Politiek tornooi in de Kamer Onderhandelingen in Indonesië niet afgebroken De nieuwe prijzen voor sigaren en tabak VOEDSEL EN PRODUCTIE IN WEST-DUITSLAND Gong V oorkeur voor Schieveen blijft Ypenburg biedt minder toekomst W eerberichti Er trok 'n STOET door Breda r Communisten en Musserts voorbeeld STREEKPLAN voor het Westland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Andriessen Rumoer om ons Indonesië over de prijzen Neher op iveg naar Nederland Gaan niet voor Maart in Adviseurs terug in Batavia Generaal Clay LAGEN WE LATEN NIET MEER LOS V: Burgemeester Van Beek verhuisde 70ste JAARGANG WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 No. 20771 DISTRIBUTIE BLIJFT WAAR SCHIJNLIJK ONGEWIJZIGD Montyweer in Nederland. Voor liet voeren van besprekingen hier te lande vertoeft veldmaarschalk Montgomery op het ogenblik in ons land. Na zijn aankomst gisterenmiddag op Valkenburg inspec teerde hij met vice-admiraal E. v. Holthe de erewacht. Voor het Intern. Hof van Justitie in Den Haag begon gisteren de behandeling van het Engels-Albanese geschil over het Korfoe- incident. Twee der gepruïktc^Engelse verdedigers in gesprek met hun Albanese collega's. brengt gunstig rapport uit TWEEMAAL VERSTAND EN GEMOED AFBAKENING VAN GEBIED HET Miv zou amper geloven, dat minister Vos op 7 April j.l. zijn goedkeuring heeft gehecht aan de Rotterdamse vlmnen tot het aanleggen van een luchthaven Schieveen. Had men te Rotter dam n.l. allereerst de tegenstand van de K LM. te overwinnen, thans is men weer in strijd geivikkeld met de lieer Frits Diepen, die Ypenburg als een even goede en veel goedkopere oplossing heelt aanbevolen. Aan deze aanbeveling wordt steeds meer kracht bijgezet en het bericht van gisteren, dat B. en W. van Den Haag hem steunen, brengt de strijd waarschijnlijk in het beslissende stadium. ONJUIST GESTELDE VERGELIJKINGEN TAMELIJK KOUD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O-P. LEO J. M. HAZELZET. - Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent pêr millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling; Zeven sprekers paraisseerden op de sprekerslijst op de eerste dag van de algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting en ondanks dat begon de voorzitter met de aankondiging, dat er, in afwijking van zijn plan, op ver zoek der ministers, deze week nog geen avondvergadering zon worden ge houden, indien de Kamer dit tenminste mogelijk zou maken. Zulks geschiedde. En wel zo, dat alle zeven sprekers aan de beurt kwamen, al moest tenslotte de laatste spreker, mr. Oud, zijn rede af breken. 'De voorzitter had als gebruikelijk de spreektijd verdeeld en zo was des avonds om 7 uur de gehele lijst zo goed als af gewerkt. Het was de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), die direct al begon met een goed gefundeerde aanvai op de communistische partij, die haar instruc ties haalde uit Moskou. Hij haalde enige sprekende citaten aan uit redevoeringen van communistische leiders als De Groot, Hoogcarspel en Gortzak en stelde daarna aan Wagenaar de vraag, wat hij bij een eventueel conflict zou doen: als Mussert zeggen, dat zij m§t gekruiste armen zou den toezien of r.ls Mussert doen en de vijand helpen tegen het eigen volk? Hierop doelde ook de heer Tilanus (C.H.), die tot de regering zeide: „maak u klaar, opdat men wete, waar men aan toe is". En hij voegde eraan toe, dat wij nu meer tijd hadden dan in 1940. De heer Van der Goes van Naters drong er in dit verband sterk op aan, de organen te scheppen, waar het gezag om vraagt en vroeg de regering te zeggen, hoe zij zich dit denkt. Hij doelde hier op het internationaal economisch verkeer, op de vestiging van interdepartementale bureaux, op de noodzakelijke wisselwer king der