De rode slag om Frankrijk Duizenden gezinnen in nood West-Europese Unie te Parijs bijeen De Paus roept opnieuw op tot gebed voor Palestina Weerbericht Duitse muziek voor Nederland Eerste duikproef van Piccard J Lö U DOMHEID kostte mensenlevens Trans-Atlantisch verdedigingspact wordt besproken Voorstel tot internationale beveiliging van Jeruzalem Niemand overleeft de Prestwick-ramp DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communisten bereiken hun doel Vuurtje stoken onder een mortier De kolenproductie Overleg over melkprijs NDER NDER DE P E Abdoelkadir naar Nederland De heer Philippo is ook bezweken Groot smokkeicomplot ontdekt Op geringe diepte en met de uiterste voorzorgen 70ste JAARGANG MAANDAG 23 OCTOBER 1948 No. 20758 Van de staking in de kolenmijnen begint de vierde week en enig uitzicht op een oplossing is er nog steeds niet. Zo de uitbreiding der maatregelen tegen de moedwillige vernielingen, Vrijdag j.l. door de regering afgekondigd, al een paar kalmere dagen heeft opgeleverd, kan men toch niet zeggen, dat er enige verbetering is ingetreden. Contact tussen de stakingsleiding, die geheel in handen der communisten is, en de regering is er niet en wordt zelfs van de zijde der communisten zorgvuldig ontweken. De bereidwilligheid van de christelijke en socialis tische arbeiders, om het werk te hervatten is weliswaar groot, maar uitgenomen in het uiterste Zuid-Oosten en in Lotharin gen, waar 60 pet. der mijnwerkers aan het werk is, wordt de werkwilligen belet naar de mijnen terug te keren. Zelfs is de regering er nog niet in geslaagd, de schachten, die door de posters zijn bezet, te doen ontruimen en een groot aantal mijnen, die door de communisten sterk gebarricadeerd zijn, bleven tot dusver nog ontoegankelijk voor de veiligheids diensten. Ontploffing doodde twee jongens TE VEEL DIERENARTSEN Weer stijging ITALIAANSE NAAR MIJNWERKERS NEDERLAND OUDE HUIDEN VOOR NIEUW C.C.D. slaat grote slag ROVERS KWAMEN UIT DE GEVANGENIS Hier staat de feestvierende orgelman uit Delft, de heer Tegelaar. Eigenlijk mocht hij hier niet staan, want de Delftse studenten hadden hem Zaterdag bij zijn 25-jarig pierementen-jubilé, bevolen thuis te blijven. Die dag namen de studenten het straatorgel voor hun rekening en naar de Delvenaars beweren was de buit niet gering Vandaag, Maandag zijn te Parijs de ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese Unie bijeengekomen. De Neder landse delegatie is als volgt samengesteld: mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken; Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, ambassadeur 'te Parijs; prof. mr. dr. J. P. A. Frangois; dr- H. N. Boon; de heer O- W. P. Molir en mr. H. Scheltema. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM VLIEGTUIG MET TWAALF PERSONEN VERMIST Z.H. de Pausheeft Zaterdag een Encycliek, getiteld: „In multiplicibus", uitgevaardigd, waarin Hij de hele christen wereld oproept tot gebed voor de vrede' in het H. Land en het voorstel doet, Jeruzalem een internationaal karakter te geven. Mijnwerkersstaking in FrankrijkStakers betrokken de wacht aan de poorten van de mijn, die met palen werden versterkt. Zelfs wapen den ze zich met stokken en stenen om eventuele indringers te weren. Het jonge element is, zoals men ziet, sterk vertegenwoordigd. KARDINAAL VON PREYSING BEDIEND KOUDER SJARIFOEDDIN IN LEVEN? ALLE HENS AAN DEKl Dit is Dover House, een van de fraaiste gebouwen van het Londense Whitehall, waar eerlang de Commissie der Westelijke verdedigings unie haar intrek zal nemen. Aan booid van de „Scaldis", 23 October. De eerste duikproef met de „bathyscaphe" van prof. Piccard, ditmaal met inzitten den en tot een