Voor de studie der planeten Het N.V.V. en gezinspolitiek Bus voor de Stichting Kappers Vakopleiding Haren en baarden met mensen eraan gevraagd Dieseltreinen naar liet Noorden NEDERLANDS AANDEEL IN DE WEST-EUROPESE PARAATHEID Werkt D.H.C. zich omhoog en zakt Hermes D.V.S. af - of andersom? In vier jaar gezel, in zes jaar meester Grootste spiegeltelescoop ter wereld in gebruik genomen P. J. S. Serrarens gehuldigd De besprekingen van Montgomery Den Haag Mariniers weigerden kampong te branden Fokkerfabrieken gaan verhuizen Dubbel duel van vier oud-eersteklassers De 3e en 4e klassers Belioefte-element en productiviteit Ook havenstaking aan Oostkust V. S. - Vergiftiging bij „permanenten' ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 Op 3 Juni 1609 richtte Galileo Galilei voor het eerst zijn kij- ker op de hemeL Met een objectief lens van 4 c.M. mid dellijn aanschouwde hij toen nooit vermoede hemelwonde ren. Dit jaar, op de 339ste ver jaardag van deze historische gebeurtenis, kwamen 800 voor aanstaande mannen van de Amerikaanse wetenschap bij een op de Mount Palomar m Californië om de officiële inge bruikneming van de grootste spiegeltelescoop ter wereld bij te wonen. Toen opende zich het reuzenoog, dat zoveel licht op vangt als een millioen mensen ogen tezamen. in PRAKTIJKEXAMENS 1949 Minister vroeg nadere inlichtingen GRADUS PIKT EEN BLINDENGRAANTJE Vier wedstrijden slechts in de Westelijke eerste klassen, zulks in verband met de heden gespeelde wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker tussen het Nederlands Elftal en de Rest van Rotterdam. VolewijckersStormvogels is de enige ontmoe ting in district I; als de IJmuidenaren weer verliezen, is hun vroege rol in de strijd aan de kop definitief uit. In district II vechten H.B.S. en Zeeburgia met gelijke kansen om de 10e plaats die dit jaar ook fataal is) te ontgaan; de Kraaien zullen zich vurig wensen te rehabiliteren voor hun 90 débacle tegen Her mes van verleden week en genieten, gezien deze mentale gesteld heid de voorkeur. Hekkesluiter D.H.C. staat in Delft tegen Hei- mes weer voor een moeilijke taak; o.i. is de kans het grootst, dat beide punten naar Schiedam verhuizen. V.S.V. zal in eigen om geving tot een meei'derheid over D.W.S. in staat zijn. AARDAPPELHEFFING wordt TERUGBETAALD INTERN. TENNIS VEDSTRIJDEN OP MARLOT SNELLERE VERBINDINGEN VAN 15 MEI AF ■GELEIDELIJK ZACHTER i 111itl beginnen. Het schip laadt d»ar neg graan. Za-zoe-kapsels De steen niet te vet en dan in deze rich- ting er over heen. De knaapjes zijn één en al aandacht. vloeiende beweging ««ja j Vnè 1 Hl "iétUt 'wm Belangstelling bevredigend Een gevaarlijke nieuwigheid zal OM HET WERELDKAMPIOEN- SCHAP DAMMEN Titelhouder Gliesthein toch deelnemen ZESDAAGSE TE BRUSSEL -- --- r-"'— De spiegel in 1934 uit 20 ton glas gegoten moest lanS »P aller voorzichtigste wijze afkoelen. Toen volgde een moeilijk slijpproces, en pas in 1947 kon met het transport naar de plaats van bestemming worden begon nen. Het werd een uiterst moeilijke reis. De spiegel moest in een staien doos langs omwegen worden vervoerd, omdat lang niet alle bruggen de last konden dragen en niet alle tunnels hoog genoeg waren om hem door te laten. Op som mige plaatsen waren er zelfs maar enkele centimeters speling- Gelukkig kwam het gevaarte, dat voor 600.000 dollar was verzekerd, veilig aan. Het spiegeloppervlak werd daarna met een heel fijn laagje verstoven alumi- niumpoeder bedekt, een uiterst secuur werk. Tenslotte de montering. In de koepel van het observatorium 45 M. hoog en 45 M. middellijn werd de spiegel bevestigd aan een uit ijzeren balken ge bouwde „tubus" van 17 M. lengte en 6.60 M, doorsnee. De telescoop zelf weegt pl.m. 100 ton, en met het mee bewegende ophang-apparaat erbij, 500 ton.. Toch is de beweging van het ge vaarte zeer gemakkelijk en kunnen verplaatsingen over een alstand van één m.m. nauwkeurig worden ingesteld- Een formidabel drijfwerk doet het in strument met de sterren mee-bewegen en draait tegelijk de gehele koepel in de juiste stand. Het licht valt in volgens de pijltjes op de figuur en wordt teruggekaatst op de grote, holle 5 M- spiegel A. De stralen komen samen in het eerste brandpunt B. Van