De STAAT en nachtwaker-theorie DE BREDERE BASIS VAN HET KABINET Go Beginsel Atlantisch pact aanvaard Defensie-politiek goedgekeurd Vermindering van belastingdruk is urgent HET WITTE HUIS niet gemakkelijk 4 te bestormen NG EEN NIEUW SYMBOLISCH TEKEN „E"-campagne ingeleid Campagne van presidentieel candidaat kost in 14 dagen meer dan 300.000 dollar Koningstragedie in België Vannacht heeft het gevroren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN P. v. d. Arbeid blijft teleurgesteld Practische politiek Granaatkop als prpsse-papier Geen vrede zonder Goc LAGEN Besluit consultatieve raad der „vijfpactlanden Financiële beschouwingen in de Tweede Kamer Koning George kondigt nationalisatie der staalbedrijven aan Vooraf „og de zeer kostbare weg naar Philadelphia 70ste JAARGANG WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 No. 20760 Drie officieren gewond bij ontploffing Onder Churchill, Spaak, Blum en De Gasperi ER WAS EEN SCHIP IN .NOOD De consultatieve raad der ministers van buitenlandse zaken van de vijf mogendheden, die het pact van Brussel hebben onder tekend, heeft op de 25ste en 26ste October in zijn derde periodieke zitting te Parijs de beslissingen bestudeerd, geno men door de vijf ministers van defensie bij hun besprekingen op 27 en 28 September jd„ meer speciaal de beslissingen, welke het bevel over de strijdkrachten van de West-Europese Unie betreffen. De raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de „richtlijnen, waarop de verdedigingspolitiek van de vijf mogendheden is gebaseerd binnen het kader van het verdrag van Brussel en het handvest der V.N.", aldus luidt het in een te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De Raad heeft eveneens, volgens dit communiqué, het vraagstuk van de veiligheid in de noordelijke Atlantische Oceaan bestudeerd, alsmede de resultaten der besprekingen, die over dit onder werp in de loop van de zomer te Washington gehouden zijn* Dit onderzoek heeft doen vaststellen, dat omtrent het beginsel van een defensief Atlantisch Pact en de stappen, die in dit opzicht moeten worden gedaan, in de schoot van de raad volledige Aiibtemming bestaat. Na de treinaanslag op Java. Patrouülelopen langs de spoorlijn. Links sergt. H. de Wolf (Huizen), soldt. 1 D. v. Kuilenburg (Maurïk) en sold. Y. Daim (Haarlem); rechts korp. J. Klaver (Nw. Amsterdam) en de soldaten W. Wouters (Veere), P. Slagter (Alkmaar) en B. Paauw (Rijnsburg). VREEMDE KLANTEN IN SLAGERSWINKEL Slager T. C. Kuys te Beverwijk, kreeg gisterenmiddag in zijn winkel op de hoek van de Arendsweg en de Grote Houtweg te Beverwijk de schrik van zijn levert, toen twee vrachtauto's zijn etalage bin nenkwamen en daarbij een gedeelte van de pui omver reden. Bij een poging om een aanrijding te voorkomen waren de bestuurders de macht over het stuur kwijt geraakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. HOOGVLIEGERS FELLE STRIJD VERWACHT DE REGERING Weer een enquête-commissie? DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat l, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Suchting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS. Hoofdredactie: Prot. Dr. ST TESSER O.P LEO J M HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAS'l. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend by vooruitbetaling. De algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1949 in de afdelingen der Tweeda KÜmer zijn door verscheidene fracties geopend met een beschouwing over de troonswisseling en daarbij gaven zeer vele leden uitdrukking aan hun waardering, bewondering en dankbaarheid voor hetgeen H M. Koningin Wilhelmina gedurende haar 50-jarige regering voor het koninkrijk in het algemeen en voor het Ned. volk in het bijzonder is ge weest. Hierna kwam in het kort de kabinets formatie ter sprake. Daarbij heelt de Partij v. d. Arbeid haar teleurstelling over de gang van zaken ^niet onder stoelen en banken gestoken. Zij achtte zich verplicht er aan te herinneren dat zij een andere oplossing had gewenst en wel een krach tig tweepartijen-vkabinet waarvan eerde» een principiële