Prof. Brouwers geeft les over de prijzen Terug naar 'n vrije concurrentie Verhoging van de kinderbijslag Ook bijslag voor ondersteunden Weerbericht De Gaulle triomfeerde bij de verkiezingen Sociale ontreddering De krachtmeting met de C.G.T. Dr. Van Mook in jeen spervuur Productie is weer stijgende Katholieken leden ernstige nederlaag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen welvaart zonder een grootscheepse industrialisatie Adviescollege W Heiligverklaring Van tweede of derde kind af met 24 cent Loonbelasting-pil wordt verguld Subsidieverlaging en middenstand i»«wyja* «-«at De M.R.P. en de christelijke beginselen Het lonen- en prij zenprobleem schreeuwt om oplossing ONDER LO U NDER DE P E Natuurlijk gaat hij iets doen Prettige cijfers behalve voor wol industrie Kaarsen van zwart vet 70ste JAARGANG MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 No. 20769 voor minister van wederopbouw t* jÉg r-- vrij KOUD Ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan van het Ooglijdersgasthuis te Utrecht bracht Koningin Juliana met prinses Marijke er Zaterdagmiddag een bezoek. Hierboven: prof. Weue doet H. M. uitgeleide bij haar vertrek. (Telefonisch van onze correspondent De zege ip de stembusstrijd voor de Raad van de Republiek is aan de Gaulle. Van zijn aanhangers zijn er 107 gekozen. Zijn tegenstanders hebben samen dus de meerderheid, zij bet een erg geslonken meerderheid. De socialisten behaalden 47 zetels, de radicaal-socialisten 19, de M.R.P. 14, de commu nisten 16, (ie links-onafhankelijke» en radicalen 26, de reekts-onafhankelijken 20. Andere partijen kregen 1 of 2 zetels. Deze uitslag is zeer zeker een verrassing. Oók voor de Gaulle zelf, want deze had een groter zege verwacht. Zeer velen waren Zatertjag naar Schiphol gekomen om cr dr. Van Mook, de laatste G -G. bij zijn aankomst uit Batavia te begroeten. De pers maakte hem letterlijk tot het middelpunt van haar belangstelling. HET DEFECTE -SPULLETJE" WASINDUSTRIE CONTRA VAKGROEP I DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „Dé Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 1 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prol Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling- (Van onze Utrechtse redacteur.) Men kan feestvieren met veel fanfares zonder meer, men kan hét ook gezellig doen, en toch de ernst van het ogenblik onder ogen zien. Zo herdacht de Ned. Kath. Bond van administratief, verko pend en verzekeringspersoneel ,.Sint Franciscus van Assisië" Zaterdag te Utrecht zijn 40-jarig bestaan, waarbij als spreker was uitgenodigd prof dr. G. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen, die sprak over de prijspolitiek en de industrialisatie. In de rede waarmede de voorzitter, ie heer J. de Wit ,de vergadering opende, heeft hij o.a. gesproken over lonen en prijzen en betoogd, dat een defde loon- ronde thans beslist noodzakelijk is. Vriendelijke woorden zijn gesproken door de heer A. Mertens, voorzitter van de Landelijke Bedienden Centrale uit Antwerpen; de heer E. Libouille, voor zitter van de Centrale Nationale des Employés te Namen, alsmede voorzitter van het Intern. Verbond van Chr. Or ganisaties van Bedienden en door de heer A. Boersma, namens de K.A.B. Fraaie geschenken zijn aangeboden door vertegenwoordigers van zusterorga nisaties terwijl het personeel 'n ameu blement voor het kantoor gaf. Ook oud-minister Witteman, rechts kundig adviseur van de bond compli menteerde het bestuur. Prof, Brouwers over lonen en prijzen Prof. Brouwers heeft in een uitvoerige voordracht aan de hand