Bouwmateriaal woningbouw" Perspectief gericht woningen in op: 60.000 1953 beheerst O Vliegveldprobleem in impasse Knoop moet doorgehakt worden Het ROMMELT steeds harder in België Ruhr-industrie onder Duitse beheerders v> De politieke verwarring in Frankrijk NED. PROVINCIES GAAN NAAR INDONESIË De oorlog in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duplex-ivoningen moeten uitkomst brengen P. J. S. Serrarens 60 jaar Vrees voor de Rus NDER DE Toestand minder drukkend in Indonesië Koningskwestie en schoolpolitiek verstoren partijvrede LOUPE Frankrijk contra zijn bondgenoten Een nieuwe komeet? 70ste JAARGANG DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 No. 20772 Deviezen-kwestie het knelpunt In 1952: woningproductie 60.000 Duplex-woningen de uitkomst? Montagebouw De huurprijs Oostenrijker sprong uit liet venster öenaive repatriërende militairen bracht de „Waterman" ook 300 Chinezen naar Rotterdam, die als bemanning zullen dienen op zes nieuwe schepen van de K. P, M. Onze douane, deze landslieden fcennénüe, onderwierp hun bagage aan een degelijk onderzoek en maakte heel wat buit. Hierboven: uit een onderbroek stromen de sigaretten, terwijl de eigenaar verbaasd toekijkt. TOSSEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR Minister Stikker op de thuisreis De strijd om de vliegvelden Schieveen of Ypenburg is weer iets in hevigheid toegenomen. Nauwelijks hebben de gemeente besturen van Rotterdam en 's Gravenhage hun standpunt bekend gemaakt, of de heer Frits Diepen en het comité Lucht haven Rotterdam hebben de strijdbijl weer opgegraven. Gister avond heeft de heer Diepen op verzoek van het departement Rotterdam van de Mij. van Nijverheid en Handel, n.l. in het hol van de leeuw, de Beurs te Rotterdam, zijn zienswijze uiteen gezet. Tegenover zijn standpunt stelde het aanwezige comité Luchthaven Rotterdam enkele andere argumenten, welke nog lieden m een uitvoerige beschouwing zullen worden bekend gemaakt. De heer Diepen heeft beloofd even snel en uitvoerig te reageren en langzamerhand dreigen we in het stadium van ,,'t is wel en 't is niet" terecht te komen. ENKELE NIEUWE ASPECTEN Grote communistische aanval ALVA. KOM TERUG Advies tot evacuatie aan missionarissen IllllS ■MM» Het qeschenk van Z. H. de Paus aan Koningin Wuhelmma bij het regeringsjubïlé. Een prachtig mo- zaiek, dat de Perzische Sibilla voorstelt, gevat in een zware gouden lijst. De jnieuwe betonnen brug te Wiene bij Delden over de zijtak van het Twtentekanaal naar Almelo, zal deze week voor het verkeer worden opengesteld. Deze brug heeft een breedte van 14 meter en ligt in de grote verkeersweg ZutfenHengelo. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, telefoon 25270: te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O-P. LEO J. M HAZELZET. Algemeen Redacteur: H .V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Tot slot van een persexcursie heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. gister avond te Rcnkum een aantal vragen van de journalisten beantwoord aan gaande het nog altijd zo actuele wo- ningbouwvraagstuk. Als we een samen vatting geven van de totaalindruk van 's ministers woorden, kunnen wij dit niet beter doen dan door de eigen me ning van deze bewindsman naar voren tc brengen: gaat niet onbevredigend, er zijn enige perspectieven, bet rnate- rialenvraagstuk is thans het belangrijk ste (wat wil zeggen het devïezenvraag- stuk) maar er is geen reden tot juichen vooralsnog, want er is nog ontzettend veel te doen. Hoe zijn die perspectieven nu eigenlijk? Dit was wel de grondtoon van aile vragen En meteen bracht de minister toen te berde het, zoals hij het noemde, alles beheersende materiaal-vraagstuk. Klachten over beschikbaarheid van ar- arbeiders hoort men thans veel minder; ook de productie