volksvertegenwoordigingen en op een bovennationaal gezag. Indonesië Het meest werci er echter gesproken over Indonesië. Minister Sassen, die met bijkans het gehele kabinet gedurende de gehele zitting aanwezig was al bleef hij niet altijd aan zijn ministeriële zetel gebonden had heel wat op te schrij ven, om dat straks allemaal te kunnen beantwoorden. Zo maakte de heer Van der Goes van Naters de opmerking, dat het ontslag van Van Mook noodzakelijk was, maar (lij had geen bewondering voor de wijze, waarop het was ingeleid. In Beel had hij vertrouwen en hij hoopte, dat minister Stikker klaarheid zou brengen in de situatie. De A R -fractieleider, de heer Schou ten, voelde de geest eerst wèl over zich vaardig worden, toen hij over Indie be- gon. Veel nieuws kon dat uiteraard niet opleveren. Hij vroeg of bij de vorming van dit kabinet .de afspraak was ge maakt, dat Van Mook niet zou worden gehandhaafd, zo ja: om welke redenen. Indien die afspraak niet was gemaakt, waarom Van Mook dan later toch plaats had moeten maken. De reis van minister Stikker naar Indië bracht hij in verband met de door de Ned. regering gestelde voorwaarden van het nakomen der be- ftandsovereenkomst en de hervatting van het goederenverkeer. Thans, zeide hij, zijn de voorwaarden voor de besprekin gen het onderwerp van bespreking ge worden Hoe staan de zaken nu eigenlijk? DnV andere sprekers kwamen hierop terag Zo vroeg ae heer Weiter de rege ring duidelijk te willen zeggen of deze bespreking met d- Republiek geschiedde onder buitenlandse druk ja dan neen. Zo neen, dan zou hij de verMWHig hie van moeten vinden in de binnenlandse poli tiek. Prof. Romme (K.V.P.), die altijd nogal parlementair spreekt, vond de uitdruk king, die hij gebruikte, dat er intussen weer heel wa. gebeurd was, nogal huise lijk. Maar hij Kon zich met de pogingen van mr. Stikkei om met de Republiek tot overeenstemming te komen, verenigen, al moet het moeilijk zijn geweest tot die stap te besluiten. Ook hij had het over de door de regering gestelde voorwaarden en zeide niet te geloven, dat de regering daarop was teruggekomen. Voor alle zekerheid wilde hij dat toch nog aan de regering vragen. Maar tegelijk vroeg hij waarborgen tegen communistische in vloeden in de republiek, indien het tot een overeenstemming zou komen. Van de berichten uit Pasoendan zeide hij niets te begrijpen, omdat de eis van deel neming der Republiek aan de Interimrege ring inhield, dat de nieuwe rechtsorde niet vóór 1 Januari 1949 haar beslag zou kunnen krijgen, iets dat tijdens de be sprekingen in Den Haag sterk was gesteld. De heer Oud (V.V.D.) ging inzake de Indonesische politiek de heer Van der Goes van Naters te lijf met de opmer king, dat de afvaardiging van de heer Stikker naar Indonesië geen goedkeuring betekende van drie jaar Indonesisch be leid. Als de heer Van der Goes van Naters beweerde, dat het aannemen van de petitie-Soetard.,0 in 1923, welke toen door de heer Weiter als minister van Koloniën werd afgewezen, ons deze Indonesische impasse zou hebben be spaard, dan moet hij ook weten, dat dit niet juist is, want, deze petitie werd toen door de gehele Kamer afgewezen, uit gezonderd de socialisten en nog niet eens alle, daar de heer Joekes, de tegenwoor dige minister het niet met zijn partij eens was. Ook de heei Oud vroeg aan de re gering de verklaring of aan de gestelde voorwaarden nog werd vastgehouden. Als deze besprekingen zouden mislukken moest de regering zich haar taak bewust zijn. Binnenlandse politiek Over de binnenlandse politiek werd ge sproken door de heer Van der Goes van Naters, die toch maar weer het liefst een twee-partijen-regering zou zien, terwijl prof. Romme zich wat de binnenlandse politiek betreft vooral bewoog op sociaal economisch