R Mogelijkheden van televisie De materiële oorlogsschade Ben Hecht, de Britten-hater BIM W eerbericht D E wereld g r ij z e poeder A DE BOSSEN Katholieke Film keuring Hoorngeschal bij het f redespaleis *Met barricades tegen de troepen en het Uit de sportwereld Sportvaria ADIO programma Plaatsvervanger op liet examen De K.R'O. reeds thans waakzaam Voor de filmcamera IRImercedes t MIDDENSTANDSEXAMEN 1949 A CHTER WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 PAGINA 2 RUITERS KWAMEN NAAR DEN HAAG Met vredesmanifest der federalisten De stakingen in Frankrijk Doden, gewonden, honderden arrestaties Maar het liep scheef KARDINAAL VON PREYSING Een kleine kans op herstel WANNEER BEHANDELING VAN HET WETSONTWERP? ENGELSEN DREIGEN MET BOYCOTT Lassiede hond met de menselijke hoedanigheden aJ CV\R0N0V\n^ VIRION «»WWW1 tob Lassie met haar jonge haas (Roddy Mc. Dowall) in de film Lassie komt thuis". Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT Kwaliteit wint altijd? PRIKKELLECTUUR VER VAARDIGD IN KAMP VUGHT Onverantwoordelijk optreden van bedrijfsleider VRIJ KOVD FANNY NIET JJAAR AUSTRALIË DE VOETBALCOMPETITIE ENCELSE SCHEIDSRECHTER BIJ BELUI E-> EDERI.A v D David O. Selznick, die behalve film producent ook een uitgeslapen zakenman is, zal zich verheugen over de voortref felijke en gratis-reclame, welke voor al in ons goede vaderland wordt ge maakt voor het minderwaardige pro duct, dat hij heeft vervaardigd onder de titel „Duel in de zon". De exploitant van een onzer voor naamste Nederlandse bioscopen heeft eens tegenover een groepje filmjourna listen opgemerkt: „Het kan me geen ziet schelen, of u goed of slecht over mijn films schrijft, èls u er maar over schrijft". Had men ..Duel in de zon", dit pro duct van een decadente, op geldelijk ge win beluste filmindustrie, doodgezwegen in plaats van in sappige verhalen al haar morbide geestigheid op te sommen, hadden alle bladen en tijdschriften, wel ke thans hun morele en artistieke ban vloeken naar deze film slingeren, een parig geweigerd er ruimte in hun adver tentiekolommen voor af te staan, de film var, David O. Selznick zou veèl minder gevaar hebben opgeleverd voor de goede smaak en de goede zeden van het Neder landse volk. Door de wijze, waarop enkele katho lieke bladen hebben gereageerd op het oordeel, dat een commissie van de Ka tholieke Film Centrale over deze film heeft uitgesproken .waarin „Duel in de zon" zonder meer toelaatbaar voor per sonen boven 18 jaar werd verklaard, dragen zij tot deze kosteloze reclame nog een nieuw steentje bij. Maar dit terzijde gelaten, hebben wij ernstig bezwaar tegen de inhoud van de critiek, die hier tegen de K. F. C. wordt gericht. Dat de commissie, die deze film goed keurde, daarmee een fout heeft begaan en dat de katholieke filmjournalist, te gen een ernstige fout bij de nakeuring zijn stem mag verheffen en desnoods zijn lezers waarschuwen, zullen wij niet be twisten. Doch het gaat niet aan, een critiek te schrijven waardoor het publiek er gemakkelijk toe komt. de gehele keu- xingswerkzaamheid van de K. F. C. te veroordelen. Daarvoor is niet zo heel veel nodig. Het lezende publiek genera liseert nu eenmaal spoedig. Tenzij er in de critiek zelf op gewe zen wordt dat wij hier met een inci dentele fout te doen hebben, zal 't geen onderscheid maken tussen deze éne com missie welke in dit geval heeft gefaald, en de K. F. C. in haar geheel, die hon derden films met evenveel voorzichtig heid als deskundigheid heeft gekeurd. Hiermede geen rekening houden, zoals de schrijvers dezer bladen, is eenvoudig onverantwoordelijk. Het gezag dat de K. F. C. nodig heeft en verdient, wordt door het lanceren van deze gemakkelijk verkeerd te be grijpen critiek ondermijnd. De K. F. C. is de enige instantie, die zich plaatst tussen de katholiek en de verderfelijke films, welke door de Centrale Commissie toelaatbaar zijn verklaard. Zij is dan ook naar onze mening een heilzaam insti tuut. Het zou daarom een niet te ver schonen onvoorzichtigheid zijn door een onwelwillende critiek het prestige van di' college in katholieke kringen te ver zwakken. Laten wij liever rachten de middelen te vinden, om dergelijke vergissinge» voor de toekomst zoveel mogelijk uit te schakelen. Eén daarvan is de lijst van K. F. C.-leden nog eens aan een nauw keurige contróle op deskundigheid en bekwaamheid te onderwerpen. Een an der middel werd aangegeven in een in gezonden schrijven van een K. F C.- keurder, dat wij dezer dagen publiceer den: een K.F.C.