Sociaal voorman en economisch strateeg m De Bijenkorf en prijsbeheer sing Stormhoek Weer een goudstaven-zwendel Weerbericht Franse vissersvloot vernieuwd Militair vliegtuig neergestort TSJANG KAI SJEK VERWACHT LANGDURIGE STRIJD Zachter weer in a a n t o e Frans vliegtuig vermist DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Symbool van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven Rechtszitting in een nieuw decor KJfV1 In de m ut Piccard en Cosijns naar België 170 Moderne eenheden J itte Paters stichten Juvenaat te Santpoort Voedselpositie in Sjanghai is onhoudbaar 70ste JAARGANG DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 No. 20770 Erepromoties aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. C. W. de Vries biedt de minister-president de doctorsbul aan. Achter hen de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, mr. K. P. v. d. Mandéle (links) en de heer P. Rijkens, de tweede eredoctor. BELG. KATOENSPINNERIJEN EEN WEEK STILGELEGD IS U OOK VAN DE FAMILIE? 1 Op Walcheren werd Zondag het feit herdacht, dat op 1 November 1944 Britse commando-troepen aan land kwamen. Op de landingsplaats op nog over geschikte woonruimte beschik- GEEN ANARCHIE! de Westkapelse Zeedijk, werden kransen gelegd. INWONER UIT EDE VOOR 4500 OPGELICHT AUSTRALISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT ZACHTER ROERGANGER. DIEPZEEBALLON BLIJFT TE DAKAR Het vliegtuig-ongeluk te Voorhout. De foto laat zien hoe de Firefly totaal werd vernield bij de val. BEIDE INZITTENDEN GEDOOD Acht personen aan boord WEER TWEE NED. MILI TAIREN GESNEUVELD t f*4 «e-■ 'C a*'-*-# Nog steeds zijn de puinen in Danzig niet volledig opgeruimd. Men is thans echter kunnen beginnen met het definitieve herstel van de beroemde oude kathedraal. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.F. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. .V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. zo gunstig mogelijke sociale verhoudin gen. Rijkens de tacticus Prof. Wisselink treedt nu naar voren om de promotie van de Heer Paul Rij kens in te leiden. Hij schetst, eerst de ont wikkelingsgang van Rijkens, die in 1910 als accountant bij het van den Bergh-con- cern begint en door zijn kwaliteiten op het gebied van het financiewezen al spoe dig naar voren komt. Zijn organisatori sche en tactische gaven doen hem binnen dat concern een der leidende figuren wor den en deze gaven komen hem goed van pas bij de eerste toenadering tussen de van den Bergh- en de Jurgens-groepen en bij de Nederlandse economische-strategi- sche opmars naar Midden-Europa (fusie Schicht e.a). In de verdere fusie der Ne derlandse groepen tot Margarine-Unie heeft hij weer een belangrijk aandeel, doch het sluitstuk van dit werk is de combinatie met de Engelse Lever-groep tot Unilever in 1929. Wij moeten Rijkens in de eerste plaats als industrieel zien. Het zijn vooral zijn oorspronkelijke visies op bijna alle sec toren van dit grote arbeidsveld, die pro motor zo waardeert. Ook op sociaal ge bied blijkt het, dat Rijkens een juiste vi sie bezit en deze komt niet voort uit ver standelijke overwegingen, maar uit zijn diep sociaal verantwoordelijkheidsbesef. Tijdens de oorlog heeft Rijkens belang rijke diensten verleend aan de Nederland se zaak. Hij heeft verbeten voor zijn land gevochten. Promotor verzwijgt dan ook niet het eindoordeel van de hoogste Nederlandse autoriteit te Londen, n.l. dat weinig Nederlanders in het buitenland meer voor de Nederlandse zaak deden dan de Heer Rijkens. Practijk en wetenschap Niettegenstaande alle. lof, die hem hier is toegezwaaid, acht de Heer Rijkens, zo verklaarde hij in zijn antwoord, nadat hem de bul was overhandigd, de eer bui ten verhouding tot wat hij