van grafieken, de noodzaak uiteengezet van de verla ging der subsidies door de regering en de betekenis van de daarmee verbonden maatregelen. Hij gaf tenslotte aan, dat wij tot handhaving van ons welvaarts peil weer tot een vrije concurrentie moe ten komen. Zeer wel besefte hij, dat grote groe pen van de bevolking, met name ook de employe's, in de verdrukking zijn ge komen, maar men moet alle problemen zien in verband met de algehele situatie. De gedachte, dat de vrijere economie, die door de afnemende schaarste wordt mogelijk gemaakt tot een prijsstijging zou mogen leiden, is foutief. De groot,- handelsprijs-index, die tot eind 1947 re gelmatig steeg, terwijl de kosten van levensonderhoud practisch werden gesta biliseerd, bleef gedurende het j.vir 1949 vrijwel stabiel. Het is niet waarschijnlijk dat in de toekomst deze beweging een belangrijke wijziging naar boven zal ver tonen, zodat bij uitbreiding der produc ts verdere prijsverlaging mogelijk moet zijn. Gezien de reeds bereikte hoogte van het loonpeil en daarbij rekening huodend met de nog te lage arbeidspro ductiviteit, moet gedurende 1949 een krachtige druk worden uitgeoefend om deze prijsdaling zoveel mogelijk te rea liseren, teneinde de laatste manipulatie t.a.v. het prijspeil: opheffing van het merendeel der resterende subsidies en herziening der huren met zo weinig mo gelijk schokken te laten verlopen. Met name moet een ontstaan van de prijs- en loonspiraal op het laatste moment worden voorkomen. Industrialisatie en export Ondanks bepaalde tekorten leeft Ne derland Ln een schijnbare welvaart. Maar zodra de prijzen onzer export-producten op de internationale-markten sterk gaan dalen en de credieten ophouden, komen wij in een noodtoestand, dat wij slechts kunnen voorkomen door een groot scheepse industrialisatie met name door een zeer krachtige bevordering van de exportindustrie. Wanneer wij dit niet kunnen volbrengen, is bij onze sterk groeiende bevolking een massale werk loosheid niet te voorkomen. Het gevaar is groot, dat het voor de binnenlandse markt werkende bedrijfs leven .waaronder een groot deel van de landbouw een groot deel van de in dustrie en de gehele handeldrijvende en industriële middenstand door tal van be- sehermings- en kartelleringsmaatregelen een prijspeil zal handhaven, dat onvol doende met de internationale verhoudin gen rekening houdt, waardoor de export industrie in h^ar concurrentie.capaciteit zal worcfen aangetast en wordt verhin derd de export zodanig op te voeren, dat de import uiteindelijk wordt ge dekt. Dit kan slechts worden voorkomen, door in het binnenland beschermende maatregelen, van welke aard dan ook. tot het uiterste te beperken en de con currentie het kunstmatig hoge prijspeil, dat op het ogenblik nog bestaat, tot nor maler proporties terug te doen brengen. De prijsbeheersing moet gehandhaafd blijven tot elk gevaar van algemene prijsstijging is geweken. Tegelijkertijd moet echter de concurrentie met alle mogelijke middelen worden gestimuleerd om intussen de bestaande prijsstabiliteit te doorbreken en het niveau omlaag te brengen. Nederland heeft de keuze tus sen' de ontwikkeling van een groot scheepse industrialisatie en de bescher ming der gevestigde belangen, tussen welvaart en werkloosheid. Het eerste eist in de komende tijd een voortdurende prijsdruk door middel van krachtige con currentie. Nederland zal in de toekomst tot een ingrijpende herziening van zijn economisch leven moeten komen. Wij hebben het moment, waarop wij door 'n alles omvattende ordeningspolitiek de ontstane economische structuur