-voorzitter, die alle keu- ririgszittingen bijwoont en die door zijn voorlichting en adviezen zorgt voor de zo hoogst noodzakelijke evenwichtigheid er, continuïteit in de keuringen. De Europese federalisten hebben op tactische wijzq de herdenking van de Vrede van Münster aangegrepen om de aandacht weer eens op hun beweging te vestigen. Onder indrukwekkend hoorngeschal kwamen gistermiddag vier ruitérs de poort van de tuin van het Vredespaleis binnen rijden. Zij hadden de laatste etappe afge legd van de estafette, welke een vredes manifest uit Münster naar Den Haag overbracht. Dit manifest een vredesbood schap en een oproep tot samenwerking aan de Europese volkeren voor een blij vende vrede, was uitgegeven op een bij eenkomst Zondagmiddag door de overheid van Münster in samenwerking met de fe deralistische „Europa-Union" georgani seerd in de zaal. waar 300 jaar geleden de Vrede van Münster werd getekend- Het manifest droeg de ondertekening van de burgemeester der stad, van de gouver neur van de Britse bezettingsmacht in Rijnland-Westfalen en van kerkelijke en andere autoriteiten. De afstand van 320 km. naar Den Haag was geheel te paard afgelegd. Zondag was het document aan de Nederlandse grens Gronau-Glanerbrug aangekomen, van waar de verdere overbrenging werd ver zorgd door leden van de Kon. Ned. Fe deratie van Landelijke Rijverenigingen DONDERDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.): AVRO 7 00 Nieuws, gram (1015 „The Skymasters 11)50 Voor de kleuters). 11.45 Lezing. 12.00 Ork. J Renova. 12.38 „De sPee* doos" 13.00 Nieuws. 13.20 Huldiging Fred Roeske 13.30 „The Skymasters 14.00 „Van de hak op de tak". 14.20 Orgel. 15.00 Voor zieken en gezonden, iö.uj „Van vier tot vijf". 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?" 17.35 Ork. Maria Zamora 18 00 Nieuws, sport. 18.30 Ned. Strijdkr'. 19.00 Strip. 19 10 Avondschool. 19 45 R.V.D. 20.05 „Wereld-spaardag". 2015 Kamerork 21.00 Hoorspel. 22.45 Gram. 22.45 „Pijlers van Neerlands wel vaart". 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.): KRO 7.00 Nieuws, gram morgengebed. 9.45 School radio. (10.00^-11.00 NCRV). 1100 ,,De Zonnebloem". 11.40 Schoolradio.. 12 03 KI V. Beeck. 13.00 Niéuws. 13.25 Piano 13 45 „Hors d'oeuvre". NCRV 14.00 Gram" 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Koor. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Piano. 17.50 RVD. 18.00 Kwartet. 18.15 Causerie. 18.30 Gram. 13.45 Piekerproblemen. 19.00 Nieuws, gram., actual 19.45 Orgel. 20.00 Nieuws, 20 15 'Steravond. 21.30 Familiecompetitie. 22 00 Koor. 22.15 „Vaart der Volken". 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 Eng. H.S. Majestic orch., 9.00 ork. Weir, 9.30 piano, 9.50 Ame- rik. comment., 10.05 schooluitz., 10.30 „Mu sic while you work", 11.00 schooluitz., 12.00 VI. Br.: gram., 12.32 weer en tuin bouw, 12.40 gram., 13.00 nws., 13.15 gram., 14.00 muz. 17e en 18e eeuw, 15.00 Eng. LP: revue ork., 15 30 ens. Farmer, 16.00 voor dracht, 16.15 Northern Var. ork., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sol daten, 18 30 VI. Br.: voor de sold., 19.00 Fr. Br.: omrork., 19.30 Eng. L.P.: „Rocky Mountain Rhythm", 20.00 VI Br: gram., 2100 diversen. 2130 VI. Br.: Elisabeth Schumann en Heinrich Schlussnuss 21.45 22 00 nws" 2215 Fr- Br.: gram., ■óZ.55 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws., 7 15 licht ork., 7.50 Lift up y°"r hearts, 8 00 Fr. Br.: nws., 8 10 gram 9.00 Eng. LP: nws., 9.10 gram., 10.00 v! J ]015 Parler"-. '0 30 salonork., 11.00 yoordr., 1145 ork. Eerenska: U 45 orgel, 12.15 Lynn en Gordon, 12 30 Light ?,r™13J5 accordeon ork13.30 Geratdo 14.00 v. d vrouw. 1440 report, v races 15 00 Eng H S Northern Orch 16.00 lich te muz., 16.30 hoorsnel n. Dickens 17.00 Eng L.P.: m'l ork., 17.45 Rumba ork., 18.15 Anton en ork., 18 45 Béromunster: uitz. v, d „radio kameraden", 19 00 piano 19 25 mededelingen, 19.30 VI Br- gram' 1950 Be-omunster: actual.. 20 00 ork. Du- mont, 20 30 Eng ,.P.: hersengymn.. 21 00 Silver Tree, 21 30 „Over the garden wall", 22.00 nws., 22.15 „Boeket to the stars"! 22.35 ork. Lewis 23.15 ens. King, 23.56 nieuws. (Telefonisch van onze correspondent) De tweede dag van het ontruimings offensief is niet voorbij gegaan zonder dat nieuwe slachtoffers zijn gevallen. In het Zuiden was order gegeven tot weerstand bieden aan de troepen en met welk een hardnekkigheid de communisten optreden Is wel te Ales gebleken bij het hernemen van de mijn Rochebelle. Om twee urn 's nachts was door de posters alarm ge maakt, om vier uur waren politie- en militairen in aantocht en werden alle toegangen tot de streek afgesneden. Bij het aanbreken van de dag had de som matie tot ontruiming plaats. Ze bleef on beantwoord. De zeer talrijke posters had den zich zwaar gebarricadeerd. In de stromende regen kwamen de militairen naderbij, maar zij /erdèn door een hagel van schroefmoeren, ijzer en steen ontvan gen, terwijl ook met handgranaten werd