tot nu toe verricht heeft. In de gelijktijdige promo tie met minister Drees ziet hij een sym bool wijzende op de noodzaak van innige samenwerking tussen overheid en be drijfsleven, welke juist in deze tijd zo dringend nodig is. Vervolgens wijdt spr. uit over de ver houding tussen practijk en wetenschap- Hij ziet de mogelijkheid, dat op het ter rein van de sociale wetenschappen nog wel eens een ontwikkeling zou kunnen plaats vinden, zoals bij de natuurweten schappen zich heeft voorgedaan, n.l. dat het bedrijfsleven het wetenschappelijk onderzoek stimuleert voor eigen doelein den, maar geleidelijk de grenzen van haar wetenschappelijke belangstelling wijder gaat trekken, zodat de resultaten ver uit zouden "kunnen gaan buiten de directe belangensfeer van een bepaalde onderneming, doordat fundamenteel we tenschappelijke onderzoekingen worden verricht. Naast sterk gespecialiseerde economen heeft het bedrijfsleven ook behoefte aan economen, die zich juist niet gespecia liseerd hebben, met de specifiek weten- schappelijk-economische deskundigheid. Een uitkijkpost, die de bedrijfsleiding op de hoogte houdt van de gebeurtenissen op het bredere economische terrein. De heer Rijkens vraagt zich dan ook af of het geen aanbeveling verdient de hogere economische opleiding te deferentiëren naar de eisen van de practijk. De receptie, die op de promotie volgde was zo druk en geanimeerd, als men kan verwachten na een dergelijke belangrijke gebeurtenis. Des avonds werd ten stad- huize het promotiediner door het ge meentebestuur aangeboden. en openhartig vertelt, hoezeer hij het doc toraat op prijs stelt. De economie en spe ciaal deze verbonden met de sociale we tenschappen hebben altijd zijn voorlief de gehad. Hij betreurde het, nooit hoger onderwijs te hebben kunnen volgen, maar gelukkig was hij in staat in Buchenwal- de de verschillende colleges te volgen, die kampgenoten-professoren, o.a. Lief- tinck daar gaven. Na zijn studie M. O economie werd Drees diep getroffen dooi de sociale toestanden, die hij in Amster dam ervaarde en van toen af werd zijn leven beheerst door de vraag: Hoe in het lot van de massa verbetering te brengen Op de huidige toestand overgaande ver klaart Drees, dat nog lang niet algemeen beseft wordt hoe groot de economische moeilijkheden nog voor ons land zijn. Het gaat niet om de verbetering van de po- siite van bepaalde groepen maar de nood is centraal. Het zal zeer moeilijk zijn he- zover te brengen, dat wij op eigen benen kunnen staan, wanneer eenmaal de Mars hall-hulp voorbij is. Drees wenst echter dat allen, die een wetenschappelijke vor ming hebben genoten net hunne zullen bijdragen aan de verwezenlijking van deze taak, alsmede tot het scheppen van (Van onze speciale verslaggever.) In de loop der jaren heeft de Economi-' sche Hogeschool te Rotterdam tot nu toe acht doctores honoris causa aan zich verbonden. Voor de oorlog vier en na de oorlog eerst de Engelse econoom en so ciale hervormer Beveridge en de Amster damse hoogleraar in de bedrijfseconomie Limperg, terwijl gisteren onze huidige mi nister president Drees en Paul Rijkens, de voorzitter van de Raad van bestuur van Lever Brothers Unilever N.V. het ere-doctoraat ontvingen. Nadat Prof. Houwing zijn dies-rede had uitgesproken kreeg Prof. C. W. de Vries, als promotor van minister Drees het woord Promovendus is, zo betoogde Prof. de Vries niet voortgekomen uit een van die generaties, die uitersten aan hingen, ofwel van vrijheid, ofwel van historisch materialisme, maar uit een ge slacht, dat zich baseerde op de gedachte: van menslievendheid tot menselijkheid, dat meende door organisatie, verstand en goede wil een betere maatschappij tot stand te kunnen brengen. Een schuchter begin wordt in deze