diepte van 35 meter, is tot morgen (Zondag) uitgesteld, daar de toebereidselen tot deze operatie meer tijd in beslag genomen hebben, dan aanvankelijk kon voorzien worden. Inmiddels worden laatste preparaties met verdubbelde ijver voortgezet, opdat de eerste „duik", welke als „krachtproef" zal gelden, om de invloeden, die op het toestel inwerken, na te gaan en het hallast-systeem te inspecteren, weldra zal kunnen plaats vinden. WEER AUTO'S DOORREIS VOOR DOOR DUITSLAND DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Bröersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Zeer langzaam vordert het ontruimings- werk; daardooi blijft het hervatten van de veiligheidsdiensten buitengewoon moeilijk. De schade aan de mijnen toege bracht blijft dus doorgaan en de regering moet reeds rekening houden met een bui tengewone opbrengstvermindering van de kolenproductie gedurende vele maanden. Aangezien thans reeds 3 millioen ton steenkool verloren is gegaan, komt de in dustrie voor een tekort te staan; een zeer grote werkloosheid zal er het gevolg van ziJn- De regering heeft nu besloten, een mil lioen ton steenkool in het buitenland extra te kopen, doch om de daarvoor be nodigde dollars te vinden zal zij voor een zelfde bedrag minder benzine, katoen en vetten moeten invoeren. Overigens tonen het lamleggen van de handel, de werk loosheid in de andere industrieën, ne doven van elf nieuwe cokesovens zater dag j.l. en de stakingen in alle takkenJf®n bedrijf en verkeer, duidelijk, dat de co munisten hun doel hebben bereikt, om aan de opleving der Franse economie, na Amerika s hulp een gevoelige slag toe te brengen. De algemene staking en de toenemende -'be,, de christelijke en so cialistische vakbondfederaties naai een scheidsrechterlijke uitspraak doen zoeken en zij stellen thanr voor, arbitrage in te roepen. De bui genieester van St. Etienne heeft het initiatief genomen tot een ge- Ppeliike bespreking, maar de C.G.T. antwoordt niet. De communisten blijven in hun houding volharden en aan alle kanten wordt aan uitbreiding van het conflict gewerkt. ondcr deze omstandigheden moeilijk, lichtpunten te ontdekken. Er wordt blijkbaar op algemene staking aangestuurd. Met welke middelen de communisten de massa opzwepen, blijkt wel uit de mededeling van het commu nistische Zondagavondblad, dat met de opzienbarende mededeling kwam, dat de prefect van de Loire, dus in het hart van 't stakingsgebied, wapens uitdeelt aan de leden van R.P.F. (van d«- Gaul Ie), om deze lieden als aanvullingstroe pen te kunnen gebruiken. De regering heeft onmiddellijk een vervolging tegen dit blad ingesteld. In verband met de stijgende nood in het noordelijke kolenbekken, waarin de mijn werkers het meest gevestigd zijn, alleen in de Nord en Pas du Calais zijn er 400.000, zal Dinsdag de evacuatie der kin deren aanvangen. Het is intussen gelukt, een hoeveelheid electriciteit van het Pa rijse net naar het Noorden af te leiden, hetgeen in de allernoodzakelijkste behoef ten, zoals die van de zieken-diensten, voorziet. In alle mijngebieden worden voorts de mobile garde, de republikeinse veilig heidsdiensten en de politie versterkt, ter wijl belangrijke afdelingen infanterie en Senegalezen, ook motorcorpsen, zijn sa mengetrokken en in reserve worden ge houden. De havens van Calais en Boulogne wei geren de kolenontschepingen te verrich ten, zodat de schepen met invoersteenko- len naar Antwerpen vertrekken. De commandant met zijn 120 manschap pen van de veiligheidscompagnie, die te Monchau-les-Mines in de mijnen waren opgesloten, zijn vrijgelaten. De mijnen van Blanzy, waar de com munisten zelfs de spoorwegrails hadden opgebroken, om zich te