Nieuws uit STAD en OMTREK Vrouwengilde genoot van goede voordracht Van Tarzan, Hamlet en nog wat Van bordenwasser tot befaamd boekenschrijver LAATSTE BERICHTEN BIM g r ij z e poeder SCHEEPSRECHT BEREKENING VAN DE FISCALE BEDRIJFSWINST DRIEMAAL Bezuiniging óp stroomverbruik Verwachting te hoog gespannen F? JB? i"ÏBÜiw? C- W Werkverdeling in de wereld Rheinpfalz en Baden stemden en het Wapen Her terreur in Oostenrijk R'damsche Tramweg Maatschappij DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 PAGINA 3 POLLETJE PIEKHAAR VERTELT NIWIN OF THUISFRONT FANTASIA HET WAS WEER MIS MET DE OSSEN Ernstige verontwaardiging in Schiedam GEEN EXCELSIOR-WINST OOR tuchtrechter „UTILE DULCr R. K. H. C. „SPIRIT" IIET HAAGSE ELFTAL RESULTATEN, „NIWIN"* ACTIES DEZE JONGENS KOMEN THUIS Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt". vermoedelijke aan komst Amsterdam, 24 November a.s., ko men de volgende Schiedamse militairen mede' van Akkeren, C. J., Korte Haven 38b- Korpel, A-, Van Swindenstraat 80b, 't Lam W., Laan Ons Genoegen 7/8, Schenk,' G., Stationstraat 37b. ER ZAL OP DAT KOOR GELET moeten worden BOND OUD-0 PE R0FFICIE R E N burgerlijke stand A! ae cLSr. Dr. Nol.tstr- z. v. A. v.DpngwwE.*. j. ciazing en tionstr. 52: Maria P -- jq. jac0b z. E. W. P. Evers, Gusi 1 Schiedam v. D. v. Staalduinen en A- BU immer en seweg 265; Gernt z. v- H- Antonius FILMKEUZE IN HET PASSAGE-THEATER „Als een schrijver erin slaagt „moeder Smith" na een lange werkdag van schrobben, koken, kousen 'stoppen en kinderen wassen, twee uur te doen lachen of schreien dan heeft hij een voortreffelijk werk gedaan. Dan kunt U alle gepraat over Kunst van mij cadeau krijgen." Met deze uitspraak had de Britse, schrijver Richard Llewellyn, kersvers uit Italië in Rotterdam aangekomen, reeds een kleine kring rond de borreltafel gealar meerd, voordat hij het voortreffelijke werk deed, een groter publiek twee uur lang aangenaam bezig te houden met een boeiende causerie. ROTTERDAMSE GRAANBEURS EXAMENS Loterijwet Vandaag verbodsbepalingen in werking IS Joor ARTHUR LEAK* Protest tegen „zekere mogendheid" POSITIES TROEPENSCHEPEN NED. VRACHTENMARKT De argeloze bezoeker die onvoorbereid gisterenavond het Verenigingslokaal had betreden zou even inet zijn oren geklap perd hebben om de taal, die hij op net toneel hoorde uitslaan. Daar waf ml tf.." terlijk uitsluitend soiled Rotterdams bij. Hij zal voor nog groter raadselen gestaan hebben, toen hij de zeer respectabele dames-leden er waren 10 echtgenoten, die het gewaagd hadden van het Kaïh Vrouwen Gilde als toehoorster ontwaard hain een versleten havenwerkers-pak stond daar Polletje Piekhaar zelf te ver tellen van zijn leven, dat zich, volgens Willem van Iepen daal, in wel zper beeld en paardebloem-rijke taal een uitweg van herinneringen zocht. Cees Griffioen gaf aan deze figuur en de bijrollen een gestalte, die ondanks de wat ongekuiste taal, de volledige sym pathie van de zaal had, ook sneesde hij bij het deftig geteisem met zijn gabber- tjes, dat ie link uit moest kijken om geen bekattering te krijgen. Kneis-ie? Toch kan zijn figuur nog aan authenti citeit winnen, als Griffioen eens een 12 riten-kaart neemt op de Rotterdamse tram en op de spitsuren van Blijdorp naar de Groene Zoom of van D.P. naar Char iots rijdt. Bij voorbaat op de achterbak. Wij vonden zijn Rotterdams zo nu en dan nog. te algemeen-beschaafd. Intussen had hij in zijn stuk ten geleide gelijk, toen hij de figuur eigenlijk diep-tragisch noemde. Polletje Piekhaar is een verhaal bij uitstek. Het laat zich ook dankbaar voor dragen. Met de „Stem van de Onzicht- Gisterenavond werd er voor de Niwin gecollecteerd tijdens een bijeenkomst van het Katholiek Vrouwen Gilde. De voor zitster merkte hierbij op, dat het werk van het Katholiek Thuisfront hierin be grepen was. Inderdaad wordt er bij bepaalde actie» samengewerkt, maar in zijn algemeen hen. is deze opmerking in zoverre onjuist, dat er naast het werk van de NIWIN nog een groot terrein van werk voor Kath. Thuis front overblijft, waarvoor veel geld drin gend nodig is. Waar bovendien de houding van hat Plaatselijk NlWIN-comité t.o.v. een onzer Katholieke verenigingen alles behalve ele gant geweest is, zouden wij de besturen van Katholieke Verenigingen willen aan raden bij het houden van een collecte eerst te denken aan ons Katholiek Thuis- front. Er wordt van de zijde van het plaatse lijk NIWIN-bestuur ook ken duidelijk distinctie gemaakt tussen groepen uit eigen kring en die, welke buiten zijn on middellijke sociale milieu vallen. Men behoeft tot bewijs maar de belangstelling en de aanmoediging tet bezoek van da NIWIN-U. D.