per werkdag liet nu veel hoger, voornamelijk komend door een regelmat'ger matenalenaanvoer. Wordt deze voorziening nog beter (maar er dreigen b.v. weer moeilijkheden in de cementvoorzie.iing' dan zal dit zeker zijn invloed doen gelden op de arbeidspresta- tie. Bij een bescheiden bouwprogram is het deviezenaandeel 25 pet. der bouwkosten. Wordt de omvang van het program groter dan stijgt ook het deviezenaandeel. Wij zitten n.l. al over de grens van de binnen landse productie van bouwmateriaal (b.v. bakstenen, cement, kalkzandsteen). Bou wen we meer, dan moeten we dus meer ^Wij^ leven dank zij de Marshall-hulp, maar we bouwen ook op dezelfde wijze. Het hangt e: dus van af, wanneer deze hulp over vier jaar afloopt, hoe onze be talingsbalans zich ontwikkeld heeft. Wij moeten dan exporteren om te kunnen im porteren. Alleen ons eigen volk kan dat Op 12 November a.s. hoopt de heer P. J. S. Serrarens zijn 60e verjaardag te vieren. De verdiensten, op meer dan een ge bied, van de heer Serrarens zijn van zo danige aard en omvang, dat het verant woord is daarop bij deze verjaardag eni germate het licht te doen vallen- Na de „rechten" aan de universiteit te Leiden gestudeerd te hebben was nij achtereenvolgens werkzaam als onder wijzer, als bibliothecaris van het Centr. Bur. voor de K.S-A. Hier te lande zat hij daarna in het bestuur van Herwonnen Levenskracht en van de K. A. B. Vanaf 1920 begint zijn werk op inter nationaal terrein en is hij onafgebroken algemeen secretaris van het Internatio naal Vakverbond geweest. In verband daarmede maakte hij ook deel uit van verschillende internationale commissies op het gebied van de arbeidswetgeving. Na vanaf 1929—1937 lid te zijn geweest van de Eerste Kamer werd hij in 1937 gekozen voor de Tweede Kamer, waar van hij ook thans nog lid is. In de heer Serrarens heeft de katho lieke en christelijke vakbeweging een onvermoeid en overtuigd voorvechter ge vonden- Tegen een vloed van tegenwer king in heeft hij deze voor het torum van de wereld steeds talentvol en met succes verdedigd. Wanneer thans m de internationale sfeer het goed recht van de kath. en chr. vakbeweging wordt erkend en aanvaard, dan is dat voor eer. zeer belangrijk deel aan de onvermoeide en.... vermoeiende arbeid van de nee, Serrarens te danken. De vakveren'gingsvrijheid vond in hem een bekwaam verdediger, ook dan tvan- neer het getuigenis daaréoor de nodige zedelijke moed .vereiste. In de internationale arbeidsconferen- ties heeft de heer Serrarens zich een gezaghebbende positie verworven On het gebied van de tuberculose-be- striiding heeft de heer Serrarens grote verdiensten, terwijl hij zich ook als Kamerlid een eigen plaats heeft weten te verwerven. Dit deze wel zeer summiere belichting van ziin werk blijkt niettemin dat de zestig-jarige grote verdiensten heeft we ten te vergaren en dat hij een zeer ge waardeerde persoonlijkheid is. Bewijzen hiervan ziin zonder twijfel zijn benoe- mfng tot Ridder in de. orde van Oranje- Nassau en tot Ridder m de orde van de Ne^erlandse^nLeenw. SerrarenS de kracht om zijn waardevolle arbeid nog een reeks van jaren op dezelfde wijze te kunnen verrichten. ANDRIESSEN. bepaien en of wij dus kunnen blijven bouwen, dus bouwmaterialen kunnen im porteren, hangt van onze wil tot doorzet ten af De regering hoopt dan ook, dat in 19521953, ondanks het afnemen van de Marshall-hulp, die balans een gunsti ger beeld zal vertonen dan nu het geval is. Doch de minister waarschuwde tegen te grote verwachtingen. Zou b.v de ko- lenproductie met een millioen ton stijgen er is tot nu toe weinig vooruitgang dan zou ons dit ten zodanige deviezen- opbrengst geven, dat wij véél meer wo ningen zouden kunnen bouwen. Wij zijn, aldus de minister, van de ge dachte uitgegaan, dat indien het met de betalingsbalans