Voor m de nieuwe Indonesië rechtsorde Het Franse offensief tegen de bezetters der mijnen Stormhoek Rusland spreekt zijn veto uit Tegen de verzoeningsresolutie der „zes neutralen Het lot van de TOTALISATOR NOODWET IN NACHTZITTING AANGENOMEN Militair machtsapparaat in werking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ministeriële haast in verband bestands- schendingen J In de Slachtoffers van de vliegramp Wedden vrij of minder onschuldig Aardappelmeel in het brood Bathyscaaf defect 70ste JAARGANG DINSDAG 26 OCTOBER 1948 No. 20759 Na een debat, dat duurde van half acht tot des nachts tegen half drie, heeft de Tweede Kamer de noodwet Indonesië, waar bij de regering wordt gemachtigd voorlopig algemene maat regelen te nemen met betrekking tot de voorbereiding van en de overgang naar de nieuwe rechtsorde in Indonesië, aangeno men met de vereiste „tweederde-meerderheid' van 69—25 stem men. Tegen stemden de A.R., de St. Ger. Partij, de Communis ten en de heren v. d. Feltz en Schmal (C.H.). GODS NAAM IN DUITSE GRONDWET? De Deense Kon. Familie kwam naar Engeland ter hijwoning van de opening Woensdag a.s. vanyde Deense tentoonstelling in het Victoria en Albertmuseum te Londen. V.l.n.r. Koningin AlexandrineKoningin lngrid en Koning Frederïk hij hun aankomst Zondag in Harwich. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Minister Moch heeft gisterochtend vroeg het offensief tegen de communistische bezetters der mijnen doen inzetten en de grote machtsontplooiing van de regering heeft de stakers volkomen verrast. Vijfhonderd vierkante kilometer zeer rijk mijngebied, dat van Douai tot de Belgische grens loopt, werd geheel bezet en daardoor werden een tiental mijnen van de communistische posters gezuiverd. Een commissaris gelastte de ontruiming. Bij weigering marcheerden de politietroepen en militairen in dichte gelederen aan en nagenoeg zonder uit zondering zijn de posters onmiddellijk gezwicht. Een aantal arrestaties had plaats, meest van vreemde werkkrachten en van arbeiders, die met de mijnen niets te maken hebben. De Amsterdamse dirigent Fred Roeske wordt 27 October 80 jaar. Hog voor kort werd hij door de Zweedse koning gedecoreerd met de orde van Wasatijdens de succesvolle tournee met de Kon. Mannenzangvereniging Apollo". Stoffelijk overschot in Nederland 99 Onder grote spanning is gisterenmiddag om 17.40 uur de Veiligheidsraad bijeengekomen ter bespreking van de Berlijnse kwestie. In deze zitting hebben de Westelijke mogendheden elke poging om de op de laatste vergadering voorgestelde resolutie te wijzigen, afgewezen. Alexandre Parodi (Frankrijk) noemde de resolutie, waarin eerst de opheffing van de blok kade wordt geëist en daarna besprekingen over de valuta kwestie worden voorgesteld, „een eervolle uitweg voor allen". Ook Sir Alexander Cadogan (Engeland) en dr. Jessup (Ver- Staten) keurdenn de resolutie goed. De Rus Visjinsky deelde echter mede, dat hij zijn veto zou uitspreken. HET ONDERZOEK „Neen, mijne heren"Een dergelijke manipulatie verrichtte mr. Visjinsky reeds 28 maal; dit keer was Berlijn het kind van de rekening. Meerderheid in Eerste Kamer, doch zonder geestdrift MILITAIRE OPSTAND IN PARAGUAY REGERING BELEDIGD IN „DE WAARHEID" Gevangenisstraf voor partijbestuur? Zo lieten de communisten het station in Madioen achter, toen zij zich gedwongen zagen de stad te verlaten, produceerden zij eerst nog wat „verschroeide aarde". de KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDA COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De bezwaren, welke gisteravond in de Tweede Kamer tegen het ontwerp Nood wet Indonesië naar voren werden gebracht waren allereerst afkomstig van de heer Schouten. Hij achtte dit wetsontwerp m strijd met art. 210 van de Grondwet. De Staten-Gene-aal kunnen bij aanvaarding van dit wetsontwerp de getroffen rege lingen eerst beoordelen, nadat zij in wer king zijn getreden en de regering krijgt de vrijheid tot alles wat zij binnen de grenzen van dit wetsontwerp wenselijk oordeelt. Spr. zag een zeer essentieel