terrein met de opmerking, dat de Staat de algemene leiding moet heb ben in het sociaal-economisch, leven, daar een centrale leiding alleen het ge heel kan overzien. Hij brak tevens een lans voor de gezinspolitiek van de K.V.P., daar hij dit van het grootste belang achtte voor de verhouding tussen de K.V.P. en de regering. De heer Tilanus (C.H.) vroeg zich her haaldelijk af, waar toch het onderscheid lag tussen progressieven en conservatie ven. Hij legde de nadruk op de verant woordelijkheid van het individu boven het partijsysteem. Lonen en prijzen Natuurlijk kreeg ook de minister van Financiën het een en ander te verdu wen. De heer Schouten (A.R.) zag in tegenstelling tot de minister in het ge heel geen reden tot optimisme. Er is te weinig aflossing en er zijn nog veel te hoge kosten. De verhouding tussen in- en uitvoer is ongunstig en het tekort van het Landbouwegalisatiefonds veront rustend. Wat de verhoging der prijzen betreft vestigde hij de aandacht op de gepensionneerden en de mensen, die niet meer aan het productieproces kunnen deelnemen. Hiermede waren wij terecht gekomen bij de prijzenpolitiek en de heer Schou ten vroeg wat de regering' te dien aan zien denkt te doen en welke oplossing zij zich voorstelt ten aanzien van de rest der levensrniddelensubsidies. Hij vroeg een nadere uiteenzetting omtrent do ge dragslijn te dien opzichte van de rege ring. Wie hierover het meest te zeggen had, was de heer Andriessen (K V.P.), die de noodzaak van een sluitend budget en een internationaal prijsniveau zeer wel inzag. Hij vroeg inlichtingen over het verschil van 20 pet. tussen de lonen en prijzen in België. Hij was het steeds met de loon- en prijspolitiek eens geweest, maar nu was de koers veranderd en hij vroeg nu, hoe de regering deze politiek in overeenstemming zou brengen met de verruiming van de levensmiddelenvoor ziening. Hij vroeg in dit verband nu ook naar een nieuwe definitieve geleide economie. Ook hij informeerde wat de regering in verband met de prijsverhos ingeu dacht te doen voor de gepensionneerden, voor hen, die een uitkering ontvanger, krachtens de sociale bijstandsregeling en voor de kleine zelfstandigen. De heer Brouwers had reeds iets ge zegd over 1949: „Weet de heer Brouwers meer of wil de regering nog niets zeg gen". Tekenend noemde spr, het, dat een moeder, die de gehele middag had ge winkeld er niet in was geslaagd een mantel voor haar dochter te vinden be neden de ƒ200. Over het financieel beleid waren voor al de heren Weiter en Tilanus niet te spreken. De heer Welter had het over het domme potlood en toonde de tegen spraak aan met betrekking tot de pro centuele bezuinigingen, die de minister niet wenste en toch toepaste. De heer Tilanus vond de toon van de minister eveneens te optimistisch. Er wordt nog veel te veel uitgegeven en hij noemde als voorbeeld de RVD. met een uit gave van ongeveer twee millioen en de Aneta meldt uit Batavia dat minister verplichtingen als minister v. buitenland- Stikker de berichten, volgens welke alle besprekingen zouden zijn afgebroken, heeft tegengesproken. Het tijdstip, waarop de minister naar Den Haag zal terug reizen, staat nog niet vast. Dit was aanvankelijk bepaald op heden Woensdag, maar het is uitgesteld, aan gezien hij in de eerste plaats de terug keer van zijn adviseurs uit Djokja wenst af te wachten. Deze werden gisteren te Batavia terug verwacht, doch ze misten het vliegtuig, dat hen kwam halen omdat de piloot we gens weersomstandigheden Djokja eer der verlaten moest dan hij van plan was en de adviseurs hun besprekingen op dat ogenblik nog niet hadden beëindigd. Minister Stikker deelde aan Aneta me de, dat zijn vertrek niet onbepaalde tijd kon worden uitgesteld, aangezien zijn In aansluiting op ons