barricaderen, zijn nu in handen vr~ de overheidstroepen. Er zijn. een veertigtal arrestaties verricht en aan de onlusten deelnemende Italianen en ex-Duitse krijgsgevangenen, die als vrijwillige arbeiders waren gebleven, zijn zonder vorm van proces over de grens gezet. Onvoorzichtigheid ondanks alle waar schuwingen heeft Zaterdag In de na middag in de duinen bij IJmuiden aan twee jongens het leven gekost. Een derde knaap ontkwam aan de dood; hij werd niet-Ievensgevaarlijk gewond. De jongens, allen ongeveer vijftien jaar. H. V. en J. H- uit IJmuiden en D. K. uit Santpoort, waren gedrieën de duinen in getrokken. Paden en wegen zijn daar vrij gegeven voor het verkeer, maar waar schuwingsborden vermelden alom, dat hat buiten de paden nog altijd levensgevaar lijk is. Op hun zwerftocht vonden de kna pen een verroest handmortier, dat ze meesleepten naar een bunker. Tot zover liep alles nog goed af, doch toen kwamen zij °P het onzalig idee er een vuurtje on der te stoken. Daarbij is namelijk vermoe delijk een in het mortier achter gebleven granaat of granaatrest tot ontploffing ge komen. V. en K. werden door de rond vliegende stukken staal getroffen en op slag gedood. Hun lijkfen waren zwsar verminkt. De derde jongeman, J. H. is gespaara gebleven, vermoedelijk doordat de bun- kerwand hem heeft beschermd. Hij kreeg slechts een noofdwonde en is onmiddellijk na de ontploffing naar een café in de nabijheid gehold, waar men de politie heeft gewaarschuwd Deze waarschuwde op haar beurt de Rode Kruiscolonne van IJmuiden, welke zich direct naar de bun ker spoedde. Er kon echter geen hulp meer worden geboden. Er is te veel liefhebberij voor de studie van dierenarts. Op de jaarvergadering van de Mij. voor diesgeneeskunde te Utrecht zeide de voorzitter, dr- Y. M. Kra mer, dat het aantal studenten aan de faculteit der vee-artsenijkunde de laatste jaren veel groter is dan er in de toekomst geplaatst kunnen worden, zelfs als daarbij het aantal mogelijkheden zeer ruim wordt genomen. Gedurende de week van 11 t.m. 16 Oc tober 1948 werden in de Nederlandse ko lenmijnen in totaal 216.605 ton kolen ge produceerd tegen 213.037 ton in de voor afgaande week. Dit wil zeggen: 36.101 ton per dag (v. w. 35.506 ton). Het aantal ondergrondse diensten was gemiddeld 21.008 (v. w. 20.864). De pres tatie per man dienst van 8 uren bedroeg 1809 kg. (v. w. 1791 kg.). Het aantal ver zuimen was 14.9 pCt. Hiervan waren 7.6 pCt. zieleen (v. ,w. resp. 15.4 pCt. en 7.3 pCt.). De Ned delegatie, die in Rome bespre kingen heeft gevoerd over de werving van Italiaanse mijnwerkers voor de Lim burgse mijnen heeft telegrafisch mee gedeeld, dat overeenstemming bereikt is. De overeenkomst moet thans nog door de Nederlandse regering worden bekrach tigd. Drie en twintig duizend huiden van koeien, kalveren en geiten heeft de po litie in Meppel opgespoord, welke daar door de directeur van een huidenhandel, diens boekhouder en inkoper op verschil lende plaatsen, o.a. in de grond, waren verborgen. De partij vertegenwoordigde een waar de van ongeveer 220.000. De drie be doelde personen zijn in arrest gesteld. Een onderzoek van ambtenaren der prijsbeheersing, C.E.D.E.C. en C.C.D heeft uitgewezen, dat er duizenden hui den van oude productie buiten de admi nistratie werden gehouden. De bedoeling daarbij was, deze te verkopen tegen de hogere prijzen, welke voor huiden uit. nieuwe productie zijn toegestaan. Was dit gelukt, dan zou de partij minstens 100.000 meer hebben opgebracht. Thans gaat het onderzoek door in an dere provincies. Men vermoedt namelijk dat ook andere huidenhandelaars zich aan prijsovertredingen hebben schuldig ge maakt. Naar wij vernemen heeft de Stichting