ver schil tussen een normale behandeling in de Kamer en een bekrachtiging achteraf, welke het, aldus spr. onmogelijk zou ma ken een constructief inzicht te doen gel- d<Wat het overleg met de Ver. Staten be trof, meende de heer Schouten, dat de M. v. A. niet inging op het punt of de V S. hebben verlangd, dat de Republiek mede zal oordelen over het wetsontwerp op dc Interim-regering De M. v. A. zegt slechts, dat de plannen betreffende de Interim-re gering niet aan de goedkeuring der V. waren onderworpen. Dat was in het voor lopig verslag niet gevraagd en de Ileer Schouten stelde daarom ïsc!h de vraag of er overleg was gepleegd met Amerika en of Amerika had ver ang i a de Republiek zich vooraf over de plannen der Ned. regering zou kunnen uitspre ken. Ditzelfde punt was natuurlijk koren op de molen van de communisten, die bij monde van Paul de Groot deze gele eenheid aangrepen om een nummer weg te geven over de financiële dictatuur der Ver. Staten. De conclusie was, dat zijn partij geen medewerking hieraan zou kunnen ver lenen, tenzij de regering zou kunnen aan tonen, dat zij zonder deze wet niet zou kunnen regeren. Kanonnade van Weltcr De heer Weiter liep direct weer hard van stapel. Dit is de vierde keer. zeide hij dat het parlement wordt opgejaagd. Eerst bij het paraferen van Linggadjati, toen bij het tekjenen van dat „onzalige" verdrag.Voor de derde lAaal bij de grond wetsherziening en nu voor- de vierde maal. En nu wordt de Kamer eenvoudig gevraagd voorlopig te abdiceren. Overi gens werkte de heer Weiter naast de zelfde bezwaren, welke hij had als zijn a.r.-voorganger met het zware geschut van dramatische vergelijkingen. Eerst hakte, zo zeide hij, de regering met een bijl aan de grondslagen van de grondwet, nu hanteert zij een elegant floret, maar beide zijn even dodelijk Hij suggereerde vervolgens voor de onderhandelingen met de Republiek een termijn te stellen om aldus toch nog spoedig met het wetsont werp op de Interim-regering te kunnen komen. Dan zou ook de Kamer haar sug gesties te dezer zake kunnen geven En tenslotte kwam er het vlammende be toog van te doen in plaats van te praten en orde en rust te herstellen. Ook de heer Tilanus (C.H.) zag niet veel heil in de besprekingen met de Republiek Wil de regering dit toch doen. dan dient dit overleg zo kort mogelijk van duur te zijn. Overigens kwamen dezelfde bezwaren naar voren, en men moest zich wel afvragen, hoe de C.H.- fractie tegenover dit wetsvoorstel stond. Het wetsontwerp zelf vond de heer Tilanus wel moeilijk te verwerken, vooral met het oog op de grondwettelijke rech ten van de Staten-Generaal en de duide lijke bewoordingen van art. 210 van de grondwet. Neen, de heer Vonk (VVD.) zag de bezwaren niet zo zwart. Het resultaat van het overleg met de federalisten kon niet meer ongedaan worden gemaakt. Waarjia de heer Oud fV.V.D.) zich bezig hield met de staatsrechtelijke zijde van dit wetsontwerp en wel met de beantwoor ding van de vraag: is dit wetsontwerp in strijd met art. 210 van de grondwet? Spr. meende van niet. Ware het wel het geval, zijn fractie zou tegenstemmen en deze opvatting hield hij de heer Schou ten voor. Het is een vraag van beleid en niet van constitutioneel recht, hoever de Staten-Gen. willen gaan in hun machti ging aan de regering. Wat de afwijking van de grondwet betref, maakte de heer Oud een vergelijking met de grondwet van Weimar. Hier is geen sprake van De deskundigen, die te Bonn bij een zijn om de nieuwe grondwet voor de West-Duitse staat op te stellen, zijn, naar de „Herald Tri bune" meldt, in een debat gewik keld over .de vraag, of in deze constitutie van de Godheid gewag zal gemaakt worden of niet. De Christen-democraten verklaar den er zich voorstander van de vol gende zinsnede op tè nemen: „De waardigheid van de mens vindt haar grondslag in de eeuwige rechten, hem door God gegeven". Tegen opneming van Gods naam in de constitutie verklaarde zich de liberaal-democratische partij, onder voorwendsel, dat God niet mag be trokken worden in de dwaasheden en