Hoffman sleutelman van een nieuwe ruimte-economie •Een secuur controle-apparaat Offensief of defensief? I Rechtspositie van ambtenaren in Indonesië MALAIS O van Nationalisatie-plan Engelse staalindustrie de Labour-wetsvoorstel, dat felle! beroering wekt w BIM g r ij z e poeder R vl eerbericht j C.G.T. SCHRIKT NIET TERUG VOOR CHANTAGE A DE BOSSEN en het De Amerikanen willen spuien Mr. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat Socialistische :et tegen het particulier initiatief ADIO programma Hotelstaking moet V.N.-gaslen hinderen A CHTER DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Hebben de lieden, die in de Amerikaanse hulp aan Europa niets anders zien dan een vorm van dollar-imperialisme zich al eens afgevraagd, welke winkelier verzot zou zijn op een stroom van klanten, die op de pof zijn voorraad komen uitputten? Met een kast vol vorderingen kan hij geen stukje terugkopen. En zelfs al kreeg hij in goed geld betaald, dan nog zou hij zeer voor zichtig zijn, om niet te verdrinken in een geldstroom, welke niet in goed kan worden omgezet. OVERHEIDSPERSONEEL UIT ZIJN WENSEN OOSTELIJKE WIND Een roman uit Siberië door FR. ENSKAT betekenen, ii duidelijk. De staats.1 Precies zo is het met Amerika gestel i. Prachtig zó'n clandizie van Meneer Hofl'- man en het uitgeklede Europa, maar zii bestaat voornamelijk uit bestellingen voor artikelen, die in Amerika zelf schaars zijn Daartegenover is er weinig of geen belangstelling voor de winkel dames wij bedoelen niet de schone diensters, maar de onverkoopbare Tti- kelen. Natuurlijk willen de Amerikaanse zakenlieden en men onderscheide hen goed van de beheerders van het Plan Marshall zoveel mogelijk hun over tollige voorraad van gemakkelijk te kopen producten kwijt. Maar Hoffman heeft zijn grote leiders capaciteiten niet aan het Plan Marshall gegeven, alsof hij lid was van een rege- rings aankoop-commissie, die duizenden sokken inkoopt van jongens-maten, om dat die toevallig over zijn. Hij is de sleutelman voor een nieuwe ruimte-economie. Op zijn schouders rust het openbreken van de grenzen en het verwijderen van de nationale economie naar de Trans-Atlantische economie. De geruchten zijn immers nauwelijks een week oud, dat hij wil komen tot een Atlantische Unie tussen Amerika en West-Europa. En deze geruchten zijn ge volgd door vast-omlijnder aankondiging over de verwezenlijking van deze econo mische, politieke en militaire unie. Laten we ons van deze begin-periode van zijn waarlijk idealistische taak geen al te grote illusie maken. In het hier- volgend stuk zullen wij 'zijn moeilijk heden schetsen. Hij moet Europa helpen zonder Amerika tenslotte curator van een failliete boedel te maken; hij mag de bronnen van Amerika niet zodanig uit mergelen, dat het zelf in een crisis stort. Zorg voor eigen economie Het .ïimerikaanse Congres zag de zaken allereerst van Amerikaans standpunt Bij het opmaken van de wet op hulp aan buitenlandse mogendheden werd Hoff man op het hart gedrukt ervoor te zor gen, dat de zuigkracht op de Ameri kaanse hulpbronnen tot een minimum beperkt zou blijven. Hij moest de be hoeften van de E.C.A. op het gebied van aardolie zoveel mogelijk dekken door aankopen buiten de Verenigde Staten. De uitvoer van landbouw-werktudgen moest in het eerste jaar beperkt blijven tot een totaal van 75 millioen dollar. Stikstof-kuntmest moest hij voor de helft betrekhen vam de fabrieken, die in han den zijn van het leger. Bovendien moest hij in de deelnemende landen de pro ductie stimuleren en de bronnen aan boren van goederen en grondstoffen, die schaars zijn in Amerika, opdat deze Amerika op hun beurt waardevolle wederverdiensten konden bewijzen. Dat de V.S. belangstelling toonden voor de productie van goederen, die het zelf miste, was redelijk en zelfs voor de nieuwe ruimte-economie ideaal, ook al was zij op de eerste plaats bedoeld als een bescherming en veiligstelling van de eigen industrie. Minder leuk was de clausule, dat Hoffman verplicht was arti kelen te kopen en ta verschepen, welke er in overvloed waren. Zo geestdriftig nam het Congres de aanmoediging van deze uitvoer op zich, dat men hier en daar verdachte luchtjes van garstig var. kens vlees ontdekte. Als de Amerikaanse minister van land bouw zegt, dat hij een bepaald landbouw product over heeft, is Hoffm.vn verplicht zijn aankopen nergens anders te doen dan in de V.S. en moet hij het gehele surplus opkopen. (Enkele verzachtende omstandigheden inbegrepen) Deze clausule is er al bij gehaald om een stelletje bevroren eieren kwijt te raken. De meel-fabrieken wisten te be dingen, dat 25 pet. van alle tarwe in de vorm van bloem zoti worden uitgevoerd, waardoor zij hun nevenproducten op het gebied der veevoeders op peil konden houden en zelf al malende aan de gang bleven. De volgende clausule is reeds enkele malen in de