geest gemaakt, als de eerste wettelijke regeligen van de ar beid tot stand komen- In ons land zien we omstreeks 1890 de eerste sociale wet geving. En dan noemt spr. een reeks na men van groten op dit gebied, van welke reeks Drees tot hu toe het sluitstuk ge noemd kan worden. De promotor schetst vervolgens in 't kort Drees' levensloop, eerst stenograaf van de Staten-Generaal, (lid van de Prov. Staten van Z. Holland, gemeenteraads lid en wethouder te Den Haag), a" 1 van de Tweede Kamer. Tijdens de bezet ting voorzitter van het Vaderlands o mité en de contact commissie der illega t- teit en lid van het College van Vertrou wensmannen. Belangrijk was zijn werk voor de samenwerking tussen regering en Stichting van de Arbeid na de oorlog. Colleges te Buchenwalde Dan overhandigt Prof. de Vries onder het uitspreken van de vaste formule de doctors-bul en de rector magnificus ver- leent het woord aan Dr. Drees. Deze rustig Volgens „Het Laatste Nieuws" heeft het Verbond der Katoenspinnerijen be sloten ingevolge de ophoping van goede ren waarvoor geen afzet te vinden is, het bedrijf van 8 tot 13 November stil te leggen. (Van onze Amsterdamse redacteur). Gebleken is wel, dat pater Wesseling verleden week met zijn toespraak voor de radio iets heeft bereikt. Het probleem der samenwoning is immers nog nooit zo levend geweest in alle lagen der bevol king als nu. De plannen, die deze jonge- renvoorman heeft, zijn nog vaag. imar stevig staat het voor allen vast, dat hij bezig is een macht te vormen, welke tot grote dingen in staat zal kunnen zijn. De vraag is nu echter: „Wat zullen we doen?" Een enthousiaste briefschri.i er heeft het over comités's vormen en aan pakken. Dat lijkt inderdaad de aangege ven weg, maar toch dient men voorzich tig te zijn. Actie is puik, maar dan moet ze ook volgens bepaalde lijnen verlopen. Een strijdplan, dat gebasseerd is op impro visaties, naar gelang er moeilijkheden ko men, is echter waardeloos. Bovendien moet niet vergeten worden, dat samenwoning een kwestie is. waarbij twee partijen zijn betrokken. Zij, die nu Opnieuw is een maandenlange worste ling begonnen tussen het Bijenkorf-con cern en de Justitie. In Juni 1946 deden kleine legergroepen van de Prijsbeheer- sin.g invallen in de warenhuizen van deze firma, snelden door alle afdelingen en namen overal steekproeven wat betreft de prijzen. Als gevolg daarvan werden duizenden voorwerpen in beslag genomen op het vermoeden van prijsopdrijving of althans overtreding van de prijsvoor- voorwerpen, tientallen potten en pannen en vazen en pullen en beeldjes en wat niet Maar nu in de grote zaal was belangstel ling miniem, zelfs de pers voelde niets meer voor dit debat zonder einde over winsten en marges. Maar het merkwaardigste verschil en tevens het verheugendste verschijnsel openbaarde zich bij de getuigen. Zeker tien getuigen werden gehoord die destijds aan de overval hadden meegewerkt. Maar Nederland heeft zich sindsdien snel her steld. Nu zijn zij geen .opsporingsambte naar", „C.C.D.-er" of wat ook meer, de een is nu onderwijzer, de ander gemeen- schriften. En ruim een jaar later kwam de I te-ambtenaar, de derde bouwkundige zaak voor de Amsterdamse Tuchtrechter voor de prijzen, die de over vele maanden verdeelde eindeloze zittingsdagen wist op te vrolijken met zijn geestige opmerkin gen, Toen zat men bijeen in een klein kamertje van de Prijsbeheersing, maar nu, de Bijenkorf kwam n.l- in hoger beroep tegen de opgelegde boete, worden de zit tingen gehouden in een van de grote 19e- eeuws-saaie zalen van het Gerechtshof aan de Prinsengracht te Amsterdam. Ach ter de groene tafel zat de economische po litierechter, mr. Hassoldt, en naast hem zat aan de ene zijde de griffier, aan de andere zijde de