geworpen. Tegen 8 uur werd ook op de troepen geschoten, waardoor een onder officier en enige manschapperi ernstig werden getroffen. Het bleek dra, dat het terrein niet te overmeesteren viel, zonder opruiming van de barricades. Na een nieuwe waarschuwing werd een gevechts wagen opgesteld, een kanon schoot een bres in de voornaamste barricade. In het gevecht, dat daarna ontstond bleef het niet bij schrammen en builen: een mijn werker werd gedood, drie levensgevaar lijk gewond. Ook bij de orde-diensten werden er vele getroffenen. Een vierhon derd personen werd gevangen genomen, vooral jongeren, vreemdelingen en oud- krijgsgevangenen» en een groot aantal bleek wapenen te hebben. Het ziet er intussen naar uit, dat de ministerraad weer gaat overwegen, of en hoe de besprekingen met de stakers kunnen worden opgevat. Gistermorgen was een estafetteploeg uit IJsselstein vertrokken en de laatste ploeg had het in een cartonnen koker gesloten document van Zoetermeer naar de resi dentie overgebracht. Aan de gemeentegrens werden de rui ters namens de burgemeester door mr. M. v. d. Feen welkom geheten en vóór het Vredespaleis stonden bestuursleden van de Beweging van Europese Federalis ten gereed om hen te begroeten. Mr. C. van Rij, die namens het hoofdbestuur dier beweging het manifest in ontvangst nam, herinnerde er aan, dat, toen in 1648 het „eindelijk vrede" weerklonk, een ruiter een vredesboodschap naar de keizer in Wenen overbracht. Thans is als plaats van bestemming van de boodschap Den Haag gekozen, waar «hetInternationaal Ge rechtshof zetelt en waar deze zomer het Congres van Europa bijeen kwam. Gemeng'd nieuws uit de wereldpers: Drukke dag. In Venice (Californië) wilde een inbreker op klaarlichte dag de woning van mevr. Blackmer beroven. Hij 1. knevelde mevr. Blackmer en twee da mes, die bij haar op theevisite waren, 2. opende de deur, toen er werd gebeld en knevelde ook de buurman Kenneth Thompson, 3. maakte één van de drie da mes los om een huilende baby zoet te houden, 4. deed opnieuw open, toen er wéér werd gebeld en knevelde .een leve rancier, 5. ging er binnensmonds schel dend vandoor, zonder iets mee te nemen Oost West, thuis best. In Cleveland (Amerika) kwam een duif van William S. Wellman, die had deelgenomen aan een wedvlucht over 100 mijl. als laatste bin nen. negen jaar na het lossen. Hij was chauffeur, maar wilde graag de kans hebben nog eens zelfstandig te wor den. Daarom deed hij mee aan een cursus voor het middenstandsdiploma. Maar met de vorderingen was het slechts zo zo Toen kreeg de hoofdonderwijzer, die de cursus gaf en de jongeman graag wilde helpen een dom idee. Hij ried de chauf feur aan zelf rustig thuis te blijven en een ander naar Nijmegen te laten gaan om 't examen te doen. Hij noemde daar bij enkele namen van cursisten, die al een gedeelte van het examen achter de rug hadden en dus een zekere routine hadden verkregen. Een van dezen bleek inderdaad tot het experiment bereid. Het ging echter door een of andere oorzaak scheef en op het examen bleek, dat hij zich een valse iden titeit had aangemeten. Het gevolg was, dat alle drie gisteren voor de Arnhemse rechtbank moesten ver schijnen. En de chauffeur en de hoofdon derwijzer hoorden daar 3 weken gevange nisstraf tegen zich eisen; tegen de rem- plaeant de „Gewone man" zou zeggen ,,'t studiehoofd" was de officier milder, hij zou zestig gulden boete moeten beta len. De toestand van kardinaal von Prey- sing, de 68-jarige bisschop van Berlijn, die door een beroerte getroffen werd, is op het ogenblik stationnair, aldus A.P Uit de omgeving van de kardinaal werd vernomen, dat er nog steeds een kleine kans is, dat de kardinaal weer zal her stellen. (Van onze redacteur) De installatie van de televisie-com missie door de minister van Verkeer en Waterstaat, welke plechtigheid gis termiddag in Den Haag plaats had, doet natuurlijk de vraag rijzen, hoe ver het in ons land op het ogenblik met de televisie staat. Zoals men weet. worden bij Philips in' Eindhoven sinds jaren proefnemingen gedaan, welke dan nu in een dergelijk vergevorderd stadium verkeren, dat onlangs het bestuur van de Ned. Radio Unie. het samenwerkend orgaan van de omroepverenigingen, er onlangs op bezoek is geweest om van de resultaten kennis te nemen. Wij herinneren ons trouwens enkele jaren terug reeds op de Utrechtse jaar beurs televisie-uitzendingen te hebben bijgewoond, die evenwel op een betrek kelijk korte afstand geschiedden, nl. in hetzelfde gebouw, waarbij op een der bovenverdiepingen een paar artisten bezig waren en wij beneden hun bewe gingen op een schermpje nog maar vaag konden zien. Intussen zijn daarin belangrijke verbe teringen aangebracht, doch de zaak ver keert toch nog In