van de Landbouw een uitvoerig onder houd gehad met de minister van Land bouw over de wintermelkprijs, welke op 7 November a.s. zal ingaan. Dezer dagen kan een uitspraak van de ministerraad hierover worden verwacht. Enige tijd geleden kreeg de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Trynwalden" te Giekerk (Fr ongewenst bezoek. Twee mannen, maskers voor 'het gelaat, over vielen hem en dwongen hem de sleutels van de brandkast af te geven. Met de geldswaardige inhoud daarvan en twee fietsen verdwenen de kerels Lang heeft de politie moéten zoeken, maar tenslotte kreeg zij in Kimswerdeen draad in handen, welke leidde naar twee Leidenaren, die onlangs uit de gevange nis waren ontslagen. De vermoedens ble ken juist. De heren bekenden en vertel den, dat zij in de gevangenis hadden ken nis gemaakt met een paar Friezen, waar na zij het besluit, hadden genomen In Friesland te gaan „werken". De maskers en de fietsen, die ze in het water hadden geworpen, zijn teruggevonden. De heren hadden bij hun arrestatie een met scherp geladen-revolver bij zich. Ze zitten nu in Leeuwarden. Abdoelkadir, secretaris van Staat voor algemene zaken en plaatsvervanger van dr. Van Mook, zal morgen op verzoek van de Nederlandse regering voor be sprekingen met haar naar Nederland reize'n. Z. H. Exe. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Enkhuizen de weleerw. heer C. J. van Haastert, neomist. Een „Lockheed" van de Nieuw-Zee- landse Luchtvaartmaatschappij wordt ver mist. Er bevinden zich 12 personen aan boord. Een uitgebreid onderzoek boven het centrale gebied van het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland is ingesteld. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft als voorlopige agenda van de Conferentie de volgende punten be kend gemaakt: 1. Ratificatie van de overeenkomsten, die opgesteld zijn door de vijf ministers van defensie; o.a. de overeenkomst be treffende de militaire organisatie, die onder leiding zal staan van de Britse veldmaarschalk Lord Montgomery. 2. Voorstellen betreffende de stichting van een economische unie. 3. Het aanstaande Trans-Atlantische verdedigingspact, met Ver. Staten en Canada. 4. Het Franse voorstel tot het houden van een voorbereidende conferentie in zake een Europees parlement. 5. Rapporten der commissies, betref fende bredere samenwerking op cultu reel en sociaal terrein- Voorts zullen de ijuidige toestand In Duitsland, de kwestie Berlijn, de op bouw van een West-Duitse staat en de herstelbetalingspolitiek ter sprake wor den gebracht. Ook de vraagstukken be treffende de Italiaanse koloniën, Pales tina en Spanje zullen waarschijnlijk worden behandeld. Na herinnerd te hebben aan de bezorgd heid over het lot der heilige plaatsen in Palestina, en in het bijzonder die in de heilige stad, zegt de H- Vader, zich rich tend tot de bisschoppen: „In Onze jongste Encycliek „Auspicia quaedam hebben Wij U gevraagd, te bidden en de gelovi gen die aan Uwe herderlijke zorg zijn toevertrouwd, aan te sporen tot ëebea, opdat door de voorspraak van de AUei- heiligste Maagd de geschillen in Palestina op rechtvaardige en vredelievende wijze zouden mogen worden opgelost en de een. dracht daar weer zou mogen terugkeren. Niettemin zet het voortduren van het conflict en de onophoudelijke toeneming der morele en materiele verliezen Ons aan, Onze oproep met nog grotere aan drang te hernieuwen, in de hoop, dat hij door de ganse christenwereld moge ge hoord worden. ■.Wij koesteren de hoop, dat deze sme- kingen en verwachtingen een aanwij zing voor de waarde, welke een groot deel der mensheid aan de heilige plaatsen hecht in de hoge vergaderingen, waar het vredesvraagstuk wordt