bericht van verle den week over het duurder worden van de tabaksartikelen vernemen we nog van bevoegde zijde, dat de prijsverhoging van sigaren, sigaretten en kerftabak niet vóór 1 Maart 1949 te verwachten is, daar de accijnsverhoging voor tabak wanneer deze althans door de Staten-Generaal wordt aangenomen,dan pas zal ingaan en een tussentijdse verhoging niet in de bedoeling ligt- Dat de duurste sigaren dan ongeveer 40 oent zullen gaan kosten klopt met de berekening, maar het kwantum, dat in de hoogste prijsklasse zal worden gemaakt, zal aanmerkelijk lager liggen dan thans het geval is. Onder het huidige systeem van een ge middelde maximumprijs voor de gehele productie, welke voor sigaren thans 18.8 cent per stuk bedraagt wordt nu onge veer 20 pet. der sigaren in de hoogste prijsklasse van 27 cent gemaakt. Wordt de accijnsverhoging door de Kamers aan- geimmen, dan zal de gemiddelde prijs voor sigaren met ongeveer 10 pet. wor den verhoogd ei zal, in verband ook met de hogere tabaksprijzen, een prijsklasse van 40 cent voor ten hoogste slechts 5 pet. der totale productie denkbaar zijn. Daar beneden liggen dan verschillende andere prijsklassen. Doordat de fabrikanten met een mid- denprijs moeten werken, kunnen 'zij de goedkopere kwaliteiten in mindere mate verhogen dan de duurdere. Verwacht wordt, dat de goedkoopste kwaliteiten sigaren en signorita's niet in prijs zullen stijgeti. Ook voor sigaretten zal een gemiddel de prijs voor de gehele productie wor den vastgesteld en zal de verplichting, bepaalde hoeveelheden in lagere prijs klassen af te leveren, gehandhaafd blij ven. Naast de sigaretten van 1.20 per pakje, zullen dan ook aanmerkelijk goedkopere soorten verkrijgbaar zijn. Op een opheffing van de distributie of een verruiming van het rantsoen per 1 Januari 1949, behoeft men, naar ons van deze zijde verzekerd werd. niet te rekenen. Het Rijksbureau voor tabak blijft althans ten aanzien daar van nogal pessimistisch gestemd te zijn. se zaken zijn aanwezigheid in Den Haag op korte termijn noodzakelijk maken. De gedelegeerde van het opperbestuur de heer L. Neher, is vandaag uit Batavia naar Nederland vertrokken op verzoek van de Nederlandse regering voor het voeren van besprekingen met de regering in Den Haag. Dr. Beel recipieert Dr. Beel heeft gisteravond in het paleis aan het Koningsplein te Batavia een re ceptie gehouden, mede in verband met de aanwezigheid van minister Stikker in Indonesië. Vele nonderden gasten bevon den zich in de paleiszalen en in de tuin. Onder hen waren de leden der voorlopige federale regering, het corps consulaire, de leden der commissie voor goede diensten, de heren Abdoel Kadir en Adil Poeradi- redja, sultan Hamid II, de sultan van Hadramaut, de pauselijke delegaat, mgr. De Jonghe d'Ardoye, de legercom mandant, generaal Spoor, de vlootvoogd, admiraal Pinke, vele burgerlijke en mili taire autoriteiten en vertegenwoordigers van handel en bedrijfsleven. Nader meldt Aneta dat de vijf adviseurs van minister oikker, die te Kalioerang besprekingen hebben gevoerd, hedenmid dag in Batavia per vliegtuig zijn terug gekeerd. Zij zullen than- verslag uitbren gen aan minister Stikker, die met mr. Riphagen van de Nederlandse delegatie, op Kemajoran aanwezig was. De advi seurs verklaarden, dat de besprekingen verhelderend geweest waren. Met het zelfde toestel reisde het lid der republi keinse delegatie prof. Soepomo, die in antwoord op vragen over de besprekingen het woord „hoopvol" gebruikte. 