Romme bezorgd over verzet de P.B.O tegen Oi Stikker NIET pessimistisch werd Parijse staking gebroken Een Zondagskind in Engeland Weerbericht Naar „MENINGSPEILING" in K.V.P. DE KATHOLIEKE VROUW IN HET OPENBARE LEVEN Ministerie Queuille Voorlopig veilig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Andriessen herkozen Echtscheidingsprocedure in behandeling Gewichtig woord van de Paus NDER DE Zijn reis bracht meer klaarheid O U P E Prinses Elizabeth, de oudste dochter van de Ko ning en Koningin van Engeland, lieeft Zondag liet leven geschonken aan een zoon. De geboorte had plaats om 21 uur 14 g.m.t. Moeder en kind maken liet goed. Heden naamfeest van Koning Leopold 70ste JAARGANG MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 No. 20775 Gemeenteraadsverkiezingen jn zicht Materiële oorlogsschade Rede van Prof. Mr. C. P. M. Romme S1 Een schip glijdt in zijn element: de 12.000 ton metende vracht- en passagiersboot Tero van de Mij. Vrachtvaart verlaat op de ge bruikelijke wijze de helling van de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam. Een huiveringwekkend dilemma Tenslotte bleef spr. lang stil staan bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. "De fractie is door het verzet in onder nemingskringen met grote zorgen ver vuld. Mislukking van de p.b.o. zou ons wel eens voor het huiveringwekkende alternatief kunnen stellen: blijvende on derdrukking van de massa van het volk door de verstrekkers van het kapitaal of een ten ondergaan in een gesocialiseerde maatschappij. Bewust van de ernst van het ogenblik overhandigt prinses Margriet de prijs aan de aanvoerder van het elftal van Poolse oud-strijders, dat Zaterdag een voetbalwedstrijd speelde tegen personeel van het paleis Soestdijk. Ook prinses Marijke, zittend op de arm van de gouvernante, vindt het een belangwekkend geval. Regering moet puzzles nu oplossen BESTANDSCHENDINGEN DUREN ONVERMINDERD VOORT DE OLIE-SLEETJES tui STUDENT VOND DE DOOD IN ZWEMBAD LUISTEREN NAAR NIET- RUSSISCHE ZENDERS VERBODEN? TIJDELIJK MEER WIND DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Utrechtse redacteur). De partijraadsvergadering van de K.v.P. Zaterdag te Utrecht, duurde langer dan de agenda deed vermoeden, dank zij breedvoerige discussies en een lawine van moties, waarvan slechts en kele genade konden vinden. Het advies van een der afgevaardigden bij de rondvraag om geen moties of voor stellen meer in te dienen, alvorens zij aan de kringbesluren zijn rondgestuurd, leek ons zeer verstandig. De heer W. J. Andriessen is als voor zitter en de heer Ch. Matser als onder voorzitter herkozen, voor welk ver trouwen de heer Andriessen zeer erken telijk was en hetgeen prof. mr. C. P- M. Romme, die als voorzitter van de kath. Tweede-Kamerfractie zijn traditionele beschouwing hield over de staatkundige toestand en het parlementaire werk, van grote betekenis noemde voor partij en land, gezien de evenwichtige en stu wende leiding van de partij-voorzitter. De verkiezing van een tweede onder voorzitter ter voorziening in de vacature- Sassen is uitgesteld tot de gewone Partij raadsvergadering in 1949, daar het partij bestuur er nog niet in geslaagd is een ge schikte candidaa.t te vinden. Meer voeten in de aarde had de ver kiezing van 9 leden van het Partijbestuur naast de vertegenwoordigers van de Kringbesturen tengevolge van de aan drang. die de afgevaardigde van de kring Gouda uitoefende om in het Partijbestuur een gehuld© vrouw op te nemen, wasi - voor hij als candidaat stelde Mevr. Her- mans-Perquin. Het resultaat is/niettemin geweest, dat de door het Partijbestuur gestelde can didates te weten: mej. mr. W. M. W van Lanschot, mej. M. J. Rijntjes, pater MaS- dr. S. Stokman O.F.M., de heren A. C. de Bruyn, Th S. J. Hooij, G. Mertens, mr. F. Terwindt, mr. dr. L. de Gou en ïr. F. Wijffels bij vrije stemming gekozen zijn. Medegedeeld