Nederlandse pers ter sprake gekomen, omdat zij onze slag-ader, de zeevaart, onmiddellijk raakt; De clausule luidt: Minstens de helft van aite Ter- schepingen in het kader van de E.C.A., vanuit Amerika, moet plaats hebben in Amerikaanse schepen, mits deze tegen de beurs-prijs te krijgen zijn. ..Dit had tot gevolg, dat er kort geleden een verklaring van de E.C.A. verscheen, waarin voorspeld werd, dat de uitvoer uit Amerika zeer streng zou worden ge controleerd. Een ingewikkeld en on-eco- nomiseh toezicht werd ingesteld om er Vooral voor te zorgen, dat de Ameri kaanse schepen aan hun minimum kwa men. Met moeite kon voorkomen worden, dat E.A.A. 65 millioen dollar van de toe wijzingen zou moeten uitgeven aan melk poeder. Het zal uiteindelijk door de practijk moeten blijken of al deze clausules een steeds zwaardere last zullen betekenen voor het bereiken van het uiteindelijke doel. Hoeveel zal het landbouw-overschot bedragen? Zal de Amerikaanse scheep vaart nog meer veren laten in de strijd tegen de buitenlandse concurrentie? In begin 1948 werd 44 procent ^fOge lading in Amerikaanse schepen naar Europese havens vervoerd; in 1947 was dit 50 en in 1946 63 pet. Het zou beter zijn, aldus Fortune, het Amerikaanse monster-zakenblad, als het volgende Congres de punten over de scheepvaart, de meelfabrieken en de landbouw-overschotten schrapte uit de wet en aan de reders, de meel-fabrikan- ten en de boeren de rechtstreekse hulp gaf, die zij nodig hebben en verdienen. Eenzelfde geluid heeft Harriman, d= reizend ambassadeur voor het Marshall plan al laten horen. Hobby-plannetjes Als Hoffman met al deze verplichtin gen rekening heeft gehouden, komen er nog wat liefhebberijtjes van diverse Con gres-leden bij. Iedere vriend van het Marshall-plan wilde zijn steentje bijdra gen om dit voor de Europeanen of Ame- kanen beter te doen werken. Veel van die ideetjes moesten wel overgenomen worden, om de heren hun zin te geven en niet afkerig te maken van het plan. Hier zijn er een paar. Wil Meneer de Administrateur van de E.C.A. maar zorgen, dat wordt nagegaan of burgers van de ondersteunde landen hier in Amerika nog geldspapierên of bezittingen hebben en wil hij er voor zorgen dat die goed gebruikt worden? Wil Meneer Hoffman in orde maken, dat de buitenlandse posterijen de „Lie- besgaben" uit Amerika tegen verminder de porto rondbrengen en wil hij zelf wat bijleggen bij de kosten, die de Ameri kaanse P.T.T. voor de gereduceerde tarie ven maakt? „Zou het niet aardig zijn, E.C.A., a's de Europeanen de Amerikanen' in de vorm van touristeii, naar zich toelokten?" En er was nog meer. Er was nog een tijdschriften- en krantenclausule, die al alarm Iweft verwekt in Europa. Als het meneer Hoffman goeddunkt, moet hij garanderen, dat de beleggingen van Amerikaanse firma's kunnen worden omgezet tot een bedrag van driehonderd millioen van hun in buitenlandse munt verdiende geld. Kranten, tijdschriften en andere middelen van voorlichting moeten hun verdiensten kunnen omzetten tot een bedrag van 10 millioen. Deze karweitjes zijn niet allen onoverkomelijk zwaar. Er zijn er al een paar verzet. De landen, die mee wilden doen, heb ben voor 3 Juli jl. moeten beloven om er alles op te zetten hun begroting sluitend te krijgen, de tariefmuren te slechten, die de onderlinge handel belemmeren, ieder kwartaal verslagen uit te brengen over de vooruitgang van het herstel en een speciale boekhouding aan te leggen over de verkopen, die resulteren uit de omzet van E.C-A.-goederen. t Te ingewikkeld Uit al deze dingen bleek duidelijk, dat het Amerikaanse Congres faalde in het opzetten van een eenvoudig beheer. Daar kwam bij, dat de organisatie van een administratief apparaat geëist werd, met een bijzondere E.C.A.-missie in de hoofd, stad van ieder deelnemend land Londen kreeg hierdoor veertig E.C.A.-ambtena- ren; de kleinere steden een half dozijn of nog minder dan dat. De heren van deze missles moeten de landen helpen bij het opmaken van hun verlanglijstje. Zij moeten die lijstjes na kijken en zich ervan overtuigen, dat de hulp niet misbruikt of over de balk ge smeten wordt. Natuurlijk had Amerika in ieder land de normale diplomatieke vertegenwoor diging van de Buitenlandse Dienst, 'maar deze had voor de Plan Marshall-taak niet het vertrouwen van het Congres. Daarom is de zaak geregeld met spe ciale missies. Iedere fnissie heeft een In de Linie van 22 October spreekt Pater dr. K. Verhofstad zijn diepe erger nis uit over het feit, dat men in Het Westen onder invloed van vrees zich vast klampt aan de hoop op een plotselinge omkeer in Rusland. Diezelfde vrees is er volgens hem de oorzaak van, dat men na jarenlang in de waan geleefd te hebben, dat het moge lijk was met de Sovjet-Unie tot een accoord te komen, nu in een nieuwe noodlottige vergissing vervalt. Deze nieuwe vergissing is, dat het Westen