dus in gunstige richting gaat, dat het in 1952 mogelijk zal zijn de productie van woningen op te voeren tot tegen de 60.000. Dit is reeds een vrij op timistische raming (voor de oorlog bouw den wij in het topjaar*55.000 woningen). Het tekort is thans CJO.OOO woningen, glo baal berekend. Vóór de oorlog bouwden wij voor de normale aanwas 40.000 hui zen; ook thans zal dit getal ongeveer aan gehouden moeten worden. Per jaar halen we dus bij een productie van 60.000 wo ningen een achterstand van 20.000 in Ge rekend bij een begin in 1953 zouden we dus ongeveer in 1968 uit de woningnood zijn. Deze gang van zaken acht de minister niet bevredigend. De z-g. duplex-woning (woningen thans voor twee gezinnen in gericht, die later bij verruiming van de woningmarkt weer tot één woning kun nen worden gemaakt) zou de oplossing kunnen zijn tot vermindering van het tekort. Indien wij 60.000 woningen vanaf 1953 per jaar kunnen bouwen, zouden wij bü ongeveer eenzelfde materiaalgebruik 30.000 normale en 25.000 duplex-wonin- gen kunnen zetten, hetgeen een woning toeneming zou betekenen van 80.000 per jaar. Dan zou de woningnood in 1960 tot het verleden kunnen behoren. Klaar zijn "wé dan niet; v de ongeveer 200.010 duplex-woningen zouden dan weer omge bouwd moeten worden (te rekenen op 10 jaar) en verder zouden we nóg tien jaar nodig hebben om de dan afgekeurde wo ningen, die we nu noodgedwongen moe ten lafen staan, te vervangen. De aantrekkelijke zijde bij deze gang van zaken zou zijn, dat we door deze werkwijze de zozeer gewenste stabiliteit in het bouwbedrijf zouden krijgen. De minister laakte het uitblijven van het, zoals hij het noemde, zo hooggeroemde particuliere initiatief, enkele gunstige uit zonderingen daargelaten. De overheid steunt echter het streven naar montage- bouw. Het departement is bereid om contracten af te sluiten voor 1000 wo ningen vast met een zodanige marge in de prijs, dat de aanloopkosten kunnen worden bestreden. De prijzen bij montage- bouw liggen dan ook ongeveer 10 pet. hoger. De verwachting is, dat er het volgend jaar 7000 a 8000 montagewo- ningen gereed zullen komen. Ook du plex-woningen zijn mogelijk bij montage, bouw. In één der bladen stond een bericht, dat op 1 April de huren zouden worden verhoogd, en wel met tien procent. Hier. naar gevraagd deelde de minister mee. dat er geen sprake van was, dat deze datum reeds was vastgesteld. Zoals in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is vermeld, tracht de regering dit vraagstuk in de loop van 1949 tot een oplossing te brengen. Er zitten hieraan nameliik nog veel andere kanten, b.v. SeTv huurbelasting ter dekking van de oorlogsschade-uitkering. Dit alles zal nog heel veel voorbereiding eisen en ei valt weinig van te zeggen, wanneer een eventuele verhoging in werking zou kun nen treden. Het is verder wel duidelijk den, kunnen we nog niet bezien. Mocht er een daling van de prijzen op de we reldmarkt komen en dat is niet zo onmogelijk, volgens deskundigen, ten minste als men niet verder blijft gaan op de weg der oorlogseconomie dan wordt het vrij eenvoudig Blijft de prijs daling echter uit dan valt aan verho ging der lonen bij een eventuele huur- stijging niet te ontkomen. Met'nadruk verklaarde de minister, dat het niet goed zou zijn als de huurverhoging uitbleef. Bij een wanverhouding tussen lonen en huurpeil is het gevaar zeer groot voor een sterke achteruitgang in de waarde van het huizenbezit. In Frankrijk heeft men heel slechte ervaring opgedaan met het bevriezen van het huurpeil Wij moeten dus zorgen voor een rede lijke verhouding tussen de lonen en hu ren maar dit zal niet -mogen betekenen, dat de arbeider daarvan de dupe wordt Deze huurverhoging moet dan ook in een loonsverhoging of in een prijsverla ging worden opgevangen. Daarop is