2524 auto's der departementen en toen de minister van Financiën repliceerde, dat de 177 auto's voor Financiën hoofd zakelijk nodig waren voor de belasting ambtenaren, antwoordde hij, dat er bij de begroting van Financiën nog wel ge legenheid zou zijn daarover een woordje te spreken. Bedrijfsorganisatie Over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie zeide de heer Van der Goes van Naters, dat dé P v.d.A. daarbij haar medewerking sléchts zou verlenen, indien er geen enkele vérmindering van ge- meenschapsinvloe'd 'zou plaats hebben. Prof. Romme daarentegen richtte zich over de hoofdei) van de volksvertegen woordigers heep .tot' de ondernemers wereld en vroeg, .ernstige bezinning bij het verzet hier,tegen. „Dit ontwerp, be hoeft brede medewerking", zei hij De mentaliteit, die dit wil voorkomen, achtte hij een revolutionnaire inwerking en hij hoopte, dat men. nooit .voor het alterna tief zou worden gesteld. .Hij noemde dit een keuze „between-the devil and the deep sea". „Wij bedoelen hiermee, zei hij, het begin van een nieuwe rechts orde, het einde van de ondergeschikt heid van de arbeid. Het proces van nevenschikking moet hierna worden vol tooid." Tenslotte werden over de woningbouw enige harde noten gekraakt. De heer Schouten noemde dit een schrijnend pro bleem en hij vroeg de beperking van de invoer van bouwmaterialen in samen hang met andere problemen, die daaraan vastzitten, onder ogen te zien. Ook de heer Weiter vond, dat er iets haperde en de heer Tilanus zei: „Geef aan de ge meentebesturen de vrijheid om te bou wen en hef de commissies op". Alle sprekers hadden tenslotte een woord van gelukwens voor dr Willem Drees, voor het ere-doctoraat hem ver leend. En de nieuwe doctor zelf zat rus tig achter de regeringstafel aantekenin gen te maken op alle critiek, welke de regering te horen kreeg. F. S. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur voor Duitsland, ver klaart in zijn rapport over de maand Sep tember aan Washington, dat de vooruit zichten voor de winter in de Brits- Amerikaanse bezettingszones voor Duits land over het geheel genomen bemoedi gend zijn. Tenzij er ongewoon strenge koude intreedt, zal het huidige niveau der economische activiteit gehandhaafd kunnen worden, al is er geen belangrijke vooruitgang te verwachten, aldus generaal Clay. Dank zij de invoer en de goede oog sten is de voedselvoorziening voor de ko mende winter verzekerd. De kolenproductie beweegt zich weer in stijgende lijn en de steenkoolvoorraden zijn bevredigend. Einde September was de economische positie van de bizöne gun stiger dan sedert het einde van de oorlog het geval is geweest. De industriële pro ductie gaat, nu de eerste stimulansen van de monetaire hervorming zijn uitgewerkt, op eigen kracht vooruit. De stijgingen in de productie van grondstoffen, kapitaal- en verbruiksgoederen, die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, houden gelijke tred. De algemene industriële productie, al dus vervolgt generaal Clay in zijn rap port, is sedert de monetaire hervorming in Juni j. 1. met 1/3 gestegen. In Septem ber werden alle naoorlogse productie records gebroken, behalve in de kolen- industrie, de industrie van electrisch ma teriaal, de mijnbouw (excl. de kolenmij nen) en de rubberindustrie is de produc tie gestegen tot boven het vooroorlogs^ niveau. n September is voor het eerst sedert de monetaire hervorming de werkloosheid begonnen af te nemen, aldus het rapport. Einde September waren er in de Britse zóne 393.600 en in de Amerikaanse zóne 362.500 werklozen, tesamen 4 a 5 pet vor mend van het totale beschikbare aantal arbeidskrachten in de gecombineerde zones. De werkloosheid is het grootst on der de hoofdarbeiders en de ongeschoolde handarbeiders. Generaal Clay verklaart voorts, dat het productiepeil van Duitsland, sinds lang een twistpunt tussen de westelijke geal lieerden nog eens tien pet moet wor den opgevoerd om West-Duitsland tegen 1953 op een basis van „self-support" te brengen. Deze verhoging zou betekenen, dat