C.G.T. zet landverraderlijke staking voort Een beslissende dag Chaillot-paleis het Krijgt de Waterweg radar-ogen? Op de Iribune Mensenlevens in gevaar gebracht door communisten eërbericht De resolutie, die ontspanning brengen kan 111 Mistbanken zijn doorzichtig ZUSTERS VAN BETHANIE GAAN WERKEN IN INDONESIË '■A Wat zal Visjinsky zeggen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrachtauto te water gereden De Republiek accepteert Opheffing van het Javaanse meisje 70ste JAARGANG VBTJDAC 22 OCTOBER 1948 No. 30756 (Telefonisch van onze Parijse correspondent Wanen de communisten zich reeds in een revolutie, zodat zij menselijke gevoelens kunnen opgeven? Het is maar een historie van paarden, maar het doet toch onmenselijk aan te vernemen, dat men de paarden in de mijnen maar aan hun lot overlaat en weigert hen naar hoven te halen. Het is echter géén geschiedenis van paarden, als bericht moet worden, dat van een schacht, waarin een paar honderd werkwilligen waren afgedaald, door het onklaar maken van de electrische appara tuur de luchtverversing werd gesaboteerd, zodat het slechts °p het nippertje af is geweest, dat men die mensen van de verstikkingsdood heeft kunnen redden. Bij zulke dingen valt de materiële verwoesting, die reeds enige milliarden bedraagt, in het niet. TIJDELIJK enige regen moDrgenavondhim!t:Van hede° Drie inzittenden verdronken TEXTIELPUNTEN WORDEN ONGELDIG ra - v-ï Hier en daar verwrongen en geblakerde resten, dat is alles wat er over is van het gisterennacht in Schotland verpletterde K.L.M.-toestel dat op weg was naar New-York. (Telefonisch van onze Parijse correspondent Zullen de verwachtingen, die omtrent de zitting van de Veilig heidsraad van hedenmiddag worden gekoesterd, in vervulling gaan? Het zou een bittere teleurstelling zijn, als Visjinsky hedenmiddag een boodschap van Moskou zou overbrengen, welke de bemiddelingspogingen van de „onzijdigen" uit de raad. die zo uiterst bekwaam werden geleid door de geduldige Bramuglia, andermaal teniet zou doen. Sedert enkele dagen is er in het Paleis Chaillot een opgewfekter stemming te bemerken dan tevoren en ze is niet louter aan de prachtige herfstzon te danken, die door de roosters in de ondergrondse vergaderzaal straalt. Men heeft weer hoop, men ziet nog een kans. De kade-muren van de binnenhaven van Vlissingen werden tijdens de oorlog vernield. Voor een afdoend herstel is het nodig gebleken, de haven droog te leggen en de oude kade-muren te slopen. Het optrekken van nieuwe kade-muren is niet mogelijkzódat thans het wachten is op materiaal voor een stalen damwand. Het opruimen van het puin der oude kade-muren. (Van onze verslaggever). Veie uren per jaar liggen de waterwegen m ons land gehuld in een klamme mist, een niet te verjagen vijand van al het ver keer, dat intens van de rivieren gebruik maakt. Op velerlei wijzen is al geprobeerd deze vijand te verslaan, maar tot nog toe is men daar nog niet in geslaagd. Wanneer de nevel over het water schoof, lag het scheepvaartverkeer stil vooral daar, waar drukte en grootte der schepen normaal al tot voorzichtigheid nopen. PROEFNEMINGEN met RADAR TE MAASSLUIS t"lKS« JW**» ond.r- Havenradnr practisch mogelijk De PICCARD GAAT PROEF- DITIKEN SCHEIDSRECHTER-MOORD (Van een medewerkster) Zoals wij onlangs schreven, heeft Rome aan de Dominicanessen van Bethanië, wier congregatie in 1867 werd gesticht door de Franse Dominicaan Père Lataste, en die in de vorige oorlog naar Nederland kwamen, toestemming gegeven nu ook in Indonesië te gaan werken. Na het ontvangen van die tijding is de Algemene Overste, vergezeld van een harer assistenten, deze zomer per vliegtuig naar Indonesië vertrokken om het terrein te