het streven der regering gericht. Het aantal tegelijk in uitvoering zijnde woningen zal moeten worden vermin derd. voorlopig tot 35.000. Dit betekent niet, dat er minder woningen gebouwd worden, maar de tijdsduur van de bouw, die thans gemiddeld boven het jaar ligt, kan dan mogelijk tot 6 8 maanden te ruggebracht worden. De bedoeling^ van deze maatregel, die reeds enige tijd in werking is, is meer evenwicht 'e brengen tussen het aantal in uitvoering zijnde woningen en de beschikbare ar beiders en materiaal. Met deze afrem ming zal worden doorgegaan tot 1 April 1949 Een nieuwe financieringsregeling voor de heropbouw van boerderijen is in een vergevorderd stadium; er wordt op het ogenblik zelfs al naar deze regeling ge- w er k t Het'is misschien mogelijk en dit heeft de bijzondere belangstelling van de mi nister dat voor speciale projecten een afzonderlijke regpling te verkrijgen is van de Internationale Herstelbank, die dan niet via het Marshall-plan behoeft te lopen. Wij zijn. aldus de bewindsman, bezig om te zien of wij de verdere ont ginning van de Noordoostpolder met deze financiering tot stand kunnen brengen. Volgens het onder Britse licentie ver schijnende Weense blad „Weltpresse hebben toeschouwers een man, naar men meent een Oostenrijker, uit het venster op de derde verdieping van het gebouw van het sovjet-Russisch militair bestuur te Wenen zien springen. Enkelen snelden toe en zouden hem hebben horen zeg gen: „Mijn naam is Boehm. Ze hebben mij beschuldigd van spionnage". Énkele minuten later kwamen sovjet- Soldaten haastig naar buiten en droegen de man het gebouw binnen. Men gelooft, dat hij toen reeds dood was. De beide M.R.P.-ministers zijn dan toch uit het ministerie getreden. De toestand is zodanig verward, dat zelfs in de ministerraad zeer belangrijke beslissingen zijn uitgesteld. Een merkwaardig feit was het, dat bij het overzicht van de internationale poli tiek door minister Schuman ook over Spanje is gesproken, en wel over de ten. denzen, die zich in Engeland en Amerika voordoen, om Spanje tot de Verenigde Naties toe te laten. Zijn opmerkingen wa ren voldoende om de socialistische mi nisters te doen opvliegen en onmiddel lijk te doen verklaren, dat als het maar de schijn had, dat men aan dergelijke dingen in Frankrijk zou denken, zij on- - middellijk de zaak in het partijcongres zouden brengen. Er is in alle opzichten een toescher- ping van de houding van de socialisten en de M.R.P, De fatale datum voor de nieuwe mas sale stakingsbeweging van zeelieden en havenarbeiders is 17 November. Er worden op het ogenblik overal in het land door de Niwin in samenwerking met het Strijdkrachtenprogramma speciale gramofoonopnamen gemaakt. Men wil namelijk in de tijd van Kerstmis en Nieuwjaar het moederland nader brengen tot de jongens in Indonesië. En daarvoor worden verschillende typisch eigen din gen van de onderscheidene provincies op de plaat vastgelegd om dan in de periode van 24 December tot 2 Januari a.s. in heel de archipel te worden uitgezonden. Deze provincie-programma's omvatten in de eerste plaats een algemene aankon diging en vervolgens een verhaal, dat de sfeer en de speciale eigen aard der pro vincie weergeeft. Dan zingt een koor een in het gewest bekend of een Nederlands lied, dat wordt gevolgd door persoonlijke groeten uit tien verschillende plaatsen in de provincie. Hierna komt een repor- tageflits over een bedrijf of anderszins, dat typisch is voor het gewest. Voor Lim burg b.v. de mijnen, voor Brabant een klompenfabriek, voor Noord Holland de Alkmaarder kaasmarkt. Dan weer voor lezing van groeten en een slotwoord van een bekende figuur uit de provincie tot de militairen daarginds. Voor Limburg spreekt b.v. de Commissaris der Koningin dit uit. Muziek of zang besluit dan de uit zending