politiek kan worden ver wacht. Deze oplossing was alleen daarom niet mogelijk, omdat de K. V. P. an ders dan in 1946 haar met wenste te aanvaarden. Wanneer dus te eniger tijd mochrblijken, dat er niet voldoende po litieke kracht aanwezig is om dit kabinet bijeen te houden, dan valt de volle ver antwoordelijkheid daarvoor op de Kamer, fractie der K. V. P. Mochten de verschillende vrijheidlie vende partijen toch verder van elkaar at blijken te staan dan sommigen aannemen aldus deze leden dan blijft de P. v- d. A. bereid parlementair met die partijen samen te werken, waarin de vooruitstrevende politiek duidelijk de overhand heeft. De construering van „de volle verarn woordelijkheid van de Kamerfractie der K. V. P-" voor het geval het kabinet wegens gemis van voldoende politieke kracht uiteen mocht vallen, konden ve e andere leden (de K. V. P.) bij zakelijke beschouwing maar matig bewonderen. - ker heeft de huidige fractie der K». v. r. in aansluiting aan wat haar ™r® J nn het stuk van basisverbreding herhaal delijkmde aren 1946-1948 als wenselijk naaf voren heeft gebracht, m de afge lopen zomer het standpunt van de ka binetsformateur dr. Beel tot het hare "cmaakt en basisverbreding in de huidige omstandigheden een noodzakelijkheid ge oordeeld. Even zeker heeft deze fractie daarbij gewild een parlementair kabinet, o.a ter versterking van de politieke kracht van een kabinet op bredere basis. Dit is echter afgestuit op een voor deze leden niet geheel begrijpelijke weigering van de fractie van de P. v. d. A. om een poging in deze richting te ondernemen De verantwoordelijkheid voor voldoende innerlijke kracht van- het onder deze om standigheden gevormde extra-parlemen taire kabinet dat zich zelf als program- ministerie heeft gequalificeerd, hebben de leden van dit kabinet op zich genomen niet enige fractie. Nachtwaker-politiek De V. V. D.-fractie, meende een waar. schuwende stem te moeten verheffen te gen het streven om de staat steeds meer macht te verschaffen. De leden hier aan het woord, aarzelden niet uit t spreken, dat zij de staat wilden terug dringen naar het terrein, waarop hij thuishoort, het terrein der rechtsvereni ging. Deze leden kwamen op dezelfde gronden op voor decentralisatie. Zij ver- langden gewestelijke eri plaatselijke auto n°£"ep v d. A. had met verbazing ken nis genomen van deze herleving van de „htvraker"-theorie omtrent de staat. nachtwaker het vgn Overigens achtten ^dat doende bekendhe wssen staat er onderscheid gemeenschapsbe maatschappij en datfend willen moeiing bij voorkeur "h eliike or. zien door nieuwe maatschappelijke In een der officiersverblijven van de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo heeft gisterenavond een noodlottige ont ploffing plaats gehad. Een onschuldig lijkende granaatkop, die op een der bu reaux als presse-papier werd gebruikt viel op de grond en ontplofte op het zelfde moment met een geweldige knal Drie officieren, die zich in de kamer be. vonden werden het slachtoffer. Een hunner," T. D., werd zeer ernstig getrof- fen- hem werden beide benen afgerukt, een' ander, de 32-jarige J. de K. kreeg een shock. De derde officier kreeg won den over het gehele lichaam doch in het ziekenhuis te Ermelo bleken zijn kwetsuren niet ernstig te zijn. zodat hij enige uren later de inrichting kon ver laten, Voor het leven van eerstgenoemde gewonde wordt gevreesd. In het vertrek werd een enorme ra> vage aangericht. Z. H. Paus Pius XII heeft een brief aan de bisschop va» Munster, Z. Exc. mgr. M. Keiler, gericht ter her denking van het feit, dat 300 jaar ge leden de vrede van Münster in West- falen werd getekend. „De vrede met God is de oorzaak en de grondslag van de vrede, die de mensheid in een vruchtbaar verbond verenigt", aldus de H. Vader in Zijn schrijven. De Paus herinnert aan het werk van d-, apostolische nuntius Fabius Chigi. de latere Paus Alexander Vil die in de acht jaar. dat er onderhandelingen over de vrede van Münster werden gevoerd, „de belangen en de rechten van de Kerk' had beschermd. Verdragen verhezen hun beteke nis tenzij er een morele