officier. Het was allemaal erg anders dan toen bij de Tuchtrechter. Wel waren er weer grote tafels met de in beslag genomen opzichter, de vierde gewoon werkloos, een vijfde wachtgelder enz. De Politierechter boixandelde alles veel formeler dan zijn voorganger en veel kopij zit er in deze academische debatten die opgediept worden uit fabelachtige sta pels folianten, niet meer. Maar juist het formele kan iets humoristisch, om niet te zeggen belachelijks, hebben- Aan al de getuigen na de voormalige opsporings ambtenaren, kwam nog een hele rij win keljuffrouwen moet gevraagd 'worden of zij familie zijn van de verdachte. En steeds maar weer vroeg mr. Has soldt: „U bent geen familie van de Bijen korf?" Een personenvliegtuig, dat van Mel bourne naar Sydney vloog, is te pletter gevlogen tegen de bomen op de 1200 me ter hoge Mecedon-berg. De piloot en de tweede piloot vonden beiden de dood. De stewardes en 19 passagiers bleven on gedeerd. Het toestel is volkomen uitge brand. Men zal zich de goudstavenzwendel, die in Juni van dit jaar aan het licht kwam, nog wel herinneren en ook hoe een fabrikant uit Ede er voor 60000 ingelopen was. Het doet daarom vreemd aan, zo meent de politie, dat enkele weken nadat de berichten in de cou ranten zijn verschenen een inwoner uit dezelfde plaats ook weer tegen de lamp loopt en een staaf „goud" koopt voor 4500. Tegen het einde van Juni verscheen op het Noordplein te Rotterdam een 27-ja- rige ..eierverzamelaar" uit Ede, die op zoek was naar een staafje goud. Hij werd in contact gebracht met enkele mannen, die hem er wel aan helpen konden, zoals ze zeiden, maar voordat hij de staaf Tuochj zien, eisten ze 500 handgeld. Zo veel contanten had de Edenaar niet bij zich, maar enkele weken later, toen hij weer het Noordplein bezocht, liet hij zich overhalen naar een café op de Croos- wijkseweg te gaan. Daar zat de verkoper in spé al met ongeduld te wachten. In een rustig hoekje haalde de man met grote omzichtigheid een cartonnen doos onder zijn jas vandaan. Toen deze ge opend was, lag daar in watten en vloei papier de staaf, 24 karaats maar liefst en geen zwendel, zoals verzekerd werd. Uit allerlei gouden voorwerpen was zij bij elkaar gesmolten. Als de Edenaar 4500 kon fourneren kon hij de staaf zo mee nemen. Onmiddellijk bestelde de Edenaar een taxi, reed naar zijn woonplaats, liet voor de gezelligheid een van de bemiddelaars nog meerijden en leende in Ede links en rechts het geld bij elkaar. Daarop ging de rit in razend tempo retour naar Rot. terdam en in een donkere gang van een woning naar nader bleek in de Isaac Hubertstr. verwisselde de staaf van eigenaar. I De verwachting van hedenavond tot Woensdagavond luidt: Half tot zt.aar bewolkt met later in het Noorden van het land plaat selijk enige regen of motregen. Ge leidelijk aanwakkerende Westelijke wind. Belangrijk zachter, vooral in de nacht. 10 Nov.: Zon op 7.50 uur, onder 16.57 uur; maan op 15.16 uur, onder 0.40 uur. De volgende morgen kwam reeds de wTede ontgoocheling. Toen hij met be hulp van een beitel er enige stukjes, die als monster moesten dienen, wilde af slaan, spleet de staaf al bij de eerste klap m tweeën. De staaf bestond uit een ijze ren contra-gewicht uit een raamstijl, met een loden omhulsel, dat in een goudbad gedompeld was. Van schrik wist de Edenaar niet beter te doen dan het „goud" begraven in zijn tuin. Maar na verloop van enkele weken klopten de mensen, van wie hij geld ge leend had, aan zijn deur en toen hij niet betalen kon, werd de politie uit Ede erin gemengd. Die kreeg bij stukjes en beetjes het verhaal van de goudhandel los. De Rotterdamse recherche werd ingescha keld en die wist de twee bemiddelaars spoedig te identificeren. Het waren de 33_jarige losse werkman