werd, dat ln de volgende Partijraadsvergadering een bijzonder pro gramma voor de gemeente-raadsverkie zingen aan de orde komt, alsook een re glementaire regeling van de propaganda. Op initiatief van de K.V.P. zal een poli tieke bespreking met de katholieke par tijen in de Benelux-landen gehouden worden. Aan het Centrum voor Staatkun dige vorming zal opgedragen worden te bezien welke financiële maatregelen nog voor de grote gezinnen getroffen moeten worden en wat van de bestaande rege lingen gehandhaafd kan blijven. Het is de bedoeling hiervoor een commissie van deskundigen te benoemen in verband n^ft schoolgeldregeling, belasting enz. De secretaris, dr. L. A. H. Albering deelde een en ander mee over het peilen van de mening in de KVP, waartoe het Partijbestuur in December of Januari zal overgaan (iets anders dan het in discre dit geraakte opinie-onderzoek!!) met een drievoudig doel, n.l. de politieke be langstelling van leden en afdelingen der partij te bevorderen, de bevordering en vorming van meningsuiting binnen de K.V.P. en ter informatie van de partijlei ding over meningen en inzichten, die leven in de afdelingen en niet het minst onder de leden. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de mening van een afde ling en een persoonlijke mening. Het Partijbestuur wendt zich op de eerste plaats tot de afdelingen, maar daarnaast zullen veelvuldig formulieren onder de leden verspreid worden. Ampele besprekingen werden gevoerd over het probleem van de materiële oor logsschade. Geklaagd werd over het lang uitblijven van het voorlopig verslag, na dat het betreffende wetsontwerp reeds in Februari in de afdelingen van de Tweede Kamer in behandeling was geweest. De partijvoorzitter beaamde, dat het te lang heeft geduurd en later kreeg mr. F. Teu- lings, lid van de commissie van rappor teurs gelegenheid om mee te delen, dat hij uit eigen ervaring en kennis kon ver zekeren, dat de schuld hiervan niet lag bij de katholieke leden van de commis sie van voorbereiding. De afgevaardigde van de kring Tilburg wenste bespoediging van -het werk der schade-enquête-commissie, daar heel veel mensen in Brabant nóg niet weten, waar ze aan toe zijn. De heer Andriessen be twijfelde of het geven van nieuwe voor schotten mogelijk zal zijn. Dit is een kwestie, die nader bekeken moet worden. Waarschijnlijk kan beter op andere wijze dan via een begrotingspost invloed op het Ministerie worden uitgeoefend. In ieder geval werd aan de motie van het Partijbestuur,,waarin de regering met klem wordt uitgenodigd de verdere par lementaire behandeling van het wetsont werp op korte termijn mogelijk te ma ken, toegevoegd, dat tevens erop aange drongen wordt om 't werk van de schade- enquête-commissie zo spoedig mogelijk te voltooien. Bij "de „voorlichting" zo karakteri seerde hij zelf zijn betoog die prof. Romme gaf, maakte hij eerst enige op merkingen over de schaduw bij de uit slag van de verkiezingen, van de eenma lige incarnatie in de Kamer van het Welter-dissidentisme. Het feit van dit optreden is zowel uit kerkelijk oogpunt, omdat het tegen de wens van het Episco paat inging, als uit staatkundig oogpunt, in verband met de behartiging van het natuurlijk algemeen welzijn te betreurefl. Dit laatste illustreert spr. met hetgeen de heer Weiter bij de debatten in de Tweede Kamer over de taak van de staat zei, die volgens hem in een moderne maatschappij op de eerste plaats heeft te zorgen voor het geven van richting en verkeersaanwijzingen, waardoor naar buiten de indruk wordt gewekt, dat de katholieken het met hun beginsel van subsidiariteit ten aanzien van de staat niet te nauw nemen en een eigen vast beginsel bij ons ontbreekt. Verder met hetgeen de heer Weiter opmerkte over de dividend-stop, die hij een privé-aan- tasting van het eigendomsrecht noemde, een van die aantastingen, waarover de Paus spr.ak in zijn rede van Mei