een militaire macht zou kunnen en moeten opbouwen, die minstens de gelijke is van de Sovjet-macht, en die in staat is een evenwicht te scheppen. Hierbij vergeet men immers, aldus V., dat beschaafde volkeren als de Westerse tot deze prestatie op de duur alleen in staat zijn met zulk 'n ver-gaande opoffering van het peil hunner stoffelijke en cultjirele be hoefte-bevrediging, dat zij zullen terug vallen tot de staat van barbaren. Hij be sluit dan, dat het derhalve noodzakelijk is om op korte termijn een overmacht te scheppen, die het mogelijk maakt zeer spoedig resoluut toe te slaan en het Sovjet-regiem uit te roeien. Het gehele betoog van V. komt dus hierop neer: het Westen moet een preven tieve oorlog beginnen, zo spoedig moge lijk, want door de defensieve houding die het nu inneemt zal het automatisch be roofd worden juist van die goederen, die het wil verdedigen. Het Westen kan de para-bellum-houding wel enige jaren volhouden, „maar het kan dit niet als blijvende toestand aanvaarden, tenzij men ook van heel 't Westen een concentratie kamp wil maken". Het ligt verre van ons dit krijgshaftige lid van het geestelijke leger van de H- Ignatius van oorlogszucht te beschuldi gen. Terecht 'betoogt hij, dat de Russen al sedert lang in de aanval zijn, en dat het hier slechts zou gaan om een tegen aanval. Door deze consideratie pleit hij zich dan ook van iedere beschuldiging van oorlogsonhitsing vrij. Maar wel slaat ons de schrik om het hart, wanneer wij bedenken, wat er gebeuren zou. als het Westen werkelijk ofwel gedwongen ofwel uit eigen beweging een verdedigend offensief, gelijk door V. wordt voorge staan. begon. Laten wij onszelf niets wijs maken. Oorlog met Rusland hetzij in de naaste toekomst, hetzij in een ver verschiet, betekent volledige vernietiging van West- Eurooa. Niemand immers kan aanneme lijk maken, dat er ook maar een schijn van een mogelijkheid zou bestaan om de Russen te beletten bij het uitbreken van een oorlog met hun talrijke divisies onmiddellijk door te stoten tot de kusten van de Atlantische Oceaan. Het feit, dat er in Amerikaanse militaire kringen rekening mede wordt gehouden, dat het wel eens nodig zou kunnen zijn om bij een gewapend conflict West-Europa te bevrijden vanuit het Iberisch schiereiland als bruggenhoofd, spreekt hier een duide lijke taal. Men vraagt zich echter af, wie van ons of van onze kinderen zulk een „bevrijding" nog zou overleven. Alleen 'n apokalvptische visionnair zou ons kun nen beschrijven, wat er van het oude Westen, met zijn cultuur-monumenten, met zijn historische metropolen, steden en dornen. met zijn in de schemer van de oudheid wortelende bevolking nog over zou zijn Er ziin militaire deskundigen genoeg, d'e zonder cynisch te willen wor den ons heel nuchter het beeld schetsen van onmeteliike puinhonen, van een ver schroeide aarde, waaruit de Russische soldaat met opoffering van de laatste stenen die nog overeind staan, moet wor den verdreven.- Wie dit alles bedenkt heeft maar één uitweg, nl. de hoop dat, hoe dreigend zich de verhoudingen tussen Out en West ook toespitsen mogen, de oorlog kan vermeden worden lieden van het Westen, die aan de Westerse Unie het ontstaan hebben ge geven en die de vijf generale staven hebben samengesmolten tot één militaire braintrust met één hoofd, hebben be grepen, dat dit de enige kans is om aan een catastrofe te ontkomen. Men kan derhalve waarlijk niet zeg gen, zoals de Linie-schrijver het doet, dat de houding, die door de drie Westerse mogendheden wordt aangenomen, voort spruit uit vrees. Wij voor ons hebben diep respect voor de energieke wijze, waarop men van deze zijde weerstand biedt aan de Russische methode, om door het frenetiek opvoeren van de spannin gen concessies af te dwingen, die desastreus zouden kunnen zijn voor de toekomst van Europa. Het onmiddellijke gevolg van de her- bmvapening, gelijk deze al op grote schaal alom aan de gang is, zal natuurlijk zijn een vertraging van het ecohomisch her stel. Dit is tragisch genoeg. Het is één van de objectieven, die Rusland met zijn zenuwpolitiek nastreeft. Zijn leiders koesteren de hoop, 'dat daardoor de geniale opzet van het Marshall-plan zal mislukken, en dat in verband daarmede de kansen van uitbreiding en versterking der vijfde colonnes aanzienlijk zouden stijgen. Toch hebben wij naast het vertrouwen in de fenomenale mogelijkheden van het Amerikaanse industriële potentieel de zekerheid, dat het oude West-Europa nog genoeg geestkracht bezit om de offers, die deze politiek van krachtdadige defensieve houding vraagt, te brengen. Het inzicht, dat er geen ander alternatief is dan een sobere moeilijke toekomst of een alles vernietigende oorlog, zal de goed-willen- den in staat stellen ook de moeilijkste economische omstandigheden te door staan. Het zal daarvoor niet nodig zijn, j van West-Europa een