C. B. en de 34-jarige klokkenmaker M. B. Maar wie was nu de man, die het geld geïncasseerd had? Na veel speuren kwam men erachter, dat dit de 21-jarige metse laar A. J. K. moest zijn. Maar de man had van „het Noordplein" een tip gekre gen en hield zich schuil. Totdat hij distri butiebescheiden moest halen, zich naar buiten waagde en juist een hoofdagent van politie, die voor hetzelfde doel uit was in de arm liep. De drie verdachten worden nu voor de officier van justitie geleid. K. begint voorlopig een oude schuld van 15 maan den gevangenisstraf op te knappen en in die tijd zal men wel verder zien. Uit niets is gebleken, dat deze goud stavenzwendel iets met de vorige te ma ken heeft. ken, kunnen zonder enig bezwaar gere kend worden tot de steenharde egoisten en men kan er op rekenen, dat zij zich met hand en tand zullen verzetten. Wat zal men daar als groepje tegen inbrengen? Bovendien kunnen er vele omstandighe den zijn, welke voor jongeren verborgen zijn, welke zij niet begrijpen, maar een inderdaad belangrijke factor zijn bij de beoordeling van een mogelijke onderhuur. Deze omstandigheden mogen niet verwaar loosd worden, want dit zou leiden tot een anarchie, welke zeer nadelig zou zijn door de averechtse uitwerking. Daarom is discipline noodzakelijk en daarom ook zal men zich onder leiding moeten stellen. Het is inderdaad hoog tijd, dat er iets gebeurt, maar het moet goed gebeuren, anders bereikt men niets. Toom daarom alle energie nog even in, luister eerst naar de plannen (vanavond om 7.30 uur weer voor de K.R.O.) en handel naar de raadgevingen. Wanneer er één kans is om iets te bereiken, is het nu. Wees eg voorzichtig mee! De diepzeeballon van prof. Piccard is in Dakar gelost uit het moederschip „Scaldis". De installatie zal in Dakar blij ven, totdat het Belgische fonds voor we tenschappelijk onderzoek, dat de expeditie financieel gesteund heeft, een besluit ge nomen zal hebben. Prof. Piccard en zijn assistent Max Cosijns zullen van de week naar Brussel vliegen. De oorlog en de krijgsverricntmgen voor de bevrijding van het vaderland, I hebben diepe bressen in de Eranse vis- J sersvloot geslagen; zü heeft 182 der 348 i trawlers, die zij in 1939 bezat verloren Gisterenmiddag even over half drie, Is In Voorhout bij Leiden een „Fire- flytrainer" van de marine luchtvaart dienst neergestort. De machine kwam terecht op een stuk omgeploegd land van de bollenkweker W. Verschoor, een honderd meter van de spoorlijn HaarlemDen Haag. De twee inzittenden, de officier-vlie ger 2e klasse W. A. Limque en de luit. ter zee 2e klasse W. L. H. de Vries, werden op slag gedood. De heer Verschoor, die met de land arbeider Preenen op zijn grond aan het werk was hoorde plotseling een vreemd geluid ,Net alsof de motor van een vliegtuig op hol geslagen was", zo druk te hij het uit. Toen hij omhoog keek. za° hij tot zijn schrik een vliegmachine juist boven zich in een vrille omlaag komen „Preenen, lopen riep hij tegen ziin knecht en beiden slaagden erin nog enkele meters weg te komen, voor het toestel met een zware slag op de grond terecht kwam, juist oP de plek waarW. even te voren nog werkte. „Mijn schop tag eronder verklaarde hij. De machine was met de neus tot aan de vleugels een halve meter m de grond gedrongen. Romp, vleugels en staartstuk lagen m stukken bijeen. Ofschoon de machine volkomen vernield werd, is 'U niet in brand gevlogen. Spoedig was geestelijke en me isce hulp aanwezig, maar zij kond meer voor de slachtoffers doen. Het verongelukte toestel was een zgn. „Firefly operational trainer", 'n mac die dient om piloten vertrouwd h met de mogelijkheden van het „Firefly - type. Het is een één-motorig vliegtuig- Het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" heeft