de kleine cabine C uit kunnen in dit brandpunt lichtsterke foto's geno men worden. Men kan echter ook door een electrische installatie een tweede nu convexe spiegel D in de stralen- gang brengen, waardoor de stralen wor den teruggekaatst, maar tegelijk een brandpunt vormen op grotere afstand in E. Hiertoe is een opening gelaten in de hoofdspiegel. Het sterrenbeeldje wordt nu groter, maar natuurlijk licht zwak ker. Tenslotte kan men nog een derde spiegel F instellen, waardoor het brandpunt nog verder komt te liggen, terwijl het beeld op zij wordt waarge nomen in G. Mag men nu de verwachting koeste ren, dat dit reusachtige instrument een revolutie te weeg zal brengen ir. de kennis omtrent de bouw van het heelal? Naar het gevoelen der geleerden: waar schijnlijk niet. Toch is zijn betekenis van onschatbare waarde. Daar de spie gel viermaal zoveel licht opvangt als de tot nu toe grootste telescoop op de Mt. Wilson, kan men tweemaal zo ver door dringen in het heelal. Hierdoor kunnen spiraalnevels bereikt worden tot op de fabelachtige afstand van een milliard lichtjaren- (Een lichtjaar 9.500.000.000 K.M). De grotere lichtsterkte zal een kortere belichting mogelijk maken, wat van be lang is voor de studie der planeten. Dichter bij elkaar gelegen „détails" van de hemel kunnen beter onderscheiden worden. Alles samen meent men, dat de nieuwe telescoop meer zekerheid zal brengen in talloze vraagstukken, waarop door de oudere toestellen slechts een antwoord in eerste benadering kon ge geven worden. Volgens de mening van sommigen is met deze telescoop practisch de uiterste grens bereikt in de bouw van deze sooi^t instrumenten. Zouden we in de toe komst een. op electronenverschijnselen berustend instrument mogen verwach ten, dat dit reuzenoog evenveel malen in sterkte zal overtreffen als de geniaal geconstrueerde electronenmiscroscoop de gewone microscoop in vergrotings mogelijkheid reeds overtroffen heeft? A. S. (Van onze Utrechtse redacteur). De hartelijke wijze, waarop de heer P. J. S. Serrarens gisteren bij zijn 60ste verjaardag gehuldigd is. moet voor hem wel het beste bewijs zijn, hoezeer zijn werk allerwegen gewaardeerd en erkend wordt. Treffend merkte dr. W. Bronk- horst geneesheer-directeur van „Berg en Bos''in zijn toespraak ter receptie in het „Huis van de Arbeid" te Utrecht op, dat de feiten, het werk, dat de heer Ser rarens heeft tot stand gebracht, hem wel de meeste voldoening moeten geven en hij herinnerde er op geestige wijze aan destijds nog benoemd te zijn door de heer Serrarens, toen voorzitter van „Her wonnen Levenskracht". Vóór dr. Bronkhorst had reeds ge sproken de heer Aug. Vanistendael, ad. junct-secretaris van het Intern. Christ Vakverbond, die erop wees, dat de heer Serrarens meer dan 30 jaren van zijn leven aan de internationale christelijke vakbeweging heeft gegeven, welke hem thans minder dan ooit kan missen. De heer Jos. van, Seggelen haalde aardige herinneringen op aan de jaren omstreeks 3909, toen de heer Serrarens in 't Haar. lemse als propagandist begon. „Een propagandist ben ik gebleven, maar thans voor alle bisdommen ter we reld", aldus de jarige in zijn dankwoord, dat door de binnenkomst van mgr. J. G. van Schaik proost van het Metropolitaan Kapittel en geestelijk adviseur van de K.A.B. onderbroken werd, die de heer Serrarens prees om zijn grote, diepe ka tholiciteit en de mededeling deed, dat Z. H. de Paus hem benoemd had tot rid der in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Tal van prominente figuren uit de we reld van de katholieke arbeidersbewe ging kwamen de jarige complimenteren, allereerst het hoofdbestuur en de bestu ren van de verschillende vakbonden. Voorts Pater Magister dr. J. G. Stokman OF.M. namens de Internationale Arbei. dersorganisatie, de heer W. J. Andries- seru voorzitter van de K.V.P., dr K. J. Halm, secretaris van het Kath. Genoot, schap voor geestelijke vernieuwing, dr. J Olierook, directeur van het A. c. de Bruyn-instituut te Doom, het oud-Twee- de-KamerlId C. J. Kuiper, het bestuur van Herwonnen Levenskracht en vee anderen. Het personeel van het bureau van net I.c.v. had een klok aangeboden. In een van officiële zijde verstrekt communiqué wordt over de besprekin gen, welke Lord Montgomery in 's-Gra. venhage heeft gevoerd, het volgende gezegd: Gedurende het driedaagse ,bezoek, dat veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de permanente verdedigingsraad der W.