verkennen. Zij is dezer dagen teruggekeerd en op een zonnige herfstdag was zij in het Venlose Moederhuis onze gastvrouw. Batavia als startpunt De uit tien koppen bestaande bemanning verloor in haar geheel het ieven. Hieronder publiceren we nog de slachtoffers behalve Parmentier. Van links naar rechts: tweede piloot C. J. O'Brien, derde piloot H. W. Parks, eerste telegrafist H. P. Hurts, tweede telegrafist W. Bleuzé, boordwerktuigkundige B. Timmer, steward J. C. Mink, tweede B. J. v. Overbeek, boordwerktuigkundige J. J. Beukenkamp en stewardess Elsie Fey. 1600 K.M. PER UUR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvesl 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 f>er week. Directeur: J KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Beneden de Loire zijn reeds tien mij den ondergelopen; in het departement Loire één; zuidelijker in Ce vennes vijf; Langedoc, Carmaux en Auvergne ieder J-Wee, terwijl in de mijn van La Combelle "et water ook op katastrophale wijze aan het stijgen is. De republikeinse veilig heidscompagnieën hebben tal van putten Sered, maar op zijn best is dat slechts 60 Procent. De incidenten nemen thans zeer toe. Desondanks blijft de regering op het standpunt staan het optreden van politie en militairen alleen ongewapend te doen geschieden, zelfs zonder dat de man schappen door hun helmen worden be schermd tegen de schroefmoeren en ste den, waarmee zij voortdurend worden bekogeld. Maar de regering beperkt dan ook nadrukkelijk de taak van politie en rnilitairen tot het beschermen der vei- hgheidswerken. Om deze reden hebben de troepen dan ook nog steeds niet de mijn van Couriot te St. Etienne kunnen ontruimen, waar de communisten zich sterk gebarricadeerd hebben. In het mijngebied van de Grand' Combe dat door twee compagnieën van de re publikeinse veiligheidstroepen was bezet hebben de verenigde mijnwerkers en metaalbewerkers in grote overmacht de militairen doen bezwijken. De troepen moesten het veld ruimen, met achterlating van een vrachtwagen met geweren en munitie en sommige soldaten moesten zich redden door zich te laten afglijden in een ravijn, waarbü velen gewond werden. Verhoudingen van veertig gewonden aa« militaire zijde en slechts één en kele aan de kant van de opstandelingen ^kenen wel de toestand. Elders werden 4^ee militaire motorrijders in een ra vijn geworpen. Bij de botsing in Firi- mny is een der militairen gedood. regeWnaM.Uige0ltm krachf6"* de waddenkust hardp er. t,„d Morgen zacht. 23 Oct.: Zon op 7.18 Ullri 17.30 uur; maan op 20.18 uur, onder 13.42 uur. In het noorden rukten .bij Bethune 15.000 stakers en werklozen op naar de gevangenis, waarin een zevental stakers werd gevangen gehouden. De onderpre fect meende een aanval te moeten voor komen door de rechter van instructie te bewegen het onderzoek af te sluiten en de gearresteerden op vrije voeten te stellen. De rechter is onmiddellijk ge schorst en naar de Raad van Discipline verwezen. De onder-prefect werd door de stakers als gijzelaar meegevoerd en kon eerst later door militairen worden ontzet. i Intussen wordt de tegenstand tegen het communistische drijven bij de ar beiders, die beginnen te voelen, dat het niet langer om sociale eisen gaat, groter. Deze eisen zijn trouwens reeds ingewilligd en wel zo, dat de mijnwer kers het tot 25 pCt. verhoging' hebben gebracht boven de algemene verhoging van 15 pCt. Er wordt zeer goed begrepen, dat het de communisten thans gaat om politieke actie en om vernietiging Van de Ameri kaanse hulp. De christelijke vakbeweging heeft dan ook thans samen met de socia listische partij de staking, die hoe langer hoe.meer het karakter aanneemt van landverraad, veroordeeld. Men