wet is. waar zijop berusten De vredelievenden die zich rond Christus' godsdienst scharen, moeten de vrede beminnen en de gods dienst beschouwen als een vruchtbare bron voor hun eigen welzijn, dat van hun vaderland en van de mensheid ver klaart de Paus, ganen, dus met toepassing van het be ginsei van functionele decentralisatie. Ten aanzien van, de buitenlandse en de defensiepolitiek werden inlichtingen ge vraagd over het regeringsstandpunt ten opzichte van het federalisme, voorts over Benelux, het. Duitse probleem en de grenscorrecties. Economische politiek Op dit gebied doen zich verschijnse len voor, waaromtrent vele leden ver klaarden, dat ze hen met grote zorg ver vulden. Er is een duidelijke stijging van de kosten van het levensonderhoud. Zij achtten de loon- en prijspolitiek een van de meest dringende problemen van binnenlands beleid. Ook tal van andere leden oordeelden dit een zo cardinaal punt, dat zij op een uitvoerige en open hartige uiteenzetting van de zijde der regering aandrongen. Vele leden vroegen ook wat het stand punt der regering is ten aanzien .van huurverhoging. Is zij, met deze loden, niet van oordeel, dat het huidige huur- peil in het algemeen onrechtvaardig moet worden genoemd? Verscheidene leden konden de gedachte niet van zich afzetten, dat de po:itiek der regering ten aanzien van de prijzen ietwat op camouflage gelijkt. Indiër» de regering van oordeel is, dat een oeieid an aanpassing moet worden gevolgd, behoort zij dat ronduit en duidelijk te zeggen. Aanpassing kan geschieden het- I pen. zij door loonsverlaging, hetzij door prijs verhoging. Beoogt de regering ditlaat ste, dan behoort zij ons volk daarom trent openlijk in te lichten en dit doel niet te camoufleren door nu dit artikel en dan dat telkens met enkele centen in prijs te doen stijgen. Van verschil lende zijden informeerde men met grote belangstelling naar de plannen der rege ring op het gebied van de industriali satie. en de middenstandspolitiek. Met betrekking tot de landbouw had den zeer vele leden met instemming ge zien, dat de Troonrede -verhoging van een rationele bodemproductie,; intensive ring vhn het landbouwbedrijf, productie- en marktordening op de voorgrond stelt. Zij wachten met ongeduld op de indie ning van een vestigingswet voor boeren en tuinders, welke moet dienen om het beroep te veredelen en het aantal kleine bedrijven langs de weg van het z.g. uitsterfsysteem te beperken. Met betrekking tot de woningbouw was men algemeen van oordeel, dat hieraan, en met name aan de voorziening in de algemene behoefte aan arbeiders- en middenstandswoningen, alle priori- tijd dient gegeven te worden, welke zonder onherstelbare schade aan andere levensbelangen van ons volk toe te bren gen, mogelijk is. Op cultureel gebied vroegen veie le den, welk standpunt de regering in neemt ten opzichte van de actualiteit van onderwijsvernieuwing, zoals deze is geconcretiseerd in het haar aangeboden rapport van de vernieuwingsraad voor het onderwijs. Wat de werkzaamheid van het Beheersinstituut betreft, hierover wer den van verschillende zijden ernstige klachten geuit. Men had de indruk, dat dit instituut de zaken, waarmee het be last is. zeer traag afwerkt. In elk ge val meenden zeer vele leden, dat het Beheersinstituut zo spoedig mogelijk aanzienlijk behoort te worden ingekrom- Onder auspiciën van de zo pas offi cieel gevormde „Europese beweging" die de vroegere „beweging voor een Verenigd Europa" zal vervangen, zal over heel Europa een campagne wor den gevoerd, met het „E"-teken (de ,t' van Europa) als symbool, aldus werd gisteravond te Brussel, waar de kop stukken der bewegingen voor een Ver enigd Europa vergaderden, door Dun can Sandys, ere-sccretaris der initiatief organisatie van de „Europese bewe ging", bekend gemaakt. Sandys deed mededeling van de opzei der campagne, zoals die door de „Euro pese beweging" zal worden gevoerd, die onder de leiding zal staan van Churctiili. de Belgische premier, Spaak, de Franse socialistenleider, Blum en de Italiaanse premier. De Gasperi. Sandys sprak de hoop uit, dat het „E"- teken