-Europese Unie. aan Nederland heeft gebracht, zijn be sprekingen gevoerd betreffende de pro blemen, die betrekking hebben op de militaire aspecten van het Pact van Brussel. Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan minister-president dr. W, Drees en aan de minister van oor log en marine a.i. mr W F. Schokking Verder zijn besprekingen gevoerd met de Ned. chefs van staven, waarbij de inspec teur-generaal der Kon. Marine en der Kon. Landmacht. Z.K.H. de Prins der Nederlanden aanwezig was. Na de bijeenkomst van de ministers van oorlog der vijf landen en naast de regelmatige bijeenkomsten van het co mité van chefs vaD staven en de arbeid van het permanente comité te Londen zullen ook wederzijdse bezoeken der mi litaire autoriteiten in de toekomst meer voorkomen. Lord Montgomery bezoekt na Nederland thans België, Luxemburg en Frankrijk. De besprekingen in Den Haag werden gehouden in de aangename en openhar tige sfeer, die kenmerkend is voor de groeiende militaire samenwerking in West-Europa. Speciale aandacht werd geschonken aan het aandeel, dat Neder, land zou moeten en kunnen bijdragen in de West-Europese paraatheid. Aankoop van Britse militaire vliegtuigen Volgens een bericht in de ,,New York Times", afkomstig van de Haagse cor respondent van dit blad, zou tijdens net overleg tussen Montgomery en de Neder landse militaire autoriteiten gesproken zijn over de mogelijkheid, dat dë Neder, landse minister van oorlog om aanvul lende credieten zal verzoeken ter dek king van dc extra militaire uitgaven, die nodig zullen zijn om de Nederlandse ver plichtingen aan de gezamenlijke defen sie der vijf verbonden West-Europese landen te kunnen nakomen. Volgens de correspondentie zou het grootste deel van deze extra credieten worden besteed voor de aankoop van Britse militaire vliegtuigen. Verder zegt het bericht, dat de Nederlandse militaire autoriteiten Montgomery zouden hebben laten weten dat vóór 1952 geen Neder landse troepen beschikbaar kunnen wor den gesteld voor de gecombineerde strijd krachten der Westerse Unie. De Leger-Voorlichtingsdienst te 's-Gra- venhage heeft tegenover het A.N.P. de juistheid van dit bericht van de Haagse correspondent in de „New York Times" ontkend. Opleiding voor de Praktijkexamens: Boekhouden, Nedferlands, Frans, Duits, Engels en Modieme Bedrijfsadministratie, Wensit U in 1949 voor een dezer diploma's te slagen Studeer dam onder de stuwen de leiding van: RESA-HILVERSUM, Tel. 5432. (Bekende Schriftelijke Cursus). Vraagt ons prospectus, (Reel.) Op de vragen van de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffen de de veroordeling van drie mariniers in verband met hun weigering tot het gehoor te geven aan het bevel tot plat- branding van de kampong Pakisadji hebben de heer Drees, minister-presi dent, en de heer Sassen, minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord, dat op 11 Augustus 1947 een drietal mari niers geweigerd hebben gevolg te geven aan een hun gegeven bevel om een kampongstrook, ter breedte van circa "200 m- en ter lengte van circa 500 m., van de kampong Soetodjaja en nabij de mili taire post Pakisadji op te ruimen door afbranding, naar het oordeel van de betrokken commandanten ter beveiliging van de militaire transporten door eerst genoemde kampong, nadat op 10 Augus- aus, een tweetal militaire voertuigen in de nabijheid van deze kampong op land mijnen war m gelopen. De betreffende mariniers werden door het Hoog Militaire Gerechtshof te Batavia veroordeeld tot 2%. 