tekortkomingen der mensen, waarvan Duitslands troebele ge schiedenis in de twee wereldoor logen getuigt. dictatoriale macht, de St. Gen. behouden volledige controle. Volgens art. 210 van de grondwet was voor de machtigings wetten volgens spr. geen 2/3 meerderheid vereist, daar deze wet, eenmaal overge nomen, een nieuwe competentie zou scheppen. De formulering dienaangaande in het wetsontwerp achtte spr. niet juist. „Proeftermijn" te laag Verder bepleitte spr. dan nog ter be krachtiging van genomen maatregelen de indiening van het betrokken wetsontwerp bij de Staten-Generaal op dezelfde dag, waarop het door de Koningin wordt ge tekend en een gewijzigde procedure van behandeling, waartoe hij een andere re dactie ter overweging aanbeval. De bezwaren van de afgevaardigde Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) cul mineerden in de bekrachtigingstermijn van drie maanden en het z.i. teleurstel lend antwoord dienaangaande van de minister in de M. v. A. Hij noemde dit het creëren van een proeftijd. Het gaat er slechts om, dat de regering kan han delen naar de eisen van het ogenblik en een duur van 3 maanden voor de be krachtiging daarvan is niet de bedoeling van het wetsontwerp. Spr. stelde een termijn voor van 1 maand. Waaraan zijn partij wenste vast te houden. Naar het antwoord hierop van de minister zou zij dan haar houding bepalen. Prof. Romme (KVP) ging nog eens dieper in op het juridisch betoog van de heer Oud om tot de conclusie te komen, d^t het hier toch geen .compententie- vraagstuk gold maar een delegatie-vraag stuk. De bezwaren tegen het voorstel wat het beleid betreft, wees spr. af. Hij koppel de daaraan de bereidheid het kabinet de verlangde bevoegdheid te geven. In enige juridische puntigheden inzake het bezwaar van de termijn van drie maan den, door de heren Oud en v. d. Goes v. Naters gesteld en inzake het vervallen van de woorden „zo mogelijk" in art. 1 sloot prof. Romme zich daarbij toch ge deeltelijk aan. De juridische geesten, door de voortref felijke rede van mr. Oud opgeroepen, waren niet meer te bedwingen. En prof. Gerbrandy besloot zijn phillippica met de toezegging, tegen „dit verderfelijk pro duct van het kabinet" te zullen stemmen, omdat door een blanco-volmacht- het morele recht van een minderheidsoppo sitie werd aangetast. De minister antwoordt Een kwartier na middernacht (na vijf minuten pauze) kwam minister Sassen aan het woord. In een rede van een goed half uur nam hij, de verschillende objecties coördine rende alle sprekers onder schot. Het bleek daarbij, dat hij niets van zijn stand punt prijs gaf, zelfs niet tegenover de heer v. d. Goes van Naters, die toch lich telijk de bedreiging had doen horen van een afwijzend standpunt. Hij zette daar tegenover uiteen, dat de termijn van 3 maanden juist noodzakelijk was voor het doel, tot een zo goed mogelijke regeling te komen. De constitutionele bezwaren van de heer Schouten e.a. (art. 210 van de Grond wet) bestreed hij wel gemakkelijk met argumenten, hem door de heer Oud aan de hand gedaan. De poging van de heer. Oud om in de plaats van de bekrachti- gingswet een blvestigingswet te stellen, wees de minister af met de opmerking, dat het juist de bedoeling was van de regering, dat de Kamer zich zelfs in details zou kunnen uitspreken. Dit tevens in antwoord op de beschuldiging van prof. Gerbrandy, dat het morele recht van de oppositie werd aangetast. Bestandsschendingen De haast, welke de regering maakt, motiveerde de minister met het opsom men van het ontstellend aantal bestands schendingen en de infiltraties eerst van 20.000, later nog weer van 11.000 man, die zelfs in groepen van bataljonssterkte opereren. Wat natuurlijk koren was op de molen van de heer Weiter. De regering, aldus de minister, moet de zaak zo stellen, dat er geen succes volle besprekingen met de republiek mogelijk zijn, indien de republiek geen ernst maakt met de uitvoering van het bestand, door haar vrijelijk aanvaard en ondertekend. In de gegeven omstan digheden achtte de minister de door de regering gekozen