enkele van deze vlieg tuigen in gebruik. Het neergestorte toestel was ge- stationneerd op het vliegveld „Valken burg". Beide slachtoffers hadden hun sporen bij de marine reeds verdiend en hun tragische dood betekent een groot verlies voor de Kon. Marine. De heer W. A. Limque werd 14 Nov. 1922 te Modjokerto geboren. Van 1941 al is hij aan de marine-vliegdienst ver bonden geweest. Hij heeft met vier andere Ned. jachtvliegers deel uitge maakt van het Engelse „800 squadron", en was met hen op het vliegkampschip Emperor" ingedeeld. Zij namen deel aan de landing der geallieerden in Zuid- Frankrijk Deze vijf Nederlanders zijn zeer bekend geworden in de geallieerde vliegwereld Ails vijf zijn zij neergeschoten in hun toestellen, maar steeds brachten zij er het leven af Na de invasie 'n Frankrijk heeft Limque deelgenomen aan de invasie van Griekenland In het Verre Oosten heeft hii tegen het einde van de oorlog in Indië tegen de Jappen gevochten Sinds Mei 1948 was hij als officier-vlieger 2e. klasse op het vliegveld Valkenburg geplaatst. Limque was drager van het Vliegerkruis en tweemaal is een „mention in dispatches" hem ten deel gevallen. Luit. W. L. H. de Vries werd 1 Juni 1922 te Huizum bij Leeuwarden geboren Hij trad in Augustus 1944 als oorlogs vrijwilliger in het bevrijde Zuiden in marinedienst. Hij werd in 1946 bij de marinestaf geplaatst. Enige maanden later kwam hij bij de mijnen-opruimings- dienst in Leiden, totdat hij in Juni 1947 bü de luchtstrijdkrachten op het vlieg veld Gilze-Rijen werd gedetacheerd, om tot vlieger te worden opgeleid. October 1948 werd hij op het vliegveld Valken burg geplaatst. heid stellen om zonder een haven aan te doen gedurende 45 dagen op zee te blij ven; hetgeen inhoudt, dat zij in staat zullen zijn om eventueel tot Dakar of de Poolzeeën te varen. Frankrijk zal dus, in de zeer naoije toekomst, over de best uitgeruste vis sersvloot beschikken, die men zich wen sen kan; de eerste maanden van 1949 Onmiddellijk na de bevrijding werden '-uilen de verwezenlijking van dit pro. gramma zien. De toename van de actte- opdjachten gegeven voor de houw vanl^.^ dgr bQten sluU iedere mogeiijk. 170 moderne eenheden, die bestemd 'Ün heid van eventuele uitputting der vis um de geleden verliezen aan te vullen en de Franse vloot nieuw leven in ie blazen. Een tot in de puntjes verzorgde uitrusting, waarborgt de trawlers een aanzienlijke betere vangst. Het plan voor de heruitrusting voor ziet in twee categoriën van schepen: de kabeljauwvissers met eten lengte van 63 tot 68 meter, die van de visbanken van New-Foundland 1.100 ton gezouten vis kunnen aanvoeren; verscheidene zijn voorzien van grote koelinrichtingen; en de trawlers, die vooral bestemd zijn voor de haringvangst in de Nobrdzee en 32 tot 48 meter lang zullen zijn. Hun kolen bergplaatsen zullen hen in de gelegon- (Van onze weerkundige medewerker) De enorme uitbreiding van de over Groenland gelegen hoge druk heeft voor ons een intensieve aanvoer van koude Tucht ten gevolge gehad. De temperatuur is sedert Zondag dan ook aanzienlijk gedaald en in de afge lopen nacht kwam in het gehele land vorst voor; Groningen en De Bilt hadden zelfs vijf graden vorst. Aan de kust daalde de temperatuur minder ver Maar ook in Vlissingen was het minimum nog 3 graden, terwijl het'in Den Helder slechts 1 graad was. Inmiddels trekken nieuwe veranderingen onze aandacht. De ontwik keling van een depressie bij IJsland heeft de hoge druk in twee stukken uiteen doen vallen. Het ene deel is boven Groenland blijvfen liggen, ter wijl het andere stuk zijn centrum vanochtend boven de oostkust van Engeland had, waarbij het zich tamelijk snel in de richting van ons land verplaatste. Men mag dientengevolge verwachten, dat