een experimenteel sta dium. terwijl de practische uitvoerbaar heid voor ons land evenzeer een kwestie van studie is Philips maakt reeds ont vangtoestellen voor televisie, maar men moet niet denken, ook al zouden geregeld goede uitzendingen mogelijk zijn, waar voor dan een zender gebouwd moet wor den, die waarschijnlijk in Den Haag komt, dat iedere radiobezitter zich een dergelijk apparaat kan aanschaffen. Op de eerste plaats al niet vanwege de hoge Het dagbladbericht, dat het wetsont werp op de materiële oorlogsschade eerst in 1949 in behandeling zal komen, is voor het bestuur van de Statenkieskring Horst der K.V.P. aanleiding geweest een schrij ven te richten tot de Kath. Tweede-Ka merfractie. - Het spreekt daarin zijn teleurstelling erover uit, dat, ondanks alle plechtige verzekeringen in en buiten de Tweede- Kamer gedaan, ook in 1948 nog geen recht zal worden gedaan aan de honderd duizenden oorlogsslachtoffers. Over een dergelijke handelwijze is het bestuur ver baasd, wijl het hier een zaak betreft van het allergrootste gewicht en bovendien verontwaardigd, omdat het uit niet-offi- ciële bron vernam, dat de behandeling van het wetsontwerp van bepaalde zijde tegenwerking, althans onvoldoende méde werking ondervindt. „Met verwijzing naar het partij-pro gramma van onze K.V.P. hebben wij, al dus het schrijven, onze kiezers o.m. voor gehouden, dat in 1948 de oorlogsschade regeling tot stand zou komen. Duizenden en tienduizenden hebben ondanks een gerechtvaardigd wantrouwen opnieuw hun vertrouwen geschonken. Wat zal de reactie zijn, indien zij opnieuw teleur gesteld worden? Wij doen daarom een ernstig beroep op u om alles te doen wat in uw vermogen ligt om aan de gerechtvaardigde verlan gens van de oorlogsgetroffenen tegemoet te komen, te weten: de behandeling van meergenoemd wetsontwerp in 1948. Talloze malen is reeds gewezen op de grote achterstand in de geteisterde ge bieden. Ten spoedigste dient de Regering te komen met een voorstel tot uitbetaling van nieuwe voorschotten, teneinde de ge troffenen in staat te stellen het allernood zakelijkste te kunnen kopen". kosten, die er aan verbonden zijn. ter wijl bovendien de actié-radius van een televisie-zender op het ogenblik nog slechts 40 tot 50 km is. Dit neemt niet weg, dat amateurs er in geslaagd zijn op grotere afstand de Phi- lipsuitzendingen op te vangen en vorige week nog gaf een particulier in Utrecht hiervan een goede demonstratie. Wel is de capaciteit van een televisie zender aanmerkelijk op te voeren, door deze op een hoogte te plaatsen en bin nen afzienbare tiid zal men er in Eindho ven toe overgaan, zoals wij vernamen, het televisie-programma uit te zenden naar de Utrechtse Domtoren, van welk „station" men hét dan verder distri bueert, Natuurlijk opent de televisie gewel dige perspectieven, mogelijkheden, die thans nog allerminst te overzien zijn In ieder geval is het zaak voor de instanties, die er straks mee te maken krijgen reeds nu waakzaam te zijn en dit doet ook de K.R.O., waarvan het bestuur het vraagstuk bèrgids in stu die heeft genomen. Op het ogenblik kon men ons hier over nog niets mededelen, maar wel staat vast, dat bjj het hoofdbestuur van de K.R.O de gedachte voor zit, even als met de radio, van een autonome katholieke televisieomroep. Mogelijk is wel om practische redenen dit ideaal niet aanstonds te verwezenlijken. Reeds worden pogingen aangewend om te komen tot een internationale samen werking van katholieke groeperingen en is contact gezocht met de Catholic Broad casting Association, een belangrijke groep in Amerika, die in Juli van dit jaar tot stand kwam en waarbij katholieke om- roepdirecteuren en andere radio-mede werkers zijn aangesloten. Dit lichaam verstrekt reeds katljoüeke programma's aan de verschillende! omroepen, die in Amerika ook bij particulieren in handen zijn en zal vermoedelijk ook spoedig met televisie beginnen. Op sommige plaatsen is men in Amerika reeds met school televisie bezig. Een enkel woord tenslotte over de toe. komstmogelijkheden. :die de televisie voor de Nederlandse filmindustrie kan bieden. Voor televisie zal vaak een sprekende film benut moeten worden, zodat er een nauwe en innige samenwerking zal ont staan. Vanzelf kan dit een stimulerende invloed uitoefenen op de vervaardiging van Nederlandse films- waarmee men in ons land zoveel moeite heeft, niet in het minst ook vanwege het beperkte afzet gebied, dat bij televisie belangrijk uit gebreid wordt. De Anglo-Amerikaanse betrekkingen op filmgebied, welke de laatste tijd tioch 'al niet bijster hartelijk waren, dreigen momenteel nog meer te bekoe len. Oorzaak van deze nieuwe wrij ving, welke beide partijen met ver scherpte boycott en andere onprettige