moeten consolideren, nog lang niet bereikt. Onze economische politiek zal niet statisch, dcch dynamisch moeten zijn. Aan de op bouw van een grote export-industrie zal het gehele economische leven dienstbaar moeten worden gemaakt. Donderdag 11 November a.s. zal in Den Haag de installatie-vergadering plaats vinden van een door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting inge steld advies-college. Onder de naam van „Centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid" zal dit college de minister van advies dienen over alle vraagstukken, die op de wederopbouw en de bouwnijverheid betrekking hebben. Minister J. in 't Veld zelf is voorzitter en als leden zijn vertegenwoordigers van di verse departementen en instanties, die met de volkshuisvesting in verband staan, opgenomen. Op 9 November a.s., zo wordt uit Vaticaanstad gemeld, zal een aanvang worden gemaakt met de beraadslaging over een aantal verzoeken tot heiligver klaring. Dit jaar komt in behandeling de zaak van één der koninginnen van Frank rijk, n-1. Jeanne, dochter van Lodewijk XI en echtgenote van Lodewijk XII. Jeanne van Frankrijk werd in 1446 geboren en stierf in 1505 te Bourges. Zij werd door haar echtgenoot, koning Lode wijk XII, in 1476 verstoten. Daarna trok zij zich geheel uit het openbare leven terug en stichtte de Orde der Annon- ciade. In de Stichting van de Arbeid is, naar wij vernemen, overeenstemming bereikt over het regeringsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslag voor de gezinnen met meer dan twee kin deren. Dit voorstel zou neerkomen op eau verhoging van de bijslag met 24 cent per week te beginnen met het derde kind. Voor het vierde kwartaal van dit jaar zou een tussenregeling komen te gelden. Indiening van het desbetreffend wets ontwerp bij de Tweede Kamer kan nu zeer spoedig worden verwacht. sturen spreekt de minister Vd landse Zaken het vertrouwen uit,^aatzij maatregelen zullen t^effen,.-„tpuni(ien wordt voorkomen, dat de on'd®rs^^ ingevolge de Armenwet in een naaeugei positie zouden komen te verkeren voor de prijsverhogingen. Overheidspersoneel Zoals bekend zal, ingevolge beslissing van de ministerraad, ook aan een deel van het rijkspersoneel een bijslag op het salaris of loon worden uitgekeerd in verband met de verhoging van de kosten van levensonderhoud, voortspruitende uit de vermindering der subsidies op le vensmiddelen en brandstoffen. Het rijk zal ten (Jeze voorzoveel moge lijk een overeenkomstige gedragslijn volgen als door rijksbemiddelaars voor het particuliere bedrijf is aangenomen. In afwachting van het desbetreffend K. B. hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën aan alle minis ters verzocht maatregelen te treffen, dat zo mogelijk nog bij de salaris- of loon- betaling over de eerste week van No vember met de toekenning van de bijslag rekening zou worden gehouden. Voorts heeft de regering een dringend beroep gedaan op de gemeentebesturen, om de onmiddellijke effectuering van be doelde regeling voor hun personeel te willen bevorderen. Industrie sticht sociale fondsen Van de zijde van de Vereniging van Tilburgse fabrikanten van wollen stoffen vernemen wij, dat thans besloten is, de destijds in uitzicht gestelde regeling tot uitkering van extra-toeslagen in nood gevallen, o.a. aan arbeiders met drie of frrleer niet verdienende kinderen, nog deze maand in werking te stellen en wel met terugwerkende kracht van 1 Juli 1948 af. De verwachting van hedenavond tot Din dagavonc' luidt: Wisselend bewolkt met in het Noordwesten van het land. plaatse lijk nkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat afnemende wind tussen Noordoost en Noord Vannacht jp vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag vrij koud. 9 Nov.: Zon op 7.49 uur; onder 16.58 rur; naan op 15.03 uur, onder middernacht. Voor de uitvoering der regeling is in het leven geroepen een stichting, ge naamd: „Sociaal fondsv Tilburgse wolin dustrie". Tevens vernemen wij, dat door de Ned. Ver van werkgevers in de textiel nijverheid en de Federatie van Ned. w it 'n,t?,n soortgelijke fondsen n het leven zullen worden geroepen. ^^'denstandsbond is slechts bijster ingenomen met de ionHste regeringsmaatregelen. Daarbij immers is z.i. te weinig rekening gehouden met de belangen der zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijf. Zij ontvan gen geen bijslag. Wel echter moeten zij aan hun personeel deze loonsverhoging uitbetalen zonder dat zij die in hun prij zen mogen doorberekenen. Hetgeen be tekent, dat zij uit eigen middelen die verhoging en de daarbij behorende socia le lasten moeten bekostigen. En dat of schoon grote groepen klein-ondernemers gezien hun netto-inkomen, minstens evenzeer een veiligstelling behoeven van het noodzakelijk levenspeil als de grote massa der loontrekkenden. De bood vraagt dan ook een tegemoet koming in de hogere kosten van het le vensonderhoud en van die, voortvloeien de uit de loonsverhoging'. En voorts een afdoende kinderb'islagregelin-g. De mijnindustrie 3e Kath. Mijnwerkersband en de Kath. Ver. van Mijn-beambten hebben bij de M.I.R. een voorstel ingediend om te ko men tot een progressieve kinderbijslag- regeling in de mijnindustrie. De loonbelasting van de gulden Intussen vernemen wij nog, dat van werknemerszijde enig verzet is gerezen tegen de het'fing van loonbelasting op de toeslag van een gulden, welke in ver band met de prijsverhoging is toegekend voor inkomens tot 3700. Een afvaardiging van de Raad van Vakcentrales heeft Zaterdagochtend over deze kwestie een bespreking gehad met de minister van Financiën. Wij ver namen evenwel dat prof- Lieftinck bet verzoek om deze heffing niet toe te pas sen heeft afgewezen. Daartegenover zou hij echter de sug gestie aan de hand hebben gedaan in plaats daarvan een voorstel in te dienen om de verhoging van de kinder bijslag met 24 cent reeds bij het twee de kind te doen |n gaan. Waarmede dus voor de gezinnen met minstens twee kinderen de bestreden korting ongedaan zou zijn gemaakt. Over een dergelijk voorstel heeft, voor zover vij weten, de regèring zich nog niet beraden. Een Amerikaanse skymaster. die bij de voorziening van Berlijn via de luchtbrug was ingeschakeld, is bij Fassberg (Britse zóne) neergestort Volgens de eerste berichten is niemand om het leven gekomen. De grote verrassing is, dat ei twee machtige stromingen zijn, die nu elkaar het bewind kunnen betwisten en dat het de verzameling van de links-radicalise- renden en rechts onafhankelijken is, meestal in oppositie tot de Gaulle geko zen, die nog de meeste kans maken. Maai er is nog een andere verrassing, n.l. het volkomen loslaten van de M.R.P door de overige partijen 'an de Troisième Force en tevens door alles wat rechts is. Het feit, dat de kiezers van de Gaulle zowel uit Gaullisten als uit aanhangers van andere partijen bestaan, die alléén met hem verbonden zijn door een schrif telijke belofte, zijn aanwijzingen te zul len opvolgen, maakt het zeer moeilijk uit te maken, hoe de partijverhoudingen nu eigenlijk zijn. Volgens verklaringen van de secretaris Sousstelle zou de R P F. 125 gekozenen nebben, die getekend heb ben. Volgens hun meest