concentratiekamp te maken, gelijk het in het aangehaalde Linie-artikel als donker perspectief ver- j bonden wordt gezien aan deze defensieve politiek. Als pater Verhofstad insisteert met de vraag: Hoe lang moet dit alles duren, en zal op de lange termijn mijn sombere voorspelling niet bewaarheid worden?. dan zal niemand hem daarop .antwoord kunnen geven. Maar is dit nodig? Is het gewaagd te veronderstellen, dat ook Rusland wel eens in tijdnood zou kunnen komen te verkeren en vooral is op deze vraag niet het enige antwoord: „Deus providebit". God zal de toekomst leiden. Als wij voor een rechtvaardige zaak strijden, is het dan vermetel te hopen, dat de druk, die door de om standigheden op ons gelegd wordt, eens zal wijken. God weet hoe, maar aan ons is het vertrouwen op Zijn wereld bestuur. Tot minister van Verkeer en Waterstaat is benoemd mr. D. G. W. Spitzen, secretaris.geoneraal van ge noemd departement. Mr. Spitzen zal binnen enkele dagen de portefeuille van de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. mr. J.. R. II. van Schaik overnemen. Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; bègin liever van daag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur. waaraan talloze li.iders aan rheumatisclie pijnen ëen nieuw leven te dan ken hebben. Kruschen is een zuiver na tuurproduct, een samenstel van zes mine rale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheumatische pijnen, Kru schen Salts de redder in de nood. Begin er mee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de klein dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wél regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of drogist. Heel. andere opvatting van deze taak, al naar gelang het land, waarvoor gewerkt wordt. Niemand twijfelt er bijvoorbeeld aan, of de Britse regering kan de eigen boon tjes wel doppen en bepalen welke dingen zij nodig heeft. Dit zullen vooral grond stoffen en voedsel zijn. De Britse pers en de oppositie in het parlement zullen even waakzaam zijn tegen misbruik als welke Amerikaanse opzichter ook. Deze logische ontdekking heeft tot ge volg gehad, dat de Oorspronkelijke taken opnieuw zijn uitgestippeld. In Athene en enige andere hoofdsteden zijn de Amerikanen de versterking van een weinig ontwikkeld en door de bin nenlandse ambtenaren slecht gevoerd be heer. In Groot-Brittannië, Nederland en Scandinavië worden E.C.A.-misstes steeds meer gezien als louter raadgevers voor het herstel. Het is een van hun voornaamste taken om de inheemse industrieën te interes seren voor de methoden tot het verhogen van de productiviteit. Zij moeten na/.r dé technische bekwaamheden van de Ame. rikanen verwijzen om dit te bereiken. (Deze zinsnede blijft geheel voor reke ning van „Fortune". Vert.). I en II verschenen resp. op Zaterdag 23 en Dinsdag 26 Oct. SPONSEN KWASTEN BORSTELS W. DE WITHSTR. 46 TEL. 27513 R'DAM WAGENSIR. 115, IEL 110156 - DEN HAAG Als straks het Ned-Ind. Gouvernement ophoudt te bestaan, mag aangenomen worden, dat de Nederlandse regering de verantwoordelijkheid jegens de voormalige Ned.-Ind. .ambtenaren overneemt. De re gering zal daartoe de adviezen inwinnen van de door haar ingestelde commissie- Werner, van de Ned.-Ind. regering en van de Profederale Interim-regering. Ook de ambtenaren zelf hebben hun ver langens ten deze. De samenwerkende vak centrales van Overheidspersoneel in Indo nesië vertegenwoordigend de ongeveer 17000 ambtenaren van alle richtingen, hebben de neer W. H. Lichtveld als hun gedelegeerde naar Nederland gezonden om hier hun desiderata kenbaar te ma ken. Zij komen in het kort op het vol gende neer: 1. Alle amotenaren, die niet in recht streekse dienst van de Staten van Indo nesië overgaan, komen onder een recht streekse garantie van de Ned. regering („bijstandscorps") 2. De reeds verworven aanspraken van de overige voormalige landsdienaren wor den gehonoreerd door de nieuwe over heden onder een blijvende garantie va.i de Ned. regering; I lot do lnaprafp Hg» lnn (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteren is het wetsontwerp op de nationalisatie der Ijzer- en staalindustrie in eerste lezing aan het lagerhuis voor gelegd en morgen zal de tekst van het ontwerpopenbaar gemaakt worden, maar de strekking van het voorstel kan reeds enigermate afgeleid worden uit de bewoordingen, waarin het Dins dag in de troonrede aangekondigd werd. Dit is een maatregel „om in openbare eigendom te doen overgaan die vennoot schappen, die op uitgebreide schaal be trokken zijn in de productie van ijzer erts of van ruw ijzer of staal of in het vormen van staal door een proces van pletten". Uit de tekst van het. ontwerp moet blijken, wat de regering bedoelt met „op uitgebreide schaal". Waarom maakt deze maatregel zo veel meer beroering gaande, zowel in politieke kringen ais onder een grool deel van