maatregelen doet dreigen, is de sce nario-schrijver Ben Hecht. Scenarioschrijvers zijn geen mensen, die de bijzondere belangstelling van het bioscoop-gaande publiek genieten. Trou we fümbezoekers weten over het alge meen haarfijn te vertellen, welke be roemde acteurs er in een film optreden. Hoogstens herinneren zij zich ook nog vaag de naam van de regisseur. Maai; dan houdt hun kennis van degenen, die aan de vervaardiging van een filnf heb ben meegewerkt, ook finaal op. Toch draagt de scenario-schrijver een niet onbelangrijk deel bij tot het succes van een film. Dit is echter niet de reden, waarom wij ditmaal iets over éér. hunner willen vertellen. De man, over wie het hier gaat, -Ben Hecht, heeft om heel andere redenen de aandacht op zich gevestigd. Ben Hecht is namelijk niet alleen een overigens heel knap scenarioschrijver, maar hij is ook, en misschien wel op de allereerste plaats, een Zionist en nog méér een hater van alles, wat Engels is. Ben Hecht was de man ,die indertijd door middel van een reusachtige adver- ter.tie-campagne in de Amerikaanse bla- I den aanspoorde tot he1, uitoefenen van terreur in Palestina. Hij was het, die l het heeft bestaan te verklaren, dat er „feest was in zijn hart, telkens als er een Britse soldaat in Palestina werd ge dood". Natuurlijk reageerde de Britse pers op een dergelijke meer dan schandelijke uitlating. Maar de Engelsman loopt nu eenmaal van nature niet spoedig warm en het bleef dan ook bij protesten. Met de uitlating, welke mr. Ben Hecht zich veroorloofde, toen hem de moord op graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de Verenigde Naties in Palestina, werd medegedeeld, heeft hij het echter al te bont gemaakt. Toen deze schand daad, welke ieder weldenkend mens ter wereld met •erontwaardiging en afschuw vervulde, bekend werd, verklaarde Ben Hecht, dat graaf Bernadotte „een ezei was, die niet waard was, zo'n mooie dood te sterven". In een verklaring aan de „New York Journal" zeide Hechi van graaf Berna dotte: „Hij was niet flink genoeg om de schurk in het stuk te zijn. Hij was een beroepsstroman, gehuurd om voor de Britten de kastanjes uit het vuur te halen". Dit deed zelfs bij de koudbloedige Britten de beker der verontwaardiging overlopen en alom rees de vraag, of er geen maatregelen tegen hem 'enoraen dienden te worden. Een vakblad van de Engelse filmindustrie, de „Daily Film Renter", schreef, na er op te hebben ge wezen dat Ben Hecht op het ogenblik bezig is met het scenario voor een film van de Marx Brothers: „Door 'an zijn diensten gebruik te maken, bewijst Hol lywood zichzelf en de industrie al een heel slechte dienstNa zijn lange en ongemotiveerde insinuaties zou het voor dit land een belediging zijn van ons te verwachten, dat wij enige film, waarbij hij is betrokken, gunstig zouden ontvangen". Intussen hebben de onafhankelijke bioscoop-eigenaars in Engeland niet stil gezeten Ongeveer 3500 hunner hebben hun vertegenwoordigers in de Cinemato graph Exhibitors' Association opdracht gegeven een voorstel bij deze bond in te dienen om de drie nieuwste Ben Hecht-films niet te vertonen'. Deze films zijn: „Kiss of Death" met Robert Siod- mak, „Miracle of the Bells" met Fred MacMurray en „Ride the Pink Horse", met Robert Montgome-y. „Kiss of Death" en „Ride the Pink Horse" zijn reeds gekocht voor verto ning in de Gaumont-bioscopen van mr. Rank. terwijl „Miracle of the Bells" pas in de première-theaters van het West- End heeft gelopen. Hollywood vreesde al bij voorbaat, dat het Britse publiek deze Ben Hecht-films niet al te vriendelijk zou ontvangen. Het heeft daarom wijse lijk zijn naam uit de aankondigingen van de drie füms weggelaten. Dit zal evenwel niets baten, als de on afhankelijke bioscopen deze films weren. Gebeurt dit, dan zullen de importeren de firma's bijna 250.000 aan ontvang sten uit Engeland derven. De Amerikaanse Zionisten laten het er al evenmin bij zitten. Het Ameri kaanse tijdschrift „Variety" waarschuw- rraKunmSiu iiuiuuuiLHimiiuuuHUUHRimiiiiiJ/r\ Candidaten die aan dit examen wensen deel te nemen, doen verstandig nog heden prospectus aan te vragen bij: RESA— HILVERSUM. (Bekende Schriftelijke Cursus) en nog deze maand de studie serieus aan te pakken onder de stuwende leiding van Resa's Bekende Schriftelijke Cursussen. Reel. 48. Het kostte de detective weinig moeite de sleutels te vinden, die de wachter bij zich droeg. Een enorme sleutel bos hing aan zijn gordel. „Misschien is hij de enige bewaker hier", zei Basli tot zichzelf, „maar voor het geval er nog meer zijn, zal ik mij in de kleren van dit heerschap steken". Snel tooide hij zich met de vierkante woestijnhoed en de hoofddoek van zijn slachtoffer. In het halfduister van de moskee zag