de industriële capaciteit van West- Duitsland 35 pet komt te liggen boven het peil, dat de vier geallieerden in 1946 hebben opgesteld. De Rotterdamse plechtigheden bij de uitreiking van twee ere-doctoraten aan twee voortreffelijke Nederlanders bieden nog wel stof voor een korte aparte be schouwing. Elke doctor heeft zijn eigen structuur, maar van beide candidaten kon worden gezegd, dat zij groot waren als mens. En een dergelijke getuigenis blijft voor de geleerde en de ongeschoolde man of vrouw toch maar de beste. De minister-president is een man met een warm kloppend hart maar hij weet tegelijkertijd dat men de economie niet kan verwaarlozen. De heer Rijkens is de man van de eco nomie, maar tegelijkertijd wordt mede gedeeld, dat hij zich door diep sociaal verantwoordelijkheidsbesef onderscheidt. Bij beide doctores gaan verstand en ge moed samen. Bij beiden vormen die twee factoren een heerlijke harmonie, ten voor beeld aan de „socialen" zonder verder nadenken en aan de „verstandigenV', die zonder gemoed hun beslissingen door voeren. In deze promotie van sociaal voor man en economisch strateeg zit een diepe les. Immers een alleen „verstandelijk" geleid bedrijf verwekt herhaaldelijk haarden van onrust, met een verloren gaan van vrede, ijver en arbeidsvreugde. Werkne mers, die alleen maar de sociale kant zien komen tot radicale misvattingen inzake een geordende bedrijfsvoering. Onder nemers en bedrijfsleiders moeten over voldoende psychologisch inzicht beschik ken, werknemers dienen door studie te beseffen, dat niet elk verlangen sociaal is en ook in sociaal opzicht grenzen aan wezig zijn. Voor de bovenste en de on derste laag van een bedrijf is het weten schap, dat verstand en hart een eenheid vormen. Bij de twee nieuwe doctores klopte die harmonie volkomen. Beide doc tores waren blijde met hun onderschei ding, beiden ook achtten zich om hun da den te veel eer bewezen. Beiden verwier ven zich derhalve een nieuwe lofprijzing voor hun bescheidenheid. Beide doctores, ofschoon figuren van betekenis, demon streerden geen hoogmoed, doch karakti- seerden zich door hun eenvoud. De ere- doctores zijn doctores met ere. Tjonge, tjonge, wat zouden vele anderen van zo'n ere-doctoraat een poeha hebben gemaakt. Drees en Rijkens niet. Beiden manifesteerden slechts dienaren van land en volk te willen zijn. Mogen zij nog lang dienaren zijn. Tot heil van het vaderland. Beiden onze klinkende hulde. HENK VAN DER MAZE. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland; Overwegende, dat het voor een juiste ontwikkeling van het Westland dringend gewenst is, dat voor dit gebied een streek plan tot stand komt; dat aan deze totstandkoming een besluit tot voorbereiding van dit streekplan voor af dient te gaan; Besluit; te bepalen, dat voor het Westland, omvat tende het navolgende gebied, een streek plan wordt voorbereid; het gehele territoir der gemeenten Delft, Rotterdam zou geen koopmansstad zijn, wanneer de door de heer Diepen aange voerde aanzienlijke besparingen door de vroede vaderen van de Maasstad niet nauwkeurig zijn bestudeerd. Volgens een brochure van de heer Diepen d.d. Juli 1948 zou Ypenburg n.l. ca. ƒ23.000.000 minder vergen, inderdaad de moeite waard om eens na te rekenen. B. en W. van Rotterdam hebben dit dan ook gedaan en thans het resultaat van hun hernieuwde beschouwingen gepubli ceerd. Alvorens wij aan de hand daarvan enige opmerkingen maken lijkt het ons nuttig eerst even nadrukkelijk vast te stellen, dat minister Vos voor het volgen de Rotterdamse plan zijn sanctie heeft gegeven: een luchthaven van klasse E (de minimum eis voor een moderne lucht haven!) met mogelijkheden tot uitbrei ding tot klasse A (het maximum). De financiën beschouwend zegt de heer Diepen nu, dat