welke door iederen provincie on geveer een half uur duurt. Deze programma's worden in achtvoud naar Indonesië verzonden en zullen daar over acht radiozenders worden ver spreid. Zo wil men in die bijzondere dagen aan het eind van het jaar de militairen over zee een vleugje geven van de sfeer van thuis. Hedenmorgen is minister Stikker van het vliegveld te Batavia naar Nederland vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door dr. Beel, admirhal Pinke, generaal Spoor en Cochran. Mr. Bloem, die met minister Stikker naar Batavia kwam keerde eveneens naar Nederland terug. De minister zeide nog, niet als minister van buitenlandse zaken naar Indonesië te zijn gekomen, doch als lid van het kabi net. De sfeer in Kalfoeran was „allright", zo zeide hij en hij vervolgde: „u allen weet, dat er een klein incident naar aanleiding van een brief was. Ik meen, dat dit thans gesloten is. Gisteren ontving ik een brief van Hatta, waarin de kwestie werd ver klaard. De zaak is gesloten". Op de vraag of de missie een succes kon worden genoemd en of hij van me ning was, dat, indien overeenstemming zou worden bereikt, de republiek zich hieraan zou houden, verklaarde de minis ter dat de ernst van de toestand minder drukkend was geworden. Spr. was van oordeel, dat er enige mogelijkheden wa ren tot overeenstemming tussen beide zij den. De toestand vereiste echter nog steeds „ernstig overleg" met het Neder landse kabinet. De lezing van de heer Diepen was aan vankelijk beperkt tot een weergave van de reeds eerder gepubliceerde brochures, doch uiteindelijk bracht hij enkele nieu we aspecten naar voren, welke een nadere beschouwing waard zijn. Allereerst her zag hij n.l. zijn vergelijking, waarin hij het verschil tussen de aanleg van Schie veen en de verbeteringen aan Ypenburg 'dat dezeT'kwestie^ bezien' za'f worden hn, op ca. 23.000.000 - stelde. Hij verklaar- het kader van de gehele loon- en prijs- de in zijn calculatie te zijn uitgegaan politiek. Hoe deze Splossing nu zal wor-lvan fee door Rotterdam gepubliceerde De Brusselse correspondent van het A. N. P. schrijft: In katholieke kringen is men van mening, dat, na de uitlatingen van Buset op het jongste socialistische partijcongres over de koningskwestie en de onderwijskwestie, het zeer moeilijk zal zijn nog tot een compromis te gera ken over de voortzetting van de rege ringscoalitie en dat, wanneer de onder handelingen in deze geest worden voort gezet, rekening moet worden gehouden met een scheuring tussen Katholieken en socialisten en een daaruit voortvloeiende ontbinding van het parlement. Ook de contactcommissie van de chris telijke volkspartij, welke Dinsdagmiddag in vergadering bijeen is geweest, om over leg te plegen over de besprekingen, die met de socialisten zijn gevoerd, liet zich niet optimistisch uit over de toekomst. Anderzijds wijst men er op, dat de rede voeringen van de socialistische leiders niet direct naar de letter moeten worden genomen. Wat de onderhandelingen öetrelt, schijnt de koningskwestie één van de moeilijkste problemen uit te maken. De socialisten stellen als voorwaarde voor een voortzetting van de coalitie-regering, dat de koningskwestie blijft rusten tot de eerstvolgende verkiezingen in het najaar van 1949. De Katholieken verlangen even wel, dat de socialisten het jongste voor stel van koning Leopold in overweging nemen, een voorstel tot het instellen van een gemengde parlementair-juridische commissie, die de aangelegenheid van de koninklijke prerogatieven zou onderzee- ken Wat de schoolpolitiek betreft, ook éen van de grote geschilpunten tussen Ka tholieken en socialisten op ideologische gronden - eist de C. V. P. de oprichting van een commissie van onderzoek. Hoewel de Belgische pers zich de ernst van de toestand niet verheelt, spreekt zij in