voordelige schat ting komen zij echter niet over de 107 zetels heen, tenzij men rekening houdt met de aantrekkingskracht, die overwin naars nu eenmaal op zwakke broeders hebben. Maai de Gaulle controleert toch 40 pet. en in bepaalde gevallen kan hij uit het centrum voldoende stemmen halen voor de meerderheid. De communistische agitatie van de laat ste tijd heeft gemaakt, dat nagenoeg het gehele kiezerscorps met hen heeft wil len afrekenen Niet alleen de Gaulle, ook de verzameling der linksen heeft daarvan geprofiteerd, evenals zjj het deden van de agitatie tegen de rege ringspartijen op grond van het aanpak ken van de zwarte handel en het hand haven van de geleide economie. De gehele landbouw b.v. heeft front ge maakt tegen le regering en in het bijzon der tegen ae M.R.P. Het practisch resul taat is dan ook, dat het zeer gemakkelijk te zeggen is, wie geslagen zijn, doch wie eigenlijk de ove, winnaar zal zijn, kan toch eerst in de naaste toekomst worden uitgemaakt. De communisten zijn van 84 op 16 ze tels teruggebracht. r (Telefonisch van onze correspondent). De C.G.T. heeft verklaard, dat bij het ingaan van de zesde week van de miinwerkersstaking de beweging met alle kracht zal worden voortgezet, maar zij toont thans grote aarzeling aan de stakingsbeweging nieuwe uit breiding te geven. De stemmingen bij het spoorwegpersoneel zijn voor haar op een grote teleurstelling uitgelopen, aangezien 74 pCt. der uitgebrachte stemmen zich voor de staking hebben verklaard, hetgeen echter van heel weinig betekenis is, daar van de 450.000 man van het personeel slechts 't tiende deel aan dc stemmingen heeft deel genomen. Eenzelfde afkeer van de po litieke stakingen wordt ook in de me taalnijverheid aan de dag gelegd. Ook de houding der havenarbeiders wordt meer en meer onzeker. In Marseille echter ligt het gehele havenbedrijf nog stil en die haven wordt dan ook het meest getroffen door de zeeliedensta king. Maar in Bordeaux wil men niet van staking weten. Bij deze vrij statiownaire toestand moet niet uit het oog worden verloren, dat de werkhervatting niet van die aard is, dat vaai een werkelijke verbetering kan worden gesproken. In de steenkolenmij nen wordt niet meer dan een derde van de normale productie opgeleverd. De weerslag op de gehele nijverheid blijft dus zeer groot, terwijl, voor wat het verkeer betreft, door een bedenkelijke vermeerdering van het benzineverbruik, dus van ingevoerde brandstof, de finan ciële moeilijkheden voor de regering zeer worden vergroot. De krachtproef tussen regering en C.G.T. duurt voort en de drang, op de regering uitgeoefend, om tot krachtiger maatregelen over te gaan, teneinde de communistische actie tegen de Ameri kaanse hulp, die voor eenbelangrijk deel vruchteloos dreigt te worden, te stuiten, neemt toe. Maar gelijktijdig staat de regering ook nog aan een an dere pressie bloot, n.l. die, welke van de kant van de socialistische en christe lijke vakverenigingen komt en er op is gericht, haar te dwingen de prijsverho- gixigen te matigen. Ziet het er dus, voor wat de communistische actie betreft, veel beter uit. de sociale toestand in het algemeen moet van dien aard worden beschouwd, dat de opzet van de rege ring. om de financiële positie le redden en een zekere stabiliteit in de verhouding tussen lonen en prijzen te verkrijgen. volkomen op losse schroeven is komen te staan. Het zal dan ook van de houding, die de regering in de loop der week t. a. v. de C.G.T. en het prijsvraagstuk zal aan nemen, afhangen, of nog vóór de terug keer van de Kamer een nieuw Matignon- accoord