voor de in slavernij levende volke ren van Oost-Europa zal worden wat het „V"-teken was voor de naties, die tijdens de jongste wereldoorlog onder vijandeiijite bezetting leefden. Omstreeks half tien gisterenmorgen werden op Urk aanhoudende noodsigna len opgevangen, afkomstig van een schip dat zich ten Westen van Urk op het IJssel meer bevond. Verschillende der in de ha ven van Urk liggende motorschepen maakten zich terstond gereed om hui te gaan bieden. Er bleek een onbekend schip aan de grond te zijn gelopen op „De vorm een zandbank ten Westen van Urk- Het was de sleepboot „Ar.tonie", schipper A. Koo ren lilt Rotterdam. Doordat een lek wrv ontstaan, was dringend om hulp geseina Omstreeks half een is het schip de haver, van Urk binnengekomen. De schade wa: niet ernstig. -v sv.. vX:-S s De stoffelijke resten van acht leden van de bemanning van de verongelukte „Nijmegen en dte ian de e f Nederlandse en van tien buitenlandse passagiers zijn Maandagavond naar A'dam overgebracht, is ermo g n vroeg werden zij geplaatst in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, die daarvoor als cliapelle ardente is ingerich i_^rrzr=rr (_y Er zullen vergaderingen van deskun- De raad heeft besloten de Ver. Staten I gesteld na de vorige vergadering van de adviserende raad van 5 op sociaal en cul tureel gebied hebben gemaakt. te verzoeken een Noord-Atlantisch pact voor wederzijdse militaire veiligheid te tekenen. De ambassadeurs In Washing ton zullen opdracht krijgen dit plan in de naaste toekomst op te nemen met de Amerikaanse departementen van buiten landse zaken en landsverdediging. De raad besloot voorts, volgens 't com muniqué, om een commissie van deskun digen te benoemen, belast met de bestu dering van de financiële en economische kwesties, die door de organisatie der ver dediging van West-Europa zijn gerezen. Wat het probleem der Europese unie aangaat, besloot de raad tot instelling van een commissie, bestaande uit verte genwoordigers, aangewezen door de re geringen, die het verdrag van- Brussel hebben ondertekend, naar rato van 5 vertegenwoordigers voor Frankrijk, 5 voor Groot-Brittannië, 3 voor België. 3 voor Nederland en 2 voor Luxemburg. Deze commissie zal te Parijs zijn ge vestigd. Zij zal o.m. de Frans-Belgische voor stellen onderzpeken, die gedaan zijn om de bijeenkomst der Europese adviserende vergadering voor te bereiden, alsmede de Britse voorstellen betreffende de in stelling van de Europese raad, aangewe zen door de verantwoordelijke regerin gen en belast de kwesties van gemeen schappelijk belang te bestuderen. Met voldoening is kennis genomen van de vorderingen, welke de commissies, in- digen worden georganiseerd om te onder zoeken, door welke middelen, de vijf lan den kunnen samenwerken, wat betreft de filmjournaals en de opvoedende films. Anderzijds onderzoeken de vijf minis ters van nationale opvoeding de moge lijkheid van samenwerking op sommige gebieden, zoals de vervaardiging van onderwijsmateriaal en de uitwisseling van mededelingen omtrent de onderwijsme thoden en de wetgeving betreffende de opvoeding. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn ze opgebaard. Parmentier, zijn collega's, zijn medepassagiers. Vandaag zijn ze als slachtoffers van de „Nijmegen" ter aards besteld Op weg voor de grote reis over de Oceaan, hadden zij onbewust de laatste grote reis aanvaard. Onberekenbaar van lengte is toch het mensenleven en broos bovendien. Ook Parmentier, de kleine en toch zo grote man. de eenvoudige van hart ea toch geroemde millionnair, zij het in de lucht, heeft thans de tol aan de lucht vaart betaald. Wij mochten hem boven Holland op zijn proefnemingen met de eerste Dou?!as die later als „Uiver" de roemrijke Mel bourne-race zou maken, vergezellen. Nie mand was bang, want hij genoot hetzelfde vertrouwen als Geyssendorffer, exponen ten van het bouwen op de KJL.M. in het algemeen. Piloten zoeken hun levensweg hoog in de lucht. Hun vak brengt ruimheid van geest méde. Benepenheid ligt niet in dat werk. Zij leren het aardse klein zien, zij zitten niet vast aan menselijk