het algemeen de verwachting ui., dat Katholieken en socialisten alsnog 'ot een overeenkomst zullen geraken en dat zij vooral tijdens de huidige internationale spanning het nationale belang boven het partijbelang zullen stellen. Een ontbin ding van het parlement zou betekenen, dat het land lange tijd zonder regering zou ziin. aangezien tussen de ontbinding van de wetgevende kamer en de eerst volgende verkiezingen een wettelijke ter mijn van 40 dagen moet verstrijken. Door de plotselinge verschijning van 20.000 onder leiding der communisten strijdende soldaten zestien kilometer ten Noorden van Paoting, de hoofdstad van de provincie Hoepei, heeft Tsjang Kai Shek de versterkingen, die hij naar Sjansi liad willen zenden, 270 km naar het Zuid-Westen moeten laten af zwenken, In de hoofdstad van Sjansi, Taijoean, werd het vuren duidelijk waargenomen De door de communisten geleide legers zijn ook weer actief geworden op 160 km ten Zuidwesten van Kalgan aan de spoor lijn Peiping-Soejan. Van Mandsjoerije uit zijn genoemde legers, die op 40.000 man worden geschat, Oost-Hoepei binnenge trokken, Uit regeringskringen wordt vernomen, dat de versterkingen van Tsjang Kai Shek bij Hsoetsjou, het centraal-Chinese bastion der regering, dat thans aangevat, len wordt, een ineenstorting van het ver. dedigingsfront hebben verhoed, waar twee divisies aan het muiten waren ge slagen. Volgens het centrale nieuwsbu reau (regering) was de muiterij spoedig onderdrukt. Het rege'ringshoofdkwartier in Hsoet sjou meldt voorts, d&t in de eerste ver dedigingslinie van de stad vier verster kingen „strategisch ontruimd" zijn. Door frontverkorting, zo meldt dezelfde bron, is de regering in staat de strijdkrachten om Hsoetsjou te concentreren voor eet beslissende slag. Die grap via de radio over de man. die alleen maar op kon tellen, omdat hij belastingambtenaar was, vonden wij echt „draadloos", want als een golvende draad gaat door onze fiscale wetgeving het „ge ven en nemen", maar het nemen natuur lijk het meest. Om „de steen der wijzen" te vinden in het rijk van de fiscus schijnt anders verre van eenvoudig. Minister Lieftinck gaat tenminste proberen om de centen weer eens met een ander soort klap uit de zakken van de belastingplich tigen te kloppen. Daartoe verlaagt hij de ene heffing om de andere te verhogen; ja natuurlijk, ook verhogen. Of denkt U, dat de schatkist een soort huishoudporte- monnaie van moeder de vrouw is, waar uit steeds maar meer betaald kan wor den? Men vraagt zich onwillekeurig af doch het zijn misschien slechts vragen van een onfiscale leek waarom die be lastingwetten zo vaak gewijzigd dienen te worden. Ongetwijfeld zal ook de fiscus zijn ere-code hebben, maar het slachtof fer pleegt het betrekkelijk koud te laten, of hij door de hond of door de kaf gebe ten wordt, Nu klinkt het wat honds om minister Lieftinck met een hond te ver gelijken en katterig is deze bewindsman zeker niet. Daargelaten, dat het voor onze trouwe huisdieren niet prettig is om als een soort onbezoldigde inspecteurs van belastingen te worden aangemerkt. Laten wij dus zeggen, dat het niet veel uitmaakt, met welke knepen men wordt uitgeperst. Dat het in elk geval vakkun dig gebeurt, staat vast, want de bezol digde inspecteurs van de belastingen kennen de knepen van het vak. En dat is eigenlijk maar goed ook, want de collega-ministers van onze Lieftinck zouden hem wat „knijpen", zo er door on deskundig knijpen geen geld genoeg ge perst zou worden door een andere peis dan de bankbiijetitenpers, om hun maat regelen te bekostigen. Nu wordt er in de Pers tegen dat per sen nog al eens geprotesteerd. Allicht, journalisten ziin immers niet vrij gesteld van belasting betelen. (Mogen wij minis ter Lieftinck misschien hier een tip ge ven om zich vrienden uit de Mammon