Ypenburg ca. ƒ23 000.000 De verwachting van hedenavond tot Donderdagavond luidt: In het uiterste Noorden van het land: Zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen, Matige, tijdelijk nog krachtige Westelijke wind, later afnemende wind en iets kouder. In het overige deel van het land: Plaatselijke mist, overigens ge deeltelijk bewolkt maar droog weer. Matige tot zwakke wind, draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost. Tamelijk koud. Donderdag 11 November zon op 7.52 uur; zon onder 16.55 uur Maan op 15.26 uur; maan onder 1.34 uur. goedkoper zal zijn. Daartegenover stelt Rotterdam thans echter, dat dan helemaal verzuimd is rekening te houden met de uitgaven, nu reeds verbonden aan de mo gelijkheid tot uitbreiding. Om tot een zuivere vergelijking te ko men is daarom voor'Rotterdam eens een zelfde plan opgemaakt als voor Ypenburf en van de ƒ23.000.000 blijft nu niet veel meer over! Geen of zeer kleine besparing Voor Rotterdam calculeert men dan een totale uitgave van ƒ13.250.000, ter wijl Ypenburg aan 9.850.000 komt. Het verschil vormt de waarde van de bruik bare grondverbetering, van het terrein en van de bruikbare gebouwen, vermin derd met de nog noodzakelijke grond verbetering. Van het voor Ypenburg blijvend voordeel moeten echter nog de bouw van een behoorlijke toegang (enige oplossing: een doorgang onder de rijksweg) en voorzieningen ten be hoeve van de op Ypenburg gestation- neerde sport- en instructieluchtvaart worden afgetrokken Een feit is verder, dat de ligging van Ypenburg i.v.m. met drukke verkeerswe gen niet zo gunstig is. Wat betreft gepro jecteerde bebouwingen menen wij wel te mogen aannemen, dat de betrokken ge meentebesturen met andere plannen zul len komen, wanneer Ypenburg tot een E- vliegveld zou worden ontwikkeld- Daar tegenover staan echter de niet te wijzigen bestaande bebouwing en wegen. Zolang een E-vliegveld het einddoel is, spelen deze beperkingen geen bijzonder grote rol, doch wanneer inderdaad uitbreiding noodzakelijk zal worden, ligt de situatie weer anders! Een voordeel, dat de heer Diepen ten gunste van Ypenburg naar voren heeft gebracht is het veel kortere tijdsbestek, waarin dit vliegveld tot E-vliegveld kan worden gereed gemaakt. Inderdaad een factor, welke hoewel bijkomstig, van zeer veel belang is. In het antwoord van B. W. van Rotterdam treffen wij over dit punt geen weerlegging aan, tenminste niet direct! Indirect wel, want in de brochure „De luchthaven tussen Rotterdam en 's-Gra- venhage", eveneens van Frits Diepen, heeft deze zich erover verwonderd, dat Rotterdam aan een mogelijk A-vliegveld denkt! Wanneer een uitbreiding immers niet meetelt, geeft de factor „tijd" alleen nog maar de doorslag en dan heeft Ypen burg onherroepelijk de voorkeur. Dit beseffend leggen B. en W. van Rot terdam meer dan tot voorheen de nadruk op de hoop en verwachting, dat de lucht haven Schieveen het centrum voor het luchtvrachtvervoer zal worden. De moge lijkheden in deze wijze van vervoer zijn groot en behandeling van vrachtgoed stelt nu eenmaal andere eisen dan perso nenvervoer. Waar Schiphol is bestemd tot passagierscentrum (aanleg en bouw zijn daarop ingericht), ligt 't voor de hand de mogelijkheid tot een luchtvrachtcentrum open te houden. Dat Rotterdam als Nêer- lands grootste havenstad dan de voorkeur biedt spreekt van zelf. Onveranderd handhaaft Rotterdam dus de aanspraken op een luchthaven Schieveen en wat ook wel belangrijk is de voorbereidende werkzaamheden worden al rustig uitgevoerd! Wateringen, Monster, 's-Gravenhaige, Naaldwijk, de Lier, Schipluiden, Maas land, Maassluis en Vlaardingen, alsmede; van de gemeente 's-Gravenhage het ge deelte bewesten de lijn, welke van de zeekust loopt langs Kijkduinse straat, Laan