de andere wachter niet wie hij voor zich had. De moeilijkheid was nu, uit te vinden, waar Bim en de prinses gevangen zaten. Basli besloot brutaal te zijn. Hij stak zijn vingers in zijn mond en floot er doordringend op, een teken dat hij met Bim had afgesproken voor het geval één van hen theeën in nood zou verkeren. Basli luisterde daarna ademloos. de dezer dagen ,dat de Britse boycott van Ben Hecht's films een versterking van de Amerikaanse boycott tegen En gelse films tengevolge zou kunnen heb ben. Het tijdschrift redeneert 'aldus: „Deze Britse boycott ontneemt aan Hol lywood iedere reden om de boycott der Zionisten te bestrijden, op grond van het feit, dat zulk een^ boycott ook onschul dige partijen treft". In onze bioscopen rouleert momenteel do film „Lassie komt thuis (Lassie come home) Lassie, de heldin van deze film, een Schotse herdershond, blijkt er zul ke menselijk-verstandige hoedanigheden op na te houden, dat geestdriftige hon- denliefhebbers er maar al te licht een bevestiging in zullen proberen te vin den van hun mening, dat honden wer kelijk verstand hebben. Met het oog daarop is het wellicht van belang' eens te vermelden, wat de mo derne wetenschap daarvan heeft te zeg- geii. Gedurende de jongste oorlog heb ben in Engeland, waar de hondenvere ring, zeer groot is, tal van geleerden een nauwgezette studie van deze dieren ge maakt, omdat zij van grote waarde wa ren als helpers bij het Rode Kruis, als overbrengers van belangrijke berichten en als opspoorders van mijnen. De con clusies, waartoe deze geleerden zijn ge komen, zullen voor vele hondenminnaars teleurstellend zijn. Met betrekking tot de intelligentie van de hond verklaren zij: honden zijn niet intelligent. Onderzoekingen hebben uitgewezen ,dat zij iets kunnen leren, maar dat zij geen verstand hebben. Bij wijze van proef leerde men een bond een kistje met voedsel openen door een grendel met zijn P°°t weg te schuiven. Vervolgens, toen de hond niet •:-ek, werd het kistje omgedraaid. De hond liep recht naar de zijde van het kistje, waar zich tot dan toe de grendel had bevonden en begon er met zijn poot langs te krassen. Het dier ging daar mee door, hoewel cië grendel gemakke lijk te vinden was. Andere honden, waar mee dezelfde proef was genomen, ge droegen zich zonder uitzondering precies eender. De geleerden verwerpen de getuigenis van hondenliefhebbers, omdat dezen, al- ,2 aI;-»d onbewust „vermenselijken", Wel bestaat de mógelijkheid, dat de hond over een zesde zintuig beschikt. Een door het Engelse leger ingesteld onderzoek om te ontdekken, hoe honden in de grond begraven mijnen vinden, is mislukt. Geen van de vijf bekende zin tuigen scheen bij de opsporing van de mijnen betrokken. De geleerden stellen thans een onderzoek in naar de moge lijkheid, van een onbekend zesde zin tuig. „Ik heb genoeg van al die oude cli- che's in mijn films schrijf een paar nieuwe voor me". Filmproducent tijdens een conferentie met scenario schrijvers. Hollywood beweegt hemel en aarde om te voorkomen, dat een door de maat- 37) Er is verder niemand in huis. Dat weet ik. Waarom kom je dan hier? Voor jou. Voor mij? Ik zou niet weten O, toch, Kare. Je weet het heel goed. Nee.... werkelijk niet! Nou. dan wil ik het je nog wel eens duidelijk zeggen: Ik kom je halen... Jou. Kare! Het meisje wist zich vrij goed te be heersen. 1 Dat is or.zin, Lansky. Waarvoor zou J je my willen halen? Stel toch niet zulke overbodige vra gen! Kare keek verschrikt op. Hoewel ze i iets dergelijks had verwacht, voelde zij 'j zich toch onaangenaam getroffen, niet j het minst door de toon, welke de Rus j zich veroorloofde. De afschuw, welke i duidelijk op haar gezicht was te lezen, wekte Lansky's toorn. Grijnzend boog hij zich over haar heen. Nu geen gekheid, Kare! Ik ben ge- wend mijn wil door te zetten Kare trachtte op te staan, maar reeds hield Lansky haar handen in ïijn beide vuisten. Laat me los, lafaard! Je zult gehoorzamen, begrepen?! Kare probeerde zich los te rukken. Te vergeefs! Langzaam trok hij haar naar zich toe. Zij zag zijn walgelijk onbe trouwbaar gezicht reeds vlak voor zich. Een razende angst maakte zich van haar meester en in een laatste poging om hem te imponeren, beet ze hem toe: Laat me los.... direct. Een ogenblik keek hij haar met var beten woede aan. Toen sloeg hij zijn beide armen om haar lichaam, tilde haar op en droeg hen als een kind door de keuken naar buiten. Hij sprak daarbij geen enkel woord. Ook Kare vermocht geen protest over haar lippen te brengen. In Bessin-hoeve lieten de mannen zich vermoeid in een stoel aan tafel vallen Gura bracht de avondmaaltijd binnen. De oude Bessin hief het hoofd op en keek zoekend de kamer rond Nu wierpen ook de anderen Gura een