weg de enig mo gelijke en het niet onderhandelen met de republiek zou z.i. het overleg met de federalisten meer in gevaar bren gen dan wel onderhandelen mogelijk zou kunnen doen. Slechts tegen het schrappen van de woorden „zo mogelijk" in art. 1 had de minister geen bezwaar. Uit de replieken kwamen nog enige redactionele wijzigingen voort op aan drang van de heer Oud, terwijl de heer v. d. Goes van Naters in een amende ment voorstelde de termijn van 3 maan den te veranderen in 1 maand. Daar de minister echter door een wij ziging van de artikelen 2 en 3 hieraan tegemoet kwam, werd dit amendement weer ingetrokken. Daarna kwam de stemming met het resultaat als in de aanvang vermeld. Daar de minister de wet nog vóór 1 November in het Staatsblad wil zien op genomen, zal behandeling in de Eerste Kamer nog deze week moeten vol|en. Het is de bedoeling, dat het Donderdag in de afdelingen zal worden onderzocht en dan de volgende dag in openbare be handeling zal komen. Dezelfde grote machtsontplooiing hgeft ook beneden de Loire in het centrale mijngebied van Frankrijk de rus; doen handhaven, zowel l'n st. Etienne, waar de burgemeester van de zijde van de communistische C.G.T. een weigering op zijn bemiddelingsaanbod heeft ontvangen, als te Firminy, waar de begrafenis van een der slachtoffers van de relletjes van Vrijdag j.l. plaats had. Het zuiveringswerk moet nu heden ochtend worden voortgezet en de com munisten proberen zich na de felle klap van gisteren te herstellen; de leiders heb ben hedennacht weer tot krachtige weer stand aangezet. Van de plaatselijke stakingen, die gis teren op communistisch bevel een uur of langer door het gehele land moesten duren, is niet veel terecht gekomen. Dit bewijst eens te meer, dat het overgrote deel van de arbeiders de staking meer dan moe is. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat de toestand minder gevaarlijk is geworden en de regering handelt dienovereenkomstig. Minister Moch heeft in de ministerraad aangekondigd, dat de werkwilligen be schermd zullen worden en men kan dan ook in sommige mijnen, waar de bescher mingsmaatregelen practisch uitvoerbaar Gisterenavond omstreeks half acht ls op Schiphol een Skymaster van de K.L.M. geland, die de resten van 29 slachtoffers van het ongeluk met de Constellation „Nijmegen" van Prestwick naar ons land bracht. Het waren de stoffelijke over schotten van acht leden der bemanning van de elf Nederlandse en van tien bui tenlandse passagiers. De omgekomen 2e en 3e piloot, n.l. de Ier K. O 'Brien en de Engelsman H. Parks zijn in Engeland reeds ter aarde besteld en wel resp in Prestwick en in Londen. Onmiddellijk na de landing taxiede het toestel naar de loods „Le Bourget" op bet vliegveld, waar de kisten werden uitge laden in aanwezigheid van een kleine commissie van K.L M.-officials. In de loop van de naóht werden zij overgebracht naar de Nieuwe Kerx te Amsterdam, waar zij hedenoentend zijn opgebaard. Alle kisten waren nedekt met. een krans der K.L.M. Van tien uur hedenmorgen tot vijf uur vanmiddag werd uitsluitend aan de naaste betrekkingen gelegenheid geboden een laatste groet aan de slachtoffers te brengen. De begrafenis van de heren Parmentier, Veenendaal en Mac Inerney zal Woens dagmiddag om 12 uur plaats hebben op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. Tijdens zijn rede ter goedkeuring van de resolutie deed Jessup (V.S) nogmaals duidelijk uitkomen, dat men de Russen zo veel mogelijk tegemoet wilde komen. Bij de stemming over de resolutie, inhoudende dat: 1 De blokkade van Berlijn onmid dellijk wordt opgeheven en de opheffing gevolgd wordt, met tussenpozen van 10 dagen, door: 2. Invoering van de sovjet-mark als enige geldsoort te Berlijn, en: 3. Een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken over de gehele Duitse kwestie, stemden de drie westelijke afgevaardig den en de zes kleine landen vóór. Visjinsky (Rusland) en Manoeilsky (Oekraine) stemden tegen. Na de stemming werd de vergadering verdaagd. De Amerikaan, dr. Jessup, resumeerde