-avond en van de NIWIN- Brederode-avond te vergelijken. bare" van Henri van Wermeskerken is dit niet het geval. Rien Nout opende hiermee de avond en kon niet tonen, wat zij waard was, omdat de zinsconsructies van van Wermeskerken niet eenvoudig genoeg en de betekenis van de diverse personages te gering is, om aan de ene kant een heldere voordracht-trant en aan de an dere kant een rijke schakering van in drukken te kunnen geven. Aan de en kele typeringen, die Rien Nout gat, was te zien, dat de voordrachtskunst haar ligt. Zij was in de uitbeelding sterker dan haar mannelijke partner. De avond was voor Jret Vrouwen-gilde een experiment. Het mag geslaagd heten. Juist deze eenvoudige voordrachtskunst kan wellicht op de aanwezige moeders nog iutruërend werken voor de vele keren, dat de kinderen haar vragen, een verhaal te vertellen. Mevr. Willemse, presidente van het Gilde, opende de avond met een woord van welkom tot mevr. Peek en de heren Geestelijken. Zij vroeg bijzondere belang stelling voor een collecte van de Niwin. Op 26 Nov. zal er in de Thabor een ver diepingsdag worden gehouden tot deel neming waaraan zij alle moeders opriep. Voor week-ends zijn meestal geen tijd, maar een dag kan er altijd af. In de loop van de avond gaf Deken Reynen nog van zijn belangstelling blijk, De uitslagen der verlotingen luiden: 3e verloting (lichtrose of ivoorkleurige loten): Kinderstoel 77, Doos bonbons 203, Theepot 376, Troostprijs 112, Troostprijs 288. 4e verloting (gele loten): Rooktafel 135, Jongenscostuum 241, Schilderstuk 275, Paar schoenen 63, Strijkijzer 213, Ets 188, Troostprijs 21, Troostprijs 224. 5e verloting (oranje loten): Herenover jas 53, Tafelkleed 317, Kroonlamp 150, Kapstok 39, Lederen Damestas 273, 1 mud kolen 310, Boek 483, Boek 20. Boek 10, Boek 459, Troostprijs 354. De prijzen zullen worden opgeslagen in het Parochiehuis Emmastraat. Onze telefoon heeft gisteren rood ge staan van de verontwaardigde oproepen van mensen, die protesteerden tegen de wijze, waarop uitgerekend op Zondag middag in Schiedam wederom een troep ossen van het slachthuis naar het station is getransporteerd. Met open bekken vol schuim, kennelijk van de dorst, werden de dieren voort ge dreven. De verontwaardiging van de voorbijgangers uitte zich in tal van weinig vleiende opmerkingen aan het adres van de drijvers en het dienst doende politiepersoneel, maar daarmee werden de verantwoordelijke mensen achter de coulissen niet bereikt. Die houden zich buiten schot en weigerden ook maar enige verklaring af te leggen, toen wij naar de redenen of oorzaken van deze nieuwe onmenselijke vertoning poogden te informeren. In ons blad van 7 Mei j.l. kwam een bericht voor, volgens welk bericht de Tuchtrechter van de prijzen met een boete van 1000 en een behaald voor deel van 70.000 was gaan strijken, om dat de Metaalbuizenfabriek Excelsior te Schiedam duizenden meters installatie buis tegen hogere dan de geoorloofde prijzen had verkocht. Intussen is de directie van de fabriek tegen dit vonnis in hoger beroep ge gaan. Gisteren is uitspraak gedaan, met het gevolg, dat de directie geheel is vrij gesproken, daar naar het oordeel van de rechter haar geen enkele schuld trof. Geen winst dus voor de Tuchtrechter. Op Dinsdag 14 Dec. a.s- geeft de S. T. V. „Utile Dulci" een liefdadioigheidsvoorstel- ling in Musis Sacrum ten bate van de Schiedamse gezondheidskolonies. Opgevoerd zal worden „Flat te Huur", een nieuw Engels stuk in 3 bedrijven (0 taferelen) bewerkt naar een novelle van Agatha Christie, dat hier te lande nog slechts éénmaal opgevoerd is, door een bevriende toneelclub. Reserveert U Dinsdag 14 Dec. voor het goede doel? Kaarten verkrijgbaar bij de bestuursleden van de Schied. Gezond heidskolonies en de S. T. V. „Utile Dulci" De uitslagen van de Zondag j.l. gespeel de wedstrijden luiden: Heren: Rijswijk II—Spirit I 2—3. Spirit II—Pollux I 0—6, Spirit a—V.C.L. o 3—9. Dames: Spirit I-G.H.C. I 69, Spirit II M-B.H.C, II 3—0, Spirit III—Ring Pass III 1—0, H.D.S. IV—Spirit IV 0—5, G.H.C. aSpirit a 51. Het Haags K.N.V.B.-elftal, dat Zater dagavond op het verlichte V.U.C.-terrein een wedstrijd zal spelen tegen het Ned. politie-elftal, is als volgt samengesteld: Doeli Dankelman (H.V.V.); achter: Gentis (H.V.V.) en Van Kampen (A.D.O.); midden: v. d. Engel (D.H.C.), Holtappel (Quick) en Loof (A.D.O.); voor: Pronk (Quick), Ponstijn (Concordia), Barendse (V.C.S.), Timmermans (A.D.O.) en B. de Harder (V.U.C.). Reserves: Flipse (V.U.C.), Kraus (D.H. C.), Smits (Quick), Van Geen (Scheve- ningenl en Van Es (V.C.S.). Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van financiën voor 1949 had men alge meen met voldoening kennis geno men van het feit, dat de minister ge volg had gegeven aan de sterke aan drang, door .de Kamer op hem uitge oefend om maatregelen te nemen ten einde tot een vereenvoudiging van de belasting-wetgeving te geraken. Vele leden vroegen zich af, of het wel wenselijk is, de invordering van de beide buitengewone heffingen in zo snel tempo te doen verlopen als de minister zich voorstelt. Ook hadden .vele leden er ern stig bezwaar tegen, dat niet kan worden gereclameerd tegen de voorlopige aaa" slagen in de vermogensheffingen. De aftrek voor noodzakelijk levensonder houd is aldus vele leden vergeleken met het tarief van de wet op de Inkom stenbelasting 1914, veel minder gestegen dan het algemene prijs- en loonniveau. Vele leden drongen aan op herziening van deze belasting in onderling verband met de grondbelasting. Deze en andere leden waren overigens van mening, dat Ofschoon de Kerstpakkettenactie nog niet beëindigd is zijn er in Schiedam reeds 2700 paketten 5, dus voor een bedrag van 13.500 geplaatst! Wie helpt nog om dit bedrag op te voeren tot 15 mille (3000 pakketten)? De schooljeugd heeft flink meegewerkt Lagere en U.L.O. scholen brachten 680,71 bijeen, de H.B.S, 45, Gymnasium 30, Huishoudschool 60 en Ambachtsschool 110,67. De filmvoorstellingen op Woensdag 27 Oct, j.l. in Irene leverden niet tegenstaan de de lage toegangsprijs en invitaties van Gedemobiliseerden een batig saldo vau 270,24 op, terwijl er in de pauze's nog 97,70 bijgecollecteerd werd! Zondagmiddag had er een herhaling plaats van het concert door de culture afdeling van de Jeugdbeweging van oe Singel, eerder in de maand gegeven- Het was sindsdien mtrkbaar kouder ge worden in de aula, waardoor niet de zang van het koor, maar wel het timbre van de viool en de zuiverheid yan het kwartet beïnvloed werd. De bezoekers waren tev recht zeer voldaan over de prachtige mid dag, die geboden was. Er behoefde geet: l'amilie-welwillendheid bij te komen om de subliem vertolkte liederen geestdriftig te waarderen. Artistiek stond de middag op een peil, dat de maatstaven der crjtiek niet behoef de te vrezen. Er zal op Jan Remmerswaal en zijn koorfelet moeten worden. Vooral als culturele uitwisselingen ter sprake ko- men. De Bond van Oud-Onderofficieren afde. ling Schiedam, verzuimt nornt^ beginnen op Zaterdagayon d0 was het 6 uur namiddag, toen bjjzon„ Bruin de avond opende en m h der de heer Bronneman en deVAm woordigers van de afdelingen Rotterdam en den Haag verwelkomde binn® muren van het Verenigingslokaal. De stallatie van de ereleden moest verplaau -worden naar een datum, dat zij aanwezm kunnen zijn, Wel was er nog gelegenheid om iemand te huldigen. De heer v. Vuu ren, voorzitter, deed dit de heer de Bruin, die 25 jaar sociaal werker van de bond is. Hem werd een wandtegel overhan digd. Burgmeester J- W. Peek-woonde een groot deel van de avond bu. Het pro gramma was grotendeels in handen van The Jolly Players. GEBOREN: NiceJ J- V. H. J- G. Pons en K- H. de^ek. ur Noletstr. 1; Johannes - j^an onnes- borg en C. Admiraal, P en j y d ^aan 99; Maaigje d. zabeth Adriaan Waal. Aleidastraat 96 E^ y wijnen Sta- B. A. v. Hattem. Hoofdstraa Geel S. z. v. A. A. Braad en - Weg8el en Maasdijk 3; Johannes F.*— Gerardus J. R. A. Wagenaar. Tumlaan iu, M. N. z. v. I. H. A. Lc Blansch en C. H Kolmeijer, Burg. Knappertlaan 181. Toen wijlen-Tuschinski in Schiedam zijn Passagetheater bouwde, wilde hij zijn natuur getrouw dat het iets „nog nooit vertoond" zou zijn. Ruim twaalf en een half jaar geleden kwam het theater klaar. En het was een ver rassing. Méér dan dat. Het was zo mooi, dat vele Schiedammers bang wa ren, de dikke tapijten vuil te maken. Sommigen vonden het té mooi en kwa men niet binnen. De financiële positie van het theater is sindsdien nooit rooskleurig geweest. Uit verkochte zalen waren een zeldzaamheid en de attracties, die buiten de filmvoor stellingen naar Schiedapi kwamen, waren een welkome felegenheid om eens een volle Passage tei zien. In en na de oorlog ging het aanvanke lijk beter. Men stond in de rij voor plaatsen. Eerst voor de gelijkgeschakelde vertoningen, later, toen men de Duitse productie beu was, of men in vijf jaar geen bioscoop van binnen had gezien, voor het Amerikaanse product. Een tijdje is het zo goed gegaan. De stand op de booking-lijst was niet sterk ten nadele van de goede film. Er werd een bescheiden poging gedaan om de standing van het theater te handhaven. Dat kan ook, want de outillage van het Schiedamse Pasagetheater had haars ge lijke in verre omtrek niet. Men kon zon der overdrijving zeggen, dat Schiedam, mits tijdig voorzien van goede films, op belangstelling uit geheel Rotterdam-West kon rekenen. Zeer merkwaardig was het bovendien, dat Schiedam eerder geneigd was Amsterdam dan Rotterdam te vol gen in de