gepeuter, Men spreekt wel eens over een volk, dat „airminded" Iuchtvaartgezind is. Een gelukkig volk is dat, want het zal leren aan het spinrag der kleinzieligheden ontkomen. Zijn er werkelijk nog niet te veel laag-'bij-de-grondsen? Ik ben gecharmeerd op hoogvliegers in alle soorten. Dat zijn de durvers zowel bij de luchtvaart als in de bedrijven en in het geestelijk „verkeer". Hoe groter hun aantal, hoe sterker een volk. Thomas a Kempis wist dit eeuwen geleden reeds te vertellen. „Met twee vleugelen verheft de mens zich boven het aardse, nl. met eenvoud en reinheid. Eenvoud in de mening, rein heid in de neiging. Eenvoud staart naar God. reinheid omvat en smaakt Hem". Aldus staat er in zijn beroemd boekje, dat ge wel kent. Laat ik niet te veel mediteren. De sleep van citaten zou te groot worden. Moge de „Navolging" nog meer na volging vinden. Dan groeit ook het getal „hoogvliegers" van die echte op hoog geestelijk niveau gerichten. Met zo'n brevet op zak is voor de mens het binnenvliegen van de hemel niet zo'n kunst. En om die laatste gelukkige vlucht gaat het. HENKJVAN DER MAZE. Van deze vorderingen wordt een gede tailleerde opsomming gegeven. Zij betreft o.a. regeling van arbeidsomstandigheden, medfsche vraagstukken, oorlogspensioe nen; gemeenschappelijke maatregelen op het gebied van personenvervoer, in af wachting van de terugkeer der vroegere reisomstandigheden en eventueel van de volledige afschaffing der paspoorten voor de reizen tussen de 5 landen; uitwisseling van boeken, tijdschriften, kunstwerken, films. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer, was men bjj de finan ciële en daarmee rechtstreeks samen hangende beschouwingen over de rijks begroting in de afdelingen algemeen van oordeel, dat vermindering van de belastingdruk urgent is, al liepen de opvattingen omtrent de mate van ur gentie en omtrent de vraag, welke belastingen het eerst vi#r vermindering in aanmerking komen, wel uiteen. Van verschillende zijden meende men, dat de zware druk der belastingen rem mend werkt op het herstel van onze welvaart, nog afgezien van andere bezwa ren, als het in de hand werken van frau de. Met voldoening hadden deze leden (Telefonisch van onze Londense correspondent). Voor het eersl sinds tien jaar heeft de koning gisteren de nieuwe zitting van het .parlement geopend met het traditionele ceremonieel, dat vóór de oorlog in acht genomen werd. De door vier prachtige Windsor Grey's getrok ken eerste staatsiekaros, waarin dc sou- vereinen van het Buckingham Palace naar Westminster reden, werd geflan- werd dan ook besteed een be de langste tour van Truman en dollar uitgegeven. Doch het Dewey. grootste cijfer was voor tele. Deze ontzagwekkende kosten graaf- en telefoonkosten, waar nnnn n a niet gepresenteerd wordt bij de Trulaan»s personeel wordt drag van 17 900 dollar. Aan pa j door de staat betaald, terwijl fooien werd naar schatting 4480 Bij deze geweldige bedragen Dgwey kofe hurgn gn is tever niet gerekend iedere bediende een loon moet drag, hetwelk uitgegeven worat - o- aan autrs, die bij iedeie b»i .Tammer ppnnpp is het aantal worden natuurlijk met in haar aan rond honderdduizend dollar gereed staan. Er zijn niet bij de candidaat „„arsoen door de Doli- .„„„h miss es. die calorieën, aat door qe canniaaat „Running for presidency" is geen taak voor zwakkelin gen. Het is waar, dat iedere Amerikaan eerste burger van zijn land kan worden en het Witte Huis in Washington kan betrekken, maar lang niet ieder zal dc energie kunnen opbrengen, die nodig is om de^e vMrname^posye^bercL neer'^'op" deonkostenrekemng delde^ van joOOOO "woordevper laafzich begrijpen. Indien men bovenmenselijke en finan- cieel zeer kostbare karwei, hunPeigen onkosten moeten tot kust om in het verkiezingsjaar B Philadelphia te bereiken op geheel gedragen door de poli- werd besteed en waardoor ieder onkosten van de commissies, die tieke partijen, waarvoor .de can- woord, dat de candidaat tot de het v oorbereidend «"*rk ver- didaten uitkomen. ^een P",11 "-*s zegt. wordt doorgeseind, zou in staat zijn een dergelijke Tijdens een campagne van twee haar geheel te weken wordt door de bege ffnancieren Een groot deel komt leidende reporters een gemid- zaglijke bedragen gaan zitten, werk ver richten of de entourage schep pen voor een grote rede van een candidaat. Dat hierin vaak ont- de nominatie voor presiden tieel candidaat van een der grote partijen, maar hel kost daarna nog honderdduizenden van betalen Bij de recente tour Dewey naar de West-kust be droeg het bedrag, dat aan de spoorwegen moest worden be- taald. 