aller gevoelens in een scherp en helder antwoord: „De kwestie is", zeide hij, dat de Russen zonder het te bekennen met dwangmiddelen een doel willen be reiken,- waarop zij geen recht hebben Maar niets van wat de Russen bewe ren te willen bereiken is te verkrijgen met de bloklftde. Bramuglia, wiens optimisme onuitput telijk is, schijnt na de zitting gezegd te hebben, dat de kans op een compromis toch nog voortbestaat, m.a.w.: dat de ge heime diplomatie aan het werk blijft. Sommigen verwachten, dat Moskou zelf met een voorstel zal komen. Of dit ech ter als uiteindelijke strekking iets an ders kan beogen dan de westersen uit Berlijn te doen vertrekken? Bevin, Marshall en Schuman, de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk zullen vandaag bijeen komen, om de volgende stap inzake de Berlijnse crisis na het Russische veto van gisteravond te be spreken Ook dr. Juan Bramuglia, voorzitter van de veiligheidsraad, zal een samen komst hebben met de afgevaardigden van België, Canada, Sy«e, Columbia en China de zes „neutralen" om de toestand onder de ogen te zien. Dat er nog een compromisoplossing zou worden gevonden, acht men in Westelijke kringen zo goed als uitgeloten. Men verwacht, dat de verwerping van de resolutie door de Sovjet-Unie de mi litaire aspecten van de West-Europese unie wederom op de voorgrond zal ore» gen. Volgens welingelichte Amerikaanse functionarissen zullen drie afzonderlijke doch op elkander aansluitende overeen- zijn, een belangrijke werkhervatting ver wachten. Een secretaris van de mijnwerkers- bond, die %an het verzet in de Lotharing se mijnen heeft deelgenomen en een be kend agitator is, werd gearresteerd. De publieke opinie dringt meer en meer aSn op de gevangenneming der kopstukken Twee redenen zijn er, die de com munistische C. G. T. doet doorzetten en naar verwacht wordt tot een uit eindelijke krachtproef zal voeren. In de eerste plaats: de eis van de Komin- form, om de Amerikaanse hulp te ver nietigen, wat tot dusver vrijwel, ge lukt is; in de tweede plaats het ge vaar van het verliezen van hun machts positie onder de mijnwerkers, als ge. volg van het decreet-Lacoste. Dit decreet wordt daarom zo door hen bestreden, omdat het opruiming zal houden onder de talrijke arbeiders niet- vakgenoten, die de communisten in de mijnen hebben gebracht, om hun celier, te versterken. Verder zou dit decreet hun ook de verdeling ontnemen van de talrijke millioenen, die voor de sociale zorg worden uitgegeven en waarin de communisten een ontzaglijk propaganda middel vinden, door bevoorrechting bij de uitdeling. Looneisen worden zelfs niet meer genoemd. Trouwens in dit op zicht hebben de mijnwerkers reeds sa tisfactie verkregen, maar dat weten de communistische leiders hun volgelingen aardig verborgen te houden. Voor de communisten staat dus wel veel op het spel. Toch zou de beweging niet die om vang hebben gekregen, als de schande lijke winst van de zwartehandel en van de tussenhandel de arbeiders niet tot een bijna opstandige ontevredenheid hed gebracht. Zelfs als de ogen der arbeiders open gingen- en zij de communistische landverraders zouden desavoueren blijft toch de algemene toestand slecht en een prijsstijging van 30 pet. is met een loonsverhoging van 15 pet. niet te bestrijden. In de ministerraad van gisteravond is dan ook tot algemene herziening van de prijzen besloten. Dit is echter een werk, dat veel tijd eist en behoort tot de alge mene plannen van economische herleving. Dat daarbij nieuwe verhogingen zullen plaatsvinden is onvermijdelijk. Maar ook de prijzen moeten nog stijgen. Alleen al voor de brandstoffen gaat heden een prijsverhoging in bij de groothandel van 24 pet.. Een binnengekomen brief noopt me terug te komen op de kwestie van de arbeidskeuze. Natuurlijk zal de brief schrijver ook na deze uiteenzetting niet tevreden zijn, omdat slechts opnieuw enkele punten kunnen worden aangestipt. Niet voor niets had ik verleden week liever een pagina gehad De bezwaren van briefschrijver richten zich in het kort samengevat tegen het