vragende blik toe. Ik heb de juffrouw de hete middag niet gezien. Toen ik uit het bos terug keerde. was zij er niet Zwijgend nuttigden de mannen net sobere maal. Eindelijk stond Michel Bessin op. Hij voelde zich ten prooi aan een hevige onrust. Kare is anders toch altijd met eten thuis. Hier moet iets niet in orde zijn! Ik zou niet weten, waar zij zich op het ogenblik nog moest ophouden. Is nier vanmiddag misschien iemand geweest? Wacht eens.... mijn hemel! Lansky! Die is hier al eens meer binnen gedrongen, zonder dat hij gevraagd was. En ook toen is er uit zijn bezoek niet veel goeds voortgekomen. Bessin's gezicht kreeg een kommer volle uitd/akking Opgewonden liep hij met grote stappen de kamer op en neer. Alexi scheen plotseling tot een besluit te komen en haastte zich naar de deur. Waar ga jé heen, Alexi?, vroeg Bessin. Ik rijd even naar de barak. Mis schien kan een van Lansky's mannen mij wat wijzer njaken Bessin knikte toestemmend en Alexi spoedde zich de kamer uit. Even later maakte ook Peter aanstalten om weg te gaan. Eri jij, jongen? Ik, vaderik geloof, dat het ge wenst is onze buren bijeen te roepen Wij zouden hen vanavond wel eens nodig kunnen hebben.... op de een of andere manier! Wat bedoel je daarmee Peter? Wel. als Kare niet gauw terug komt, zullen wij het gehele dal naar haar moe. ten afzoeken. Daarvoor zullen zelfs alle beschikbare mensen nog niet voldoende zijn. Bovendien is het ook niet onmoge lijkdat wij onze vrienden nodig hebben omassistentie te verlenen. Jongen?! t— Ja, vader! Tegen Lansky en zijn kornuiten. Michel Bessin stond als aan de grond gen'ageld Zijn armen hingen slap langs zijn lichaam. Hevig ontsteld staarde hij Peter aan. Jongen., wil je daarmee zeggen.... Een klein uur,' nadat Peter vertrok ken was, kondigde het getrappel van paardenhoeven buiten de nadering van ruiters aan. Het bleken Donald en zijn drie zoons te zijn. De mannen zagen er verhit uit, alsof zij zeer» hard hadden gereden. De oude Donald trad met een strak gezicht op Michel Bessin toe en reikte hem de hand. Weet je het al?, vroeg deze. Donald knikte. Daarop ging hij zwij gend aan tafel zitten. Geleidelijk kwamen nu steeds meer mannen op de hoeve aan. Bessin's zoon scheen hen tot grote spoed te hebben aangemaand. Met de Richters, die het verst weg woonden, trad ook Peter weer de kamer binnen. In angstige onzekerheid zaten en ston den de mannen door de kamer verspreid Slechts af en toe werden fluisterend enige woorden gewisseld In steeds toe nemende spanning verbeidde men de terugkeer var Alexi. Deze liet lang op zich wachten, maar eindelijk werd dan toch de deur ge opend en trad de lang verwachte bin nen Zijn gezicht was ongewoon bleek. Er heerste een beklemmend zwijgen in de kamer tot de oude Bessin tenslotte bijna toonloos vroeg: Nu Alexi? De aangesprokene liet zijn blik ernstig over de aanwezigen dwalen. Ik heb Kare niet kunnen vinden In de barak is zij ook niet. En.. Lansky en zijn mannen zijn er evenmin.. Zij schijnen het Proeska-dal te hebben ver laten, heimelijk.^, het lijkt veel op een vlucht, want het grootste deel van hun bezittingen is uit de barak verdwenen. De huren verdrongen zich om Alexi om wat meer te weten te komen, maar deze was met het verontrustend nieuws aan het eind van zijn mededelingen. Radeloos keken de mannen elkaar aan. Michel Bessin was de eerste, die zich wist te herstellen. Hij verzocht stilte en daarop wees hij er in enige woorden op, dat men de achtervolging van Lans ky zo spoedig mogelijk moest beginnen. Hij kon nog niet ver weg zijn. Zij hebben geen paarden, lichtte Alexi toe: toen ik van de barak terug keerde, heb ik poolshoogte genomen in de stal. Onze dieren waren er alle nog. Dat maakt onze taak wat gemakke lijker, knikte Michel Bessin: dan zullen we ze makkelijk kunnen inhalen. Het lijdt geen twijfel, of ze hebben Kare ontvoerd. Ik zou alleen graag willen weten met welk doel? Sovendien is het mij een raadsel, waarom Lansky hel dal zo plotseling verlaat Daarmee doet hij toch van alles afstand.... in de eerste plaats van zijn aandeel in onze onder neming. Ik begrijp niet, dat zijn mannen zich daarmee hebben kunnen verenigen. Maar misschien steekt er nog wat an ders achter. Daarom dunkt het mij het beste, dat wij ons in twee groepen ver delen. Je kunt van die Lansky nu alles verwachten. De helft van ons blijft on der leiding van Alexi in het dal achter en bewaakt alles wat tot het ontgin ningswerk behoort. (Wordt vervolgd). schappij va-n Maurice Chevalier ver vaardigde film in vertoning komt, om dat er 40 Hollywood-sterren in voorko men, die zonder het te weten aan de Rivièra zijn gefotografeerd. Vittorio Mussolini, de zoon van de Duce, is opnieuw werkzaam als film producent, doch