te maken?). Maar alle gekheid op het vermakelijk- heidsbelastingkohier, duiten moeten er zijn. Doch is het nodig om telkens een fisoale cocktail van een andere menging te mixen? Waarom geen klare klare als de tiende penning van Alva? Die veel gesmade Alva. Hij moge dan een ras-echtte Spanjaard zijn geweest, on dier zijn opvolg'ers in onze dagen gaat het er heel wat Spaanser aan toe. Alva, kom terug. Alles is vergeten en vergeven! ANALYST. cijfers, welke gericht zijn op een vlieg veld met mogelijkheden tot klasse A, waarbij hij echter bestreed, dat dit de bedoeling van de regering zou zijn. Hij meende echter te moeten aanvoeren, dat B. en W- van Rotterdam de aan Ypen burg verbonden 'tosten bij een E-project veel te hoog hebben -gesteld, omdat ver schillende voor Rotterdam te nemen maatregelen op Ypenburg reeds zijn ge nomen. De spreker merkte echter tevens op, dat de kosten voor Ypenburg zouden stijgen (het juiste bedrag konden wij niet noteren) wanneer het plan Schieveen zou worden ingetrokken, waarop echter zijn streven in het geheel niet zou zijn ge richt. IVaar geen A-veld? De heer Diepen stelde vervolgens te genover veronderstellingen van Rotter dam zijn mening, welke het behoeft nauwelijks gezegd meestal afwjjkend was. In het bijzonder kwam hij terug op het Rotterdamse verlangen, om de mogelijkheid tot een A-vliegveld open te houden. Dit was naar zijn mening over bodig, omdat een enkel-banig C-veld bij de grootste drukte voldoende iseen voorziening, welke ook op Ypenburg zonder veel moeilijkheden en met minder kosten mogelijk zou zijn! De argumenten, welke de heer Die- pfn hier aanvoerde, zijn wel zo belang rijk. dat deze een nadere beschouwing verdienen. Een luchthaven wordt n.l. volgens een der internationale klassen ingedeeld, wanneer het stelsel der ba nen zodanig is, dat dit 95% van de tijd bruikbaar is. Bij de voornaamste baan in het westen van Zd.-Holland is dit bij de meest heersende windrichting vol gens spreker 92%. Een tweede baan haaks op de eerste verhoogt de bruik baarheid tot 98Vt% en een derde baan tot ca. 99V4%. Terecht merkte de heer Diepen op, dat het volkomen onverant woord zon zijn om voor deze 1% een kostbare derde baan aan te leggen, waar op Schiphol, Neêrland's wereld luchthaven iedere uitwijkmogelijkheid aanwezig is in de enkele uitzonderings gevallen. „Voor die enkele keren, kan men wel een gouden bus laten rijden" aldus spreker Maar één mogelijkheid ilen maar aiel verder ingaan óp enke.lt andere punten, waarover de „ge leerden" het niet eens zijn, omdat wij uit een opmerking van de heer Diepen hebben moeten opmaken, dat de verhou dingen tussen beide partijen niet erg dui delijk zijn. De spreker betoogde n.l. meer dan eens, dat het geenszins in zijn bedoe ling lag Schieveen door Ypenburg te doen verdringen. Integendeel het zou juist steeds zijn streven zijn geweest, Ypenburg zo snel mogelijk tot E-veld te laten ver beteren, Rotterdam daardoor tijdelijk aan een vlieghaven te helpen en later naast Schieveen in een eerlijke en financieel mogelijke wedijver te blijven werken, zij het dan ook, dat Schieveen uiteraard in verschillende opzichten aan de spits zou moeten gaan. Het komt ons echter voor, dat dit. wel de bedoeling kan zijn, doch in het huidige stadium onmogelijk is! In zijn toespraak maakte hij n.l. ook melding van het feit, dat de Rijksluchtvaartdienst bezwaren had tegen twee vliegvelden van de klasse E op een afstand van 9 kilometer van elkaar. Deze bezwaren waren nog. wel niet in een dwingende bepaling vastge legd, doch bestaan toch. Wanneer dit standpunt blijft gehandhaafd, zal er dus niets anders opzitten dan een keus te maken tussen Ypenburg en Schieveen. of men wil of niet. Wjj menen daarom, dat alle beschou wingen over deze moeilijke materie vooralsnog onpractisch