j.l. De conclusie van andersdenkenden is weer: „neem de katholieken toch niet te ernstig met hun beginselen van het eigendoms recht". Dit dissidentisme knaagt aan het fundament van onze diepe politieke beginselen, niet zo zeer aan de organi satie; dat komt wel in orde; pr. bedoelt niet de katholiciteit van de dissident aan te tasten, omdat, hetgeen hij heeft geschetst, aan alle dissidenten zou kun nen overkomen, wanneer zij het nood zakelijk element van een vertrouwvol beraad van de volksvertegenwoordigers onderling missen. Ten aanzien van het vertrouwvol be raad, waarover de partijvoorzitter in zijn rede had gesproken, wees prof. Romme er nadrukkelijk op, dat dit geen bevorde ring van compromissen-politiek mag zijn, zoals hij ergens heeft gelezen, want dit zou meer schaden dan baten. Het kan leiden tot verdieping van politiek inzicht en fundering van een oplossing voor moeilijke problemen. Komende tot de grondwetswijziging voor de wetgeving inzake de overzeese gebiedsdelen, waarbij een 2/3 meerder heid werd voorgestaan, weerlegde spr. het bezwaar, dat dit een ernstige belem mering zou zijn in de kansen van een po litieke samenwerking met anderen. De noodzaak om aan te sturen op een kabinet van bredere basis hing ook samen met het Indonesische beleid in zijn geheel Spr. ging vervolgens uitvoerig de vor-v ming van het kabinet na. Het is te be treuren, dat het huidige kabinet geen parlementair kabinet is gewaden, waar- Het vijfde weekend van het R. K. Vrouwendispuut, dat op 13 November gehouden werd op de Oosterbeekse Pie tersberg, was gewijd aan de bestudering van het echtscheidingsvraagstuk, dat eerlang een onderwerp van bespreking in de Tweede Kamer zal vormen. Dr. E. Brongersma hield een inleiding vol geest en menselijkheid over „de echt scheidingsprocedure in Nederland en do hiertegen bestaande bezwaren". Prof. mr. Ch. Petit gaf een helder, ook voor de niet-juristen bevattelijk college over „de herziening van de echtscheidingsproce dure". Wij zullen u noch van het een, noch van het ander een résumé proberen te geven. Het Vrouwendispuut heeft hier in immers geen „nieuws" gemaakt, en het ook niet willen maken. Terwijl op het vorig weekend, gehouden in Juni j.l., het Dispuut zich op de eerste plaats ma nifesteerde als braintrust van de katholie ke vrouwenbeweging, en het resultaat van de besprekingen, die toen de arbeid van de gehuwde vrouw tot onderwerp hadden, vastlegde in conclusies, die be stemd waren om de mening der katholie ke vrouwen officieel te vertegenwoordi gen, wilde het Dispuut op dit weekend vooral beantwoorden aan zijn andere doelstelling: de maatschappelijke en po litieke vorming van de katholieke vrouw die ook in het openbare leven haar taak te vervullen heeft. De aard van het onderwerp bracht mee, dat de aanwezige dispuutleden een minder gevarieerd gezelschap vormden dan anders. Het waren blijkbaar vooral de juristen en de sociale werksters die zich voor het echtscheidingsvraagstuk in zijn juridische verschijningsvorm interes seerden. Religicusen, die wij van het begin af aan de weekends zagen bezoe- ken, waren er geen. Wel Vrouwen van Nazareth en een catechiste van Breda, evenals het Kamerlid Agnes Nolte, en het oud-Kamerlid mr. dr. A. de Vink. Zoals wij zeiden: Nieuws is er op dit weekend niet gemaakt. Het Dispuut heeft slechts een nieuwe bladzijde toegevoegd aan zijn eigen rijke geschiedenis. Die bladzijde is echter een joyeuse: de vice- presidente, mr. Wally van Lanschot, las een brief voor van de presidente dr. Marga Klompé, die op het ogenblik ais Uno-gedelegeerde in Parijs vertoeft. In die brief vertelt dr. Klompé van haar be zoek aan de Paus, Wie zij vertelde van het Dispuut in Nederland. Woordelijk zei haar de Paus: „Zeg tegen de vrouwen, dat zij niet genoeg doordrongen kunnen zijn van de gewichtige taak die zij in het openbare leven vervullen. Het is haar