het publiek, dan vorige na tionalisatieplannen? Waarom zal de oppositie dit ontwerp tot het aller uiterste bestrijden en lokt het sinds weken reeds felle polemiek uit in clc pers. De oorzaken zijn voor een deel van partij-politieke aard. De oppositie verdenkt de regering ervan, dat zij de maatregel voornamelijk in haar wetgevend program heeft opgenomen, om de labourpartij tevreden te stel len en bij de algemene verkiezingen te kunnen wjjzen op een prestatie, die door alle socialisten als een eerste rangssucces van practisch socialisme kan worden uitgelegd. Dit verklaart, dat politieke hartstochten, indien men daarvan in Engeland spreken kan, hoger oplaaien dan ooit sinds de labourregering aan de macht kwam. De regering heeft hiertoe bovendien aan merkelijk bijgedragen door het opnieuw ingediende voorst-el tot verkorting van de termijn van het veto van het hoger- huis, een maatregel die uitsluitend be oogt te verzekeren, dat het nationalisatie- ontwerp nog vóór het einde van het le ven van dit parlement afgehandeld kan worden. Maar er zijn andere redenen, waarom de openbare mening en het algemene pu bliek in deze kwestie veel scherper par tij kiest dan toen de nationalisatie der jnij nen en die der spoorwegen aanhangig werden gemaakt. Deze bedrijven behoren fundamenteel tot een andere categorie De mijnen maken deel uit van de natio nale bodem. De spoorwegen zijn, onver schillig of zij het eigendom waren van de staat of van particuliere ondernemin gen een nationale en onder strikt rege- ringstoezicht werkende instelling. Zowel mijnen als spoorwegen zijn in vele lan den staatseigendom geweest, lang voor ooit een socialistische regering aan de macht geweest was. De ijzer- en staalindustrie daarente gen is een fabrieksbedrijf en hoe nauw haar welzijn ook verbonden is aan de meest essentiële nationale belangen, waaronder die 6er verdediging, zij is een te typisch voorbeeld vaai parti culiere ondernemingsgeest, dan dat haar nationalisatie niet beschouwd zou worden als een socialistische zet tegen het particulier initiatief in handel en nijverheid, waaraan Engeland tradi tioneel zo grote waarde hecht. De productie der staalindustrie ontwik kelde zich de laatste tijd zeer bevredigend Zij zou dit jaar een goed eind boven de 15 millioen ton stijgen tegen 12% inil- lioen in 1947. Een reconstructieplan, dat 200 millioen kost. wordt op doelmatige wijze uitgevoerd. De betrekkingen tus sen arbeiders en bedrijfsleiding zijn voor treffelijk. Uit niets blijkt, dat de belan gen van aandeelhouders in de verschil lende ondernemingen haar modenisering in de weg gestaan hebben. De ijzer- en staalindustrie is een sleu telindustrie, van welker goede gang tal van andere bedrijven afhangen nl. alle gemechaniseerde bedrijven en in het bij zonder de automobielindustrie, die, thans in hoofdzaak voor export werkend, een ongekende vlucht genomen heeft. Natio nalisatie zal in ieder geval aanvankelijk een zekere storing teweeg brengen, welke de toevloed van ijzer- en staalproducten aan ontelbare firma's kan schaden op een tijdstip, waarop niets noodzakelijker is dan opvoering van de productie. De Britse staalprijzen behoren thans 49. Bim, die voetstappen hoorde in de gang, dacht dat de wachter hem eten kwam brengen. Zodra echter*het bekende fluitje van de detective tot hem doordrong, be greep hij dat de redding nabij was. Onmiddellijk beant woordde hij het gefluit, zo hard hij kon. Steeds weer her haalde hij de doordringende toon, om Basli nauwkeurig aan te duiden, waar hij was opgesloten. Evèn later hoorde hij een sleutel in het slot. Knarsend ging de deur open. Naast de vreemd vermomde gestalte van de speurder ver scheen echter de andere wachter. „Waarom fluit je zo krankzinnig, Achmed riep de laatste, che Basli nög steeds niet had herkend. „Bovendien is het mijn beurt om die jongen zijn eten te brengen. En waarom gooi je de deur zo wijd open „Dat doe ik omdat deze jongeman dan ge makkelijker uit zijn gevangenis kan wegkomen", zei Basli rustig, terwijl hij de bewaker hu voor het eerst van dichtbij aankeek. tot de laagste, de lonen in de Britse staalindustrie tot de hoogste ter wereld. Aan deze argumenten wordt nog meer kracht bijgezet door het feit, dat de pro ductie van sommige steenkolenmijnen na de nationalisatie zekere teleurstelling heeft opgeleverd en nog altijd beneden het peil van 1938 staat; arbeidsmoeilijk- heden hebben er zich voorgedaan en de verhouding tussen de arbeiders en de steenkoolcommissie laat er te wensen over. Vooral als gevolg van een al te gecompliceerd en bureaucratisch beheer, wat ten nadele komt van het persoonlijk contact tussen vakverenigingsleiders en employe's. Dit alles berust op feitelijke waarheid, maar erkend moet worden, dat deze door de tegenstanders van het ontwerp toch vaak eenzijdir voorgesteld wordt, dat zij in sommige