2 jaar en \y% jaar gevangenisstraf. Zij hebben daarna gratieverzoeken ingediend, die nog in behandeling zijn. Aangezien het de ministers noodzake lijk voorkomt omtrent enkele punten nog nadere inlichtingen te ontvangen heeft minister Sassen zich telegrafisch tot de regering van Indonesië gewend om nadere inlichtingen- Amsterdam-Noord raakt Fokker kwijt. De fabrieken aan de Papaverweg, die ir de bezettingsjaren zo kunstig en succes vol waren gecamoufleerd door een com plete villawijk, welke ear met behulp van netten, lappen en hout overheen was gebouwd, zullen binnen afzienbare tijd worden verlaten, want de beslising is gevallen: Fokker gaat verhuizen naar Schiphol. Er is lang gecijferd en gerekend of een andere plaats, b.v Soesterberg. Den Hel. 4er, Valkenburg óf Eelde, niet de voor keur verdiende en verscheidene gemeen, ten hebben aanlokkelijke aanbiedingen gedaan. Maar tenslotte is het toch de Amsterdamse luch.haven geworden. Het ligt in de bedoeling een aaneen gesloten complex te bouwen aan de Zuid-Westhoek van het vliegveld, on middellijk aan de Ringvaart. In deze fabriek, waarvan de bouwtijd wordt ge. schat op 4 jaar. zullen 3000 arbeiders werk vinden. Maandag begint de aannemer de werk zaamheden aan het eerste project, de grote reparatiehal, die een lengte krijgt van 165 meter en een breedte van 40 m Deze hal zal in een jaar gereed zijn. Achtereenvolgens zullen daarna naar Schiphol worden overgebracht de ont- wikkelingsaf deling, de eindmontage afdeling en de machinale fabricage. Men wil telkens een afdeling in haar geheel verhuizen, opdat het bedrijf zo weinig mogelijk stagnatie zal ondervinden. (g 14*0 dammers verloren in Den Haag met 4—2 maar hebben nu hun goede vorm te pak ken en zijn stellig tolleen revanche :n staat Al leed in 3 E Papendrecht de eerste thuis-nederlaag. tegen DCL ligt een herstel van de gebroken eigen-veld- reputatie in het verschiet. In 3 F rust- De Alpheuse Boys zijn in 4 A nog ge heel bezitloos, maar maken nu thuis tegen Lisse een vlotte kans; BSM—Lu„- dunum gaat gelijk op- WP—VDV in 4 B om de laatste plaats. Postalia—KRVC biedt gelijke kansen in 4 C. Alles in 4 D in zoete rust. In 4E moet Saturnus ia VDS winnen om zich weer onder de kop- De ingehouden heffing op de vroege aardappelen, welke van 18 Juni tot 1 Augustus is geheven, wordt terugbetaald. Deze heffing van 50 ct. per 100 kg werd pas ingesteld op 18 Juni. Door de zeer vroege oogst was toen reeds een groot gedeelte van de vroege aardappe len voor die tijd geveild, zodat die dus buiten die heffing vielen, terwijl de ge maakte prijs beter was dan na 18 Juni. De betrokken producten-commissie heeft thans geadviseerd dit minimumprijzen- fonds weer aan de belanghebbenden uit te keren. Hiermede kan het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen in Ne derland zich verenigen Er zal een resti tutie plaats vinden van 47% cent per 100 kg. De grote strijd in 2 A speelt te Dor drecht, waar de beide voormalige eerste klassers Emma en R.F.C. voor hun steeds kleiner wordende kans op terugkeer vechten In punten staan de twee thans gelijk, maar doelcijfers wijzen Emma als iets sterker aan. De Dordtenaren hebben hun kansen nog geenszins opgegeven en zij lijken ons inderdaad iets meer dan de Rotterdammers in staat om weer in de running te komen. Fortuna en Velsen ontlopen elkaar niets en C.V.V. zal waar schijnlijk niet capabel blijken om in Haarlem de leidende positie van R.C.H. te ondermijnen. Ook in 2 B en wel te Den Haag een treffen tussen oud-eersteklassers: V.U.C en Excelsior met hier de beste kansen voor de Rotterdammers. Intussen zal H.VV. wel geducht oppassen om zich niet' door en in Gouda te laten vloeren, de Hagenaars spiegelen zich aan Leer dam, dat al eerder in de wafelenstad ten onder ging Overmaas waagt in Dordt bil E.B.O.H. een kansje om zich wat hoger op te werken; Leerdam houdt de punten thuis tegen V.F.C. en ook Unitas zal op eigen bodem wel te sterk zijn voor O-D.S. Slechts een zeer klein programma, daar slechts enige inhaalwedstrijden zijn vastgesteld. Als al deze wedstrijden ui- derdaad doorgang vinden, zal het com petitieprogramma voor de 3e en 4e klas. sers reeds voor de helft zijn afgewerk In 3 A heeft Tonegido thuis iets betere papieren dan HBC. In 3 B moet VDL de uitwedstrijd tegen Wassenaar kunnen winnen; Leonidas en Laakkwartier be ginnen al aan de tweede helft: de thuis club van thans verloor de uitbeurt in Den Haag met 41. In 3 C wint VCS thuis van Westerkwartier en herovert daardoor de leiding', het Delft.se BEC gaat naar Loosduinen, waar een zwaar karwei wacht., omdat GDA alles op alles zal zetten om uit- de precaire hoek te vluchten. In 3D beginnen Exceisior -u en Texas aan de tweede helft; de Schie- lopers te scharen. Quick Steps en Kra nenburg zullen elkaar niet veel om lopen. In 4 F behoeft Schiedam d.e re s naar Terlaak niet moedeloos te aanvaar den en Germinal mag ook gerust een kansje (zij het een klein kansje) wagen op bezoek bij Waddinxveen. DHLWest- landia wordt in 4G een spannend en in teressant treffen tussen gelijkwaardige tegenstanders. In 4 H is DZB er niet best aan toe, zodat ook op bezoek bij Zwer vers weinig succes te behalen zal zijn. NHS—Steeds Volharden in 4 I is hoogst waarschijnlijk voor de gasten. Alles vri.i in 4 J, Als Bloemhof in 4 K de uitbeurt tegen DRZ wint, neemt het de leiding met 2 punten voorsprong, maar de Schie dammers zullen het niet cadeau geven. Een vrije dag in 4 L sluit de rij, die deze week heel klein is. Op Vrijdag 10. Zaterdag 11 en Zondag 12 December zal er in de tennishal van Marlot een driekamp gespeeld worden tussen sterke ploegen van Frankrijk, België en Nederland. De drickarfip be staat uit een halve competitie, elke wed strijd daarvan uit 4 enkel- en 2 dubbel spelen. In de Franse ploeg spe<J| o.a. Bernard, de no. 1 en Davids Cu "speler van Frankrijk, voorts enkele jongere spe lers. In de Belgische komen vier spelers van de ranglijst uit: Brichant. van den Eynde, Moreau en v. d. Wiele. In de Ne derlandse: van Meegeren, mr. Wilton. Krijt en Linck. (Van Swol en Rinkel spelen voorlopig geen wedstrijden). In een hoofdbestuursvergadering van het N. V. V. heeft het verbondsbestuur verslag uitgebracht over de onderhande lingen, welke de Stichting van de Arbeid met de regering heeft gevoerd met be trekking tot de consequentie van de sub sidieverlaging op levensmiddelen en brandstoffen voor de loon- en prijspoli tiek. Daarbij is medegedeeld, dat nog on derhandelingen met de regering plaats vinden over de oplossing van enige moei lijkheden, welke zijn blijven bestaan na uitvoering van de regeringsmaatregelen, die zijn vervat in het communiqué van de regering van 27 October j. 1. Deze moei lijkheden hebben betrekking op: de uit kering voor de ouden van dagen; de be rekening van de stijging van de kosten van levensonderhoud van 1.- per week, uitgaande van een gezin van vier per sonen (grotere gezinnen komen met deze gulden dus niet uit); bet in berekening van de stijging van de kosten van levens onderhoud met 1.- niet in aanmerking nemen van de loonbelasting. Voorgesteld werd de loontoeslag belastingsvrij te ma ken; de toekenning van de loontoeslag aan personen met een jaarinkomen van max. 3700.-, hoewel de Stichting van de Arbeid aanvankelijk was uitgegaan van een jaarinkomen van 5000.-; het niet uitkeren van de loontoeslag aan gehuw den beneden 23 jaar. (De Stichting van de Arbeid stelde zich op het standpunt, dat ook deze groep de loontoeslag dient te ontvangen). De hoofdbesturenvergadering «prak haar ongerustheid uit over de ontwikke ling van de politiek ten aanzien van de grote gezinnen. Zij droeg het verbonds bestuur op, een onderzoek in te stellen naar de omvang van de tegemoetkomin gen aan grote gezinnen in de vorm van kinderbijslag, schoolgeld en verschillende belastingen, en meende, dat bij het af lopen van de noodvoorzieningen van de kinderbijslag per Januari 195Ö dit gehele vraagstuk ophieuw in overweging z„l moeten worden genomen, opdat een billij ke verdeling tussen grote en kleine ge zinnen zal worden bereikt In het bijzon der vreesde de hoofdbesturenvergadering dat een verdere uitbreiding van het be hoefte-element in de loonbepaling in.de vorm van kinderbijslag, de arbeidspro ductiviteit niet ten goede zal komen. In een onderhoud met de president-di recteur der Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, deelde deze ons enige tijd geleden mede, dat Groningen en Leeu warden pas in Mei 1952 electrische trei nen zullen krijgen, doch dat van 15 Mei as af diesal-electrischc treinen zouden worden ingelegd, maar dan nog slSchts mondjesmaat. Gisteren heeft de heer Den Hollander aan de leden der Mij. voor Nyverheid en Handel te Groningen meer hierover ver bat het Noorden zolang, opclectrifica. tie moet wachten is uitsluitend ,1, aan het feit, dat op het traject Amcrs- foortZwolle voor 1 Mei 1952 nie doende electrische energie beschikoaa w eerbericht De verwachting van hedenavond tot Zondagavond luidt: Voor het Noordwesten van het land' Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest rwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zachter vooral des „'hts. Vc-or net Zuidoosten van het land-. Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer. Des nachts nol' tamelijk koud, morgen over dag 'ets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zondag 14 Nov.: Zon op 7.58 uur, ondeTmSl uur; maan op 15.57 uur, onder 5.07 uur. Maandag 15 Nov.: Zon op 7.59 uur, onder 16.49 uur; maan op 16.10 uur, onder 6.22 uur. Hiervan kan men de Ned. Spoorwegen derhalve geen verwijt maken. In de diesel-electrische treinstellen ech ter die uit Duitsland zijn teruggekomen en'die gedeeltelijk van de motoren be roofd waren, worden thans nieuwe Werkspoor-motoren geplaatst van 600 p.k. Deze diesel-electrische treinen zullen op 15 Mei 1949 o.a. op be lijnen naar het Noorden worden tal stoomtreinen tussen het c het Noorden wordt dan verhoogd van 7 tot 8, terwijl 4 diesel-electrische treinen worden ingelast. De rijtijd van de seis wordt dan: Groningen—Amsterdam uur en 48 minuten; Groningen Haag 3 uur en 24 minuten; Groningen Rotterdam 3 uur en 3 minuten. De dieseltreinen zullen kort zijn en minder stoppen dan de stoomtreinen. Ook zal een tekort aan plaatsruimte in deze diesels zijn, maar hier was volgens ir- Den Hollander niets aan te doen. Hij besefte volkomen, dat de coupé's in de stoomtreinen thans slecht zijn. Langza merhand zullen er evenwel betere en nieuwe rijtuigen komen, die van alle gemakken zijn voorzien. Van de 16 goed ingericht* rijtuigen, die thans op het buitenland rijden, zijn, om de toestand op de lijnen naar het Noorden te ver beteren, onlangs twee rijtuigen op Gro ningen ingelegd. De havenstaking aan de Amerikaanse Westkust is overgeslagen naar de Oost kust. Hedenmorgen legden 65 000 ar bciders daar het werk neer Hiercloor xal de uitvoer van Marshall-goederen naar Europa aanzienlijke vertraging ondervinden. Wel zullen de stakers zorg dragen voor het inladen van post en kerstpakketten voor de soldaten overzee. De „Noordam" van dezelfde maatschap pij, welke vandaag uit Hoboken zou ver trekken, zal uit Baltimore de thuisreis Er hing de laatste weken in de R. K. Volksbond te Schiedam een koppige geur, die niet te rijmen viel met het sobere karakter van de vaste bezoe kers, noch met het vluchtige karakter der „Houbigants ou Quelque Fleurs", die de Schie- damse dochteren Eva's om zien heen plegen te spreiden, als zij een avondje uit zijn. Het was onmiskenbaar de B. O. (u weet wel „body- odour": Wie is er vrij van?) van kap-salons. Zelfs als de bezoeker van de bond, geheel alléén, met haren, die in weken kapper, noch bril lantine- of lotionfles gezien hadden, in de gangen verbleef, prikkelde de essentie van de ijdelheid der ijdelheden, zijn neusgaten. Bij informatie bleek het ge rucht, als zou een vakbond van kappersbedienden bij 'n storm achtige vergadering met flessen „violets" gegooid hebben, een valse blaam op het eerzame en rustige gilde te zijn. Niettemin bleef de lichtzin nige lucht week in week uit even hardnekkig verwijlen als dat belegen parfum van ver schaald bier en gedoofde siga ren-peuken in 'n Rooms dorps- patronaat. Toen op een middag ontdekte die bezoeker de oorzaak. Hij liep zich van kappers, baard- snijders noch hun specifieke geuren bewust over de Hoog straat, toen een verzorgd heer hem aanhield en aanmerking maakte op de toestand van zijn coiffure: Als meneer er prijs op stel de" kon hij geheel gratis zijn baardos geordend en gesnoeid krijgen naar de lessen en regels van een vier-jarige kappers- gezellenopleiding". De aange sprokene, nieuwsgierig als een stads-reporter, aanvaaidde de *Zo kwam hij als model in zaal 9 van de Volksbond te- hakkerij", zegt de leraar, die al 16 jaar voor de verse aanvoer van doorknede kappers zorgt. De Stichting Kappersyakoplei- ding heeft voor de leerlingen uit het district Rotterdam, de Zuid- Hollandse eilanden en Schiedam de bovenzaal van de K. K. Volksbond voor 9 maanden in gebruik. Iedere week komen de aan komende heren-kappers op Dinsdagmiddag de fijne knepen van het vak leren. Zij zullen dat vier jaar negen herfst-, win ter en lente-maanden lang moe ten volhouden, om klaar te zijn voor het examen Gezel. Het bezit van dat examen geeft hun het recht aanspraak te maken op het salaris, dat aan het bezit ervan verbonden is. En wat zou de jongelui met trouwplannen in het perspectief meer ertoe bewegen zich te be kwamen in het vak dan een betere salariëring, zelfs "als de liefde voor het ambacht een grote plaats inneemt. Het wordt hun daarbij «iet cadeau gegeven. Het lijkt alle maal zo simpel, maar let bij uw volgende bezoek aan uw kap per eens op zijn houding.