plicht, en een deel van haar godsdienstige taak. Zeg haar. dat ze Mijn bijzondere zegen hebben". Toen zweeg Hij even, en zei toen: „Neen, zeg ze bovendien, dat ze Mijn bijzondere liefde hebben". mee wij dan een afspraak voor een 4- jaren'plan hadden kunnen maken. Wij verheugen ons, aldus prof. Romme, dat het program van dit program-ministerie belangrijke affiniteit vertoont met het program, dat door dr. Beel als formateur was ontworpen en door ons goedgekeurd Wij verheugen ons verder, dat de- katho lieken in het ministerie sterk zijn verte genwoordigd, wij realiseren ons voorts, dat andere ministers veel van ons ver trouwen wekken, in het bijzonder minis ter Drees en tenslotte, omdat terstond gezegd is, dat de zedelijke beginselen van het christendom aan het geheel van de werkzaamheid van dit kabinet ten grond slag liggen. Niettemin zijn wij voorzichtig en wij "geven onze constructief-critiscbe medewerking, ook al zijn we tegenover dit kabinet in geen opzicht gebonden. Het vertrouwen in de beer Drees is niet beschaamd, ook al hadden wij zonder twijfel liever dr. Beel gezien. De uitnodiging aan dr. Beel voor zijn tegenwoordige hoge functie is in geen en kel opzicht door de fractie beïnvloed. Hij is alleen benoemd door het kabinet, om dat dit hem voor deze uiterst zware taak als de meest geschikte man heeft geoor deeld en onder applaus van de vergade ring sprak prof. Romme zijn waardering uit voor hetgeen dr. Beel als premier heeft gedaan, hem vertrouwen schenkend bij zijn nieuwe taak. (De Partijraad besloot tot het zenden van een telegram aan dr. Beel in deze geest). Prof. Romme betoogde vervolgens, dat het voornaamse doel was de baan vrij te maken voor de nationale aspiraties in Indonesië en de veiligheid .te bevorderen van hun nationale vrijheid en van ons door middel van een duurzaam hechte staatkundige Nederlands-Indonesische unie. Dat in de volksvertegenwoordiging 3/4 der leden in dit opzicht op één lijn staat is reden tot verheugenis en een reden om de staatkundige lijn volgens de motie-Romme-v. d. Goes van Naters te blijven doortrekken. Het dissidentisme-Weiter is hier in praclisch politiek-opzicht het meest ge vaarlijk, niet voor het binnenlandse front, maar voor het Indonesische front, omdat men daar helaas een ka tholiek exponent ziet, dat een restant van koloniale aspiraties wil bestendi gen. Spr. betreurt, dat enkele persor ganen het hebben doen voorkomen als zou de regering zijn afgeweken van haar standpunt, dat alvorens met de republiek wordt onderhandeld naleving van het bestand en het goederenver keer hersteld moeten zijn. Men speelt in dezen met de hoogste staatsbelangen cn met de meeste nadruk spoort spr. aan toch op het delicate van de toe stand te letten. Wij blijven streven, zo besloot prof. Romme, om een vorm te vinden, dat in de toekomst de welvaartsvermeerdering in billijke verhouding komt tussen kapi taalbezitters en hen, die arbeid presteren. Met prof. Romme beantwoordden ook de Tweede-Kamerleden, de heren Jansen en Van der Weyden, ieder op eigen terrein, enige afgevaardigden. Wij stippen er uit aan dat de boerenwerkobjecten, die voor het grootste gedeelte zijn stopgezet, objecten onder de 5000 naar binnen kort te verwachten is, worden goedge keurd. Een uit de vergadering ingediende rao tie om tot afschaffing van de classificatie te komen werd, daar deze aangelegenheid bij Sociale Zaken in onderzoek is zowel voor overheidspersoneel als voor de par ticuliere sector, zodanig gewijzigd door de voorzitter, waarna zij werd goedge keurd. dat aangedrongen wordt om te bevorderen, dat dit onderzoek tot spoe dige resultaten moge leiden en openbaar wordt gemaakt. (Van onze Amsterdamse redacteur). „Heel veel meer dan ik bij mijn ver trek uit Batavia meedeelde kan ik u niet vertellen heren", aldus minister Stikker. Er zijn echter berichten van Reu ter en A. P- en commentaren van