appreciatie van goede films. Toen gebeurde plotse* ng het wonder lijke. De Passage draaide niet langer goede films binnen een redelijke tijd na Rotterdam; van gelijktijdige premières was helemaal geen sprake meer. Schie dam kreeg bij voorkeur die films, welke, na een cassa. mislukking in Rotterdam, beschikbaar kwamen v-oor de provincie. Van een functie .als „cultureel cen trum - dit modewoord is reeds lang in publicaties van het concern binnen gedrongen, vandaar dat wij het iu dit ver-band wagen te gebruik n scheen men zich niet langer bewust. Het Passage-theater kreeg zij-n Tarzan- wildernis zijn Joe E. Brown.geblaat en zijn Durbin-saccharine. De film „Lost Weekend", die werd aangekondigd,- moest vervallen wegens een contract in Vlaaxdingen; „Hamlet" drie weken geleden reeds geannonceerd bleef tot nu toe uit. Films van de maand en andere belang rijke films bestaan vpor het Schiedamse filiaal van het Tuscjunski-Nederland- concern blijkbaar niet, want Schiedam bleef tot nu toe gespeend van: „Citzen Kane", „Crossfire'', „Boomerang „I know, where I am going" ,.A matter life and death". „Vier stappen in ae wolken'', „Païsa", „Vivere in Pace „Achter de wolken", „Himlaspelet", „Lost Weekend" „Brief Encoun'er'', „Dead °t night", „Het Woord", „De Wenteltrap'', „The Overlanders", „Hyena's'', „Het ge beurde morgen", „The halfway house", ,Grea Expectations'', „To be or not to be" (Lubitsch), „Dag des oor-deels" en „The Long Voyage Home". In plaats daarvan kregen we de bur gerlijke Technicolor-uitspattingen van Alexander Korda te zien. Mislukkingen als „Anna Karenina" en „De Ideaal echt genoot" verhuisden wonderlijk snel van Rotterdam naar Schiedam. Om precies te zijn; een week na de Rotterdamse pre mière. Met succes-films gebeurt dat nooit. Die kan men in Gouda, Delft en Dordrecht weken vóór de Schiedamse vertoning zien aangekondigd. Men vertelt ons, dat zulks bedrijlspoli- tick is- Men wil de Schiedammers dwin gen van Rotterdams Arena en Capitol ge bruik te maken, zodat deze theaters de goede loop hebben. Schiedam is dan uit stekend geschikt voor het dragen van de afdankertjes. Wat het gevolg hiervan is voor Tuschinski's droom, kon men deze week in het Passagetheater zien. Het was iedere avond kinderfeest met veldslagen om clandestien een „shaggie" te kunnen opsteken- De weinigen, die nog de goede wil heb ben om in eigen stad nêar de bioscoop te gaan, worden op deze manier afkerig gemaajet van een theater, dat gevaarlijk de richting van dé „petten"-bioscoop uit gaat. Wij hopen, dat er in deze mentaliteit een stevige verandering komt. Het Pas sagetheater kan er belangrijk op vooruit gaan, als het tegelijk met Rotterdam de premières brengt. Daarenboven zouden wij in overweging willen geven, van lijd tot tijd een dubbel programma per week in te lassen, tijdens welke programma's tevoren tijdig aan gekondigd de liefhebber van goede films zijn hart kan ophalen. Wij konden voor de vuist weg 22 titels opsommen. Als er zoveel goeds te vertonen is, waai om zet men de Schiedammers dan Tarzan voor? Richard Llewellyn, de schrijver van „How green was my valley" is een kleine donkere man met een temperamentvol gezicht en de bliksemsnelle beweeglijk heid van een bokser. Deze beweeglijkheid is niet alleen uiterlijk: zijn geest heeft hetzelfde kwikdruppelachtige; de slag vaardigheid waarmee hij vragenstellers de pas afsnijdt, hen tegelijkertijd met een minzaam knipoogje in de maling nemend, is bepaald uitzonderlijk. Bovendien is hij een heerlijke come diant die het effect van zijn expressieve de ondernemingsbelasting bij een even tuele vermindering van de belastingdruk het eerst voor algehele afschaffing in aanmerking komt Andere leden merkten op, dat er bij dé kleinhandel eveneens grote bezwaren bestaan tegen de omzet belasting wegens het niet toestaan van doorberekening van deze belasting aan de consumenten. 1 Vele leden wezen op de bepaald vijandige houding tegenover de NV tijdens de bezettingsjaren, welke mede tot uitdrukking kwam in het hoge tarief der vennootschapsbelasting. Sinds de wet Belastingherziening 1947 is in dit opzicht h.i. terecht een bedui dende verbetering ontstaan. Voor de ondernemingen, die in die wet aanlei ding vonden de N- V.