- Weet u, dat een kapper bij het knippen eigenlijk niet mag bukken; niet zijn benen wijd uit elkaar mag zetten, om goed te zien, wat hij op uw hoofd uitvoert. Met het ene been steunend in de knieholte yan het andere, moet hij zich vrij en gemakkelijk kunnen bewegen. Hij moet los in de gewrichten zitten en zeker aan kamer gymnastiek hebben gedaan. En dat lotionnetje, dat altijd zon beetje plichtsgetrouw achter de behandeling aanbengelt. Om precies te kiezen wat goed voor uw hoofdhuid ys, moet hij zich de grond-kennis over de huid hebben eigen ge- begin van zijn kappers-carriere. Hij moet weten, dat de zeep niet te droog moet zijn, want dan trekt de huid te strak, maar ook niet te nat, want dan lopen de zeepkanalen tussen uw jaegértje. Hij moet niet met zijn vingers de klodders uit uw neus, uit uw oren of uw mond be- Jioeven te pulken. Kent hij het inzepen volgens de leraai goed, dan mag hij met een houten scheermes op zijn collega's de eerste onbloedige beginselen van de mes-voering leren De leraar heeft dan snel in de gaten, wie er slag van heeft. De eerste patiënt krijgt het scherpe edel-staalmes op de keel gezet. Nooit met bloedbad resultaten, want de beginneling is zo voorzichtig, dat hij liever uw hele baard laat staan, dan enige indruk van een moord aanslag bij u achter te laten. Die komt pas op den duur, als de routine de nonchalance ont ketent. Tondeuses zijn bij de kap pers-opleiding taboe. Alles moet met kam en schaar gebeuren. Alleen als de beginneling uw schedel het aanzien van een trappenhuis heeft gegeven komt de tondeuse erbij om het geheel in pas gerolde golflinks om te toveren. Van de gezel wordt met ver langd, dat hij foutloos een Sachou- (meer bekend als een Za-Zoe") model weet te knip pen. U weet wel, van die stroomlijnhoofden met Jose- phine-Baker-slapen en ingevette schapenkrullen in de nek. Hem worden de gangbare huis-, tuin- en keukenmodellen ter dege geleerd. Hij mag zich wel begeven op het terrein van de eigen fantasie, maar dit telt niet mee als examen-vak. Eerst het gewone goed onder de knie; de rest is maar aardigheid. (Weet u waar de nieuwe kap- i-eeht." In "niets"' herinnerdedeze maakt. Hij moet kunnen tdt- meer aan de rook-koek. die er maken, of u een medicinale tijdens de vak-organisatie-ver- gaderingen te snijden viel. Zij had meer weg van een atelier voor keurige kopjes. Het kappersmaatje, dat elders zijn dagtaak slijt met het in zepen van de geachte clientèle en het aanvegen van de salon, oefende zich hier op zijn vrije Dinsdagmiddag in het lang- vloeiend model. Niet met de tondeuse, maar met kam en schaar, „Nee, knaap, dat moet een lotion, of zo maar louter een geurtje nodig heeft. Zo'n medi cinale lotion is 40 pet,. Gebruikt hij een lotion van 70 pet., ter wijl u er een van 40 nodig heeft, dan kan hij uw hoofdhuid zo irriteren, dat het middel erger is dan de kwaal. En laat u nooit meer wijs maken, dat u een lotion van 90 pet. heeft gehad, want die be staat niet en als zij bestaat is het een paardenmiddel. Het joch. dat *u bij uw bar bier inzeept, staat pas aan het - V jv - $1 V. seis vandaan komen, ook die van de heren? Uit de geïllu streerde weekbladen, die wij als kinderen bij Oma op zolder vonden). Wilt u bij uw coiffeur vol gende keer 'n „vak-technische'' indruk maken, vraag hem dan niet om het haar van boven wat uit te dunnen. Zeg zo langs uw neus weg: „En van boven effileren". In de opleiding wordt dat niet gedaan met zo'n krokodillen- bek-schaar, als waarmee uw barbier wellustig ronddartelt door uw krullen. De goede kap per moet ervoor zorgen, dat hij uw haar niet