ver schillende bladen, o.m. over een brief var, Hatta en betreffende een overeenkomst met hem. „De dag voor ik weg ging, deelde iemand uit de naaste omgeving van Hatta mij mee, dat men het in de republiek ge wenst vond aan de pers mededelingen te verstrekken en wel in deze zin dal de situatie gunstig was. Ik heb toen di rect gezegd dat dergelijke berichten vol komen voor hun rekening zouden zijn. Want wat is de kwestie: ik ben in op dracht van de regering naar Batavia ge gaan om te onderzoeken of er mogelijk heden zijn om de onderhandelingen met de republiek te hervatten. Nu zie ik persoonlijk inderdaad mogelijkheden daartoe. Ik vind de toestand ook niet zo gespannen ais ik hem zag, toen ik in Batavia aankwam. Maar wat ik zie kan een ander wei niet zien. Tenslotte zijn dit alles kwesties van de regering en pas na overleg van de regering kan er meer van gezegd worden". Maar de bestandschendingen dan? „Er is daarin de laatste week een be slist dalende lijn te zien. Uiteraard kan ik niet zeggen waaraan dat ligt. En natuurlijk heb ik er met Hatta veel over gesproken, zoals ik ook veel gespro ken heb over het goederenverkeer en over de inschakeling van het Rode Kruis op republikeins gebied"- En de besluiten van de Bandoeng- conferentie? „Kijk eens even, wij wisten ons stand punt, wij weten ook het standpunt van de deelstaten; wat wij weten wilden was: boe denkt de republiek over dit alles". En strookten de standpunten met elkaar? „Als de inzichten geheel met elkaar zouden stroken, zouden we nu al on derhandelen. Maar het voordeel van deze reis is geweest dat er meer klaarheid gekomen is. Persoonlijk zie ik ook mo gelijkheden, maar ik blijf er op wijzen dat dit een persoonlijke visie is, waar van de regering best zal kunnen afwij ken". Acht U zich gebonden tegenover de republiek? „Daar is geen sprake van". Dit was het gesprek dat wij op Schiphol in der haast met minister Stik ker mochten hebben. Bij zijn aankomst Zaterdagmiddag tegen half vier met de K. L. M. Constellation „Eindhoven" wa ren o.m. aanwezig de minister-president, dr. W. Drees, minister Sassen en de heer Neher. De vier heren spraken lange tijd ernstig met elkaar, alvorens er voor minister Stikker even tijd was om de pers te woord te staan. Maar al spoedig reisde het gezelschap per auto naar Den Haag. „Begin volgende week zal er wel meer bekend worden, wij moeten er nu eerst eens over spreken" zei de minister- onderhandelaar ons nog bij het afscheid. Zondag is te Batavia een officieel communiqué uitgegeven, waarin het volgende gezegd wordt: Volgens een persbericht van 13 No vember zou de minister van buiten landse zaken bij zijn terugkeer in Ne derland op een vraag naar de bestand schendingen zich hebben uitgelaten, „dat de laatste week beslist een scherpe da ling van incidepten valt te constateren, waarvan hij niet een oorzaak kon noe men". Naar aanleiding hiervan wordt van officiële zijde medegedeeld, dat, indien de woorden van minister Stikker juist zijn weergegeven, hetgeen op dit ogen biik niet kan worden nagegaan. - een misverstand in het spel moest zijn. De feitelijke situatie is anders. In de week van 13 tot en met 19 Octo ber deden zich in totaal 225 incidenten voor, waarvan 150 in het eigen gebied en 75 in het grensgebied; van 20 tot en met 26 October bedroegen deze getallen respectievelijk 183 ,132 en 51; van 27 October, tot en met 2 November 1S4! 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 November 196. 