thans in Zuid-Amerika. De acteur Amadeo Nazzari, die heeft meegewerkt aan de Italiaanse film „II Bandito", heeft Italië verlaten om onder de productieleiding van Mussolini te gaan werken. Miss Murphy, de dochter van mr. Ro bert D. Murphy, politiek adviseur van generaal Clay in Berlijn zal de vrou welijke hoofdrol vertolken in de Duitse film „Der Ruf", welke te München on der regie van Joseph von Baky wordt gemaakt. Zij zal de eerste Amerikaanse zijn, die na de oorlog optreedt in een Duitse film. De film, welke op 29 Novamber a.s. bij gelegenheid van de Royal 'Film Per formance in het Empire-theater op Lei- cestersquare voor de koning an de. ko ningin van Engeland zal worden ver toond, zal „Scott of the Antarctic" zijn, door Michael Balcom in de studio's te Ealing vervaardigd. John Mills speelt de rol van Scott. Diana Churchill is Scott's echtgenote. Vele scènes voor deze film zijn in de Poolstreken opgenomen. (Van onze speciale verslaggever). De technische bedrijfsleider van de drukkerij in het kamp Vughfc heeft misbruik gemaakt van zijn positie door clandestien drukwerk van pornografi sche inhoud te laten vervaardigen door gedetineerden. Het onderzoek, dat Don derdag j.l. werd aangevangen en nog steeds voortduurt, bracht reeds aan het licht, dat de pornografische drukwer ken in vellen aan de opdrachtgever werden afgeleverd. Uiteraard is dit voorval buitengewoon pijnlijk. De kampdrukkerij staat immers onder beheer van het Directoraat-Gene raal' voor Bijzondere Rechtspleging, dat ressorteert onder het departement van Justitie. Dit departement voert, geleid dcor deskundige en bekwame ambtena ren, een felle strijd tegen prikkellectuur. Door het onverantwoordelijk optreden van een ambtenaar, die het volledige vertrouwen van zijn superieuren genoot, is dus in feite pornografie gedrukt op persen die aan het departement toebe horen. Gezien de ernst van dit feit is de bedrijfsleider uit de dienst verwijderd en ls de zaak in handen gegeven van de Officier van Justitie in 's-Hertogenbosch. De drukkerij van het kamp Vught werd door de Duitsers ingericht en beschikt over moderne installaties. Omtrent het werk, dat tijdens de bezetting in deze drukkerij werd vervaardigd, bewaarden de Duitsers de grootste geheimhouding, zodat de Vughtenaren wel eens de mo gelijkheid opperden, dat de lawine van muntbiljetten, waardoor Nederland in die dagen overstroomd werd, in hun eigen dorp haar oorsprong vond. In October 1944 werd kamp Vught door Militair Gezag overgenomen en later door de Bijzondere Rechtspleging. Be halve formulieren en andere dienstdruk- werken, werden er sindsdien ook boeken gedrukt in opdracht van particuliere uitgevers De verwachting van Woensdag avond tot Donderdagavond luidt: Vannacht in het algemeen wei nig, maar morgen toenemende be wolking, met in het Zuiden van het land kans op enige regen. Geleide lijk aanwakkerende wind uit rich tingen tussen Oost en Zuid. Vrij koud. 28 Oct.: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur; maan op 1.51 uur, onder 16.14 uur. De K. N. A. U. heeft aan de Australische athletiekbond laten weten dat Fanny BlankersKoen de binnengekomen invi tatie niet accepteert. Er zjjn twee rede nen voor haar weigering. In de eerste plaats spreekt de officiële invitatie niet over de kinderen, terwijl de officieuze uit nodiging wel met hen rekening hield, in de tweede plaats omvat 't Australische pro gramma negen startdagen in drie weken, met enorme tussen afstanden, hetgeen als beulswerk valt te kwalificeren. Mevr. BlankersKoen is thans wel ge negen aan net indoor-seizoen in Amerika deel te nemen. Zij had pertinente bezwa ren om naar Australië te gaan zonder de kinderen. Zij vindt dit te ver, in tegenstel ling tot bijv. Amerika van waar men in een dag of een nacht vliegen weer terug kan zijn. Naar wij van de zijde van de K. N. V. B. vernemen heeft het bestuur besloten, dat het wedstrijdprogramma van 21 No vember, op welke dag te Antwerpen België Nederland wordt gespeeld, ver schoven wordt naar 28 November. Vereni gingen, die evenwel op 21 November haar competitiewedstrijden wensen te speten, kunnen daartoe een aanvraag bij het be stuur indienen. Dit betekent dus. dat de verenigingen óf op 21 óf >p 28 November die wedstrijd kunnen spelen. De wedstrijd tussen Relgië en Nederland 'e Antwerpen za. worden ge e>d d .or "eri Engelse scheidsrer hter. De Kon Bel gische Voetb nb'ind zal een d-ietai opma ken en naar te doen gebruikelijk is, de K. N. V. B. een keuze laten doen O Hoofdklasse schaakcompetitie: Dom— Staunton 5%4%, Eindhoven—Heer len 7%l1^. Kralingen—Haarl. S. G. 6Ya3%, Maastrichtse S. V.Philips 1—8, V.V.V.—Haagse Chr. S. V, 4—6.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2