96 000 dollar Aan boord dollars en een onberekenbare trein bpvonden zich 85 krachtsinspanning om de uit- persmensen radio-verslaggevers verkorene der partijen in net gn fotografen en 43 personen Witte Huis te stemmen. behorend tot de staf van Dewev Voor elk van hen moest voor Men heeft uitgerekend, aldus de tocht van meet dan 800" United Press, dat een campagne mijl. 700 dollar worden betaald van een presidentieel candidaat De maaltiiden werden in dc van niet langer dan veertien trein gebruikt, hptgeen in deze dagen meer dan driehonderd dagen niet goedkoop is Neem duizend dollar kost, de periode drie maaltijden oer dag en eer van twee weken is gekozen, ooi- hapje voor het naar bed gaan op zijn tocht gebruikt wordt, niet in cijfers uit te drukken. Zijn uithoudingsvermogen wordt echter tot het uiterste op de proef gesteld. Per dag moet hij duizenden handen drukken, zo- van verslaggevers fotografen dag geseind naar hun bureaux, weet, dat bij" de grote rede van ztemogen"borden radio-reporters en dergeli)ken_ die verspreid liggen van kust DeWey in Los Angelos, waarbij ^°talagèn V00r die dag. aange zien hij de vorige dag meer dan 8090 pe -sonen de hand had ge keerd door een escorte van cavalerie in groot uniform, met glinsterende borstplaten en wuivende pluimen op de in het klaterende zonlicht blinkende helmen. De koning kondigde in zijn rede twintig nieuwe wetsontwerpen, aan. Het voornaamste daarvan, dat zijn schaduw reeds lang vooruitgeworpen heeft, is dat betreffende de nationali satie van de ijzer en staalindustrie. Het is ook het eerste, dat ingediend zal worden en men verwacht, dat de tekst tegenhet eind van de week bekend zal zijn. Het zal de felst bestreden maatregel der regering zijn. Anthony Eden, die gisteren het woord voerde namens de oppositie bij het de bat over het adres van antwoord, deed dit verzet reeds onmiddellijk uitkomen. In oppositiekringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de rest v* het wetgevend program daardoor in het gedrang zal "komen. Na het ijzer- ei» staalontwerp zullen de voorstellen be treffende civiele verdediging en verkor ting van net hogerhuis-veto in behan deling komen. Slechts enkele regels in de troonrede waren gewijd aan de bijeenkomst van de gemenebest-ministers te Londen. Maar een relatief weer groot stuk van de rede had betrekking op de internationale toestand dan ook gezien, dat de minister reeds dit jaar een begin wil maken met een ver laging van de belastingdruk- Vele leden, die belastingverlaging even eens urgent achtten, doch daaraan toe voegden, dat zij eerst verantwoord is, wanneer de inkomstenverlaging kan worden gecompenseerd door verminde ring der uitgaven, wezen er op, dat tot dusverre de meeste aandacht is gevraagd voor de hoge belastingen, die op het be drijfsleven drukken. Deze leden wilden daarnaast in het bijzonder de wenselijk heid naar voren brengén van een her ziening van de loonbelasting en de in komstenbelasting voor de zeer lage inko mens door verhoging van de z.g. aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. De nood van de minst draagkrachtigen is in vele gevallen zo ernstig, dat het onrecht vaardig zou zijn, aan groepen van meer draagkrachtige belastingplichtigen tege moetkomingen te verlenen zonder ook voor deze groep iets te doen. Vele andere leden, thans buiten beschou wing latend hoe het de minister mogelijk zal zijn tot belastingverlaging te komen, hadden er met instemming kennis van genomen, dat in de Troonrede verlaging van de tarieven van de loon- en inkom stenbelasting is aangekondigd. Deze leden gevoelden als bijzonder