154 en 42. Deze cijfers spreken voor zichzelf, aldus het communiqué. Laten wij vandaag eens in de olie gaan. O neen,'het is geen uitnodiging tot een bacchanaal; vriend Bacchus komt er helemaal niet aan te pas. Noch is het een tip om in olie-stukken te gaan spe culeren; zulks vinden wij te speculatief om iemand te animeren. Niets van dat alles, het gaat slechts over de olie van de olieman en dan nog niet eens over de olieman van Louis Davids, die een Fordje had opgedaan. Een Fordjeneen, dit kan er op het ogenblik niet af in de oliehandel, ten minste in de detailhandel, want de grote „olie-koningen" schijnen wel 'n „sleetje" te kunnen bekostigen. Verdraaid aardige wagentjes, welke die lui soms hebben! Die ..petroleum-onderdanen" rijden o-ok veelal met een wagentje, doch dan met een met menselijke tractie van twee- benenkracht. Enfin, verschil moet er zijn, maar nu vinden de petroleumventers, dat het verschil in verdienste wel wat te groot uitvalt; hun winstmarge achten zij te laag. Daarbij komt een tweede klacht, dat nl. de petroleum-detaillisten niet allen voldoende in de olie kunnen zijn, omdat iedereen zonder meer in de olie kan gaan, hetgeen tot gevolg heeft: een willekeurige verdeling van de beschik bare petroleum. De vele olie-varkens maken niet alleen de oliespoeling dun, maar er zijn blijkbaar „beunhazen", die zwijnen" doordat zij het leeuwenaandeel van de olie krijgen. Dit alles heeft in de kringen van de Bond van petroleum-detaillisten „Door eendracht sterk" blijkbaar nogal deining veroorzaakt en op 25 November zal daarom te Amersfoort een protestverga dering gehouden worden om olie op de golven te storten. De minister van Eco. nomische zaken wordt mede uitgenodigd; men zal dus de excellentie Benjamin ook eens in de olie zetten. Gqgien het goede hart, hetwelk prof. v.d. Brink de mid denstand toedraagt, kunnen belangheb benden o.i. vertrouwen, dat het gesmeerd zal gaan bij de behartiging van hun be langen. En waarom ook niet; iedereen moet leven en de olieman was nog niet to lang geleden met zijn „sleetje" een wel kome gast; denk maar eens-aan de tijden, van gas- en stroomnood. Vooral nu som mige electriciteitsbedrijven met stroom loze uren e.d. dreigen, wel, zo zouden wij zeggen, laten wij ons gereed maken om eventueel op olie over te schakelen. Dus huismoeders, houdt de olieman in ere en spiegelt U aan de wijze maagden uit het Evangelie, die wijs werden ge noemd, omdat zij voor voldoende olie in haar lampen zorg hadden gedragen. En gunt daarbij 4e handelaar in het vloeibaar goud, dat er wat ruim drup peltjes zink op zijn gloeiende plaat val len. Anders bent U er in tüd van nood gloeiend bij. ANALYST Prinses Elizabeth heef t een zoon y (Telefonisch, van onze correspondent). De grote raad van de M.R.P. en de Socialistische partijraad, die Zaterdag en Zondag de parlementaire toestand bespraken .hebben geen van beide re den gezien, om de troisième forse-meer- derheid in de nationale vergadering te doen uiteenvallen. Zij laten hun minis ters in het ministerie, echter niet geheel onvoorwaardelijk. Zij eisen het voort zetten ener sociale en economische poli tiek, die verbetering van de koopkracht van het loon en behoud van de sociale veroveringen waarborgt. De socialisten eisen ook een krachtige verdediging van de republiek tegen de actie der Kominform, zowel als tegen het neo-Boulangisme. Bij de M.R.P- waren het Bidault en Teitgen, die tegen het opzeggen van hét deelnemen aan de regering hebben ge sproken. Aangezien de radicalen uiterst verdeeld zijn, mag men dus wel aanne men, dat het ministerie Queuille nog wel enige tijd zal aanblijven. Men mag ln het Palais Bourbon mor gen niettemin een stormachtige vergade ring verwachten, omdat de communisten een verwoede aanval zullen doen op minister Moch, in verband met de rege ringsmaatregelen tegen de stakers. Intussen is de algemene staking te Parjjs en omstreken afgelopen Zaterdag mislukt, naarmate het besluit van de Force Ouvrière en christelijken kon doorwerken. Hun aangeslotenen hebben vooral onder de autobuspersonelen veel moed aan de dag gelegd, om het verkeer te onderhouden. In de middag liepen reeds 300 autobussen. Te Surennes en te Viilejuif hadden in de namiddag wel enige ernstige relletjes plaats, waarbij autobussen werden, vernield en