gevallen slechts een halve waarheid is. Indien Britse staalprijzen zeer matig zijn,, vergeleken bij die van andere producerende landen, dan komt dit, doordat deze prijzen gesubsidieerd worden. De kosten van buitenlandse ertsen worden voor een aanmerkelijk deel gedragen door belastingen. Het is waar, dat de productie thans alle records breekt maar zij is nog onvoldoen de om in de behoeften te voorzien. Met alle waardering voor wat onder auspiciën van»de federatie van staalfabrikanten in de laatste drie jaar gedaan is en voor de zichtbare resultaten, welke bereikt zijn, kan men niet volhouden, dat de grote vraagstukken betreffende organisatie of reorganisatie, waartegenover 'de industrie zich voor do oorlog reeds geplaatst zag, een regeling naderbij gekomen zijn. Dit moet in aanmerking genomen worden bij beoordeling van de nationalisatiepolitiek der regering. Maar het sterkste argument er tegen heeft de „Times" in het begin van deze week geformuleerd aan het slot van twee deskundige en naar onze mening hoogst objectieve artikelen: de regering heeft niets bijgedragen tot het scheppen van een staalindustrie. Zij heeft niets ge daan, zegt de „Timês", dat haar het recht geeft, over de industrie te oordelen en in haar verknochtheid aan het dogma van nationalisatie heeft zij de eigenlijke toe komstproblemen veronachtzaamd. Zij heeft de dringendste kwesties onbeant woord gelaten, omdat zij de antwoorden niet kent. Als morgen de tekst van het wetsont werp bekend gemaakt is en daarna de debatten in tweede lezing aanvangen, dan zal wellicht beter beoordeeld kunnen worden, of en in hoeverrp dit oordeel juist is. 3. De ambtenaren moeten zowel direct als indirect «vrij gelaten worden in hun besluit bij een nieuwe werkgever in dienst te treden of te blijven: 4. Ter voorkoming van „economische" dwang worden redelijke voorzieningen getroffen, om hen in staat te stellen des gewenst de dienst te verlaten; 5. De rechtspositie moet zodanig gere geld worden, dat zij aan hun verlangen kunnen voldoen Indonesië verder te die nen, en dat nieuwe werkkrachten uit Ne derland aangetrokken worden. VRIJDAG 29 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.), VARA: 7.00 Nieuws, gram.; (8.50 en 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Voordracht); AVRO: 12.00 Ens. Jo Bos; 12.33 Sport; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel en trio; 13.45 Gram.; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 „Wij en de muziek"; 18.00 Nieuws, felicitaties; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Piano-duo: (19.3021.00 VPRO); 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Buit. weekoverz.; 22.15 „Swing and sweet"; (22.4023.00 VPRO) 23.00 Nieuws; 23.15 Omroepkamerork. HILVERSUM II (415 M.), KRO: 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; (9.35 Schoolradio; 11.00 "Zonnebloem; 11.40 Schoolradio); 12.03 Piano; 12.33 Lunch- conc. (13.00 Nieuws); 13.50 „Op de kor rel"; 14.00 Operette; 14.40 Gram.; 16.00 Zonnebloem: 17.00 Na schooltijd; 17.15 Koor; 17.45 Causerie; 18.00 Ork. z. Naam; 18.30 Frans progr.; 19.00 Nieuws, gram.; 19.30 Brabants halfuur; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Oostenrijkse avond: 20.12 Toespraak; 20.25 Weens progr.; 21.20 Toe spraak Kardinaal dr. Th. Innitzer; 21.25 Symphonie22.35 Voordracht23.00 Nieuws; 23.15 Weens Schrammelork.; 23.45 Piano. RADIOÜISTRIBUTÏE III: 7.00 VI. Br. nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram; 8,00 nws; 8.15 gram.; 9.00 nws 9.05 gram.; 10.05 Eng. H.S.: schóoluitz.; 10.30 „Music while you 'work"; 11.00 schooluitz.; 12.00 VI. Br.: gram.; 12.30 weer; 12.32 omr. ork.; i3.00 nws; 13.15 operaprogr.; 14.00 gram.; 15.00 Eng L.P.: Apache órk.; 15.30 ork. Leon; 10.00 voordr 16.15 Schots var ork.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br. v.d. sold.; 18,30 VI. Br.: v. d sold.; 19,00 Fr. Br. conc.;' 19.30 VI. Br. grm.; 20.00 liederen; 20.15 film- overz.; 20.30'omr. symph. ork.; 22.00 nws 22.15 Eng. H.S Thibaud en Flipse; 22.50 VI. Br.: nws; 22.55 gram.; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws; 7.15 Schots vr ork.; 7.50 „Lift up your hearts"; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br.: nws; 8 10 gram.; 9.00 Eng. L.Pnws; 910 gram.; 10.00 v.d. sold.; 10.15 Parlem.; 10.30 Ens. Mayerl.; '11.00 voordr 11.15 Welsh Ork.; 11.45 orgel; 12.15modern ork 13.00 Schots ork.; 14.00 v d. vrouw; 15.00 Denemarken: liederen; 15.10 ork. Hansen; 16.00 Eng. H.S.: recital; 16.30 Country questions; 17.00 Fr Br. ber.; 17.10 v.d. zieken; 17.40 Eng. L.P.: revue ork,; 18.00 Macpherson. orgel; 18.15 ork. King; 18.50 Béromünster: gram 19.10 „Wereldkron."; 19.30 Eng. L.P.:„Water logged Spa"; 20 00 muz. causerie door Sir Adrian Boult; 21.00 „Scrapbook for 1906" 22.00 nws; 22.15 ork. Philips; 23.00 Re member when"; 23.15 ork. Shadwell; 23.56 De verwachting