lande nog 2714 be droeg, liep het gestadig terug en op 30 September was het al gedaald tot 1892. Daartegenover stond een toenemend aan bod. Terwijl op 31 Mei 782 meisjes een betrekking zochten, waren er dat op 30 September 2016. Vooral de sterk vermin derde werkgelegenheid bij de overheid was daarop van invloed. Waarbij natuur lijk ook komt de afloop van het school jaar in deze periode, waardoor heel wat meisjes zich aanmeldden voor een kan toor- of winkelbetrekking. Speciaal hier door steeg in September het aantal werk loze vrouwen in ons land van 4229 tot 4968. De totale vraag naar vrouwelijk per soneel daalde in September van 21232 tot 20.584, waaronder natuurlijk ook het huishoudelijk personeel valt. Voor mannelijk personeel blijft hier tegenover de vraag vrijwel constant. Eind September bedroeg het aantal aanvragen 45.327 tegen 45.447 eind Augustus. Ondanks deze grote vraag stonden er toch nog 24.152 mannelijke werklozen op 30 September geregistreerd, die voor de open functies blijkbaar niet in aanmer king konden komen. Toch was hun aan tal in die maand met 1011 verminderd. Onder die 24.152 bevonden zich 20.968 geheel werklozen, 2.922 bij Duw-objecten tewerkgestelden en 262 wachtgeldtrek- kenden. De vermindering der werkloos heid kwam vooral tot uiting over de Duw-arbeiders. Een aantal hunner werd n.l. in de landbouw te werk gesteld voor het rooien van aardappelen. Onder het hotel- an kantoorpersoneel nam de werkloosheid toe: onder het ho telpersoneel (van 504 tot 956) voorname lijk als gevolg van de afloop van het zo merseizoen, onder het kantoorpersoneel (van 2762 tot 3024) als gevolg van de in schrijving van leerlingen, die deze zomer de U.L.O.- en M.O.-scholen verlieten als mede van de inkrimping of opheffing van overheidsdiensten. In de namiddag was de behandeling van de Berlijnse kwestie geheel over eenkomstig de verwachtingen. Jessup, Cadogan en Parodi hadden onder elkaar de zaak verdeeld, om het door Bramug- lia gevraagde antwoord te geven en Visjinsky bleef zwijgen. Het nam niet temin de gehele middag in beslag. Daar mede is de tweede periode in de behan deling van deze zaak afgesloten. Wederom is de rijkspolitie er in sa menwerking met de C.C.D. in geslaagd een bende veesmokkelaars onschadelijk te maken. In verband hiermede zijn ze ven personen gearresteerd. Deze smok kelarij in paarden en koeien is aan het licht gekomen bij een controle aan de doorlaatpost te Standaarbuiten. Daar ontdekte men n.l., dat een ambtenaar van de controle voedselvoorziening, ze kere D. uit Hoeven, knoeide met de pa pieren, nodig voor het vervoer van vee. Hij was omgekocht door de varkenshan delaar v. d. P. uit Alphen en de paar- denhandelaar D. uit Klundert. Twee boeren uit Baarle-Nassau, C. en W., heb ben het vee geleverd. Dit werd over Je grens gebracht door twee boerenknecn ten uit Baarle-Nassau en Baarle-Hertog< Voor de verkiezing van een nieuw be stuur der K.V.P. op de Partijraadsverga dering van 13 November a.s. zijn door het partijbestuur de volgende dubbeltallen van candidaten voorgesteld: 1 mej. mr. W. v. Lanschot en mej. dr. A. de Waal; 2 mej. M. J. Rejjntjes en mej. ir. A. v. Schaik; 3 pater mag. dr. E. Stokman O.F.M. en pater prof. dr. L. J. C. Beau fort; 4 A. C. de Bruyn en H, J. Kuiper; 5 Th. S. J. Hooy en mr. dr. N H L. v. d. Heuvel; 6 G Mertens en ir J Pen- ders; 7 mr F. Terwindt en H. Minke; 8 mr. dr. L. de Gou en drs. J C M Tep- pema; G. ir. F. Wijffels en dr R. M A. A. Geuljans. Voorts zijn de 18 hringvcor- zitters qualitate qua lid van het partij bestuur. Het Ned. s. „Orestes", van de K. N. S. M. te Amsterdam, dat in Straat Magel- han op de rotsen was gelopen van de Richard eilanden, is vlot gesleept. Het heeft koers gezet naar de Monoz Baai voor bodemonderzoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1