zo uitdunt, dat uw haren als de pennen van een stekelvarken in uw nek vallen. Het haar moet vanuit de nek geleidelijk dikker en voller ge dekt worden. Nauw verwant aan het effile ren is bet op de vingers knip pen. Hierbij moeten alle haren van het hoofd na de behande ling zo lang zijn. dat «ij als zij werkelijk ten berge konden rijzen een vierkant vormen. Dit is allemaal de practijk. Dc schaarste aan baarden maakt het baardknippen tot een theo retisch vak. Als er zo per onge luk een namaak-Sinterklaas in de opleiding verdwaalt, is hij onmiddellijk de prooi van een leraar, die sprakeloos over zo veel levende weelde niet weet, of hij er een Gustaaf-Adolf, een volle baard, een Balbo-, een Grandi- of een geitensik van moet knippen. De belangstelling voor de kappers-vak-opleiding is zeer bevredigend. Vooral onder de Er is een gevaarlijke nieuwigheid in de handel gekomen op het gebied van het haar-permanenten voor de dames. Vol gens een mededeling van de sociale voor lichtingsdienst van het ministerie van. Soc. zaken hebben namelijk de keurings diensten van waren vastgesteld, dat dameskappers preparaten gebruiken ter verkrijging van een „droge permanent", welke zeer ernstige vergiftigingsver schijnselen veroorzaakten bij personen, die dit middel in hun bedrijf toepasten. Deze preparaten worden hier en daar onder verschillende handelsnamen ook in winkels aan het publiek aangeboden. Het zijn papieren zakjes gevoerd met aluminiumblad en filtreerpapier, waarin het zeer giftige sublimaat aanwezig is. Het filtreerpapier wordt vochtig gemaakt en in het zakje gestoken. Het zakje wordt op een houten klosje gelegd, waar. omheen het te behandelen haar is ge wonden. Aluminium en sublimaat wer ken op elkaar in onder grote warmte ontwikkeling. Hierbij ontstaan zeer gif. tige kwikdampen. Tegen het in de handel brengen van van bovenbedoelde producten treden de keuringsdiensten dan ook streng op. Bij kappers en winkeliers zijn en worden deze preparaten in beslag genomen. Maar. bovendien is ook een algemene waar schuwing op haar plaats, omdat er veeds vele zakjes met dit gevaarlijke goedje onder het publiek zijn. Voor de eerste ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap dammen zijn de partijen als volgt samengesteld: Post (Frankrijk)—Perot (Frankrijk), Demesmaeckers (België)Verpoest (Bel gië), Roozenbiirg (Rotterdam)Van der Staay (Rotterdam), Ghiland (Frankrijk) Rostan (Zwitserland), Laros (Bever wijk) vrij. Mocht Ghestern, wiens offi ciële inschrijving nog steeds niet is bin nengekomen, deelnemen, dan zal hij in de eerste ronde tegen Laros, die de witte stukken heeft, spelen. Er is nog een wijziging gekomen in het programma. De vijfde ronde, op 17 November, wordt niet te Amsterdam ge. speeld, maar te Den Haag, in de Dieren tuin, aanvang 16 uur. Het conflict tussen de Franse Dam- bond en de huidige wereldkampioen Ghestem is tot een bevredigende oplos- jonge mensen zijn er velen, dies;ng gekomen. De Franse Dambo-nd heeft met de kennis ook de liefde j aan Ghestem thans toestemming gegeven voor het vak willen vergroten. aan het v,-ereldtournooi dammen deel e Het is om die liefhebberij voor nemen en <je Intern. Dambond heeft rie inschrijving van Ghestem aangenomen en aan de Nederlandse Dambond door gegeven. De Ned. Dambond heeft thans besloten Ghestem alsnog in het wereid- tournooi te laten meespelen en hij wordt als tiende deelnemer aan het tournooi toegevoegd. alles wat met „haar" te maken heeft, dat wij schrijven: „Bus voor de Stichting Kap persvakopleiding" en de zes leraren, die in Schiedam even zeer uit liefde ..voor het lesgeld zouden we het niet be hoeven te doen, meneer" zor gen voor een verzekerde, ver zorgde toekomst van het ver gankelijke omhulsel van uw kostbare hersenen. (Wij hebben nergens een on derdeel kunnen ontdekken waarin de kappers geleerd werd. hoe gladde schedels lok kig te maken. Strop voor de kaalhoofdig»). Hedenmorgen vijf uur was de stand: 1. Bruyland-Adriaenssens 67 punten: op een ronde: 2. Kintvan Steenbergen 128 p.: 3. Haeye—Ockers 85 p.; 4. Schulte— Boeyen 57 p.; 5. GillenClemens 42 p. De overige koppels hadden twee en meo» rond» achtoMHijd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3