-vorm te kiezen, is echter de regeling, dat de N. V. eerst als zodanig erkend wordt voor de toe passing van de fiscale wetten van het ogenblik van inschrijving in het Handels register af, onbevredigend. Zeer vele le den drongen er bij de minister met klem op aan nu reeds in afwachting van een definitieve regeling de mogelijk heid te openen in daarvoor in aanmer king komende gevallen naar de vervan gingswaarde af te schrijven, zonder dat de hiervoor bestemde gelden fiscaal ge deeltelijk als winst worden beschouwc. Vele leden wezen er op, dat door de mededeling in de Millioenennota, dat ae regering de tijd gekomen acht over te 58f 'k. Richard Llewellyn. mimiek precies kent; en zoals hij de kleine fabel van de wezel die in ae hemel komt, acteerde, zullen slechts weinig beroepsacteurs het hem verbete ren. Dit fabeltje had, zoals alle fabels een moraal. Zoals de wezel uit dit verhaal hebben alle stervelingen hun wensen. Maar velen zijn niet in staat de aard van hun wensen te formuleren. En op dit orfvermogen speculeren de Hitiers en de Stalins door hun volgelingen gouden bergen te beloven. De schrijvers en allen die wèl de gave hebben de dingen onder woorden te brengen, moeten dit ais hun voornaamste taak zien: tolk en pleitbezorger te zijn van de verongelijkten, de achteruitgestel- den en vertrapten, die hun rechtvaardige verlangens niet naar voren kunnen brengen. „Dat is de social» taak van de intellectueel en wanneer een ieder dit inzag, dan zou een werkelijke vrede niet illusoir zijn. Niet de vrede met de knoet, maar de vrede, die bestaat uit de voile vrijheid om precies te zeggen wat men Wil, zoals ik vanavond (En men heeft me nog niet eens asbakjes naar het hoofd geworpen)". In het begin van zijn praatje had Llewellyn gesproken over zichzelf, hoe hij als zestienjarige jongen in Venetië borden waste in zijn vaders hotel, later in militaire dienst ging hoe hij in d dertiger jaren vijf romans schreef, dage lijks 3009 woorden, en ze prompt weer vernietigde, totdat in 1939 ..How greet was my valley" plotseling tot zijn eigen verbazing, een bestseller werd. Schrijver zijn. aldus Llewellyn, is een beroep juist als elk ander. „De een is stratenmaker, de ander tramconducteur, ik ben schrijver. ,Een toevallige om standigheid meer niet. Een huisvrouw die de keuken schrobt en de auteur die een roman schrijft, verrichten op fundamenteel dezelfde manier ieder hun Het was bij deze krasse beweringen dat er enig debat ontstond en de woor den. kunst en cultuur genoemd werden, Deze woorden bleken in staat de be minnelijke spreker tot een bijna furieuze woede te prikkelen. „Niemand kan mij een afdoende definitie van kunst geven. Waarom dan erover praten? Kunst is luxe. Wij schrijvers moeten werken om onze taak goed te vervullen. Vinden anderen dit kunst, dan if dat niet meer dan een opinie, van geen belang voor het ding zelf. Van belang is slechts of een roman de mensen iets te zeggen heeft. Aldus keuvelend zei Llewellyn intus sen heel wat rake dingey al lukt het of een verblijf in Amerika zijn kijk op de literatuur wat erg gesimplificeerd heeft. Maar niemand zal het genoeglijk ingerichte winkelzaaltje van de firma Voorhoeve en Dietrich te Rotterdam verlaten hebben zonder een prettige iierinnering aan deze vitale, /eerlijke en geestige causeur Richard Llewellyn. (44.6 (34.r (10.5 7.2 3 .6 De volgende definitieve uitslagen van de Zondag gehouden kantonnale gemeen teraadsverkiezingen in de Rheinpfalz worden gemeld: Christelljk-democraten 540.073 Socialisten 412.977 Democratische partij 127.185 Communisten 87.327 Onafhankelijken44.169 Bij vergelijking met de uitslagen voor de landdag, in Mei 1947, blijkt, dat de christelijk-democraten 3 pCt. hebben ver loren, en dat de socialisten standhouden. De democraten winnen 0.8 pCt. en de communisten zijn 1,5 pCt. teruggelopen. Uit de definitieve cijfers in Zuid-Baden blijkt, dat de christen-democraten en communisten stemmen verloren hebben aan de sociahsten en liberaal-democraten. Dc C. D. U (christelijk-democratische unie) verloor een derde en de communis tische partij een vijfde van de vroegere aanhang De Duitse volkspartij, die on geveer gelijk staat aan de liberaal-demo cratische partij in de andere Duitse zónes, kreeg ongeveer 33 pCt. meer stemmen en de sociaal-democratische partij ongeveer 18 pCt meer. De christen-democraten zijn nog steeds de machtigste partij ondanks een verlies van ongeveer 13 pCt. De communistische aanhang bleef vrijwel onveranderd.. Granen. Voor de gecombineerde meel fabrieken werden enkele posties tarwe aangekocht, tot prijzen van 22,35 franco regering ae uja 'v fabriek op de bekende condities. De vrije gaan tot een gewij g molenaars kochten enkele partijen tarwe de fiscale winst van de bedrijven, door welke de verschuldigde bedragen zouden wonden verminderd, bij velen in den lande de verwachting is gewekt, dat het in de bedoeling ligt afschrijving toe te staan op basis van de z.g. vervangings waarde. Deze leden zouden gaarne ver nemen, of deze verwachting juist is en. zo neen, welke dan de voornemens in de zen zijn. Verschillende leden zouden gaarne vernemen, waarom het ontwerp voor een nieuwe loterijwet, dat de minister