van Meerdervoort, Palestrinaweg, Mozartlaan, Nieuwe slag, Loosduinseweg en Leijweg, zomede het gedeelte van deze gemeente begrensd door Strijpkade, Kor te Laak, Erasmusweg, spoorlijn naar Delft en Broeksloot; van de gemeente Rijswijk het gedeelte bezuiden de lijn, welke van de Broek- sloot loopt langs de Steenlaan, Smidstraat, Wilgekade, Thierenskade en Delftse Vliet; van de gemeente Rotterdam het gedeelte bewesten en benoordwesten de lijn lang» de Bovendijk, zuidelijke ringvaart van de Zestienhovense polder, Schielaan (voor» malige gemeente Overschie) en Delftse Schie tot de grens van Schiedam; van de gemeente Schiedam het gedeelte bewesten en benoordwesten de lijn, wel» ke wordt gevormd door Schiedamse Schie; spoorlijn naar Vlaardingen en Poldervaart van de brug in bedoelde spoorlijn tot do Vijf Sluizen. De actie van pater Piet Wesseling C.s.s.R., wordt in steeds wijder kringen weerspiegeld. Naast de K.A.J, en de K.J.M.V., die zich di rect onder zijn vaan schaarden, heeft deze radiopriester de steun van de andere radio-priester Hemi de Greeve gekregen, die de „Bond zonder Naam" in de actie heeft in geschakeld. Twee teleurstellingen had pater Wesseling gisterenavond. Ten eerste voor hen, die gemompeld hebben: „Dat wordt toch niks", want er zijn al resultaten geboekt, door aanbie dingen voor woonruimte! En dan wordt deze actie uitsluitend ge voerd voor de jonge mensen, die op woonruimte wachten, om te trouwen. De tweede phase begint binnen kort, onder het motto: „We laten niet meer los!". (Van onze correspondent) In Breda was Dinsdag een stuk fol klore te aanschouwen, zoals men niet vaak meer te zien krijgt. Het betrof een zg. boerenverhuis, welke door de bevol king van het nabij gelegen dorp Beek op touw was gezet en waarbij de burge meester dezer gemeente, de heer P. Bae. tens, .in het middelpunt van de belang stelling stond. Tot dusver was het in de geschiedenis van dit dorp nog niet voor gekomen, dat het hoofd der gemeente op Beekse grond woonde en zo was het ook met burgemeester Baetens gesteld, die tot nu toe in de Baroniestad woon de, maar gisteren zijn niéuwe woning in Beek kon betrekken. Ondanks he' koude weer hadden zich omstreeks elf uur honderden in de Bre dase Wilhelminastraat verzameld, van waar de burgemeester naar Beek zou vertrekken. Niet minder dan tien boeren karren, bespannen met versierde paar den kwamen voorgereden en daarop werd door de Beekse bewoners in blau we kiel met rode das. zwart zijden petje en op klompen de inboedel geladen ten aanschouwe ook van de Beekse vroede vaderen, die als boeren op hun Zondags waren opgekomen. Voor het vertrek hield de burgervader nog een algemene inspectie, deelde siga. ren uit en toen zette de kleurrijke stoet zich in beweging, voorafgegaan door een accordeonist, die al maar muziek ten beste gaf en een oude grijze dorpsveld wachter, wiens snor uitzonderlijk was gedraaid en die bovendien was uitgerust met een jeneverkruik. In een versierde ouderwetse sjees had de familie Baetens plaats genomen en zo ging het naar het dorp. Onderwijl had de veldwachter enkele processen-verbaal opgemaakt, waarbij de bekeurden een schikking konden treffea, welke bes'ond uit een rondje snaps, waarvoor de 70-jarige veld wachter zeker met dit koude weer wel was te. vinden. Twee uur wees de klok op de Beekse kerktoren, toen men de ambtswoning naderde, waar op de drempel een zak doek was gelegd, ten teken, dat de bur gemeester zijn huis nog niet mocht be treden alvorens de loco-burgemeester wethouder Van Baal, het welkomstwoord had uitgesproken. De buurtbewoners hebben de ganse avond feest gevierd Op 20 November a.s zal in het dorp nog een algemene feestviering plaats vinden t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1