van hedenavond j tot Vrijdagavond luidt: j Vrij koud met een matige, later i at en toe vrij krachtige wind uit j Oostelijke richtingen. In het Noor- i den van het land: Droog weer met j enkele overdrijvende wolkenvel- den. In het Zuiden van het land: f Half tot zwaar be.wolkt en op de I meeste plaatsen droog weer, ■tn2?o °ct': Zon op 7 29 uur> onder uur! hiaan op 3.20 uur, onder f 16.27 uur. i (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) De overheid heeft haar actie in de mijnen voortgezet en 65 pet van de mijnen is gezuiverd van stakingspos- ten. Die zuivering wordt stelselmatig voortgezet door volkomen afsluiting van het mijngebied en een zó massaal optreden van militairen, dat elke com munistische weerstand volslagen on mogelijk is. De werkwilligen, die door communisten gedwongen werden uit de buurt van het werk te blijven, te kenen druk te lijsten, aangelegd om te doen blijken, welk een belangrijke massa mijnwerkers van de staking niets meer wil weten. Deze lijsten vervangen dus Eet referendum en rte communisten doen overal bun uiterste best om de lijsten te vernielen. De C.G.T. heeft nu een algemeen los singsverbod voor de ingevoerde steen kool uitgevaardigd en van de spoorweg- 38) Snpl koos Bessin de mannen uit, die hiervoor bestemd waren. Wij anderen gaan Lansky achterna, besloot hij: allereerst rijden wij naar de barak. Waarschijnlijk zijn daar wel sporen te vinden, die er op wijzen welk richting Lansky en zijn kornuiten zijn uitgegaan. Michel Bessin had het beklemmende gevoel, waaraan hij zich aanvankelijk ten prooi voelde, van zich af weten te schudden. Nu wist hij waar en hoe hij moest ingrijpen. Buiten gingen de mannen uiteen. Alexi begaf zich mét zijn groep naar het stampwerk, terwijl Bessin met de ande ren. de richting van de barak insloeg. Op dit ogenblik scheidde Peter Bes- sin zich van de anderen af. Hij wendde zijn paard naar het Noorden. Wat ga .ie doen, Peter, riep de hiervoor nodig is het scheppen oude Bessin, wie deze manoeuvre niet 1 11i rv> nnb+ j i I i I z Dat van een militaire macht, zo groot dat de ontging, leiders van Rusland heseffon. dat een i Peter Wees in de nm-log voor hen zelf vernietiging zou j Elbir-gebergte: oorlog ^iateai vader_ Hw richting van het wordt hoog tijd, dat ik er nog wat an dere hiulp bij haal. 29 Het vuur knetterde vertrouwelijk. Nanglu staarde onafgebroken naar de hoog oplaaiende vlammen. Zijn on bewogen gezicht verried niets van het geen er in hem omging. Hal Lörne niet hier. Nanglu heelt hem niet gezien. Nanglu weet niets. Peter Bessin maakte een beweging van ongeduld. Maar, Nanglu, begrijp me toch! Het gaat om Kare! Lansky heeft Kare ont voerd - - geroofd! Hij en zijn mannen hebben het Proeska-dal heimelijk ver laten. Joost mag weten, wat die bende tegen ons in het schild voert! Deze dringende woorden misten hun uitwerking niet. De ondoorgrondelijke Osseet scheen te aarzelen. Hij schudde bedenkelijk zijn hoofd en vroeg: Peter vijand van Tal? Wie zegt dat? Alle mensen in het dal boos op Hal Lörne! Roep Hal hier, Nanglu. snel! Je bewijst hem er zelf een dienst mee. Nanglu stond op. Handig greep hij een brandend stuk hout uit het vuur en zwaaide daarmee enige malen in het rond. Daarop ging hij weervolkomen nnbewogen op de grond zitten. Hal Hörne nu weet. Zal gauw hier zijn....als komen wil. Beide mannen staarden enige tijd on beweeglijk voor zich uit totdat in het duister buitèn de lichtkring van het vuur he geluid van snel naderende voestappen weerklonk. Het volgende ogenblik trad Hal Lörne in het schijn sel der vlammen. Verbaasd keek hij naar Peter Bessin. Peter.jij? Kom jij hierheen? Was jij de aanleiding, dat Nanglu mij het overeengekomen teken gaf? Ja! Wat wil je van me...., nu nog? Ik heb je hulp nodig. Dat wil zeg gen: ik niet alleen; alle anderen in het dal hebben je nodig! Heb je vergeten, Peter, wie ik ben? Weet je niet meer, wat er van mij ver teld wordt? Peter, die van de grond was opge staan, stak Lörne impulsief zijn hand toe. Denk je, dat ik blind ben? Ik wil niet beweren, dat alles mij even duide lijk is, maar dat je geen moordenaar en evenmin èen bedrieger bent, daarvan ben ik overtuigd. De anderen mogen kletsen, wat zij willen. Ik ga alleen af op mijn eigen inzichten! En daarom blijft tussen ons alles bij het oude, zij het dan met dit verschil, dat ik je voortaan in plaats van Frans. Hal zal noemen. Hal slaakte een zucht van verlichting. Daarmee doe je mij een groot plezier Peter! Dat doet me goed! Maar waarvoor kwam je eigenlijk hier? Peter dacht een ogenblik na Daarop vertelde hij haastig van de zonderlinge dal hadden afgespeeld. Toen hij aan het eind was van zijn mededelingen, keek hij Hal vol verwachting aan. Zo iets had ik al lang verwacht, Peter! Lansky is een schurk, een man met twee gezichten. Hij is voor geen cent te vertrouwen. Zijn vestiging