reeds twee jaar geleden in. het vooruit zicht stelde, nog steeds niet bij de Ka mer is ingediend. Sommige leden vroe gen, of de minister niet bereid is tot uitbreiding der Staatsloterij over te gaan- Tevens verzochten zij het daarheen te leiden, dat de uitkomsten der trek kingen wederom regelmatig in de dag bladen worden gepubliceerd. molenaars kochten enkele partijen tarwe van de beste kwaliteit en betaalden hier voor 22,50 franco. In rogge werd voor de gecombineerde fabrieken niflts aange kocht. Er lopen geruchten dat rogge in. de mengvoeders zal worden voorgeschre ven in een hoeveelheid van 10 pet. Goeae inlandse maalgerst wordt gelaten tot 20,50 en zware kippengerst tot 21.50 boordvrij af binnenland. Voor 49/50 kg. haver vraagt men 18,75 en voor 55/6 kg. gepunte 19,75 spooxvrlj af binnen land. Peulvruchten en wden. De vraag was kalm; in de prijzen kwam weinig veran dering. Bruine bonen noteerden van 62 tot 66,50. Voor witte en strogele bonen was in bet geheel geen belangstelling. De prijzen van groene erwten varieerden van 24 tot 38. Sdiokkers onder VVO.- plombe deed men tot 52,25. Maanzaad noteerde 84, tot 90 karwijzaad 83 tot 89 en iijnzaad (voor de slag) 35 tot 43. 64. Het verdwijnen van de ruiters aan de horizon was het laatste beeld van de film. Bim's moeder droogde met een zakdoekje haar tranen. „Kom, kom, moeder, zq droe vig was het nou toch niet", zei Bim's Vader. „Nee, maar ik beu zo trots op m'n dappere jongen", zei de Moeder. „Vergeet niet, dat het maar een film is. moeder.". Biin's vader is nu eenmaal een nuchtere Hollander. Maar de grootste verrassing kwam nog. De lichten gingen nog niet aan, of het toneelgordijn waaide open- In d^ felle kleu ren der schijnwerpers stond daar Bim in levenden lijve. Toen Bim op het toneel verscheen werd het bioscooppu bliek dol van geest/drift. Aam zo'n bijval was Tim niet ge wend. Hij lachte verlegen en holde gauw de planken af, Die avond liep Bim samen met zijn gelukkige ouders naar huis. /Is het nu eindelijk uit rpet al je avonturen, Bim?" vroeg de vader van de kleine globetrotter. „Ik kan er niets aan doen, vader, maar er gebeurt altijd zqveel op de wereld, waar ik toevallig bij bep", zei Bim bescheiden Zou Tim lang thuis blijven? Het valt t.e betwijfelen. Wan neer de drang naar avonturen zo in het bloed fit, is er wei nig aan te doen. Maar die avond lag Bim in zijn eigen bed en zijn eigen moeder stopte hem toe en zoals Bim die nacht thuis sliep, slaapt hij nergens. EINDE VAN HET VERHAAL In verband met het zorgwekkend pro bleem van de overbelasting der electri sche centrales tijdens de z.g. spitsuren, dit is van 7 tot 9 uur *s morgens en van 4 tot 6 uur s middags, heeft de minis ter van Econ. Zaken enige verbodsbepa iingen in het leven geroepen- Deze be palingen, welke ingaan per 16 Novem ber, houden in, dat het op werkdagen behalve 's Zaterdagsmiddags verboden is op de spitsuren electriciteit te gebruiker, voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, Hotels, café's, restaurants en amusementsondernemingen. Voorts zal op de eerste vijf werkda gen op de spitsuren in electrische trei nen en trams de verlichting en de eventuele verwarming tot de helft die nen te worden beperkt. Etalageverlichting, die tot op heden was toegestaan van een half uur na zons ondergang tot .'uitingstijd is voortaan geoorloofd op de eerste vijf werkdagen tussen 6 en 10 uur 's avonds en op Zatsr. dag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Het ver bod op lichtreclames blijft onverminderd van kracht. Voorts zal op de spitsuren de bestaan de rantsoenering op de straatverlichting terdege dienen te worden nageleefd; u de openbare gebouwen zal het stroom verbruik ingrijpend worden beperkt. De regeling laat toe. aan verbruikers, aangesloten op electriciteitsbedrijven. welkfr voldoende vermogen hebben om gedurende de' spitsuren aan de bestaande vraag naar stroom te voldoen, dispensatie van de verbodsbepalingen te verlenen (naar wij vernemen zal dit o.a. thans reeds bet geval zijn voor de provincies Groningen en Friesland). De minister van Economische Zaken heeft aan alle grootvecbruikers van elec. triciteit dringend verzocht hun medewer king te verlenen, opdat op de spitsuren het electriciteitsverbruik tot het strikt noodzakelijke wordt beperkt, Ongeacht de door de bovengenoemde maatregelen te bereiken bezuiniging zal het, gezien de ernstige situatie, nood zakelijk zijn, dat alle overige verbruikers van electriciteit, waarbij om. bijzonder aan de huisvrouwen wordt gedacht, hun medewerking verlenen, AUeen indien het stroomverbruik tijdens de: spitsuren in derdaad in voldoende mat® daalt, zal afsehakeiing van bepaalde netdelen kun nen worden vermeden. Door ieders mede werking moet en kan het gewens'e resultaat worden bereikt Zodra zulks mogelijk is, zullen de beperkende bepa lingen worden opgeheven. Naar wij verder vernemen, zullen het volgend jaar waarschijnlijk nog meer in grijpende maatregelen moeten worden genomen, waarbij o.m. wordt gedacht aan het invoeren van een drie-ploeg^n-stelsel voor de industrie. Ook werd ons nog medegedeeld, dat dit jaar geen dispensatie wordt verleend voor de mlddenstandsbedriiven in de St. Nicolaas. en Kersttijd. 