zal kunnen worden bereikt, d.w.z. een nie-öwe globale overeenkomst tussen werkgevers en syndicaten, die de sociale rust moeten teruggeven. Zonder dat zal zij haar taak moeten overgeven. Van de M.R.P. is de verpletterende ne derlaag bijna een historisch verschijn sel. Zij maakt n.l. een einde aan de sedert de bevrijding gekoesterde illusie, dat zij politiek haar grondslagen vindt in de christelijke beginselen en dat deze in een gemeenschappelijke beweging zouden zijn te verenigen. De christelijke democratie is opnieuw te socialistisch gebleken voor het chris telijke volksdeel van Frankrijk, dat nog in zo bedenkelijke mate conservatief bleef, ondanks de lessen van het verle den en in haar rechterzijde weer door het materialistisch egoïsme de oude weg werd opgedreven. De M.R.P. is voor de Troi sième Forcè te christelijk gebleken. Niet de Gaulle alleen heeft de M.R.P. neerge- geslagen, ze is ook volkomen in de »teek gelaten door de radicalen en de socialis ten van Je regeringsmeerderheid, die zich met -ikander nebben verstaan ten koste van le christelijke democraten. De socialisten mogen hun positie daar door op het kantje af gered hebben, het is zeer de vraag, of zij daarover lang zul len juichen. Of het gaullisme wint, dan wel een radicaliserend centrum, in geen van beide gevallen is een krachtige so cialistische politiek te verwachten. Veel eer een politiek van reactie. Zullen de socialisten onder deze omstandigheden de arbeiders van de force ouvrière kunnen vasthouden? De kans daarop is gering, evenmin als de M.R.P. nog de kracht zou hebben behouden, om de christelijke ar- Vandaag dan zijn ook officieel ver schillende artikelen van de bon gekomen en reeds hebben wij van Vrijdag af (en clandestien misschien reeds eerder) de verhoogde prijs betaald. Voor de vrije- koop-sensatie hadden wij dat wel r ver, maar het valt te voorzien, dat de aardig heid er spoedig af zal zijn. Vooral nu met ingang van heden nog enkele artikelen hoger in prijs geclassificeerd werden. Dat de melk met één cent ver laagd is, doet daarbij niet eens een duit in het zakje, al moeten wij erkentelijk zijn voor het penningske van Mansholt. Nu hebben wij altijd gehoord, dat men niet „zwart" mag kopen: dus geen „zwar te" prijzen betalen. Maar als men de prijzen-puzzle, welke in ons blad van Zaterdag werd afgedrukt, nader beziet, krijgt men zo'ri beetje het gevoel, dat de huisvrouwen voortaan niet alleen mogen, doch zelfs moeten kopen tegen prijzen,' welke dan niet „zwart" mogen zijn, doch wel aardig de „zwarte" hoogte gaan be reiken. Waaraan denkt U b.v. bij 59 cent voor 110 gram blaasham? Zeker niet aan de „goede oude tijd"! Och ja. konden wij de. wijzers van de klok maar terug zetten naar de tijd, toen het voedselprobleem niet zo nijpend was Niet dat wij het materiële alleen-zalig makend vinden, doch heeft de moderne tijd iets gebracht, dat zaligmakend is? De mensheid is op het gebied van t,e techniek met reuze sprongen vooruit ge. gaan doch daarbij aan de rand van de afgrond gekomen. Want alle geleerden en uitvinders ten spijt, is er gebrek in vele streken van de wereld aan de eerst nodige levensbehoeften en goederen. Om van de morele noden maar te zwijgen. De oorlog is technisch zo perfect gevoerd, dat de mensheid nu met tal van defecten zit. Hetgeen intussen natuurlijk voor nie mand een reden mag zijn om te versagen. Zulks zou geen effect hebben. En al zal sober' leven en hard werken niet ieder effecten bezorgen, in elk geval kan dit geld in het gemeenschap-laatje brengen. Hetgeen nodig is, want ondanks alle rrti- kapitalistische