zijn, zolang de regering zich in dit opzicht niet nadruk kelijk heeft uitgesproken. De beide be trokken partijen zjjn het erover eens, dat Groot-Rotterdam recht op een vliegterrein heeft, het doet hier niet terzake in hoeverre dit een vliegveld of een grote luchthaven moet worden Op het ogenblik zit men in een impasse waaruit alleen derden redding kunnen brengen. Deze derde kan niemand an ders zjjn dan de regering, die echter met spoed zal moeten optreden. Dit is niet alleen haar plicht, maar tevens het goed recht van allen, die bij dit vlieg veldprobleem zijn betrokken. In verband met de „oestand in Noord- China heeft de Ned. ambassade in China evacueren zolang zulks s met commerciële de Nederlanders in dat gebied dringend i rz xr j r> aanaeraden te evacueren zolang zulks! f aangeraden te nog mogelijk en luchtverbindingen. Het gaat hier om ongeveer 150 Neder landers en dan nog in hoofdzaak katho lieke missionarissen. Naar verluidt hebben Groot-Britannië en de Ver. Staten per brief aan de Franse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Koenig, doen weten, dat zij besloten hebben de overdracht van de voorlopige eigendom van de staal- en steenkoolindustrie van het Ruhrgebied aan Duitse beheerders door te zetten, ondanks de oppositie hiertegen van de Franse regering. Over de uiteindelijke eigendom van de industrieën, dus ook over de kwestie van al of niet socialisatie van het Ruhr gebied zal men in de toekomst laten beslissen door een „vrij gekozen Duitse of West-Duitse regering". Juist hiertegen blijft de Franse regering zich ten sterkste kanten, aldus Reuter Doel der overdracht Als doel van de eigendomsoverdracht werd aangegeven: 1. Hct overdragen van het beheer over de activa en de uitoefening van eigen domsrechten in Duitse handen. 2. Het versterken en verbeteren van de bestaande Duitse organisaties. 3. Het aanmoedigen tot terugkeer tot een meer normale werkmethode in da steenkool- en staalindustrie waarbij de leiding aangespoord wordt tot het aan vaarden van verantwoordelijkheid. Bedrijven .die per 1 September 1939 voor meer dan vijftig pet. in eigendom waren bij Geallieerde belanghebbenden zijn van de nieuwe regeling uitgesloten en worden .voorzover niet aan da dekartelisatie-wetten onderworpen, ont slagen van controle door het militair- bestuur. Voorzover de steenkoolindustrie betreft blijft echter de uiteindelijke con trole op productie en toewijzing door do Brits-Amerikaanse instantie gehand haafd. De bizönale autoriteiten hebben ge detailleerde aanwijzingen gegeven voor de hergroepering van de steenkool- en staalbedrijven in nieuwe maatschappijen, waarvoor Duitse beheerders zullen worden aangewezen Het militaire bestuur zal geen herstel gedogen van „een stelsel van eigendom, dat een excessieve machtsconcentratie zou betekenen" ,of van „een terugkeer als eigenaar of in conrolerende positie van diegenen die, de agressieve bedoe lingen van de nationaal-socialis'ische partij hebben geduld en aangemoedigd." De astronoom Harley Wood heeft, vol gens een Reuterbericht uit Sydney, een nieuwe komeet waargenomen, die vóór hem reeds gesignaleerd was door een lijnpiloot. Wood verklaarde, dat hij nog nooit zo goed een staartster had aanschouwd. De staartster werd ook waargenomen aan de kust van Oost-Afrika. Sommigen, die dit hemellichaam zagen, verklaren, dat de komeet helderder was, dan die in 1947 vlak vóór Kerstmis werd gezien. Zuid-Afrikaanse astronomen hebben de nieuwe komeet voorlopig aangeduid als „1948-K". Australische sterrekundigen hopen bin nen enkele dagen te kunnen zeggen, of deze staartster inderdaad nieuw is. Zij hebben daarvoor drie foto's nodig, die. mei enkele dagen tussenruimte genomen, de baan van de komeet zullen helpen vastleggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1