de be stuurders werden mishandeld, maar het verkeer bleef gehandhaafd. Bij de botsingen met de politie, die deze keer niet allen met stukken ijzer, doch ook met enige revolverschoten werden ontvangen, werd een groot aan tal personen gewond, waarvan een twintigtal zo ernstig, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. In het Buckingham-paleis werd f gende officiële bekendmaking a digd: „Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Elizabeth, Hertogin van E&nbturg, heeft om negen uur veertien snamlX*® op voorspoedige wijze het leven gssc ken aan een zoon. Hare Koninklijke Hoogheid en Haar zoon maken het g°eQ Sir Alan Lascelles, privé-secreans van de koning, deelde het nieuws per telefoon mee aan het kabinet. In gereedliggende telegrammen vulde hij het ontbrekende woord in. Deze telegrammen (in code) zijn onmiddellijk verzonden aan de gou verneurs-generaal overzee. De vier artsen, die prinses Elizabetn bijstand hebben verleend, zijn de 64-jarige Sir William Gilliat, de 69-jarige sir John Weir, dr. Vernon Hall en dr. John Neel. De vrouwelijke hulp is mej. Helen Rowe. De hertog van Edinburg, de echtgenoot van de prinses, wachtte met koning George en koningin Elizabeth in een aan grenzend vertrek de eerste mededeling van het blijde nieuws af. Sinds 1886 is geen prinsje in Bucking ham Palace geboren.Zijn titel zal zijn: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins van Edinburg. De prinses is 22 jaar oud. Haar echt genoot heeft de leeftijd van 27 jaar. De minister van binnenlandse zaken. Chuter Ede, werd onmiddellijk van de Ede sloeg de officiële mededeling aan op de deur van het ministerie van binnen landse zaken en zond tevens onmiddellijk een telegram aan de Lord Mayor van Londen, die als eerste burger van de hoofdstad het recht heeft het nieuws da delijk te vernemen. Aan de menigte werd van de geboorte kond gedaan door een koninklijke page in blauw uniform, die het nieuws mee deelde aan een politieagent, die op zijn beurt de wachtende mensen op de hoogte stelde. Daarop werd een gejuich aange heven cn hoorde men luid roepen: „Good old Philip!" Om 22 uur 20 verscheen een persoon in avondkleding, die de menigte voor de hertog van Edinburg hield. Men juichte hem toe en zong: „For he is a jolly good fetlow". Direct na de geboorte van liet kind werd de overgrootmoeder, koningin Mary, gewaarschuwd, evenals prinses Margaret Rose, de jongere zuster van prinses Elizabeth. Koningin Mary begaf zich onmiddellijk per auto naar Bucking ham Palace. Zij werd zeer luid door de menigte toegejuicht. Omstreeks deze tijd was de menigte zo aangegroeid en was de opwinding zo groot, dat de politie alle hekken sloot. De menigte riep: „Wij willen Philip"! Binnen het uur begojinen de geluk wensen uit de gehele wereld binnen te geboorte op de hoogte gesteld. Minister 1 stromen. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Een overweldigende menigte vulde gisteravond 't voorplein van Buckingham Palace, toen bekend werd, dat prinses Elizabeth het leven geschonken had aan een prins. Een bejaarde bediende van het paleis verscheen omstreeks tien uur voor het hek en riep met luide stem: Het is een jongenDit was het eerste nieuws. Een machtig gejubel steeg op en een goed kwartier later vertoonde zich onder de poort van het binnenplein een rijzige figuur in avondkleding. In de mening dat het de hertog van Edinburgh was, brak de menigte opnieuw in daverend gejubel en gezang los, dat voortduurde lang na dat gebleken was, dat het niet de hertog geweest was. Politie-cordons hadden moeite het op dringende publiek van het Voorplein weg te houden. Het gejuich en gezang werd steeds herhaald, tot tegen middernacht paleisbedienden en politie de menigte verzochten, het plein te verlaten, daar de prinses, die haar vertrekken heeft aan de voorkant van het paleis, behoefte had aan rust. Naarmate de dag