begint reeds aan te dringen op opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van de communistische leiders, teneinde hun actie te beletten en hen voor de gevolgen van de staking verantwoordelijk te kunnen stellen. Omtrent de spoorwegstaking is nog niets beslist, aangezien het referendum, door de communisten ondernomen, eerst heden afloopt. De regering heeft mede gedeeld, dat zij zich niet door kolenge- brek zal laten dwingen en dat de voor raden voor verkeer en publieke bedrijven nog minstens voor drie weken strekken, zonder dat de ingevoerde kolen behoe ven te worden aangesproken. De regering heeft heftig geprotes teerd tegen de houding van de com munistische vakfederatie, die moedwil lig aan de arbeiders de inwilliging van verschillende sociale eisen verborgen houdt. Gisterenavond omstreeks zeven uur reed een vrachtauto vlak bjj de Piet Gijzenbrug te Noordwijkerhout in een sloot, sloeg over de kop en kwam bijna geheel onder water te liggen. De rijkspolitie uit Noordwijkerhout, die gewaarschuwd werd, poogde de in zittenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend worden. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige Wilhelmus Dnyvenvoorde. vader van 10 kinderen, zijn broer de 52-jarige Nicolaas Duyvenvoorde, vader van 7 kinderen en hun neef, de 19-jarige P. Duyvenvoorde Dzn., allen uit Noord wijkerhout, op het droge konden wor den gebracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Na 23 October kan op de punten der oude textielkaarten VA 705 niei meer gekocht worden, daar deze kaarten dan haar geldigheid verliezen. W -fc. Er is een vo-orstel geformuleerd, dat uitkomst belooft voor de Veiligheidsraad in zijn geheel, een uitweg voor de drie westersen, die zich op dood spoor hadden begeven en satisfactie voor het oostelijk deel der grote vier, want de diplomatie der Sovjets zal, als dit voorstel slaagt, de overwinning binnenhalen, dat het niet gelukt is, haar politiek door de Veilig heidsraad te doen veroordelen. Op de tweede plaats zou Moskou berei ken, dat een conferentie der Grote Vier in het vooruitzicht wordt gesteld, een conferentie, waarin over en weer con- In het bijzonder kampte men in de grote havens met de talrijke zeeschepen met dit euvel en zeer in het bijzondei heeft men te Rotterdam mch deN.euwe Waterweg, waarop het getij e Ljkheden schept, dikwijls getracht ee oplossing te vinden Maar nog steeds moe. Ten bij mist de zeeschepen voor rtoe van Holland blijven liggen De schad'.v Welke de maatschappijen oplopen, laai zich raden, wanneer men bedenkt, da. vaarschema s in de war lopen, de dure huishouding aan boord van oceaansto mers onverwacht door gaat, de goederen- aanvoer stagneert, spoorwagons onbela den blijven, 'ploegen havenarbeiders niet productief zijn, kortom, hoe het gehele economische stelsel een schok krijgt. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen, zal echter de Nieuwe Waterweg binnen niet al te lange tyd de eerste waterweg van het continent zijn, waar de mist san worden verslagen. Men is n.l. op net ogenblik met proefnemin gen bezig waarbij radar het magische oog der mensheid, de nevels uiteen scheurt en de Nieuwe Waterweg zelfs b« mist geen gevaren meer zal ver- bergen. In dit «stadium van proefnemingen staat üiïeraard nog niets vast. Op het ogenblik uueraara not, rifieke moeilijkheden, immerswerden spem Waterweg. be_ keken"1 vmiiH een gebouwtje van de fir- keken vanuit een S j lwaar het uitstekend Kan werken. Dit is in eerste instantie het streven van het Radar Proefstation. Daarna konu uiteraard de moeilijkheid, dat ®en niet voldoende is, juist in verband mei bochten en bebouwingen, zodat nog worden bekeken, waar andere zencie