tendenzen, speelt geld nog wel degelijk een rol. Geen geld. geen Zwitsers. Geen devie zen. geen spullen. „Het is me 't spulletje wel"! ANALYST. beiders van een volksfront af te houden. Volgens parlementair gebruik moeten nu Coude de ForeSto en Poher als minis ter aftreden, maar hedenavond vergadert de partijraad van de M.R.P. en er is een sterke stroming, om de M.R.P. te doen besluiten, zich geheel uit de regering terug te trekken. Wat nu de verkiezingsuitslag betreft, zij er nog aan herinnerd, dat de 320 leden die de Raad van de Republiek zal -tel len, er gisteren 269 gekozen werden en wel 72 in de grote plaatsen volgens even redige vertegenwoordiging en 197 vol gens eenvoudige meerderheid, behaald bii eerste of bij herstemming, of op grond van het hoogste cijfer bij tweede ste ming. Een-en'-vjjftig leden worden 14 November gekozen in de afgelegen over zeese gebiedsdelen en op 19 November in de meest afgelegen gewesten. Tenslotte werden nog 7 leden gekozen door de Assemblee als vertegenwoor digers van de Fransen in het buitenland. (Van onze Amsterdamse redacteur). Begroet door autoriteiten, vrienden en een leger journalisten, arriveerde Zaterdagmiddag, even half vier, de afgetreden luitenant-gouvemeur-gene- raal, dr. H. J. Van Mook op Schiphol. Kapitein Bührmann verwelkomde hem namens H. M. de Koningin, minister president Drees namens de regering. Verder waren o.m. nog aanwezig minis ter Götzen, oud-minister Logemann, veel hoge ambtenaren en bekenden. La ter stond dr. Van Mook de journalisten een onderhoud toe, waarbij hij de vele vragen op gevatte wijze beantwoordde. De afgetreden gouverneur maakte een nerveuze indruk en was kennelijk nogal pessimistisch gestemd Maar hij liet zich toch niet van zijn stuk brengen, hoe vrij postig de vragen ook waren en hoe on hebbelijk film- en radiomensen zich ook gedroegen. „Ik heb geen enkel plan op het moment. Zeker is alleen, dat ik 14 dagen in Am sterdam blijf logeren in het Doelenhotel". „Hotel Vieux Doelen?" „Neen natuurlijk. Vieux Doelen-Vieux Hoewel de algemene productie-index van de Nederlandse industrie .samen gesteld door het Centraal Bureau voor rie Statistiek voor September Jl. nog niet bekend is (Aug. 105). geven de door ge noemd bureau voor September Jl. gepu bliceerde productie-indexcijfers voor de afzonderlijke bedrijfstakken over het al gemeen in vergelijking met Augustus stijgingen te zien, zodat kan worden aan genomen, dat de algemene bedrijvigheid na de daling in Augustus 1948, weer de stijgende lijn van de daaraan voorafgaan de maanden zal hebben voortgezet. Voor steenkolen steeg het productie indexcijfer (alles op basis 1938 1001 in September jL tot 80 (v.m. 79). Wat de bouwmaterialen betreft valt een stijging vast te stellen van 137 tot 144 voor cement, van 97 tot 107 voor dakpannen en van 87 tot 96 voor metselstenen, voor deuren (alle soorten) steeg het index cijfer van 90 tot 113. Van metaalproduc- ten steeg de index voor ruwijzer van 158 tot 165 voor haarden, kachels en for nuizen van 151 tot 168 en voor plaat radiatoren van 95 tot 141. Voor de textielindustrie steeg het in dexcijfer wat betreft de productie van katoenspinnerijen van 74 tot 76, katoen en linnenweverijen van 69 tot 70. trico tage-industrie van 95. tot 110 en de kou sen- en sokkenindustrie van 121 tot 129 Wat de wolindustrie betreft, waarvoor thans de gegevens voor Augustus worden gepubliceerd, blijkt, dat in laatstgenoem de maand een daling intrad (op basis 1946 100). tot 107 tegen 153 in Juli voor de wolspinnerijen en tot 113 tegen 163 in Juli voor de wollenstoffen