Iribune Expeditie-Piccard opgegeven aan de eisen en Tabakswaai; De toekomstige bescherming van onze landbouw Atoomvraagstuk terug naar speciale commissie Vrees voor de atoombom ouderwets Van Tartaren tot Barbaren Fanny Blankers-Koen als actrice ENGELAND IN AFWACHTING VAN KONINKLIJKE BABY Dc lllStclllcltlC Voldeed met yail versnaperingen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stille belangstelling en sympathie voor prinses Elizabeth Herovering van zijn plaats in het maatschappelijk leven Op het scherm van het televisietoestel No. 20767 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 70ste JAARGANG NADEREND AFSCHEID L)e vu-jange Silvio b'erraro, de oudste arbeider van de Italiaanse Fiat-fabrieken, bood Z. H. de Paus op Castel Gandolfo een zelf vervaardigd model vliegtuig aan. Assemblee besloot VOORDELIGEOORLOG Leger en politie hebben ook de laatste Franse kolenmijnen bezet, soms onder hevig verzet van de postende mijnwerkers. De bewakingstroepen van de Couriot-mijnen in het gebied van St. Etienne werden tijdens patrouilletochten enige malen beschoten. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredactie: Prol. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. tede 1.60 :r 1.70 Waal kisten nprijs. Nov. nmine SL 12 0, KW 0, KW ƒ100. De versterktedegradatie in de voet balcompetitie houdt de gemoederen druk bezig, niet het minst die van de voet- balbesturen der eerste-klassers. Naast sportieve belangen staan ook grote fi nanciële belangen op het spel. Nu hoort men wel opmerken, dat de strijd tegen de degradatie een strijd „om de centen" is geworden, en daaraan bindt men dan de conclusie vast: het tegenwoordige voetbal is puur een „zaakje". Toch is het een weinig anders. Als de voetbalbesturen prijs stellen op een goed gevulde kas. doen zij dat o.a. om daarmee de training te kunnen bekostigen, en training komt immers het spelpeil en dus de sport ten goede. Het is dus deels wel een sportief belang, dat een vereniging er financieel goed voor staat. Toch blijven sommige opponenten er bij, dat het financieel be lang van de exploitatie der „tribunes paleizen" prevaleert, en zij noemen dit eigenbelang van de clubs Maar deze „pa leizen" staan er toch niet alleen ten ge rieve van de clubs Integendeel, zü be wijzen hun grootste diensten aan het pu bliek, aan de duizenden voor wie de Zondagmiddagwedstrijd vaak het enige verzetje in de week is. Het woordje „uitverkocht" aan de kassa kan een hele Zondag bederven. Dan nog grotere pa leizen met een nog ruimere toeschou wersaccommodatie. Maar als dan de be trokken club degradeert en haar wed strijden in een lagere klasse minder be langstelling trekken, zit zo'n club met de I kwade gevolgen van een destijds hoog ge prezen initiatief. De aan onderhoud dure accommodatie rendeert niet meer en grote financiële moeilijkheden zijn het gevolg. Volgens de amateur-bepalingen mag men van de sport niet „rijk" worden. Maar men behoeft er toch ook geen „strop" aan te beleven. De clubs met de grote paleizen hebben in de regel aan de sport en het publiek jaren lang belangrijke diensten bewezen Zij verdienen het, dat zij haar positie behouden. Maar vaak is evolutie onvermijdelijk en vernieuwing van een milieu door jonge krachten noodzake lijk. Als daarvan de oude glorie de dupe moet worden, fiat. Maar laten wij haar dan het afscheid niet verzwaren met on aangename opmerkingen. SUPPORTER. en uit :h 2oo eren 8 :H 263 uit de vleet, 32 nog en 100 nende, 75 3 k halve :H 262 letten, k uit vleet, 10 nog 20 17 !0 net- ICH 46 s halve 140 1 SCH 6 uit de uit de 100 k. VL 40 letten, uit 20 VL 84 to net- k uit JL 190 halve sympathie uit zich reeds een enkele maal op levendiger wij' e, maar natuurlijk zon der dat prinses Elizabeth hiervan getui ge is. Gisteravond bezochten de souverei- nen, prinses Margaret en de hertog van Edinburg een „command performance" (wij toemen dit, naar ik meen, een „op hoog bevel" gegeven voorstelling) in de Palladium Variété schouwburg, en of schoon bij zulke gelegenheden de ko ninklijke familie n het drukke West End steeds met geestdrift en verknochtheid begroet vordt, kon niemand gisteravond, toen politie-cordo.is verbroken werden, er