geplaatst moeten worden en hoeveel zen ders nodig zullen zijn. Doch deze punten zijn in het huidige stadium slechts van ondergeschikt belang. Men kan zich indenken, dat de toe passing van havenradar niet alleen in ons land is bestudeerd. De eigenlijke stoot tot de onderzoekingen is gege ven in Antwerpen, waar kort na de bevrijding de toevoer van materialen zo vitaal was, dat deze aanvoer onder alle omstandigheden doorgang moest vinden Met radarapparaten op de ge stationeerde schepen heeft men toen getracht een oplossing te vinden, doch dit systeem bleek niet te voldoen. In het geboorteland van deze tech nische baby, in Engeland, waar reeds in 1936 streng geheim gehouden experimen ten met radar werden gedaan, is men toen aan de bestudering van havenradar begonnen. In Liverpool is in 1946 met radar aan de Mersey geëxperimenteerd, doch eerst in Juli van dit jaar is een definitieve installatie in gebruik geno men. Ook net eiland Man bezit momen teel een dergelijke havenbeveiliging. Zeer in het kort omschreven is het doel van deze havenradarinstallaties, dat hetzij de gehele haven, hetzij bepaalde gedeelten ervan (te Liverpool, zijn beide mogelijkheden benut) door de zenders worden bestreken. Men kan dus te allen tijde vaststellen op welke plaatsen van de rivier obstakels of schepen liggen, waarna naderende schepen door middel van radio-telefonische verbindingen kun nen worden ingelicht. Practisch heeft men op de Nieuwe Waterweg de behoefte aan deze voor lichting herhaaldelijk vastgesteld. Zelfs grote passagiersschepen, die zelf In het bezit van radarinstallaties zijn, ztfn bij mist gedoemd buitengaats te blijven. Het is voorgekomen, dat een dergelijk schip met eigen radar op de Nieuwe Waterweg obstakels signaleerde, doch uiteraard niet wist, wat het voorwerp precies was. Via Radio Scheveningen werd om inlichtingen verzocht, doch aan de wal kon men deze niet geven. Wanneer men echter aan de hand van radar het voorwerp had kunnen localise- ren en aan de hand van het „plotting- board" een kaart, waarop door tele fonische mededelingen van het radar personeel een soort „inventaris" van de Waterweg kan worden gemaakt had kunnen identificeren, zouden de moei lijkheden zijn opgelost. De kapitein had dan b.v. kunnen horen, dat het een baggermolen was, die buiten de vaar geul lag, of een schip, dat echter slechts 8 meter breed was en dus nog moge lijkheden tot passeren openliet, enz. Een verdere toepassing kan worden gevonden in het onmiddellijk signaleren van stoornissen. Wanneer b.v. bij plot seling invallende mist een schip op stroom voor anker gaat, kampt men op de open Waterweg met de moeilijkheid, dat het getij het schip rare parten kan spelen. Het schip kan b.v. omzwaaien en vast komen te zitten. Ook kunnen twee schepen tegen elkaar botsen. V7ar er echter ook geschiedt, het radaroog ziet het en de nodige assistentie kan worden gezonden. Levert een dergelijke radarbeveiiiging dus direct materieel voordeel op, ook het reclame-element speelt een rol van betekenis. Zo kunnen de directe uitga ven van de mogelijke installaties nooit afgewogen worden tegenover directe be sparingen. Trouwens beschouwingen over financiële voorzieningen ten aanzien vau deze installaties zijn voorlopig nog niet noodzakelijk, aangezien de proefnemin gen nog voortduren. Wanneer deze af gelopen zijn, zullen ook de besprekingen wel succes hebben, om te komen tot Rot terdam, de eerste door radar beveiligde haven van het vasteland! cessies zullen moeten worden gedaan» maar waarvan men niet ziet, dat zij de daadwerkelijke positie door Moskou in Duitsland ingenomen op belangrijke wijze zou kunnen verzwakken. Een weigering van Moskou zou dus on begrijpelijk