en wol. len dekenweverijen; voor geconfection- neerde bovengoederen (basis 1946 100) liep de index in Augustus jL terug tot 121 tegen 145 in Juli Of het voor de kerstboom was of voor adventskaarsen, dat vertelt het verhaal niet. Een feit is echter, dat de politie in Utrecht 'n auto heeft aangehouden, waar mee een partij van 36000 kaarsen werd vervoerd. De kaarsen werden in beslag genomen en de uit Rotterdam afkomstige fabrikant en diens vertegenwoordiger, die het illuminatiemateriaal vergezelden, zijn in arres genomen. Er werd namelijk vast gesteld, dat als grondstof voor de kaarsen 2000 kg. aan de distributie onttrokken blokken vet waren gebruikt. Ook heeft de Utrechtse politie ontdekt, dat er al 3000 kaarsen tegen te hoge prijs zijn verkocht- De Rotterdamse politie zoekt nu uit, waar het vet vandaan kwam. jeux", was het gevatte, geestige antwoord. Over politiek wilde dr. Van Mook ken nelijk niet spreken. Hij achtte de toe stand in het algemeen erg moeilijk. „Maar", zei hij, „ik ben een displaced per son en kan er dus geen oordeel over vel len." Het was moeilijk een aanknopingspunt te vinden. „Wat was uw prettigste tijd in Indië?" Met een diepe zucht zegt dr. Van Mook dan: „Nou die ligt a" een hele tijd achter mij. dat waren zo de jaren van 1920 tot 1925". „O, die van de agrarische hervormingen". Dr. Van Mook knikt. Weer wordt; er gevraagd, wat zijn plan nen zijn en weer zegt hij met een ener giek gebaar; „Het enige, wat ik kan zeggen, is dat ik het niet weet". Het ANP zegt dat u een boek gaat schrijven". „Is het daarom waar? Natuurlijk ga ik iets doen, het is mijn aard niet om stil te zitten". „Maar als u geen plannen met de regering hebt, heeft de regering mis schien plannen met u?" „Nou daar ben ik altijd nog zelf bij". In Singapore had dr. Van Mook ver klaard, dat zich een groot aantal amateurs met de Indonesische kwestie had bezig gehouden en men vroeg hem nu wat hij daarmee bedoelde. „Of ik het woord amateurs gebruikt heb, kan ik me niet herinneren. Maar het :s wel zeker, dat zich met deze kwestie een aantal lieden heeft ingelaten, dat er hoegenaamd niets van afwist". „Uit het binnenland of uit het buitenland?" „Van beide categorieën verscheidene, maar van de laatste het meest". De stroom van vragen blijft aanhou den. Dr. Van Mook vertelt, dat Abdoel- kadir niet uit solidariteit is afgetreden. „Maar wij vormden nu eenmaal een twee manschap; ging d een heen. dan vort-te de ander vanzelf" „Waarom hebt u de hoofdambtenaren dan zo uitdrukke1' k verzocht niet heen te gaan?" „De zaak moet tocb doormarcheren; niet iedereen kan maar weg gaan lopen". Tenslotte had hij echter genoeg van het gevraag. Dat was toen men hem vroeg naar de algemene situatie in het Oosten. „Dat zou me te ver voeren. En bovendien ik ben nu in de buurt genoeg om nog eens met me te praten".... De 500 wasindustriëlen, die in de Vewi zijn verenigd, hebben grieven tegen hun vakgroep en op een drukbezochte ver gadering te Utrecht hebben zij die besv-o- ken. Het resultaat daarvan was een 'e'e- gram aan de minister van Econ waarin zij zich tegen de vakgroep keren en zich uitspreken voor de komende pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar door zij de gelegenheid krijgen „eigen lot in handen te nemen en zelfstandig een organisatie op te bouwen, welke niet van bovenaf is opgelegd". Gewenst wordt o.m. een versobering in het financieel beleid van de vakgroep en gelegenheid tot een overzicht daarvan, om zich een oordeel te vormen over de doelmatigheid der uit gaven-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1