aan twijfelen dat een deel van de zeld zame uitbundigheid van het publiek de afwezige prinses Elizabeth gold. (Van onze correspondent) LONDEN, 2 November 1948 Miss Helen Maud Rouse, de verpleeg ster die verscheidene jaren geleden de hertogin van Kent diende na de geboorte van haar zoon Michael, zal binnen enkele dagen haar intrek ne men in Buckingham Palace, waar zij van vier tot zes weken verblijf zal houden na de geboorte van de baby, welke prinses Elizabeth verwacht- Dat de prinses voor deze gebeurtenis weder vertoeft in het paleis van haar ouders houdt hiermede verband dal zij en de hertog van Edinburg „bui ten' wonen, en nog geen huis te Lon den betrokken hebben. De belangstelling onder het publiek is groot, sympathiek en ingetogen. Buckingham Palace is uiteraard steeds het voorwerp var aanmerkelijke open bare belangstelling, maar aangezien het nogal buiten de „loop" van de gemid delde Londenuar gelegen is, vooral van de zijde /an bezoekers uit de provincie en uit het buitenland, die de „sights" van Londen „doen". De laatste dagen is het misschien nog wat drukker voor 't paleis geweest dan on der gewone omstandigheden, ofschoon er nog geen tekenen waren die erop wezen, dat verblijdend nieuws „ieder ogenblik" bekend kon worden gemaakt. De zekerste aanduiding dat dit ogen blik werkelijk nabij was. zou de aankomst van mr. Chute Ede, de minister van bin nenlandse zaken, in Buckingham Palace zijn. Want het is gebruik dat deze minis ter vertoeft in het gebouw, waar de ge boorte van een baby, die „in de lijn der troonopvolging" is aanstaande is. De mi nister treedt dan op als ambtenaar van de burgerlijke stand, en wordt tevens ge acht „getuige" van de gebeurtenis te zijn in naam der natie. Deze functie werd bij de geboorte van prinses Elizabeth eveneens vervuld door een Labour minister, de thans hoogbe jaarde mr. C.ynes. De thans nog stille belangstelling en gezin t pen- leroeps 17. Br. blad. Spoor- terdam rakken, ischrij- achterstand niet slechts hadden inge haald, maar zelfs een grote voorsprong hadden verkregen. Daar kwam nog bij, dat ons land door gepleegde roofbouw uitgeput was, het machinepark verouderd en versleten en de veestapel gehavend. Maar het is niet daarom, dat onze land bouw zich onder de beschutte bedrijven opgenomen wil zien. Wat achter en ach terlijk is, moet worden ingelopen en zeker niet ten koste van de consument. Trou wens, tot op de dag va: vandaag liggen de prijzen van nagenoeg alle landbouw producten ver benedei, die van de we reldmarkt. Gemeten aan deze laatste prij zen hadden onze boeren alleen al voor hun tarwe 58 millioen meer ontvangen moeten hebben voor één oogst. Boven dien blijkt de landbouw zelf actief en is reeds veel achterstand ingehaald, terwijl thans reeds verschillende commissies druk bezig zijn met de bestudering van de meest rendabele bestemming van onze land- en tuinbouwproducten. Maar zelfs bij eer, tot het uiterste door gevoerde rationalisatie en berekend naar de best geleide groot-bedrijven, zullen nas algemeen verwacht wordt de kostprijzen va:, onze land en tuinbouwproducten in het algemeen, berekend naar het nationaal welvaarts niveau, in de toekomst hoger komen te liggen dan de marktprijzen. otorrij- ie ver- beken- e wenst bracht. I 73150. 36666. (Van onze landbouwkundige medewerker) Naar aanleiding van beschouwingen on zerzijds over de toekomstige landbouw politiek waarin wij op de plicht van de overheid wezer van een blijvende be scherming van de landbouw ontvingen wij vaak reacties uit niet-agrarische krin gen, die zich maar niet kunnen indenken, waarom het Neder1 indse volk een boeren, stand in het leven zou moeten houden, die economisch gezier niet rendabel zou kunnen voortbrengen; oneerbiediger uitgedrukt: zó achterlijk is, dat hij met het buitenlanu niet kan concurreren. Laten we beginnen met vast te stellen, dat men in agrarische kringen niet zó naïef is, dat man daar zijn achterlijkheid betaald zou willen zien. integendeel, al gemeen ;s het bekend, dat de Nederlandse landbouw vóór de oorlog de toets der critiek met welk ander land ook ruim schoots kon doorstaan Landbouwtech- nisch stond ons land toentertijd aan de spits. Na de oorlog i; ons wiel gebleken, dat wij vier jaren hadden stilgestaan, terwijl de grote oorlogvoerende landen hun Houten ;en van 'laatjes rans v. Tel. •ertrek- i f 5.