zijn, temeer nu niet'alleen de „onzijdigen". doch ook de grote drie wel blijk geven, het Moskou gemakkelijk te willen maken, een minneiijke schikking tc aanvaarden. Als het op stemmen aankomt kan Vis jinsky zich zelfs onthouden, mits aan zijn wijze van doen dan niet het karakter van Vwto wordt verbonden- Men is zo wijs geweest het bemidde lingsvoorstel niet te publiceren. Men weet zelfs niet, door wie de tekst voor het besluit ter tafel zal worden ge bracht. Of het China of hel België zal zijn, ofwel dat Bramuglia zelf de resolu tie zal voorstellen. Wel kent me.i de strekking of juister gezegd weet men, dat de resolutie geen veroordeling in houdt van het optreden van de Sovjets te Berlijn. De vraag omtrent de be twiste bevoegdheid van de Veiligheids raad kan daardoor ook blijven rusten. De behandeling van de klacht zou het dus niet verder brengen dan een aan beveling tot alle vier de groten gericht, en niet tot de Sovjets alleen, om alle verkeers- en handelsbeperkingen op te heffen, die Berlijn hebben getroffen. Zal de dag der Verenigde Volken, die morgen in het Paleis Chaillot wordt ge vierd met medewerking van de Wereld federatie van alle vredesbonden, een feestdag kunnen zijn, of zal hij versom berd worden door de hopeloze vraag „wat nu" in de Berlijnse kwestie. Visjinskv'kan het antwoord geven. BATAVIA, 22 Nov. (Anefa) republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran aanvaard als basis voor onderhandelingen. De „Scaldis" heeft gisteren ter hoogte van het eiland Boavista gemeerd langs zij de Franse oorlogsbodem „Elie Mon- nier". Binnen enkele dagen zullen Piccard en zijn medewerkers met de bathyscaaf proefduikingen maken. Van alle sportberichten die na de oor log bijzondere aandacht trekken, heeft dat over de Tsjechische scheidsrechter Vavrocka ons wel 't meest geschokt. Tra gischer kan een sportman wel niet om het leven komen dan bij de heer Vavrocka het geval was. En in onze verontwaardi ging over het blad dat het bestond om hierover een cynisch grapje te debite ren, staan wij dan ook niet alleen. Het zou de schijn kunnen wekken alsof de nagedachtenis van de overledene ge schonden wordt wanneer wij naar aan leiding van zijn dood een „Tribune praatje houden. Doch indien wij aanne men, dat de heer Vavrocka 't goed met de sport meende en een andere ver onderstelling is ons onmogelijk dan kunnen wij hem op deze plaats slechts eren. Er zijn over de hele wereld vele Kra- vina's in het klein. Gelukkig bereikte ons nog nimmer eerder een bericht over scheidsrechter-moord. De lange geschie denis van scheidsrechter-incidenten heeft echter in 't Tsjechische grensstadj'e een rampzalig dieptepunt bereikt; Kravina is niet een incidenteel geval evenmin als Vavrocka de enige scheidsrechter is die ooit lichamelijk letsel opliep. Ook in ons land zijn de mishandelingen, plagerijen en onheuse bejegeningen van scheidsrechters aan de orde van de week. Wij gaan dit hier nu niet bezien vanuit het standpunt dat het allereerst ter be oordeling wordt ingenomen; het open baar geweten spreekt in dit geval dui delijk genoeg dan dat wij daar nog iets aan toe zouden behoeven te voegen. Wij zien nog 'n andere kant van deze affaire: zo gooien de sportlieden hun eigen gla zen in. Een scheidsrechter is iemand die het goed met de sport meent, die zijn kunde en tijd beschikbaar stelt om de sporters gelegenheid te geven hun wedstrijden te houden. Immers, bij de huidige toespit sing van het wedstrijdwezen en de men taliteit van spelers en publiek zou het onmogelijk zijn, een wedstrijd te houden, zonder dat daarbij een scheidsrechter aanwezig was. Is het nu niet de grootste grofheid, die een sportman kan begaan, wanneer hij