feit, dat de beloning van de vakarbeider te 'laag is. Het bezwaar is algemeen. De tendenz is echter, dat de hoofdarbei der er wat dat betreft gunstiger voor staat en daar moet toch even nog iets over worden gezegd. Het zou dwaasheid zijn om te ontken nen, dat een bekwame hoofdarbeider een echte intellectueel dan beter wordt betaald dan een vakkundige hand arbeider. Het zou evenzeer dwaasheid zijn, om dit feit als onjuist te brandmer ken. In een gemeenschap zijn nu een maal mensen nodig .die, gradueel ver schillend, grotere verantwoordelijkheden durven en kunnen dragen. Dat zij als verantwoordelijke mensen ook hogere geldelijke beloningen ontvangen, is niet meer dan billijk. Maar de briefschrijver schijnt min of meer te zijn afgedwaald van het onder scheid, dat verleden week is gemaakt tussen een vakkundige handarbeider en een mislukte hoofdarbeider. Nu zijn er natuurlijk uitzonderingen, maar deze die nen dan toch om de regel te bevestigen, dat de vakman beter beloond wordt dan de prutser. Hierbij komt dan nog, dat er een aan merkelijk verschil bestaat tussen een vakman en een handarbeider zonder meer. De ingewikkelde samensfelling van onze maatschappij vereist naast een grote kennis van het vak ook een bepaalde wetenschap ten aanzien van sociale, eco nomische, menselijke en geestelijke fac toren, die met het vak verband houden. En het is hier, dat de briefschrijver ge struikeld is. Hij heeft uitgerekend en met hem doen velen dit dagelijks dat zoveel kennis van het vak tegenover zo veel smoezelige papiertjes van een gul den moet staan. Schoonheid van vol maakt werk, liefde voor de plicht, blijd schap over de beheersing van het vak tellen niet meer mee. Dat zijn idealen, die je niet kunt eten, waarvoor je geen schoenen kunt kopen, waarvan de ka chel niet kan branden. Het is zo. een ideaal vult de maag niet, maar Goddank kun je er nog altijd voor leven. Ook nu nog in deze krank zinnige tijd van de dictatuur der materie, kan het leven iets te bieden hebben, dat in geld niet kan worden uitgedrukt. En ook nu nog zijn er factoren in een leven, welke bij het geld dienen te worden ge teld. Verkeerde toestanden in bedrijven? Vecht er tegen, een ideaal temeer! Af gunstig op een glimmend kantoor jasje? Een overall of een werkkiel is een uni form! Kuiperijen van werkgevers? Pak ze aan in de organisaties! Geen am bachtsscholen genoeg? Gooi de schouders onder het werk om er bij te krijgen! Is er onderwaardering voor de vakarbei der door het „publiek"? Breng de s.and door kennis en mens-zijn-op-hoog-niveau naar boven! Kortom niet tevreden? Doe er iets -tegen, maar vlucht niet. De mens van deze tijd is een volslagen materialist en de wanhopige wereld is er het gevolg van. Zonder een ommekeer kan de situatie onmogelijk beter worden. Het is hier, dat de Ouders opnieuw een toekomst kunnen bepalen, want de toe standen zullen zich toespitsen, naar ge lang de mens meer afglijdt. Dit kan ver meden worden, wanneer de Ouders tot vakmensen worden, die in hun opvoeding de juiste weg bewandelen. ROERGANGER. komsten de basis vormen van het West- Europees defensiesysteem, dat medio komend jaar voltooid zou zijn. Deze drie overeenkomsten zouden zijn: 1. een algemene alliantie, waarbij zowel de Verenigde Staten en Canada als de vijf mogendheden van de West- Europese unie zich zullen aansluiten. 3. de overeenkomst van de West- Europese unie, welke geleidelijk aan gevuld zal worden. 3. Bilaterale overeenkomsten tussen elk der West-Europese landen en de V. S., waarin de voorwaarden vastgelegd zullen worden voor verlening van Amerikaanse militaire hulp. Naar van gezaghebbende zijde te Was hington wordt vernomen, worden er plan nen uitgewerkt, om van Engeland te ma- ken een depót van jagers met straalaan- I drijving voor West-Europa. Deze plannen zouden deel uitmaken van een ontwerp voor nauwe militaire samenwerking met de V.S. Het desbetreffend program zcu in Januari aan het congres worden voor gelegd. Als men het „sommige leden", „ver scheidene leden" en „andere leden" be ziet