vorderde, was het voortdurend drukker geworden op de on metelijke ruimte voor het paleis In drom men stonden de Londenaars langs het brede Mali, waarbij men voortdurend de blikken richtte op Prinses Elizabeth's vertrekken in het paleis Het weer, min- Onze Brusselse correspondent seint ons: Heden, Maandag, zal ter gelegenheid van het naamfeest van koning Leopold III. kardinaal Van Roey in de metro- politane kerk van Mechelen een plech tige H. Mis opdragen ter ere van het H. Hart voor het welzijn van de koning en de koninklijke familie en van België. Het traditionele „Te Deum" zal vervan gen worden door het gebed voor de koning. In opdracht van de kardinaal zal verder vandaag in al de parochie kerken van het aartsbisdom voor de zelfde intentie een H. Mis worden op gedragen. In het Noorder Zwembad te Groningen zwommen Zaterdag leden van de Ka tholieke studentenvereniging „Albertus Magnus". De 24-jarige student H. H. K. uit Tegelen kwam bij het duiken in aan raking met een andere zwemmer, die zich op dat moment in het bassin be vond. K. kwam niet meer boven, hetgeen de aandacht trok van zijp 19-jarige me de-student R. K. Deze dook en bracht K. op het droge. Bij een medisch onderzoek bleek, dat het slachtoffer een wervel fractuur had opgelopen. K. werd in zorgwekkende toestand naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hij Zondag is overleden. In verband met dit ongeluk is de inau guratie van de nieuwe leden van het Katholiek Groninger studentencorps „Al bertus Magnus", welke vandaag zou plaats vinden, tot nader order uitgesteld. der mooi dan Zaterdag, was zeer zacht voor de tijd van het jaar en duizenden wandelden in St James' Park, dat op het paleisplein uitkomt en ook vandaar en van de brede Constitution Hill, die naar Hyde Park-corner voert, kwamen dui' zenden de menigte op het plein verster ken Maar het was eerst tegen de avond, dat de volksmassa's geweldig aangroei den Het feit, dat de koning en de koningin die ochtend in strijd met hun gewoonte, niet naar de kerk gingen, een feit, dat evenals de aankomst van geneesheren door het publiek zeer opgemerkt werd. deed verwachten, dat ieder ogenblik de blijde gebeurtenis kon plaats hebben, en naarmate de dag vorderde, was een zekere zenuwachtigheid onder het pu bliek te bespeuren en voor tegen ben uur de aankondiging kwam, heerste »r een stille stemming van afwachting. Het eigenlijke nieuws betreffende de geboorte van een prins kwam betrekke lijk onverwacht en plotseling. Geduren de de ochtend bad prinses Elizabeth, naar later bekend werd, nog in de tuinen van het paleis, die aan de achterkant gelegen zijn, gewandeld' en zij had de lunch ge bruikt met haar familie. In de namiddag had men de hertog van Edinburgh zien uitrijden, doch hij was reeds spoedig weder op het paleis teruggekeerd. De Russen bereiden een verordening voor, op grond waarvan het in de sov jet-zóne van Duitsland verboden zal zijn te luisteren naar buitenlandse en West- Duitse radiostations, zo meldt het met Britse vergunning verschijnende blad „Telegraf". Het Duitse nieuwsbureau D-P.D. (Britse zóne) meldt uit „welingelichte kringen in de sovjet-zóne" te hebben vernomen, dat het militaire sovjet-bestuur de rapporten bestudeert ,die tijdens het nazi-regiem zijn opgesteld over de doelmatigheid van een luisterverbod voor buitenlandse ra dio-uitzendingen. De weerverwachting van heden tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht: Zwaar be wolkt met regen; tot krachtig, aan de kust tijdelijk tot stormachtig toenemende en naar Noordwest to; Noord draaiende wind Morgen overdag: Nu en dan op. klaringen met enkele verspreide buien. Geleidelijk afnemende en later naar West tot Zuidwest krim pende wind. Iets minder zacht. Dinsdag 16 Nov.: Zon op 8.01 uur onder 16.48 uur; maan op 16.27 uur, onder 7.40. O)Illllllll

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1