2). Dat doe je niet aan familie, lachte ze altijd ,als bij erop zinspeelde: Het gaat een neef niets aan wat een tante bezit, vooral niet als deze neef.nu, ja, je begrijpt me wel- De verhouding rustte dus grotendeels op berekening van de zijde van de io taris .maar er was tenminste eqn ver houding, hetgeen niet het geval was roet de andere broer. Louis en diens zoon. Louis had geheel met zijn zuster ge broken na haar huwelijk. Hij had artis. tieke neigingen en wilde kunstschilder worden, maar mislukte als zodanig- Daar na vertrok hij uit de stad en via ken nissen vernamen Elsie en Charles nog wel eens iets over hem. Hij schreef ar tikeltjes voor kranten, had het erg arm, was getrouwd en had een zoon. Broer en zuster toonden niet de geringste be langstelling voor deze berichten en het duurde niet lang, of de naam Louis werd nooit meer tussen hen uitgespro ken. Zelfs op het bericht van zijn dood reaggerden ze niet en ze lieten zich niet in het minst gelegen liggen aan het lot van zijn zoon. Dit alles was al vele jaren geleden 0e- beurd. Armand, die zijn oom Louis noen zijn neef Carel ooit had gezien, had zich nimmer druk gemakt om deze tak van de familie. Ook over de eventuele erfe nis van tante Elsie zat hij niet in de war. Misschien was neef Carel intussen ook wel overleden. En tante had trouwens dikwijls genoeg laten blijken, dat zo al les aan hem, Armand, zou vermaken, Er is hier iemand, die u dringend wenst te spreken, zei Marie schuchter. Je weet, dat ik niet te spreken ben. viel de notaris uit: Wie is het? Dat.... weet ik niet, antwoordde het meisje angstig; Maarhijhij zegt, dat het heel dringend is. Dat hij U beslist vanavond nog moet spreken. Hij? Wat heeft dat te betekenen? Een volkomen onbekende? Je hebt hem toch weggestuurd? Neen, mijnheer. Ik.... ch.... nad zo'n medelijden met hem. Hij ziet er zo armoedig uit maar je kunt wel zien. dat hij van betere afkomst is. Hij hij is zo beleefd, Er zitten wel meer beleefde men sen achter de tralies, blafte de notaris; Ik ben niet te spreken. Afgelopen, Maar zou u 'm niet evenwaag de Marie voor te stellen; Hij was zo ernstig toen hij zei, dat het heel belang rijk was. Nu is het genoegriep de notaris woedend terwijl hij met zijn vhist op tafel sloeg: Verdwijn uit mijn ogen en gooi die kerel het huis uitAls hij me beslist spreken wil, dan kan hij morgen op het spreekuur komen. Marie trok zich haastig terug, alsof ze "bang was dat de notaris haar bijten zou. Het mannetje had geduldig in de hal staan wachten. Hij had wat rondgekeKen, maar zonder veel belangstelling, want met grote spanning wachtte hij de terug keer van de dienstbode af. Toen hij het meisje als een geslagen hond door de gang zag slenteren, begreep hij al, dat de notaris haar afgesnauwd en dat hü hem niet te spreken zou krijgen. Hijwas heel erg boos en begon het meisje. Ik begrijp het al, zuchtte het man netje: ik begrijp het al. Hij dacht even na. als overlegde hu een andere mogelijkheid om de notaris toch nog te spreken te krijgen. Daarna kwam er een vonkje in zijn ogen bran- dent Ik dank u voor de moeite, Juffrouw. Het is jammer, dat zij tevergeefs was Ik krijg notaris Nievelt dus niet tc spre ken Hij knikte een paar maal: zijn vuist waarin hij zijn tas vasthield, kramptc meisje de deur open hield, zei hij: Daar zal hij spijt van'hebben! Toen verdween hij in het duister van de December-avond. II. Marie was heel erg boos. Mopperend ging ze terug naar de keuken, waar de huishoudster, juffrouw de Vries, bezig was met strijken. Marie was al heel lang ontevreden over de manier, waarop de notaris haar altijd behandelde: nors en onvriendelijk, met soms onbeheerste uitvallen van woede. Ze had het een half jaar uitgehouden, maar vele malen had ze gereed gestaan om haar betrekking op te zeggen Wie was daar? vroeg juffrouw de Vries. Ik weet het niet. Een onbekende man. Hij vroeg de notaris te spreken, maar die wilde hem niet ontvangen. Een onbekende man? lachte juffrouw de Vries: Is dat zoiets als de onbekende soldaat? Hij wilde z'n naam niet zeggen en ook niet het doel van zijn komst. O neen? vroeg de huishoudster, nu met iets groter belangstelling: Wat was het voor een type? Erg klein. Maakte de indruk van