opzettelijk oorzaak is van onaangenaam heden jegens iemand die hem de gele genheid tot zijn ontspanning waarborgt? De scheidsrechter is er voor de sportman, het is zijn enige intentie. De sportman dient dit onder alle omstandigheden ten hoogste te waarderen. Het is geen toeval, dat van overal klachten komen over een gebrek aan scheidsrechters, dat men op vele plaatsen reeds grote moeilijkheden heeft om het normale wedstrijdprogramma mét het be schikbare aantal arbiters af te werken. De referees hebben groot gelijk, warneer zij een garantie vragen voor erkenning van hun werk en wanneer zij er van ver schoond wensen te blijven risico van mis handeling en onheuse bejegening te lopen. De sportlieden houden de scheidsrech ters in ere. Ook in hun eigen belang. SUPPORTER. O De vaste betonbrug over de Wetering gelegd in de weg Steenwijk-Blokzijl- Noordoostpolder, zal ongeveer half December gereed komen Zij had onze vragen niet nodig om tot een prachtig verslag in staat te zijn. Zij vertelde van haar lange tochten, die gedeeltelijk te paard werden afgelegd, van de Nieuwjaarsdag bij de loerah, de „burgemeester", van een kampong heei hoog tegen de Ardjoeno; van de vele ziekten en ae treurige hygiënische toe standen onder de Javanen en van haav eigen onmacht om aan alle vragen om „obat" te voldoen; van de kinderlijke mensen in het binnenland en van de ge sloten, tot nationaal zelfbewustzijn ge komen stedelingen; van de vrouwen en haar werk in huis en op de sawah* en van de geringe aching die haar te beurt valt: en van de Nederlandse soldaten, die hun onbekende landgenoten veel te zeggen en te vragen hadden. Zij heeft ons ook verteld van he: werk, dat twintig Zusters van Bethanië er binnenkort zullen gaan doen. Hef oor spronkelijk plan was, dat men zich zou vestigen in Soerabaja, maar plannen zijn er om -e veranderen, en nu zal Ba tavia het startpunt zijn. In Batavia gaat Bethanië een „weeshuis" beginnen, welk woord wij tussen aanhalingstekens plaat sen, omdat het geen weeshuis maar een voogdij-inrichting zal zijn. Zo wil dat in Indonesië het spraakgebruik. De 230 kinderen, die deze inrichting zullen be- volken, zullen hoofdzakelijk kleine In do's en Chinezen zijn. Ze zullen er leven in paviljoens, zoals men die ook in Ne derland kent, waar de opvatting van het „bewaarsysteem" geëvolueerd is naar het paviljoenssysteem, dat het scheppen van een gezinssfeer mogelijk maakt en daardoor de opvoeding vergemakkelijk*. In Indonesië bestaat, ten gevolge van gebrek aan personeel, nog bijna altijd het loutere „surveilleren", zodat de Zusters van Bethanië hier tot de pio niers zullen behoren. Het is geen vraag, of dit werk een onmisbaar onderdeel is van wat wij cultureel "aan Indonesië moeten geven. Het is ook geen vraag, of dit werk tot het specifieke apostolaat van Bethanië behoort. Toch is Batavia nog maar het „startpunt". Het ideaal dat Bethanië koestert, is; de binnenlanden in te trek. ken en daar sociaal werk te doen en er vooral het Javaanse meisje op te heffen, dat vaak al onherstelbaar bedorven is op een leeftijd van 10 a 12 jaar. Als de Zusters van Bethanië eenmaal het land en de taal beter kennen en vat gaan krijgen op het Javaanse meisje, dan zal het haar mogelijk zijn ten volle het werk te doen dat de stichter zo na aan het hart lag: de meisjes en de vrouwen helpen, die in het leven niet gaaf ge bleven zijn. Luitenant-generaal George Stratemeyer chef van het Amerikaanse luchtverdedi gingscommando, heeft in een rede te Detroit verklaard, dat een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met raket aandrijving, de SX-1. een snelheid had bereikt van 1.600 km per uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1