besproken, de overtuiging zullen verdiepen, dat het, ter- wille van een betere waarborging van de veiligheid der heiligdommen, onder de tegenwoordige omstandigheden van groot nut zou zijn een internationaal karakter aan Jeruzalem en zijn omgeving te geven, waar zovele kostbare herinneringen aan het leven en de dood van onze Verlosser te vinden zijn". Het is ook noodzakelijk, aldus de Encycliek verder door internationale waarborgen, zowel het recht van vrije toegang tot de heilige plaatsen, als de vrijheid van godsdienst en de eerbiediging van onze gewoonten en godsdienstige tra dities te verzekeren, opdat weldra de dag moge aanbreken, dat het alle mensen op nieuw mogelijk wordt, op bedevaart naar het Heilige Land te gaan, in welks mo numenten, die een levende herinnering zijn aan het uit liefde tot de mensen ge brachte Levensoffer, het grote geheim van de vrede onder de mensen ligt uitgedrukt. Conrad kardinaal von Preysing, aarts bisschop van Berlijn, werd gistermorgen voorzien van de laatst# H. Sacramenten der stervenden. Sinds hij Donderdag jl getroffen werd door een herse'nberoerte, wordt de kardinaal in een ziekenhuis verpleegd. De behandelende geneesheren deelden gisterenavond mede, dat de toestand van Duitsland's eerste kardinaal enigszins verbeterd was Kardinaal yón Preysing is 68 jaar oud. Zes personen vonden de reddingsploe gen Woensdagnacht, die bij het ongeluk met de Constellation „Nijmegen er het leven hadden afgebracht. Die eigen nacht nog en in de loop van de Donderdag be zweken vijf van hen aan het letsel, dat zij hadden opgelopen. De brandwonden en de overige kwetsuren waren te ernstig geweest. De laatste geredde, de heer W. H. Phi lippo uit Sassenheim, hoopte men echter te kunnen behouden. De geneesheren gaven hem vijftig procent kans en aan vankelijk scheen er een verbetering in te treden in zijn toestand. Zaterdag echter trad er een lichte verslechtering in en Zondagmorgen was de toestand van de patient, die ernstige brandwonden had en aan een zenuwstoring leed kritiek. Giste renavond is hij overleden- Zoals men weet, was een broer van de heer Philippo, die met hem in de Constel lation reisde, reeds terstond omgekomen. Niemand van de inzittenden heeft dus de ramp van Prestwick mogen overleven. Alle veertig vonden zij, helaas, ondanks het moedig reddingswerk der inwoners van Tarbolton, in het Schotse land de dood. Voor de K.L.M. betekende deze slag de onderbreking van een reeks van ongeveer duizend ongestoorde vluchen naar Amerika. Er blijkt met de partij diamanten, die bij het wrak van 't verongelukte K.L.M.- toestel bij Prestwick zijn gevonden, niets geheimzinnigs in het spel te zijn. En van smokkelarij is geen sprake. Volgens een mededeling van de P.T.T. vormden zij een aangetekende zending, welke met machtiging van de douane werd uitgevoerd. Het voornaamste punt van bespreking betreft echter de vorming van het Trans- Atlantische verdedigingspact. Onze Londense correspondent seint: In politieke kringen te Londen acht men de Parijse bijeenkomst van bijzon der belang en men verwacht er een ver. sterking van de West-Europese Unie van en wel om drie redenen, gisteren door de diplomatieke medewerker van de „Sunday Times" genoemd. 1. De gemenebestconferentie te Londen heeft de Britse politiek in Europa op verschillende belangrijke punten opge klaard en bekrachtigd 2. Zowel de militaire als de econo mische organisatie van de Westelijke Unie hebben in de laatste tijd belang rijke vorderingen gemaakt. 