goede afkomst te zijn. maar zag er erg verwaarloosd uit. Hoe oud schat je hem? Een jaar of veertig Maar hij kan ook -iiftig zijn geweest. De huishoudster hield op met haar wilskrachtig samen en toen het dienst- I werk. Hé, peinsde ze: Misschienwas dat wel de neef van mijnheer. De neef van mijnheer? vroeg Marie verwonderd. Ze had nooit geweten, dat de notaris behalve tante Elsie nog een ander familielid had: JHeeft mijnheer dan een neef? Juffrouw de Vries vertelde, dat dat in derdaad het geval was en dat zowel de notaris als tante Elsie zich nimmer om deze neef die Carel van Nievelt heette bekommerd hadden en dat deze waar schijnlijk aan lager wal was geraakt. En de notaris is drie-en-veertig, zoals je weet, zei ze: Zijn neef moet on geveer van dezelfde leeftijd zün. dus.... Marie dacht na. Ja, knikte ze toen: Het kan best zijn, dat het dan de neef van mijnheer was. Ik herinner me, dat de notaris tegen me zei: „Toch geen familieleden op bezoek?" Eerst dacht ik daar niet verder over na, maar nu vracg ik me af, of de notaris misschien wist, dat zijn neef in de stad was De dikke huishoudster lachte weer. Ho, ho, niet zo voortvarend, Marie. Je doet nu net, alsof het al vaststaat dat dit de neef van mijnheer was. Maar dat is nog lang niet gezegd. Marie, die wei van geheimzinnigheden hield, fantaseerde verder. Misschien wilde hij spreken over de erfenis van tante Elsie. Toen hij de deur uitging zei hij: „Daar zal de notaris spijt van hebben". (Wordt vervolgd). In de „Wiener Montag", een partijloos blad, wordt aangedrongen op „kraennze actie" ter voorkoming van .verdere aanwending van het wapen der terreur tegen het Oostenrijkse volk". „Een reeks van gebeurtenissen in de afgelopen week", aldus het blad, heeft ons het droevige bewustzijn bijgebracht, dat in Oostenrijk in toenemende mste gebruik gemaakt wordt van het ver schrikkelijkste wapen in de politiek: de tgrreur". Het blad protesteert verder tegen ..de onwettige arrestatie van burger? en het ontvoeren en onwettig gevangen zetten van Oostenrijkers door een zekere be zettende mogendheid" Ferdinand Graf, onderstaatssecretaris van binnenlandse zaken heeft op een bijeenkomst ven do volkspartij te Wenen geprotesteerd tegen „het gebruik van „ruw geweld" en vroeg om „beëindiging van deze ondraaglijke toestand in Oosten rijk", refererend aan het „toenemend aantal arrestaties op de beschuldiging van spionnage". In een vergadering van obligatiehou ders van de Rotterdamsche Tramweg Mij. bijeengeroepen ter aanwijzing van twee candidaten voor een der commissa risplaatsen bij voornoemde maatscnappij, wegens de vacature ontstaan door de ontslagneming van dr. ir. W- Hupke; werden tot candidaten aangewezen de heren L. F. H. Hameleers uit Venlo en prof. nir. Chr. Zevenbergen uit Utrecht. Vertegenwoordigd was 521.400 aan obligaties, recht gevende op het uitbren gen van 5214 stemmen. De vergadering werd gepresideerd door een der commis sarissen, de heer W. Vrolijk. Het bestuur haa als candidaat gesteld de heer Chr. Maat uit Den Kaag Dooi de vergadering werden eok nog voorge steld de heren Hameleers en Zevenbergen. Alvorens tot stemming werd overge gaan vroeg dr. Ir, W. Hupkes, voorma lig president-directeur der Ned. Spoor-, wegen, die eind 194Ï tot commissaris word benoemd, het woord. Hij moti veerde zün ontslagneming als volgt: „Het is mij gebleken, dat een groep aandeelhouders, welke een absolute macht in bet bedrijf bezit, bulten d belangen van de R. T. M. ook haar persoonlijke belangen wenst te dienen. Dit noodzaakt mij mijn ontslag te ne men, daar goede samenwerking niet meer mogelijk is". De heer Vrolijk zeide in zijn antwoord dat deze motivering hem minder prettig in de oren klonk. De aandeelhouders, die wij vertegenwoordigen, aldus de hear Vrolijk, stellen zich alleen het van de vennootschap voor ogen". beiges De „Johan va-n Oldenibarneveltop de thuisreis naar Amsterdam, vertrok Maan dag van Pt, Said, De „Tabinta" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam, alwaar het schip 11 Dec. w-ordit verwacht. BOTTERDAM, 16 November 200 ton stukgoed Amsterdam M.S.: 100 ton id. Zierikzee M.S.515 ton tarwe IV varen Leiden; 150 ton zaad 1./varen; 100 en 60 ton buizen den Bosch M.S.; 610 ton kolen Geertruidenberg; 140 ton id. Breda; 440 ton id. Tilburg; 525 en 365 ton id den Haag; 850 ton id. vletten; diverse partijen fosfaat Amsterdam; diverse partijen id. vletten: 103 standaard hout Halfweg; 72 standaard hout Delft; J9 standaard id. Amsterdam: 26 ton standaard idem Enschedé; 24 standaard id. Harlingen: 15 standaard id IJmuiden 27 standaard ld IJselmuiden55 ton cellulose Maastri- 400 en 300 ton stukgoed vletten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3