het vandaag nog zal passeren, hetgeen ook weer een belangrijke gebeurtenis is, omdat wij dan van een Noordoostelijke in een Zuidwestelijke stroming terecht komen. De koude lucht zal dan weer het veld moeten ruimen om voor haar warmere collega plaats te maken en de temperatuur zal 's nachts niet zo veel meer kunnen dalen, omdat de bewolking toe zal nemen, welke de uitstraling sterk belemmert. Bovendien moet bij het doordringen van de warmere stroming wat regen worden verwacht, zodat wij van hel winterse weer opnieuw naar het najaarsweer terug gaan. banken uit; de visbanken der Afrikaanse kust kunnen op' het ogenblik evenve=l vis opleveren als de Franse vissers vóór de oorlog in alle zeeën bij elkaar vingen, waar zij ter visvangst gingen, zonder dat er de minste kans bestaat, dat zij uitgeput raken. Naar Reuter uit Londen seint, is een twee-motorig vliegtuig, toebehorend aan de Franse maatschappij, Maandag niet op het vliegveld Croydon, te Londen aan gekomen. Het toestel was op weg van Parijs naar Londen en had, behalve een tut twee leden bestaande bemanning, zes leden van het Tsjechoslowaakse inter nationaal ijshockey-team aan boord. Acht leden van het team waren reeds te Lon. den. Alle vliegvelden langs de route zijn gewaarschuwd, evenals politie en kust wacht. Een toestel van de R. A. F. is eveneens aan het zoeken. Naar wij vernemen, heeft het oestuur van de Ned. provincie van de Congre gatie van de Witte Paters, Missionaris sen in Noord-Afrika, wier procure te Boxtel is gevestigd, te Santpoort bij Haarlem het landgoed „Spaarnberg" aan de Wustelaan met de bijbehorende bosterreinen aangekocht, om het in te richten als Juvenaat Het is de bedoe ling net volgend jaar September met 't eerste studiejaar te beginnen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft ver klaard, dat er geen sprake is van on derhandelingen om met de communis ten tot vrede te geraken, doch dat de Chinese regering zich juist voorbereidt op een langdurige oorlog „om de com munisten in China volledig van de baan te schuiven" Naar zijn mening zal dit acht jaar duren. Gisteren heerste onder de vijf millioen zielen tellende bevolking van Sjanghai bijna een paniek, daar rijst practisch niet verkrijgbaar was, zelfs niet tegen de fantastische prijs van 900 gouden Joean per pikol, dit is 400 Joean meer dan de prijs eergisteren was. De arbeiders verdienen gemiddeld 100 150 gouden Joean per maand. Hoewel kleine firma's reeds gratificaties hebben uitbetaald van 2 a 3 maal het loon, blij ven de lonen nog enige honderden pro centen beneden de prijzen. De regering zet alles op alles om de stad van de meest noodzakelijke levens middelen te voorzien. Er is reeds 1 mil lioen pikol rijst onderweg uit Nanking en duizenden tonnen tarwebloem uit de V.S. In de havens aan de Amerikaanse Westkust wordt nog meer voedsel voor China geladen, terwijl Siam eveneens hulp heeft toegezegd. Paul Hoffman, administrateur van de E.C.A. heeft verklaard, dat de hnlp aan China volgens het opgestelde plan zou worden verleend, ondanks de mill, taire gebeurtenissen. Verscheping van rijst, katoen, tarwe, bloem, kunstmest en petroleumproducten naar Noord-, Centraal, en midden-China vindt nog steeds voortgang. Van officiële Nederlandse militaire zijde wordt wederom een aantal bestandsschen dingen gemeld en wel beschietingen van Ned. patrouilles en infiltratie uit rep. gebied. Ten Oosten van Tjikampek, in de na-' bijheid van de plaats, waar op 22 Oct. een treinaanslag gepleegd werd, kwam het Zondag tot een botsing tussen Neder landse patrouilles en een goedbewapende republikeinse bende. Twee Nederlandse militairen sneuvelden, 60 leden van de bende werden gedood. »'""v t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1