3. De beide voornaamste partijen in de Ver. Staten nemen thans een stand punt in, waardoor een Amerikaanse verbintenis tegenover West-Europa op lan^e termijn aanstaande is. Men verwacht, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, ge schraagd door de officiële Amerikaanse steun, opnieuw zal proberen zijn collega's ervan te overtuigen, dat Europa moet „federeren of sterven". Bevin en de Britse labourpartij heb ben tot nu toe het voornaamste strui kelblok gevormd in de richting van een Europese federatie Volgens wel ingelichte Britse kringen, zal Bevin, die gasterenmiddag te Parijs arriveerde, op de huidige conferentie de Frans- Belgische voorsteilen voor een West- Europees parlement, „met enig voor behoud" steunen De verwachting van Maandag avond tot Dinsdagavond luidt: Vanavond voornamelijk in het Zuidoosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende be wolking met enkele plaatselijke buien. Matige en langs de kust tij delijke nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder. 26 Oct.: Zon op 7.23 uur, onder 17.24 uur; maan op uur, onder 15.39 uur. Het te Kediri verschijnende dagblad „Soeara Rakjat" bericht nu, dat de ex-pre mier, thans communistenleider, gearres teerd zou zijn. De correspondent van ge noemd blad meldde, dat hy ontdekt werd in een tuin ten Noorden van Patjitan (aan de Zuidkust van Java). Sjarifoe^Bin zou doodziek zijn. Tege lijk met hem zou Wikana de voormalige gouverneur van Soerakarta, zijn aange houden. Antara meldt, dat de militaire comman dant van de residentie Kediri met ingang van 22 October een verschy'ningsverbod heeft uitgevaardigd tegen de „Soeara Rak jat" wegens publicatie van dit bericht, hetwelk volgens het bevelschrift „nog niet officiëel is". Naar onze weerkundige medewerker in ons blad van Zaterdag vaststelde, blijft het regenachtig. Nu is op de mens na niets zo veranderlijk als het weer en de weers- berichten en eo ipso de weerkundigen. Wellicht, dat het aspect van de Berli.inse kwestie kan wedijveren in grilligheid: zo staat de diplomatieke barometer op storm of men constateert, dat deze naar mooi weer loopt doch over het geheel genomen draait het om „veranderlijk". Zaterdagavond hoorden wij nog aan de radio, dat het voorstel inzake Berlijn van de zes kleine mogendheden door de Rus was afgewezen. Toen wij dan ook Zondag middag luisterden naar de diagnose van Bernard Person, verwachtten wij naast de regen van de weerkundige een depressie- verhaal van genoemde A.N.P.-correspon dent bij de Veiligheidsraad. Maar buiten was het nog vrij aardig weer en uit de luidspreker klonken zonnige klanken: het Berlijnse conflict liet zich heel wat vrien delijker aanzien en over Vishinsky, die in een vreselijke bui pleegt te verkeren, was blijkbaar een feestelijke stemming vaar dig geworden in verband met de derde verjaardag van de Verenigde Naties. De „zes", die „van zessen-klaar" bleker, zullen wellicht een tien kunnen incasse ren, want na veel „vijven en zessen" wil len de sovjets, naar het zich gisteren liet aanzien, het bemiddelingsvoorster van de zes mogendheden niet zonder meer van nul en gene waarde maken. Nu is het natuurlijk wel mogelijk, dat de optimisten zich verrekend hebben en de wereld zal moeten overrekenen, doch Zondagmiddag waren wij zo blij, dat het bericht over de mislukking niet alleen letterlijk maar ock figuurlijk uit de lucht gegrepen was, dat wij besloten, die dag geen berichten meer uit de lucht te grijpen en het radio nieuws voor ons volkomen nieuw te laten, totdat wij vandaag kennis zouden nemen van de nieuwste berichten van onze Bui tenland-collega's. Waarom zouden wy onze Zondagse stemming op de derde ver jaardag van de V.N. laten bederven door mogelijk veranderde berichten? Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat wij op die manier van luistervink een dove struisvogel werden. Och, op z'n tijd kan het -dienstig zijn zich doof te houden, maar velen houden zich doof, wanneer dit niet geoorloofd is. Doch wat hindert het, zo wij onze oren dicht stoppen om het motor-geronk van de luchtbrug by Berlijn niet te horen? Als wij maar onze harten niet sluiten voor de barre nood in Duitsland en Oostenrijk. Met of zonder luchtbrug, het bekende „schip voor Keulen" kan en moet varen, niet eenmaal doch meerdere malen en dan geheel bevracht met liefdesgaven. Het is waar, de Duitsers hebben ons lelijk in de boot genomen maar nu zitten zij in de boot en dreigen onder te gaan. Holland nu zal niet langer het land van de onbaatzuchtige mensenredders zijn, wanneer het nu verzuimt ter redding uit te varen. Daarom alle hens aan dek! ANALYST. In samenwerking met de douanerecher che te Maastricht is de economische dienst van de Kerkraadse gemeentepolitie erin geslaagd een grote smokkelorganisatie te ontmaskeren, die zich bezig hield met het overbrengen van schoenen en nootmus- De eerste duikproef zal ondernomen worden in de baai ten Zuiden van he* eiland Boa Vista van de Kaap Verdische eilanden, op 22 graden 57 min. Wester lengte en 15 graden 59 minuten Noorder breedte. De laatste hand wordt intussen gelegd aan de uitrustingen van luitenan1 Cousteau en zijn duikers-helpers. Vermoedelijk Maandag zal een tweede „duik" worden beproefd, wederom op geringe diepte, waarbij alle manoeuvres, die de eerste keer zijn uitgevoerd, her haald zullen worden en. voorzover zich* baar, op een documentaire film zullen worden vastgelegd, met onderzeese foto opnamen Bij de twee duikproeven zullen de dui kers en de luitenant-ter-zee Cousteau voor de veiligheid der inzittenden van de „bathyscaphe" zorgen. Zij zullen door een patrijspoort de no dige observaties verrichten en zich ge reedhouden. om, zo nodig, in te grijpen met behulp van een onderzeese kabel. Een drukke bedryvigheid heerst aan boord van de „Scaldis" by het verrichten van de laatste inspecties en verificaties (Nadruk verboden Copyright Scoop- ka^t naar Duitsland en daarvoor haarlint, fluweelband en mondharmonica's terug ontving. Deze organisatie, welke een om zet had van tienduizenden guldens per maand, was op touw gezet door een ze kere Z- uit Maastricht, een gewezen poli tieke delinquent. Z. had zich de medewerking weten te verzekeren van een dozijn inwoners van Bleijerheide, voor het merendeel huis vrouwen van Duitse afkomst, die met Ne derlanders zijn gehuwd en dank zij haar relaties in Duitsland gemakkelyk aan adressen voor de ruiltransacties konden komen. De medeplichtigen zorgden voor het over en weer brengen van de smok kelwaar, hetgeen in Bleijerheide een koud kunstje is, want deze wijk van Kerkra Ie is aan drie zijden omgeven door de grvfis. De uit Duitsland afkomstige goederen werden gebracht bij de echtgenote V te Kerkrade. Daar haalde Z. ze af met een luxe-auto en bracht ze vervolgens aan de man in Amsterdam. De zaak kwam asn het licht, doordat de politie het verdacht vond, dat dé auto van Z. zo vaak voor het huis van mej. V. werd gezien. Men ver richtte naar aanleiding hiervan een huis zoeking bij Z. en vond daar een partij harmonica s, fluweelband en haarlint ter waarde van ƒ5000. Deze partij was de oogst.van eén keer op en neer rijden néar Kerkrade en Z. maakte sinds Juli j.l., toen ny met dit. zaakje begon, drie a vier maal per week zo'n rit. Automobilisten, die door Duitsland naar andere landen wensen te reizen, worden blijkens informatie van de K. N. A. C. hiertoe met ingang van 1 November weer in staat gesteld, daar van die datum af ook voor toeristen weer doorgangpermits worden verstrekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1