bezwaarlijk in het huidige tarief, dat voor de lage en middelhoge inkomens te hoge marginale percentages gelden. De Belgische Kamer heeft gisteren be sloten het voorstel van het liberale kamerlid Devèze tot het instellen van een nationale commissie, die tot taak zal hebben, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van de koning tij dens de bezettingsperiode, in overwe ging te nemen. Deze commissie van onderzoek, waarin 65 personen uit alle delen der Belgische samenleving zitting zouden hebben, zou binnen drie maanden aan de wetgevende vergadering verslag moeten uitbrengen. Deze zou dan aan de hand van dit rap port moeten uitmaken, of het wensel 'k is, dat koning Leopold naar Belgic terug keert. meer dan 28.001 personen aan- 100 000 dollars bedragen even- wezig waren, filmsterren van eens de onkosten voor het ge- wereldfaam optraden, om pu- bruik van de radio, daar de \merikaanse „networks" de redevoeringen van de candida- t.er niet wille weergeven zon der dat hiervoor wordt betaald. bliek te trekken. Dewey is wat onkosten maken betreft aanzienlijk in het nadeel tegenover zijn opponent Tru man, die als president zijn eigen Het gebruik van een geheel trein heeft en slechts behoeft te drukt en zijn rechterhand te vens de hand was, waarmee hij honderden maten oer dag zijn haidteko -mg moest plaatsen Het Witte Huis is niet ge makkelijk te bestormen. Te meer eerbied dwingt het daar- ..network" gedurende een half betalen voor de ruimte door om vaak af. dat Dewey voor de uur kost ongeveer 25 000 dol lar en tijdens een campagne van twee weken sprpekt een •andidaat minstens vier grote •adio-redts uit. Buitendien vordt r.o.A sak een even groot -pdrs' v' sd'o-on'-'ostpn h°- at.ced i< .r de plaatselijke poli- hem ingenomen Dewey daaren tegen moet een geheel eigen wagon huren De radio-instal latie in Trumans trein wordt verzorgd door hpt .Army Signal "orns", dat voor deze gelegen heid 'e (,l|rPei gel-leed Deze installatie moet op Dewev's van twee wexen is gexozen. om- napje vuur ut-i nca» ccc» o~„„hlitoinen dat dit de duur is geweest van d'an bedragen voor een middel- tieke commissies, voor radio-uit- trein door de Republikeinen tweede maal in ziin leven deze zware tocht heeft aangedurfd, dat een Franklin Delano Roose velt. gedeelteliik verlamd, on der minder comfortabele om- -♦andig^ndon dan ziin oovnlger ■Vlóna d-zp taak V'Pr maal t.nt „en gn°d einde heeft weten te brengen. (Van 'onze weerkundige medewerker) Het vroor vannacht. Het mag wel een grote zeldzaamheid worden ge noemd, wanneer ter weerszijden van een front tussen twee luchtstromin gen zó grote verschillen voorkomen als Maandagavond. Niet alleen het verschil in temperatuur, dat ongeveer 5 graden bedroeg, was belangrijk, ook in de richting en snelheid van de wind kwamen grote verschillen voor, evenals in het vochtgehalte. Het tijdstip, waarop het front passeerde, hetgeen voor ons het begin van het koude weer betekende, kon dan ook vrijwel tot op de minuut worden bepaald, wanneer men althans over zelf registrerende instrumenten beschikt. Hoewel het heel wat kouder is geworden, is het bij ons lang zo erg niet als b.v. in Schotland, waar gisteren al vorst voorkwam, terwijl de buien er sneeuw en hagel brachten. Bij ons was het nog hoofrizekeh'.k regen en hier en daar ook hagel, die uit de zware binenwolken' viel Daarbij kwam in het Noorden en Westen plaatsrb'k onweer voor Toer; de hemel opklaarde, daalde de temperatuur zeer sne'. znd"t gisteravond om tien uur in Brabant reeds een station vorst mei 'de In Groningen werd vannacht een minimum van 3 gr. bereikt, in de Bilt en Maastricht 2 gr. Inmiddels zijn de barometers in de afgelopen 24 uur zo belangrijk gestegen, dat zich een apart gebied van hoge druk heeft gevormd, dat vandaag het weer in ons land beheerst. Van de oceaan nadert evenwel een nieuwe depressie, die naar het Zuid-Oosten beweegt. Zij zal de wind bij ons doen toenemen, waardoor de kans op nachtvorst kleiner wordt, hoewel dit nog niet het doordringen van een warmere stroming betekent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1