—. f 25 zeiltje. R'dam rubber- ail ge- )iv. ko- n ringen Broers- hiedam. skuipen Strijk- leuken- bokken, lank j es, 1 enz. >ersveld i. interjas :ren en Zend ;ehaald. Stad ia. De oorzaken daarvan moeten in natuur lijke omstandigheden gezocht worden, welke buiten schuld en toedoen van de boeren optreden. En daarom gaat het bij het aanvaarden van deze konsekwenties in wezen om tzze vraag, of het bezit van een boerenstand de prijs waard is, welke uitgedrukt zou kunnen worden in het verschil tussen wereldmarktprijs en bin nenlandse kostprijs. En wanneer men dit eenmaal aanvaardt, dan zullen alle an dere vragen, welke in dit verband rijzen, slechts nevenvragen zijn en blijven. lubber s' spie- aagst in „Victo- Schie- 'ername jetsartl- B-8316 iagmid- i prima )0 gram :p, kop en, enz. schlese- >ereiken Reuter vermeldt, dat er in de Ameri kaanse staat Kentucky een gehucht ligt, dat de naam „Acht en tachtig" draagt. De bewoners van dit plekje hebben na tuurlijk ook aan de verkiezingen deel genomen. Nu blijkt, dat ze hun sym pathieën tussen Truman en Dewey niet alleen scrupuleus-eerlijk hebben verdeeld, maar ook dat er én Truman's én Dewev's stemmental precies acht en tachtig be draagt. Het probleem, dat ons thans bezig houdt, is niet sleet';een Nederlands pro bleem, maar houdt de gemoederen in vele landen en zelf: in Amerika bezig. Want dr prijzen van de landbouw producten zijn vaak aai, plotselinge en grote schommelingen onderhevig. De fac tor „natuur" speelt in de landbouw een zeer grote rol. Slechts ten dele is de mens in staat de natuur te beheersen of zich tegen haar te t eschermen. En door deze U be- iven bij ubelma- d finish ikamers, ek Viet- ïlconlng. grootste Noord- itterdam ien. ie, kle- n wol rkleden. Lathou- felefoon wen haar afnam, een voorproefje van het overhandigen van de Olympische fakkel, die de maker van de Olympische gekleurde film haar schonk en een foto beeld van de aankomst van deze fakkel op Schiphol, gebeurtenissen, die alle op verschillende tijden en plaatsen zijn voorgevallen en die zich nu, in aanwezig heid van de hoofdpersoon zelf, binnen het tijdsbestek van een half uur voor de ogen van de ontvangers afspeelden. Wat dan verder opvalt is het feit. dat aan beeld en geluid toch nog heel wat verbeterd moei worden, vooraleer de Ne derlandse televisie volmaakt genoemd kan worden Vooral bij de nieuwsf ims was dit opmerkelijk. Er wordt echte- hij deze uitzendingen steeds de nadruk ge legd, op het experimentele karakter. Mevrouw Blankers toonde zich een vaardig televisie-actrice. T.a.v. haar trip naar Amerika is zij vol verwachtingen, maar naar Australië gaat zij toch niet. Het program is te overladen zo zeide zij. De kinderen mogen niet mee en een vliegtocht van vijf dagen kon haar ook maar matig bekoren. Fanny Blankers Koen is Donderdag avond in Eindhoven opgetreden in een rol, die zij al met vele anderen heeft moeten delen, n.l. in die van proefkonijn voor de Philips-televisie uitzending, waarmede onafgebroken wordt geëxperi menteerd, teneinde het ideaal van tele visie voor geheel Nederland zo spoedig mogelijk te kunnen verwezenlijken. Me vrouw Blankers was een van de velen, die in verschillende Eindhovense huiska mers op het kleine witte scherm versche nen. maar toch bestond voor de uitzen ding, waarin zij optrad, begrijpelijker wijs een grote belangstelling. Wat het eerste opvalt, wanneer men deze uitzendingen met grote tussenpozen ziet, is, dat de programmasamenstelling en de programmaregie aanmerkelijk zijn vooruitgegaan. Vooral in de hoofdschotel van de uitzending van Donderdagavond viel het op, welke grote mogelijkheden de televisie biedt: in een beeldenreeks zagen en hoorden de „kijk-luisteraars" de athlete zelf. haar Drestaties in Londen en intocht in Nederland, het interview, dat de radioverslaggever Aad van Leeu- [koop te monster eizigers. Kinder- Huet- st, turf- m. Fa. [oostraat am. or repa- ;n naai- aimachi- htsstraat >itten in met ga- veg 347, Jam. lod voor gehou- sgegroe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1