in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wederinvoering van de totalisator, dan lijkt de conclusie niet gewaagd, dat de meerderheid er voor is Zodat binnen afzienbare tijd het wedden bij paarden rennen weer zal zijn geoorloofd. Waar mee speciaal de fokkerij zal zijn inge nomen Maar van enige geestdrift bU onze senatoren kan men moeilijk sPl'e" ken. Verscheidene leden verklaarden zich bij het afdelingsonderzoek met het ont werp te kunnen verenigen, zij het zonder geestdrift, omdat zij het aangaan van weddenschappen niet wensten te zien aangemoedigd. Het-wedden op paarden, mits, zoals dit wetsontwerp beoogt, binnen bepaalde grenzen gehouden, beschouwden zij als vrij onschuldig en door deze vrij on schuldige vorm van wedden toe te laten, zal men andere minder onschuldige vor men kunnen tegengaan Ten aanzien van voetbal-pools zouden deze leden echter een waarschuwend geluid willen laten horen. Andere leden sloten zich hierbij aan. Het wedden als zodanig achtten zij mo reel indifferent. Het kan echter kwaad met zich brengen en dit is bij het clan destiene wedden, dat thans bij paarden rennen geschiedt, het geval. De mate riële voordelen van de voorgestelde rege ling zullen zijn, dat de rennen weer drukker zullen worden bezocht, door een fatsoenlijker publiek, dat de prijzen hoger zullen kunnen zijn, de belangstel ling van buitenlanders zal toenemen en dat dientengevolge de fokkerij krachtiger zal kunnen worden gesteund en de kwa. liteit van de paarden zal stijgen. De hier aan het wóórd zijnde leden zouden het geWenst achten, het wedden door jeugdige personen te verbieden Sommige leden aarzelden. Waren zij aan de ene kant geneigd, op grond van In verband met de grote aardappel oogst en met het oog op besparing van import van broodgraan, zal deze winter wederom aardappelmeel in het bruine brood worden verwerkt. Het bruin brood, dat ongeveer 75 pro cent van de totale broodproductie omvat, zal voor tien procent uit aardappelmeel bestaan. Dit blijkt uit een toézegging van het ministerie van landbouw aan de aardappelmeelindustrie. de door de regering aangevoerde argu menten over hun persoonlijke bezwaren tegen het voorstel heen te stappen, ander zijds was bij hen de vraag gerezen, of tegen de bestaande verkeerde toestanden wel inderdaad mjet de nodige ernst is op getreden. Verschillende andere leden waren van oordeel, dat om principiële redenen dit wetsontwerp onaanvaardbaar moet wor- den geacht Volgens berichten uit Buenos Aires is Zondagmiddag in Paraguay een militaire opstand uitgebroken. De opstand tegen de Paraguese rege ring begon, toen een vliegtuig verschil lende bommen op Asuncion de hoofd stad liet vallen. De gevechten ver spreidden zich snel en duurden de ge hele Maandag voort. Mariniers en cadetten van de militaire academie vielen de politie van Asuncion aan. Wegens een klein defect aan de ba thyscaaf, moet de voorgenomen proef- duik van professor Piccard worden uit gesteld, waarschijnlijk tot vandaag. Op 21 September 1946 zijn in Amster dam weer relletjes ontstaan in verband met troepenverscheping naar Indonesië en op de Haarlemmerdijk is daarbij een persoon gedood. In „De Waarheid" van 23 September heeft de partijsecretaris der communis tische partij P. de Groot een artikel daar over geschreven. Hij beweerde daarin o.m., dat ,,de regering-Beel haar handen bevlekt heeft met het bloed van vrij heidsstrijders". Als gevolg daarvan stonden in Juli j.l. negen bestuurders van de CPN voor de Amsterdamse rechtbank. De beschuldi ging luidde, dat 'zij zich opzettelijk in beledigende vorm zouden hebben uitge laten over het openbaar gezag. De recht bank sprak hen echter vrij. De officier van justitie tekende hier tegen hoger beroep aan en gisteren stond het negental voor het gerechtshof te Am sterdam. De proc. generaal mr. Fabius betoogde, dat elk der verdachten mede de verantwoordelijkheid voor het be doelde artikel draagt. En hij eiste tegen elk een week gevangenisstraf. Uitspraak 8 November. mmsm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1