in het Proeska-dal heeft van het begin af sLechts ten doel gehad om zich op onrechtmatige- en desnoods gewelddadige wijze te ver rijken. Zijn zucht naar geld en rijkdom is onbegrensd. Nu kan ik je dit zeggen. Peter: Ik was van het begin af slechts een willoze figuur in zijn spel. Hij heeft mij eenvoudig gedwongen hier als Frans Mertens op te treden, maar hopenlijk zal weldra de dag komen, waarop Ik jou en mogelijk de anderen in het Proeska- dal de ware loop der gebeurtenissen duidelijk zal kunnen maken. Peter maakte een afwerende beweging. Dat heeft alle tijd, Hal! Van meer belang is het nu te weten, hoe wij Kare zullen kunnen bevrijden. De drie zozeer uiteenlopende mannen schaarden zich om het "uur en verdiep ten zich in langdurige beraadslagingen. Tussen de signaal-rivier en de Irbytsch lagen de uitgestrekte bossen in hun zwij gende verlatenheid. Hier schoof het Oos telijke deel van het Gordelwoud zich als een spitse driehoek in het hoefijzer, dat door beidg rivieren werd gevormd. De middagzon meende het goed met de weinige bewoner'- van dit verlaten deel der aarde. Zelfs onder de bomen kon men zich niet geheel aan haar ver voorvallen, welke zich in het Proeska-zengende stralen onttrekken. Geen ge luid verbrak de stilte. De natuur hield haar middagslaapje. Lansky hief zijn arm op. Halt, mannen! Het wordt te warm en wij hebben, geloof ik, een behoorlijk eind afgelegd. Wij zullen een ogenblik rust nemen. Vermoeid liet hij zich in het gras on der een hoge beuk vallen. Zijn kame raden volgden gretig dit voorbeeld. Sergius liet Kare's arm los. j lle' I® gemakkelijk, jonge dame. Maar probeer niet te vluchten. Dat zou dwaasheid zijn! Uitgeput viel Kare op het zachte mos. ki yoeten. brandden. Bijna de gohele nacht had zij met Lansky's mannen moe ten mee marcheren, maar desondanks had zij dapper vol gehouden. Trots en afwijzing waren op haar ge zicht te lezen. Tot dusver had zij op alle vragen en opmerkingen van Lansky geen antwoord gegeven. Zij negeerde hem eenvoudig. Als ze maar wist, wat de eigenlijke reden was van haar ont voering. De gehele tijd had zij zich met deze vraag bezig gehouden, maar een plausibele verklaring vermocht zij niet te vinden.» Mitja kwam om haar het eten te bren gen. Zwijgend nam zij hot aan. De zeven mannen lagen op enige af stand van haar, maar desondanks verlo ren zij haar geen moment uit het oog. Nadpl de karige maaltijd beëindigd was, groepten de mannen om Lansky samen. Mitja trachtte een gesprek op gang te brengen. (Wordt vervolgd). personelen geëist, dat de kolentreinen niet op het Franse net zullen worden toegelaten. Tevens deed de C.G.T. een beroep op' de buitenlandse solidariteit De regering heeft de eerste der nieuwe stappen van de C.G.T. onmiddel lijk beantwoord met in de havens mili tairen te werk te stellen voor het los sen der kolenboten. Op de tweede plaats vraagt de C.G.T. plaatselijke solidariteitsstakingen en zij bereidt weer nieuwe grote stakingen voor. Zo heeft de organisatie van het hotel- en restaurantbedrijf een staking aangekondigd en de regering gewaar schuwd, dat deze zeer hinderlijk zal zijn nu de Verenigde Naties vergaderen en het aantal vreemdelingen daardoor zeer aanzienlijk is. Zuiver chantage dus. Bij zulk een actie is het duidelijk, dat ae regering, die op het ogenblik de vak verenigingen raadpleegt voor een nieuwe harmonisering van lonen en prijzen in verband met de koopkracht van het geld, van onderhandelingen met de C.G.T. niet wil weten. Maar het communistische optreden heeft ook zijn weerslag gevonden in het parle ment. In de commissie uit de Assemblee voor de defensie, die Ramadier moest horen over de militaire kant van de overeenkomsten van September tussen de Vijf van Brussel, is met alle niet- communistisehe stemmen besloten, daar van af te zien, zolang communisten aanwezig zijn. Men wil voorkomen, dat de defensiegeheimen in handen van de communisten vallen. Ramadier ging na dat besluit onmiddel lijk heen en de communisten maakten natuurlijk een verschrikkelijk kabaal, maar de overige leden toonden hier aan, dat de houding van het communisme in Augustus 1939 ten voordele van Hitier tog lang niet vergeten Is. De arrestatieshouden aan en in Ales worden 282 arrestanten nog steeds vastge houden Er zijn onder de gearresteerden tal van plaatselijke communistische vak verenigingsleiders. maar de grote rad draaiers gaan nog altijd vrijuit, dank zij hun parlementaire onschendbaarheid. De eerste straffen vallen zeer streng uit. Het aantal over de grens gezette vreemdelingen neemt toe. Er heeft zich nu ook een trcinsabo- tage voorgedaan, n.I. de Aubagne. waar een lokaaitrein met werkwillige mijn werkers tot ontsporing werd gebrnch' De waakzaamheid van de machinist kon echter voorkomen, dat zich per soonlijke ongelukken voordeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2